„Kwestie N.-Guinea" aanbevolen voor V.N.-agenda St Radboudstichting viert gouden feest Deense politieversterkingen naar de Faroer Verkeersonveiligheid groeit uit tot ramp Grootse actie voor veilig verkeer Nieuwe repressie in Hongarije Volkomen rust in Djakarta Verenigdp Naties zetten door met ontwapeningsplan Nederland waarschuwt voor kwade gevolgen van debat Vikingen blijven obstinaat Totaal bedrag nieuwe staatslening f 250 millioen Weinig volgzame satelliet Harde deportatie-politiek om tegen- Indonesische verkiezingen standers onschadelijk te maken Vrijdag 30 September 1955 J DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J Prins ere-riclcler Gilde der Spits- braders 2.151.000 overnachtingen „Janet" teistert Mexico Mgr Alfrink kondigt vijfde faculteit aan Gemiddeld vier doden per daj lS Prinses Wilhelmina richt zich via film en t.v. tot de gezinnen Eisenhower blijft vooruitgaan WEERBERICHT Rede van mr Schurmann TEURLINGS MODIEUZE REGENMANTELS De storm raast voort De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met hier en daar enige regen. Iets kouder overdag. Overwegend matige Westelijke wind. Zaterdag 1 October: Zon op 6.41 uur, onder 18.42 uur; Maan op 17.44 uur, onder 6.19 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Ontwapeningsplannen in de bus Na een langdurige zitting heeft de agendacommissie van de Algemene Vergadering van de V. N. gisteren besloten aan de Vergadering aan te bevelen de „kwestie-Nieuw-Guinea" op de agenda te plaatsen. Het besluit hiertoe werd genomen met 7 stemmen voor die van Egypte, de Sovjet- Unie, Thailand, Mexico, Haiti, Polen en Ethiopië en 5 stemmen tegen, die van Groot-Brittanniè, Frankrijk, Nieuw-Zeeland, Noorwegen en Luxemburg. De Verenigde Staten en China onthielden zich van stemming. Alvorens tot de stemming over te gaan verwierp de commissie een voorstel van Nieuw-Zeeland om de bespreking van de kwestie uit te stellen. Op verzoek van de voorzitter der agendacommissie werd aan Nederland, Indonesië en Australië, die geen lid zijn van de commissie, verlof gegeven om aan het debat deel te nemen. Het debat werd geopend door de permanente Indonesische afgevaardig de bij de V.N., dr Sudjarwo Tjondro- negoro, die eraan herinnerde, dat 15 landen van de Aziatisch-Afrikaanse groep aandringen op bespreking van de kwestie-Nieuw-Guinea, nadat op de conferentie van Bandung, in April van dit jaar, een resolutie in deze geest werd aangenomen. Dr Sudjarwo ver klaarde, dat Indonesië streeft naar een oplossing van het geschil met Neder land, „dat reeds al te lang de betrek kingen tussen beide landen heeft ge schaad". Hij verzekerde, dat zijn dele gatie alles zou doen om tot een vreed zame regeling met de Nederlandse re gering te komen. Hij noemde het „niet meer dan juist, dat de Algemene Ver gadering de kwestie op haar agenda zou plaatsen". De Nederlandse afgevaardigde, mr C. W. A. Schurmann, repliceerde, dat de V.N. een positievere bijdrage zou den kunnen leveren door de bespre king van het geschil te weigeren, dan door de deur te openen voor een her nieuwd debat over merites van deze kwestie. Hij wees er op, dat Neder lands Nieuw-Guinea uitdrukkelijk uit gezonderd was van de souvereiniteits- overdracht aan de republiek Indonesië in 1949. Mr Schurmann verklaarde verder, dat slechts de bewoners van Nieuw- Guinea zelf uiteindelijk over hun toe komstige status zullen moeten beslis sen Hij wees er op, dat de bewoners van Nieuw-Guinea de plechtige belofte van de Nederlandse regering hebben gekregen, dat zij te zijner tijd, als zij daartoe in staat zijn, over hun eigen toekomst zullen kunnen beslissen. Mr Schurmann betoogde, dat er zich sinds de vorige zitting van de Assem- Prins Bernhard heeft het ere- ridderschap aanvaard van de „Chaïne des Rötissiers". Daarmee is Z.K.H. lid van een wereldomspan nende culinaire broederschap ge worden, welk Gilde der Spitsbra- ders sinds Augustus 1954 ook in ons land een vertegenwoordiging heeft, nadat het in 1950 weer in ere was hersteld. In 1248 werd onder de Franse koning, Lodewijk de Heilige, de „Corporation des Ayeurs gesticht, welke broederschap zich in de loop der eeuwen steeds meer ontwikkel de. In 1610 verkreeg de „corpora tion" tenslotte door de plechtige overhandiging van het wapen schild van het Gilde der Spitsbra- ders de Koninklijke Franse goed keuring. Met Pasen 1950 zwoeren gastronomen te Parijs de eed dit gilde weer in ere te herstellen en toen werd dan ook onder ere-voor- zitterschap van Curnonsky, uitver koren prins der gastronomen, de „Confrérie de la Chaine des Rötis siers" op 27 October 1950 te Parijs opgericht. Het wapen der spits- braders werd volledig in ere her steld. Over de gehele wereld heeft deze broederschap thans haar vertegen woordigingen. Gedelegeerde baljuw voor Nederland is de heer B. D. Proos Hoogendijk te Utrecht, ter wijl voorts in de Nederlandse afde ling zitting hebben o.m. de heren mr S. P. baron Bentinck te Soest, H. Wilbrenninck te 's-Gravenhage, Henri Frisch te Rhenen, S. W. Nu- mann te Eindhoven en jhr G. A. A. van Nispen te Rotterdam. blée generlei nieuwe ontwikkelingen in deze kwestie meer hebben voorge daan, die een tweede discussie zouden rechtvaardigen. Hij verklaarde voorts dat een herhaling van het debat over dit geschil slechts de belangen van Indonesië en Nederland zou schaden. Mr Schurmann zeide verder: „Wij zijn ervan overtuigd, dat, indien alle argumenten met betrekking tot de kwestie-Nieuw-Guinea opnieuw in de Algemene Vergadering tot uitdrukking worden gebracht en in de wereldpers worden vermeld, het onvermijdelijk is, dat in beide betrokken landen gevoe lens worden gekwetst, sentimenten worden opgewekt en de spanning zal toenemen. Het resultaat zou zijn, dat, in plaats van een verbetering van het klimaat, er een herleving zou zijn van de strijd en dat de toenadering, die anders tot stand zou kunnen worden gebracht, in gevaar zou komen. Een dergelijke ontwikkeling, die onder alle omstandigheden te betreuren is, zou in het bijzonder betreurenswaardig zij, nu er kort geleden een nieuwe Indonesische regering is benoemd, die zekere aanwijzingen heeft gegeven, dat zij van dezelfde wens als de Neder landse regering vervuld is om te ko men tot een verbeteriig van de be trekkingen tussen beide landen. Deze verbetering kan slechts tot stand worden gebracht door geduld, goede wil en pogingen, die niet door een openbaar debat worden gestoord. Mr Schurmann deed tenslotte met de „meeste aandrang" een beroep op de commissie, het verzoek om een de bat over de kwestie-Nieuw-Guinea af te wijzen. Eerder op de dag had minister Luns in de Algemene Vergadering een rede uitgesproken, waarin hij zich in gelijke geest over de kwestie-Nieuw-Guinea had uitgelaten. Vervolgens sprak hij over de veran dering in de status van Suriname en de Nederlandse Antillen, die in het afggelopen jaar'heeft plaats gevonden. Hij wees er op, dat elk van de drie rijksdelen in de nieuwe structuur ge heel zelfstandig zijn binnenlands be leid bepaalt, op basis van gelijkwaar digheid en hij wees erop, dat deze nieuwe structuur in alle drie de rijks delen grote voldoening heeft gewekt. In he verdere verloop van zijn rede sprak de minister over de „geest van Genève" en verklaarde, dat, indien de Sovjet-Unie dit hereniging van Duitsland niet zou willen aanvaarden een duurzame oplossing van de Euro pese problemen niet gevonden zou kunnen worden. Minister Luns pleitte voorts voor de toelating van Italië tot de V.N. De minister wees voorts op het grote belang dat Nederland hecht aan de economische ontwikkeling van min der ontwikkelde gebieden. De agendacommissie der V.N. heeft gisteren inmiddels eenstemmig een Sovjet-voorstel voor een debat over maatregelen voor verdere verminde ring der internationale spanning en An verten ue) Westersincel s b/d W Kruiskade. R'dam Poplin Loden Gabardine Zijde Tweed Nylon PARAPLUIKS JKKSBY COSTUtJMS over ontwapenings-plannen goedge keurd. Dit debat zal in de Algemene Vergadering der V.N. worden gehou den, indien deze zelf nog haar goed keuring aan het voorstel hecht, het geen verwacht wordt. De aanbeveling moet nog door de Assemblee worden goedgekeurd, doch men verwacht, dat zij algemene instemming zal vinden. De ons verstrekte opgave van het aan tal overnachtingen van buitenlanders in Nederlandse hotels in het jaar 1954 blijkt niet juist te zijn. Het cijfer 900.000 betreft n.l .niet het aantal overnachtingen, maar het aantal buitenlanders, van wie men in totaal 2.151.000 overnachtingen boekte. De orkaan „Janet", die, zoals wü giste ren in een deel van onze editie hebben ge meld, gistermorgen over het zuidelijke deel van Mexico is getrokken bereikte gisternamiddag aan de overzijde van dc Golf van Campcche opnieuw het vasteland ten Zuiden van Vera Cruz. Voordat de verbindingen met de getroffen gebieden werden verbroken kwamen in Mexico stad verschillende berichten om hulp binnen. De storm trok met windsnelheden van 175 km. per uur over het schiereiland Yu catan ten Noorden van Brits Honduras. Volgens de eerste berichten uit Quitana zijn daar 200 doden te betreuren. In de stad Chetumal kwamen bijna honderd per sonen merendeels Kinderen, om het le ven. Uit Corozal in Brits Honduras is gemeld, dat daar 18 personen zijn gedood Een woordvoerder van de Mexicaanse regering heeft namens president Adolfo Corines verklaard, dai het aantal gewon den op het schiereiland Yucatan moge lijk in de duizenden zai lopen. Overleven den worden op het ogenblik naar duidelij ker streken overgebracht. De gouden viering van liet bestaans* feest van de St. Radboudstichtiug kon niet schoner geschieden dan vanmorgen in de zondoorschenen St. Josefkerk aan bet Keizer Karei plein te Nijmegen. Daar celebreerde de voorzitter van de nu 50-jarige St. Radboudstichting de apostolieus administrator van het aartsbisdom Het is opnieuw onrustig op de Faroer eilanden, waar, zoals bekend, in het be gin van dit jaar de bevolking heftig heeft geageerd tegen de terugroeping van de arts dr. Halvorsen door de Deense autori teiten. Dinsdag j.l. begonnen de moeilijk heden opnieuw, toen de „Vikingen", zo als de bewoners van de Faroer worden genoemd, de gouverneur en leden van de plaatselijke zickenhuiscommissie gevangen zetten. De „Vikingen" laten intussen niets los over de maatregelen, die zjj van plan zijn te nemen tegen de Deense politie mannen, die per boot naar de Faroer onder weg zjjn om er de orde te herstel len. Zij zijn er gisteren echter wel toe overgegaan hun gevangenen toe te staan naar dc hoofdstad Thorshavn terug te ke ren. De Deense minister van Financiën, Vig- go Kampmann, heeft gisteren de toe stand met de autoriteiten van de Faroër besproken. Een woordvoerder aan boord van het Deense fregat „Rolf Krake", dat met dertig politiemannen op weg is naar de Faroer om daar de plaatselijke politie te versterken, heeft gisteren verklaard, dat het schip eerst Thorshavn zou aandoen, waarna het later eventueel naar Klaks- vig, het toneel van de huidige moeilijkhe den. zou doorstomen .Op de vraag, of de aanstichters van de ongeregeldheden van Dinsdag jl. zouden worden gearres teerd zeide hij, dat men in verband met de duisternis niet had kunnen vaststellen, wie voor de moeilijkheden verantwoorde lijk moesten worden gesteld. Zoals bekend verliet dr Halvorsen in het voorjaar zijn post op de Faroer onder voorwaarde, dat zijn zaak door de Deense medische autoriteiten zou worden onder zocht. Hij heeft intussen gisteren in de Deense hoofdstad verklaard, dat hii naar de Faroer zal terugkeren, indien de be woners dit zouden wensen. Vrije inschrijvingen 137 millioen Het ministerie van Financiën deelt mede, dat op 29 September j.l. op de 3% pet lening Nederland 1955/11, is ingeschre ven voor 137 millioen, welk bedrag ten volle word» toegewezen. Voorts beloopt de deelneming van de Rijksfondsen en instel lingen in dc lening 113 millioen. Het bedrag der lening is vastgesteld op 250 millioen. Zijne Hoogwaardige Excellentie nv;r dr B. J. Alfrink, in aanwezigheid van bet voltallige Nederlandse Episco paat een pontificale H. Mis van dankbaarheid. Zijne Hoogwaardige Excellentie werd bij dit Heilig Offer geassisteerd door rngr prof. di R. Post, voorzitter van de raad van bestuur van de Sint RadboudstMv ting als presbyter assistens. Als troon- diakens fungeerden de geheim kamerleden mgr prof. dr F. A. M. van Welie en mgr dr K. L. Belloti. Diaconie ad missam was mgr prof. dr Alph. Mulders en subdiaken ad missam prof. dr K. Grossouw. In bet priesterkoor hadden plaatsgenomen Hunne Hoogwaardige ExcellcnHe- mgr Paolo Giobbe, pauselijk inter nuntius van Nederland, mgr ïluibers, mgr Mutsaerts, mgr Baeten en rngi dr Hanssen. In de eerste bank was gezeten Zijne Excellentie de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen mr J. M. Tb. L. Cals. ïlij bevond zich in gezelschap van hel voltallig bestuur van de St. Radbouo stichting, en achter hem waren ge zeten alle leden van bet curatorium. Ter rechterzijde namen de hoog leraren plaats, de docenten, lecto-en en assistenten van de R. K. Univeis1- teit. Tal van autoriteiten uit den lande vulden samen met studenten en reünisten hel kerkgebouw. De ge zangen werden uitgevoerd door de Schola Cantorum van de R. K. Urn Om een aantal dakloze Parijzenaars althans enige beschutting tegen het koudere jaargetij te geven, heeft de organisatie van abbé Pierre aan de oever van de Seine een tentenkamp opgebouwd. Voor de bezitters van een „echt" huis moge het kamhperen in de winter weinig aanlokkelijk zijn ontelbare Parijzenaars zullen het lin nen huisje als hun paleis beschouwen... universiteit te Amsterdam en van de Katholieke economische hogeschool te Tilburg. Er waren voorts rectores mag- nifici van alle Nederlandse universitei ten en hogescholen en last but not least een honderdtal vertegenwoordigers van ïi-i- o 1 de talrijke universiteiten-comité's in Ne- versiteit, onder leiding van Reini deriand. Sclielstraete. i De plechtige academische zitting Te 12 uur verzamelden al deze auto- werd geopend door de rector magnificus riteiten zich in de aula major van de prof. dr A. G. M. van Melsen die naast R.K. Universiteit waar Zijne Hoogw. een woord van welkom ook een bijzon- Excellentie de apostolicus administrator der woord van gelukwens namens de en de emeritus hoogleraar dr G. Brom j academische senaat tot het bestuur van redevoeringen hielden. Bij de autoritei- I de St. Radboudstichting richtte. Prof. v. ten hadden zich gevoegd de commissaris van de Koningin in de provincie Gelder land jhr dr C. G. C. Quarles van Ufford en representanten uit de bestuurslicha men van de Nederlandse economische hogeschool te Rotterdam, van de Vrije Meisen gaf vervolgens het woord aan prof. dr G. Brom, waarna mgr Alfrink een toespraak hield, waarin hij de op richting van de vijfde faculteit te Nijme gen aankondigde. (Zie vervolg pag. 3) Men beseft nog lang niet voldoende, dat de verkeersonveiligheid een zaak is van de grootste uregntie. Het gaat er niet om» het verkeer wat minder onveilig te Het Verbond voor Veilig Verkeer gaat in October een grootse nationale veilig- verkeersactie voor de gezinnen organi seren. Deze actie, die onder de hoge be scherming staat van Prinses Wilhelmina, sluit aan op een boodschap, die de Prin ses tot alle Nederlandse gezinnen richt en waarin wordt aangedrongen op het be tonen van eerbied voor het leven, ook voor dat van de naaste in het verkeer. De actie za] haar hoogtepunt vinden in twee grote nationale gezinswedstrijden, die de verkeersregels tot onderwerp hebben Zij wordt gesteund door de Nederlandse re gering, die voornemens is voor dit doei een subsidie van 125.000 te verlenen. Daarnaast geeft ook het Nederlandse be drijfsleven belangrijke financiële steun. Prinses Wilhelmina heeft zich bereid verklaard haar naam te verbinden aan een speciaal fonds voor veilig verkeer, een aparte stichting, die speciale acties op dit terrein zal ondersteunen en research- werk speciaal op psychologisch terrein zal verrichten. De actie wordt ingezet met een radio toespraak van minister-president Drees op 4 October. Op 7 October zal de Prinses zich met haar speciale boodschap via het filmjournaal tot het Nederlandse volk richten en de volgende dag za) zij dit doen door middel van de televisie. Onder het thema „Eerbied voor het leven" zul len de Kerken op Zondag 9 October aan deze boodschap aandacht schenken. In de week van 10 tot 16 October zal P.T.T. in alle Nederlandse gezinnen de wedstrijdfolder bezorgen, het gaat om niet minder dan ongeveer 2.654.000 exem plaren. Alle omroepverenigingen zullen in de week daarop hoorspelen uitzenden, die zijn gewijd aan het veilig verkeer en die tevens het karakter van een luister wedstrijd hebben. Ook zullen er „kijk- wedstrijden" zijn voor de televisie. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera, zal op 28 October de actie afsluiten met een radiotoespraak. Gedu rende de gehele maand October zullen de Verenigingen voor Veilig Verkeer in het land ouderavonden organiseren. De folders gaan ook via het Rode Kruis naar de Nederlandse ziekenhuizen, voorts zullen in alle kazernes folders worden verspreid. De Franse ambassadeur in Den Haag, Z. Exc. J. P. Gamier, heeft Donderdag 29 September, tijdens een bijeenkomst in de ambassade van Zuid-Afrika, afscheid genomen als deken van het Haagse corps diplomatique. De ambas sadeur van Zuid-Afrika, kolonel P. Hoogenhout, zal de heer Gamier als deken opvolgens. Namens de leden van het corps biedt mevr. Hoogenhout hier aan mevr. Garnier een antiek Chinees Jade vaasje aan. V.l.n.r.: mevr. Hoogenhout, mevr. Garnier, de heer Garnier en kolonel Hoogenhout Het begin van de dag der eerste alge mene verkiezingen in Indonesië bood in de hoofdstad een beeld van ongewone rust. Het anders overstelpend drukke ochtend verkeer ontbrak vrflwel volkomen. Dege nen, die zich naar een van de 1352 stem- bureaux begaven, deden dit vrijwel allen te voet. Het normale leven was volkomen stilgelegd, geen kantoor, fabriek of win kel was geopend. De passars lagen ver laten. President Soekarno begaf zich een half uur voor de opening van de stembureaux te voet van het paleis naar zijn stembureau in het ministerie van voorlichting. Hij ging achter in de lange rij staan, doch werd later uitgenodigd vooraan te gaan staan. Met instemming begroetten de aan wezigen de suggestie van de voorzitter van het stembureau om de president, tn verband met zijn gezondheid, het eerste te laten stemmen. Vice-president Hatta wachtte met zijn echtgenote en enkele ad- judanen voor een ander bureau in de rij zijn beurt af. Een groot aantal patrouil les, deels gemotoriseerd, deels te voet, uitgerust met radiotelefoon, zorgden voor de handhaving van de orde in Djakarta, doch hadden een lichte taak. Ook elders rustig Volgens de eerste berichten uit andere steden is ook daar het stemmen uiterst rustig verlopen en toonden deze steden hetzelfde beeld als Djakarta. Vrijwel alle verkeer ontbrak en de steden leken uit gestorven. Alleen bij de stembureaux con centreerde zich de drukte. Een groot per centage vrouwen nam deel aan de stem ming. De kiesbureaux waren wegens tijd gebrek niet in staat degenen, die geen op roep hadden ontvangen, alsnog toe te la ten, hoewel de instructies' dit wel eisten. (Van onze correspondent) WENEN, September. Die mensen die aan gene zijde van liet IJzeren Gordijn wonen en misschien menen, dat de tegenwoordige verzoenende houding van de Communisten op internationaal gebied op een verandering in hun gezind heid gebaseerd is en da» daarvan ook veranderingen in de satellietstaten het gevolg moeten zijn, zullen teleurgesteld zijn over de berichten, dat juist in Hongarije nieuwe repressiemaatregelen genomen worden. Berichten van reizigers en van vluchtelingen bevestigen, dat in de zomer van dit jaar talrijke personen uit hun woningen te Boedapest gezet zijn en gedwongen zijn dc Hongaarse hoofdstad te verlaten. Het gaat tot nu toe om ver scheidene duizenden mensen en de uitwijzingen duren nog voort. De practijk om mensen uit de overvolle hoofd- en provincie-steden gedwongen te verwijderen is in Oost-Europa geen nieu wigheid. Ze is een deel van de militante klassestrijd en wordt sedert een reeks van jaren in de staten van het Oostelijk bloc uitgeoefend. Nergens echter wordt ze met zulk een brutaliteit toegepast als juist in Hongarije. Gedurende de zomer van 1951 en omstreeks het midden van 1952 wer den zulke uitwijzingen uit Boedapest en uit de provinciesteden met de grootste hardheid doorgedreven. De slachtoffers waren vooral mensen, die tot de gezeten burgerij behoren, zon der onderscheid van leeftijd. Maar ook tal rijk? „niet-bourgeois", die bij het heersen de regiem in ongenade gevallen waren, moesten hun woningen verlaten. Men gaf hun slechts enkele uren uitstel om de eenvoudigste benodigdheden bij elkaar te pakken en dwong hen al hun overige be zittingen zonder enige schadeloosstelling achter te laten. Ze werden in veewagons samengeperst, vaak midden tn de nacht en naar Oosthongaarse plaatsen wegge voerd. Daar werden zij zonder enige hulp in een ellendige toestand geplaatst. Som migen werden, ofschoon ze aan deze zwa re arbeid niet gewend waren naar boer derijen gestuurd, andere in streng be waakte barakken samengebracht. Vaak moesten acht en meer personen in een enkele ruimte verblijven. Velen werden in veestallen ondergebracht, waar ondanks de strenge Hongaarse winter, elke ver- warmings- en kookgelegenheid ontbrak. Ofschoon deze deportaties geheim ge houden moesten worden konden zij, gezien de omvang van deze acties niet verbor gen blijven. Uit een groot aantal oogge- tuigenberi ihten kon men zich een beeld van de ellende der slachtoffers vormen. Volgens geloofwaardige getuigenissen be droeg het getal van de in de zomer van 1951 gedeporteerden voor Boedapest al leen 24.000 voor de andere steden 10.000 Andere weg, maar zelfde resultaat Thans schijnen de Sovjet-Hongaarse autoriteiten een andere weg te gaan be wandelen. Men geeft de slachtoffers vroe ger kennis van hun lot en laat het aan henzelf over, tevoren, zo goed en zo kwaad als dat kan, huisvesting te zoeken Maar het effect van deze maatregelen is in hoofdzaak hetzelfde. Want ook thans worden mensen van alle klassen tn een nieuwe omgeving gebracht, waarin ze bijna geen uitzicht op enig levensonder houd hebben. Zelfs wanneer zij physiek in staat zijn te werken. De personen, die door de deportaties getroffen worden, worden door de centra le van de geheime politie aangewezen. Ze ontvangen het bevel hun verblijfplaats binnen veertien dagen te verlaten en zich naar bepaalde meest Oosthongaarse plaat sen te begeven. Vaak betreft dit bevel ne- le families, vaak ook afzonderlijke perso nen. Elk hunner verliest zijn woning en bij de nijpende woningnood is deze wo ning hun laatste bezit en laatste toe vluchtsoord. Aan vele deportaties gaan lange vaak 24 uur durende verhoren door de gehei me politie vooraf. Vaak wordl de slacht offers de zeden voor hun deportaties hebben gehad met vreemdelingen, maar vooral met ieden van Weste,jjke diploma tieke missies in Boedapest. Ook verwijt men dt te deporteren personen betrekkin gen te onderhouden met vrienden en ver wanten in liet buitenland, van wie men aanneemt, dat zij in verbinding zouden staan met Westelijke nieuwsagentschap pen en radiostations, bijv. de zender „Vrij Europa". Nooit weer terug In toenemende mate worden harde maatregelen genomen tegen die personen, die in 1951 uit Boedapest gedeporteerd werden en aan wie het niet wordt toege staan daarheen ooit terug te keren. Aan deze personen zou in de toekomst ook de terugkeer naar de hoofdstad voor korte bezoeken verboden zijn. Volgens een nog niet geverifieerd bericht, moeten alle on dernemingen in en om Boedapest, die per sonen in dienst hebben, welke uit de hoofdstad werden uitgewezen, deze men sen ontslaan. De reden hiervan is waar schijnlijk deze, dat deze mensen krachtens hun aanstelling in Boedapest automatisch voor een tijdelijke verblijfsvergunning in aanmerking zouden kunnen komen. Het is niet gemakkelijk vast te stellen, waarom de Sovjet-Hongaarse regering de ze actie juist nu ondernomen heeft. Waar schijnlijk vormt zij een deel van een al gemene strengere koers op verschillende gebieden, maar vooral op politiek terrein Misschien hangt zij ook samen met de campagne tot verhoging van de waak zaamheid en met de tegenwoordige spion- nage-aanklachten. Er bestaat, afgezien va" deze algemene oorzaken, echter geen twijfel over, dat in de meeste gevallen de keuze van de te deporteren personen door nijd en persoonlijke haat is ingege ven. alsmede door de wens van anderen om zich in het bezit van het vermogen en have en goed der gedeporteerden te .stellen. Het beschikbare aantal woningen met eens genoemd. In een aantal blijft ongemeen beperkt en deze woning- gevallen worden zp van heulen met de I nood wordt nog vergroot door het grote kapitalistische mogenheden, of met perso- aantal Russen, die Oostenrijk verlaten nen, die tegen het volksdemocratische regiem zijn, beschuldigd. Deze algemene beschuldigingen moeten tot uitdrukking brengen, dat de beschuldigden contact hebben en in Hongarije zich zijn komen vestigen. In geringere mate ook door de emigratie van communisten die tot nu toe in Wenen wwkzaam waren. maken, maar volledig veilig. Wat thans in ons land gebeurt i» een ziekte, die uit groeit tot een ramo Slechts uiterts straf fe verkecrsdiscipiine kan hier helpen. In deze geest sprak gistermiddag mr A. Bakker, administrateur van het departe ment van Justitie, tjjdens de jaarverga dering van de Bond voor Veilig Verkeer te Middelburg. Mr Bakker, die svrak over „De voet ganger en het hedendaagse verkeer", zei dat dertig procent van de in het verkeer gedode personen voetgangers zijn, een per centage dat voor de steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag zelfs boven de vijftig ligt. Spreker was van oordeel, dat de zogenaamde zebrakkruisingen ver plicht gesteld moeten worden. Ze zullen echter overal gemarkeerd moeten wor den door palen met oranje lichten, of, zo dit te duur is (één paal kost 5500 en het gebruik ervan 5 cent per uur), op een an dere duidelijke wijze. De vergadering ging accoord met een voorstel van de vereniging Zaanstreek, om de gemeentebesturen te verzoeken, op de speelplaatsen van de scholen ver keerspleinen van tegels aan te leggen ten dienste van het verkeersonderwijs. De vergadering ontving een telegram van koningin Juliana, die haar instemming betuigde met de verkeersactie voor de ge zinnen welke het verbond zal gaan voe ren. In een antwoorjjtelegram zei de ver gadering de koningin dank voor haar me deleven, waarin het verbond een aanspo ring zag om in versterkte mate zijn krach ten te geven aan de bestriding van dit nationale euvel. Vijand nummer 1 Voorzitter jhr Th. Röell had in zijn openingswoord de verkeersonveiligheid reeds vijand nummer 1 voor de gemeen schap genoemd. Gemiddeld vallen vier doden en tachtig gewonden per dag. Spre ker constateerde echter een stijgende be langstelling voor dit probleem bij de over heid; de rede van prinses Wilhelmina van 29 Januari j.l zag hij als een keerpun» Jhr Röell achtte een diepgaand ver- keersnnderzoek noodzakelijk. Hij deelde voorts mee, dat op het departement van O., K. en W. cursussen worden voorbereid voor leraren- die straks verkeersonder wijs zullen geven op kweekscholen Voorts is door het verbond een commissie voor de bedrijven ingesteld, die nagaat wal door en in de bedrijven voor de verkeersveilig heid kan worden gedaan. Op voorste] van de voorzitter werd de scheidende secretaris, de heer C. van Wijngaarden, tot ere-iid benoemd, en be giftigd met de gouden penning van het ver bond. Tot zijn opvolger is benoemd mr N ten Bokkei Huinink, werkzaam op het kabinet van de Commissaris der Konin gin in Utrecht. De aftredende bestuursleden van de verenigingen Breda, Groningen en de Zaanstreek werden herkozen; in plaats van Leeuwarden zal Rotterdam een vertegen woordiger aanwijzen. Van het Fitzsimons—legerhospitaal, waar president Eisenhower sinds zftn harl- aanval van Zaterdag j.l. wordt verpleegd, blijven de berichten over de vooruitgang van de patiënt aanhouden. Volgcns een gisteren uitgegeven bulletin heeft de pre sident weer een zeer goede nachtrust gehad. De perschef van het Witte Huis, Ja mes Hagerty, heeft meegedeeld, dat de president bij wijze van tijdpassering to neelstukken van Shakespeare ..wild west'' romans en mysterieverhalen leest en naar gramofoonplaten luistert, voornamelijk werken van Bach en Brahms. In Washington werd gisteren een bij eenkomst van de Nationale veiligheids raad gehouden. Vice-president Nixon, die als voorzitter optrad, verzocht bij de ope ning een ogenblik stilte om God te dan ken voor het verloop van het herstel van de president tot dusverre. Heden komt het kabinet onder leiding van Nixon bijeen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1