„Kwestie Nieuw-Guinea" definitief agenda van V.N.-Assemblée °P Groot Frans offensief in het Atlas-gebied Einde van Perons spionnage Argentijnen maken gebruik van herkregen vrijheid Westelijke Drie ontwierpen „wereld-veiligheidsplan" TWEE DODEN OP DE WEG Na Frankrijk zit Nederland hij V.N. voor moeilijkheden Minister Luns vreest dat debat de Neder land-Indonesische betrekkingen schaadt De nieuwe strijd in Marokko Eisenhower's toestand bevredigend Nederland en Indonesië DE SOVJET-HOUDING INZAKE NOORD-AFRIKA Dinsdag 4 October 1v3d DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Sanering Argentijnse economie Rebellen staken Immouzer in brand; lot Europeanen onbekend Kroesjtsjef geeft opheldering Brentano waarschuwt voor „vredesoffensief" Westelijken stellen Moskou verant woordelijk Goede avondheren Vijf gewonden naar het ziekenhuis Peron: ..Ik doe niet meer aan politiek Faure WEERBERICHT Souvereiniteit Anak Agung Stemmingsuitslag Minister Luns critiseert V. S. Spijtbetuigingen over gebeurde in verband met Algerije Streven naar stabilisatie van de munt GEEN ALARMTIJDING Binnenkort overleg? Het vrije verkeer met Berlijn Vóór 27 October Adenauer ontmoet De weerveïwaehting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Koude nacht met weinig wind en plaatselijk mist. Langs de kust enkele buien. Morgen op klaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige Zuid-Westelijke wind en iets hogere middagte'mperaturen. Woensdag 5 October: Zon op 6.48 uur, onder 18.13 uur; Maan op 19 52 uur, onder 11.4U uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Nederland betreurt de houdin van de Ver. Naties De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteren met 31 tegen 18 stemmen bij tien onthoudingen, besloten de aanbeveling van de agendacommissie te volgen en de kwestie Nieuw-Guinea op haar agenda Te zetten- In het debat, dat aan de stemming vooraf ging, verzetten de Nederlandse en Australische afgevaardigden, minister Luns en Sir Percy Spencer, zich krachtig tegen het opnemen van de kwestie op de agenda. De gedelegeerde van Indonesië daarentegen werd in zijn pleidooi gesteund door de vertegenwoordigers van Bolivia en Thailand. Minister Luns zeide, dat zijn regering de aanbeveling van de agenda commissie diep betreurt... „niet in de eerste plaats vanwege de gevolgen oor ons eigen land, maar hoofdzakelijk in verband met°de noodlottige gevolgen die een aanvaarden van deze aanbeveling zou kunnen hebben voor de toekomstige betrekkingen tussen Nederland en Indonesië". In het afgelopen jaar, zo zei minister Luns, hebben zich in Indonesië ge beurtenissen voorgedaan, die de voort zetting van de vriendschappelijke be trekkingen tussen Nederland en Indo nesië zo goed als onmogelijk maakten. „Zes weken geleden kwam er echter een nieuwe Indonesische regering aan het bewind die de hoop wekte, dat een andere politiek zou worden gevolgd Deze ontwikkeling werd m Nederland begroet met een gevoel van opluchting en verwachting. De nieuwe Indonesi sche regering gaf blijk van haar be reidheid om enkele punten van wrij ving uit de weg te ruimen, en een gezamenlijke poging te doen om een duurzame verbetering van de betrek kingen tussen onze landen te bewerk stelligen» zo zeide de minister. Hij Wees er in dit verband op, dat in een openbaar debat in deze omstandig heden beide partijen genoopt zouden borden oude grieven te berde te bren gen, waarvoor de Verenigde Naties Seen oplossing zouden kunnen bieden, evenals ook het debat van verleden jaar over de kwestie Nieuw-Guinea niets opgeleverd had in de richting van een toenadering tussen de partijen of Van een oplossing van het probleem. „Dat de Verenigde Naties zouden trachten één land te helpen in zijn pogingen een deel te verkrijgen van het grondgebied van een ander land. was en is voor ons onaanvaardbaar zo vervolgde minister Luns. Ongetwijfeld zijn besprekingen nodig tussen Nederland en Indonesië Als bepaalde voorafgaande voorwaar den worden vervuld, zullen besprekin gen worden gehouden en deze zullen een groot aantal onderwerpen betref fen, die van vitaal belang zijn voor beide landen". „Wat betreft de souvereiniteit over Nederlands Nieuw-Guinea, wens ik de Assemblée nogmaals te wijzen op het reeds dikwijls tot uitdrukking ge brachte standpunt van mijn regering, dal dit een zaak is, die uiteindelijk zal moeten worden beslist door de in woners van het gebied zelf. Geen debat in de Assemblée, hoe ge matigd en met welke goede bedoelin gen nok, kan verandering brengen in dat fundamentele feit. Ieder debat zou, daarom, een onwettige inmenging zijn en ongetwijfeld vruchteloos blijven aHus minister Luns. Hij noemde de gevolgtrekking als zou gematigdheid van beide betrokken Partijen een debat geen kwaad kunnen doen, een gevaarlijke illusie De Indonesische minister van buiten landse zaken, de heer Anak Agung, bracht de Vergadering in herinnering, dat de AziatischAfrikaanse confe- rentie in April van dit jaar Indonesië had gesteund inzake de kwestie Nieuw- Guinea, Nederland had aanbevolen onderhandelingen over de kwestie te heropenen en een beroep gedaan op de Verenigde Naties om de beide landen bij te staan in het zoeken naar een vreedzame, door onderhandelingen verkregen, oplossing. Hij zeide het daarom te betreuren, dat de Nederlandse minister zich had verzet tegen het opnemen van de kwestie op de agenda. Het plaatsen van de kwestie op de agenda zou, zo zei hij, absoluut geen schade berokkenen aan de huidige ver beterde atmosfeer tussen Indonesië en Nederland. De volgende landen stemden vóór opnemen van de kwestie in de agenda: Afghanistan, Argentinië, Bolivia, Bir ma, Wit-Ruriand, Costa-Rica. Tsjecho- slowakije, Ecuador, Egypte, El Salva dor, Ethiopië, Guatemala, Haïti, India Indonesië, Iran, Irak, Libanon, Liberia, Mexico, Pakistan, de Philippijnen, Po len, Saudo-Arabië, Syrië, Thailand, de Oekraïne, Rusland, Uruguay. Jemen en Joego-Slavië. De tegenstemmers waren: Australië. België, Columbia, Cuba, Denemarken, de Dominicaanse Republiek, Honduras. IJsland, Israël, Luxemburg, Nederland, Nieuw-Zeeland, Niaragua, Noorwegen, Panama, Zweden. Zuid-Afrika en En geland. De landen, die zich van^stemmmg onthielden waren: Brazilië, Canada, Chili China, Griekenland, Paraguay, Peru, Turkije, de Verenigde Staten en Venezuela. Frankrijk was, zoals bekend, niet vertegenwoordigd. In een commentaar op de uitslag van de stemming, verklaarde minister Luns aan journalisten: „Ik kan alleen maar zeggen, dat ik dit betreur. Hierdoor zal een toenadering tussen Nederland en Indonesië alleen maar moeilijker worden. Ik betreur in het bijzonder de houding van de Ver. Staten. Minister Luns verklaarde voorts, dat hij in New York besprekingen heeft gevoerd met de Indonesische minister van buitenlandse zaken over punten van wrijving tussen de twee landen, teneinde te trachten een basis te vin den voor officiële onderhandelingen. Hij zeide, dat Dinsdag (heden, noot van de' Red.) over deze besprekingen te Den Haag en Djakarta een com muniqué zal worden uitgegeven, doe hij weigerde zich bij voorbaat over de strekking van dit communique uit te laten. Hij voegde er aan toe, dat „goede wil" was betoond aan beide zi. 'en. Tijdens het algemene debat van de Alge ïene Vergadering, dat cp het ogenblik ten einde loopt, werd gisteren weer teruggekomen op het besluit van de Franse regering om haar delegatie terug te roepen. De Zweedse minister van buitenlandse zaken, de heer Un- den, sprak zijn spijt uit over de terug trekking van de Franse delegatie en hoopte, dat een oplossing voor deze abnormale toestand gevonden zou wor den. Ook Mohammed Ali, de afgevaardig de van Pakistan, een der landen, die vóór opneming van de Algerijnse kwestie op de agenda had gestemd, betuigde zijn spijt en bezorgdheid over de toestand die geschapen is door de Franse afwezigheid. Zonder volledige Franse deelneming aan het werk van alle V.N.-organen zou de Volkeren organisatie haar doeleinden niet be hoorlijk kunnen verwezenlijken, meende Mohammed Ali- De Libanese afgevaardigde verklaar de, dat de actie van de Aziatisch—Afri kaanse groep met betrekking tot de Al gerijnse kwestie „verkeerd begrepen was door de Franse delegatie. De afgevaardigde van Israel ver klaarde, dat de crisis was ontstaan door een neiging om de bevoegdheden van de Algemene Vergadering tot buiten de grenzen wet". te rekken van discretie en Het was gisteren (3 October) in Lei den weer een vrolijk feest, dat in alle vroegte begon met de traditionele uit deling van haring en wittebrood. Dat de Leidenaren deze „Geuzencost" nog steeds hooglijk waarderen, blijkt wel uit de glundere gezichten op deze foto. De voorlopige regering van Argentinië wil een plan uitwerken om de economi sche en financiële toestand in Argentinië weer gezond te maken en zij lier- toe overleg met verschillende persoonlijk heden. Zo heeft zij c°n^act_ opgenomen met de heer Raul Prebisch directeur van de economische commissie der ver. na ties voor Latijns- Amerika, die speciaal voor dit doel naar Buenos Aires is geko men. De heer Prebisch, oud-president van de Centrale Bank van Argentinië, welke functie hij na de revolutie van 1943 heeft moeten opgeven, is een der bekendste financiers van Argentinië. De betrokken ministers zullen met de financier de eco nomische en fnanciële toestand van het land bestuderen. De Argentijnse regering heeft besloten te breken met de economische en finan ciële methoden, die onder het regiem van Peron werden gevolgd. Zij zal vooral streven naar stabilisatie van de munt en naar evenwicht tussen de inkomsten en de uitgaven van de staat. Men gelooft, dat de regering bepaalde investeringen, die onder het tweed® vijfjarenplan zouden geschieden, zal opschorten Men gelooft, dat ongeveer honderd personen dood zijn of vermi-t worden na de gisteren gemelde aanval van opstandige stamleden op Immouzer des Marmoucbas in de Midden-Atlas in Marokko. Franse militairen met tanks en vliegtuigen zijn een groot offensief begonnen tegen de verscheidene duizenden stamleden, die Zondag uit de Bergen naar beneden kwamen en brand stichtten in de plaats, waar 58 Europese inwoners door een Franse officier en 120 inheemse militairen werden verdedigd. De Japanse ambassadeur, Suomasa Okamoto, ontving Maandagmiddag in zijn woning te Wassenaar de leden van het Japanse danstheater „Azuma Kabuki", dat vanavond in Den Haag een voorstelling zal geven. De Japanse ambassadeur temidden van het gezel schap, rechts naast hem de leidster van het danstheater, Tokuho Azuma. Het garnizoen van Immouzer, bestaande uit plaatselijk aangeworven Marokkaanse militie, heeft de gehele dag tegen de aanvallen der verzetslieden stand ge houden. Het werd bijgestaan door Frapse vliegtuigen, die leden van vijandelijke stammen, welke, zich op nabij gelegen heuveltoppen bevonden, met machine geweren en raketten bestookten. Immouzer zou geheel in brand staan. Omtrent het lot der 58 Europese inwoners van de plaats is niets met zekerheid be kend nabij Immouzer zijn samengetrokken. Te Boured zij li twee Franse douane beambten vermoord, tezamen met hun gezinnen In Franse officiële kringen geeft men uiting .aan ernstig© ongerustheid over het lot der Europese inwoners van Immouzer. Verscheidene Franse kolonnes: waar onder buitenlandse legionnaires met tanks, begeven zich, naar verluidt, naar Boured en i'izi Ouzli, bij de grens met Spaans Marokko Volgens onofficiële be richten kwamen de goed bewapende op- Franse vliegers hebben gemeld, dat standelingen, die de beide posten Zondag drieduizend leden van oproerige stammen overrompelden, uit de Spaanse zone. De min of meer alarmerende berichten, die gisteren over Eisenhower's ziekte in de pers de ronde deden, als zou de toe stand van de president minder goed zjjn, werden gisteravond, toen het nieuwe bul letin verscheen, gelogenstraft. In het bul letin werd namelijk gezegd, dat Eisenho wer's toestand „bevredigend blijft". Zijn temperatuur en bloeddruk zijn normaal. Dat het medische bulletin gistermorg© later werd uitgegeven werd veroorza door het feit. dat de president langer geslapen dan gewoonlijk- Toen hij ont waakte voelde de president zich „uitge rust en opgefrist". Dr White.'de hartspecialist die Eisen hower behandelt, heeft gisteren tegen over verslaggevers verklaard, dat de rapporten over het verloop van de ziek te van de president gunstig zijn. Het ministerie van buitenlandse za ken deelt mede: „Tijdens een verblijf in New York hebben de Indonesische minister van buitenlandse zaken, de heer Anak Agung en zijn Nederlandse collega, mr J. A. H. Luns, enkele ontmoetingen gehad, waarbij de reeds door beide regeringen uitgesproken wens, om tot verbetering der weder zijdse betrekkingen te komen, werd besproken De resultaten van deze in formele gedachtenwisselingen worden door beide ministers voorgelegd aan hun respectieve regeringen. Gehoopt wordt, dat binnen afzienbare t«d de basis kan worden gelegd voor officiële besprekingen op regeringsniveau Nikita Kroesjtsjef, de Russische communistische leider van de partij, heeft gisteren in een intervie^ met ^de da" verklaard, dat de ,R"s(®ika er een is ten aanzien van Noord-Af het van „medeleven en morele steun v streven naar nationale bev u Kroesjtsjef. die volgensde Mantle aan richten met Boelgamn met deze de Zwarte Zee verbleef, heelt me verklaring voor de eerste maal g gemaakt van het middel waarvan zich verscheidene malen bediende om u opvattingen kenbaar te maken, na een interview met de „Pravda Het terview is gisteravond door Radio-Mosk uitgezonden. Hoewel in Kroesjtsjef's verklaring gf sproken wordt van Russische „morei steun" aan Noord-Afrika. werd er zorg vuldig de nadruk op gelegd, dat de Sov]I - Unie niet van plan is zich in de fra De Westxluitse minister van buitenland se zaken, dr Heinrich von Brentano, heeft gisteren verklaard, aat zyn regering en de regeringen van de Westelijke Grote "r'e een -,plan voor wereldveiligheid" nebben ontworpen, dat later deze maand "P de komende conferentie van minis ters van buitenlandse zaken van de Gro te Vier te Genève aan de Sowjet-Unic zal worden voorgelegd. De minister zei dit in een rede tot de leoen van de Nationale Persclub te Was hington Hij vervolgde: „Dit plan zal de re"ekeringen geven, dat we bë de „1-,? volledig aan hun gerechtvaardig- veuigheidseisen tegemoet te komen, met dien verstande dat ook Rusland be- reid moet zijn concessies te doen met be- trekking tot de veiligheidseisen van de vrije landen, waaronder ook een herenigd Duitsland. Dr Von Brentano waarschuwde met grote nadruk, dat de Westelijke mogend heden waakzaam moeten blijven ondanks het huidige „vredesoffensief" van de Sow- jet-Unie. -.Naar zijn mening schuilt er een groot gevaar in een te bereidwillige aanvaarding door het Westen van dit knappe spelen op hun grootste hoop. Het einde blijft altijd hetzelfde, nu en in de toekomst: communistische wereldover heersing", aldus minister Von Brentano. binnenlandse aangelegenheden te mengen en dat het Kremlin gelooft dat een „cor recte oplossing" zou kunnen worden ge vonden. Kroesjtsjef onthield zich van elke critiek op Frankrijk, en diplomatieke waarnemers zien in de voor Russische maatstaven milde verklaring een weer spiegeling van een Russisch verlangen om de gevoelens van de Fransen te ont zien. Westelijke waarnemers geloven dat de Sovjet-leiders oprecht teleurgesteld zijn over het Franse besluit, om het voor genomen bezoek van premier Faure en de minister van buitenlandse zaken, Pinay. aan Moskou uit te stellen en men ziet dan ook in Kroesjtsjef's ver klaring een poging om de Fransen van dit besluit te doen terugkomen. De Britse, Franse en Amerikaanse am bassadeurs te Moskou hebben gisteren de Russische minister van buitenlandse zaken Molotof, eensluidende nota's gezonden, waarin verklaard wordt, dat de Westelijke „Grote Drie" de Sovjet-Unie, en niet Oost Duitsland verantwoordelijk houden voor het garanderen van het vrije verkeer tus sen West-Duitsland en Berlijn. In de nota's, die vorige week door de Westelijke ministers te New York werden ondertekend, wordt voorts gezegd, dat zij de federale regering te Bonn als de enige autoriteit beschouwen, die voor geheel Duitsland optreedt en dat de definitieve vaststelling van Duitslands grenzen zal moeten wachten, totdat een vredesverdrag met Duitsland zal zijn gesloten. (Van onze correspondent). Sinds de val van Juan Peron bezit Argentinië weer het recht van vrije meningsuiting, waarvan het een tiental jaren was verstoken. Enige tijd ge leden zou een onvoorzichtige opmer king over Peron's regime in tegen woordigheid van een taxichauffeur, kellner, dienstbode of andere onder geschikte het voorspel zijn geweest van een gedwongen verblijf van enige maanden in Villa Devotos, een ge vangenis, die aan veel meer personen huisvesting verleende, dan zij gevoege lijk kon bevatten. Aan het begin van zijn dictatorschap had Peron door middel van kundige medewerkers in de vakbonden de ar beiders duidelijk gemaakt, dat een ieder, die niet sympathiseerde met zijn bewind beschouwd moest worden als een verrader van de weldaden, die het regime bood. Derhalve fluisterde het volk en hield het zijn mond wanneer het vermoedde, dat er handlangers van de president in de buurt waren. Het was bekend, dat een aanhanger van Peron enkel op zijn beschuldiging iemand, die zich afkeurend over het regimevan de president had uitge laten, kon laten arresteren. Een tweede getuige of een proces-verbaal had de politieke politie niet nodig. Generaal Fossi, de nieuwe minister van verkeer, heeft verklaard, dat het staat telefoonbedrijf onder Peron over tweehonderd aftaplijnen beschikte, di< alleen gebruikt werden om de ge sprekken van Peron's naaste rnede werkers af te luisteren en controle uit te oefenen op hoge officieren en bur gers, van wie Peron een samenzwering vreesde- De ex-president vertrouwde zijn vrienden evenmin als zij hem. Het middel, waarvan Peron gebruik maakte, was zijn geheime politie, waar in hij duizenden jonge vrouwen had opgenomen. Zij werden tewerkgesteld als dienstbode in de huizen van aristo craten, grootindustriëlen, buitenlandse persvertegenwoordigers en personen, die Peron beschouwde als zijn vijan den. De jonge revolutie kent op dit ge bied ook haar „slachtoffers". Dit zijn onder andere de journalisten van de Peronistische bladen en degenen, die de president aanhingen om er hun voordeel mee te doen: de jagers op dikbetaalde baantjes, deviezenvergun- nineen en contracten met de regering Alles in Argentinië is veranderd. Ieder blank plekje of het nu muren zijn of wanden van bussen of winkel ruiten is volgekalkt met leuzen, die De heer en mevrouw Donald Campbell kijken op deze foto toe, terwijl hun speedboat, de „Bluebird III", die het wereldrecord moet breken, op London Airport wordt ingeladen in een vlieg tuig. De speedboat wordt naar de Verenigde Staten vervoerd, om deel te nemen aan de nieuwe testen, die in Las Vegas in Nevada worden gehouden od de meest vreemde dingen betrek king hebben. Doch het belangrijkste is, dat zij nu door gewone mensen bij daglicht worden neergeschreven en niet door studenten, die er hun leven mee waagden. De nieuwe president, generaal Eduardo Lonardi, heeft enige dagen, nadat hij het voorlopig bewind op zich had genomen, gëzegd, dat geen volk ter wereld een grotere vrijheid van meningsuiting had dan het Argen tijnse. een zinsnede die.ieder kan uit leggen naar zijn eigen goeddunken. (I.N.S.-Opera Mundi-Msb.-pers copyright). De gemeenteraad van Est cn Opijnen heeft een ongewoon be sluit genomen. Het was er een goede gewoonte, dat èn voor zitter en raadsleden elkaar voor de aanvang van de vergadering een handdruk gaven. Thans is hieraan een einde gekomen na een onverkwikkelijke discussie tijdens een openbare vergade ring. Voortaan zal de voorzitter bij het betreden en verlaten van de vergadering de raadsleden groe ten met „Goeden avond, heren". Op de Zuiderweg te Hoogkerk is gis teravond een personenauto in volle vaart tegen een boom gereden. De bestuurder, de 58-jarige H. O., aannemer te Noord broek, werd op slag gedood. Van de vijf overige inzittenden werden er drie ernstig gewond, te weten H. D. en J. N. uit Noordbroek en een schoonzoon van O. Zij zijn overgebracht naar het Acade misch ziekenhuis te Groningen. De twee anderen, H. de V. uit Veendam en R. M. uit Groningen kregen lichte verwondin gen. De mannen waren van hun werk in Hoogkerk op weg naar huis. De 3-jarige B. J. S. te Schoonebeek (Dr.) liep plotseling de Hoofdstraat over, juist toen een personenauto naderde. De bestuurder, S. uit Coevorden, kon de wagen niet tijdig genoeg tot stiltsand Ex-president J"»" Peron van Argcn tinië die zich thans in Asuncion bevindt heeft gisteren geweigerd met journalis ten te spreken. Wel verklaarde hij in eer korte schriftelijke mededeling aan de pers geen vinger te zullen verroeren in poli tieke zin. „Wanneer ik liet wel zal doen zal ik naar mijn land. Argentinië, terug keren". In kringen, die nauwe betrekkingen onderhouden met de regering van Para guay acht men het waarschijnlijk, dat Peron slechts korte tijd in Paraguay zal blijven De Argentijnse regering zou het ongewenst achten, dat Peron zo dicht in de buurt blijft. In Asuncion vraagt men zich af, of Pe ron naar Zwitserland of naar West- Duitsland zal gaan, waar hij. naar men meent, over grote tegoeden beschikt uit transacties met Westduifse firma's. brengen om een ongeluk te voorkome Het jongetje was op slag dood. Drie personen zijn gisteravond om streeks zeven uur gewond bij een aan rijding in de Weimarstraat te 's-Graven hage. De 21-jarige militair A. N. de J. ui Nunspeet kwam met een personenauto ui de Noorderbeekdwarsstraat en stak vol oens de politie met onverminderde snel heid de Weimarstraat over. Hij gaf daar bij geen voorrang aan een motorrijwie dat van rechts kwam. Bij de aanrijdi die hierdoor ontstond, werden de bestuur der van de motor, de 47-jarige B. van d W uit de Bennekomstraat en zijn vrom en achtjarig dochtertje gewond. Mevrou Van de W. kreeg snijwonden aan het ge laat en de handen en kon na ter plaatr verbonden te zijn naar huis gaan; h man en dochtertje moesten echter in ziekenhuis Zuidwal worden opgenome" Zij hadden beiden inwendige kneuzinge opgelopen, en de heer Van de W. ha bovendien nog hoofdwonden. Het motor rijwiel werd zwaar beschadigd, terwijl d auto eveneens schade opliep. Bondskanselier Adenauer en premie Faure van Frankrijk zullen morgen i Luxemburg bijeenkomen ten einde be sprekingen te voeren over de voOrberei dingen voor de conferentie van minister van buitenlandse zaken van de Grote ie die, zoal» bekend, op 27 October a s. t Gcnéve zal beginnen. Dit heeft een woord voerder van de Bondsregering gisteravon te Bonn verklaard. Aan deze bespreking® zal tevens worden deelgenomen doo staatssecretaris Hallstein en de Frans minister van buitenlandse zaken. P'na>'- De woordvoerder weigerde bijzonder heden bekend te maken over de agend maar in regeringskringen te Bonn wef vernomen, dat Adenauer en Faure o.r óók zullen spreken over het Saarproblee in verband met het referendum, dat d"" op 23 October zal worden gehouden-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1