Wit-Gele Kruis in Zeeland op moderne leest Masjoemi maakt kans op de meeste zetels Ministeriele adviescommissies tegen belastingverlaging Aspecten van de exportpolitiek r Gouverneur Bank Indonesia niet pessimistisch gestemd De Indonesische verkiezingen Matiging hausse in West-Duitsland Weekend Te Elfder Ure TECHNIEK, MASSA EN GELOOF Laatste berichten Pauselijke onderscheiding voor toegewijde secretaris Industrie wijst overheidsingrijpen van de liand Griekse regering krijgt vertrou wensvotum Achterstand op bouw programma wordt ieder jaar groter Eisenhower's toestand warm en heet water nkele han! c*) Sanering Indonesische economie MAANDAG 17 OCTOBER 1955 N D C—S PAGINA 8 Onvoldoende steun voor preventieve zorg Onwettig overheidsmonopolie Ons verzet tegen onwettig overheids monopolie ten aanzien van de school- psychologie moet onverbiddelijk zijn en het onduldbare monopolie van onze schoolgeneeskunde blijft een dissonant in ons stelsel van particnliere gezondheids zorg. Spanningen op de bouwmarkt Loonsverhoging niet tegen te houden MARGEBESCHIKKING NIET VAN PERMANENTE AARD Meningen der Bondsdag fracties Geen scheuring in Concentratie MARKTBERICHTEN Eén dag „voorname £ast' Avontuur met pseudo- Graaf van Edinburgh Naast woningnood ook wegennood AANDELEN UITGIFTE ZUIDHOLLANDSE BANK LOONSOM-INDEX TWEEDE KWARTAAL -V va TRAGISCH ONGELUK DODELIJKE VAL DOOR DAKLICHT NEDERLANDSE KUST VAARDER IN MOEILIJK HEDEN „ER IS REEDS EEN GOEDE STAP VOORUIT GEZET" Handelaar geen troetel kind meer CONSUMPTIEVE UITGAVEN IN JULI GESTEGEN (Van onze verslaggever) Door de Kerkelijke overheid is het zegenrijke werk, dat het Wit-Gele Kruis in de provincie Zeeland met haar spe cifieke moeilijkheden heeft verricht, wij schreven er reeds Zaterdag over gewaardeerd in de persoon van de se cretaris van de Provinciale Bond, burge meester P. F. van Hootegem uit Sluis, aan wie Z.H. de Paus de onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice" heeft toege kend. Dit werd medegedeeld Zaterdag in de jubileum-vergadering bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Zeeuwse Bond te Temeuzen door de geestelijk ad viseur, pastoor J. Preijers, die de grote toewijding, ijver en vooruitziende blik van de heer Hootegem prees. Een man, dSe zijn grote liefde steeds aan het Wit- Gele Kruiswerk heeft gegeven, waarvoor hem nooit iets te veel was. Nadat mevrouw Hootegem die zelf met een bloemenmand werd gehuldigd voor de steun bij het werk gegeven, haar echt genoot het eremetaal op de jas had ge speld. dankte burgemeester Van Hoote gem voor de onderscheiding. Het tekende zijn eenvoud, dat hij voor alles zijn dank baarheid jegens God uitsprak. Die hem de gezondheid gaf om het hem zo dier bare werk te mogen verrichten en met erkentelijkheid memoreerde hij zijn vroe gere medewerkers, de heren D. Schelf hout en wijlen H. Francken. Woorden van gelukwens tot het bestuur en tot de heer Van Hootegem werden gesproken door mr dr A. J. J. Mes, lid van Ged. Staten van Zeeland; mr dr Speetjens van het Limburgse Groene Kruis en mr J. de Vreeze, secretaris-gene raal van de Nationale Federatie „Het Wit-Gele Kruis", die met zuster Tr. Vroom het landelijke orgaan vertegen woordigde. Mr Mes zegde namens het provinciaal bestuur alle steun toe om het werk der Kruisverenigingen in Zeeland nog meer uit te breiden en had voor het provinciale werk goede verwachtingen van de grenswijzigingen der bisdommen. Belangrijk was hetgeen mr Speetjens op merkte omtrent het handhaven van de charitasgedachte bij het uitbreiden van het werk en mr De Vreeze uitte zijn diepe respect voor wat door een kleine groep mensen was gedaan om in Zeeland tot het moderne Kruiswerk te komen. Dat Zeeland bij andere gewesten hier in niet ten achter blijft, blijkt wel uit het feit, dat men nog niet lang geleden erin slaagde een katholieke psychiater aan te trekken, die in samenwerking met een psycholoog en een psychiatrisch maat schappelijk werkster de zo belangrijke geestelijke volksgezondheid behartigt. Daarover sprak ook zijn voldoening uit dr Chr Mol, lid van de Tweede Kamer en voorzitter van de Provinciale Noord- Brabantse bond. die een belangwekkende rede hield over „Het belang van het Wit- Gele Kruis in deze tijd". Het lag voor de hand, dat dr Mol her innerde aan de nauwe banden, die er tussen beide provinciale benden betaan. Herinneringen, die terugreiken tot 40 jaar terug, toen er zowel in Brabant als in Zeeland onhoudbare hygiënische toestan den bestonden, waaromtrent een bisschop pelijke enquête rapporteerde Er was een fatale zuigelingensterfte, die de hoge ge boorte-aanwas bijna tweemaal decimeer de. Volgend jaar zal het 40-jarig jubileum van het Brabantse Wit-Gele Kruis her dacht worden. „In elk huis het Wit-Gsle Kruis", is voor onze katholieke gezinnen een alge meen aanvaard slagwoord gebleken, al blijft zo zei de heer Mol, een onverzwak te propaganda nodig, nu in deze tijden de te bereiken successen minder specta culair dan vroeger zijn. De verschuiving van de diocesane gren zen noemde spr een merkwaardige coïn cidentie met dit jubileum, welke mis. schien zij het niet zó grote perspec tieven opent ten aanzien van het aantal afdelingen en een ledental van de bond van 20 000 mogelijkerwijze m een niet on bereikbaar verschiet brengt Bij alle ge varieerde gevoelens, waarmee elke terri toriale grensverschuiving gepaard pleegt te gaan aldus spr., zou dit op deze dag het feestgevoel kunnen verhogen. De heer Mol ging dan na, hoe in 25 jaar het zwaartepunt steeds meer op de primitieve zorg is komen te liggen Bij de enorme ontwikkeling van het ziekenfondsstelsel, waarvoor in ons land bijna 40 gulden per ziel wordt ten koste gelegd, blijft de pre ventieve gedachte echter nog ver ten ach ter Dit is voor ieder overtuigend, als men ziet. dat op de rijksbegroting voor dit jaar hoogstens 6 5 7% voo' preventieve diensten beschikbaar is. Een totaal be drag dat nog verre achterblijft bij wat het Nederlandse volk uit eigen middelen opbrengt voor de particuliere gezond heidszorg, aan collecten, contributies en kruisverenigingen. Spr. juichte toe. dat 1 Januari de wet op het kleuteronderwijs in werking treedt en noemde een schoolpsycholoog de onontbeerlijke partner in teamzorg van onderwijzer en schoolarts, er met na druk op wijzend, dat deze zorg in de eigen levensbeschouwelijke sfeer moet worden uitgevoerd. Wij kunnen ons, zo vervolgde dr Mol, daartegen op meer dan verantwoorde gronden verzetten, nu onze particuliere organisaties de kinderleeftijd voorbij zijn en volkomen in staat geacht kunnen worden ook deze diensten op zich te nemen en te integreren in de volledige gezondheidsorganisaties. Tenslotte pleitte dr Mol voor een ver dubbeling van de bijdragen voor parti culiere preventieve zorg. Anders knapt het werk af of moet steeds meer over heidsinvloed worden aanvaard. Wij stel len, zo besloot dr Mol, een samenspel met de overheid op prijs, maar dan op basis van gelijkwaardigheid. In zijn openingsrede had de voorzitter, burgemeester J. van Dongen uit Aarden burg. die behalve de reeds genoemde gas ten nog speciaal verwelkomde dr v. d. Borg van de geneeskundige inspectie, de heer Blok van het Groene Kruis en vele geestelijken, aan de afgevaardigden een nog intensiever meeleven en activiteit gevraagd. Hij hoopte voorts, dat meer meisjes zich geroepen zouden voelen voor kraamverzorgster, want er heerst aan haar groot gebrek. Volgens de laatste (onofficiële) stand der Indonesische verkiezingen, hebben de nationalisten 7.716.856, de Masjoemi 7.541.468, de orthodoxe moslims 6.594.358 en de communisten 5.960.969 stemmen op hun Ijjsten verenigd. Deze uitslagen betreffen bijna 85 procent van de stembureaux. De voorsprong der nationalisten op de Masjoemi is nu dus reeds teruggelopen tot minder dan 200.000 stemmen. Opgemerkt dient evenwel te worden, dat in deze uitslagen cijfers van midden- Java zitten, welke bitter omstreden wor den door de diverse politieke partijen. De communisten en nationalisten beweren dat de Masjoemi bijna één millioen stem men te veel is toegeschreven in de onof ficiële uitslagen van midden-Java. Voorts heerst onzekerheid over de uitslagen van midden-Java omdat verkiezingsfunctiona rissen in sommige streken een nieuwe stemming hebben bevolen. Waarschijnlijk zal geen zekerheid wor den verkregen vóór de officiële telling voltooid is door de districtscommissie. Om het even of de Masjoemi nu 200.000 of 1.200.000 stemmen op de nationalisten achter is, heeft de Masjoemi toch een uit stekende kans de meeste zetels te beha len in het parlement. De zetels worden nl. verdeeld volgens proportionele vertegen woordiging in de 16 kiesdistricten. De verhouding is 1 zetel op elke 600.000 in woners. De nationalisten hebben gewonnen op Java dat ongeveer 50 procent van de par lementszetels heeft, maar de Masjoemi wint in de meeste gebieden buiten Java Een stem buiten Java is meer waard dan een stem op Java voor wat de verdeling van de parlementszetels betreft. Dit komt omdat de opkomst op Java dicht bij de 90 procent van de ingeschreven kiezers lag, terwijl de opkomst in andere gebie den soms niet hoger dan 60 procent was De meeste waarnemers geloven dat de Masjoemi misschien we] 15 zetels op de nationalisten zal achterblijven op Java, maar zij denken dat de Masjoemi die ach terstand meer dan goed kan maken door haar successen buiten Java, met name op Sumatra. Borneo en Zuid-Celebes. Reeds wordt de speculatie gehoord dat het verkrijgen van de meeste zetels in het parlement afhankelijk zal zijn van de kwestie welke partij zal worden aangewe zen om de drie parlementsleden, die Wes telijk Nieuw-Guinea en de achttien die de Chinese. Europese en Arabische Indo nesiërs in het nieuwe parlement zullen vertegenwoordigen, te benoemen. De bestaande regering, die door de Ma sjoemi beheerst wordt heeft bekend ge maakt dat zij voornemens is die benoe mingen te doen. Maar het is mogelijk dat uiteindelijk president Soekarno die be noemingen aan zich zal trekken. In brede kring wordt gemeend dat Soekarno de voorkeur aan de nationalisten geeft. De verkiezingsresultaten hebben ook iets anders aangetoond, nl. de belangrijke positie, welke het communisme in het po iitieke beeld van Indonesië zal gaan inne men. Slechts weinig waarnemers geloven dat de communisten inderdaad zitting krijgen in de eerstvolgende Indonesische regering, maar afgezien daarvan is dkeen het erover eens dat zij een factor vormen die niet over het hoofd kan worden ge zien. Zij zullen waarschijnlijk tussen de 15 en 29 procent van de zetels in het parlement krijgen, hetgeen betekent, dat tussen de 39 en 52 zetels door communis ten bezet zullen worden op een totaal van 260 zetels. Velen geloven dat de communisten hun versterkte positie slechts kunnen conso lideren, als het hun lukt de nationalisten en de Masjoemi gescheiden te houden. Dit kunnen zij het best doen door in het par lement hun steun te geven aan een coa litie van nationalisten en orthodoxe Mohammedanen, de andere grote Moham medaanse groep. Aan een dergelijk kabi net zouden de communisten niet deelne men, maar het zou met steun van de com munisten voor onbepaalde tijd in functie kunnen blijven. Voor de communisten zal het een groot gevaar betekenen als PNI en Masjoemi hun onderlinge geschillen bijleggen en een anti-communistische coalitie vormen met de Nahdatoel Oelama. De communisten, tegen wier deelname in de regering zich zeker het leger ten sterkste zal kanten, hebben hun grootste successen geboekt in de dichtbevolkte ge bieden van Oost- en Midden-Java. Buiten Java hebben de kiezers in het algemeen hamer en sikkel genegeerd, met uitzonde ring van Noord-Sumatra. Een der redenen voor hun succes is vol gens sommige waarnemers het tekort schieten van de socialisten. De socialisten brachten het slechts tot één procent van het aantal uitgebrachte stemmen. Veel van het communistische succes wordt op naam geschreven van partijleider Noesantara Aidit. Aidit die slechts 32 jaar oud Is heeft met de zijnen in de afgelopen twee jaren een grootscheepse campagne gevoerd, waarbij het scheen dat zij over ongelimi teerde fondsen konden beschikken. De adviescommissies van de Westduit- se ministeries van economische zaken en financiën hebben Donderdag aanbevolen de belastingverlagingen, die de regering wil voorstellen, niet door te laten gaan teneinde de vraag naar goederen niet te vergroten. Naar de mening der com missies is deze stap noodzakelijk met het oog op de huidige hausse in West-Duits- iand. Voorstellen tot belastingverlaging zijn zo wel door de regering als door tot de op positie behorende partijen gedaan. Som mige van de voorstellen der oppositie heb ben de instemming der regering. De adviescommissies wensen ook, dat er een einde komt aan de belastingver lichtingen, die ten doel hebben de uitvoer te bevorderen. Door afschaffing van deze faciliteiten verwachten de commissies een uitbreiding van het goederenaanbod op de Duitse markt te bereiken. Voorts hebben de commissies geadviseerd de looneisen van het overheidspersoneel af te wijzen. Door de Bondsregering te nemen maat regelen tot het stabiliseren van de eco nomische conjunctuur zullen volgende week in de Bondsdag worden besproken. Dat tussen de Bondsregering en de Duitse industrie grote verschillen in de beoordeling van de economische situatie bestaan, heeft een woordvoerder van het federale Verbond der Duitse Industrie nog eens onomwonden gezegd. De indus triëlen zijn, zo zeide hij, ervan overtuigd, dat van een oververhitting van de con junctuur in Duitsland nog niet gesproken kan worden, wanneer men tenminste af ziet van het gebied der bouwnijverheid. Dat de spanningen op de bouwmarkt te groot geworden zijn gaf de woordvoer der grif toe. doch de blaam is hier vol gens hem geheel en al bij de regering zelf. De overheid zou vee] te veel geld uitgeven voor het plaatsen van pompeuze gebouwen, scholen en dergelijke. Het wa re beter, zo meende hij, deze bouwplan nen uit te stellen tot slechtere tijden, wanneer zij wellicht nodig zouden kunnen zijn om de conjuctuur te stimuleren. Ook het huidige tempo van de Duitse woning bouw behoefde volgens de spreker van het industriële verbond niet meer te wor den aangehouden. Een algemene golf van loonsverhogin gen van rond 8 pet is volgens de spreker der industrie niet meer tegen te houden (Van onze correspondent). Drs J. H. D. y. d. Kwast, directeur- generaal van handel en nijverheid van het departement van Economische Zaken, heeft in een causerie voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Twente en Saiiand enkele aspecten van de export- politiek belicht. Ondanks welvaartsvermeerdering neemt de exportpolitiek nog steeds een centrale plaats in het economisch herstel. In zijn betoog zei drs v. d. Kwast, dat de textiel industrie in Twente een zeer voorname plaats in het economisch herstel in. In zijn prijsbeleid van minister Zijlstra is gericht op het creëren van een zo gunstig moge lijk prijsniveau ten opzichte van het bui tenland. De loonsverhogingen dienen sa men te hangen met de opvoering van de arbeidsproductiviteit en daarnaast dient de efficiëntie in de bedrijven te worden opgevoerd. Volgens spreker is het kartelbeleid van minister Zijlstra daarom gericht op het doorbreken van verstarringsverschijnse len, die het bedrijfsleven zouden doen kunnen „inslapen". Ook de tegenstan ders van het beleid van minister Zijlstra zullen volgens drs v. d. Kwast moeten toegeven dat er gunstige resultaten zijn geboekt In het buitenland tracht de regering eveneens gunstige voorwaarden te creëren voor de Nederlandse export. Men staat op de bres voor verlaging van tarieven en voor het wegnemen van handelsbelemme ringen in internationale samenwerkende organen. Spreker was er van overtuigd, dat de handelsmargebeschikking beslist geen per manent karakter zal dragen. Hij sprak de verwachting uit. dat de beschikking zal worden opgeheven zodra de redenen zul len zijn vervallen, waardoor zij moest worden afgekondigd. en de industrie is vastbesloten deze loons verhogingen in de prijzen te verdisconte ren. Het moet duidelijk gemaakt worden, zo meende hij, dat lonen en prijzen nu eenmaal onafscheidelijk aan elkaar zijn ge koppeld. Ingrijpen van de overheid in de conjunctuur wijst de industrie met be slistheid van de hand. Haar opvatting, dat kartelvorming principieel moet wor den toegestaan, handhaaft zij onvermin derd. In al deze punten heeft het verbond der industrie zich vrjjwel lijnrecht gesteld tegenover de plannen van prof. Erhard en de Bank der Duitse Landen. Terwijl deze hun maatregelen willen richten op een beperking van de industriële inves teringen, wflst de industrie elk ingrijpen in deze richting van de hand. Bij de span ning op de arbeidsmarkt is een verdere rationalisatie vo'gcns haar alleen moge lijk. wanneer nog grotere middelen in de industrie worden gestoken. Het Verbond der Industrie eist daarbij de vrije hand op voor het particuliere initiatief en wijst alle maatregelen van de hand, die een dirigisme op het gebied van de investe ringen zouden inleiden. Ook de door prof. Erhard gepredikte verlaging van invoerrechten, teneinde het binnenlandse prijspeil te drukken, wordt door de industrie afgewezen. De invoer rechten mogen volgens haar niet als han delspolitiek wapen uit handen worden ge legd. Terwijl de vakbonden het bedrijfsleven ervan beschuldigen veel te grote winsten te maken spreekt het Verbond der In dustrie van „een gevaarlijk teren op de substantie der bedrijven". Van de Bondsdag-fracties heeft de li berale zich bij voorbaat aan de zijde van de industrie geschaard. Zij wil een spe ciale adviesraad voor de conjunctuur zien ingesteld, die voor de Bondsregering zou kunnen dienen als een thermometer voor het opnemen van de temperatuur van de economische situatie. Voorts willen de li beralen een groot aantal verbruiksbelas tingen, onder meer op koffie, thee en sui ker, schrappen teneinde een tegenwicht te bieden tegen eventuele prijsstijgingen van andere artikelen. De belastingbetalers willen zij met een algemene verlaging van 10 pet der inkomstenbelasting tege- meet komen. Ook de christelijke partij heeft een lange reeks van voorstellen in gediend. die variëren tussen belasting maatregelen en aanmaningen aan de re gering haar bouwuitgaven te beperken. De socialisten tensli tte volgen met enig leedvermaak de strijd van prof. Erhard tegen de op onbeperkte vrijheid staande industrie. Zij staan uiteraard achter het standpunt der vakbonden, dat de financi ële positie der grote bedrijven loonsver hogingen rechtvaardig laat schijnen. Te gelijk steunen zij Erhards vele plannen om druk op de prijzen uit te oefenen, doch zij hebben tot dusver niet veel vertrouwen in deze plannen getoond. Zij herinneren eraan, dat Erhard bijvoorbeeld bij al zijn vroegere aanvallen op de hoge invoerrech ten aan het kortste einde heeft moeten trekken. Over het door de minister te ber de gebrachte plan voor particuliere in voer door middel van pakket-zendingen uit het buitenland wordt reeds vrijwel niet meer gesproken. De nieuwe Griekse regering van pre mier Constantine Karamanlis heeft gisteren het vertrouwen van het parle ment gekregen. De stemverhouding was 200 tegen 77 bij 2 onthoudingen. Deze stemmingsuitslag maakt een einde aan de vrees, dat Griekenland na het verscheiden van maarschalk Papa- gos in een periode van grote politieke onzekerheid gestort zou worden. In de „Griekse Concentratie", veruit de grootste partij in het land waartoe alle leden van de regering-Papagos behoor den en waartoe nu ook weer alle le den van de regering-Karamanlis beho ren, dreigde een scheuring, doch giste ren heeft de gehele partij unaniem voor de regering gestemd. De oppositiepartijen leverden felle critiek op de regeringsverklaring, doch zij toonden zich tevreden met Ka ramanlis' aankondiging dat hij vroeg in het voorjaar verkiezingen zou doen houden. Tijdens Papagos' langdurige ziekte hadden de oppositieleiders her haaldelijk onmiddellijke verkiezingen geëist. Meermalen dreigden zij zelfs met massaal aftreden om deze kracht bij te zetten. eis ROTTERDAM. 17 October. Vette koeien en ossen (naai schatting 10891. varkens 684 lamme ren 12. Aanvoer in totaal 1785 dieren. Prüs Der kg.vette koeien le kwal. f 2.62— 2.80, 2e kwal. t 2.482.68. 3e kwal. f 2.3(1—2.40, varkens (lev. gew) resp. f 1.84, f 1.81. 1.78 Prijs per stuk. lammeren le kwal. 120, 2e kwal t 100 3e kwal. 1 90. Vette koeien aanvoer korter, handel levendig prijzen wat stijver in prijs. Enkele prima's ins boven notering Varkens 'lev gew.' aanveor iets minder Hande' '«vis nriizen gemiddeld iet- lager. afloop flauw lammeren aanver Vleir handel vlug, prijzen prijshoudend. Zaterdag en Zondag vond op het con ferentie-oord „Woudschoten" het jaarlijk se weekend plaats van de Tc Elfder Ure- groep. De vice-voorzitter van het Stich- tings-bestuur, de heer Koersen, die de bijeenkomst opende constateerde, dat de T.E.U.-Kring al tamelijk flink is uitge groeid. zoals ook bleek uit het grote aan tal deelnemers aan dit weekend: onge veer 200 personen. De heer Koersen wees ook nog op het merkwaardige feit. dat de T.E.U.-Kring zijn meeste aanhangers vindt boven de rivieren, n.l. 75 pet. Als gesprek-thema was dit jaar geko zen; techniek, massa, geloof Het werd ingeleid door dr F. Nuyens, socioloog van de saatsmijnen en dr N. Wielders O.F.M. Cap., hoogleraar in de filosofie, uit Bel gië. Bestaat er een innerlijk en noodzake lijk verband tussen de voortschrijdende vertechnisering van de wereld en de massificatie van de moderne mens? Na een heldere analyse van de begrippen techniek en massa kwam de eerste inlei der, de heer Nuyens tot een ontkennen de beantwoording van deze vraag. Dat er in onze tijd van massificatie met name in het bedrijfsleven moet worden gespro ken, ligt aan omstandigheden die niet noodzakelijk aan de techniek eigen zijn, zo was zijn mening. Als middelen om de massificatie van de mens in het bedrijfs leven tegen te gaan noemde de inleider in volgorde van belangrijkheid: goede leiding medezeggenschap, taakverrui- ming en goede vrijetijdsbesteding. Wat het eerste punt betreft, wees spr. op de betekenis van het moderne personeelsbeleid Dit heeft echter nog niet voldoende succes gehad De voor naamste oorzaak hiervan zag hij ge legen in de nog steeds heersende me ning, dat personeelsbeleid een activi teit is naast het algemene bedrijfsbe leid, welke aan bepaalde snecialisten kan worden toevertrouwd. Een opvat ting. die fataal is. Het moderne per soneelsbeleid is n.l, geen zaak van spe cialisten. maar van alle chefs van hoog tot laag, het moet het gehele bedrijfs beleid doordringen. Het massificatie-verschijnsel werd in deze inleiding wel wat te eenzijdig op het bedrijfsleven betrokken Hierop werd in de discussie terecht critiek geleverd. Dr Wildiers belichtte het gesprekthema meer vanuit de religieuze gezichtshoek. De katholieke godsdienst, die weliswaar niet direct het verschijnsel der massifi catie kan afweren, kan wel, zo stelde hij, in belangrijke mate tot de bestrijding er van bijdragen Wat de techniek betreft, hierover liet dezo Vlaming zi eb zper nn- sitief uit. Hij beschouwde haar als een zegen Gods. Op de langere termijn be keken schijnt de techniek, zo meende hij, onweerstaanbaar te drijven in de richting van toenemende vergemeen- schappelijking der mensheid en toene mende vrijmaking van geestelijke ener gie dank zij de steeds verdergaande ver korting van de arbeidsduur. Deze conse quenties kunnen een gunstig klimaat scheppen voor de godsdienstige ontwik keling van de mensheid. (Van onze correspondent) Een dure Amerikaanse wagen met de Engelse vlag op de motorkap stopte Zon dagmiddag tegen drie uur voor het poli tiebureau te Haarlem. De chauffeur ging het bureau binnen en vroeg om een motor-escorte voor de „Graaf van Edin burgh", die Haarlem bezocht en o.m. een bezoek wilde brengen aan de voorstelling van „Tijl Uilenspiegel" in het Haarlem se Concertgebouw. De dienstdoende in specteur wilde wel eens graag met de ho ge bezoeker kennismaken en vroeg de „graaf" een wat nerveuze, maar zeer ele gant geklede jongeman, even binnen te komen. De inspecteur had namelijk na enig naslagwerk ontdekt, dat het ietwat vreemd leek, dat de graaf van Edinburgh op het ogenblik in ons land zou kunnen vertoeven. De graaf bleek dan ook niet „echt" te zijn. Het was de zeventienjarige mess-bediende G. K„ die in 'n groot hotel in de hoofdstad geregeld hoge gasten moest nalopen en die nu zo graag zefl eens een „voorname gast" wilde zijn. Om zijn rol te kunnen spelen had hij uit het hotel 75.weggenomen. De chauffeur bleek geheel te goeder trouw te ziin. Hij had voor het begin van de rit 65,— van de „pseudo-graaf" ge kregen, „omdat deze niet graag met geld omging". Het avontuur van de jongeman eindigde in de Haarlemse politie-auto, die hem met bekwame spoed afleverde bij de Amsterdamse kinderpolitie. (Van onze Haagse redactie). De wegenbouw blijft achter bij de ont wikkeling van de industriële productie. De omzet is in 1954 aanmerkelijk beneden die van 1953 gebleven. Hoe lang moet het nog duren voordat het Nederlandse volk zal gaan spreken over een wegennood, en dan in dezelfde bewoordingen en ver wijten waarmee men thans spreekt van de woningnood? Het wegenbouwprogram ma komt achter en de achterstand wordt ieder jaar groter. Aldus de voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Wegen bouwers, de heer P. C. Zanen, in zijn openingsrede op de ledenvergadering, welke vandaag in het Schcveningse Kur- haus is gehouden. De heer Zanen verweet de overheid, dat de uitvoering van wegenbouw-projecten te veel wordt gezien als aanvullend Werk in plaats van als een noodzakelijke econo mische eis. Efficiency in de wegenbouw is slechts mogelijk bij continue bedrijfs bezettingen. De overheid houdt hiermee te weinig rekening. Ds asfaltinstallaties b.v. hebben nagenoeg alle stilgestaan van Maart tot eind Juli. De heer Zanen zei verder, dat de werk nemer die de economische wetten over treedt, voor deze overtredingen, dank zij de ver doorgevoerde sociale wetgeving, minder gevoelig is, wat zijn terugslag heeft op het verantwoordelijkheidsgevoel en de plichtsbetrachting. Uit dezen hoof de kwam het spreker voor, dat een ver dere doorvoering van de z.g. sociale zekerheid voor de werknemer voorlopig niet in het belang is van ons gehele maat schappelijk bestel. President Eisenhower is thans zover hersteld van de hartaanval, die hem op 24 September trof, dat de behandelende geneesheren hebben besloten, niet meer dagelijks een cardiogram te maken. In verband met de voortdurende uit breiding van de zaken hebben directie en commissarissen van de Zuidhollandse Bank N.V. te Rotterdam besloten tot de uitgifte van nominaal ƒ1.000.000 aande len, uitsluiten^ voor houders van oude aandelen, tegen de koers van 120 pet. Bijzondere omstandigheden voorbe houden zal het prospectus in de loop van deze week verschijnen. Mede onder invloed van de uitbetaling van vacantietoeslagen in het tweede kwar taal van 1955 steeg de loonsomindex van het C.B.S. (totaal bedrag aan lonen en salarissen 1949 100) van het eerste op het tweede kwartaal voor de nijverheid van 157 tot 184 en voor handel, verkeer, bankwezen enz. van 161 tot 172, of voor beide groepen tezamen van 158 tot 180. Vorig jaar tweede kwartaal beliepen deze cijfers (vergeleken met het eerste kwar taal) resp. "163 (141). 149 (139) en 158 (141). WAT: Vers heet ot warm water in elke gewenste hoeveelheid, dank zij de capaciteit van 135 k«c* per minuut, naar keuze tussen ca. 2 L. 70° C en ca. 7 L. 20° C. boven de aanvangstemperatuur verwarmd. WAAR: 1In de keuken aan het toestel. Hier kan heet, gemengd of koud water getapt worden. 2. Heet water aan de tapplaats, die b.v. voor de wasmachine het handigste is via de speciale aan sluiting. 3. Warm water vanaf een andere aansluiting in de douchecel en op de' wastafels. De temperatuur hiervan wordt geregeld door de gepatenteerde temperatuurkiezer. Water op lichaamstemperatuur, zoals men het gaarne heeft, dus geen verbrandingsgevaar, wan neer men ééns juist heeft afge steld. De clou is, aat zonder verdere manipulaties in de keuken en bij de wasmachine te allen tijde toch heet water getapt kan wor den. WANNEER: 24 uur per dag, 365 dagen per jaar (in 1956 cn volgende schrikkel jaren 366 dagen! De levensduur van de W 1200 is haast onbegrensd) en dank zij de ingebouwde gas- en waterdrukregelaar ook ongestoord bij schommelende drukken. U: Behoort U reeds tot de ruim één millioen personen in meer dan 25 0.000 Nederlandse gezinnen, die dagelijks genieten van de cen trale heet- en warmwatervoorzie ning door de Fasto W 1200? Zo niet, vraag dan aan één van die gebruikers rviar hun ervaring of lees de volgende kolom zorgvul dig, want deze bevat voor U be langrijk nieuws. Het aanschaffen van een Fasto W 1200, al naar gelang van de gas soort van f 169.50 tot f 199.50, is 'n uitnemende belegging. Grote ervaring en zorg zijn aan de fabricage besteed en in de con structie, welke speciaal op heet water berekend is, verwerkt. On danks de hoge matexiaalprijzen is er niet bespaard op de toepassing van de kostbaarste grondstoffen zoals tin en electrolytisch rood koper, noch op de materiaaldikte. (DeW 1200 weegt niet minder dan 11 kg). Daardoor is de levensduur haast onbegrensd en kan de afschrijving per jaar uiterst gering zijn. 'n Belegging, die rente afwerpt door besparing op gas en op was middelen. En geen verspilling, U betaalt alleen het gasverbruik voor het warme of hete water, datU tapt. 'n Belegging, die bovendien meer gerief geeft voor heel het gezin en een tijdsbesparing waar U van zult opkijken. U zult zien hoe snel en hoe gemak kelijk de afwas gaat met het werke lijk hete water,zo in'n handomdraai. Hoeveel tijd en wasmiddelen U bespaart bij de grote en kleine was. Hier spreekt behalve de hoge tem peratuur, de grotere capaciteit 'n geducht woordje mee, evenals bij de-volle douche, waar heel het ge zin van genieten zal, behalve na tuurlijk baby, maar die zal van ge noegen kraaien over z'n heerlijk warme badje, terwijl vader en de grote zoon het hete water voor het scheren zó op prijsi zullen stellen. Wat een genot zal het vooral 's winters zijn om de handen met warm water te kunnen wassen. En hoeveel karweitjes zijn er niet waar lauw, warm of heet water prettig voor zijn. kunt niet buiten 'n Fasto W 1200. Toen de 67-jarige J. Str. uit Leeuwar den zijn 32-jarige zoon aanwijzingen gaf bij het achteruitrijden van een vracht wagen beladen met vier ton puin. kwam de bejaarde man te struikelen. Hij viel voor een der achterwielen en werd vrij wel op slag gedood. (Van onze correspondent) Tijdens een bezoek, dat zij gisteren bracht aan kennissen aan het Noord te Franeker, is de 57-jarige mevrouw H. van Vliet-Sysling verongelukt. Zij was op een plat dak boven de bij het pand behorende gerage gestapt om een handdoek te pakken. Zij viel echter door een daklicht en kwam op een be tonnen vloer terecht. Zij werd ernstig gewond naar het ziekenhuis vervoerd, doch overleed enkele uren later. Het 200 ton metende Nederlandse vrachtschip „Aktjo" uit. Delfzijl heeft Zondagochtend op de Noordzee om een sleepboot verzocht om naar de naast- bijzijnde haven gesleept te worden. Het Noorse schip „Bergestrand" dat zich in de nabijheid bevond is daarop naar de Aktjo gevaren en heeft vervolgens met de kustvaarder op sleeptouw, koers gezet naar Esbjerg. „Ik heb de indri'k, dat op het terrein van de sanering der Indonesische econo mie en financiën reeds een goede stap vooruit is gezet. Pe beoordelaar in het buitenland moet zich echter hoedei voor ongeduld. Wij gaan langzaam in de goede richting en hopen de inflatoire tendenties de kop in. te drukken Neen, ik ben zeker niet pessimistisch" aldus heef' mr S.ia- fruddin Prawiranegara, gouverneur van de Bank Indonesia in een interview met het weekblad ,,De Zakenwereld" ver klaard. Mr Sjafruddin. die deze week in Am sterdam heeft vertoefd op doorreis van Istanbul via Nederland en Amerika naar zijn vaderland verklaarde o.a. dat uiteindelijk Indonesië dezelfde of een soortgelijke ontwikkelingsweg zal moeten gaan al? landen gelijk India, Pakistan en Egvpte Wij zullen ongetwijfeld het bui tenlandse kapitaal op behoorlijke voor waarden moeten aantrekken en een van die voorwaarden is tenslotte 't herstel van 't interne en externe evenwicht, aan welke taak wij ons thans hebben gezet. Veel zal hier afhangen van het kabi net. dat hef volgende jaar gevormd zal worden Ook op dit punt ben ik niet pes simistisch. De voorlopige uitslag der verkiezingen in Indonesië geeft mij het vertrouwen, dat. een regering zal worden samengesteld gevormd uit een cOaV'e der niet-communistische grote partijen, de P-N T. en de twee Mohammedaanse narfiipn Dit kan een goede en efficiënte coalitie zijn. Er is voldoende mogelijk heid tot een openhartige samenwerking voor Indonesië (ook economisch en finan cieel) op gunstige basis". Mr Sjafruddin zeide eerst uit Indone sië vertrokken te zijn nadat er tussen de ministers van economische zaken, van financiën en hemzelf een volledige over eenstemming was bereikt over de te vol gen economisch-financiële politiek. De gouverneur van de Bank Indonesia vervolgde: „Nu moet u beslist niet den ken, dat de nieuwe richting welke wij hebben ingeslagen onmiddellijk wonder«i za) teweeg brengen. U kunt er echter wel van verzekerd zijn, dat wij langzamer hand de goede richting inslaan. Die nieu we economisch-financiële politiek impli ceert in eerste instantie het stroomlijnen van de invoer Niet langer mag de han delaar het troetelkind van de regering zijn. De prioriteit moet thans komen aan de consument en de producent. De hande laar komt Pas op de derde plaats. In feite komt het er op neer, dat de nationale importeurs door middel van de banken en het deviezenfonds worden ge steund. maar dat voor de buitenlandse importeurs, zodra het monetaire even wicht weer behoorlijk is hersteld, ruime mogelijkheden overblijven. De indruk is, dat diverse prijzen reeds omlaag zijn ge gaan en sommige niet onaanzienlijk. Het feit. dat thans de voor export pro ducerende bedrijven rechtstreeks mogen importeren, zal ongetwijfeld een gunstige invloed kunnen uitoefenen. Aanbod en vraag naar deviezen zullen thans vrijwel in evenwicht komen, en hoewel de reser ve aan goud en convertibele deviezen niet bijzonder groot is, is zij toch vol doende om de schommelingen van de in- voervraag op te vangen. Op den duur moeten de gestegen we- reldprijzen van enkele van Indonesië's exportproducten wel een gunstige invloed op de exportopbrengst en dus op de de viezenreserve uitoefenen. Ter stimulering van de export wil de regering directe steun verschaffen aan exportbedrijven, veelal b.v. via „inducements" De rege ring heeft bovendien besloten de export bedrijven de gelegenheid te verschaffen hun exportproducten tegen vaste prijzen via termijnverkopen op de wereldmarkt te brengen. Dit kan een goede stimulans zijn". Primair acht mr Sjafruddin het herstel van een behoorlijk intern evenwicht, dus van een evenwichtige begroting. Het is de vaste wil der huidige regering zowel intern als extern evenwicht te scheppen met betere voorwaarden voor de produ centen. „Dit is de leidraad der regering, waar aan ik vóór mijn vertrek mijn volledige medewerking heb verleend. Wij moeten nl. de geldcreatie, uitvloeisel van de begro tingstekorten, onverbiddelijk de kop in drukken. De regering verwacht dat zij het begrotingstekort voor 1955 tot rp 1 a 1,5 milliard zal kunnen terugbrengen Geschiedt dit. dan is inderdaad al heel wat bereikt, in ieder geval za] de minis ter van financiën nog voor het eind van het jaar met een volledige financiële nota uitkomen" aldus mr Sjafruddin. De waarde van de totale consumptieve uitgaven van de Nederlandse bevolking is, blijkens gepubliceerde indexcijfers (1951 100) van het C.B.S. in Juli geste gen tot 135 vergeleken met 123 in Juni en 127 in Juli van het vorige jaar. Het prijsindexcijfer bleef sinds Mei gehand haafd op 106 (Juli 1954 104), zodat het hoe- veelheidsindexcijfer steeg van 115 tot 128 (Mei 119 en Juli v.j. 122). Per hoofd van de bevolking komt dit uit op 122 (v.j 113). I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 8