BVV s nieuwste huzarenstuk In laatste minuten van 0-2 op 4-2 Rapid al spoedig in de fauteuil NAC kon zich tegen schotloos Excelsior herstellen Bleijenberg overtrof Heinen Feijenoord kreeg teveel Rauw voetbalgevecht in Boedapest Hongarije dank zij penalty nog gelijk met Russen y Graafschap verdediging bezweek onder rood-zwart elan i li GVAV's Stugge spel kon Limburgers! Anquetil won de Grote met verontrusten Rigtersbleek had weinig moeite met gehavende HVC-ploeg „Rest van Nederland" klopte kampioen O VVO Italiaanse sprinters in Parijs ongenaakbaar Vitesse veroverde zijn eerste winstpunt Prijs der Naties Militair voetbal-elftal DOS won geflatteerd van Roda Sport Kuys (als middenvoor!) scoorde één maal Kees van Dijke trainer bij Scheveningen Scheveningen boekte zijn eerste punt Belgen verloren kansloos van Tsjechen, Duitsers dito van Zuid-Slaven n&mm bren§en- zette zün |i* m Sittardia hield stand onder Elinkwijk-druk C. M. Nauta overleden MAANDAG 26 SEPTEMBER 1955 PAGINA Met kleinst mogelijk verschil Na spannende strijd met Ajax Daan de Groot reed niet mee DUBBELE HONGAARSE ATHLETIEK-ZEGE MILITAIREN-INTERLANDS BILJART-VIJFKAMP LEO STEVENS WON IN AKEN Zijn laatste amateurwedstrijd Wedstrijd van het jaar: H ongarije-R usland Nieuwe nederlaag der W ereldkampioenen Incident tijdens Na-Braassem (Van onze sport-correspondent) DEN BOSCH, Zondag Wel geteld 79 minuten had het duizendkoppige supporterslegioen van BW tevergeefs gewacht op het hervinden van de oude vorm door de Bosschenaren. Weliswaar hadden de rood-zwarten met aanwending van veel energie een vinnig De Graafschap party gegeven. Maar toen de gasten ruim 10 minuten na de hervatting een 0-2 voorsprong hadden, zag het er voor de BVV-ers toch maar hopeloos uit. Weliswaar hadden de gasten deze doelpunten verkregen uit blunders van doelman Van der Burgt, die in de 40e minuut, terwijl BW een voortdurend overwicht had gehad, de door Weigraven, uit een vrije schop, in geschoten bal door zijn handen liet gaan en 10 minuten na de hervatting mis greep toen Weigraven een voorzet gaf en de bal voor de voeten van de vrij staande Bovenius kwam, die geen fout maakte 0-2, maar met dat al prepa reerden de circa 8000 Bossche supporters zich op een nederlaag. Maar de BVV-ers geven zich de laatste tijd niet zo spoedig gewonnen en bezitten de kradht om een achterstand weg te werken. De Graafschap's linksachter Beu- mer, die zich met Jansen en Jonker prachtig tegen de steeds talrijker worden de BVV-aanvallen had verweerd, raakte toen de bal met de hand, nog wel binnen de lijnen. Scheidsrech ter Van Gelder kende de thuisclub een straf schop toe, die door Van Overbeek onbe rispelijk werd inge schoten: 1—2. Toen was het moment aan gebroken waarop de duizenden hadden ge wacht. BW vond de juiste cadans weer en in de Graafschap-ver dediging begon het te wankelen. Er werden fouten gemaakt, waar van Max van Beurden er twee minuten later een afstrafte door de bal in het doel te leugen: 2-2. Toen brak de hel eerst goed los en VAN OVERBEEK dreunde „De Vliert" via strafschop op haar veste. Luide naar de zege aangemoedigd trokken de BVV-ers nu keer op keer ten aanval. Er werden hoekschoppen weggegeven, maar het baatte niet, want enkele minu ten nadat de gelijkmaker was gescoord. schoot Van Overbeek onder een ongekend enthousiasme in: 32. Het werd Jonker blijkbaar te machtig, althans hij kon zich niet beheersen, trapte na en moest naar de kleedkamer verdwij nen. Met tien man probeerde De Graaf schap nog op te halen. Tevergeefs, want in de laatste minuut bracht Heijmans, die Jansen en Beumer te vlug af was, de eindstand op 42. He,t huzarenstuk was volbracht en er klonk verdiend en na drukkelijk applaus. (Van onze honkbalmedewerker) In een strijd, die het talrijke publiek steeds meer ging boeien en spannender werd naarmate hij vorderde, heeft de Rest van Nederland de kleinst mogelijke overwinning op landskampioen OVVO behaald. De beide werpers Schmidt en Urbanus speelden een zeer goede partij en werden waar nodig gesteund door bijna foutloos spelende velders. Voor het eerste doelpunt van de Rest van Nederland zorgde de Haarlemmer Keulemans op een fraaie slag van Jole en het werd J2 toen ook Van Heems kerk de bal ver buiten het bereik der velders sloeg. Toen vond OVVO het ge noeg. Aan slag kwamen de landskam pioenen daarna tot een gemakkelijk te- genpunt door een fout van Van Lieshout, maar verder kwamen z'ij niet. Met het fraaiste veldspel van de middag bezorgde Keulemans zijn team de zege. In afwachting van de renners, die deelnamen aan de Grand Prix des Nations, zijn in het Pare des Princes baanwedstrijden gehouden. In een wedstrijd voor sprinters om de Victor Goddet- beker werden de series gewonnen door de vier Italianen: Maspes, Sacchi, Ghella en Morettini; in de herkansingen zegevierden resp. Derksen (Ned.), Lognay (Fr), Van Vliet (Ned.) en Bei- lenger (Fr). Eerste halve finale: 1 Maspes (It) de laatste 200 meter in 12 sec, 2 Morettini (It) 3 Derksen (Ned), 4 Lognay (Fr). Tweede halve finale: 1 Bellenger (Fr) laatste 200 meter in 13 sec, 2 Sacchi (It), 3 Van Vliet (Ned), 4 Ghella (It). De herkansingen van de halve finales wer den resp. gewonnen door Morettini en Sacchi, zodat zij beiden met Maspes en Bellenger in de finale kwamen. De uitslag van de eindstrijd was: 1 Sacchi (It) 12.4 sec, 2 Morettini (It). Maspes (It), 4 Bellenger (Fr). Om de volgende plaatsen: 5 Van Vliet (Ned) 12.2 sec, 6 Lognay (Fr), 7 Ghella (It), 8 Derksen (Ned). Een omnium tussen Franse en buitenlandse renners had de volgende resultaten: 1ste man che. snelheidswedstrijd le serie: 1 L Bobet (Fr) 2 Ockers (B), 3 Esmatges (Sp). 2de serie: 1 Van Steenbergen (B), 2 Poblet (Sp). 3 Darrigado (Fr), de Belgen versloegen de Fransen en Span jaarden; 2de manche (individueel): 1 Spanje punten, 2 België 20 punten, 3 Frankrijk 13 pun ten; 3de manche (achtervolging): Frankrijk verslaat België met 30 meter en Spanje met 70 meter; 4de manche (10 km achter dernies): 1 België, 2 Frankrijk, 3 Spanje. Klassement omnium: 1 België (Ockers en Van Steenbergen), 2 Frankrijk (L. Bobet en Darri- gade), 3 Spanje (Poblet en Esmatges). Een stayerswedstrijd over 50 km werd ge wonnen door de wereldkampioen, de Spanjaard Timoner, in 35 min 27 sec vóór de Fransen Le Strat (op een ronde), Queugnet (op 3 ronderA en Lemoine, Iacoponelli en Chardon (op 4 ron- dwen). Tijdens deze wedstrijd verbeterde Ti moner drie baanrecords.. (Van onze correspondent) ARNHEM. Zondag. Vitesse en Ajax hebben op Monniken- huize een aantrekkelijk partijtje voetbal laten zien. Het was weliswaar geen mooi spel, doch daarentegen kon men ruim schoots genieten van boeiende momenten, waardoor het spel volkomen levendig bleef. De Arnhemse voorhoede, die zich tot nu toe in deze competitie zwak heeft getoond, kwam deze reis met goede aan vallen op de proppen, die de Amsterdamse defensie handen vol werk bezorgden. In de eerste helft verkreeg Ajax een licht overwicht, ook al omdat de Vitesse- achterhoede niet bepaald safe speelde en kansen weg gaf. De Amsterdammers pluk ten hiervan in de vierde minuut al de vruchten, toen keeper L'amie op een kop bal van middenvoor Michels. waaraan rechtsbinnen Ouderland hef. laatste zetje gaf. te laat reageerde: 01 Vitesse zat echter niet bij de pakken neer. De Arn hemmers schoven met zwaar geschut naar voren en vooral middenvoor Veentjer bouwde in samenwerking met Van Male, vele goede aanvallen op. Dit resulteerde in de 19e minuut dan ook tot de gelijkma ker; die door Veentjer uit een pass van Van Lent werd gescoord I1 Lang plezier had Arnhem echter niet van deze voorsprong, want zes minuten later was het al 12 ,toen Van der Kuil hard tegen de Vitesse-paal knalde en Ou derland de terugspringende bal met een ferme kopstoot achter L'amie joeg: 12 Maar Vitesse gaf zich nog steeds niet ge wonnen. Tien minuten voor rust werd de stand tot 2—2 gereduceerd door een hard schot van Dick Herberts, die dankbaar profiteerde van een ontreddering in de Amsterdamse gelederen, toen Van der Horst keeper Pieters Graafland met een gloeiende kogel een benauwd ogenblikje had bezorgd. Na de hervatting zag men een uiterst enthousiaste Arnhems^ start, waarbij tal van goede aanvallen naar de Ajax-vest- werden geleid. Keeper Pieters Graafland werd meermalen tot een duik in de modder gedwongen, maar na dit offensief ging Ajax in de aanval, waardoor vele hachelijke momenten voor het Vitesse- doel ontstonden. Het bleef een spannende strijd tot het einde toe en met de 2 2 puntenverdeling mogen beide partijen zee: zeker tevreden zijn. (Van onze sport-correspondent) KAALHEIDE, Zondag. Wel wat cr verzekerd van zich zelf gaf Rapid JC het Groningse GVAV partij. Onmiskenbaar was het technisch overwicht van de Zuid-Limburgers, maar zy permitteerden zich in de loop van de kamp te veel slordigheden, die kwalijk by hun reputatie passen. Kwam het doordat zy na 20 minuten spelens reeds een 2—0 voorsprong op GVAV hadden genomen, dat zich stug te weer stelde en niet zo fantasierijk weet te spelen? Na 10 minuten liepen de Rapid-jongens al, op de blonde Stroucken af, die Roffel het nakijken had gegeven; en 10 minuten later plaatste Adang uit een pass van Van Melis wederom het leer achter de Groningse doelman. De aardigheid leek er voor de thuisclub af te zijn en het Groningse spel gaf de Limburgers ook niet de stimulans om tot grootse daden te komen. Misschien zou het spel aan kwaliteit ge wonnen hebben, indien het tegenpunt, dat Van Oosten in het eerste kwartier na de hervatting scoorde, eerder op het scorin-gs- bord was gebracht. Dit doelpunt was feite lijk het gevolg geweest van een slordig heid, die aanvoerder Barwasser en meende te kunnen permitteren. Op het middenveld was het met Strolenberg en Schaffrath wel in orde; als steeds werk ten zij hard en wisten de Groningse aan vallen in de kiem te smoren, maar in de Rapid-voorhoede bleef het een zorgeloos verwerken der kansen, totdat Stroucken na een half uur felheid achter zijn actie zette, door de Groningse verdediging heen drukte en Roffel opnieuw voor een vol dongen feit plaatste: 31. Het Groningse verweer bracht nog een flinke dosis spanning te voorschijn, maar door slecht schieten kon de wedstrijd toch niet naar een climax groeien. De span ning verdween tenslotte toen Van Melis uit een voorzet van Adang het vierde en laatste doelpunt scoorde. Stroucken viel in deze wedstrijd, die door 8000 toeschou wers werd bijgewoond, in voor Hanneman, De vermoedelijke opstelling van het Ne. derlands Militair elftal, dat Woensdag avond. 28 September in het stadion „De Vliert" in Den Bosch tegen het Neder lands B-elftal speelt, luidt als volgt: doel: Feijt (Willem II); achter: Van Helden (N.A.C.) en Hendriks (Sparta); midden: v Woerden 'Feijenoord), Garrels (Blauw Wit) en Dahrs (Blauw Wit); voor: De Rui ter 'NEC), Lacroix (GVAV). Verhoek (ADO), Nederhand (HVC) en Meijer (De Graafschap); reserves; Van D ijk (Sparta), Zwartkruis (HVC), Van Dijk (MVV), Hoek. stra (GVAV), De Bruin (Feijenoord) en Oonk (Enschede). (Van onze sport-correspondent). UTRECHT, Zondag. Gedurende het eerste kwartier van de stryd tegen Roda Sport heeft DOS niet al leen de handen meer dan vol gehad aan een onvolledig Roda Sport, doch moest zelfs toezien, dat de Limburgers toen het heft volledig in handen hadden. Zjj speel den toen een prima party voetbal, doch de afwerking van de aanvallen was zó zwak, dat de Utrechtenaren de kans kre gen de bakens spoedig te verzetten. Al spoedig leverde dat door Krommert enigszins tegen de verhouding in een doelpunt op, waardoor de Kanaries meer op hun gemak kwamen. De spelkwaliteit zakte echter danig. In het laatste kwartier voor de rust werd dat anders. DOS kwam toen aardig op toeren en scoorde vilf minuten voor het rustsig- naal door Luiten de volkomen verdiende tweede goal. Toen dezelfde speler er twee minuten na de hervatting 30 van maakte, scheen het pleit beslecht. Voor het publiek kwam er echter reeds na twee minuten een gun stiger keer door een tegendoelpunt van Ederveen (3—1). Dit spelletje herhaalde zich in de tiende (Visser 4—1) en elfde minuut (invaller Vondenhoff 42). Hier na viel Esser uit, welk voorbeeld door zijn aanvoerder Schreurs. die bij een botsing geblesseerd was geraakt gaarne zou zijn gevolgd. Scheidsrechter Florin beduidde hem echter, dat er geen twee de invaller mocht komen en zodoende bleef de Limburger maar op de grasmat. In de twee en twintigste minuut sloot Luiten met een uitstekende voltreffer de score (5—2). Ondanks deze stand bleet Roda Sport tot de laatste seconde dapper doorstrijden- doch mocht overigens dik tevreden zijn, dat DOS in het laatste kwartier talrijke fraaie scoringskansen op onverklaarbare wijze liet liggen. die Zaterdagmiddag -met een ziekenauto vanuit het St Antonius-ziekenhuis naar huis was vervoerd. Het zal wel een kleine twee maanden duren, voordat men Hanne man bij Rapid weer in actie aal zien. De klap van Piet Kraak, waardoor hij een hersenschudding opliep, is hard aange komen. In kringen van Rapid heerst ont stemming over het feit, dat Hanneman van de zijde van Elinkwijk niet een enkel teken van meeleven heeft ondervonden. Op de tweede dag van de dubbele lan- denwedstrijd te Bratislava vielen verras sende resultaten te boeken. De Tsjechische dames- en herenploegen stonden na de eerste dag op punten voor. maar de Hon gaarse heren veroverden Zondag vele punten en wonnen tenslotte met 11597 punten terwijl de Hongaarse dames de zege behaalden met 54 tegen 52 punten. Op de 5000 meter nam Zatopek niet deel. Ta- bori werd winnaar in de tijd van 14 min 6 sec. (Van onze sport-correspondent) I het Rotterdamse doel aan een zeker schij- BREDA Zondag.nend doelpunt, toen de kopbal van Over- Moeizaam heeft N.A.C. zich vanmiddag beeke nog juist in het zijnet belandde In tegen Excelsior kunnen herstellen van de de dertiende minuut verloor keeper Den «var, nederlaag, die het vorige week Hertog echter zijn evenwicht op het glad- kreeg te slikken En dat herstel kwam de veld, juist toen Vergouwen een diago- Het Nederlands Militair voetbalelftal zal op Zondag, 20 November te Lissabon een wedstrijd spelen tegen het militaire elftal van Portugal. Het Nederlands Militair hockey-elftal speelt op Vrijdag, 11 November te Brussel tegen de Belgische militaire hockeyers. De internationale biljart-vijfkamp van de Antwerpse vereniging „De Boerinnekens" is ge wonnen door de Duitser Luetgehetmann met 8 matchpunten en 30 partijpunten. Tweede werd de Belg Vervest met 4 en 22, derde dc Belg V*>n Hassel met 4 en 21, onze landgenoot Piet van de Pol bezette de vierde plaats met 2 match- punten en 16 partijpunten en tenslotte kwam de Duitser Spielmann met 2 en 11. Jacques Anquetil heeft de Grote Prijs der Na ties, een wegwedstrijd tegen het uurwerk over 140,3 km gewonnen in de recordtijd van 3,29 min, 16,1 sec., hetgeen een gemiddelde vin 40,226 km in het uur betekende. Het oude record stond op naam van dezelfde renner met een tijd van 3 uur 30 min 58,8 sec. Met een gemid delde van 39,898 km/h (in 1954). Daan de Groot liet verstek gaan. Naar men weet had hij nim mer een^ uitnodiging voor deze wedstrijd ont vangen. 'De Australiër John Black staakte de strijd. De verdere uitslag luidt: 2 Bouvet 3.32,03, 3 Janssens (België) 3.34.19,6, 4 Lerda 3.39.09,5, 5 Ruby 3.39.51,7, 6 Morvan 3.41.33,5, 7 Siguenza 3.41.41,4, 8 Dupont 3.42.37,3, 9 Bihannic 3.45.34,6, 10 Zaaf 3.45.41. Fornara was elfde in 3.45.54,2. (Van onze sport-correspondent) ENSCHEDE, Zondag. Rigtersbleek heeft niet de minste moeite gehad met H.V.C. en het is veel zeggend, dat de thuisclub, die met 52 won, bij rust reeds een 40 voorsprong had. De Amersfoortse midvoor Heinen had in de eerste helft niets in te bren gen tegen stopper Zwierink en duidelijk bleek, dat ex-Spakenhurgspeler een gebrek heeft aan lichaamsbeheersing, techniek en spelinzicht. Het enige wat hij kan, is uit elke stand en ook na een snelle krachtsprint harde schoten lossen; beide doelpunten kwamen van zijn voet. Bleyenberg, die er na zijn lange, gedwongen rustperiode, steeds beter in komt, was wel een klasse beter dan Heinen. Hij stelde de Amersfoortse defen sie, die verre van hecht was, voor vaak onoplosbare problemen. De gasten mo gen, gezien de vele kansen die ze weggaven, nog blij zijn dat ze bij rust geen grotere achterstand hadden. Een handicap voor H.V.C. was, dat het zonder hun verbindingsspeler Neder hand moest speler, die aan een keelaandoening lijdt. Bovendien ontbrak doel man Brits op het appel; zijn vervanger Van der Werk was niet al te safe en van uittrappen had hij geen kaas gegeten. Bovendien had back De Gans een off-day, zodat H.V.C. wel gehavend was. In de eerste 45 minuten was het alles Rigtersbleek wat de klok sloeg. Vanaf de af trap flitste Trooster door de H.V.C. defensie, maar zijn schot was te haastig en ging naast. In de 6e minuut gaf Bleyenberg een center aan linksbinnen Schut te. die ineens van vrij verre afstand met een punter van zijn linker voet scoorde (1-0). RT ETTRNTRRRG VIak °P de rand V3" het BLL1J ln übKbstrafschopgebied kreeg stelde Heinen inH.v.C. een vrije trap de schaduw toegewezen, maar Hei nen schoot 10 meter voorbij het doel. Bij de gasten ontbrak elk ploegverband en het plaatsen liet ook veel te wensen over. In de 25ste minuut faalde rechts achter De Gans en de stevige doorzetter Kelder kreeg de kans er 20 van te ma ken. Het hek was toen van de dam. Rechts binnen Snijder passeerde enkele tegen standers en stelde daarop Trooster in staat de score tot 30 te verhogen. Het was Bleijen'berg. die na goed samenspel met Trooster. H.V.C. vlak voor rust een 40 achterstand bezorgde. In de tweede helft beten de bezoekers fel van zich af en het werd een romme lige wedstrijd. Heinen scoorde een te genpunt en daarop moest het Enschedese doel een hevig offensief doorstaan. In de 24e minuut scoorde Heinen opnieuw, maar Trooster bracht door een voltreffer, die hij twee minuten later loste, zijn club in veilige haven. De bekende trainer Kees van Dijke. die lauweren oogstte met de successen die hij met SVV en Neptunus behaalde, is aangezocht om Scheveningen te ko men trainen. Van Dijke is echter nog tot de afloop van de huidige competitie con tractueel aan de Zwolse eerste-klasser ZAC gebonden. Onderhandelingen tussen ZAC en Scheveningen zijn gaande, maar bij de Hagenaars verwacht men wel dat Van Dijke op korte termijn over zal komen. De Nederlander Leo Stevens heeft in Aken een wegwedstrijd over 99 km op het Lousberg- circuit om de Grote Olympiade-Prijs gewonnen. Het was zijn laatste race als amateur. Tweede werd, na een scherp duel met de Ne derlander De Rooy, de Duitser Lepperhof. De Belg Theidemanns legde beslag op de vierde plaats. Het was een bijzonder zware wegwedstrijd. Van de tachtig renners die aan de start versche nen. bereikten er zestien de finish. HOUTRUST, Zondag. (Van onze Haagse sport-correspondent) Tweemaal heeft Hans van der Hoek het lot van Feijenoord in handen ge had. De eerste keer was dat voor de rust toen hij de doorgebroken Kentie te hardhandig van de bal werkte. De tweede keer was het na de rust. Van der Hoek maakte hands en ondanks de protesten wees Leo Horn voor de twee de maal onverbiddelijk naar de witte stip. De strafschop in Ide ereste heltf werd door Kentie genomen maar door de uitnemend keepende Van der Byl gestopt. De tweede penalty bezorgde Scheveningen de gelijkmaker, want Van Geen schoot onhoudbaar in. En met dat éne doelpunt kregen de Hage naars beslist te weinig. Feijenoord had weliswaar in het begin van de strijd een overwicht gehad, maar gevaar school er weinig of niet in de aan vallen. Ss mm Zelden werd er geschoten en als dat eens het geval was. werd het doel op de verkeerde plaats gezocht. De gevaarlijkste aan vallen kwamen dan ook van SHS. dat technisch iets minder was en ook als ploeg niet zo homogeen was, maar de Haagse, aan vallers schoten met graag te, vooral Mick Clavan, v h hoek d'e enorm op dreef was. wordt nu tè Eenmaal kreeg Van de hardhandig' KorPut een fraaie kans, maar hij miste grandioos. Iets was hij later ook nog wel eens zou doen. Hij wilde alles te gehaast doen, omdat hij te zeer op de huid werd geze ten door Jan Everse, de Haagse spil. die een formidabele partij speelde. Toen Bauman treuzelde met wegwer ken, kreeg Moulyn, vüf minuten voor de rust, de kans om voor te zetten en pal voor doel schoot Schouten in (9—1). In de tweede helft begon Feijenoord weer met een licht overwicht, maar al spoedig nam SHS het initiatief over. De Rotterdammers werden geheel in de ver dediging gedrongen en slechts door enkele uitvallen kon Feijenoord zich af en toe wat lucht verschaffen. Van de Korput was het lastige gezelschap van Everse ontvlucht en hield zich meesten tijds op de linksbuitenplaats op. Zo had ook Van Geen gedaan. Later wisselde hij weer met Cock Clavan. die linksbuiten ging spelen. Van Geen miste een doel- rijpe kans maar hij maakte zijn fout goed door de strafschop wegens hands feilloos in te schieten (11). Dat was na vijf en twintig minuten. Er was geen houden meer aan het enthousiast spelende Scheveningen, maar Clavan schoot net over. Van Geen liet een prachtige kans onbenut en Cock Clavan schoot tegen de paal. In deze pe riode redde Van der Bijl zijn ploeg voor de ondergang. Nu kon Feijenoord nog met een punt naar huis gaan. Iets te veel Houtrust was met ruim 18.000 toeschou wers nagenoeg uitverkocht Scheveningen's keeper Van Anraad bokst een schot van Scho uten het veld in; Feyenoord's rechtsbinnen Van Woerden is ai tot in het doel gelopen. Niet minder dan vier landenwedstrijden en eenzelfde aantal semi-interland- ontmoetingen stonden in Europa op het voetbalprogramma van deze Zondag. Praag: TsjechoslowakijeBelgië 52 (ruststand 31). Boedapest: HongarijeRusland 11 (ruststand 00). Belgrado: ZuidsiaviëWest Duitsland 31 (ruststand 20). Stockholm: ZwedenNoorwegen 11 (ruststand 11). Moskou: Rusland BHongarije B 42 (ruststand 11). Ljubljana: Zuid Slavië BWest Duitsland B 80 (ruststand 40). Drontheim: Noorwegen BZweden B 33 (ruststand 23). Luxemburg: LuxemburgBelgië B 33 (ruststand 21) Voor Nederland was de wedstrijd in Praag, bijgewoond door 35.000 toe schouwers, van groot belang in verband met de „derby", welke 16 October tus sen Nederland en België te Rotterdam wordt gespeeld. Ongetwijfeld speelde het Tsjechische elftal beter voetbal, in zeer hoog tempo uitgevoerd, dan de Rode Duivels, die onder aanvoering van de jubilerende Louis Carré op de spil- plaats geen grootse indruk achterlieten. De Tsjechen hebben vrijwel het sterke vooroorlogse niveau weer bereikt en vooral hun positiekiezen was een klasse beter dan dat der Belgen, bij wie in de voorhoede alles weer om Coppens draaide. Maar de handige Coppens had tegen de sterke Tsjechische verdediging weinig kans om te scoren. dan alleen nog maar doordat het tech nisch betere Excelsior volledig onproduc tief bleek N.A.C. probeerde het deze keer ntet Kuys, de internationale back op de n»idd en voorplaats, omdat Canjels gebles seerd was Maar veel resultaat heeft dit niet gehad, want al kwam Kuys tot een goede spelver-V^ling. werkelijk moeilijk maakte hij het de Rotterdamse verdedi ging zeker niet. Met lange passes naar de vleugels trok N.A.C zijn aanval, die anders juist altijd °P het midden wordt geconcentreerd °Pen. De verre voorzetten van Overbeeke en Van den Hove schiepen voortdurend gevaarlijke momenten voor het Exeel- sior-doel, waar spil Lagerwaard echter pen stevig struikelblok vormde. Aan de andere kant was de N.A.C.-verdediging i met Van Helden weer compleet en dat nebben de Rotterdamse voorwaartsen bij nun doorbraak-pogingen voortdurend on dervonden. Reeds in de achtste minuut ontsnapte nale voorzet lanceerde. Matheeuwissen liep daar hard op en het was 1-0. De pseudo-middenvoor Kuys zou ech ter in de 25ste minuut ook een doelpunt op zijn naam A Viranfrl nnrlor rrnoJ evo*-» hoofd onder €en goed aan- H gegeven bal van Van den IIove en het leer verdween over de hoofden van de toegelopen Lagerwaard en de uitgelopen keeper in I - het doel: 2-0. De tweede helft bracht wel een succes. Maar de Excelsior-voorhoede kwam na de veelvuldige fraaie combinaties niet tot schieten. Pas toen Van den Hove in de 38ste minuut de ver doorgetrokken Pijpers ongeoorloofd ten val bracht, kon Lagerwaard (in de 38ste minuut) met de hiervoor toegekende strafschop de eer voor zijn club redden. 2-1. Reeds in de vijfde minuut ontsnapte het Belgische doel aan een doorboring, toen een kopbal van linksbinnen Chra tegen de lat terecht kwam. Maar het bleek slechts uitstel van executie te zijn, want de buitenspeler Simansky bracht met een prachtige kopbal over de uitge lopen Gernaey na 9 minuten de stand op 10 voor de gastheren. In de Bel gische aanval werd al les op Coppens ge speeld, die echter geen bewegingsvrijheid had. Bollen, de links binnen van Waterschei was de enige, die het tempo kon volhouden, zodat het combinatie vermogen van de voor hoede sterk gehandi capt werd. Na 18 mi nuten verhoogde mid voor Prada, een ge vaarlijke schutter, de voorsprong tot 20 en drie minuten later tot 3—0. Hoe Huysmans, de hardwerkende Beer schot-man en ook.de andere vleugelhalf Degelas van Anderlecht zich ook inspan den, verband in het team kon men slechts sporadisch ontdekken. Toch kon Coppens een doelpunt fabriceren, na 34 minuten, toen een Tsjechische speler de bal met de hand in het beruchte gebied aanraak te en de Hongaarse scheidsrechter Doragi een penalty toekende. Rustig schoot Cop pens de bal in de hoek, 31. COPPENS, getemd In de tweede helft begonnen de gast heren met een offensief, maar Huysmans en Degelas probeerden het spel te for ceren en speelden volkomen op aanval. Twaalf minuten na de hervatting hadden de Rode Duivels succes met deze tactiek, toen Orlans een pass van Bollen uitste kend benutte en het leder onhoudbaar in de linkerhoek schoot, 32. In deze beslissende phase toonden de gastheren evenwel, dat zij een overwin ning absoluut verdienden. Met prachtig samenspel bedreigde hun voorhoede tel kenmale het doel van Gernaey en zes mi nuten later was het pleit definitief be slecht, toen rechtsbuiten Pazdera na voor treffelijk individueel spel de stand op 42 bracht. Toch kregen de Belgen nog een kans de achterstand te verkleinen, toen een kopbal van Mees, uit een pass van Coppens, tegen de lat ketste. Het ge vaar van Tsjechische zijde kwam voor namelijk van de buitenspeler Pazdera, door wiens toedoen de stand vier minu ten voor het einde op 52 werd gebracht. In de Tsjechische ploeg zaten geen zwakke plekken. In Boedapest woonden 100.009 toe schouwers in het Nep-stadion die „wed strijd van het jaar" tussen Hongarije en Rusland bij, waarin de bekende Engelse scheidsrech'er Ellis de leiding had. Tot wedstrijd de eerste nederlaag sinds tien jaren zou lijden. Maar een door Ferenc Puskas benutte strafschop zorgde vier minuten voor het einde voor een ge lijke stand, 11. Maar niet het spel van de Hongaarse grootmeesters en de Rus sische ploeg „in opkomst" heeft op de toeschouwers en de talrijke buiten landse waarnemers indruk gemaakt, wei echter het zeer harde en in sommige perioden onsportieve voetbal, dat heide elftallen hebben gedemonstreerd. Een feit was, dat de Russen over het algemeen een veldmeerderheid demon streerden, hetgeen ook tot uitdrukking kwam in de cornerverhouding, 81 ten gunste van de gasten. De glans van het Hongaarse elftal van enkele jaren gele den is nu wel voorgoed verdwenen, al blijft het record (van 1950 af werden 43 landenwedstrijden ge speeld, waarvan er slechts 1 verloren ging, tegen Duitsland, in de finale om het Wereldkampioen schap te Bern), bijzonder fraai. Maar de superklasse van mannen als Pus kas, Boszik, Kocsis en Hideghuti is verdwenen. Er heeft, hoe kan het ook anders, een slijtageproces plaats gehad, dat nog niet door de vervanging met jongere spelers kon worden gestuit. Daar stond een Russisch elftal tegen over, dat zijn kracht op de eerste plaats vond in snelheid en nog eens snelheid, gepaard gaande met een onuitputtelijk uithoudingsvermogen. De lichamelijke conditie van de gasten was dan ook een klasse beter dan die van de Hongaren; en individueel ontdekten de toeschouwers enkele spelers, zoals doelman Yaschine, halfspeler Netto en de voorhoedespelers Totouschine, Soïnikov en Ilyine, die zó in een Europees elftal zouden kunnen worden opgenomen. Maar een ernstige fout kleefde aan dit Russische team: het was niet productief. Voor het doel van de Hongaren werd het samenspel veel te ver doorgevoerd, men wilde de bal als het ware in de goal leggen. Het enige Russische doelpunt ontstond echter uit een schot, dat van 20 meter afstand, vier minuten na de rust, door rechtsbinnen Kusnjetznov werd afge vuurd en raak was ook. De Russische backs speelden hard, men zat stevig op de bal met de kennelijke bedoeling het voorhoedespel van de Hon garen reeds in de kiem te smoren. Dat is voor een belangrijk deel gelukt. Hi deghuti en ook Kocsis waren nog slechts PUSKAS, penalty gen dat hij nog altijd een groot speler is, Algemeen was men bevreesd geweest, dat de achterhoede met de talrijke nieuwe lingen het niet tegen de Russische ma chine zou kunnen houden, maar aan doelman Fazekas en de beide backs heeft het zeker niet gelegen. In de tweede helft scoorde Rusland na 4 minuten het reeds gememoreerde doel punt. Toen half-speler Paramonov vijf minuten voor het einde Puskas ten val bracht, liet Ellis doorspelen, maar toen de Hongaar een minuut later, op 10 meter afstand van het Russische doel, door Pa ramonov en Parchurov .gesandwicht" werd wees de Engelsman onverbiddelijk naar de witte stip. En onder gejuich van de Hongaarse toeschouwers scoorde Pus kas toen de gelijkmaker. Het Hongaarse elftal heeft dus niet over geluk te klagen. Want in Lausanne bracht een week geleden een strafschop de Hongaren op het nippertje een over winning tegen de Zwitsers, thans redde een penalty, ook al enkele minuten voor het einde de Hongaren van een nederlaag. In Belgrado zagen in het Partisan- stadion 60.000 toeschouwers een Zuid- Slavisch elftal, dat de Wereldkampioen West-Du! tsland met 31 naar huis stuurde, maar de cijfers drukken nog maar op bescheiden wjjze de meerder- derheid van de gastheren uit. De Duitse spil Liebrich leek deze mid dag slechts een beginnertje in vergelij king met he» meesterlijke spel van de Zuid-Slavische midvoor Vukas, die naar men zich herinnert ook in het Continen tale elftal te Belfast zo'n voortreffelijke partij voetbal heeft gespeeld. De Duitse aanvallen strandden op spil Horvath, de stug verdedigen de lange stopper van de gastheren, wiens grote rou tine hem een handje hielp bij de doorzichtig opgezette aanvallen van de gasten. In sommige perioden werd het doel van Herkenrath een voudig belegerd. Rust 2—0 en pas in de laatste minuut redde Morlock uit een cor ner de eer: 31. (Van onze sport-correspondent) SITTARD, Zondag. De tweede helft scheen zich vr(] ho peloos voor Sittardia te ontwikkelen. De verdediging zag maar geen kans om de stroom van Elinkwijk-aanvailen te keren. Vergeefs trachtten Knops en Dieteren de verbinding met hun voorhoede te her stellen, maar deze linie, door he uit vallen van Gruyzen in de zevende mi nuut na het begin reeds belangrijk ver zwakt, kon moeilijk meer op dreef ko men. Alle zware werk kwam op de schouders van het trio Brull-Rumpen- Pauwe te rusten, dat zich extra schrap zette tegenover de aanstormende Utrechtenaren, die over links en over rechts de Sittardse burcht trachtten te overrompelen. Maar waar het gevaar dreigde, Rumpen was er te vinden en sloeg resoluut toe, waar het nodig was. Rumpen was de cen trale figuur van het Sittardse verzet maar achter hem stond Leen van Rix^ oordt met een allure en elan zijn doel te verdedigen, dat het de Utrechtse voor waartsen zwaar te moede werd Hoe ook het vuurpeloton Klein—De Jongh—Vink zijn vuur richtte, Van Rixoordt liet zich niet overdonderen en ranselde val- *p"d en springend alle schoten uit zijn doel. En de Eljnkwijkers putten ver- geefs hun arsenaal van technisch en tactisch kunnen uit om de 1—0 ach terstand in te lopen, waarvoor Harry Ehlen hen in de eerste helft had ge plaatst. o H.p°ïa^sc^ waren de kansen voor de Sittardse aanval in de eerste helft ge weest maar in de 20e minuut was er een voor Harry Ehlen ontstaan, toen de voor Gruyzen ingevallen Verver een scher pe voorzet lanceerde. Ehlen, de schutter par excellence, zette er ineens zijn schoen onder en Kraak zag de bal in de uiterste benedenhoek verdwijnen (1—0). In het verdere gedeelte mochten de Sittardse aanvallen geen naam meer voor Piet Kraak hebben. In die tweede helft, toen Piet Kraak het spel van verre gade sloeg en zijn rol practisch was uitgespeeld, kwam dan de ™muut de gelijkmaker. Een op volle snelheid ingezette aanval over rompelde de gehele Sittardse verdedi- incluis van Rixoordt, die tenslotte door De Jongh kansloos werd gen. gesla- VUKAS, brillant kort voor het einde heeft het er naar een schaduw van de cracks uit vroegere uitgezien, dat Hongarije.in een thuis-i jaren en Puskas toonde slechts bij vla- Het Zuid-Slavische elftal speelde zeer sterk. Vooral in positioneel opzicht viel te genieten van het voetbal der gasthe ren. Opvallend was het hoge tempo, waarmede in de voorhoede werd geope reerd. Snel ging de bal van man tot man ten einde op deze wijze te trachten de Duitse verdediging in verwarring te bren gen. En zo kreeg men de indruk, dat ge durende vijf van de zes kwartier de Duitsers van het kastje naar het muur tje liepen. Indien de Zuid-Slavische voor hoedespelers iets nauwkeuriger hadden gericht bij het schieten, zou de score wel tot 6—-1 zijn opgelopen. In Stockholm tenslotte speelden Zwe den en Noorwegen met I—1 gelijk. 1 Elinkwijk bracht toen alle hands aan vo°r e.en langdurig en in felheid toe nemend offensief, dat de Sittardse ver- hreniln„Ê ?r16t 2P de knieën vermocht te V 7a" Rlx°°rdt bleef de rol van zo h£eft0i h6t 6inde toe vervullen en zo bleef een overwinning voor de "as ten onbereikbaar. Tijdens de nationale zeilwedstrijden nn «enxiasse werd de 41-jarige heer C. M H. N«u. ta, keel-, neus- en oorarts uit Oegstgeest die in deze klasse uitkwam, plotseling onwel. Medische hulp was spoedig aanwezig maar mocht niet h de heer Nauta Inmiddels in zijn boot was overleden. ui De heer Nauta was een bekend zeiler en erge. nisator in de watersportwereld. Hij maakle uit" s? if j van het beituur van de Konink lijke Verbonden Nederlandschc Watersportvt-v- eenlgmgen en van de zeilver. „De Kaag" Er heerste na het gebeurde grote verslagen heid onder de deelnemers. Het bestuur van de organiserende vereniging ,.De Braassemermec besloot onmiddellijk, alle festiviteiten af tc ge lasten. De wedstrijden van Zondag gingen door Vele zeilers trokken zich echter terug.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5