Nieuws uit STAD en OMTREK Pater Van Deventer overleden Middenstanders luisterden naar de commissaris Wat is de taak van de politie? Dierenbescherming hield haar jaarlijkse propaganda-avond OUDE TIJD Geheugen-hulp Super-Sin eerstation DE STER Uit die goede Voor de Tanker Cleaning Schiedam Spirit-nieuws Muziekkring Obrecht De K. F. A. presenteert Othello Burgerlijke Stand Mobilofoon-installatie voor politie en brand weer Kosten 25.000 KETHEL DINSDAG 18 OCTOBER 1955 NSC PAGINA 2 Nederlaag voor eerste elftallen Concerteert voor de Vereniging Vrienden van het Sted. Museum JUBILEUM BIJ DE SPOORWEGEN GEZELLIGE SAMEN WONING JUBILE KRUIJER In Schiedam verhouding prettig De taak van de politie Meer dan alleen agenten. LICHTMAST AAN GEREDEN JAARFEEST VAN CONCERTINO NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ABONNEMENTEN VERGISSING SCHOORSTEENBRANDJES JUBlLEUM-NEDERLAAG- SERIE VAN DE POEDELAARS MONOPOLE THEATER Domein der bandieten nachtdienst apotheken IN ROTTERDAM VEEMARKT TE R'DAM NED. VRACHTENMARKT T* Gistermiddag is na een langdurig en smartelijk lijden in de pastorie van de Singelkerk Pater J. L. W. van Deventer O.P. overleden. Pater Jacobus L. W. van Deventer werd geboren te Amsterdam op 3 November 1900 in 't z.g. Bisschopshuis met 't Kruis en boven aan de Stroomarkt 9. Het was bekend vanwege de vervaardiging van de Berenburgerkruiden. welke van geslacht op geslacht is overgeleverd en die nu nog door mej. M. v. Deventer, zuster van de pater geschiedt. Vader was aan de P.T.T. en 't gezin verhuisde in de jeugd van pater v. De venter voor enkele jaren naar Mill in Brabant en naar Utrecht, maar kwam tenslotte weer op de oude plaats terug. Pater van Deventer behaalde bij de Jezuïeten op de Hobbemakade het eind diploma Gymnasium; ging op kantoor, maar onder invloed van pater Aloysius Meijer, destijds kapelaan aan de pa rochiekerk van St. Dominicus aan de Spuistraat, rijpte in hem de roeping tot het priesterschap. Hij bracht nog een jaar door op het St. Dominicuscollege, destijds in de Nieuwstraat te Nijmegen naast de Broers- kerk en 't Klooster, en trad op 14 Septem ber 1923 te Huissen in het Dominicanen klooster en ontving bij z'ijn inkleding de naam van Aloysius, een heilige der Do minicanen Orde. Antwerps koopman en Derde Ordelid, in Japan met vele ande ren gemarteld. Op 23 Sept. 1924 legde hij zijn kloos tergeloften af; studeerde daarna philoso phic in 't klooster te Zwolle en de theo logie in Huissen en werd 20 Juli 1930 te Utrecht priester gewijd door mgr v. d. Wetering. Na enkele functies hier en daar te hebben bekleed, werd hij kape laan in de Provenierskerk, was daarna meer dan 12 jaar een geziene, weldoende kapelaan in de volksparochie van de Krayenhoflaan achter 't spoor te Nijme gen, waar hij vooral de Vrouwen-Con gregatie tot ongekende bloei wist te brengen. In 1945 verplaatst naar de parochie in Langeboom, kwam hij in Januari 1947 aan de Singel te Schiedam. Hij was een rustige, stille werker, zonder veel uiter lijke talenten, maar woekerend met het talent van zijn onverdroten ijver, een rasecht zielzorger, een biechtvader van de vroege ochtend tot de late avond, als het ware dag en nacht direct klaar staande voor een ieder, de plichtmatige huisbezoeker, de kindervriend en wist velen aan zich te binden en te verplich ten. Dit bleek wel duidelijk bij zijn zil veren professiefeest dat hij groots vierde op 23 September 1949. en overduidelijk bij zijn zilveren Priesterfeest 20 Juli van dit jaar, toen een maandenlange ziekte hem reeds grotendeels gesloopt had. Hij heeft ondanks de kwaal en de afne ming van krachten gewerkt tot hij letter lijk niet meer kon; gewoekerd met de talenten, hem door God gegeven; allen een voorbeeld gevend in wilskracht, plichtsbetrachting, trouwe vervulling van een eens aanvaarde roeping. Hij was een vroom priester en zielzor ger die in het dagelijks gebed van Mis en Brevier, meditatie en rozenkrans de kracht vond om zijn God gewijd werk, met geduld en gelatenheid in pijnen en lijden te verrichten. Hij zal niet licht vergeten worden en op het gebed van zeer velen mogen re kenen in dankbare herinnering en bij God in de hemel de helper en trooster blijven van de velen die hij als wezen in het geestelijke achterlaat. Na een serie zeer goede wedstrijden heeft Heren I van Spirit deze competitie wedstrijd een veer moeten laten tegen Hillegersberg. In tegenstelling tot de vo rige wedstrijden waren 't enthousiasme en 't doorzettingsvermogen van Spirit matig en zelfs soms slecht te noemen. In de eerste helft werd de leiding genomen 1_0, welke echter spoedig door Hille gersberg te niet werd gedaan 11. Tot aan de rust kwam in deze stand geen ver andering meer. Het spel was aan geen van beide zijden overtuigend en maakte een wat tamme indruk. Ook na de rust stond het spel niet op het peil dat wij van de heren van Spirit gewend zijn. Hille gersberg wist in zijn spel Spirit te over troeven en nam halverwege de tweede helft de leiding, welke hij niet meer af zou staan. 21. De dames traden ook al in de evenzo slechte voetstappen van de heren. Tegen hun stadgenoten Asvion werd slecht partij gegeven. In de eerste helft reeds wist een dominerend Asvion de leiding te nemen 1—0. Na rust kwam Asvion in en kele minuten de volkomen overspeelde Spirit achterhoede verrassen met twee goede doelpunten waarmee de stand op 3_0 werd gebracht. Als enige troost stel de de wat zwakke en slecht combineren de voorhoede hier een doelpunt tegenover 3—1, waarmee de eer gered werd. Andere uitslagen waren: Heren: HHYC V—Spirit II 2—2, Wilhelmus—Spirit III 27 Spirit IVDordt III 05, Spirit A—Victoria D 4—0, RBC—Spirit B 4—0. Dames: Spirit II—Asvion II 2—1, Wil helmus—Spirit III 60, Spirit A Spi rit B 08. De muziekkring Obrecht, die Vrijdag 21 dezer voor de Ver. Vrienden van het Sted. museum concerteert is één van de weinige ensembles, welke een adempauze betekenen in de regelmatige werkelijk heid van het bestaan. De vrienden van het museum hebben dit gezelschap weer uitgenodigd een concert in de aula van het museum te komen geven. Wat zij ko men spelen? Zij herscheppen de stille, intieme muzleken der middeleeuwen. De muziekkring Obrecht bezit het vermogen de luisteraars de ontwapenende schoon heid uit een verleden klankenwereld te laten meebeleven. In het programma vindt men een levendige afwisseling van verfijnde verstilling tot rappe boerse geestigheid toe. De kring noemde zich naar Jacob Obrecht, één van de beroemdste figuren uit een tijd. waarin de muziekwereld door een „nationale" componistenschool, de Nederlanders, beheerst werd. Deze muziek wordt gebracht op een prachtige collectie instrumenten, die het oude klankkarakter zo getrouw mogelijk benadert. Antoinette van den Hombergh bespeelt 4e vedel, met 'n verfijnde souplesse. Ma rijke Otten verwondert met haar harp spel (op de kleine harp) en weet ook alles te laten horen, wat uit een blokfluit ko men kan. De sopraanstem van Folly Collette beeft de bijzondere eigenschap zich vol komen bij dit zacht klinkende instrumen tarium aan te passen. Kees Otten bespeelt de melancholiek-komiek klinkende zink. Joannes Collette laat zich horen op de viola da gamba, vedel, luit en fluit. De leider van het ensemble Hans van den Hombergh geeft over muziek en instru menten een duidelijke en beknopte toe lichting Hij bespeelt bovendien het por tatief, een klein draabaar pijporgeltje, dat met veel moeite en toewijding door Joan nes Collette werd gebouwd. De propaganda-avond, op 15 September j.l. in het Passagetheater gehouden, is 'n daiverend succes geworden: meer dan honderd nieuwe begunstigers hebben zich aangemeld. Het gaat dus hardeigen lijk een beetje té hard, want hoe moeten wij al de liefhebbers bergen? Het Mo- nopole-theater is al te klein en het Pas sage-theater nog niet te krijgen. We hebben er dit op gevonden: Voort aan twee voorstellingen per avond: één om zeven uur en één om kwart ever negen. De begunstigers zijn allen in de gelegenheid geweest hun keuze te bepa len en bijna allen hebben ons een be richtje geschreven of zij de eerste of de tweede voorstelling prefereren. Wel een bewijs dat onze begunstigers meeleven en „er zin in hebben". Actie dus volop: En wat zegt U van onze voorzitter de heer Jo Schaeffer? Wij wisten allang dat ie „er iets van wist", maar nu horen we warempel dat hij geslaagd is voor het examen film-docent! Wat „de Afvallige' betreft, die wij U zo verschrikkelijk graag zouden laten zien: Tot heden zijn we er. hoeveel moeite wij er ook voor deden, niet in geslaagd die film naar Schiedam te krijgen Op Maandag 24 October komt daarom „Othello", een fascinerende film, naar een drama van Shakespeare, gezien door de lenzen van Orson Welles, die er zelf de hoofdrol in speelt.... Als U nog geen begunstiger bent en U wilt een kansje wagenmisschien zijn er aan het Monopoletheater nog een handjevol kaartjes over. Van Woensdag af zijn nog uitsluitend kaarten verkrijgbaar aan het Monopole Theater. De K.F.C.-keuring is 18 jaar en de film wordt in het bijzonder aan de studerende jeugd aanbevolen. SEBASTIAAN. Hedenmorgen heeft de heer J. Brons geest het feit herdacht, dat hij geduren de 40 jaar bü de spoorwegen werkt. Hij is overwegwachter. Als zodanig heeft hij 14 jaar in Kethel gestaan. De stations chef, de heer Kippersluis, sprak hem he denochtend toe in een der kamers van het stationsgebouw en prees hem om zijn buitengewone plichtsbetrachting er op wijzend, dat de jubilaris over een blanco strafregister beschikt. Spreker overhan digde de heer Bronsgeest een passend ge schenk en diens echtgenote bloemen. Verschillende sprekers hebben daarna eveneens b/ilde aan de jubilaris gebracht. GEBOREN: Maria Adr., dochter van J. Zwaan en A. Broekhuizen; Pieter D., zoon van E. A. P. Weijgertze en G. van Win gerden; Franciscus M., zoon van M. van Leeuwen en M. C. J. v. Troost; Gijsbert, zoon van C, A. Tettelaar en A. J. M. J. v. d. Klink; Roberta J., dochter van P. H. Trouwborst en M. Flux; Cornelia J. Th., dochter van G. J. Hoedt en C. J. Th. de Kok; Neeltje E., dochter van W. Kor- teland en K. C. van Doorn. OVERLEDEN: W. Visser 75 jr., wed. van G. Visser; H. J. v. d. Laan 2 dagen; A. H. Overbeek 64 jr.; J. Valkenburg 53 jr. Op hun tweede sociëteitsavond, welke gisteravond in de Kroon gehouden werd, hadden de katholieke middenstanders de commissaris van politie, de heer K. Rijpma, op bezoek, die in een onderhoudende en geestige causerie het een en ander vertelde over de taak van de politie en de vele moeilijkheden, welke het politievak soms niet zich brengt. Het is soms ontmoedigend, om te zien wachtcommandanten in de posthuizen, die op wat voor vreemde dingen ei1 gelan- door hun grote ervaring en mensenkennis Gisteravond omstreeks 7 uur ontstond er een meningsverschil tussen mevrouw S. en mevrouw Van W. in de Korte Sin gelstraat te Schiedam over de gemeen schappelijke zolder, waarop beide dames hun wasje te drogen hangen. Daar woor den blijkbaar tekort schoten, gingen de vrouwen elkaar te lijf. Op het tumult snelde de heer S. toe, die de strijd in het voordeel van zijn echtgenote besliste door mevrouw Van W. met een schaats op het hoofd te slaan. Een hersenschudding en lichte verwondingen was het gevolg van deze krachtdadige handeling. De po litie heeft proces-verbaal tegen S. opge maakt. (Advertentie) VAKKUNDIGE SMEKING, ALI.E MERKEN SHELL-SMEK1NG Achter de a euwbiuw Amsterdamsche Bank LANGE NIE1HVSTKAAT 227 SCHIEDAM Heden werd aan de christelijke school aan de Tuinlaan op feestelijke wijze het 25-jarig jubilé gevierd van het hoofd dier school, den heer W.J. A. Kruijer. Na in Amsterdam en Mid-delharnis bij het onderwijs werkzaam te zijn geweest, werd de heer Kruijer in 1883 tot hoofd alhier benoemd. Dat de heer Kruijer zich hier ter stede vele vrienden heeft weten te verwerven bleek heden bij de receptie .Van verschil lende zijde ontving de jubilaris blijken van belangstelling. Zijn leerlingen en oud leerlingen lieten zich niet onbetuigd. Van eerstgenoemde kreeg hij een tuinkamer- ameublement ten geschenke. (Nwe Schiedamsche Courant,) van 30 April 1908) Noot; Reeds in 1841 werden door de Christe lijk Afgescheidenen pogingen aangewend bij het bestuud van onze stad tot oprich ting van een Christelijke School. Dat de ze pogingen op een mislukking moesten uitlopen was te voorzien. Nadien werden weliswaar nieuwe pogingen aangewend, maar eerst na twintig jaren, op 6 Augus tus 1861, we\rd de eerste Christelijke school alhier opgericht. In de Memorie van Toelichting op de Begroting 1956 lezen we, dat het gewenst is, ten dienste van politie en brandweer over te gaan tot aanschaffing van een mobilofoon-installatie. De kosten worden geraamd op ongeveer 25.000 gulden. Het benodigde bedrag zal in 1955 of 1956 bij afzonderlijk besluit aan de begroting worden toegevoegd. De politie zal dus binnenkort over de zo hard nodige mobi lofooninstallatie kunnen beschikken, wel ke reeds in andere, kleinere steden als Maassluis in gebruik is. Musis Sacrum was Zaterdagavond tot de laatste plaats bezet, toen de Schie- damse afdeling van de Ned. Ver. tot Be scherming van Dieren daar haar jaar lijkse propaganda-feestavond hield. Nadat de avond door de voorzitter van de Propagandacommissie, de heer L. Da niels geopend was, werd het woord ge voerd door de voorzitter van Dierenbe scherming, zoals de vereniging in de volksmond heet, de heer H. Willems van Beveren, die vooral sprak over de nood zaak van een eigen dierentehuis in onze stad en die de veel verspreide opvatting bestreed, als zouden leden van Dieren bescherming slechts oude dametjes zijn, die hondjes vet zitten te voeren met koekjes. Hij gaf een uitvoerige uiteenzetting van het practische cn nuttige werk, dat door de vereniging wordt verricht. Met een opwekking tot de jeugd om de dieren te ontzien en mee te werken aan Dieren bescherming, besloot de heer Willems van Beveren zijn speech. Door de directeur van het Bureau van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren in Den Haag. de heer G. van Nieuwen- huysen, zou de kleurenfilm „Op de wie ken" worden toegelicht, doch de heer Van Nieuwenhuysen moest wegens ziekte ver stek laten gaan. Zijn taak werd overge nomen door een der jongere medewer kers van de vereniging, die deze opdracht echter op uitstekende wijze volbracht. „Op de wieken" is een buitengewoon fraaie film over de hulp aan vogel-slacht offers van een strenge vorstperiode. Na deze film werd nog een kortere documen taire vertoond over kinderen en dieren. De toeschouwers hebben van beide films genoten, doch hert was inmiddels reeds vrij laat geworden en er moest nog een heel cabaretprogramrr.a worden afge werkt. Hiervoor zorgden Octave van Aer- schot. Lotte Bartschat, The Rilé Bros, Barbara Shout en Martin Rijken. Octave van Aerschot was in uitsteken de vorm, waardoor de zaal „aan zijn lip pen hing" en ook het optreden van The Rilé Bros was een volledig succes. Vooral het imitatienummer, waarin zij een zang duo voorstelden, dat vreselijk zijn best deed. hoewel er geen noot over hun lip pen kwam doch waarin de muziek werd geleverd door een gramnfoonplaat, ver wekte grote hilariteit. Het arrangement van Martin Rijken, dat hij brengt onder de titel „Souvenirs 19051950" is niet on aardig, doch er zullen maar weinig Schie dammers zijn, die dit repertoire nog nooit eerder hebben gezien. Er mag zo lang zamerhand wel eens een beetje variatie in komen. De tombola werd een volledig succes en bracht ca. driehonderd gulden op. Naast de dertienhonderd van de straatcollecte, welke vorige week gehou den werd, is dit geen slecht resultaat en weer een grote stap dichter bij de ver wezenlijking van het dierentehuis. Tot besluit van deze geslaagde propa ganda-avond was er een gezellig samen zijn, waaraan werd medegewerkt door Martin Rijken en zijn Ballroom-orkest. ceerd worden, meende de heer Rijpma. In dit verband bracht hij de recente affaire van de Vinkveense wachtmeester ter sprake en de onsmakelijke en unfaire wijze, waarop sommige dagbladen partij tegen deze man hebben gekozen. Onbekend maakt onbemind en dat ge'.dt zeer zeker voor dt politie, die zich niet altijd verdedigen kan, gebonden als zij is aan haar ambtsgeheim. Men hoort we] eens zeggen „de politie doet maar", doch er is geen ambtelijk apparaat, dat zo gecontroleerd en aan voorschriften ge bonden is, als juist het politie-apparaat. Gelukkig is in onze stad de verhouding tussen burgerij en politie erg prettig en zo hoort het ook eigenlijk te zijn. Dé politie is er immers voor de burgerij en elke politieman komt zelf uit deze bur gerij voort. Daarom is het ook zo onver standig kinderen te dreigen met de po litie, want er gaat hierdoor een aversie ontstaan, welke de houding op latere leeftijd beïnvloedt. De politie heeft een moeilijke taak en dit kwam noodt sterker tot uiting dan in de oorlog. Van onderen gewantrouwd, van boven getrapt en de politieman moest maar zien, dat hij zich er door sloeg. Doch in het hoofdbureau hangt een maquette met de namen van 12 Schiedamse politie mannen, die tijdens de oorlog het leven lieten. De politie krijgt niet veel kans om po pulair te worden en zij streeft er ook niet naar. Zij wil slechts haar dienende taak vervullen. Doch zij wordt hierin soms al bij voorbaat gehinderd door de onsympathieke wijze, waarop politiemen sen worden voorgesteld in de literatuur (Dik Trom, Pietje Bell), in radiohoorspe len, op de film, enz. De taak van de politie valt uiteen in drie delen nl. de preventieve taak, welke op de eerste plaats wordt verricht door geüniformeerde politiemensen; een repres sieve taak, welke in hoofdzaak berust bij de recherche (feiten ophelderen en daders brengen, waar zij horen) en ten slotte een dienende taak van algemeen sociaal ka rakter. Deze wordt bijvoorbeeld vervuld door de kinderpolitie, doch ook door de aan alle mogelijke mensen over de meest uiteenlopende zaken advies geven, met hen praten en soms door hun optreden veel narigheid bij voorbaat weten te voorkomen. Er wordt soms laag op een politieman neergezien en de commissaris meende dit te moeten terugvoeren op omstandigheden als in de tijd van Napoleon en Hitier. en de tijd waarop het er bij de keuze van een politieman voornamelijk op aan kwam of hij ovex een paar forse knuisten be schikte, waarvoor hij dan gehonoreerd werd met negen gulden per week. Sinds dien is er echter wel het een en ander veranderd en de tegenwoordige eisen, welke aan de politieman gesteld worden zijn hoog. Er zijn zo'n 80 wetten, welke gecontroleerd moeten worden en die daar om door elke politieman gekend moeten worden. Daarnaast is er dan nog de Algemene Politieverordening. De commissaris doorspekte zijn woorden met voorbeelden uit de practijk en hij deed dit op zo'n geestige wijze, dat de gehele causerie voor zijn toehoorders meer een kostelijk verhaal werd dan een droge opsomming van feiten. Massa's mensen schijnen te denken, dat een politiekorps bestaat uit een groep agenten en een commissaris. De werke lijkheid is echter een beetje anders en komt hierop neer, dat er in Schiedam ook nog zeven inspecteurs zijp, 4 adjudan ten en vijftien brigadiers. En het werk is verdeeld over een groot aantal afdelin gen, die elk op eigen terrein gespeciali- Toen de 51-jarige J. in 't V. uit Baren- drecht gisteravond omstreeks half zeven terug kwam van een proefvaart, bleek hjj zijn auto zo slecht in de hand te heb ben, dat hij na enkele vreemde bochten gemaakt te hebben een lichtmast omver reed in de B.K.-laan te Schiedam. De lichtmast viel dwars over de rijweg, zo dat. het verkeer even gestremd werd. Tijdens de proefvaart had hij sterke drank tot zich genomen, zodat dit waar schijnlijk de oorzaak van de aanrijding is. Het onderzoek, dat moet uitmaken of In 't V. al dan niet onder invloed was, is nog gaande. seerd zijn. Zodat het niet nodig is zich voor alle mogelijke zaken direct tot de commissaris te wenden. Daar is bijv. de afdeling verkeer, be staande uit een inspecteur, een adjudant, een brigadier en negen motoragenten. De gemeentelijke of geüniformeerde dienst heeft twee inspecteurs en deze afdeling controleert o.a. de arbeidswet en de ver makelijkheids wet (vergunningen). Uitvoerig ging de commissaris in op het politiewerk, dat zelden of nooit ter ken nis komt van het grote publiek, doch dat juist het politiewerk zo aantrekkelijk maakt de mogelijkheid tot helpen in de meest uiteenlopende zaken, het weer in de rails zetten van ontspoorden, de behulp zame hand bieden bij gevallen van ieu§" dige criminaliteit door opvoeden en ver anderen in plaats van bestraffen. Treffen de voorbeelden gaf de heer Rijpma hier van. Voor een eivolle zaal, het ,bal na" zal hier vermoedelijk ook toe geholpen heb ben, vierde de R.K. Accordeonvereniging „Concertino" te Kethel het feit dat het twee jaar geleden werd opgericht We hebben reeds meermalen geschre ven over deze vereniging en daarbij tel kens vermeld, dat het spel van de mede werkende leden vooruitging. De manier waarop gisteravond gemusiceerd is. we doelen hier op de lossere wijze waarop ieder van hen zijn of haar instrument hanteert, op de minder gespannen uit drukking der gezichten, dit alles stemnelt Concertino tot een gevestigde vereniging, een vereniging die de kinderziekten vol komen te boven is. We menen hier natuurlijk niet mee dat men uit deze musici nu maar lukraak 'n greep kan doen en dat men dan iemand heeft, die met z'n instrument b.v. een dansavondje kan verzorgen. Om dat te bereiken zal ieder van hen nog wel jaren moeten oefenen. Als ensemble geeft Con. certino echter al een pittig stukje muziek. De humorist L. de Bruin zorgde voor de lsc'h en werd met zijn liedjes op wer kelijk virtuose wijze op de piano bege- leid door de heer v. Dijk, de dirigent van Concertino. Meer uit vriendschap voor de heer v Dijk dan dat hij zich wilde laten voor' staan op zijn kunde als solist, verleende ook de heer M. Schippers op deze avond zijn medewerking. Deze bariton heeft een mooie stem maar graag hadden wij iets anders van hem gehoord, dan het eeu wige „Droomland" of „Sorento". Het is jammer dat men in deze kleine zaal ge- meend heeft te moeten gebruik maken van een microfoon met geluidsverster- king. 'n Gezellig bal besloot de avond. De neeir De Bruin, die d'e polonaise verzorg- moest dit onderdeel haastiglDk be- o/ttMtAO voo» icmeoAM f» 77ste Jaargang No. 22894 DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON 66152 POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 3 De grote „Adelaar" en de kleinere „Meeuw" twee drijvende bokken van W. A. van den Tak's Bergingsbedrijf N.V., voor deze gelegenheid broederlijk aan- eengesjord, hadden gistermiddag wel een bijzondere prooi in hun „klauwen", Een enorme ijzeren bak, vervaardigd in het Havenbedrijf „Vlaardingen-Oost" werd door deze bokken overgebracht naar het terrein bjj de ingang van de Wilhelmi- nahaven, waar het complex van de N.V. Tanker Cleaning Schiedam zal verrijzen. Deze bak, 35 meter lang en 10 meter breed, zal de „olieafscheider" in het be drijf worden en. daarom een plaats krij gen aan de waterkant, naast de drie gro te tanks, waarin de schoon te maken tan. kers hun water met olie kunnen afpom- pen. Door de straffe wind <die nog koud was bovendien) en de srke stroom, viel het karweitje niet nice. Het convooi, ge dreven en geleid door de sleepboten „Zee. hond'' en „Walvis", moesten op de druk ke Maas enkele rondjes draaien voordat het bijgevierd anker zijn plaats had ge- ADVERTENTIES f 0.15 per m.m.-hoogte. Bij con tract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN f 0 30 per m-m.-hoogte. Bij con tract speciale tarieven. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 0.50 bij vooruit betaling. Elk woord meer 3 et. Maxunum 60 woorden. Alle advertentie-orders worden gesloten en geplaatst overeen komstig de Regelen voor het Advertentiewezen. f 6.25 per kwartaal, f 2.15 maand en f 0.50 per week. per Bij het verplaatsen van een bestelauto aan de Bettoweg op het terrein van de in aanbouw zijnde fabriek voor Hijs- en Hefwerktuigen, trapte de 19-jarige heier G. W. V. uit Schiedam op de gaspedaal inplaats van op de rem. Het gevolg was, dat de auto regelrecht op een keet aan reed. waarvoor vier arbeiders zaten. Drie er van konden nog juist voor dé aan stormende auto wegspringen, maar één van hen, de 54-jarige heier C.' Z. uit Rot terdam raakte bekneld tussen de auto en de keet. Met een ribfractuur, kneuzingen en een gebroken enkel vervoerde de G.G. en G.D. hem naar het Gemeente Zieken huis, waarvan daan hij later naar zijn woning is gebracht. V. is niet in het bezit van een rijbewijs. de, eindigen daar de vloer enthousiast meedeinde. van de zaal Domein der ban- vonden. .Maar de mannen van „Tak's Berging" verstaan hun vak en de zware bak van 80 a 90 ton werd netjes op de van te voren gereed gemaakte stelling gedeponeerd. De rol-vjzers moesten snel nog verwijderd worden, omdat zij over- bodig waren geworden bij dit precisie- werk. Op de foto ziet men de bak langzaam op de stelling nederdalen. Links nog net een van de grote tanks, die deel uitma ken van dit in opbouw zijnde bedrijf. Gisteren is de brandweer tweemaal uit gerukt voor een schoorsteenbrandje. De eerste maal direct na de middag voor een brandje in een woning aan de Parallel weg, dat bij aankomst reeds gebrust bleek te zün door de inwoners zelf, waarbij geen schade was aangericht. De tweede keer voor een dergelijk brandje in de cantine van de Watersportvereniging aan de West-Frankeniandsedijk. Met een slang op de autotank had de brandweer het vuur spoedig geblust. De schade be draagt naa rschatting .250. Beide keren had brandmeester Keuze kamp de leiding.. h< iurbine-tanker „Kopionella" werd gisteren in volle zee door mevrouw TuijnVan Hille uit Amsterdam, gedoopt. Ter gelegenheid van haar 25-jarig be staan heeft de Schiedamse Kegelclub de Poedelaars een nederiaagserie georgani seerd, waarvan gisteravond op de kegel banen van de Kroon de eerste wedstrijd gehouden werd. Uiteraard werd hieraan enig officieel vertoon gegeven en de voorzatter van de jubilerende kegelaars, de heer W. Verwayen opende deze wed- I strijden dan ook met een korte speech, waarin hij de tegenstandster voor deze .eerste wedstrijdavond, de verenigingi A.D.O. uit Rotterdam verwelkomde en I de leiding overdroeg aan de fee9tcommis- sie, welker voorzitter, de heer A. v. Riin- derhoff, de vele schenkers der prachtige j prijzen bedankte. De uitslag van deze eerste avond werd: A.D.O. 1010, de Poedelsars 892, terwijl hoogste werper van A.D.O. de heer v. d. Ende werd met 208. Bij de Poedelaars was het een dame, die de hoogste worpen -S maakte, mevr. Vlig-Janssen met 206. De film, die tot en met Donderdag avond in het Monopole theater gaat, heeft de volgende inhoud: De gebroeders James beroven een trein in Texas en vluchten naar Het Vergeten Land, een strook grond waar ieder zijn eigen wet maakt, met als hoofdstad Quin to. De sheriff en de politie zoeken de streek af doch zonder resultaat. De she riff heeft zijn broer bij zich, die een ande re richting is uitgegaan en is gestuit op een der helpers van de James broers. Wan neer hij Hampton, de politiechef ontmoet, wil deze hem zijn gevangene afnemen, doch John staat dat niet toe. Hampton schiet op hem doch juist op het goede moment komen de James broers opdagen. Zij nemen hun broer en John Rowley mee naar Het Vergeten Land. Jesse Ja mes heeft Hampton in zijn hand gescho ten om hen te ontwapenen Mark Rowley (de sheriff) ontmoet Hampton en vraagt hem of hij John ge zien heeft. Hampton beweert dat John op 'hem geschoten heeft en is gevlucht met de James broers. Mark gaat nu naar Quinto om zijn broer te zoeken. Onderweg i ruimer, handel redelijk, ontmoet hij Henriette Alcott, een Engels meisje, dat pa haar vader's dood orde probeert te scheppen in Quinto en eigena res is van de „Quinto Burger". Mark vindt zijn broer John in een hotel iwaar hij verpleegd wordt door de James broers, die hem de ware toedracht vertel- len. Mark kan niets doen en besluit voor- 1 lopig in Quinto te blijven tot John's wond I genezen is. Hij laat zich door verschillen- de mensen die de stad beheren, overha len om te trachten de orde in Quinto te handhaven, zeer tegen de wil van Henriet- te in, die een officiële bescherming en wet voor Quinto wil. Zij voert een campagne en weet een groot aantal stemmen te verzamelen. Hampton wordt nu belast met het handhaven van de rust en orde in Quinto en besluit zijn vete met Mark in het stadje uit te vechten. Ondertussen zijn de Dalton broers op het toneel versche nen en John, belust op avontuur, is met hen meegereden, om een bank in Coffey- ville te bei-oven. Mark hoort dit en gaat hem achterna. De Dalton bende wordt neergeschoten en John wordt op het laat ste moment door Mark gered. Hij is zwaar gewond en sterft onderweg. Teruggeko men in de stad hoort hij van Henriette dat Hampton in aantocht is. Zij weet nu dat Hampton niet de man is waarvoor hij zich uitgeeft en dat hij slechts kwade bedoelingen heeft. Mark gelast iedereen in huis te blijven en waebt geheel alleen de komst van Hampton af. Bij het gevecht dat tussen de beide mannen ontstaat wordt Hampton gedood. Mark wordt voor het erecht gebracht en vrijgesproken en hij u Henriette gaan een gelukkige toekomst "gemoet in een vrij Quinto. K.F.C, keu ring 14 jaar. HEDEN Passage-Theater: Bestemming Mars (vplw.). Monopole-Theater dieten (14 j.). Stedelijk Museum: Pageiyks van 2—5 uur Bali-tentoonstelling. C.C.C., Lange Kerkstraat 34: Tent. werken van Dook Everse tot 4 November WOENSDAG Musis Sacrum: Herdenking encycliek opvoeding der jeugd (St. Aug Ver 8 u. R.K. OPENBARE LEESZAAL R.K. Openbare Lees- en Studiezaal en Bibliotheek: Geopend Dinsdag. Donder dag en Zaterdag van 1012 uur; iedere middag van 25 uur behalve Maandag en iedere avond van 7-8.30. behalve Donderdag en Zaterdag. Filiaal Gorzen tH Hartkerki: Dinsdag- avond van 6.30—8 uur. Vrijdag van 7—8 uur uitleen van Doeken Filiaal Kethel (R K Ver Oëbouw) elke Zonda" van half ♦wna»f mi half AAn. De nachtdienst voor de apotheken wordt deze week waargenomen door apotheek v. Westendorp, Singel 81. TONEEL EN MUZIEK Woensdag IS October: Schouwburg: Besloten Groote Schouw- burg: Besloten Kunstkring, 8 uur: Lering Richard Gordon. BIOSCOPEN. Programma's van 14 t.m. 20 October. Arena: Mambo (volw.) Capitol: Zeven beruchte ruiters (18 j.) Centraal: Revanche in Straatsburg (18 j.) Cineac en Colosseum: Ciske de Rat (14 j.) Harmonie: Zolang je nog een moeder hebt (18 j) Lumlère: Napoleon (14 j.) Lutusca: De verzonken schat (a. 1.) Luxor: On the Riviera (18 j.) Passage (Schiedam): Bestemming Mars (volw.) Prinses: Straat zonder naam (18 1 R-x: Het Tijgermeisje (14 j.) - Thalia: La Strada (18 J.) - t Venster: Het bed (ontoelaat! baar) Victoria. Ciske de Rat 14 j vo^?^Eto°a]M4i478ri,0ctober' Veemarkt. Aan- en ossen 1 ot. dl(1ren, als 850 vette koeien t b c -vri?4*ïe stuk= Kebruiksvee w.o. 891 m n,S. S.8raska,ve™ w.o. 2875 t.b.c.-vrij, 121 kalveren, 193 varkens. 182 biggen. 79-7 ^ajveren, miriS 16 vetilens. 382 schapen of lam- i. hokken of geiten. Weekaanvoer 5928 dieren Prijzen: vette koeien le kl. 2.60— 2e kw. 2.48—2.80. 3e kw. f 2.20—2.40; ^Jachtpaarden 2.30, ƒ2.10, 1.90, alles per «eg.; graskalveren f 400, 350. 250- nuchtere kal veren ƒ67. f52, 42; biggen ƒ53. f42. ƒ33: schapen 140. 120. 90: lammeren 120, ƒ100, ƒ90; kalf- en melkkoeien 1050, 9nfl, 725; vare koeien 730, f 625. 550. vaarzen 760. 680. 580; pinken 480. 425, ƒ350, alles per stuk. Vette koeien aanvoer ruim. han del kalm, prijzen iets minder dan gisteren, enkele prima's boven rotering. Graskalver^n aanvoer iets meer. handel stroef, priiren n(et geheel prijshoudend. Nuchtere kalveren even ruimer, handel redelijk, prijzen van vorige week konden zich met moeite handhaven. Biggen aan voer als vorige week. handel tamelijk, b«3te higgen ruim prijshoudend, verder onveranderd. Slachtpaarden aanvoer als vorige week. han del kalm, beste johge paarden wat stijver n prijs, verder onveranderd. Schapen en lam meren aanvoer iets meer. handel stroef, zware oude schapen wat hpger in prijs, verder prijs houdend. Kalf- en melkkoeien aanvoer a^i vorige week, handel tamelijk, prijzen stab.el. Vare koeien aanvoer gewoon, handel goed, prijzen als vorige week. Vaarzen en pinken aanvoer even groter» handel kalm, vooral niet hoger in prijs. ROTTERDAM, 17 October 1955 15 October v.m.: 528 ton staal IJmuiden; 530 ton kunstmest Amsterdam; 225 ton oud ijzer Alblasserdam208 ton mais Amersfoort; 100 ton rijst Zwi.jndrecht; 55.0 ton kolen Dor drecht: 250 ton stokvis Amsterdam: 90 en 80 ton asbest Goor; 260 en 130 ton manufacturen Helmond: 404 ton granen Leeuwarden: 305 ton granen Meppel; 360 ton granen Lochem: 174 tor. granen Mnarssen; 100 ton tarwe Breda; 88 ton tarke Kassei: 106 en 70 ton tarwe Almelo. To taal 48 reizen, 6 vletreizen. 17 October v.m.: 129 ton petr.cokes Kessel; 149 ton petr.coke5 Malburgen: 33 stand, hout Eindhoven; 274 ton zinkas Büdel: 210 ton gra nen Deventer; 93 ton granen Knollendam; 100 ton gerst Zutphen: 105 ton gerst Beringen: 70 ton gerst Oldebercoop. /KW»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 2