Twee jaar onder huisarrest Relaas van uit communistisch China vrijgelaten Dominicaan n „Chrissemeuje'', oudste inwoon ster van Nederland TIEN JAAR SCAPINO Kerk in Duitsland eist eigen plaats in radio en televisie Gloeilampjes O' Wetsontwerp ingediend EINDHOVENSE T.H. START MET VIER AFDELINGEN O' Commerciële TV in Amerika: te duur en te weinig rendement Franse landbouw werkt te duur Waar is de man DINSDAG 27 SEPTEMBER 1955 PAGINA 5 Ervaring minder ongunstig dan die van andere priesters In arrest „Haarknippen" met scheer mesje Lange verhoren Natuurlijk kregen we", zo ver volgde pater Gordon zijn relaas, „in het geheel geen lectuur onder ogen, totdat we verleden maand werden begraven onder communistische tijdschrif ten. De communisten gaven zich alle moeite om ons voor hun inzichten te win nen. Zo werd op gezette tijden een spe ciale man op ons afgestuurd, die ons on- Natuurlijk bronwater In hoge mate spijsveiteiend. Ook voor Uw gezondheid onontbeerlijk Alom verkrijgbaar Rechtspersoonlijkheid voor beide technische hogescholen Definitief programma Opleiding 500 ingenieurs Gemeenten-congres te Rome Mr Oud voorzitter NIEUW STUK VAN DEFRESNE GEEN VOORRANG VERLEEND Dodelijke aanrijding te Den Haag LEIDERDORP HIELD DE BRUG DICHT Zondag wordt ze 106 jaar Katholieke Australische immi gratie-autoriteit bezocht ons land De B.B. - Bescherming Bevol king - is thans een organisatie, welke voor haar taak is be rekend. Overal in ons land is ruimscnoots uitstekend materiaal aanwezig. Meer dan 160.000 B.B.-ers willen nu geregeld in een stukje van hun vrije tijd oefenen om de handen uit de mouwen te kunnen steken als hun hulp nodig mocht zijn. Toch vertoont de organisatie nog open plaatsen. Op elke twee noodwachters is nog een derde nodig. Weest U die derde! Vraagt U eens bij het Hoofd Bescherming Bevolking in Uw woonplaats, aan Uw wijk- of blokhoofd, wat de B.B. voor U zal doen en wat U in de B.B. kunt doen. Jubileumprogramma met drie nieuwe balletten Op het T .V.-scherm Chinees sprookje BRUSSEL'S NOORDSTATÏE VERDWIJNT FRIEZEN WILLEN EIGEN REGIONALE OMROEP KOPERDIEVEN TE MAASTRICHT IN DE VAL DUITSE MELKSTAKING BREIDT ZICH UIT ATOOMBIBLIOTHEEK VOOR NEDERLAND KWALITEIT VAN PRODUC- TEN VAAK ONVOLDOENDE TTïEZER dagen is in Hongkong aangekomen de 58-jarige pater Frederick D. Gordon O.P., die twee jaar lang door de Chinese communisten gevangen is gehouden. Verheugd over zijn vrijlating, vertelde pater Gordon de geschiedeiiis van zijn verblijj in rood-China, waar hij en twee andere geestelijken in het bediendenverblijf van hun eigen missiehuis te Foetsjoe waren opgesloten. „In die tijd hebben de communisten geen gelegenheid laten voorbijgaan om ons tot het communisme te „bekeren", waarin ze, naar ik vrees, niet erg geslaagd zijn", zo zei pater Gordon, die ondanks alles zijn gevoel voor humor had weten te bewaren. „De afgelopen twee jaar", aldus pater Gordon, „heb ik doorgebracht in een kamertje van drie meter in het vierkant, waar dag en nacht een felle lamp in mijn gezicht scheen. In dit vertrek bracht ik en in soort gelijke aangrenzende vertrekken mijn beide confraters, pater James Joyce en pater Joseph E. Hyde, ons huisarrestdoor. Op 19 September j.l. werden wij alle drie in vrijheid gesteld en konden wij voor het eerst vrij met elkaar spreken, want hoewel ivij „buren'' waren, hebben wij elkaar tijdens onze gevangenschap practisch nooit gezien of gesproken. OP 23 AUGUSTUS 1953 kregen wij huisarrest en werden we van ons missiehuis overgebracht naar het bediendenkwartier. Het kamertje, dat we daar kregen, mochten we alleen verla ten om te worden verhoord ot om een bad te nemen. Negen a tien communis tische soldaten werden aangewezen om onze kamertjes, waarvan de deuren altijd geopend moesten blijven te bewaken. Ze moeten ons wel bijzonder slim gevonden hebben, als ze vreesden, dat we zouden ontsnappen'' zei pater Gordon met een grijns. „Onze vroegere kok werd aange wezen om onze maaltijden te bereiden. Ik kan niet zeggen, dat ons eten even goed was als voorheen alhoewel we groen ten en brood en soms zelfs een ei kregen. Dit neemt echter niet weg, dat ik 15 pond ben afgevallen, pater Joyce 30 en pater Hyde zelfs 50 pond. Mijn beide confra ters zijn voorts nogal kaal geworden. Door een toevallige samenloop van om standigheden kregen we Vrijdags altijd vis hoewel de samenstelling van het „me nu'' toch geheel buiten ons om ging. Ik vermoed echter, dat we dit aan onze kok te danken hadden, die natuurlijk wist, dat wij katholiek waren. De meeste bewa kers waren redelijke kerels, die ik nog geprobeerd heb tot andere gedachten te brengen, waarmee ik, naar ik vrees, niet veel succes heb gehad. De enige li chaamsbeweging, die we hadden bestond in het op en neer lopen van ons kleine kamertje. Toen de omstandigheden de laatste twee maanden wat gunstiger wer den. mocht ik verscheidene keren een wandelingetje in de tuin maken. DE EERSTE TWEE MAANDEN van ons huisarrest waren vrij redelijk. We mochten tenminste geregeld een bad nemen. Later bracht men ons een emmer water op onze kamertjes en tenslotte werd het zelfs zo, dat we ons slechts eens per week konden ver frissen. In die dagen hielden wij ons haar kort, zonder daarbij een schaar te gebruiken. Wij namen daarvoor na melijk een scheermesje. U zou verbaasd geweest zijn als u de „aangerichte schade" zou hebben gezien. In den beginne hadden onze bewakers geen bezwaar tegen onze knipmethode, maar later namen ze ons de scheermes jes af en moesten we er speciaal om vra- ge, als ons haar weer een beurt nodig had. Dit om te zien of we de mesjes in derdaad gebruikten om ons haar te kort wieken. Ik heb nog een ogenblik mijn baard laten staan, totdat onze bewakers vonden dat zo'n ding schadelijk voör de gezondheid is, waarna ik hem moest af scheren. Een geluk was, dat we onze missaals mochten behouden, hoewel we geen ge legenheid kregen het H. Misoffer op te dragen. We konden geen briefjes naar elkaar schrijven om de eenvoudige reden dat we geen schrijfgereedschap hadden en voorts was het evenmin mogelijk door middel van klopsignalen contact met el kaar te zoeken, omdat de bewakers ons geen ogenblik uit het oog verloren. We moesten 's avonds om half 8 naar bed en stonden 's morgens om half 6 op. Aan vankelijk mochten we overdag een uurtje rusten, maar dat werd later ook al af geschaft. Je kreeg eenvoudig geen ogen blik de gelegenheid je ogen dicht te doen wat m.i. ten doel had dat we ons zo miserabel mogelijk zouden voelen". SPA Den Haag Dat een musicus eens in hoger sferen vertoeft, wie zal het hem kwalijk nemen? Maar anders wordt het, wan neer hij, na met zijn fiets in een sloot getuimeld te zijn, een hotel binnenstapt, met de lift naar de tweede verdieping trekt, dan via de trap naar de derde etage stijgt, een badkamer binnenstapt, zijn jasje uittrekt en plaats gaat nemen in de dakgoot; vervolgens hier een tijd je gaat staan uitwaaien, zich dan weer naar beneden begeeft, zijn jasje ver geet, dan een straat in wandelt, daar een 'ruitje van een woning stukslaat, en het huis binnendringt. Daar de be woners afwezig waren en onze musicus het wat koud (en vochtig) had, stak hij de centrale verwarming aan, ontdeed zich verder van enkele kledingstukken, staakte de bezigheid om zich in 'n fau teuil te* werpen, waar hevig geschrok ken thuiskomende bewoners de man later diep slapend aantroffen. Politie ge beld musicus wakker mee naar de cel. Daar zat wel een stevig glaasje in, zult U al geconcludeerd hebben. Wel. dat was ook zo, want hoe zou een mens anders toch zo wonderlijk kunnen doen? Trente Italië)- Haastig greep de politie in, toen een stel jonrens hier aan een spannende partij voetbal bezig was. Met grote yoorzich- tighcid werd de bal geconfisqueerd. Want de politie had namelijk ontdekt, dat de „bal" een gevaarlijke granaat was, die de kinderen toevallig gevon den hadden. Orly Frankrijk De politie op de 'uchthaven Orly speurt naar een dief, die acht maal achter el kaar de luidspreker heeft gestolen, die was aangebracht in de toiletgelegenheid van deze luchthaven. dervroeg en voorts al het mogelijke deed om ons uit te leggen, wat het commu nisme nu eigenlijk inhield. Steeds als hij kwam gaf hij ons door een handgebaar te kennen, dat we hem naar een ander lokaal moesten volgen, waar de onder vraging plaats vond. Hij deed dit op zo'n heimelijke manier, omdat hij blijkbaar niet wilde, dat anderen zagen waar we heen gingen. Deze verhoren vonden op onver wachte ogenblikken plaats. De meeste wa ren informeel uitgezonderd wanneer de „rechter" eraan te pas kwam. Tijdens het langste verhoor, dat twee a drie uur duur de en tweemaal per dag plaatsvond, wer den we over alles en nog wat onder vraagd. Hun opzet was ons halve waar heden te laten bekennen, wat nog erger is dan leugens. M TE VOORKOMEN, dat twee jaar eenzame opsluiting ons vol komen gek zou maken moesten we proberen ons mentaal te wapenen. Wij priesters, die elke morgen de Mis lezen kennen deze voor een groot deel van buiten, Ik maakte er daarom een gewoonte van elke dag mij met het bid den van de Misgebeden bezig te hou den. We vonden het heerlijk om onze ka mertjes schoon te houden, omdat dit de tijd brak. Voorts las ik mijn brivier, bad de rozenkrans en maakte mijn „wande ling": vier passen heen, vier passen te rug. Gelukkig kreeg ik de laatste drie maanden speelkaarten zodat ik in een spelletje „patience" wat meer afleiding kon vinden. Deze verandering in de hou ding der Chinezen 'was het gevolg van een ommekeer in de algehele politieke si tuatie in de wereld. Sedertdien kregen we weer fruit en soms werd ons zelfs ge vraagd of we speciale wensen hadden en mochten we 's middags weer een dutje doen. Ook kregen we Rode-Kruispakket- jes waarin., scheermesjes zaten, die ove rigens van harte welkom waren omdat de oude zo bot waren geworden, dat ze niet meer te gebruiken waren". „En tenslotte" zo besloot pater Gordon zijn verhaal, „kwam dan de zo lang ver beide bevrijding voor ons: we mochten on ze „cellen" verlaten en werden „veroor deeld" China onmiddellijk de rug toe te keren. (Copyright INS - Opera Mundi Maasbodepers). Bjj de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de hoger- onderwijswet betreffende het technisch ho ger onderwijs. Als voornaamste voorstel len van dit wetsontwerp worden door mi nister Cals beschouwd: 1. de instelling van de raad voor het technisch hoger on derwijs; 2. de toekenning van rechtsper soonlijkheid aan de Technische Hogeschool te Delft en dig te Eindhoven; 3. een be stuursvorm voor de technische hogescho len. die aan deze nieuwe status is aange past. De rectoren der hogescholen zullen nu voor drie jaar worden gekozen. Te Delft is deze periode momenteel vijf jaar. Het propaedeütisch onderwijs aan de nieuwe T. H. zal voorlopig in het „Don Bosco-huis" te Eindhoven worden ge huisvest. Daarnaast is er een geschikt terrein gevonden voor de nodige gebou wen van de nieuwe hogeschool, die vier afdelingen zal bevatten: algemene we tenschappen. werktuigbouwkunde, eiec- trotechniek en scheikundige technologie. De minister zal, teneinde een verho ging van het studierendement te verzeke ren, zonder aan de eisen, die de academi sche vorming tot werker in de technische wetenschap stelt, te kort te doen, de toe komstige rector magnificus en hoogleraren van de nieuwe technische hogeschool ver zoeken een definitief programma voor bei de technische hogescholen vast te stellen en daarbij zoveel mogelijk aansluiting te zoeken met de overeenkomstige artikelen van het ontwerp Hoger-Onderwijswet. Een van de in overleg met de volksver tegenwoordiging vastgestelde uitgangs punten voor de oprichting van een tweede technische hogeschool was. dat ter waar borging van de eenheid en onafhankelijk heid van beleid, met name ter zake van de hoogleraarsbenoemingen, de inrichting van het onderwijs en de investeringen een gemeenschappelijk orgaan van de beide technische hogescholen zal worden ge creëerd. Naar de mening van de minister verdient het aanbeveling, dat het gemeen schappelijk orgaan tevens bevordert, dat de ontwikkeling der technische weten schap mede aan het onderwijs en het on derzoek aan de technische hogescholen wordt dienstbaar gemaakt. Bij een eventuele totstandkoming van de hoge academische raad zal de hier ont worpen raad voor het technisch hoger academisch hoger onderwijs daarin geïn corporeerd dienen te worden. In 1948 is naar aanleiding van het ad vies van de eerste commissie-Holst be sloten over te gaan tot uitbreiding van de gelegenheid tot het volgen van technisch hoger onderwijs. Overeenkomstig dit be sluit is met medewerking van de begro- Mr P. J. Oud, de vroegere burgemeester van Rotterdam en voorzitter van de In ternationale Unie van Gemeenten, heeft gisteren op het congres van de Unie te Rome verklaard, dat de gemeenten, „de kleinste gemeenschappen", een vitale rol hebben te spelen in de strijd om de we reldvrede. Hij zeide, dat onderling begrip tussen de landen, het enige dat de beschaving van een oorlog kan rednen, „moet worden opgebouwd van onder af aan, door alle bevolkingsgroepen". Het congres wordt bijgewoond door on geveer 1100 gedelegeerden van bijna 700 gemeenten uit alle delen van de wereld. In een overzicht van net programma van het congres, dat een week zal duren, noemde mr Oud als een van de onder werpen „gemeeniefinanciën en het belang daarvan voor de locale autonomie". Als tweede onderwerp noemde hij „gemeen ten en cultuur". Het Nederlandse Volkstoneel „De To neelvereniging" heeft een nieuw stuk van A. Defresne in studie genomen: „Het eeuwige toeval". Het stuk zal onder regie van de schrij ver worden gespeeld. tingswetgever de eerste daartoe door voor noemde commissie aanbevolen maatre gel genomen, nl. de Technische Hogeschool te Delft door uitbreiding en vernieuwing te maken tot een centrum van technisch hoger onderwijs, dat in staat zal zijn jaar lijks ongeveer 500 goed onderlegde inge nieurs op te leiden. Inmiddels is deze uitbreiding en vernieuwing in een verge vorderd stadium van uitvoering gekomen De tweede aanbevolen maatregel, een nieuw centrum voor technisch ho ger onderwijs en technisch wetenschap pelijk onderzoek in een of meer plaatsen in te richten, is in een zodanig gevorderd stadium van voorbereiding gekomen, dat thans de beslissing genomen kan worden tot oprichting van een Technische Hoge school te Eindhoven over te gaan, aldus minister Cals in zijn memorie van toe lichting. De instellingen van hoger onderwijs, zo zegt de minister verder, onderscheiden zich èn wat hun bestemming èn wat hun structuur betreft, duidelijk van het gang bare type van openbare diensten en in stellingen. Dit onmiskenbaar onderscheid maakt het verlangen het bestuur en be heer van de academische huishouding en de daarmede gepaard gaande verantwoor delijkheid zoveel mogelijk binnen de aca demische kring te trekken, begrijpelijk. Door de verlening van de rechtspersoon lijkheid wordt, in het bijzonder wat het beheer betreft, de mogelijkheid geopend om aan dit verlangen tegemoet te komen op een wijze, die aan de eigen aard der hogescholen is aangepast. Tenslotte merkt de minister op, dat de gestadig voortschrijdende bestuurlijke re- ganisatie van de Technische Hogeschool te Delft, die door de wijziging van de hoger-onderwijswet in 1949 mogelijk werd gemaakt, het vertrouwen wettigt, dat thans bij de toekenning van rechtspersoonlijk heid aan deze instellingen een efficient beheer gewaarborgd zal zijn. Gistermorgen verleende een vrachtauto bestuurd door de 35-jarige J. B. uit Sas- senheim, die in Den Haag, rijdende over de Prinsegracht, de Brouwersgracht wil de ingaan, geen voorrang aan een mo torrijder, de 49-jarige metselaar J. W. van L. uit de Herzogstraat. Een aanrij ding was -het gevolg en de motorrijder overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. De broer van het slachtoffer, de 38-jarige Th. van L., die als duo passagier meereed, bekwam een hersen schudding en een hoofdwond. Leiderdorp heeft de brug Zondag dicht gehouden. Het motorschip „Kasteel Sta- verden", dat met zieken en invaliden aan boord onder auspiciën van het Rode Kruis een vaartocht maakt, is gisteren volgens de plannen in Leiden gestart, maar het schip moest Zondag in Leiderdorp voor de reis worden gereed gemaakt, en het verplegend personeel moest naar Leider dorp om zich in te schepen. En dat alle maal omdat er in Leiderdorp op Zondag niet wordt gewerkt, ook niet door de brugwachter. De gemeenteraad is er Zaterdagavond nog apart voor bijeen ge komen. maar met zes tegen vijf christe lijke stemmen (vóór stemden K.V.P., P.v.dA. en Gemeentebelangen) werd be sloten geen uitzondering te maken om wille van het principe, dat overigens wel toestond dat de brugwachter vorig jaar werkte ten behoeve van een vaartocht van de Unie van Watersportverenigingen... (Van onze correspondent) P ZONDAG 2 October a.s. hoopt de weduwe Christina Karnebeek-Baks, wonende in de buurtschap Holter- hoek bij Eibergen, haar 106de verjaardag te vieren. „Chrissemeuje" of „tante Chris", zoals zij door de buren altijd wordt genoemd, is de oudste inwoonster van Nederland. Zij geniet nog steeds een voor haar leeftijd zeldzaam goede gezondheid. Wie de pientere, krasse vrouw gezien heeft, kan moeilijk aan haar leeftijd geloven. Het staat echter zwart op wit in de oude geboorteregisters van de gemeente Eibergen, dat Christina Baks op 2 Octo ber 1849 het levenslicht zag. Twee keer is „Chrissemeuje" ge trouwd geweest; haar tweede man stierf meer dan dertig jaar geleden. Kinderen heeft ze niet gehad. Enkele jaren voor de als vorig jaar, toen zij een invasie van honderden bezoekers kreeg te verdu ren. Overigens stelt zij de vele blijken van medeleven, die zij telkenjare uit alle delen van het land ontvangt, op hoge prijs. Daarvan getuigt de grote stapel schriftelijke gelukwensen, onder meer van Koningin Juliana, die zij zorgvuldig bewaart. dood van haar man kwam een achter neef, de heer Nijrolder met zijn gezin bij haar inwonen. Het werd een groot gezin en „Chrissemeuje" stak graag de handen uit de mouwen. Toen ze 95 jaar was stond ze er nog op om mee te helpen bij de arbeid op het land. De kinderen van haar achterneef zijn nu reeds lang volwassen. Twee zijn er in het klooster gegaan en enkele anderen zijn getrouwd. Toch werkt de stokoude vrouw nog mee in de huishouding. Aardappelen schillen bijvoorbeeld doet ze nog graag en als ze niet werkt, zit ze op een stoel bij het raam in een kerk boek of in de krant te lezen, terwijl ze af en toe ook nog eens een wandelinge tje maakt over het erf. Hoewel men niet zo gemakkelijk meer een gesprek met haar kan voeren, omdat zij wat doof is geworden, weet zij nog overal over mee te praten en hebben de dagelijkse ge beurtenissen op de boerderij en in haar omgeving haar volle belangstelling. IN 1950 brandde het boerderijtjfe, waar in „Chrissemeuje" heel haar léven gewoon had, af. Zij vond toen een tijdelijk onderdak bij de buren en legde kort daarop de eerste steen voor het nieuwe huis, waarin zij thans woont. Gereisd heeft ze niet veel. Wel bezocht ze vele malen het Maria-Genadeoord Kevelaer; heel vroeger te voet en later per trein. Dat waren altijd hoogtepunten in haar leven. Hoewel „Chrissemeuje" niet van druk te houdt, zal zij daar Zondag waarschijn lijk niet geheel aan ontkomen. De laat ste jaren werd op haar verjaardag door de herder der parochie Eibergen, pas toor B. A. W. Kaeter, een H. Mis opge dragen in haar woning. Dit zal ook thans wel gebeuren. Zij hoopt echter dat de toeloop van belangstellenden niet zo groot zal zijn Mgr. G. M. Crennan, secretaris van de R.K. Migratiecommissie in Australië, heeft het afgelopen weekeinde ons land bezocht tijdens een reis door Europa. Hij voerde besprekingen met de bisschop- Coadjutor van Roermond, mgr Hanssen, de directeur van de R.K. Emigratiedienst drs J. van Campen. en het hoofd van de Australische migratiedienst in ons land, de heer B. C. Wall. Advert er. tie. De balletgroep voor de jeugd „Scapino" heeft in het Theater Carré het tienjarige bestaan gevierd. Het Is een feestelijke voorsteljing geworden en terecht, want een dansgroep, die het onder de huidige omstandigheden zolang uithoudt, is haast een unicum. Mevrouw Hans Snoek heeft na de bevrij ding het initiatief genomen. Zij danste voor de jeugd, maar spoedig kreeg zij effectieve en morele steun van o.a. Abra ham van der Vies en sinds 1952 is Jean Rebel de choreograaf van Scapino gewor den. In die tien jaar zijn als choreograaf voor Scapino opgetreden naast Hans Snoek en Jean Rebel o.a. Albert Mol, Jac. v. d. Vies, Ruth Helmer, Fl. Rodrigo en Y. Carrasz. Voor het jubileumprogramma was medewerking verkregen van Fran- coise Adret, de leidster van het Ballet van de Nederlandse Opera en van Sana Doisky, die in het Bolsjoj Theater haar dansstudies maakte en veel in België, Denemarken en Engeland heeft gewerkt. Ter gelegenheid van het tweede lustrum heeft Annie Schmidt een feestlied ge maakt, dat door Lex van Delden was getoonzet. Nico Wijnberg maakte een bal letboek voor de jeugd met een openklap, baar toneeltje, zodat de jeugd zelf bal letten kan ontwerpen. Naast de toespraken door Viruly, Kamadjodo en een verte genwoordiger van het gemeentebestuur gaven ook de jongste leerlingetjes van de balletschool acte de presence met het aanbieden van een grote taart met tien kaarsjes. Het programma bevatte drie premières die een aanwinst betekenen voor het re pertoire van Scapino. Het programma werd geopend met het gedanste Russische volks verhaal „Babayaga" in de choreografie van Sana Dolsky. In opdracht van het Ministerie van O.K. en W. maakte Jan Homan, die dit jaar de culturele prijs van Arnhem ontving, de decors en de costumes. Fleurig van kleur, practisch van ruimte vulling en picturaal van een verfijnd kali ber heeft Jan Homan een haast ideale sfêer geschapen waarin dit sprookje van de boze vrouw, die twee kinderen in pop pen omtovert, maar later de betovering weer moet verbreken, werd gedanst. Het ls een Russische versie van het bekende De bisschopsconferentie, die de vorige maand in Fulda is gehouden, heeft er toe geleid, dat door de Duitse bisschoppen thans een verklaring is uitgegeven, waar in zij zeggen te hebben afgezien van een eigen katholieke radio-omroep. Daarte genover eisen zij echter („Het gaat niet aan, dat de Kerk alleen maar via de lijst van politieke partiien een zetel in het bestuur kan krijgen") voor de Kerk een eigen plaats in de programmaraad van de West- en Noord-Duitse radiostations. Bovendien verlangen zU, dat de gods dienstige uitzendingen en commentaren op de openbare vraagstukken wettelijk worden gegarandeerd, ook wat betreft de kortegolf-uitzendingen naar de katho lieken in het buitenland, de lange-golf- uitzendingen naar het Oosten en de tele visie. De commerciële televisie in Engeland is nog maar net begonnen, of ze zitten er al met een proces over het gebruik van de initialen „A.B.C." op het tele visiescherm. Associated British Cinemas heeft nameliik de rechter verzocht, l.et gebruik van deze initialen in de T.V.- uitzéndingen van de Associated Broadcas ting Company te verbieden. Deze moeilijkheid voor de Engelse com merciële televisie is echter niets verge leken bii wat er in Amerika "ebeurt,. Daar is de omzet van de Philip Morris-cigaret- tenfabriek in de eerste helft van dit iaar begonnen te dalen. En dus heeft Mr O Parker McComas, het hoofd van de firma twee gro contracten tot een be drag van 4.350.000 dollars tr 17.321'-) met de comme-eiëTo televisie eeannuleee'r Do m't-endinv voor een ba- a-a" van 3 "sn non dollars (f ïromjnno hipHanr komt te ve-vallen is T 1 nvo T ,n f»v" v-n-in de -oedVta-ivp Lucjl' Ball de rol speelt van een dwaas huis vrouwtje. Dit nrogramma stond aan de top van alle T.V.-uitzendingen in Ameri ka. „Toen onze omzet begon te dalen van de vierde naar de zesde plaats", aldus heeft een woordvoerder van de Philip Morris-fabriek verklaard, „moest er ri goureus worden ingegrepen". Philip Morris, hiermee het voorbeeld volgend van 174 andere adverteerders in Amerika, die hun T.V.-reclame hebbe" gestaakt, zal echter zijn reclamebudget niet vi lagen. Het geld gaat nu hoofd zakelijk naar dagbladen en t"dschriften. Frank la Rose, leider van de reclame dienst van Hearst betoogde naar aanlei ding hiervan: „Deze adverteerders heb ben alleen aan televisiereclame 42.676.117 dollars 426.761.170,-) uitgegeven. Laag geschat komen daar nog 76.817.000 dollars 274.346.420,-) aan productiekosten en salarissen van acteurs b;; een investering die geen bevredigend rendement heeft op geleverd". Mr McComas van Philip Morris geeft vier redenen om waarom hij naar het voeren van reclame in de dagbladen is overgegaan: 1. De mensen verwachte" het nieuws in hun bladen te lezen. 2. De dcbladen poelen een belango'ike rol 'nlwe wat een naar on^ewild-gra-mge mo- 1 m leven. 3. Dagbladen 7*m duurzamer menten opleverde in een overigens seri als reclame-medium. Als een lezer eeneus, welverzorgd programma. advertentie om acht uur 's morgens mist, kan hij die om acht uur 's avonds lezen, terwijl de T.V.-advertentie slechts één mo ment waarde heeft. 4. Met een dagblad kan de adverteerder zjjn markt met meer zorg kiezen. In het televisienrogramma van de K.R.O. heeft Zaterdagavond de Krocodil zijn kunsten weer eens vertoond, waar naar men over het algemeen met. genoe gen zal hebben gekeken. En geluisterd, want „Les Chanteurs de Paris", die hun debuut in Nederland maakten, lieten een serie even charmante als goed ge zongen chansons horen. Wat hun uiter lijke verschijning betreft zouden we wil len. opmerken, dat lichte dassen op een wit fond de hebbelijkheid hebben om op een T.V.-scherm onzichtbaar te worden, het geen een minder verzorgde indruk maakt Ook De Vrijbuiters onder leiding van Joon Amman deden het uitstekend, al waren de maskeradepakjes welke ze droegen, weinig in overeenstemming met de muziek, die ze maakten. MinÖer ge slaagd was het ontreden van Ans Valen tin, wier stem in de microfoon meer vo lume dan zuiverheid van klank bleek te hebben. Regisseur Jos van der Valk, wiens ca meravoering iammer dat één van de camera's maar niet „scherp" was 'n krijgen - zoveel mogelijk afwisseling bracht in de vrij statische orestaties der artisten. was ditmaal niet biister "e'"1'-1"'- geweest met de keuze van zijn „conferen cier", die hij uitgerust met een com mentaar leverende „inwendige" stem de verschillende programmanunten aan elkaar liet praten. Tot slot van de avond nam Eurovisie de kijkers mee naar de studio van Radio- televisone It.aliana in Milaan voor de op voering van de tweede acte van de ooera Tosca" van Puceini. Er was helaas veel storing en aanvankel"k bleef het geluid thema van Hans en Grietje. De muziek is van A. L. Liadow en klinkt bijzonder wel luidend. Lillian Luley danste de titelrol met een nogal sterk pantomimische in slag. Het tweede ballet was „De list van Li Foe, of de aanhouder wint". Op muziek van Mozart heeft Frangoise Adret met de haar bekende theaterstijl en allure voor het toneel dit Chinese sprookje gezet. Het handelt over de dochter van een Manda rijn, die verliefd is op een arme jonge man. Haar vader wil haar uithuwelijken aan een rijke vreemdeling, maar door een list van haar vriend wordt dit plan door kruist. De twee jongelui mogen tenslotte toch nog in het huwelijksbootje stappen. Eveneens in opdracht van O.K. en W. ont wierp Hans van Norden de décors en cos tumes. Hij heeft er ook een bijzonder fleurig en kleurig geheel van gemaakt. Meer en meer ontwikkelt Van Norden zich tot een ontwerper, die een bijzonder ge voel heeft voor het theater en hij is de man, die vol sprankelende ideeën zit, wel ke hij verrassend origineel vorm geeft. Het bekende kinderboek van Piet Worm „De drie paardjes", is door Jean Rebel gezet, waarmede hij een ver plichting inloste, die hij op zich laadde met het aanvaarden van de choreo- grafieprijs van de stad Amsterdam, het geen inhield, dat hij 'n ballet zou creëren. Piet Worm Zelf heeft de costumes, décors en de tekst voor dit ballet gemaakt. Luc- tor Ponse componeerde de muziek, die naar onze mening zo ingewikkeld was, dat het West Nederl. Orkest er kennelijk moei te mee had. ondanks het bezielende diri geren van de componist. Ook is naar on ze mening het ballet te lang. Er zit geen stijleenheid in zodat het geheel niet onze onverdeelde belangstelling heeft kunnen opwekken. Over de dansprestaties kunnen wij kort zijn. Francine Chkliar Morello, die uit België is gekomen om de gelederen van Scapinoballet als totaliteit een goede in- rina en zij danst een klasse beter dan de rest. Maar gelukkig wordt dit niet steeds op een goudblaadje als een hyperindivi- duele prestatie opgediend, zodat het Scaptinoballet als totaliteit een goede in druk blijft maken. Een amusant, stijlvol en verzorgd jubi leumprogramma, dat oud en klein niet mag missen. Bu. Bij het leggen van de eerste steen in 1841 van het Noordstation werden ook een oorkonde alsmede een aantal geldstukken uit die tijd in een loden kistje ingemet seld. Bij de afbraak van dit oude Noord station op het Rogierplein te Brussel heeft men dit loden kistje teruggevonden. Het was ernstig aangetast en van de oor konde werd dan ook niets anders dan wat stof teruggevonden. Geldstukken, waaronder twee gouden munten in de waarden van fr. 40 en fr. 20 met de beel- denaar van Leopold I, verkeerden echter nog in goede staat, evenals de ge denkpenning waarop vermeld staat, dat de eerste steen van het station op 27 Sep tember 1841 door de vorst werd gelegd, in aanwezigheid van de toenmalige mi nister van Publieke Werken, Besmaisie- Op het Rode Klif bij Warns hebben Maandagmiddag enkele honderden Frie zen de slag bij Warns in 1345 herdacht. Dit gebeurde bij het grote monument dat enkele jaren geleden uit zwerfsteen is op gericht, en waarbij elk jaar op 26 Sep tember, de dag van de slag, de Friezen bijeenkomen om zich op hun Fries-zijn te bezinnen. Bij deze gelegenheid werd o.m. het woord gevoerd door de heer G. Jonkman, die verklaarde, dat het offer dat de voorvaderen bij Warns brachten alleen zin heeft, wanneer de Friezen hun zin voor vrijheid bewaren. De genera ties na 1345 hebben dat niet altijd ge daan, en het is niet juist, aldus de heer Jonkman, om andere delen van ons volk daarvoor aansprakelijk te stellen, want de ware vijand van het Friese volk is zijn tekort aan zelfvertrouwen. De voorzitter van de stichting tot her denking van de slag bij Warns, de heer P. Wybenga, verklaarde dat de Friese cultuur nog niet is waar ze zijn moet. Er is wel veel bereikt sinds de bevrijding. Het wetsontwerp voor het Fries onder wijs en het feit dat er thans 30.000 op de Rijksbegroting is uitgetrokken voor de Fryske Akademy noemde hij belang rijke stappen vooruit. Hij pleitte echter voor een eigen Friese regionale omroep. Behalve een regionale cultuur hebben wij ook een eigen taal en geschiedenis, en daarom hebben wij het recht op een re gionale omroep, aldus de heer Wybenga. De Maastrichtse recherche is het dezer dagen gelukt een dievenbende op te rol len, die voor enige duizenden guldens koperen onderdelen en buizen ten nadele van de Kon. Ned. Papierfabriek te Maas tricht heeft ontvreemd. Deze diefstallen hadden reeds langer plaats, doch de recherche kon maar niet tot arrestatie overgaan. Dezer dagen gelukte het echter twee rechercheurs een dader, de 27-jarige F. K. te grijpen, terwijl hij doende was diefstal te plegen. Bij het verdere onderzoek werden nog vier me deplichtigen gearresteerd, n.l. de gebroe ders M. en L. R., respectievelijk 18 en 23 jaar oud, de 19-jarige H. M. en de 32- jarige G. D„ allen wonende te Maastricht; alsmede de 32-jarige opkoper P R. uit Maastricht. De melkstaking, die vorige week in Muehlheim werd gehouden begint school te maken. Tn tal van andere steden zijn acties begonnen om een week lang geen melk te drinken als protest tegen de voor genomen melkprijsverhoging met vijf Pfenning. Thans heeft ook de „Bond der kinderrijken" zich bij de protesterenden aangesloten en wel met het argument, dat men de kinderen niet bier inplaats van melk kan voorzetten. De Duitsers betalen thans reeds veertig pfenning voor de slechtste kwaliteit melk en tot 64 pfen ning voor de betere kwaliteiten. Nederland is gisteren een bibliotheek van technische atoomliteratuur rijk ge worden. De tijdelijke zaakgelastigde van de Amerikaanse ambassade heeft ze gis teren aangeboden aan de secretaris-gene raal van Buitenlandse Zaken. De aan bieding vormde een onderdeel van het atoomplan. dat president Eisenhower in December 1953 gelanceerd heeft. De bibliotheek is vorige maand in twee kisten van 350 kg per schip in Rotterdam gearriveerd. Bij de inwijding van een proefgebied de Lorentzen, voor de landbouwproducti- viteit, waar in het bijzonder aandacht ge schonken zal worden aan de veeteelt heeft de Franse minister van financiën en van economische zaken, Pierre Pflim- Iin, een uiteenzetting gegeven van de landbouwpolitiek der Franse regering iD het kader van de algemene politiek. De ontwikkeling van de landbouwpro- ductie is een weinig op goed geluk af ge gaan. aldus Pflimlin. Zij heeft vaak pro ducten opgeleverd van onvoldoende kwa liteit en met te hoge prijzen. Volgens de minister is het, om hierin verbetering te brengen nodig, dat aan dacht geschonken wordt aan de volgende vijf hun ten: verbetering van de produc tie, vergroting van de afzetgebieden, or ganisatie van de markten, verbetering van de kwaliteit der producten en verla ging van de productiekosten. Volgens de minister moet de marktver- groting noodzakelijkerwijze gepaard gaan met een poging tot marktorganisat'e Pflimlin is er ten zeerste van overtuigd, dat het zoeken van grote en stabiele af zetgebieden een organisatie van Europese afmetingen vereist. De verlaging van de prijzen van landbouwproducten vereist de verlaging van de prijzen van bepaalde in dustriële producten. Pflimlin deelde mede, dat de regering in de komende jaren 500.000 ha per jaar wil herverkavelen, in 1956 en 1957 100 model boerderijen. wil stichten en 50 nieuwe proefgebieden wil inrichten. De Franse regering heeft in 1955 voor de landbouw de volgende bedragen uitge geven: voor uitrusting en techniek 70 mil liard frs. voor verlaging van de produc tiekosten 24 milliard frs. voor stabilisatie van de agrarische markten 68 milliard frs en voor de financiering van sociale in stellingen 75 milliard frs. Tenslotte verklaarde de minister, dat deze inspanningen voortgezet zullen die nen te worden tot op het moment, dal de Franse landbouw zijn producten kan af zetten in het kader van een rationele marktorganisatie, tegen prijzen, die de vergelijking met de buitenlandse kunnen doorstaan, waarhij de kwaliteit der pro- rtueien ni?( in twijfel kan worden ge lrokken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5