Van sigarenbandjes tot waarde volle munten j Kon. Paar op de Antillen Bestrijding van het lerarentekort Reportages uit de West Gloeilampjes Boeiende verzamelingexpositie in Amsterdam 30-urige werkweek als remedie tegen auto matisering Program voor morgen PAGINA 4 DINSDAG 18 OCTOBER 1955 OUD-COMMISSARIS REINALDA WORDT LID RAAD VAN STATE WOLHANDKRAB IN DE OUDE IJSSEL WILLEM BEUKELSZOON ONTTROOND 1 a in New York en na tuurlijk stadsgezichten, daarvan heeft Louis Hel- rner er nu al 21.000. ZOU U verder niet niet gepaste trots 'n helm van de Duitse kei- helm van de Duitse kei zerlijke garde ulf 1900, militair hoofddeksel uit 1870, een kepi van de vroegere Amsterdamse schutters of een knoop van een Ethiopisch uni form willen laten zien? Het was allemaal te be zichtigen op deze exposi tie. Postzegels verzamelen doen duizenden, maar het wordt iets moeilijker en nog boeiender, wanneer men zegels zoekt met het bijbehorende fotobeeld. Handtekeningen verza melen van 's werelds gro te sportfiguren, zoals Nurmi, Zatopek, Joe Louis en Bartali trok een sportliefhebber aan. In woners van Bergen kon den mijmeren bü het aan. schouwen van de collec tie ansichtkaarten op spoor- en tramweggebied, want „Bello" was er ette lijke malen bij. Veel be kijks trok de collectie ouderwetse schaakbor den, waaronder een mini. atuur op een tafeltje uit één stuk ivoor gesneden was. Mevr. De Bot-Snel- der uit Den Haag weet wat actualiteit is. haar verzameling hoofddoeken was nu reeds verrijkt met twee exemplaren gewijd aan het Koninklijk be zoek aan de West. Ande re waren bedrukt ter ge legenheid van de wereld tentoonstelling in 1883 in Amsterdam (met een kleine cultuurhistorie naar de kleding) van hit zilveren regeringsjubi leum van koning Willem III en van de Oceaan- vlucht van Lindbergh, bijzonder waardevol en voor kenners bepaald uniek leek ons tenslotte een muntenverzameling. Japanse zilverklompjes en Chinees sleutelgeld la gen daar zomaar in een vitrine evenals de voor loper van het muntwe zen: Chinees spadegeld dat zijn dienst deed dui zend jaar vóór Christus... daardoor te proberen aan de voortdurend ernstiger wordende moeilijkheden zo veel mogelijk het hoofd te kunnen bie den. Onder meer wordt op ruime schaal ge legenheid geboden studietoelagen te ver krijgen aan hen, die een studie gaan vol gen aan een universiteit of een hoge school ter verkrijging van een diploma waaraan ook onderwijsbevoegdheid voor bovengenoemde takken van onderwijs is verbonden. Deze maatregelen zijn de eerste van een aantal, die ter bestrijding van hel lerarentekort zullen worden getroffen Zij gaan aan de verdere maatregelen vooraf, omdat zij als gevolg van het feit dat de studie voor het leraarschap jaren vordert. pas op langere termijn effect zullen sorteren. Studietoelagen voor universiteit en hogeschool In het. onlangs gepubliceerde interim- rapport van de commissie voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs is een aantal maatregelen voorgesteld ter be strijding van het tekort aan leraren bij het voorbereidend hoger, het middelbaar, het kweekschool- en het middelbaar nij verheidsonderwijs. De minister van On derwijs, K. en W. heeft in overeenstem ming met de adviezen van de commissie thans enige maatregelen getroffen om (Van onze Amsterdamse redactie) VERZAMELEN zit de mensen In het bloed. Zij, die hun vrye tijd, hun speurzin en hun lief de voor deze hobby over hebben, weten doorgaans een prachtige collectie op te bouwen, waarvan 't be. zichtigen zeer zeker de moeite waard is. Om Am sterdam nu eens te to nen, hoe een behoorlijke verzameling wordt opge bouwd en wat er al lemaal te bereiken is, had de Nederlandse Ver eniging ,,De Verzame laar" in „Frascati" in de Nes Zondag een expositie laten inrichten door ruim 50 van haar 850 over het gehele land ver spreide leden. Burge meester D'Ailly, zelf een verzamelaar, o.a. van stadsgezichten, opende deze tentoonstelling, die hij „het neusje van de zalm" noemde. Natuurlijk ontbraken in „Frascati" de verza melaars van sigarenband jes niet. Toch moet men niet te min over hen denken. De heer P- C. Westhof, die de liefheb berij van zijn zoontje Pe ter overnam, kon U prachtige indrukwekken de exemplaren laten zien. Bijna alle facetten van het dagelijkse leven staan op het simpele sigaren bandje afgedrukt. „Love" namen de Amerikanen voor hun rekening, ter wijl de Belgen graag hun sigaar met een afbeelding van een duif zagen be kroond. Scheepvaart, vliegerij, vlaggen, fauna en nog veel meer kan men vinden op de onge veer 11.000 bandjes van de heer Westhof, die er trots op is veel oude exemplaren „die moet je zien te krijgen, mijn heer, tegenwoordig gooi en ze er met de pet naar" in zijn collectie te hebben. Lucifersmer ken is ook al zo'n ver zamelobject. dat niet nieuw is. Een exposant had er uit 48 landen, het oudste exemplaar was 80 jaar oud en stelde voor de Engelse Kanaalzwem mer Captain Webb. Bij zonder mooie merken wa ren die van de Kronings lucifers van Koningin Wilhelmina uit 1898 en het Oranje-Nassaumerk drie „Willeni-koningen" en prinses Wilhelmina. Stands met suikerzakjes uit aller heren landen waren er meer dan één, evenals er meer verza melaars zijn. die minia tuurtjes bijeenbrengen. HEEL mooi vonden wij de collectie antiek kinderspeelgoed en kinderboeken. Het oud ste dateerde van 1778, nl. een klaptafeltje. Verder waren er een allerliefst trekmangeltje, een kin derstoeltje uit 1800 en kastje met ziiverspeel- goed en een leuke crino linepop. Aan het militai re loven waren veel in zendingen gewijd. Een kapitein toonde zijn me dailles waaronder de nim. nier uitgegeven mussen- medaille voor Oostfront strijders, de eerste Ne derlandse medaille nl. de Doggersbankmedaiile uit de Vierde Engelse oorlog, een medaille van de Slag bij Waterloo en een mi niatuur-medaille van de Militaire Willemsorde op het Hnt van het Legioen van Eer. Weer een ander be steedt ziin vr\je tijd aan het bijeenbrengen van materiaal op gebied van unformkunde en diens collectie tinnen figuren was erg interessant, evenals de afbeeldingen van militaire hoofddek sels en diorama's van het „Zwarte Korps" uit 1809 en de intocht van Napoleon I op de Dam. Dinstinctieven blijken ook een gewild object voor verzamelwoede te zijn evenals papieren noodgeld, ondernemings- geld, kroonkurken, an sichtkaarten van film sterren (de exposant, be zat er 20.000, waarover hij 34 jaar gedaan had), auto. en vliegtuigplaat jes, menu's (o.a. van a)le staatsie-bezoeken van on ze Koningin na de oor log), lepeltjes met schil deringen in de holte, kof feretiketten alleen van eerste klas hotels, o.a. van het Waldorf Astoria Deze radiografisch overgebrachte tcle- foto geeft een beeld van de ontvangst van het Nederlandse koninklijk gaar in San Juan op het eiland Porto Rico. Een marine-officier wordt op de foto de hand gedrukt door H.M. Koningin Juliana. In het midden ziet de gouverneur van het eilandZ.E. Luis Munos Marin, toe. Rechts op de foto Z.K.H. Prins Bern- hard. Prins Bernhard heeft van het begin van zijn optreden in Nederland steeds een zeer grote belangstelling aan de dag gelegd in alles wat de welvaart van het volk kon bevorde ren. Zijn goodwill-bezoeken aan de Zuidamerikaanse landen vormen daarvan het meest spectaculaire ge tuigenis. Dat hij zijn bezoek aan de Nederlandse Antillen benut om niet slechts deze eerste-steenlegging te verrichten doch ook die van het nieuwe hotel op Curasao en daaren boven uitvoerige besprekingen voert met economische figuren op de beide hoofdeilanden, tekent hem zeer per soonlijk en, aangezien de economi sche problemen diep in het hart van de bewoners dezer eilanden een grote rol spelen, omdat zij niet ge heel vrij zijn van bezorgdheid te dien aanzien, zal ongetwijfeld deze spontane belangstelling van de Prins voor deze problemen, de band van sympathie versterken. Een groot evenement wacht H. M. en de Prins tenslotte in het derde HET programma van H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden op Curasao bevat morgen een viertal hoogte punten. 's Ochtends vroeg zal H. M. een monument onthullen, dat in een sterk gestyleerde vorm, doch in een begrijpelijke symboliek de autono mie der Nederlandse Antillen uit beeldt onder het motto, ontleend aan de vermaarde December-rede van H. M. Koningin Wilhelmina: „Steu nend op eigen kracht doch met de vaste wil elkander bij te staan". Daarmee sluit de dochter symbolisch het werk, door haar Koninklijke Moeder aangevangen, af. Dit monu ment is een daad van dankbaarheid der Antillen aan het werk van Ko ningin Wilhelmina; een fijne, kiese daad, die zonder twijfel niet slechts door de Koningin zelf, doch ook door het hele Nederlandse volk zal wor den gewaardeerd. Nadien zal H. M. de rijpere jeugd van Curacao toespreken. Op het ogenblik, dat wij dit schrij ven is ons de tekst van de Konink lijke rede nog niet bekend, doch men mag voor zeker aannemen, dat deze rede wederom een van die vele uiter mate belangwekkende redevoerin gen zal zijn, waarvan H. M. het ge heim bezit in haar diep sociaal voe lende persoonlijkheid. Dat zij in deze rede de jeugd van Curagao zal wij zen op de plaats, die Zij moet inne men in de wereld van vandaag, een plaats, die zij met meer bewustheid zelf zal hebben te bepalen nu de toekomst van het eigen land in eigen hand ligt en nu de Nederlandse An tillen een eigen plaats ook in het wereldbestel hebben verkregen, staat wel vast. Autonomie is een mooi ding, doch zij eist verantwoor delijkheid en zonder twijfel zal H. M. de jeugd, de toekomst van deze eilanden, wijzen op die verantwoor delijkheid en met haar hoge gezag de bloem der Curagaose bevolking die verantwoordelijkheid doen be seffen, die een onderdeel, een aspect is van de haar zo na aan het hart liggende verantwoordelijkheid der mensen voor elkander. Terwijl H. M. spreekt, zal Z. K. H. Prins Bernhard de eerste steen leg gen van het gebouw voor het Marine-biologisch station, dat eer lang op de Nederlandse Antillen in werking zal treden en onderzoekin gen zal verrichten naar de mogelijk heden voor nieuwe welvaartsbron nen in de zee. Ook deze plechtigheid draagt een zeer persoonlijke noot. In het radio-programma van Hilversum II zal vanavond van 1.8.45 tot 18.55 uur een reportage worden ingelast van het koninklijk bezoek aan de Nederlandse Antillen. In deze uitzending wordt een verslag gegeven van de aankomst van het Koninklijk Paar te Willemstad. Dit verslag zou oorspronkelijk worden op genomen in de uitzending van 20.05 uur (over beide zenders). In dit programma wordt nu direct begonnen met de rech- streekse uitzending van de buitengewone vergadering der Staten van de Neder landse Antillen. De voorzitter van de Amerikaanse vak bond, het Congres van Industriële Organi. saties (CIO), Walter Reuther, heeft gis teren een uit acht punten oestaand pro gramma wereldkundig gemaakt dat moet dienen als een schokbreker bij de komst van de tweede industriële revolutie, welke een gevolg zal zijn van het met reuzen schreden naderbij komen van de automa tisering. Dit program omvat onder meer een 30- urige werkweek, een sterke toeneming van de koopkracht bij de consument, een naar voren halen van de pensioenleeftijd, en een verbetering van de maatschappe lijke welzijnszorg. Reuther zette zijn opvattingen uiteen voor een subcommissie over de econo mische stabilisatie van een gezamenlijke congrescommissie over het economische verslag. Deze subcommissie neemt een aantal verhoren af met betrekking tot de nieu we industriële automatiseringstechnieken, het vervangen van de mens door de ma chine. district van Curagao, waar de bevol king van wat men daar noemt de „Band' abau" hun een grootse ont vangst zal bereiden. Voor deze ont vangst is een podium gebouwd, dat geheel de vorm heeft van een zoge naamd „koenoekoe-huis", met lemen wanden en een dak uit bladeren van mais vervaardigd. De bevolking van heel dit district, het grootste in op pervlakte, zal hier samenstromen om feest te vieren op de oude wijze: met een défilé, met een lintendans, met een oude quadrille en tenslotte met een grandioos oogstfeest, waarin heel de bevolking, uitgerust met speciaal hiervoor gekweekte mais-halmen, en in de oude drachten van het eiland, zal deelnemen aan de Simadan, de oogstdans. Duizenden mensen, de eenvoudigsten van het Curagaose volk, zullen hieraan deelnemen en zij hebben er maandenlang van Mei af reeds hun volle kracht en al hun beschikbare energie en tijd aan gegeven. Meer nog dan in de stad zal de Koningin hier in het platteland van Curagao, dat vol strekt geen naakte rots is, doch mooi groen aanziet in deze regentijd, ge waar worden hoe zeer zij leeft in het hart van het volk. Binnenkort is de benoeming te vef- wachten van de heer M. A. Reinalda tot lid van de Raad van State. De heer Reinalda was o.m. lid van de Prov. Staten van Noord-Holland en lid van de Haarlemse gemeenteraad, welke raad hij enige malen diende als wethou der van openbare werken en volkshuis vesting. Van 1937 tot 1947 was de heer Reinalda lid der Eerste Kamer en van 1945 tot 1947 burgemeester van Haarlem. In laatstgenoemd jaar werd hij Commis saris der Koningin in Utrecht, welk ambt hij bekleedde tot Juni 1954. De heer Reinalda is lid van de Partij van de Arbeid. In de Oude IJssel te Terborg is een Chinese wolhandkrab in een visnet opge haald. Deze soort krab is voorzover be kend nooit eerder in de Oude IJssel aan getroffen. Voor de vissers zijn deze krab ben bijzonder onprettig, daar zij de net ten finaal kunnen vernielen. (Van onze Haagse redactie) Willem Beukelszoon heeft Let haringkaken uitgevonden, schre ven B. en W. van Den Haag in hun prae-advies tot het verlenen van een bijdrage ad 1000,in de oprichtingskosten van een gedenk teken in Biervliet. „Het is bedroe vend, dat de vroede vaderen van zo'n grote stad niet beter weten dan 'n slecht geschiedenisboekje", zo zeide de heer Tobi (P.v.d.A.) gistermiddag in de raad. Citerend uit oude geschriften „bewees" hij. dat men het haringkaken en het zouten in volle zee reeds kende nog vóórdat de legendarische Willem was geboren. De historici willen tegenwoordig dan ook niet verder gaan dan de veronderstelling, dat Willem Beukelszoon de methode van het haringkaken belangrijk heeft verbeterd. Overigens zag de heer Tobi hierin geen reden om tegen het voorstel te stemmen, dat aldus met algemene stemmen werd aanvaard.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 4