f~- I Van de tot 1970 reeds de stijging toelaatbare loon- helft gerealiseerd BOTSING van twee METEORS Uittocht van Nederlanders uit Indonesië duurt voort =I-J Rust op terrein en prijzen van kosten Streng toezicht op kartels .RODE" wapens voor EGT PTE j MinZijlstra houdt j toekomst-spiegel voor onze ogen lichtvaardig optimisme Gevaar voor r Onbestendig ALS STORMEN ZOUDEN KOMEN EISENHOWER VOORUITGAANDE Ook Spierpijn! t^oensdao 28 September 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN lil ■0ÊÊ Een van de piloten omgekomen Nog 1 pet van missio narissen in China over Weinig kansen meer voor gouddelvers Meisje ongedeerd na sprong uit rijdende auto (90 km) Nasser bevestigt overeenkomst met Praag WEERBERICHT Ontwikkeling afzet Verlangzaming economisch groeitempo Groot deel uitvoerstijging reeds gerealiseerd Lonen op trendmatige groei vooruit tr—rm. iiiiiïiiiiiiiigiiBj mm Kartel- en prijsbeleid Economische positie middenstand P. B. O.-productiviteit- bezitsvorming Afnetnend buiig In het binnenland vannacht kouder en plaatselijk msit. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Matige tot zwakke, maar langs de kust aan vankelijk nog af en toe vrij krachtige wind tussen Noord cn West. Donderdag 29 September: Zon op 6.37 uur, onder 18.27 u.; Maan op 17.06 u., onder 3.47 u. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bezwerend gebaar van De in 1953 hernieuwd ingetreden expansie van onze volkshuishouding heeft zich in 1954 en in de eerste maanden van 1955 voortgezet De in dustriële productie, die van 1951 op 1952 niet was toegenomen, gaf in de jaren 1953 en 1954 een stijging te zien van resp. 9 pet en 10 pet, terwijl een stijgingstempo van dezelfde orde van grootte kan worden geconstateerd voor de eerste zes maanden van 1955, aldus ontlenen wij aan de Memorie van Toelichting, die prof. dr J. Zijlstra aan de begroting van het Ministerie van Economische Zaken voor het dienstjaar 1956 heeft toegevoegd en die in verband met het gedeelte, dat handelt over publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, productiviteitsbevordering en bezits vorming, eveneens door minister A. C. de Bruijn is ondertekend. Bijzonder sterk was de productietoeneming in de metaalnijverheid; zij bedroeg in 1954 ongeveer 20 pet, terwijl zij in de eerste zes maanden van 1955 weer 17 pet groter was daD in de overeenkomstige maanden van 1954. De voedings- en genotmiddelensector vertoonde een veel geringere stijging; zij bedroeg voor het jaar 1954 en voor de eerste vijf maanden van 1955 resp. 3 en 5 pet. De textielproductie, die van 1953 op 1954 met 7 pet toenam, steeg in de eerste vijf maanden van 1955 slechts met 3 pet ten opzichte van de overeenkomstige periode van het voorafgaande jaar. De productie per werknemer in de in dustrie nam, na een stijging van 3 pet. in 1952, zowel in 1953 als in 1954 met 6 7 pet toe. telkens ten opzichte van het voor afgaande jaar; de eerste drie maanden van 1955 gaven ten opzichte van de over eenkomstige maanden van 1954 een ver dere stijging te zien, welke eveneens on geveer 6 pet bedroeg. Hierbij moet wor den bedacht, dat laatstgenoemde cijfers uitsluitend betrekking hebben op de in dustriële productie. Zij hebben uiteraard de algemene productiviteit beïnvloed, maar de toeneming van deze laatste is veel geringer. Ook het reële nationale inkomen is in de afgelopen twee jaar sneller gestegen dan in het jaar daarvoor Per hoofd der bevolking bedroeg de toeneming in 1952; 3 pet, voor de jaren 1953 en 1954 kon een stijging worden geconstateerd van resp. 7 pet en 5 pet. De oorzaak van deze gunstige gang van zaken ligt in de eerste plaats bij de voor spoedige ontwikkeling van de afzet onzer producten in het buitenland. Van 1951 op 1952 was de stijging van het uitvoervolu- me teruggelopen tot 6 pet: van 1952 tot 1953 en van 1953 op 1954 werden weer uit- voervergrotingen bereikt van resp. 14 en 18 pet. Daarnaast heeft zich ook een verrui ming van de binnenlandse markt voor gedaan. Het recle verbruik per hoofd der bevolking nam b.v. in 1954 toe met onge veer 5 pet, welk stijgingstempo zich in de eerste vjjf maanden van 1955 heeft voort gezet. De totale binnenlandse bestedingen de voorraadvorming buiten beschou wing gelaten stegen na een opmerke lijke stabiliteit gedurende enige jaren, zo wel in 1953 als in 1954. telkens ten opzich te van het vorige jaar, met ongeveer 7 Pet per jaar. Deze stijging bestond in beide jaren voor ongeveer 40 pet uit consumptieve bestedingen. De overheidsbestedingen, die in 1953 nog voor circa 40 pet in de totale stijging bijdroegen, hadden in 1954 geen deel in de stijging. De investeringen in bedrijven namen daarentegen sterk in betekenis toe; in 1953 maakten zij 20 pet uit van de totale stij ging der binnenlandse bestedingen, in 1954 was dit aandeel opgelopen tot bijna 60 pet. Voor een belangrijk deel is deze toe neming veroorzaakt door de industriële investeringen die in 1954 een alleszins bevredigend niveau hebben bereikt De verruiming van de binnenlandse markt, de stijging van de afzet in het buitenland, alsmede een toegenomen voor raadvorming. hebben een vergroting van het invoervolume ten gevolge gehad, die de uitvoerstijging overtrof. Van 1952 op 1953 nam het invoervolume toe met 19 pet en van 1953 op 1954 zelfs met 25 pet. ter wijl voor de eerste vijf maanden van 1955 een stijging van 16 pet kan worden gecon stateerd ten opzichte van de overeenkom stige maanden van het vorige jaar. De hervatting van de expansie onzer economie is verblijdend. Zij mag ons even wel niet de ogen doen sluiten voor de rea liteit ener onmiskenbare verlangzaming van het economische groeitempo. Van 1947 tot en met 1950 steeg het reële nationale inkomen per hoofd der bevol king met gemiddeld 9 pet per jaar, terwijl in de uitzonderlijke hoogconjunctuur van de jaren 1953 en 1954 de jaarlijkse stij ging was teruggelopen tot gemiddeld 7 pet. Voor eerstgenoemde periode nam de industriële productie met gemiddeld 17 pet per jaar toe, voor de laatstgenoemde jaren met ongeveer 10 pet. De stijging van het uitvoervolume liep terug van gemiddeld 50 pet voor de eerste periode tot gemid deld 16 pet voor de jaren 1953 en 1954. Een nadere beschouwing van de recente stijging van onze uitvoer doet zien dat daarin reeds een vermindering voorkomt Telkens ten opzichte van de overeenkom stige periode van het voorafgaande jaar was het uitvoervolume zowel in de twee de helft van 1953 als in de eerste helft van 1954 met circa 25 pet gestegen; iiï de twèede helft van 1954 was de toeneming teruggelopen tot 12 pet terwijl zij in de eerste vijf- maanden van 1955 11 pet be droeg. De Minister van Economische Zaken verwacht, dat deze verlangzaming zich in de naaste toekomst zal voortzetten. Twee groepen factoren wettigen deze ver pachting: het feit dat het plafond van de productiecapaciteit voorshands bereikt lijkt te zijn en, op wat langere termijr. gezien, het afzetprobleem. (Advertentie) ONBEPERKTE GARANTIE O* OS VERING Onze economische taakstelling houdt in de snel groeiende bevolking een vol doende mate van welvaart en werkgele genheid te geven. De structuur van onze volkshuishouding brengt mede, dat de daarvoor nodige uitbreiding van de pro ductie een aanzienlijke stijging van de uitvoer vereist. Zelfs bij zeer redelijk lijkende veronderstellingen ten aanzien van de invoervervangende productie kan een bevredigende expansie slechts wor den verwezenlijkt indien het uitvoer volume in 1970 meer dan tweemaal zo groot is als- in 1950. Dit komt overeen met een trendmatige stijging van 4 pet per jaar. Intussen moet hieraan worden toege voegd, dat in de afgelopen vier jaren een groot gedeelte van de noodzakelijke uit voerstijging reeds is gerealiseerd. Gere kend van het in 1954 bereikte niveau af, zou voor de eerstvolgende vijftien jaren een jaarlijkse toeneming van ongeveer 2 pet dienen te worden bereikt. Vergelijkt men dit cijfer met de in de afgelopen jaren gerealiseerde stijgings percentages. die doorgaans veel hoger la gen, dan zal men licht geneigd zijn een dergelijke taakstelling gemakkelijk rea liseerbaar te achten. De minister meent echter tegen een lichtvaardig optimisme in deze te moeten waarschuwen. Om een bevredigende uitvoerstijging te realiseren moet aan bepaalde voorwaar den zijn voldaan. Een daarvan is dat onze concurrentiepositie ten opzichte van het buitenland niet ongunstiger wordt dan die in het jaar 1953. Daarmede is uiter aard een limiet gesteld aan de toelaat bare stijging van binnenlandse prijzen en lonen; uitgaande van een productiviteits- stijging in de periode 1950—1970 van een kleine 50 pet zou, bij een gelijkblijvend invoerprijspeil, het nominale loonpeil met 55 pet en het binnenlandse prijsniveau met 14 Pet mogen stijgen. Beschouwt men tegen deze achtergrond de ontwikkeling, die in de afgelopen vier jaren heeft plaats gehad, dan blijkt dat ook de binnenlandse voorwaarden voor de realisering van bo venbedoelde taakstelling niet meer on verdeeld gunstig zijn. Het binnenlandse prijshiveau was in 1954, toen de invoerprijzen weer onge veer op het niveau van 1950 lagen, reeds met 17 pet ten opzichte van 1950 gestegen, zodat in deze vier jaren de prijsstijging reeds iets groter is ge weest dan voor de twintigjarige perio de toelaatbaar kan worden geacht. Van de toelaatbare loonstijging over een tijdsverloop van 20 jaren is thans reeds ongeveer de helft gerealiseerd, terwijl deze aanzienlijke afwijking van de uitgestippelde trendmatige groei nument, dat ex-president Peron bij de slechts ten dele is gecompenseerd door Italiaanse beeldhouwer Leone Tomassi Dit is een onderdeel van het enorme mo- had besteld. Het is een meer dan vijf me ter hoog beeld van Eva Peronvoor wier stoffelijk overschot het monument een mausoleum zou moeten vormen. Door de gebeurtenissen in Argentinië is het mo nument, dat hoger zou worden dan het Amerikaanse vrijheidsbeeld, te koop; ge gadigden laten echter nog op zich wach ten Een deel van het bouwwerk was enige weken reeds naar Buenos Aires verscheept, doch is daar nog niet gelost. een „extra"-stijging van de arbeids productiviteit. j-- iddag landde, op Schiphol het 75 toil zware 4nnagnac-vliegtuig van d» Sageta met 66 Nato-passagiers aan boord. Dit toestel is zwaarder dan de Strato-cruise.r en liet zwaarste en grootste, dat ooit op Schiphol landde. Het vliegtuig heeft 108 zitplaatsen. Het K.N.M.I. deelt mede: Al enige dagen achtereen stroomt koele en onstabiele lucht via de Noord zee naar ons land. In deze lucht komen vrij veel buien voor. Een kleine storing deed de buiigheid vannacht nog toene men. Op sommige plaatsen viel in de nachturen omstreeks 10 m%i regen. Bij IJsland is intussen een nieuwe actieve depressie verschenen die in Noordooste lijke richting koerst. Mede onder invloed van deze storing blijft het weer onbe stendig. Gistermiddag zijn boven Oss twee Me- teor-straaljagers door nog onbekende oor zaak met elkaar in botsing gekomen. Een van de piloten heeft zich met de schiet stoel kunnen redden; de andere kwam om bet leven. Beide toestellen zijn neergestort en uitgebrand. Advertentie i en rheumatische pijnen wrijft U weg met De Nederlandse bevolkingsgroep in O. Java, die in 1950 werd geraamd op 40.000 zielen, is thans volgens de Indonesische immigratiedienst verminderd tot ruim 16.000 zielen. Elfduizend daarvan wonen in Surabaja. Dit heeft de Nederlandse commissaris in Surabaja. dr J. van der Zwaai, gisteren meegedeeld bij het ver trek van de „Waterman'1 die met acht honderd Nederlanders aan boord naar ons land is vertrokken. hazetfabrieken te zevenbergen De geconstateerde, uiteraard met de hoogconjunctuur samenhangende, ten denties tot loon- en prijsstijging bergen de kiem in zich van een achterblijven van de economische expansie bij haar zware taakstelling en daarmee van een toekomstige structurele werkloosheid. Een bezwering van dit gevaar kan naar de mening van de minister niet in vol doende mate worden bereikt door een afremming van de binnenlandse conjunc tuur. Een vermindering van de binnen landse bestedingen leidt onder de hui dige omstandigheden in hoofdzaak tot Tot grote verbazing van de vele passe renden begon Dinsdagmiddag plotseling een aantal potige mannen in allerijl een versperring op te werpen op de weg Hoek van Holland's-Gravenzande. Dat hier geen terroristen bezig waren bleek wel uit aanwezigheid van twee mannen van de Rijkspolitie, die het verkeer zo veel mo gelijk in goede banen leidden. Wat er dan wel was? Het hoogheemraadschap Delf land neemt geen halve maatregelen. In de Slaperdijk bevindt zich een coupure- waar de hoofdweg doorheen loopt. Zouden even tuele stormen de zee door de duinen slaan dan is dit „gat" in de dijk een van de ge vaarlijkste plaatsen, die in allerijl dicht moet worden gemaakt. Vandaar dat ter gelegenheid van de jaarlijkse schouw van Delfland de hiervoor aangewezen mannen werden opgeorepen, om te tonen in welk tempo dit dichten van de dijk kan gebeu ren. Onder het toeziend oog van de tech nisch hoofdambtenaar van het Hoogheem raadschap Delfland, de heer A. C. Peters uit Monster, en van enkele andere deskun digen werd het gat volgens plan gedicht. Een speciale schuur naast de coupure her bergt het materiaal dat hiervoor nodig is, o.m. een aantal stevige balken die precies ln de inhammen van de muren passen. In de toekomst zullen dergelijke oefenin gen tot het verleden gaan behoren, want oe heef Peters deelde mede dat het de be- hedoeling is dit gat voorgoed te dichten en de hoofdweg zo op te hogen dat deze over de dijk zal komen te lopen. Van de ruim 5000 missionarissen, die vlak na de tweede wereldoorlog in China werkten, zijn er thans, volgens de laatste gegevens van het missie-persbuerau in Hongkong, nog 43 over. Onder hen be vinden zich geen Nederlanders. Van de 43 missionarissen bevinden zich 1 bisschop. 7 priesters, één broeder en 16 zusters in vrijheid en 1 bisschop en 17 priesters in gevangenschap. De gevangen bisschop is de Amerikaanse mgr Ambrose Pinger O.F.M., te Tsingtao; mgr James Walsh van de Maryknoll-Orde. die nog te Shanghai werkt, is eveneens uit Ame rika afkomstig. een vergroting van de uitvoer tengevolge van de toch nog altijd sterke zuigkracht van de buitenlandse vraag. De bestrijding van het inflatiegevaar zal zich daarom des te klemmender moe ten richten tegen de doorwerking van inflatoire tendenties in het kosten- en prijspeil. De regering heeft zich ten doel gesteld de rust op dit terrein te bevor deren. Van niet minder belang is dat ook ver starringsverschijnselen in de prijsvorming zelve worden tegengegaan. Minister Zi.il- stra ziet, nog afgezien van de betekenis ervan voor het probleem der vergeten groepen, in het krachtig tegengaan van genoemde verstarringsverschijnselen of, anders gezegd, in de bevordering van een zo groot mogelijke flexibiliteit van prij zen en kosten een voor de realisering der expansiedoeleinden noodzakelijk element van de economische politiek. De gevaren, die de huidige prijontwik- keling met zich medebrengt, noodzaakten meer dan ooit aandacht te besteden aan de prijskartellering. Voorkomen dient te worden, dat deze afspraken op ongemoti veerde wijze het prijspeil omhoog stuwen of een verantwoorde aanpassing van de prijzen in benedenwaartse richting belem meren. De meer genoemde prijsontwikkeling noodzaakt ook de prijsbewaking te acti veren. De bevoegdheden, die de regering thans met betrekking tot het ingrijpen in de prijzen heeft, berusten op de Prijs- opdrijvings- cn Hamsterwet 1939. De vraag, in hoeverre de regering bij voort during de beschikking moet hebben over permanente bevoegdheden op dit gebied, is om advies voorgelegd aan de S.E.R. De raad heeft onlangs zijn advies uit gebracht, waarover de regering zich thans beraadt. De vraag wordt aan de orde gesteld in welke mate de middenstand in de wel vaartsstijging een aandeel heeft gehad. In verband met onvoldoende gegevens wordt in de M. v. T. volstaan met enige globale beschouwingen. O.a. wordt ver meld, dat uit gegevens van de Neder! Middenstandsbank blijkt, dat de netto winst tussen 1952 en 1954 bij de detail omzetting van bestaande vestigingsbeslui- ten in nieuwe. Aan de Commissie Adviezen Vestigings regelingen van de S.E.R. is advies ge vraagd over het parallellisatie-vraagstuk in het algemeen en met betrekking tot de levensmiddelensector in het bijzonder. Verscheidene ontwerp-besluiten zijn reeds aan de genoemde commissie toegezonden. De ervaring, opgedaan met de Winkel sluitingswet 1951, heeft uitgewezen, dat deze wet herziening behoeft. De spoedige indiening van een wetsontwerp zal wor den bevorderd. Ofschoon de staatssecretaris van Econ. Zaken van oordeel was, dat een nadere wettelijke regeling van het afbetalings wezen een urgent karakter had, is hij, na kennisneming van de overwegingen en voorstellen der desbetreffende commis sie, tot de conclusie gekomen, dat het aanbeveling verdiende over het door de commissie gedane wetsvoorstel eerst advies in te winnen van de S.E.R. Een desbetreffend verzoek is uitgegaan. De minister van P.B.O. acht dé vorde ringen met betrekking tot de verwezen lijking .van de P.B.O. in de industriële sector niet geheel bevredigend. Hij heeft zich te dier zake gewend tot de S.E.R. en hoopt dientengevolge binnen afzien bare tijd te beschikken over de nodige gegevens om zijn standpunt met betrek king tot de te volgen gedragslijn te be palen. Over de ontwikkeling van de producti viteit in ons land is weinig statistisch materiaal beschikbaar. De beste benade ring geeft het door het C.B.S berekende indexcijfer van de productie per werk nemer in de industrie (exclusief bouw nijverheid): 1949 100 1952 Ill 1950 107 1952 119 1951 108 1954 126 1955 le kw. 124 Uit deze cijfers blijkt, dat het snellere tempo van de stijging der productiviteit, dat in 1953 te constateren viel, zich in 1954 heeft gehandhaafd. Evenals in 1953 bedroeg in 1954 de toeneming van de productie per werknemer in de industrie 6 a 7 pet, In vergelijking met de ontwik keling in het buitenland kan dit gunstig worden genoemd. De minister van P.B.O. meent te kun nen instemmen met de algemene strek king van het rapport „Bezitsvorming door Sparen", dat de Commissie Bezitssprei- ding onlangs heeft uitgebracht, in zoverre het de door de werkgever gepremieërde spaarregeling als een der belangrijkste middelen tot bevordering van de bezits vorming ziet. Naar de overtuiging van de minister handelsondernemingen met 27 pet. bij de ligt terzake van de regelingen met be- ambachtsondernemingen met 36 pet en i zitsvormende strekking een groot terrein De verwachting is. dat het aantal Ne derlanders in Surabaja en Oost-Java nog geringer zal worden want van een grote groep werklozen, dié op voorschot van het Rijk naar Nederland mogen vertrekken, is nog maar een klein deel afgereisd. Het zijn echter niet alleen werklozen, die Indonesië verlaten: een groot aantal Nederlanders dat in Indonesië een goede betrekking had. is op eigen kosten naar Nederland teruggekeerd. Dr Van der Zwaai betreurde dit, want velen die in Indonesië een materieel vrij onbezorgd leven hadden, verkeren thans in Neder land in moeilijke omstandigheden. Dr v. d. Zwaai sprak de hoop uit. dat de Neder landers. die in Indonesië goede betrek kingen hebben, niet overhaast zullen ver trekken, daar de bezwaren van een ver blijf in Nederland, vooral voor de ouderen vaak groter zijn dan vermoed wordt. De terugkeer van hen, die tengevolge van de gewijzigde politieke situatie werk loos geworden zijn, doordat Indonesiërs hun taak overnamen, blijft uiteraard on vermijdelijk. bij de vervoersondernemingen met 40 pet steeg, terwijl de onderzochte onderne mingen haar afschrijvingen niet onaan zienlijk verhoogden. Het eigen vermogen nam in die periode respectievelijk met 24 pet, 11 pet en 19 pet toe. Deze cijfers ge ven blijk van een voorspoedige ontwik keling van de betrokken ondernemingen. De inwerkingtreding van de nieuwe Vestigingswet heeft geleid tot de tot standkoming van 11 nieuwe vestigings beschikkingen. Aan de organisaties van 66 bedrijven is verzocht zich te beraden over haar wensen met betrekking tot de braak voor initiatieven van werkgevers zijde. De overheid zou deze initiatieven met geëigende middelen kunnen onder steunen. De minister is overigens met de commissie van mening, dat de overheid, voor zover niet zelfstandig als werkgeef ster optredend, in het algemeen slechts subsidiair terzake van de bezitsvorming werkzaam behoort te zijn. De regering staat in beginsel gunstig ten opzichte van een spaarregeling voor ambtenaren. De minister acht het echter onjuist de deelneming verplicht te stel len. (Van onze correspondent) „Met dit weer wil ik Vrijdag helemaal niet uitvareh; wat de kranten vanavond over mij schreven is allemaal even nieuw voor mij". Dit deelde ons gisteravond de heer P. Visser van de bergingscoöperatie „Renate Leonardt" mede. De heer Visser vertelde, dat hij wei van plan was, om Dinsdag aan zijn toren te gaan slopen, teneinde de diepgang met ongeveer twee meter te verminderen, maar dat hij daar aan nog niet was toegekomen. Evenmin wist de goudberger, iets van een beslis sing van Rijkswaterstaat om de toren onder geen voorwaarde meer de pieren van IJmuiden te laten binnenvaren, als deze al eenmaal buitengaats zou zijn. „Het zou toch wel gek zijn, als Rijkswater staat mij zoiets niet eens zou vertellen" luidde het commentaar hierop. De vertrekvergunning van de Scheep vaartinspectie voor de sleepreis van de toren verloopt op 30 September. Het sleepcontract met de firma Wijsmuller is echter nog steeds van kracht. Naar ons van deze zijde werd medegedeeld, kan de sleepvergunning echter eventueel nog verlengd worden. Gezien de tijd van het jaar en het steeds onstuimiger wordende weer. is er niet veel kans, dat de ber gingspoging dit jaar nog doorgang zal vinden. De botsing vond plaats om tien minuten voor vier. Het ene toestel was afkomstig van de vliegbasis Leeuwarden het andere van Soesterberg. De piloot van het eerst genoemde toestel, de 30-jarige ongehuwde sergeant-vlieger Darieux uit Katwijk, wist zich uit het toestel te schieten en kwam in de polder bij het dorpje Teeffelen behou den aan de grond; zijn toestel kwam om laag in de polder De Meer onder Berg- hem, spatte uit elkaar en vloog in brand. De piloot van het andere toestel, de 27- jarige ongehuwde reserve-tweede-luite nant-vlieger J. van Vilsteren uit Zwolle, heeft eveneens getracht, zich met da schietstoel in veiligheid te stellen, maar hij ls daarin niet geslaagd. Zijn toestel viel te pletter bij Alphen. waar het in brand vloog en totaal werd vernield. Delen van (een van) de vliegtuigen kwa men neer op de Berghemseweg in Oss, echter zonder dat iemand getroffen werd. Een negentien-jarig meisje uit Oost ende is Maandagavond tussen Oostburg en Sluis in Zeeuwsch-Vlaanderen uit een auto gesprongen die een snelheid had van negentig kilometer. Wonder boven wonder liep ze slechts verwon dingen aan haar handen en een blauw oog op. Zij bleek de sprong te hebben gemaakt in de mening dat zij ontvoerd werd. Het meisje was met een 38-jarige ken nis, eveneens uit Oostende, een autotocht je gaan maken naar Oostburg. Toen ze op de terugweg waren zag haar metgezel tot zijn ontzetting hoe het meisje plotse ling het portier opende en pardoes naar buiten sprong. Hij stopte onmiddellijk en reed terug om haar te zoeken, maar toen hij er in het duister niet in slaagde haat te vinden, waarschuwde hij onmiddellijk de rijkspolitie te Oostburg. Deze heeft met behulp van een speurhond tot diep in de nacht gezocht, aanvankelijk even eens zonder resultaat. Later bleek dat het meisje de lichten was ontweken en zich op een boerderij verscholen had. Met haar ouders, die door de politie gewaar schuwd waren, is zij de volgende mor gen naar huis teruggekeerd. Het schijnt dat jaren geleden eens een poging is gedaan, het meisje te ontvoe ren; zij zelf verkeert althans in de ver onderstelling dat dit gebeurd is. Volgens een door het Fitzsimons leger- hospitaal te Denver hedennacht uitgege ven bulletin blijft de toestand van presi dent Eisenhower op bevredigende wijze vooruitgaan, zonder dat zich complicaties voordoen. De president bracht gisteren de gehele dag, op 4 uur voor rust en s-laap na. buiten de zuurstoftent door. Eén van de bekendste hartspecialisten in de V. S„ dr Dudley White, die door de behandelende geneesheren in consult was geroepen, ik inmiddels naar zijn woon plaats, Boston, teruggekeerd, llij vei- klaarde vóór zijn vertrek, dat de presi dent na een periode van twee of drie weken van volledige rust wellicht enige werkzaamheden zal kunnen hervatten. In Cairo en Londen zijn gisteren me dedelingen gedaan over wapenleveranties van landen van achter het IJzeren Gor dijn aan Egypte. In de Britse hoofdstad ten zoals katoen en rijst. „Als gezegd wordt, dat dit een overwinning is voor de Russische invloed in het Midden-Oos ten, dan kijk ik naar het recente verle- werd door een woordvoerder van „Foreign den en zeg, dat het eerder beschouwd kan Office" verklaard, dat Egypte een Rus- worden als een einde van langdurige in- siseh aanbod tof levering van wapens heeft aanvaard en dat minister MacMil- lan deze aangelegenheid zou bespreken met minister Dulles, die hij in deze da gen te New Vork ontmoet. Premier Nas ser van Egypte zelf heeft Dinsdagavond b\j de opening van een minilaire expositie te Cairo meegedeeld, dat zijn land vorige week een overeenkomst met Tsjechoslo- wakjje heeft getekend voor de levering van wapens. Egypte had volgens Nasser, deze stap gedaan na herhaalde, mislukte pogingen om de benodigde wapens van het Westen te krijgen „niet voor oorlog maar voor vrede". De overeenkomst zou geen ande re voorwaarden dan zuiver commerciële bevatten. Het is een voor Egypte gunsti ge overeenkomst, daar de wapens zullen worden betaald met Egyptische produc- vloeden waaraan wij hebben blootge staan'.' Nasser zei nog, dat hij geweigerd had van het Westen wapens te aanvaarden op voorwaarden, die hij niet in overeenstem ming kon brengen met de doelstellingen van de revolutie. De Britse en Amerikaanse minister van buitenlandse zaken hebben gisteren ge zamenlijk berichten ontkend over een Brits Amerikaanse tegenstelling t.a.v.eventuele Amerikaanse leveranties aan Egypte. Bei de landen baseren hun beleid in deze op twee principes: vooreerst de wens de ver schillende landen in staat te stellen hun binnenlandse veiligheid en defensie te ga randeren en vervolgens het vermijden van een bewapeningswedloop, die zeker tot een verhoging van de spanning in dit ge bied zou leiden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1