Generaal Grünther constateert achterstand op tijdschema s Perzië sluit zich aan bij Iraaks- Turks verdrag Met 150 in één hut W. DUITSLAND GAAT WEER VLIEGTUIGEN BOUWEN Italiaans schip 11a aanvaring met „Prins Maurits" gezonken Missionerende Kerk voor beslissende tijd van aanpakken Labourcongres aanvaardt gematigde politiek OVERWEG VLAARDINGEN-OOST BIJNA GEREED Voor het eerst een regerend lid van liet vorstenhuis naar overzeese rijksdelen Rustig herfstweer Woensdag 12 October 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN NIET Defensie-inspanning moet eerder vergroot dan verminderd H. Vader ontving herders Blank wenst kader van 300 generaals Mgr Mutsaerts moet rust houden Kinderverlamming op IJsland Eerste vrouwelijke gevangenen uit Rusland terug Ex-gevangenen bars behandeld in Oost- Duitsland Het Koninklijke bezoek aan de West Koningin en Prins voor radio en televisie Broodoorlog in Breda Adenauers ziekte a v Indonesische verkiezingen Schoolklok viel op leerling Bemanning gered WEERBERICHl f Nederlaag voor Bevan Kleurige manifestatie met zang en geschenken tlliU' MiM - >-i: - De Westduitse defensie Voorlopig geen audiënties In het voorjaar Een tegen allen - allen tegen een BLIJKT LONGONT- ONTSTEKING WÊÊË WÈÊÊÊÊ'^ >-v - De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: In de nacht en ochtend op vele plaatsen mist. Daarna over het algemeen zonnig. Weinig wind. Weinig verandering in temperatuur. Donderdag 13 October: Zon op 7.01, onder 17.55. Maan op 4.21, onder 16 34. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Op de vergadering van ministers van defensie van de NATO-landen, die op liet ogenblik in Parijs wordt gehouden, hebben de militaire bevel hebbers gisteren weer opnieuw benadrukt, dat bet Westen zich in geen geval mag laten verleiden om zijn defensie-inspanning stop te zetten. mag De NATO-opperbevelhcbber voor Europa, generaal Gruenther, bracht de ministers onder het oog, dat de opbouw der strijdkrachten achter gebleven is op de tijdschema's. Hij verklaarde, dat de defensie-inspanning der NATO-landen dan ook eerder vergroot dan vermin derd moet worden. Desgevraagd deelde Gruenther mede, dat het verplaatsen van Franse troepen uit Europa naar Noord-Afrika een on gunstige invloed had op het defensie vermogen in Europa. De generaal wees er in dit verband op, dat zolang onrust en onveiligheid in Noord-Afrika blijven heersen de uitvoering der NATO-plan- nen bedreigd wordt. Gruenther verklaarde voorts, dat de luchtverdediging een der zwakste pun ten van zijn commando is. Intregratie van het luehtverdedigingsstelsel noemde hij noodzakelijk en hij deelde mede, dat men reeds meer dan een jaar bezig is met een diepgaande studie van dit vraagstuk, waarbij de aandacht vooral gericht wordt op coördinatie van de nationale luchtverdedigings stelsels in Europa. De grootste zwak heid noemde Gruenther het huidige verouderde commandosysteem en het gebrek aan een goede waarschuwings- linie. Aangezien alle NATO-pIanncn geba seerd zijn op verdediging, moet veel aandacht worden besteed aan de nood zaak van grotere spreiding van vlieg velden met elk een gelijk aantal vlieg tuigen, zo zeide Gruenther. Ook moet rekening gehouden worden met de nood zaak van het organiseren van gro tere strijdkrachten die een eerste aan val, waarschijnlijk uitgevoerd met nieu we wapens, zullen moeten kunnen op vangen. De opperbevelhebber sprak niettemin de overtuiging uit, dat het Westen de overwinning zou behalen als vandaag een oorlog zou uitbreken. „Deze toe stand geldt echter slechts voor het ogen blik", aldus Gruenther. Zeshonderd herders, vergezeld van hun fleurig geklede echtgenoten, afkom stig uit de onherbergzame streken van Sardinië en het eenzame Abruzzi-gc- bergtc, hebben Z.H. de Paus gisteren een geschenk overhandigd, bestaande uit 6 lammeren, een legende vos en een kaas in de vorm van de scheve toren van Pisa. Een herderskoor zong, begeleid door doedelzakken en klarinetten, en kele originele bergliederen voor de H. Vader. De groep was naar Rome afgevaar digd door de uit meer dan 35.000 leden bestaande „Piusorganisatie van Itali aanse herders", die thans in de Itali aanse hoofdstad haar tweede nationale congres houdt. De Labourparjj heeft gisteren, de tweede dag van haar jaarlijkse congres, dat deze week te Margate wordt gehouden, met grote meerderheid alle „extremistische" voorstellen verworpen en zich gesteld achter de gematigde politiek van haar leiders. De eerste, die van deze door het congres aan de dag gelegde zin voor mati ging het slachtoffer werd, was de leider van de linkervleugel van de partij, Aneu- rin Bevan, die zich opnieuw verkiesbaar stelde als penningmeester van de partij: er werden slechts 1.225.000 stemmen op hem uitgebracht tegen 5.475.000 op Hugh Gaitskell. Een zo grote meerderheid voor Gaitskell was niet verwacht. Zoals bekend had Bevan de steun ver loren van de twee grote vakverenigingen, die der winkelbedienden en die van het spoorwegpersoneel. De uitslag der stem ming toonde echter aan, dat zijn popula riteit ook bij andere groepen is gedaald. Eerder had de plaatsvervangende leider van de Labourpartij, Herbert Morrison twee resoluties voorgesteld, de eerste strekkende tot onmiddellijke verkorting van de dienstplicht die op het ogenblik in Groot-Brittannië twee jaar bedraagt ter wijl er in de tweede op wordt aangedron gen, dat de Verenigde Naties haast ma ken met de ontwapening en het verbod van atoomwapens. Beide moties werden door het congres aanvaard. Morrisson keerde zich echter tegen de motie waarin werd voorgesteld, dat Groot-Brittannië geen kernwapens be hoort te vervaardigen, welke, motie dan ook werd verworpen. Eenzelfde lot trof de motie, waarin de regering wordt opge wekt „haar eigen gang te gaan'' indien zij met d'è V.S. niet tot een accoord kan ko men over de wijze, waarop met de Sovjet- Unie en communistisch China vrede moet worden gemaakt. USSR TURKIJE SYRIË Afghanis! KfS'TAN Saoed i A r a b i [CARPRESS Perzië heeft gisteren de Iraakse re gering medegedeeld, dat het zich zal aansluiten bij het IraaksTurkse ver dedigingsverdrag. Dit verdrag, dat in Februari- j.l. in Bagdad werd gesloten, heeft een duur van vijf jaar. Engeland trad tot de al liantie toe in April en Pakistan in September van dit jaar. Premier Hoessein Ala van Perzië verklaarde: „De regering is van me ning dat de neutraliteitspolitiek moet worden opgegeven en dat Perzië in het belang van zijn welvaart een nieuwe weg moet inslaan. Om alle ge vaar af te wenden en de onafhanke lijkheid van het land te bewaren, moet de regering de hulp van naburige lan den inroepen en voorbereid zijn op de verdediging van haar grondgebied. Het is slechts onze bedoeling ons land te verdedigen en in overeenstemming met het Handvest van de V.N. willen wij onze verdedigingskracht vergro ten". li AS'X-X. It' I "i M 0 De Westduitse minister van defensie, Theodor Blank, heeft aangekondigd, dat hg onder de eerste zesduizend vrijwilli gers, die voor het kader der Duitse troc" pen zullen worden opgesteld, driehonderd generaals wenst op te roepen. De selectie commissie, die door het parlement is be noemd om de candidaten onder de loupe te nemen, is reeds aan het werk gegaan. Militaire kleermakers zijn reeds op tiet ministerie geweest en hebben de maat ge nomen voor de uniformen van de candi" daten. Vijfhonderd uniformen voor de eerste ploeg zijn reeds in de maak. De minister wil begin 1956 ook de eer ste drie compagnieën van leger, lucht macht en marine opstellen. Zij zullen wor den gestationneerd in Andernach aan de Rijn, in Fuerstenfeldbrueck in Beieren en in Wilhelmshaven aan de Noordzee. In sommige politieke kringen is de vraag gesteld of de minister met de opstelling van deze compagnieën niet buiten zijn boekje zou gaan. Hij is tot dusverre door de bondsdag namelijk alleen gemachtigd zesduizend lieden voor leergangen en spe ciale posten op te roepen doch de bonds dag heeft uitdrukkelijk vastgesteld, dat hiermee nog geen militaire formaties ge vormd mogen worden. Volgens minister Blank kan evenwel een compagnie niet a.s een militaire formatie worden beschouwd. De bisschop van 's-Hertogenbosch, Z. H. Excellentie mgr W. Mutsaerts, zal gedurende deze gehele weck geen audiën tie kunnen verlenen. Z. H. Exc. inoet na melijk op advies van zijn huisarts enkele dagen rust houden. De bisschop heeft gedurende de laatste weken aan talrijke kinderen in bet dio cees het H. Vormsel toegediend. Deze vormreis heeft blijkbaar veel geëist van de krachten van Z. H. Exc., die op 18 Juni j.l. 66 jaar is geworden. De ver wachting bestaat echter dat de bisschop na een korte rustperiode zijn gewone werkzaamheden zal kunnen hervatten. De perrons van het nieuive station. naderen reeds de overweg bij de Schiedamsedijk en zullen na het in gebruiknemen van de tunnel nog verder worden doorgetrokken. Op IJsland is een kinderverlamming epidemie uitgebroken. In de hoofdstad Reykjavik zijn ongeveer 20 personen door de ziekte aangetast. Op het hele eiland zijn de scholen gesloten. Van Reykjavik is de ziekte overgeslagen naar Keflavik, 80 km. ten Westen van de hoofdstad. Hier zijn twee Deense dokters en twee ver pleegsters, specialisten in de behandeling van kinderverlamming, aangekomen. Het lijkt een eindeloze weg die de straatmakers nog voor de boeg hebben om de tunnel werkelijk berijdbaar te ma ken. Dat is maar schijn want er is zelfs nog oen kansje dat nog dit jaar deze vi tale verkeersverbinding tussen Vlaardin- gen en Schiedam in gebruik genomen kan worden. Maar met die tunnel zijn de werkzaam, heden daar nog niet afgelopen. Er is nog een station dat op voltooiing wacht. Het staat wel vast, dat dit nieuwe station Vlaarddngen-Oost niet eerder dan in het voorjaar geopend kan worden. Zo wordt er op het ogenblik flink op geschoten aan die uitleg van de perrons, die nog een eind over de huidige over weg bij Vlaardingen Oost zullen doorló pen. Een tunnel geeft ook toegang tot de perrons. Van twee zijden kan men het station benaderen. Mogelijk zal deze sta tionstunnel in de toekomst alle voetgan gersverkeer opvangen en blijft de „echte" tunnel alleen voor gemotoriseerd en fietsverkeer. De straatmakers zijn bezig met h'M bestraten van de toegangswegen Gisteren is een transport van 167 voor malige Duitse gevangenen, onder wie 51 vrouwen en drie babies, uit de Sovjet- Unie in het Westduitse repatriëringssen- trum in het kamp Friedland aangekomen. Een andere groep van 27 Duitsers, waar onder zich drie vrouwen bevonden, kwam te Berlijn aan. Het is voor de eerste maal, dat er zich vrouwen onder de teruggezondenen be vinden. Een van de teruggekeerde vrouwen heeft verslaggevers medegedeeld, dat zij in 1945 het einde heeft meegemaakt van een „dodenrit" ya" Torgau (Duitsland) naar Xnta (Siberië), die door slechts 63 van de 2000 vrouwen die zich aanvanke lijk in het transport bevonden, werd overleefd. Een andere vrouw, die vijf jaar in het kamp te Workoeta opgesloten is geweest, zeide, dat bij aankomst in het kamp de toestand „onbeschrijflijk" 'was. Zij heeft met 150 vrouwen in één hut moeten wo nen, waarin iedere vrouw niet meer ruimte had dan twee planken. Er waren twee lagen slaapplanken boven elkaar. In 1953 werd de toestand beter, doordat een aantal Russinnen werd vrijgelaten en de overigen beddelakens, werkloon en meer zeep kregen. Het merendeel van de gisteren aange komen oud-gevangenen bestaat uit bur gers, die na de oorlog door de Russen werden gearresteerd. Een aantal hunner was na de opstand van 17 Juni 1953 op gepakt. Volgens enkele repatriërenden zouden de Russen een begin heDben gemaakt met het terugtrekken van alle buitenland se gevangenen uit een groot strafkamp in het gebied van Inta in de Noordelijke Oeral. Duitse oud-krijgsgevangenen van alle transporten, die tot dusver te Friedland zijn aangekomen, zijn zeer ontstemd over de behandeling die hun op door reis van de Sovjet-Unie naar West Duitsland in Oost-Duitsland ten deel is gevallen. Alle pogingen van de burgerbevolking om met de oud-krijgsgevangenen te pra ten .werden door de volkspolitie voor komen. De vrijgelatenen kregen niets te eten en werden als „misdadigers" be handeld. Zeer veel ergenis werd gewekt door het wegnemen van spandoeken waarop de oud-gevangenen hun vreug de over hun terugkeer tot uiting had den gebracht. Herhaaldelijk is het daarbij tot hand tastelijkheden gekomen. In vele geval len kozen Russische officieren, die de transporten begeleidden, partij voor de vrijgelaten gevangenen. In Maassluis is een boot in opspraak gekomen. Deze boot ligt in het Helling- gat aan de scheepswerf Zorg en Vlijt. Volgens het zeggen zou Westerling zijn oog op haar hebben laten vallen om haar te doen uitrusten voor een tocht naar Indonesië. Als Zaterdagmiddag om half zes de Douglas DC-6B Jan van Riebeek met het koninklijk paar aan boord van Schiphol vertrekt, zal dat het begin zijn van de eer ste reis die een regerend lid van het vor stenhuis maakt naar overzeese delen van het koninkrijk. Niettemin hebben zowel Koningin Juliana als Prins Bernhard reeds eerder in de West vertoeft. De koningin, toen nog kroonprinses, bracht in Novem ber 19£3 van Canada uit een bezoek aan ■Paramaribo, en bezocht in het voorjaar van 1944 de Nederlandse Antillen. Prins Pernhard. die Suriname en de Antillen 1-eeds in 1942 met een bezoek had vereerd, keerde er na de oorlog nog tweemaal te- n'g: in 1950 vertrok hij op verzoek van de Nederlandse regering voor een economi- sche goodwillmissie naar het Caribische fiebied, en in 1952 reisde hij daarheen als de Koninklijke inspecteur-generaal Marine. De eerste Oranjetelg die de West be zocht was prins Willem Frederik Hendrik, de derde zoon van Koning Willem II, die in 1835 op 15-jarige leeftijd een bezoek bracht aan Suriname en Curagsao. Voor hun vertrek zullen koningin en prins in de wachtkamer van de intercon tinentale afdeling op Schiphol enkele woorden spreken voor radio, film en te levisie; de regering zal hierbij vertegen woordigd zijn door de vice-president van de Raad van State, jhr mr F. Beelaerts van Blokland, de minister-president dr W. Drees, de ministers Beel, Beyen. Donker, Altera en Staf en de gevolmachtigde mi nisters van Suriname en de Nederlandse Antillen, resp. mr dr R. Pos én mr W. Lampe Aan koningin en prins zal mede uitgeleide worden gedaan door de Com missaris van de Koningin in Noord-Hol land dr M Prinsen en door de burgemees ters van Amsterdam en Haarlemmermeer mr A d'Ailly en mr J. Jansonius. Een Bredaas bakkersbedrijf is er voor de tweede maal binnen korte tijd toe overge. gaan zijn broodprijzen noga] rigoureus te verlagen. Een en ander is aanleiding ge weest voor <ie bakkerspatroons aldaar zich te beraden over wat thans te doen staat Tijdens een bijeenkomst van het bestuur van de K K. bakkerspatroonsvereniging „Eendracht maakt macht" is nu besloten de Bredase broodbakkers het advies te ge. ven deze prijsverlaging te volgen en zelfs te gaan werken beneden de prijs, welke thans door het bewuste bakkersbedrijf wordt berekend. Het bestuur zal niet schromen nog ingrijpender maatregelen te adviseren indien mocht blijken, dat het bewuste bedrijf gaat werken beneden de thans door het bestuur geadviseerde prijs Men stelt zich op het standpunt, dat deze broodoorlog op zo kort mogelijke termijn moet worden uitgevochten. „Het wordt een strijd op leven en dood", aldus het be stuur van de R'K. bakkerspatroonsver- eniging. Het K. N. M. I. deelt mede: Het weer in Nederland staat nu al en kele dagen onder invloed van een enorm gebied van hoge luchtdruk, dat zich uit strekt van de Azoren tot diep in Rusland. In die delen van het hogedrukgebied, waar de lucht voldoende vocht bevat, ontstaat des nachts mist. Dit is nu het geval in het grootste deel van Noord-Duitsland, in ons land en in Zuid- en Midden-Er.ge- land. De zon bezit nog voldoende kracht om de mist overdag op te doen 'ossen, maar in het uiterste Noord-Westen van Duitsland en in onze Noordelijke provin cies. waar de mistlaag het dichtst is Leeuwarden meldde om 9 uur vanmorgen een zicht van slechts 20 meter gelukt dit slechts ten dele. In de gebieden met hardnekkige mist komt de temperatuur slechts met moeite tot 14 of 15 graden, elders, waar de zon langdurig schijnt, stijgt het kwik tot om streeks 19 graden. Op de oceaan is de depressieactiviteit de laatste dagen klein. Bovendien zien de depressies geen kans tot in onze omge ving door te dringen. Integendeel, het hogedrukgebied boven Europa versterkt zich nog in Westelijke richting. In verband hiermede is er nog geen weerverandering in zicht en kan morgen en wellicht ook overmorgen op aanhouden van het rustige en droge herfstweer wor den gerekend. De ziekte van dr Adenauer is van ern stiger aard, dan aanvankelijk was voor gesteld. Terwijl het tot dusver heette, dat de bijna 80-jarige bondskanselier enkele dagen het bed moest houden we gens een „bronchitis" en weldra de teu gels van het bewind weer in handen zou kunnen nemen, werd gisteren een communiqué van twee artsen uitgege ven, waaruit blijkt, dat dr Adenauer een lichte longontsteking heeft, i e in tussen het hoogtepunt heeft overschre den. De kanselier zal nog ten minste een week het bed moeten houden. In Bipnn rekent men er dan ook op, dat dr Ade nauer voor geruime tijd de regerings zaken niet zal kunnen waarnemen. Een reeks politieke gebeurtenissen, die voor de komende dagen op het programma stonden, is dan ook afgelast. - -WCzJA g- t K |j|] l m M Nf HPWI De jongste voorlopige tellingen van de algemene verkiezingen in Indonesië heb ben de volgende resultaten opgeleverd: p N i 7,4 millioen Masjumi 6,9 Nahdatul Ulama °,2 P.K.I. (communisten) 5,8 Een woordvoerder van de Beierse re gering heeft gisteren bekend gemaakt, dat er in West-Duitsland binnenkort weer vliegtuigen zullen worden ver vaardigd. Tot de eerste toestellen, die men zal produceren, behoren een les- vliegtuig met straalaandrijving, een he licopter en een ieger-verkenningsvlieg- tuig. Het straalvliegtuig is de tweemo- torige Messerschmitt „ME 200", die in Spanje ontwikkeld en getest is. De Henschel-fabrieken te Kassei heb ben reeds een licentie-contract met de Sikorsky Corporation of America geslo ten voor de bouw van een der modellen van deze maatschappij. Dornier, die zich tijdens de oorlog toelegde op de ver vaardiging van bommenwerpers, heeft onlangs haar „DO 27", een eenmotorig tweepersoonstoestel, gedemonstreerd. Een onzekere factor in de plannen der vliegtuigindustrie wordt echter gevormd door de behoeften van het nieuwe ministerie van defensie van de bondsrepubliek. De grote vliegtuigproducenten hebben twee los van elkaar staande groepen ge vormd, waaraan de ene de bedrijven ten Ziuden van de Main en de andere die ten Noorden van deze rivier omvat. In plaats van met een groot aantal afzon derlijke maatschappijen krijgen de mi nisteries van defensie en economische zaken hierdoor te doen met twee eco nomisch stabiele en stevig gegrondveste zakenpartners. De groepen zullen de te ontvangen bestellingen onder haar le den verdelen naar gelang van de capa-: citeiten en kundigheden van de verschil lende producenten. Tot de Zuidelijke groep behoren Dor nier, Messerschmitt en Heinkel, terwijl Henschel, Focke-Wulf, de Hamburger Flugzeugbau (voorheen Blohm und Voss) en de Weser Gesellschaft deel uitmaken van de Zuidelijke groep. De Duitse vliegtuigondernemingen zijn niet van plan bepaalde typen in grote series te vervaardigen. Zij zullen zich meer toeleggen op de ontwikkeling van goede prototypen. Dinsdagmiddag om half twee, vlak voor de aanvang van de lessen op het „St. Ber- nardinuscoilege" aan de Akkerstraat te Heerlen, viel de ongeveer veertig kilo zware schoolbel, die altijd wordt geluid ten teken, dat de school gaat beginnen, opeens uit de kiokkestoel. De bel stortte over het dak op de speelplaats, waar een groot aantal leerlingen zich had ver?i- meld om het gebouw binnen te gaan De 15-jarige jongen J. Boymans werd aan bet hoofd door de zware klok getroffen en moest in ernstige toestand naar het St. Josephziekenhuis worden overgebracht. ONBEPERKTE GARANTIE OP DE VERING. HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Na in vrij zware mist in botsing te zpn gekomen met het Nederlandse stoomschip „Prins Maurits", is het Itaiiaanse stoom schip „Vittorio Z" gistermiddag ten Wes ten van Texel gezonken; de bemanning was tevoren aan boord genomen van het Franse schip „Kieber", dat de schipbreu kelingen naar Duinkerken neeft gebracht. De „Prins Maurits" heeft zijn reis kun nen voortzetten. De „Prins Maurits" is een schip van de Oranjelijn (Maatschappij Zeetransport N V.) te Rotterdam; het schip, dat 1287 bruto registerton meet, was op weg van Antwerpen naar Bremen, toen het door nog onbekende oorzaak in een behoorlijke mist in aanvaring kwam met de 3147 brt. metende „Vittoria Z" van de heer Mario Zoboli in Genua. De „Prins Maurits wil de na de botsing langszij het Italiaanse schip gaan, maar dit was. vermoedelijk tengevolge van de mist. niet meer te zien. Enige tijd later seinde het Franse schip „Kieber". dat het de hele Bemanning van de Vittorio Z" aan boord genomen had. Het Italiaanse schip is korte tijd later gezonken; een mast en een schoorsteen steken nog boven water uit. De „Prins Maurits" had een gat in de voorsteven opgelopen, maar het was niet van dien aard dat de reis moest worden onderbroken. Het schip wordt vandaag in Bremen verwacht, waar de schade nader zal worden onderzocht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1