JAAR 'E Mysterie M' dVeekend in SMOORENBURG JONGENSKLEDING i H Historisch Museum drie zalen rijker V' E Kampioenen r kampioen-advertentie De schepping van Abraham Kuyper Katholieke Vlaamse schrijvers deden zich horen J een begrip van degelijkheid I SMOORENBURG aanbieding.dus iets bijzonders DINSDAG 18 OCTOBER 1955 NSC PAGINA 6 door Mgr W. NOLET WÊÉÊÊÊÊÊÊlÊÊÊiÊt£ÊÈ I lllllllillllllllllllll Links: Lia Timmermans Rechts: Em. v. Hemeldonck .voorzitter. AP»2 i«' 35" Touwtjes strak Natuurtalent Poezie CRUYS VOORBERGH PRESENTEERDE „ANTIEKE" MODESHOW Artsen musiceerden op Kamermuziek matinée VRIJE UNIVERSITEIT M.» xn.i» >jg Wt AC* t i est a/~; 't£ mmmmwm tt i'Td Maquette van het nieuwe universi- tekscomplex dat soa/s wij onlangs reeds uitvoerig berichtten de Vrije Universiteit zich voorstelt neer te zetten op een terrein in de nieuwe tuinstad Buitenveldert vlak bij het Olympisch Stadion in Amsterdam- Zuid. Links aan de kant van de Amstelveenseweg het hypermoderne academisch ziekenhuis met zeven honderd bedden (kosten wellicht f 20 tot 25 millioen) met daarvoor een zusterhuis en in de tuin een hortus. In het midden tien labora* toria. Daarnaast rechts een hospitium gelegen rond een vijvereen boeken- huis en bibliotheek, twee aula's en een hoofdgebouw aan de kant van de Verlengde Purnassusweg. Met de bouw van het ziekenhuis hoopt de Vrije Universiteit volgend jaar te kunnen beginnen. Het werk zou dan in 1960 voltooid kunnen zijn. Daarna of eventueel eerder zal gestart wor den met de andere delen van het universiteitsstadje T~\ E NAAM van Dr Kuyper (1837 tot 1920) zal voor eeuwen ge bonden blijven aan dit Instituut voor hoger onderwijs. Het is ge boren uit het geloof van deze man, een geloof, dat bergen kon ver. zetten, uit zijn liefde voor de Christus, die hem boven alles ging. Er gaan lijnen van Da Costa en van Bilderdijk naar deze reus, maar de man, die het deed, was Abraham Kuyper. De Gerefor meerde Kerk had in 1796 haar be voorrechte positie verloren. Wil lem I herstelde die niet. maar gaf aan de Gereformeerde Kerk, d;e voortaan Nederlandse Hervormde Kerk zou heten, een Algemeen Reglement, dat haar practisch on der de macht van de Koning bracht, wel geheel in afwijking van de Calvinistische beginselen over de verhouding van Kerk en Staat. Langzamerhand werden de bepalingen verzacht, maar de geest van het Rationalisme liet zich gel den in de oude Staatskerk. Bilder. dijk, Da Costa, Groen van Prinstc- rer, Heldring, verzetten zich krach tig, maar het Rationalisme won veld. Geen wonder, dat de oude, echte Calvinisten met deze toestand niet tevreden waren en in doleantie gin gen op het voorbeeld van Kootwijk CFebr. 1886). Dat betekent, dat zij met smart de oude Kerk verlieten, omdat die Kerk ontrouw werd aan de overgeleverde leer van Dordrecht in 1618. Ik wil niet zeggen, dat alle leden van de Hervormde Kerk on trouw werden aan de belijdenis van Dordrecht, noch dat de Hervormde Kerk in haar geheel ontrouw werd aan het overgeleverde Geloof, maar zij bleven met de „modernisten" één Kerk vormen. Ook vroeger hadden dergelijke afscheidingen reeds plaats gehad, en in zijn dagen had Le Sa ge ten Broek het in zijn tijdschrif ten reeds opgenomen voor de ver volgde dolerenden. In 1892 verenig den de dolerenden zich onder de naam: Gereformeerde Kerken in Ne derland. Maar reeds lang tevoren was Dr. Kuyper bezield met de idee van een Calvinistische Universiteit. Richt men slechts een Seminarie op, dan kortwiekt men de christelijke geest die niet slechts het godgeleerde on derwijs bezielen, maar op elk gebied van wetenschap zijn herscheppende en heiligende kracht openbaren moet Zal het Christendom een zuurdeeg in ons volksleven zijn, dan moet ook de rechter, ook de geneesheer, ook de staatsman, ook de letterk -dige, ook de wijsgeer de inhoud zijner weten schap door het licht van de Christus laten beschijnen. Zo schreef hij in 1870. De Wet-Heemskerk op het Ho ger Onderwijs gaf enerzijds de mo gelijkheid om een Vrije Universiteit te stichten, maar anderzijds werd de theologische faculteit veranderd in een faculteit voor „godsdienstweten schap" Theologie als zodanig zou niet meer gedoceerd worden en zo werd het stichten van een eigen Uni versiteit een practische noodzaak. In 1878 viel het besluit, om een Vereni ging van Hoger Onderwijs op te rich ten op de grondslag van de Gerefor meerde beginselen. Er ging een cir culaire in zee, om de middelen bjj elkaar te brengen. •AAR nu komt het wonderlijke mysterie. Het gereformeerde volk was rijk aan idealen, maar over het algerrieen waren het de kleine luiden. Men kon idealen hebben, maar waar zijn de geldmid delen om ze te verwezenlijken. In de registers van de notulen, die ik voor me heb liggen, blijkt, dat reeds in 1879 Dr Kuyper en Dr Rutgers als hoogleraren benoemd worden voor de Theologie, weldra anderen, ook voor de Rechten, terwijl de naam Woltjer al gauw verschijnt in de lit teraire faculteit. 20 October vindt de plechtige opening plaats, en wie herinnering heeft aan de opening van de Nijmeegse Universiteit, kan zich voorstellen hoe de aanwezigen ge roerd waren bij deze plechtige gele genheid, toen Dr. Kuyper zijn be roemde rede uitsprak over Souverei- niteit in eigen kring. Het begon in een gehuurd gebouw, weldra trok men in het gebouw op de Keizersgracht, waar nog de hoofd zetel is. Maar, wanneer men in het Gedenkboek, uitgegeven bij de vie ring van het vijftigste jaar van de Universiteit in 1930, leest, dat het aantal van de leden die meer dan 25.jaarlijks bijdroegen voor het goede doel, steeg tot 26, zegge zes en twintig, dan krijgt men de indruk dat enerzijds het gewone kerkvolk zijn penninkske in brede kring bij droeg, en dat anderzijds de hoogle raren behalve hun werkkracht met een minimum salariëring het hunne hebben bijgedragen. In 1901 werd de Stichter van de Vrije Universiteit in het Coalitie-ka binet Minister-president. Als zodanig vergeet hjj zijn Universiteit niet. In 1905 gaf de Wet-Kuyper aan de bij zondere Universiteit het recht, dat de daar afgelegde examens de wet telijke bevoegdheden verleenden. Het was een zware strijd geweest, maar de Vry'e Universiteit had het pleit gewonnen. En zo bezit Amsterdam nu een inrichting, waar de Weten schap onderwezen wordt op grond slag van Gods Openbaring, waar We tenschap en Godsdienst elkaar door dringen, waar Gods Woord de Weten schap leidt. In de laatste vijf en twintig jaren is de bloei van de Vrije Universiteit gestegen. Ook menig katholiek jurist gaat gaarne de colleges volgen, om dat hij meer fundament krijgt voor zijn juridische vorming, wanneer die gebaseerd is op Gods Openbaring. Overal in de stad treft men gebou wen aan, waar de Wetenschap be oefend wordt in de geest van de Vrije Universiteit, en wanneer straks de nieuwe bouw zal uitgevoerd worden, dan zal ook uiterlijk dit monument van Calvinistisch Gods-vertrouwen een vinger zijn, die omhoog wijst in de grote stad, die maar al te veel opgaat in de materie. Het zou ondankbaar zijn, wanneer we niet constateerden, dat verschil lende leerlingen van de Vrije Uni versiteit aan het Vaderland grote diensten bewezen hebben. Ik denk nu aan de professoren, die zich ver dienstelijk maakten in de oorlog; aan de dappere Professor Oranje, en voor al aan de grote leider Gerbrandy, die de moed erin hield in de oorlogstijd en van wie een Bisschop in Schot land mij verklaarde, dat hij hem hoog had als een „real Calvinist". Bij alle verschil, dat er is tussen Calvinist en Katholiek, kunnen we ons toch van harte verheugen over de bloei van de Vrije Universiteit. Want, zoals een leerling van die Uni versiteit eens zei: „We werken toch allemaal voor dezelfde Christus". Vivat, floreat, crescat de Vrije Universiteit. Personeel gevraagd Gevraagd een nette jongen voor expeditievverk en hulp op bestelauto. Leeftijd 14-15 jr. Tramkosten worden vergoed. Aanmelden N.V. Suikerwerk- fabriek „Arba", Rozenburgse- straat 14, Schiedam. Gevraagd nette hulp in de huishouding voor eventueel dag en nacht, meerdere hulp aanwezig. Mevr. v. Harmeien, woonhuis hoek Lange Haven- Gerrit Verboonstraat. Nette jongen gevraagd voor lichte labrlekswerkzaamheden Leeftijd 14-15 jaar. Tramkos ten worden vergoed. N.V. Sui_ kerwerkfabriek ,,Arba", Ro- zenburgsestr. 14, Schiedam. Dienstaanbiedingen Biedt zich aan ongehuwde juffrouw voor het schoonhou den van kantoor of winkel: de gehele week. Br. S 2888 NSC, Dam 18, Schiedam. Goederen gevraagd Wij betalen v.a. 30 ct per kg. lompen en de hoogste prijzen voor couranten, oud ijzer en alle' soorten metalen. W. Jans sen, Noordvest t.o. 11, Dam- laan 50, Tel. 68134. Goederen aangeboden Te koop wegens plaatsgebrek tekenbord 100 x 150, verstel bare tekentafel, merk „Sta vast" en tekenmachine merk „Isis", geheel compleet in goede staat. Prijs f 285.-. W. M. Vester, Rembrandtlaan 16 A, Schiedam. Handel en Bedrijf Het Radiohuls, H. P. v. d. Pa- voordt, Hoogstraat 92, Telef. 68044. Philips radiotoestellen f 80, f 98, f 134, f 169, f 165, f 174, f 198, f 225. f 285, f 358, f 378 en hoger. Philips Televi- sieapparaten f 495, f 650, f 795 t 925 en hoger. H.E. en Ruton stofzuigers, wasmachines In diverse prijzen. Het Radiohuis, H. P. v. d. Pa- voordt, Hoogstraat 92, Telef. 68044. Electr. gramofoons voor inbouw f 79, gramofoon op voet f 89, gramofoon in koffer f 112, bandrecorders Play Time f 386, Philips f 798, pick-ups f 16.50, f 19.75, f 21.70, micro, foons f 16.50, f 17.50, f 35.- en hoger. Versterkers, onderde len, radiobuizen, enz. enz. Het Radiohuis, H. P. V. d. Pa- voordt, Hoogstraat 92, Telef. 68044. Infraphil f 37.50, Phi lips hoogtezon f 76.50, Electr. soldeerbouten f 5.15, f 6.15, f 15.75. Amroh radio-onderde len, radiobuizen, radioboeken en schema's. Het Radiohuis, H. P. v. d. Pa- voordt, Hoogstraat 92, Teief. 68044. Electr. kachels Feno f 21.50, f 35, A.E.G. f 28.50, Erres f 27.50, straalkachels f 28.50. Passpiegels 120 x 30 cm. 12.75, 120 x 36 cm f 14.75, 80 cm. rond f 17, compleet ge plaatst. Geslepen ruiten voor suitedeuren, glasplaten enz. Van Loopik's Glasindustrie, Boterstraat 39, telefoon 68945. Inlijsten van platen, foto's en aquarellen, schilderijen. Scherpe prijzen en toch 2 jaar garantie. C. van Loenen, Dam 41-43, Tel. 66192. Showroom: Vlaardingerstraat 6. Emaille emmer, flinke maat 28 cm., crème met groene rand met opschrift Groenten nu 2.98 Kolenkitten vanaf 2.35, ka chelhaakjes, kolenschoppen enz. enz. bij Bokhorst, Groene- laan 36, Hoogstraat 34. VERBROEDERING BIJ KELK TRAPPISIENBIER w 2-rlj jekker mei witte teddy voering en korte teddy kraag in winddichtft gabardine 12 jaar 36.- prijsverschil per maat 1.50 9 lange corduroy pantalon poolvast en ijzersterk 12 jaar 1 675 prijsverschil per maat 0.75 9 t-rij pluslourpak in sterke dichtgeweven Jonegal tweed met opgestikte zakken en rugceintuur prijsverschil per maai 1.25 9 warme jongensblouse van gemoltonneerde tricot in Irisse 3-kleurige dessins 12 jaar 5" prijsverschil per maai 0.50 0 poolvaste corduroy plusfours in blauw, bruin, groen, bordeaux en grijs 12 jaar 16" prijsverschil per maal 0.75 0 prachtige 2-rij jas kort model met alpacca shawlkraag geheel leddy gevoerd met echt leren knopen zeer zware katoenen gabardine 12 jaar 4850 prijsverschil per maal 1 25 0 kamgaren pantalon met antislip hand en dubbele zoom 12 jaar 19" prijsverschil per maal 0.75 AMSTERDAM NIEUWENDIJK 190 ROTTERDAM BINNENWEG 42 SCHIEDAM H00GSTR. 39-43 et behoeft geen kapitalen te kosten! Met de plaatsing van een mm mi mi iiüiiii kunt gij wellicht Uw doel reeds bereiken. Dr Abraham Kuyper. de stichter cn eerste rector-magnificus van de Vrije Universiteit. "RAAG niet de weg naar Kasterlee, als je toevallig in de buurt bent van dat Kempische dorp. De boeren zouden eens onder hun pet krabben er vriendelijk hel hoofd schudden. Of in de bekoor, lijkste melodie van hun Kempisch dialect vragen: „Wel menier, ge mint zieker Kaassel" In ieder ge val zou je tenslotte goed terecht komen. In Vlaanderen komt alles tenslotte terecht, zonder veel poes pas en drukdoenerij. En het trap. pistenbier, met een bruine fonke ling in de Gargantuaanse glazen kelk gegoten, smaakt even lekker en prikkelend-rins. ook al moet je in de waranda van een „Afspan ning" een paar kwartieren wachten op een bus of op een afspraak. In zo'n waranda hebben wij de kruim van de katholieke Vlaamse schrijvers begroet Zij hadden Kasterlee gekozen voor een bijeenkomst met enkele Noord- Nederlandse vrienden. Zij voelden be hoefte om de critici uit Holland te doen weten, dat er behalve door Teirllnck, Elsschot. Gijsen of Claus, ook door Vlaamse katholieken proza en poëzie wordt geschreven die de aandacht waard is. Vlaamse gemoedelijkheid had daar al bij de eerste kelk bier de grenzen door broken. Maar meen niet dat gemoede lijkheid de straffe hand van een dirigent uitsluit. Emiel van Hemeldonck. roman schrijver en hoofdinspecteur van mid delbaar onderwijs, denkt daar anders over. Deze rijzige heer. het weerbarstig wit haar in het midden gescheiden, weet wat organiseren is Samen met de ge duldige Steven Debroey, die vanuit zijn villa in de Kasterleese dennenbossen Nederland bereist voor een Vlaamse uit gever hield voorzitter van Hemeldonck de touwtjes strak. Om 5 uur moest de bijeenkomst met de romanciers beginnen. En omstreeks 5 uur kwamen zij dan ook van alle kan ten het hotelletje „Kempenrust" binnen. Gaston Durihreux de goedmoedige ho telier uit Oostende, moeizaam en nerveus maar met een ontwapenende oprecht heid; André Demedts. wiens fijngesne den kop in vijf minuten meer mimische variaties vertoont dan Albert van Dal- sum in vijf bedrijven: de rond-hlozende filmcritica Maria Rosseels. achter wier brilletje de humor chuilf die tater in de avond het erezelschao zou verrassen: Paul Lebeau stevig gebouwd en intel ligent als het een phïlosophieprofessor aan het Athenaeum past. met in zijn spoor de kleine Fred Germonprez: Va leer van Kerkhove- wat slungelachtig jong voor een Duitse leraar met al grij zend haar en last not least de blonde Lia Timmermans. De oudste dochter van de verteller uit Lier woont met haar man Lou As- peslagh in Oostende Zij heeft zonder de natuur geweld aan te -'oen, de elegance van de wereldse badplaats geënt op een pure Lierse eenvoud. Hoe. dat zou 's avonds blijken, toen zij aan de be stuurstafel tronend met een charme om tien televisie-nmroensters jaloers te ma ken ging vertellen Met eei zachte, zan gerige tongval die zij zelf „algemeen beschaafd Brabants" noemt, hield zij, zo argeloos bescheiden een tegelijk boeiend als slechts een verteller van nature het kan, een causerie over haar boekjes. Causerie? Al vertellend kregen haar sim pele woorden de «vormkracht van een kunstwerk de gestalten van het kleine Engelse --elsje dat haar „Boekje van Martha" inspireerde of van de groot moeder die nooit bang was. werden ze levend als ooit Leontientje of Pallieter levend zijn geweest. In de volmaakte stilte van het luisterend gezelschap open baarde zich het wonder van een natuur lijk verteltalent. Vóór haar hadden ouderen het woord gehad. Duribreux, die alle verwarrende belem meringen van het mondeling debat glansrijk overwon in de voorlezing van een subliem fragment uit zijn „Parabel van de gehate farizeëer" en Maria Ros seels, geestig vertellend over haar lit teraire loopbaan Paul Lebeau onpre tentieus maar overtuigd zijn inzicht in de romankunst verdedigend en Valeer van Kerckhove die verteld over de ma nier waarop hij een Nederlandse roman prijs kreeg toebedeeld André Demedts die bij zijn inleidend woord allen een beurt gaf behalve zich zelf, en Emiel van Hemeldonck die dit tekort herstelde en daarna als een trot se nater famllias van de katholiek" Vlaamse sehriiversbenf zich afvroeg of in de Nederlandse literatuurbeschouwing deze groen niet te zeer wordt veron achtzaamd. Het ts een vraag die niet in een handomdraai te beantwoorden is. Maken de Vlaamse uitgevers van deze schrijvers voldoende oropaeanda over de grens? Ts het de katholieke Neder landse kritiek en de boekhandel kwallik te nemen dat zii ruim aandacht schenken aan niet-katbolieke Vlamingen zolang Zich daaronder kunstenaars aH Teirlinck. Giisen. Elsschot, Brulez of Riet van Aken bevinden' Ts het niet veeleer zo dat Nederland Mil ts met iedere goede litteraire prestatie uit Vlaanderen en dat katholiek Nederland niets liever ziet dan dat zulk een pres tatie van een katholieke Vlaming af komstig ts? Slechts de patron van „Kemnenrust" weet met hoeveel Tran- pistenbier de wederzijdse goede bedoe lingen tn deze kwestie die avond wer den beklonken. EN stralende Zondag was gewijd aan dichtkunst. In hoeverre daar de kerkgang bjj hoorde in de ver waarloosde hal die de 3000 Kasterlee- ers tot Godshuis dient, werd niet ver meld. Maar midden onder de H. Mis, die de priesterdichter Anton van Wll- derode aan een zjjaltaar opdroeg was daar een brokje pure Vlaamse poëzie. Daar schoof voetje voor voetje een klein zwart wezen te voorschijn, een ge bogen vrouwtje op zwarte pantoffels en met een wijd uitstaande zwarte pele rine. als een spookverschijning, z,wart vanaf het parapluiestokje onder de man tel tot aan de pleurantenkap die wiid ge drapeerd het gelaat omhulde Zijn de Vlaamse middeleeuwen In dit dorp on besmet bewaard tot onze dagen? De volkse zin voor poëzie is het zeker in dit land waar ieder uithangbord of span doek een gedicht draagt en waar de veldwachter, terwijl de rood-geel-zwart gesjerpte burgemeester zijn buitenland se gasten de erewijn reikt. langs zijn neus weg vertelt, een dichter en ro manschrijver te zijn. Ten bewijze foont hij twee heuselijk gepubliceerde deeltjes, een dichtbundel en hoe kan het an ders bij de veldwachter een speur dersroman. Drie dichters lazen deze dag uit eigen werk. Anton van Wilderode frappeerde met opmerkelijk klare poëzie in een ge dicht als „De brug" Jos d'Haes ver tolkte de spanning van de twijfel die in de jongeren leeft en Reninea las onge kunsteld en juist daardoor indrukwek kend, enkele nieuwe verzen, waaronder -Pluis" bijzonder de aandacht trok. Professor Albert. Westerlinck leidde de voordrachten in en wees daarbij zonder chauvinisme op het goede en op de te kortkomingen van de jongere katholie ke poëten Kijk, die onopgeschroefde toon, die waarachtige bescheidenheid van kun stenaars bij wie geen zweem te bespeu ren valt van pose, deze argeloze kunst beoefening, omdat het in dit land een voudig niet anders kan, dat raakt de toehoorder in het hart. Hjj kan er even min aan ontkomen als aan de schoon heid van de Kempen met haar duin toppen en haar heuvelende dennenbos sen waarin de pracht der paddestoelen gestrooid ligt in de verlokkende kleurig heid die het uitstalraam van een ban ketbakker eer zou aandoen. MET om het half uur klinkende melodieuze, huiselijke getingel van een oude klok en het ijl- •.eldere geklingel, als van zilveren bel letjes, van de kristallen van de waar lijk schitterende kroon, 'die trilds *:s er een zware wagen voorbij denderde over de Blaak, vermengde zich met de charmante en vlotte kout van Cruys Voorbergh, toen hij de genodigden voor de officiële ingebruikneming van de drie benedenzalen van het Histo- risch Museum, op deskundige wijze j een reeks magnifieke damestoiletten uit vorige eeuwen liet' bewonderen. Het was een heel gelukkige omlijsting bij deze overigens sober gehouden plechtigheid van de opening van het drietal zalen, waarover wij in ons nummer van Zaterdag al het een en ander vertelden. In de grootste zaal dan, die zich ook uitstekend leent voor ontvangsten e.d., hadden zich tegen half vijf Zaterdagmid dag o.m. burgemeester Van Walsum en diens echtgenote, mr K. P, van der Man- dele, diverse raadsleden, leden van de commissie van toezicht en andere ge nodigden verzameld om er gemakkelijk gezeten op de rijk geornamenteerde stoelen uit het huis Rubroec aan de Rotte van Abr. Huibertsz. van Rijcke- vorsel, 1791—1869, te luisteren naar het geen wethouder J- U. Schilthuis. voor zitter van de commissie van toezicht had te vertellen over de „inboedel" van de prachtig gerestaureerde zalen hij bracht daarvoor o.m. bijzondere dank aan de conservatrice, mej. P. Beydals en daarna hun blikken te laten gaan over de show van costuums. Costuums waarin Cruys Voorbergh de oude modeprenten ten leve wekte: cos tuums van een Waterlandse vrouw of van een dame uit de pruikentijd, of uit c'e j-jörns VI-periode: costuums van ver- st'lde verfijning en vervaardigd van kostbare zijde uit Lyon. die zo sterk was, dat de dame in kwestie in deze .lapon haar verloving en gouden bruiloft kon_ vieren. Hetgeen ook gebeurde.... De japon van een dochter van een.Zaan- kanter uit 1770 verbaasde door zijn een voudige rijkdom en smaak. Na de Franse revolutie kwamen de Grieken aan bod en wèg brede heupen: recht toe, recht aan was de donkerbruine janon, die de genodigden te zien kregen. Maar chique was het: ..empire" was de betiteling in die tijd voor deze mode. Maar al gauw werden de rokken weer voller. Een cos- tuum uit 1830. dat juffrouw Kegge uit de Camera Obscura. beslist zou hebben bekoord, toonde Cruys Voorbergh daar na om tenslotte nog een voornaam lila bal-toilet uit 1870 te laten zien en dan grootmoeders japon tegen het einde van de 19de eeuw. Een ipteressante show, die prachtig harmonieerde in de nobele sfeer van de grote middenzaal in het museum, die met de beide eveneens op die dag in gebruik genomen, op de Leuvehaven uit rende 'alen het Historisch, Museum zeer bphhpo verriikf. Daarvan konden de ge nodigden zich na afloop van Cruys Voor- bergh's show overtuigen gang. bij hun rond- Plannen Wat de toekomstplannen van het mu seum betreft: de kleine zaal aan de voorkant aan de zijde van de Leuve haven is nog in restauratie, evenals de drie zalen aan de Bulgersteynzijde. Een zaalbetimmering uit het huis „Rustplaats" aan het Westplein, toen bewoond door dr E. van Rijckevorsel, welke de Erasmusstichting jn 1949 het 'leez auiapi sp u! UE3i 'pooques umasnui uitziende op de tuin, worden geplaatst. De grotere zaal, evenwijdig aan deze middenzaal, is wat formaat betreft juist geschikt t°t plaatsing van de „zaal" uit het pand Leuvehaven 103. Dit huis werd in 1751 gebouwd en ingericht als mu seum door de bekende verzamelaar Jan Bisschop. Deze „zaal" werd in 1912 ge kocht om te worden geplaatst in het te Nijmegen te bouwen landhuis „Heyen- dael", welk huis inmiddels is nagelaten aan de St Radboudstichting. De voorzit ter van deze stichting heeft inmiddels aan de voorzitter van de Stichting His torisch Museum Schielandshuis, mr K. P. van der Mandele. medegedeeld, dat men inziende, dat Rotterdam geen zaal uit een der 18e eeuwe grachtenhui zen meer ter beschikking heeft gaar ne medewerking wil verlenen om de Lodewijk XV-betimmering met Pla fonds en schoorsteenstuk in Rotterdam te doen terugplaatsen. Het is een ge schenk dat echter grote onkosten zal meebrengen. De kamermuziekmi-ddag, welke door artsen in het kader van het zevende le dencongres van de Koninkl. Mij. t.b.d. ge neeskunst Zaterdagmiddag in de aula van Boymans georganiseerd was, heeft over het geheel een verheugend peil van ama teuraal musiceren te horen gegeven. Zon deren we de vertolkingen van Fauré's zesde nocturne en tweede impromptu nog af, die op een niveau lagen, dat door dilettanten slechts bij uitzondering bereikt kan worden, dan nog is er alle reden, om deze middag in haar volle omvang zeer geslaagd te noemen. Een cellosonate van Vivaldi en een vioolsonate van Mo zart profiteerden van een gevoelige mu- siceertrant, die zelfs onder de druk der net toereikende techniek de spontaniteit haar vrije loop gaf. Een divertimento van Mozart vertoonde alle musiceervreugde, die alleen aan de spelers van een kamermuziekensemble is voorbehouden, terwijl de finale mat een opmerkelijke gaafheid werd weergegeven. Liederen van Fauré en Roussel werden voorgedragen met onmiskenbare muzika le intelligentie en uitstekend tekstbegrip, waardoor zij tot een charmante vertolking geraakten. Tenslotte kon ook onze be wondering uitgaan naar de begripsvolle en doorvoelde weergave van Pijper's pia nosonate, waarbij ook de heel eigen, aan het instrument gebonden mogelijkheden van het laatste deel zo treffend gereali seerd werden Waarlijk een imposanie manifestatie van een hoogstaand dilettan tisme. 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 6