uizen Dicht Nederlands waterwegen net behoeft practisch geen uitbreiding Minister Suurhoff verdedigt ioonbeleid GROOT TONEELSPEL VAN EDWIGE FEUILLèRE OP MILITAIRE COLONNE INGEREDEN AANKLACHT TEGEN „DER SPIEGEL INGETROKKEN EEN LAND OP DE DREMPEL VAN DE VRIJHEID (IV) H.E. Pater S. Bennen- broek O.F.M f Minister Algera overweegt aanleg van enkele nieuwe kanalen Voor verdere differentiatie eerst S.E.R.-advies afwachten Salarisherziening lager nijverheidsonderwijs VI. ae lYonmgm bezoekt film Nederland gaat helicopters ontwikkelen WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1955 PAGINA Oud-provinciaal der Minderbroeders Wat de Russen achterlieten: een failliete boedel, doch ook: een imposant oorlogs monument de Stalinplatz in Wenen Volgden de Russen. Tien jaren vol Russen. Russen in het Kur- haus. Russen in de Trinkhalle. Russen in de Kuranstalt. Russen in het Casino. Russen com pleet niet vrouwen en kinderen in hele stadswijken. Jawel erkenden ze in Baden, de Rus sen hadden zich, al met al, in Baden correct gedragen: wat er in de eerste dolle maanden der bezetting was gebeurd, wilden ze nu, nu de Russen heengingen, in Baden wel even buiten be schouwing laten. Doch voor het overige Slordige boekhouding helpen direct! MEISJE IN MODDERSLOOT VERDRONKEN Uitkering ineens over JanuariAugustus Dinsdagmiddag1 is in het klooster der Paters Franciscanen te Megen in de leef tijd van bijna 91 jaar overleden de oud provinciaal der Franciscanen de H.E. Pater S. Bennenbroek. Hij was de oudste minderbroeder van de Nederlandse pro vincie. Op 15 October 1864 werd hij te Some ren geboren en trad na zijn studies te Venray op 3 October 1884 in het klooster. Op 22 Maart 1880 werd hij priester ge wijd, waarna hij als assistentie-pater in het klooster te Megen werkzaam was. Achtereenvolgens stond hij als kapelaan te Rotterdam en te Wychen. Daarna was hij gardiaan te Maastricht en vervolgens pastoor te Nijmegen. In 1910 koos het kapittel der Franciscanen hem tot pro vinciaal der Nederlandse minderbroeders. Enkele van zijn vele verdiensten waren de bevordering van universitaire en mid delbare studies door paters Franciscanen, alsmede de bouw van een H.B.S. te Heer len en te Leiden. Missie en zielzorg had den al evenzeer zijn volste toewijding. Na een ambtsperiode van zes jaren werd hij pastoor te Gorinchem. om drie jaar later weer tot provinciaal gekozen te worden. Hij was nadien nog pastoor te Oudewater en kwam in November 1943 in het kloos ter te Megen een welverdiende rust ge nieten. H.M. de Koningin benoemde hem op 22 Maart 1950 bij zijn diamanten priester feest tot officier in de orde van Oranje Nassau. De begrafenis geschiedt a.s. Vrijdag op het kloosterkerkhof te Megen. Raketrecord. Op de proefterreinen van de Amerikaanse basis Edwards in Cali- fomië heeft een raket, gemonteerd op een slede die op rails liep, een snelheid be reikt van 2050 km per uur, een nieuw wereldrecord. nauwkeurig becijferen. De USIA, het Russische instituut dat in Oostenrijk „vijandelijk vermogen" beheerde (on der dat beheer vielen niet minder dan 450 grote bedrijven, en het aantal werk nemers, in dienst van de USIA be droeg meer dan 51.000 heeft, naar nu blijkt, Oostenrijk een ongemeen slor dige boekhouding achtergelaten; en hoe knap men hier en daar met dit „vijan delijke vermogen" wel omgesprongen „Eens", zei niet. zonder heimwee de Oberkellner van Café Central, „eens was Baden uitsluitend voor de aristo cratie". Doch in 1939 al gebeurde het, dat er een verre van aristocratische S.S.-Obergrunnenführer ginds in het, nu pas weer geopende plaatselijke Casino, tussen Herr Baron en Frau Regierungsrat aan de baccarat-tafel met Reichsmarken, onbeschaafde krachttermen en Himmleriaanse phi- lipnicae zat te smijten. Het gebeurde ook, dat een van de nieuwe orde be zeten hoofdredacteur van een, niette min veel gelezen Oostenrijks week blad de stad Baden ronduit en zwart op wit een „thermale vergaarbak vol adellijke, doch vermolmde rheuma- simulanten" noemde. Toen men tegen het eind van de oorlog, op bevel van de Duitsers en onder het edele motto: „Sieg um jeden Preis", de noorten van het Casino sloot, was Baden als Kurort in feite al ter ziele, hingen er nog slechts wat vertwiifelde partij bonzen en wat blozende oorlogsprofi- fevs rond d» hotels »n henen, ginds in Wenen, Frau Grafin. Herr Regie rungsrat en Herr Baron al met hun familie-sieraden naar de bank van lening. is. bleek onder meer toen men dezer dagen dicht bij Wenen, in Klosterneu- burg. een bijzonder florerend hout bedrijf van de USIA-Verwaltung over namalleen maar om te ontdekken dat er achter de cijfer-chaos in de be- dri.ifsboekhoud.ing een schuld van 12 millioen Schillingen schuil ging Neen zegt men in Wenen en in Baden, het waren niet alléén de Rus sen. Het waren ook wel de Oosten rijkse profiteurs. Er zijn, gedurende de jongste tien jaren, in de Russische zóne dank" zij tal van duistere trans acties milliarden, .Schillingen verloren gedaan, doch er zijn links en rechts ook milliarden Schillingen verdiend. Ook door sommige Oostenrijkse firma's. In de laatste dagen der Russische be zetting nog verdwenen er bijna vier duizend wagons hout over de Hon gaarse en Tsjechische grens. Men ver telde openlijk in Baden, waar men tien jaar lang geleefd had temidden van vele duistere zaken, dat bij deze roof tocht niet minder dan twaalf, te goeder naam en faam bekend staande Oosten rijkse bedrijven betrokken waren. Doch als de Oostenrijkse „Sicherheitsbehör- den" hier in Baden de laatste Russen aanklampten om inlichtingen dienaan gaande. dan kregen zij daar het klas siek geworden antwoord: „Nix Voor de Russen bleken, ook na het zo plechtig gesloten vredesverdrag, vier duizend wagons hout véél belangrijker dan de chaos welke zij, links en rechts, in Oostenrijk achterlieten sluizen is in voorbereiding genomen en er wordt naar gestreefd dit zo spoedig mo gelijk uit te voeren. In de gekanaliseerde Maas dienen en kele hinderlijke bochten te worden afge sneden, Door de bouw van een nieuwe sluis te Dieren en verruiming van Tiet gedeelte van het Apeldoornsch kanaal tussen Die ren en Apeldoorn zal een voor 600 tons schepen geschikte verbinding van Apel doorn met de grote waterwegen tot stand worden gebracht. Als verbetering van een reeds bestaande verbinding kan ook worden opgevat de voorgenomen aanleg van een nieuwe ver binding van de IJssel te Katerveer met het Zwartewater ter vervanging van die via de Willemsvaart, die zowel voor het verkeer te water als te land vele bezwaren oplevert. Door de provincie Groningen wordt het Eemskanaal belangrijk verbeterd ten be hoeve van de binnenvaart, de kleine be vaart op Groningen, de scheepswerven en van de afwatering van een groot gedeel telijk in Drente gelegen, gebied. Het ligt voorts in de bedoelma de uit voering der werken tot kanalisatie van Neder-Rijn en Lek d:e naast verbetering van de waterhuishouding van het Noord- Oosten van het land ten doel heeft de be vaarbaarheid van deze rivieren en vooral ook die van de Geldersche IJssel te ver- •beteren. voort te zetten. In onderzoek is de vraag, of aanleg van een Oost-West-kanaal. dat Zuidoostelijk Drente met het Zwartewater verbindt verantwoord zou kunnen zijn Gedacht wordt aan een geheel nieuw kanaal ge schikt voor schepen van 600 ton dus rui mer dan de bestaande waterverbinding in dit gebied. Voor wat de waterwegen voor het grensoverschrijdende verkeer betreft is de vraag, of er voldoende aanleiding aanwe zig kan worden geacht de aanleg van het in de laatste jaren geopperde Postel ka naal tussen de Belgische Kempenkanalen en het Wilhelminakanaal te overwegen, nog in onderzoek: het ts echter niet waar schijnlijk, dat zo deze vraag bevestigend zou worden beantwoord, aan de aanleg van dit kanaal prioriteit zou kunnen wor den verleend boven de zeer talrijke en omvangrijke waterstaatswerken welke thans en in de naaste toekomst nnodzake ljjk dienen te worden uitgevoerd. De enorme thermale baden zijn er nog. Officieel heet Baden nog steeds een Kurort. Doch in werkelijkheid is de stad als Kurort verwoest en ver geten. Ginds in Innsbruck, in Salzburg, in Milistadt en aan de Wörthersee drommen nu, diep in September al, de toeristen aller landen nog steeds rond de bezienswaardigheden. Doch hier in Baden heeft men ook dit jaar niets gemerkt van de enorme vreemdelingen stroom die Oostenrijk overvloeide. Hier, in Baden, lopen nu de laatsten der vreemdelingen, de Russen, met grote kartonnen koffers door de stra ten. Van winkel naar winkel. Met een opmerkeliike voorkeur voor borstrok ken. hoestbonbons. likeur, polshorloges, schoenveters en rose-gekleurde toilet zeep. Een geruisloze, sombere uittocht uit een grauwe, sombere stad Of: nu ja, het was raadzaam gebleken om. zo men op-, of aanmerkingen had aangaande de bezettende overheid, baar denkbeelden en haar manieren, zelfs zijn eigen broer niet meer te ver trouwen. Doch dat wist men ook in Baden bei Wien al sedert de Anschluss en Arthur Seyss Inauart. Een jaar na die Anschluss, in 1939. had men in het Kurort nog altijd tachtigduizend Kur- Men schat, dat er vijf milliard Schil lingen nodig zijn om van Baden op nieuw een druk bezocht Kurort te maken. Het betekent voor de Oosten rijkse regering slechts één post uit de failliete boedel welke de Russen in hun zóne achterlieten. De andere pos ten kan men voorlopig nauwelijks Minister Suurhoff heeft geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Ka merlid de heer Hazenbosch over de loon politiek. De vragen hadden betrekking op het besluit van het kabinet. Aan de beslissing van het kabinet het College van Rijksbemiddelaars te mach tigen om, onder bepaalde voorwaarden gunstiger regelingen uitsluitend wat be treft sommige met name genoemde se cundaire arbeidsvoorwaarden toe te staan dan volgens de tot nu toe geldende richt lijnen mogelijk was. liggen, aldus minis ter Suurhoff de volgende beleidsoverwe gingen ten grondslag. Ten aanzien van de secundaire arbeids voorwaarden heeft nooit dezelfde mate van coördinatie en uniformiteit bestaan als ten aanzien van de regelingslonen. Daarom zal, wanneer thans n»g wat meer differentiatie in die arbeidsvoorwaarden wordt toegestaan, de psychologische reac tie daarop in die bedrijfstakken, waar voorlopig geen verbeteringen mogelijk zullen bljjken. een geheel andere zjjn dan wanneer in sommige bedrijfstakken de regelingslonen zouden worden verhoogd en in andere niet. Eén der voorwaarden, waaraan het toe staan van verruiming van de bedoelde secundaire arbeidsvoorwaarden is gebon den, is. dat voorstellen daartoe slechts bij afloop van de desbetreffende C.A-O. kun nen worden gedaan (voor bindende rege lingen zal een analoge gedragslijn worden gevolgd). Het. scheppen van een in procenten uit gedrukte differentiatiemogelijkheid in de regelingslonen onder deze voorwaarde zou in tweeëerlei opzicht een afwijking betekenen van de tot nu gevolgde loon politiek In de eerste plaats zou de in vrijwel alle C.Aa.O.-en voorkomende be paling. welke tussentijdse wijziging van de regelingslonen mogelijk maakt, krach teloos worden gemaakt. In de tweede plaats kent de praktijk tot dusverre wel enige soepelheid in de toepassing van de richtlijnen voor de regelingslonen, maar een bepaalde richtlijn of aanwijzing om trent een toelaatbaar afwijkingspercen tage naar boven zou een geheel nieuwe figuur betekenen. De regering acht het niet juist in zo belangrijke mate af te wijken van de tot nu toe gevolgde gedragslijn in de loon politiek, omdat aldus vooruitgelopen zou worden op het advies van de Sociaal Economische Raad inzake de toekomstige loonpolitiek, dat de regering dezer dagen hoopt te ontvangen. Zij acht het nodig dit advies eerst te bestuderen, alvorens zij aan een wijziging in de huidige procedure van loonvorming medewerkt. Waarom toch? Gisteren is het ruim twee-jarig dochtertje van de familie D in Eyerland (Texel) in een tegenover de woning ge legen moddersloot gevollen. Toen de moeder het kind dat slechts enkele ogen blikken later werd vermist, vond, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. In het Staatsblad is afgekondigd een Kon. Besluit tot herziening van de rege ling inzake de bezoldiging van het per soneel aan de rijks- en ingevolge de Nij verheids-onderwijswet gesubsidieerde ge meentelijke en bijzondere scholen voor lager nijverheidsonderwijs. Dit nieuwe salarisbesluit vervangt het thans bestaan de Salarisbesluit L.N.O. en heeft terug werkende kracht tot 1 September 1955. Dr W. de Kort. Tijdens de vijfde bijeen komst van de Raad der Internationale Katholieke Migratie Commissie (I.C.M.C.) te Genève is dr W. de Kort, lid der Tweede Kamer en van de Raad voor Emigratie benoemd tot penningmeester van de I.C.M.C. Als zodanig volgt hij ir J. B. Vincentini op, die onlangs werd be noemd tot directeur-generaal van de Italiaanse radio en televisie. Een van de punten van het werkpro gramma van het Nederlands Instituut voor vliegtuigontwikkeling voor 1956 vermeldt de ontwikkeling van hefschroef- vliegtuigen. Daarnaast gaat het instituut zich in het komende jaar o.m. bezig houden met de verdere ontwikkeling van lesvliegtuigen en met de voltooiing van de ontwikkeling en de bouw van twee prototypen van de Fokker F 27. Naar minister Algera elders in zijn begroting voor 1956 mededeelt, zal de ontwikkeling van het Fokker F 27-toe- stel. naar verwachting, in 1956 kunnen worden voltooid. De totale kosten worden op 19 millioen geraamd daarin is dan begrepen het bedrag, dat nodig zal ziin voor het doorconstrueren van het F 27- ontwerp met het oog op de serie-uitvoe ring.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3