Cygnet" dreef stuurloos op Noordzee Jongens van Smit en Wijsmuller beten zich vast in Liberiaan Verwikkelingen bij Brits vloot- bezoek aan Leningrad (Nog) geen splitsing in West duitse vakverbond Taalcongres in Tropeninstituut Ford introduceert „Continental Mark II" Adenauer verliest tweederde meerderheid Gloeilampjes In triomf de Hoek binnengesleept Karwei samen opgeknapt Kardinaal Feltin in Londen Engelsen' moesten bij nacht en ontij vertrekken Atoomkracht-keten in Vzië Kansen op compromis gunstiger Pleidooien voor verantwoord taalgebruik Kostbaar vlaggeschip Canaris' moordenaars veroordeeld Moord op Nederlands schip Deel van stakende kolenwerkers weer aan de slag MAANDAG 17 OCTOBER 1955 PAGINA 4 Hun kans Negen man aan boord Onverantwoordelijk Consecratie nieuwe Franse kerk in West-end PERON KOOPT VILLA AAN LAGO MAGGIORE Parijs Geen overbodige versieringen Jg a Breed chassis Voorschrift contra werkelijkheid Nederlands in Belgi'é Verantivoord taalgebruik Chinese kok ter dood veroordeeld NIEUWE GREGORIAANSE RIDDERS In Amsterdam: KAMERLID FENS RTDDER ST. GREGORIUS (Van onze verslaggever) HOEK VAN HOLLAND, Zondagnacht. In zwaar weer heeft Zaterdagnacht en een halve Zondag het 7187 b.r.t. metende Liberiaanse schip „Cygnet" stuurloos zonder bemanning en slechts voorzien van twee rode lichten op de Noordzee rondgedreven. Op weg van Huil naar Amsterdam waren de Engelse sleepboten „Rumania'' en „Vanquisher" Zaterdagavond om ongeveer half twaalf dwars van IJ muiden hun sleep kwiji gpraakt en toen was het logge gevaarte gaan afdrijven in de richting van Hoek van Holland, waar het tenslotte Zondagmiddag omstreeks vier uur door de sleper „Maas" van L. Smit en Co s Inter nationale Sleepdienst vijf mijl ten Noordwesten van het Noorderhoofd werd vastgemaakt. „Anders was de „Cygnet" op het strand van Monster terecht gekomen", vertelde ons vannacht de kapitein van de „Maas", Dirk Strijbos, bijgenaamd de joppenkoning, die deze overwinning niet alleen behaalde op de elementen, kranig daarbij geholpen door de sleep boten „Stentor" en „Nestor" van Wijsmuller uit IJmuiden, maar ook op de Engelse zeeslepers. En wat de joppenkoning niet vertelde in zijn zeer sober verslag, was, dat hij nu voor de tweede maal de kapitein van de „Rumania'' de loef had afgestoken. De eerste maal snoepte Dirk Strijbos zijn Engelse collega de daardoor toen zo befaamd geworden Zweedse tanker „Johannishus'' af.... En triomfantelijk verscheen Zondagavond om kwart over zeven de machtige sleep tussen de pieren van de Hoek: voorop de driftig trekkende „Maas" met de inmiddels te hulp geschoten „Alblasserdam" en „Katen- drecht" en achter de „Cygnet" de beide slepers van Wijsmuller: „Stentor" en „Nestor". Opnieuw hadden Nederlandse zeeslepers een prachtige prestatie geleverd. „Vanquisher" had in het begin van de avond al zijn toevlucht gezocht, voor de storm vertelde men ons, in de haven van IJmuiden. Naar wil vernamen had deze sleper toch geen dienst kunnen doen bij het redden van de „Cygnet", omdat er niet genoeg trossen aan boord waren. De heer Van der Hidde van Smit en Co zeide ons, dat aanvankelijk door Smit een offerte was gedaan voor de sleep uit Huil naar Amsterdam, maar de Engelsen wa ren goedkoper geveest. Dit was toe te schrijven aan het feit, dat zij het zonder runners deden. Iets, wat onze zegsman onverantwoordelijk vond, daar het te riskant is zonder runners de Noordzee over te steken en anders de trossen ook veel sneller zouden hersteld zijn geweest. Het Liberiaanse schip was op 14 Juli jl. betrokken geweest bij een aanvaring voor de Engelse kust e- had daarbij ernstige schade opgelopen. Enig- tijd heeft de „Cygnet" er nog aan de grond gezeten, maar werd, toen de schade enigszins waf hersteld, eerst naar Londen en vervol gens naar Huil gesleept. Daar werd de Liberiaan Zaterdag nu op sleeptouw ge nomen door de „Rumania" en de „Van quisher" met als doel de Ned. Dok- en Scheepsbouw Mij te Amsterdam om daar weer te worden gekalefaat. Maar de „Cygnet" heeft Amsterdam nooit bereikt. Dwars voor IJmuiden raakten de Engel sen in zwaar weer hun sleen kwijt, die toen stuurloos in Zuidelijke richting af dreef. Onmiddellijk werd Scheveningen op de hoogte gesteld, waarna alle schepen werden gewaarschuwd uit te zien naar dit gevaarlijke gevaarte voor de scheep vaart. Omstreeks kwart voor drie bevond de boot zich al ter hoogte van Noordwijk. De Engelse sleepboten hebben nog ge tracht de „Cygnet" weer „aan banden te leggen", maar dit lukte niet. Ondertussen lager de schepen van Smit en Co en Wijsmuller al ongeduldig te trillen in al hun flanken om dit varkentje te mogen wassen. Zij kregen hun kans, want nadat de „Rumania", die de kapi tein en andere officieren van de Liberiaan aan boord had. bij een poging om deze aan boord van de „Cygnet" te zetten, minder zacht kenn's maakte met de wand van het schip en daarbij flinke averij op liep, kreeg de „Maas" van L. Smit en Co een seintje en de juiste positie van de „Cygnet". De „Maas" verliet onmiddellijk de Hoek dat was om 2.5r uur en bereikte het losgeslagen schip, toen het zich op nog maar zeven mijl van de pier bevond. Intussen had ook de „Stentor" van het bureau Wijsmuller IJmuiden ver laten en daarop werd tusren de beide sleepbootmaatschappijen vereen geko men, dat zij samen het karwei zouden opknappen. De „Cygpet" dreef nu wel op het „terrein" van Smit. maar op Wijs- muller's „territorium" was de Liberiaan op drift geslagen. Het weer was nog tamelijk ruw, toen de „Maas" trachtte drie man aan boord te krijgen. Het lukte. Om 16-40, twintig minuten, nadat de sleper de boot had be reikt, sprong bootsman Leen Warnaar uit Maassluis als eerste aan de loefzijde waar een touwladder bengelde, aan boord. Al gauw volgden hem matroos Joop Neve uit Hontenisse en matroo- on der de gage Joop van der Hoeven uit Bloemendaal langs loef- en lijzijde hun collega. En om 17.20 uur hadden zij vast gemaakt, nadat nog eerst zes man van de inmiddels gearriveerde „Stentor" aan boord waren gesprongen. Het was meer dan tijd, zo vertelde ons Dirk Strijbos later, want het schip dreef vervaarlijk dicht naar het Noorderhoofd van de Hoek. De „Nestor" kwam er ook nog bij en samen werd de Liberiaan in triomf naar de pieren gesleept, waar de „Alblasser dam" en de „Katendrecht" nog een hand je hielpen. Om ongeveer tien uur arriveerde de sleep in de Waalhaven, waar de „driftige" „Cygnet" aan boeien werd gelegd. In plaats van in Amsterdam, getrokken door Engelsen, aan te komen, was de Liberiaan door Nederlanders de Rotterdamse haven binnengesleept De „Rumania" kwam triest achter de I iberiaan de Waterweg opvaren en begaf zich eveneens naar de Waalhaven om daar tenslotte toch nog de officieren aan LONDEN, Zondag. Weggedoken tussen de Warner bios coop en een restaurant op Leicester Square, in het hartje van Londen's amusementsleven is de Franse kerk, toegewijd aan O. L. Vrouw, al bijna honderd jaar het centrum van de Franse katholieken in Londen. De kerk werd tijdens de blitz van de laatste wereldoorlog door een voltref fer geraakt en was gedurende lange jaren na de oorlog een troosteloze puinhoop. Herrezen uit de as als „een mees terstuk van moderne katholieke ar chitectuur" zoals kardinaal Grif- fin vandaag de nieuwe kerk noem de is het nieuwe heiligdom de ze morgen door kardinaal Feltin ge consacreerd. Tijdens de predikatie welke door kardinaal Griffin gehouden werd, her innerde de aartsbisschop aan het aan deel dat de Franse katholieken ge had hebben in het reveille van het ka tholicisme in Engeland, dat aan het eind van de achttiende eeuw terugge lopen was tot een getal van nauwe lijks 100.000. Behalve Ierland, de Ox- ford-beweging en de kleine groep trouw gebleven Engelse katholieken hebben ook de Franse katholieken bij gedragen tot de opleving van de kerk in Engeland. Toen de kerk in Londen werd gebouwd hadden alleen in Lon den zich 60.000 Franse refugié's ge vestigd, vooral in Soho en rond Lei- cester Square. De kardinaal bedankte ook in het bijzonder de Franse regering voor haar edelmoedige bijdrage in het herstel van dit Franse kerkgebouw in het hart Vluchtelingen partij definitief in oppositie De Westduitse vluchtelingenpartij, waarin enige tijd geleden een scheuring is opgetreden, is Zaterdag officieel uit de coalitie-regering van dr Adenauer getreden en in oppositie gegaan. Op een partijcongres te Kassei werd een reso lutie aanvaard, waarin werd gezegd, dat de party geacht werd reeds sinds 23 Juli in oppositie te zijn, omdat de coalitie in de twee jaar, die de vluchtelingen- partij er van deel heeft uitgemaakt, niet bereid zou zijn gebleken de sociale pro blemen van hen, die door de vluchte lingenpartij worden vertegenwoordigd, op te lossen. Hiermede is er een einde gekomen aan de onzekere positie van de partij, die ontstaan was toen in Juli de twee ministers van de vluchtelingenpartij, Oberlander en Kraft, de partij verlieten, tezamen met negen van de 27 leden van de fractie in de Bondsdag. Een door deze twee ministers ingediende aan vraag tot ontslag uit het kabinet werd indertijd niet door Adenauer aanvaard. Men verwacht, dat de bondskanselier thans ook geen gehoor zal geven aan het vrijwel eenstemmige verzoek van het congres te Kassei om de twee mi nisters te ontslaan. Tengevolge van het besluit van de vluchtelingenpartij beschikt de coalitie niet meer over een meerderheid van twee derden, die vereist is voor grond wetswijzigingen. Regeringsaanhangers zijn evenwel van mening, dat dit niet een bedreiging van de regering bete kent. De vluchtelingenpartij had bij haar oprichting in 1950 een verrassend suc ces, doch zij is sindsdien, naar mate de tien millioen vluchtelingen in de maat schappij worden opgenomen, geleidelijk in betekenis achteruitgegaan. Ondergraven en krachteloos scheef gezakt hangen deze spoorrails boven het kolkende water bij het station Hamira aan de lijn JuallandarAm- ritsar in noordelijk India. Ongeveer zes millioen mensen zijn door de overstromingen in dit gebied, veroor zaakt door zware regenval, dakloos geworden, velen kwamen om.... dui zenden. Dorpen zijn geheel geïsoleerd en vrijwel volkomen vernield. boord van de „Cygnet" te zetten. De van het Londense West-end, De V. S. zijn van plan in Azië, waar schijnlijk op Ceylon, een groot insti tuut voor kernonderzoek op te richten voor de opleiding van technici en na tuurkundigen uit geheel Azië. Dit zal een eerste stap zijn voor het scheppen van een keten van atoomkrachtstations in dat werelddeel. Dit werd Zaterdag in kringen van de raadgevende com missie van de Colombo-landen verno men. Deze commissie komt heden te Singapore bijeen. Ex-president Peron van Argentinië heeft een Italiaanse koffie-importeur te Milaan, Bruno Vailati, telegrafisch van Asuncion uit verzocht, voor hem aan het Lago Maggiore een villa te kopen. Vailati heeft lang in Buenos Aires ge woond en daar indertijd door bemidde ling van de Italiaanse autorenner Al berto Ascari kennis gemaakt met Pe ron. Ook na zijn terugkeer naar Italië is Vailati in contact gebleven met Pe ron, die hem aan de vooravond van de politieke crisis in Argentinië telegra fisch liet weten, dat hij zich in Italië wilde vestigen. Zaterdag ontving Vai lati een telegram van de ex-president, waarin deze zijn voornemen herhaalde en hem verzocht een villa te kopen aan het Lago Maggiore. Rome Een van de employés van het Instituut voor Wetenschappelijk Onderzoek zat waarschijnlijk zo maar wat gedachteloos met een biljet van 1000 lires in de hand Toen kwam hij op het idee om eens na te gaan hoeveel microben op zo'n stukje bankpapier woonplaats zouden hebb--n gezocht. U mag twee keer raden. W5 menen zo maar, dat u er wat naast is en onthullen u maar vast, dat het aantal microbengasten op zo'n vies biljetje ongeveer 400 millioen bedraagt. We zul len er maar niet aan denken hoeveel gasten er huizen op de nog veel uitge breidere lap van 5000 lires, hoewel deze laatste natuurlijk beter-gesitueerde mi croben zijn. Groningen De politie kwam op het idee om de fietsen van de leerlingen van het Pra— dinius-gymnasium tijdens de lesuren eens te controleren. De klap was raak Van de 231 fietsen bleken er 85 niet in orde te zijn. Dit resultaat heeft de po litie doen besluiten om in heel de stad een nauwkeurige contröle te doen hou den naar de karretjes. De magere, kleine accountant uit Tou lon. Edgar Maufrais, die reeds drie jaa^ in de jungle-hitte van de Azamone ,n Brazilië op zoek is geweest naar zijn vermiste zoon-ontdekkingsreiziger. gaat het opnieuw proberen. In April of Me: van het volgende jaar gaat hij weer naar de nog altijd ondoorvorste gebie den diep in het Braziliaanse binnenland waar zijn zoon tijdens een onderzoek naar onbekende volksstammen in 1950 verdwenen is- Hij is er nog steeds van overtuigd, dat zijn zoon door Indianen stammen, die nog nooit met blanken 'n aanraking zijn geweest, is ontvoerd en hij grondt zijn hoop op het vinden vaneen schroevendraaier in een ge bied langs de Amazone, waar nog nooit blanken geweest zouden zijn. De bemanning van het Britse vliegdek- schip „Triumph", dat als vlaggeschip van admiraal Michael Denny deel uitmaakt van het Britse eskader, dat op het ogen blik een beleefdheidsbezoek aan Lenin grad brengt, heeft Zaterdag spannende ogenblikken meegemaakt toen een vlie gende storm met windsnelheden van 68 mijl per uur het reusachtige schip van zijn boeien lossloeg. De „Triumph" lag met voor- en achter schip in het midden van de rivier de Ne- wa aan twee boeien op 45 m. afstand van de kade gemeerd, toen de storm op stak. Ongeveer 20.000 mensen sloegen op de kaden gade hoe Britse en Russische zee lieden en officieren trachtten te voorko men. dat het schip tegen de kaden zou slaan. De Triumph begon te draaien, na dat de boei, waaraan het achterschi" was gemeerd, losraakte.Een sleepboot, welke juist een groep Brise zeelieden naar de wal zou brengen, kwam tussen de kade en het schip klem te zitten. De mast van de sleepboot werd bijna onmiddellijk door de uitbouw van het Britse schip wegge slagen. De menigte op de kaden hief een geschreeuw aan boven het geloei van de sirene van de sleepboot uit. De comman dant van de Triumph, kapt. ter zee Begg gelastte toen onmiddellijk een lichter, welke als vuilnisschuit werd gebruikt tus sen de kade en de „Triumph"' te manoeu vreren om als bumper dienst te doen. Daardoor werd voorkomen, dat de sleep boot te pletter werd gedrukt. Daarna kreeg men de „Triumph" weer onder controle. De Britse schepen hebben inmiddels he denmorgen in alle vroegte, even n_ twee uur de ankers gelicht. Dit geschiedde op verzoek van de Russische autoriteiten, hetgeen by een aantal Westelijke verslag gevers nogal verbazing heeft gewekt Men meent, dat de Russen dit verzoek hebben gedaan om te voorkomen, dat de Britse schepen by daglicht zouden varen langs een bepaald punt in het havenge bied van Leningrad, waar geheime mili taire werken worden uitgevoerd. De Russen hadden het geluk dat bij de aankomst der Engelsen enkele dagen geleden de mist hun staatsgeheimen ver- hulde. De mijnenlegger „Apollo" met aan boord de voornaamste Britse bezoeker, admi raal Sir Michael Denny, de commandant van de „Home-fleet" zal Leningrad Dins dagmorgen in alle vroegte verlaten. Het merkwaardige verzoek van de Sov jets om bij nacht en ontij te vertrekken ging bovendien nog vergezeld van het ver bod het vuurwerk af te steken, waarmee de Britten de inwoners van Leningrad Zaterdagavond hadden willen verrasen. Als reden werd opgegeven, dat de bur gerlijke autoriteiten het afsteken van vuur werk in het algemeen niet toestaan. Leiders van de katholieke en pro testantse arbeiders-organisaties heb ben dit weekeinde in Essen een „com missie tot stichting van een christe lijke vakbeweging" gevormd. Zij heb ben evenwel nog niet het besluit ge nomen inderdaad tot stichting van een eigen vakorganisatie over te gaan. Veeleer werd aan de commissie door ongeveer 150 arbeiders-vertegen woordigers uit de gehele Bondsrepu bliek de opdracht gegeven opnieuw met de DGB, het algemene Westduitse vakverbond, te onderhandelen over versterking van de christelijke invloed in dit verbond. De vraag of de chcristelijk georiënteer de leiders zullen voortgaan met hun streven de D.G.B. te splitsen werd open gelaten. Wel werd de commissie belast met de taak voorbereidingen te treffen voor een „eventuele heroprich ting van de christelijke vakbonden". Voorlopig wordt hier deze opdracht slechts opgevat als een poging om de christelijke leiders een sterke rugge steun te geven bij de nagestreefde be sprekingen met de D.G.B. In ingewijde kringen verwacht men meer een nieuwe en verscherpte strijd om de koers van de D.G.B, dan een voortzetting van de afscheidsbewe- v. ,v. ging. De kansen op een compromis worden iets gunstiger beoordeeld dan vroeger, nu het zo goed als zeker is, dat Victor Agartz en enkele van zijn naaste medewerkers uit de ideologi sche leiding van het verbond zullen worden uitgeschakeld. Agartz propa geerde als leiders van de „Braintrust" van het vakverbond, het instituut voor wetenschapplijk economisch onderzoek in Keulen, een streng socialistische koers. Hij predikte socialistische her vormingen, die hem bij christelijke po litici in de verdenking gebracht heb ben al te zeer met maarschalk Tito te sympathiseren. Persoonlijke wrijvingen in deze „Braintrust" hebben directe aanlei ding tot het heengaan van Agartz ge geven. Een terugkeer van deze „chef ideoloog" wordt echter hoogst on waarschijnlijk geacht daar de opper ste leiding van de vakbond onlangs reeds heeft blijk gegeven dat zij de gevoelens der christelijke arbeiderslei ders wil ontzien. Toen een van Agartz' naaste medewerkers voor enkele maanden fel van leer trok tegen de katholieke socioloog, pater Van Nell- Breuning S.J., heeft de leiding van het verbond zich van deze uitingen gedis tantieerd. De bewuste medewerker is thans eveneens verdwenen. (Van onze Amserdamse redactie) Zaterdag j.l. is voor het eerst sedert vele jaren het genootschap „Onze taal" voor het publieke forum getreden in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam met een openbaar eendaags congres, waarop vier eminente sprekers hebben gepleit voor een goed taalgebruik. In zijn welkomstwoord gaf de voorzit ter van het genootschap, ir J. T. Duyvis een historisch overzicht van „Onze taal" opgericht in 1931. Vervolgens belichtte prof. ir W. F. J. M. Krul, buitengewoon hoogleraar te Delft, een „technicus, die zijn landstaal lief heeft", zoals hij zich zelf voorstelde, de verhouding tussen „Taal en techniek". Hij stelde eerst de vraag aan de orde of het in de moderne geïntegreerde wereld nog wel zin heeft dat technici zich van hun eigen taal bedienen. Prof. Krul zette in antwoord hierop uiteen dat de cultuur een gemeenschap gelijk een harnas altijd beschermd heeft, en nog steeds beschermt tegen het opgaan in andere gemeenschap pen. Zo is het mogelijk dat Nederland on danks zijn verhoudingsgewijs klein in wonertal in het wereldbestel nog immer een eigen functie vervult. Het is echter noodzakelijk, aldus spr. de taal der tech niek. welke zich immers bedient van zo veel vreemde woorden, te zuiveren. Spr. kondigde voor het volgend jaar met sub sidie van de minister van O. K. en W. een groot verzamelwoordenboek aan, ten dienste van het technisch onderwijs. De voormalige SF officier Walther Huppenkoth is gisteren door een ge rechtshof in Augsburg tot zeven jaar tuchthuisstraf veroordeeld wegens zijn aandeel in de concentratiekamp-moord op admiraal Canaris, de anti-nazige- zinde chef van de Duitse militaire con- tra-spionnage, en vier andere actieve tegenstanders van het Hitlerregiem. Een andere SS-officier, Otto Thorbeck, die voor hetzelfde feit terecht stond, kreeg vijf jaar tuchthuis. Canaris werd in 1945 tezamen met generaal-majoor Oster, kapt. Gehre, rechter dr Sack en ds Bonhoeffer, in het concentratiekamp Floessenburg opgehangen nadat Huppenkoth en Thorbeck respectievelijk als officier van justitie en rechter een blitzschijn- proces hadden gehouden, waarbij zij de mannen tot de strop veroordeelden Huppenkoth en Thorbeck waren reeds tweemaal eerder voor de rechter gekomen wegens beschuldiging van moord, maar later vrijgelaten. Tijdens dit derde proces werden zij ervan be schuldigd een actief aandeel te hebben gehad in de voorbereidingen, die heb ben geleid tot het ophangen van de vijf Duitse verzetsmannen. Gedurende het proces dat drie we ken duurde hebben beiden voortdu rend volgehouden, dat zij slechts hun plicht deden als leden van de veilig heidsdienst. AMSTERDAM, Zaterdag. (Van onze verslaggever) Precies tien dagen nadat Ford in Ame rika met trots de pers bijeen riep om de nieuwe „Continental Mark II" te tonen, hebben we dit nieuwste en duurste vlag geschip van Ford Zaterdagmiddag in Am. sterdam kunnen bewonderen, waar het veel besproken paradepaard de officiële introductie van Nederland beleefde. De nieuwe Continental is een vervolg op de Continental Mark I, die in de jaren 191# 1948 werd gebouwd en die, net als deze nieuwe creatie, de pretentie had de duur ste en beste Ford te zijn, die wordt gele verd. By voorbaat dit: evenmin als haar voorganger is deze Continental Mark II bestemd voor het grote publiek. „De Con tinental", zei William Clay Ford, is ont worpen voor een exclusieve markt, een markt van mensen van goede smaak, die een automobiel verlangen met luxe, waardigheid, stijl, kwaliteit en distictie." Deze voor een deel met de hand ver vaardigde wagen, za] dan ook in Neder land zo om en nabö de 65.000 gulden gaan kosten. De nieuwe Continental is ongetwyfeld indrukwekkend. Het is een twee-deurs coupé met een zeer breed chassis. De vorm van dit chassis maakt het mogeiyk de totale hoogte van de carrosserie laag te houden zonder iets aan de vrye ruim te binnen op te offeren. De ontwerpers hebben er blykens deze creatie naar ge streefd in moderne vorm de klassieke af metingen van de Lincoln-Continental te bewaren. Nadruk is gelegd op vlotte een voudige lynen; overbodige versieringen zyn achterwege gelaten. Met een zacht- hellende, panoramische voorruit, laaglig- gende vensters en brede achterruit heeft de Continental Mark II byna twee vier kante meter glasoppervlak. Opvallend is de plaatsing van de reserveband: in het kofferdeksel is een ruimte aangebracht om in een hoek achter in de bagage ruimte geplaatste reserveband te over dekken. De wagen is slechts een meter twee en veertig hoog en naar verondersteld wordt is de Continental Mark II daarmee de laagste wagen van alle in productie zijn de Amerikaanse wagens met voor- en achterbank. Dat er aan deze creatie van Ford alle zorg wordt besteed, moge wel blyken uit het feit, dat het complete transmissie systeem, voordat dit aan de Continental wordt afgeleverd, eerst door een rytest op een andere wagen aan de tand wordt gevoeld. De motor is van het type V-8 met een inhoud.van 6028 cc. Zeer ver nuftig bevindt zich het deksel van de benzinetank in een holte achter een der achterlichten. Als opvallende overeenkomsten met de eerste Continental kunnen we vermeiden de lange motorkap, de compacte passa giersruimte, het doorgetrokken zijpaneel van de bovenbouw, het lage achterschild en de typische onderbrenging van de achterband. Tot de standaarduitrusting van deze nieuwe wagen behoren thans automatische transmissie, rembekrachti- ging, stuurbekrachtiging, mechanisch be wogen banken, zijramen en ventilatie- ruitjes. Het enige wat men eventueel extra kan aanschaffen is de air conditio- ninginstallatie. Om een vergelyking te maken met een gewone Ford er wordt méér tyd be steed aan de afwerking van lak en plaat werk van de carrosserie van dit nieuwe product dan aan de complete samenbouw van een normale serie-productiewagen. Voorts wordt de chroomafwerking aan proeven onderworpen, die drie maal scherper zyn dan in de serieproductie. Bouten en moeren worden rnet de hand op torsie beproefd, zoals dat ook in de vliegtuigindustrie geschiedt. Alle bekle- king voor het inwendige van de wagen wordt apart gesneden uit bijpassende hui- Alle taalgebruikers zijn betrokken bij „de spanning tussen voorschrift en werke lijkheid", zo begon prof. dr G. A. van Es, hoogleraar in de Nederlandse taalkunde te Groningen zijn causerie, waarin hij taal een kwestie van gewoonten noemde. Door het intensievere verkeer in de wereld, zo zei spr. verder worden de dia lecten teruggedrongen. Het Nederlands bijv. wordt steeds meer een algemene taal. Er komt nu een spanning tussen de gesproken en de geschreven taal. Sommi gen stellen de eerste op de voorgrond, anderen de tweede. Beide standpunten zyn te verdedigen, maar de waarheid zal, zoals meestal, wel ergens in het midden liggen. De verwachting echter dat de ge sproken taal de geschrevene zal verdrin gen is van alle grond ontbloot. Zü moet louter gezien worden als een reactie op de al te gebonden plechtstatige uitdruk kingswijze van vroeger jaren. Het taalbewustzijn, aldus besloot prof. Van Es, wordt niet alleen gevormd in het gezin (door de moeder) maar meer nog op straat op school en in de maatschap pelijke positie. Het, natuurlijk taalgevoel is niets anders dan de mate van zekerheid, waarmee beslissingen op taalkundig ge bied worden genomen. In zijn causerie over „De stand van het Nederlands in België bestreed dr J- Lee- nen, Belgisch lid van de Nederlands-Bel gische spellingcommissie, de z.i. in Neder land zeer verspreide mening dat er in de Zuidnederlandse gewesten een algemeen beschaafde omgangs- en schrijftaal zou zijn,, t.w. het Vlaams. De werkelijkheid is dat er niet één Zuidnederlandse taal be staat. De tegenstelling tussen Nederland en België is dat er hier wel een eigen al gemene omgangstaal bestaat, daar niet. De functie van het „Hollands" wor'dt daar waargenomen door het Frans of het Ne derlands. Men spreekt in België wel ook in de beschaafde omgang en in het inter provinciaal verkeer veel meer dialect dan in Nederland. Dr Van Leen beklemtoonde tenslotte dat eenheid van taal tussen België en Nederland in het belang van beide landen zal zijn. De Nederlanders kunnen deze eenheid bevorderen door zich in Vlaande ren van hun eigen taal te bedienen. De laatste spreker, prof. dr Garmt Stui veling, buitengewoon hoogleraar in de taalbeheersing te Amsterdam, zette in een magistrale rede „Het belang van een ver antwoord taalgebruik" uiteen. De taal is niet alleen een gave, maar ook een op gave. Er is geen taaibeschaving denkbaar zonder een normatief besef in de gebrui ker, dat er een betere of slechtere taal mogelijk is. Prof. Stuiveling bleek er een voorstander van te zijn om aan het litte rair taalgebruik een zo groot mogelijke vrijheid toe te kennen. Een eerste ver eiste voor een verantwoord taalgebruik noemde hij het vermogen om dat gene, wat men wil zeggen, ook inderdaad te zeggen. Een heldere taal is immers voorwaarde voor helder denken. De taal is doelmatig, maar moet bovenal aesthe- tisch verantwoord zijn. De voordracht van prof. Stuiveling droeg het karakter van een grandioos pleidooi voor een welover wogen woordkeus en een goede zinsbouw. Hij had er geen enkel bezwaar tegen dat iemand de voorkeur zou geven aan de spreektaal boven de schrijftaal of om gekeerd. Wel wees hij met klem de be wering van de hand dat de taal een zuiver natuurlijke aangelegenhedi zou zijn. De cultuur speelt immer op taalgebied een rol van onschatbare waarde. In zijn slotwoord zei de voorzitter van het congres, ir Duyvis. dat een discussie eigenlijk niet zou passen in de sfeer van de vier redevoeringen. De talrijke toe hoorders. onder wie de staatsraad mr A. M. Joekes, de vertegenwoordiger van de gevolmachtigd minister van Suriname, de heer Coleridge, de consul gpneraal van België L. Borremans, dr J. H. L. Mols. ver. tegenwoordiger van de minister van O K. en W. en nog vele andere autoritei'en, konden zich met deze zienswijze volko men verenigen. De nieuwe Continental van Ford, die Zaterdag voor het eerst in Nederland werd getoond. voorraadkamers gehaald als zy onmid dellijk nodig zijn voor de afwerking van de wagen. Opvallend is ook het hierboven reeds vermelde byzonder brede chassis van deze nieuwe Continental. Proeven hebben aan getoond, dat dit chassis met zeven buis vormige dwarsbalken een byzondere styf- heid bezit en dat dit do stabiliteit van de wagen tijdens het rijden bijzonder ver groot. Is de Continental na vele tests een maal gereed om te worden afgeleverd, dan wordt de wagen in een beschermen de hoes van met wol bekleed canvas en plastic naar de dedler gestuurd. Dit ongetwijfeld attractieve vlaggeschip van Ford, dat bedoeld is te to nen dat men naast massaproductie ook tot de vervaardiging van een derge lijke unieke klassewagen in staat Is, wordt geleverd in veertien kleuren en vyf tweekleuren combinaties. Overigens is Ford niet van plan om véél exemplaren den. Dit leer wordt speciaal uit Europa.er van op de markt te brengen. Een Ame. geïmporteerd en in ruimten met een by- 1 rij<aans blad schreef en overdreef zondere vochtigheidsgraad bewaard, om barsten, kraken en verkleuringen te voor komen. De vellen worden alleen uit de naar aanleiding hiervan: Men zal naar deze wagen moeten solliciteren De eerste kok van het Nederlandse ss „Teucer", de Chinees Tsjaung Tsjing, werd Zaterdag te Aden ter dood veroor deeld wegens het doodsteken op 20 Juni van dit jaar van de eerste steward van dit schip A. J. P- s- Nadat de getuigen gehoord waren oor deelde de jury Tsjing unaniem schuldig, waarna de rechter hem ter (dood veroor deelde. De tweede steward verklaarde, dat hij gegil ia de voorraadkamer had gehoord. Toen hij er binnenrende, zag hij Tsjing, die met een mes op de eerste steward in stak. Volgens Anthonissen had de Chine se kok S. viermaal in de maagstreek en tweemaal in de arm gestoken. Hij wist het mes uit de hand van de chinees te wringen en sloeg hem bewusteloos met één van de zware weegschalen in de voor raadkamer. (Van onze correspondent) De heer J. Heymans te Hintham is wegens zijn vele verdiensten voor de kerk alsmede op sociaal en charitatief gebied door Z. H. de Paus benoemd tot ridder in de orde van de H. Gregorius de Grote. Pastoor N. de Leyer heeft hem Zon dagmiddag deze onderscheiding uitge reikt. Burgemeester Mazairac was een der eersten die huldigende woorden sprak. Bij de plechtightid waren voorts aanwe zig oud-burgemeester jhr F. von Heyden de president-commissaris van de N V Heymans Annemers en Wegenbouw Mij. en de voorzitter van de Ned. Katholieke Aannemers en Patroons Bond, de heer Terlingen. .(Van onze Amsterdamse redactie). Een deel van de ruim 400 stakende Amsterdamse kolenwerkers is vanoch tend weer aan het werk gegaan en wel by die ondernemingen, die zich bereid heb ben verklaard naast de drie gulden vuil- werktoeslag twee gulden extra te betalen. Zoals bekend eisen de stakers o.a. vijf gulden loonsverhoging en zijn zij met de toeslag alleen niet tevreden. De commu nistische E.V.C., die een heel verlang- lijstje had en enkele dagen geleden nog beweerde, dat het helemaal niet waar was. dat er slechts om 2 werd gestaakt, heeft zich dus lelijk in de kaart laten ky. ken. toen zij Zondagmorgen op een ver gadering in de „Brakke Grond liet stem men over een tweeledige motie: onder geen enkele voorwaarde het werk hervat ten bij „niet-willige" werkgevers, dat zijn dus werkgevers, die niet van plan zijn meer te betalen dan de drie gulden) en wel het werk hervatten Wanneer men de verzekering heeft gekregen, dat de werkgever voortaan geen drie maar vyf gulden extra zal betalen. Van de 398 uit gebrachte stemmen verklaarde zich een krappe meerderheid van 201 vóór dit voorstel, hoewel er onder de arbeiders onzekerheid heerste of aan de door een tiental ondernemers reeds gedane toezeg gingen ook de hand zou worden gehou den. Op de vergadering werd een brief voor gelezen van de Federatie van Brandstof- fenpatroons, waarin zrij haar leden aan spoorde niet toe te geven aan de eisen van de E.V.C. Het stakingscomité zag in de gang van zaken aanleiding op te mer- ken dat er een bres was geslagen in het front van de werkgevers. Sommigen zou. den immers onvoorwaardelijk de 2 wil len uitbetalen, terwijl enkele anderen daartoe slechts overgingen ais iedereen het deed en één er toe slechts bereid was, indien hij met de E.V.C. een overeen komst kon aangaan voor een jaar Aan steungelden wa®.nx) toe zes mille opgehaald. Natuurlijk veel te wei nig om de ruim 400 stakers een behoor lijke uitkering te geven en daarom had de EVC er maar tien mille bijgedaan. Voor degene, die het nog met wist een duide lijke vingerwijzing uit welke hoek de wind waait. De ziekenhuizen en de bakkers in de hoofdstad behoeven zich. aldus de com missie, niet bezorgd te maken. Zij zou zorgen', dat er kolen kwamen. Eén werk gever zou belast worden met de levering aan de bakkers. Daartoe zou een kolen- schip onder controle van de stakers wor den gelost. Of dit nu nog doorgang zal vinden, nu er weer bij sommige bedrij ven wordt gewerkt, kon men ons niet zeggen. (Van onze correspondent). Om zijn verdiensten op kerkelijk en maatschappelijk gebied werd het Tweede- Kamerlid J. Eens uit Breda door Z. II. de Paus tot ridder in de Orde van Gregorius de Grote benoemd. De versierselen van df orde werden hem gisteren te zijnen huia® overhandigd door pastoor-deken H. Bout mans in aanwezigheid van de Kamer» leden dr C. Mol uit Etten, mr dr N. van den Heuvel uit Den Bosch en de pater prior van de Cisterciënserabdij uit Nieuw- kuik.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 4