i Een daad van geestelijke moed Aalmoezenier Van Croonenburg maakte het Katholiek Thuisfront gezond r Op enkele dagen voor het referendum: u rOKfce m mm Gloeilampjes DUET ES ZIET EISENHOWER IN ROLSTOEL Anglicaanse Kerkvergadering hand haaft intercommunio met Z.-India ROKEN IN EEN NIET-ROKEN 1 Het „Duitse hart" klopt sneller dan goed is voor de Europese geest... Het corridor-verkeer naar Berlijn Afscheid voor vertrek naar Genève Minister Cals sprak op het feest der V.U. Florida's universiteit blijft gesloten voor negers Hongaarse soldaten in Oostenrijk op zoek naar vluchtelingen Japanse wapens voor Indonesië? DONDERDAG 20 OCTOBER 1955 PAGINA 3 Strijd om de twijfelaars In een bonte men geling schreeuw den de affiches op de aanplakborden in Saarbrïicken de kiezers hun ja en neen toe. mr mtm Bellingwolde Verschoten kruit Christelijke vakbondleiders in het pro-Duitse kamp? Houding van Adenauer's C.D.U. Bedenkelijke propaganda- vergaderingen Duidelijke taal Amerikaanse staat talmt, nut uitvoering rassen gelijkheid ACTIE VOOR VLUCHTELIN GEN IN NOORDEN DES LANDS UITGESTELD ALBERT SCHWEITZER OP BUCKINGHAM PALACE ONDER BETONNEN PAAL GEDOOD HUGH ROSS WILLIAMSON OPGENOMEN IN DE R. K. KERK EXPRES HAD EEN UUR VERTRAGING Maar „ik had de wind in de zeilen" V errassingsacties Bekend schrijver en ziele- leider terug naar Rome DE KWESTTE MARGARET- TOWNSEND GEEN PREMIE'S MEER VOOR HOUTDUIVENVLEUGELS Ander thuisfront Saarlands politieke hartstochten bereiken hoogtepunt (Van onze speciale verslaggever) SAARBRUECKEN, 19 October. Het schone napaar tracht een beetje kleur te brengen over stad en omme landen van het vlekje Europa, waarop eens te meer de blikken gericnt zijn. Dat is niet gemakkelijk, want de Saar is een triest en dof industrie gebied, waar het hele leven is overtrokken door een nevel van fabrieks- uitwasemingen. Er zijn niet veie dagen in het jaar, dat men vanuit een Saarbrucker hotelkamer een beider uitzicht beeft over de stad, die zich in de rommelige verwarring van haar herstel niet van Duitse steden onder scheidt. De tricolore op de hoge, over de stad dominerende kubus, waarin de Fransen zich hehben genesteld, is maar nauwelijks door de nevelen te onderkennen. Eens heette het in Saarbrucken, dat deze eerste bescheiden wolkenkrabber der stad werd gebouwd om de hoge heren der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal en hun trippelende secretaressen te huisvesten. Dat lijkt nu lang, zeer lang geleden Johannes Hoffmann, de veelbesproken primus van het pro-Franse Saarbewind en de onvermoeibare leider van het „Ja"- front, sloeg niettemin een goed stuk propaganda uit deze vestigingsplannen van de KSG, toen hij enkele jaren geleden door het land moest gaan om een ver kiezingsveldslag te winnen. Toen gelukte hem dat nog royaal en wij zien de bolron de Hoffmann nog, met een van vreugde en inspanning glimmende schedel, als een triomfator voor de pers treden. Even te voren was zijn strijdbare minister van Justitie, Braun, bijna slaags geraakt met de correspondent van de Londense „Ob server", die betwijfeld had of een verkie zing, waarbij slechts gelicenseerde partij en aan de start konden komen, als vrij kon worden beschouwd. Dat alles is nu veranderd. Gebleven is het waas, dat over de stad en tegelijk over de volksstemming van Zondag hangt. De partijleiders wurmen zenuw achtig in ijlings bestelde becijferingen van de instituten voor opinie-onderzoek. Maar ook die geven niet veel houvast. Zij laten de kansen naar beide richtingen open, maar spreken anderzijds toch van een aanzienlijke voorsprong in populariteit van de nieuwe. pro-Duitse partijen. De meest recente steekproef geeft de aan hangers van het statuut nog slechts ze ventien procent zekere stemmen, de tegen standers daarentegen vijf en dertig pro cent. Bijna de helft van de bevolking zou, wanneer men deze cijfermaniakken mag Kwestie zal in Genève ter sprake ivorden gebracht De zaak van de controle op het ver keer tussen West-Duitsland en West- Berlijn zal op de komende conferentie te Genève door de Westelijke geal lieerden ter sprake worden gebracht. In het onlangs te Moskou gesloten verdrag tussen Rusland en Oost-Duits land droeg de Sovjet-Unie ook haar verantwoordelijkheden voor de gang van zaken in 'de corridor, die West- Berlijn met de bondsrepubliek ver bindt over aan de Oostduitse regering. In het begin van deze maand hebben de geallieerden hiertegen geprotes teerd, aangezien zij de Sovjet-Urne en niet Oost-Duitsland verantwoordelijk blijven achten. De vrees bestaat name lijk, dat men hier met een van de Mos- kouse voetangels te doen heeft om bij eventuele moeilijkheden over het corridorverkeer onmiddellijk con tact tot stand te kunnen brengen tus sen de beide Duitse regeringen. Iets, waarvoor men in Bonn allerminst voelt. Zoals gisteren is gemeld, heeft de Sovjet-Unie het Westen in een nota laten weten, dat Oost-Duitsland ver antwoordelijk is voor de verbindingen door zijn gebied, doch dat zij wel be reid is de verantwoordelijkheid voor de militaire verbindingen op zich te nemen. Deze beperking tot „militaire verbindingen" wordt door het Westen onvoldoende geacht. 'h,; - tm iiaw Tx x Bressanone (Italië) „Tk geef niets om pijn, ik kan overal tegen", zo zei de 21-iarige Silvestro tegen een 23-jarige vriend, die aan de stoïcijnse kwaliteiten van de knaap 'twijfelde. De stoïcijn ontstak in een allerminst stoïcijnse woede, greep een mes en stak zich zo maar in de buik. Binnen de kortste keren lag Silvestro in het ziekenhuis en de doktoren zeggen, dat hij minstens drie weken stoïcijns m zijn bed zal moeten liggen, om van zijn harakiri-experiment te genezen. En inmiddels stelt de politie eens een onderzoek in naar deze vreemde handel wijze van de onverschillige voor physieke pijn. Antwerpen Een 33-jarige Belgische duiker. Victor van Lent, is van plan onder water Het Kanaal over te steken over de zee bodem tussen Kaap Gris Nez en Dover. Hij vermoedt, dat hij over de wandeling ongeveer vijftig uur zal doen, maar hu heeft nog niet gezegd wanneer hij zal starten. Hij is van plan een soort onder water-kacheltje mee te nemen en ver der zal een boot hem aan de opper vlakte van de zee vergezellen, welke boot voor de contactlijnen en de luch toevoer zal moeten zorgen. Tliaton (Neder-Birma) Veertig goed gewapende Karen-opstan delingen drongen in deze omgeving een dorpsschool binnen en ontvoerden daar uit zestig schoolmeisjes. De meisjes benevens een onderwijzeres en het schoolhoofd werden meegenomen naar een schuilplaats in het oerwoud. Later werden zeventien van de jongere kin deren tussen zeven en twaalf jaar vrij gelaten, nadat de opstandelingen haar een brief hadden meegegeven, waarin een losgeld van ruim 350 gulden voor elk der ge-^ngen 43 kinderen werd geëist. Maandag 24 October gaan de vlaggen uit deze Groningse gemeente. De weduwe Grietje Snater-Smeents wordt dan 103 iaar oud. Tot 1945 heeft deze wier huwelijk kinderloos i, tor huishouden alleen i:a t ic haar fort met meer, wat meti haar op de£ *nf ouëte^dame1 no^zeèr kiïï^n^i-^ jffge- nog alle belangstelling voor het dage lijkse gebeuren. geloven, haar standpunt nog niet hebben bepaald, dan wel zich geheel en al onge ïnteresseerd tonen. Om de zes en dertig procent nog twij felende Saarlanders wordt nu in deze laatste week nog eens verbeten gestre den. Vijf en tachtig grote betogingen hebben de tien aan de start verschijnende partijen voor de laatste dagen aangekon digd. En het gaat er daar lustig toe, fel ler soms nog, zo zeggen ingewijden, dan in de dagen voor de binnenkomst van Hitiers geüniformeerde scharen, die zich in 1935 aan de deurposten van de stem lokalen zetten om nog wankelende kie zers te imponeren. Wie na de drie maan den van strijd om het statuut de lang ste adem heeft gereserveerd voor de eind spurt, kan zich nog heel wat zieltjes ver werven. Men heeft echter al lang de indruk, dat de volksmenners van de Saar al we kenlang hun kruit verschoten hebben. Hun arsenaal van argumenten is grondig uit geput. Over het statuut, zijn voor en zijn nadelen, wordt in de meeste vergaderin gen bijna niet meer gesproken. Alles heeft zich op de veel eenvoudigere en veel volk- sere noemer van de keuze tussen Europa en Duitsland geplaatst. Het „Deutschtum" schettert in de vorm van militaire mars muziek uit de luidsprekers van alle par tijen. De Duitse nationale kleuren zijn daarbij tot het embleem van Hoffmanns „ja"-mannen geworden, die hun uiterste best doen om het schuim af te scheppen, dat kopt op de woedende nationale golven, die in deze dagen in de Saar worden op gezweept. Een paar schlagers zijn met dat al voor het laatst bewaard. De Fransen hebben de opheffing van de beslagname van gro te staalfabrieken keurig getimed. Maar het ziet er niet naar uit. dat zij daarmee een grote indruk hebben gemaakt. Van over de grenzen is in dit laatste stadium wel geen helpende hand meer te ver wachten, temeer niet daar eeni wankele Franse regering hier geen grote kan maken. Meer vaart zit er nog in het Pr°P^~ ganda rad van de „neen"-zeggers. fluistert, dat die nog een verrassing in petto hebben en dat ze de leiders van de christelijke vakbonden als laatsten op hun Duitse podium willen brengen Die zou den bereid zijn ter elfder ure nog uit hun politieke neutraliteit te treden en, het spoor van hun socialistische collega s vol gend, hun gal over het statuut uit te spu wen. Zij zouden daarmee de propaganda voor het statuut willen tegenwerken, die De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft gisteren zijn tweede bezoek aan president Eisenhower gebracht na diens hartaanval op 24 September. Na zijn bezoek verklaarde Dulles op een perconferentie, dat zij de pre sident en Dulles een „gematigde hoop" koesterden op concrete resulta ten van de aanstaande conferentie van Genève. „Ik geloof", aldus Dulles, „dat wij enige vordering zullen maken voor wat betreft de eenmaking van Duits land in het raam van een verenigd Europa en de verbetering der contac ten tussen Oost en West". Dulles zeide dat hij zich naar Ge nève begaf met de wetenschap dat achter hem een president stond, die volkomen op de hoogte was van de te behandelen kwesties en hem een vol ledig mandaat had gegeven om op de conferentie voor de V.S. te spreken Dulles zeide nog, dat president Eisen hower hem ditmaal veel beter scheen dan negen dagen geleden, toen hij hem voor de eerste maal tijdens zijn ziekte opzocht. De president reed nu een beetje rond in een rolstoel. Minister Dulles zal Vrijdag naar Europa vertrekken. In Rome zal hij, zoals gemeld, zijn reis onderbreken voor een conferentie met de Italiaanse regering. naar het schijnt wordt bedreven in die fabrieken, wier eigenaren een voordeel zien in het behoud van de economische unie met Frankrijk. Zulk een actie vanuit de christelijke vakbondgelederen zou zeer wel de doodsteek van het statuut kunnen betekenen. Ook met het vorige week in de strijd geworpen economische programma heb ben de partijen weer wat terrein gewon nen. Zij kunnen trouwens in deze dagen nog rekenen op krachtige aanmoediging uit de Bondsrepubliek. De deining, die nu in de christelijke gelederen van Bonn ontstaan is over de Frange dreigingen met de status quo voor het geval de bevolking zich in pro-Duitse zin zou uitspreken, wordt hier door de pro- Duitse partijen met uitbundige voldoening geregistreerd. Nu in invloedrijke kringen der Bonner CDU de opvatting is gecolpor teerd, dat men daar niet bereid kan zijn de klok voor de saar terug te zetten, wanneer de bevolking een duidelijke „Heim ins Reich" uitspraak zou geven, wordt aan de „neen"-zeggers hier in de Saar een nieuw argument in de hand gegeven. Zq zien zich versterkt in de overtuiging, dat de opstellers van het Saarstatuut zich niet zullen kunnen ontrekken aan de invloed van een nationaal votum van de 630.000 Saarlandse kiezers. Zo schijnt het. dat men hier, met de openlijke of innerlijke instemming van de meeste Bonner politici, als laatste troef de gedachte van de Duits- hereniging zal gaan uitspelen. Het heet hier nu, dat de Saarlanders dezelfde rechten op nationale vereniging met de rest van de Duitse stam hebben als de Oostduitsers, voor wier rechten door de westelijke regeringen met zoveel energie wordt gestreden. Men predikt, dat de hele westelijke toewijding aan het grote nationale vraagstuk der Duitsers een farge zou worden,wanneer men de Saarlanders niet het recht zou willen geven zich bij de eerste de beste die ben geboden wordt, voor een „Heim ins Reich" uit te spreken. De manier, waarop dat gebeurt, her innert in bedenkelijke mate aan de dagen van 1935. Nog altijd kan zich pr-.nier Hoff mann m zijn zwarte citroen slechts met een uitgebreide en luid knallende politie- escorte op het propagandapad begeven. Nog altijd wordt hij in alle plaatsen, waar hij zich vertoont door een honende massa opgewacht en kan men, om opstootjes te voorkomen, slechts zekere vertrouwelingen onder zqn gehoor toelaten. De „neen"- zeggers beweren, dat die vertrouwde scha re in vele plaatsen per autobus en te gen een vergoeding van vijfhonderd Fran ken per avond moet worden aangevoerd. Nu, dat zal wel een beetje overdreven zijn, anders zouden zij nog wel vasthouden aan hun intussen verouderde voorspelling, dat zij welhaast tachtig procent der stemmen zouden verzamelen. Een stormachtige toeloop hebben overi gens nog altijd de vergaderingen van de pro-Duitse partijen, die in de meeste ge vallen echter ontaard zijn in nationalisti sche betogingen van de bedenkelijkste soort, waarin alle afkeer wordt uitge braakt, die zich in de jaren van het Franse regiem heeft verzameld en die door de grif gegeven steun van de Bondsrepubli- keinen is aangewakkerd. Men moet, wil men de juiste toon be luisteren, niet naar de vergaderingen gaan, waar de „grote" leider, der partijen spre ken. Veel meer volkse taal hoort men van de kleine ijveraars, die alom door het land gaan en de richtlijnen voor de te houden speeches op hun eigen manier vertolken Daar worden over het statuut geen woor den meer verloren. Daar wordt het, duide lijk, dat deze hele stemming de organisa toren in Parijs en Bonn uit de hand is ge vallen- omdat het niet meer gaat om een papieren statuut, doch eenvoudig om een demonstratie van de wil om mpt Duitsland verbonden te blijven. Daar hoort men Frankrijk aanduiden als een land van bankroetiers, maar men eindelijk zelf maar eens moet leren de handen zo krachtig uit de mouwen te steken als de Saar landse mijnwerkers, dat gewoon zijn. Daar zweert men „het seperatisme" in merg en been te zullen uitroeien. Daar hoort men. dat slechts „das Schwein" met „ja" zal stemmen, omdat het nergens een bete re zwijnenstal kan vinden, dan in de Saar van Hoffmann. Dat alles wordt dan duchtig besprenkeld met het „Deulschland Ueber alles", het „Dcutsch ist die Saar, Deutsch immer dar" en met meer militaire marsen dan in de resten van Pruissen in de laatste ja ren zijn afgevuurd. „Hier klopt liet Duitse hart snel ler": zo triomfeerde midden in zulk een zee van nationalisme in het dorp Bildstock een zekere heer Kurt Preick, nadat hij de plaatselijke burgemeester had verweten voor een salaris van tweehonderdduizend franken zijn vaderland te verkopen Inderdaad het schijnt sneller te kloppen dan de Europese geest ver dragen kan. Niet alleen Saar- bruecken, maar ook in Kassei cn Oldenburg, waar het „Deutsch ist die Saar" evenzeer worden. tot schlager is ge- Een grootse daad van geestelijke moed" noemde minister Cals de oprichting der Vrije Universiteit te Amsterdam tijdens zijn rede die hij uitsprak op de feestver- gadering ter gelegenheid van het 75-ja- rig bestaan van de V.U. Nadat op het gebied van lager en mid delbaar onderwijs het proces van de vrij making van het onderwijs al belangrijke vorderingen hay gemaakt aldus spr., werd deze in 1880 in de praktijk ook doorge trokken tot de universiteit. Naar oordeel van Allard Pierson sprak uit de oprich ting van de universiteit een zedelijke overtuiging, een wilskracht en een toe wijding, die grote eerbied afdwongen en met verlangen deden uitzien naar een tijd, waarin een billijker staatsregeling practisch deze deugden zou aanmoedigen door haar beoefening gemakkelijker te maken voor in den regel weinig gevulde beurzen. Dat deze regeling uiteindelijk in 1948 tot stand is gekomen, betekende de afsluiting van een moeilijke en inspan nende, doch mede daardoor glorierijke weg, die de V.U. heeft moeten gaan al vorens zij de volledige erkenning had ge kregen van de plaats, die zij in onze na tionale samenleving naar algemeen oor deel. dat niet meer betwist wordt, reeds lang inneemt. De ideëen en de persoon van Kuyper markeren de oprichting der Vrije Univer siteit. Hij was degene, die de geloofs kracht van een volksdeel in een geloofs daad regering de V.U. en allen, die haar schra gen, niet alleen van harte gelukwenst, maar ook hulde en dank brengt voor het waardevolle aandeel, dat door deze oud ste bijzondere universiteit bij voortdu ring en in nog steeds toenemende mate aan onderwijs en wetenschap in Neder land wordt bijgedragen. Het hooggerechtshof van de Ameri kaanse staat Florida heeft met vijf te gen twee stemmen besloten, de inder tijd door het federale hooggerec'nthof voorgeschreven gelijkschakeling van rassen op de universiteit van Florida uit te stellen. Dit uitstel zal duren tot dat kan worden vastgesteld dat op dit. instituut, waar alleen blanken worden toegelaten, negerstudenten zich zonder schadelijke gevolgen kunnen laten in schrijven. Men verwacht dat door deze uitspraak de gelijkschakeling van de rassen op alle openbare scholen in de wist om te zetten en wanneer het staat voor zes maanden tot een jaar rvnf rl i c rlo7Q on „oom ucn on-n 1 -, -, geoorloofd is deze op naam van een mens te stellen, kan men hem zien als de stichter van de V.U., alyus spr. Hij was degene, yje als staatsman de wettelijke grondslag heeft gelegd voor het bijzon der H O Anderen hebben het grote werk voortgezet, uitgebreid en verdiept. Maar allen, die voor deze universiteit op eni- gerlei wijze een functie hebben te vervul, len. kunnen voortbouwen op de grond slagen. die Kuyper als theoloog auteur, journalist, hoogleraar, partijleider, staats man, stichter van „De Standaard", van de V.U., van de georganiseerde A.R partij, minister van binnenlandse zaken kamer lid en senator, heeft gelegd. De nationale betekenis van dit werk staat onbetwist vast en het zal u dan ook duidelijk zijn, aldus de minister, dat de Het Oostenrijkse ministerie van bui tenlandse zaken heeft verklaard, dat het krachtig bij Hongarije zal proteste ren tegen een grensoverschrijding, die gisteren door acht Hongaarse soldaten is gepleegd. De militairen zouden op Oostenrijks territoir inlichtingen heb ben gevraagd over een Hongaarse vluchteling, die eerder naar Oosten rijks gebied was uitgeweken. De Hongaren verbleven ongeveer een uur op Oostenrijks grondgebied, en trokken zich terug, voordat de gealar meerde politie ter plaatse verscheen. De vluchteling waarnaar zij infor meerden is waarschijnlijk een zekere Michael Olah geweest uit Budapest, die gevlucht was, nadat hij een man had afgerost, die door de Hongaarse regering in Olah's huis was gezet, na dat zij de oorspronkelijke bewoner op straat hadden geworpen. Nog steeds komen er gëregeld nieu we vluchtelingen in Oostenrijk aan. Zo kwam b.v. gisteren nog een 18-]arig meisje, Anna Litansky, over de grens. Zij liep dwars door een mijnenveld, knipte zich door de prikkeldraadver sperring heen en sloop langs een wachttoren die met een zoeklicht was uitgerust. De wachtposten schoten met semi-automatische geweren op haar, toen zij reeds ver op Oostenrijks ge bied was. zal worden uitgesteld. De nieuwe actie van de Nederlandse Fe deratie voor Vluchtelingenhulp ten bate van de vluchtelingen in Oostenrijk zal in de provincies Friesland, Groningen en Drente niet volgende week, doch in April 1956 worden gehouden. Aanvankelijk was bepaald, dat de ac tie in het hele land zou worden gevoerd in de week van 24-30 October, Doch in de drie noordelpke provincies stuitte dit op bezwaren, daar October daar de maand is waarin acties worden gevoerd voor het werk van de provinciale „Opbouw Stichtingen". Daarom heeft de federatie in overleg met de betrokken commissaris sen der Koningin en de provinciale op- bouworganen tot uitstel besloten. Koningin Elizabeth van Groot- Brittannië heeft Woensdag in het Buckingham Palace te Londen dr Al- bert Schweitzer, de 80:jarige Franse philosoof en zendeling-arts, het erelid maatschap van de Orde van Verdienste verleend. President Eisenhower is de enige an dere niet-Brit die deze onderscheiding draagt. Fabrikanten zijn terughoudend Een omvangrijke order voor wapens en munitie, naar gezegd wordt ge plaatst door de Indonesische regering, wordt op het ogenblik door Japanse wapen- en munitifabrikanten in onder zoek genomen, aldus meldt het Ja panse blad Mainitsji. Dit blad schrijft dat Chinese firma's die zeggen de Indonesische regering te vertegenwoordigen, zich gewend heb ben tot de Mitsoeibisji S.joni, een van de grootste exportfirma's van het land, voor het inwinnen van informaties om trent het leveren van 50.000 Japanse karabijnen en vuurmonden, alsmede munitie voor kleine wapens. Het totale bedrag van de order zou een som van 200 millioen dollar vertegenwoordigen. Men heeft natuurlijk belangstelling voor de mogelijke order van Indonesië, maar er zijn aspecten die Japan er toe brengen zich tweemaal te bedenken alvorens een besluit te nemen, schrijft de Mainitsji. De volgende punten spelen daarbij een rol: 1. sommige van de Chinese firma's die als bemiddelaars optreden, opere ren van Hongkong en Macao uit. Han delstransacties via Hongkong vormen een normale procedure in het commer ciële verkeer met Indonesië, maar de Japanse zakenlieden vrezen dat al thans een deel van de wapens naar Communistisch China geleid zou kun nen worden; 2. Indonesië heeft een handels schuld van 160.000.000 dollar aan Japan en hiervoor is nog geen regeling ge troffen. Tenzij deze firma's water dichte garanties met betrekking tot de betaling kunnen verschaffen, zal het moeilijk zijn de transacties werkelijk heid te maken. Aangezien de Japanse wapenfa brieken ingeschakeld zijn op speciale Amerikaanse wapens, zullen de Ame rikaanse militaire autoriteiten hun toestemming moeten geven, alvorens Japan met export van wapens een begin kan maken. Verwacht mag worden dat zowel de Japanse als de Amerikaanse autoriteiten de gehele aangelegenheid aan een nauwkeurig onderzoek zullen onderwerpen. De Indonesische diplomatieke missie in Tokio kon geen commentaar ver strekken op het bericht in de Mainitsji. (Van onze correspondent) Woensdagmiddag is de 46-jarige H. B. uit Zuidbarge (Dr.) te Nieuw Dordrecht onder een betonnen paal geraakt die van een vrachtauto rolde en een ton woog. Hij werd deerlijk verminkt en overleed ter plaatse na korte tijd. (Van onze speciale correspondent) Tevergeefs heeft een groep Anglo-katho- Iieken in de afgelopen convocatie van Canterbury getracht het door deze kerk vergadering in Juli genomen besluit tot gedeeltelijke intercommunio met de kerk van Zuid-India ongedaan te maken. De motie van de Anglo-katholieke kanunnik De exprestrein van Parys naar Dieppe had gisteren bijna een uur vertraging. Niet vanwege een technische storing of zelfs maar een koe op de rails, maar door een woordenstrijd tussen conducteurs, politie en passagiers. Zij waren in debat geraakt over de vraag of roken in een niet-roken-coupé als een wetsovertreding moest worden beschouwd. De geschiedenis begon in een niet-roken-coupé waar twee broers, Jean en Albert Le Crevère, rustig aan hun sigaretjes zaten te trekken, toen twee conducteurs binnenkwamen. Z\j weigerden hun namen op te geven en de conductenrs lieten bij Pontoise, hun eerste station waar de trein stopte, de politie aanrukken. De mede reizigers waren evenwel van mening, dat de twee broers onschuldig waren. Z\j sloten de politie derhalve in een coupé (niet-roken?) op. Temidden van de verwar ring wilde de machinist, die zich zoiets als een dienstregeling herinnerde, verder rjjden, wat hem echter werd belet door één der conducteurs die zich onmiddellijk van de noodrem bediende. Nadat men druk had geargumenteerd op het perron van Pontoise kwam men tot overeenstemming. De gebroeders Le Crevère hadden de „slag'' gewonnen. De con ducteurs trokken hun aanklacht in en de politie trok, na uit de coupé bevrüd te z\jn, af naar het bureau. W'ÏMaSBtt&Bg (Van onze Haagse redactie) „De opbouw van het Katholiek Thuisfront nadert zijn voltooiing. De mensen zijn overtuigd van de nood zaak van zijn bestaan en dus is er hier op het hoofdkwartier geen aposto- laatswerk meer te doen. Daarom be treur ik het niet, dat ik terugga naar de kloostersfeer". Dit zegt de man, die het Thuisfront groot heeft ge maakt, aalmoezenier luitenant-kolo nel J. B. van Croonenburg C.S.Sp., die na een zevenjarige vruchtbare ar beid afscheid gaat nemen van het mi litaire leven om overste te worden van het te Nijmegen gevestigde huis van de Paters van de H. Geest. Hij heeft zelf om ontslag uit zijn huidige functie gevraagd en is zichtbaar ge lukkig met zijn nieuwe benoeming, maar wij, die hem jarenlang hebben bezig gezien als directeur van het Thuisfrontbureau, kunnen ons zijn dynamische persoon maar nauwe lijks voorstellen in de teruggetrok kenheid binnen de kloostermuren. „Er wordt gezegd, dat ik het Thuis front gezond heb gemaakt", zegt aalmoe zenier Van Croonenburg ons. Maar. zo laat hij er onmiddellijk op volgen, dat is niet waar. Ik had de wind in de zeilen, ben het bemerkt aan de grootscheepse verrassingsacties, waarvan het Thuis front de primeur heeft gelanceerd met de actie „Baas boven baas", welke nog door vele anderen is gevolgd. En met succes. Thuisfront heeft geen schulden meer en is financieel kerngezond. Dit laatste werd gezegd door de vicaris-generaal van het bisdom Haarlem, mgr 3 Groot na de jaarlijkse inspectie van de reke ning van baten en lasten. Een beter com pliment is moeilijk denkbaar. Het allerbelangrijkste vindt aalmoeze nier Van Croonenburg echter, dat Thuis front is geworden tot een organisatie, die het opneemt voor de soldaat, en waar naar wordt geluisterd Thuisfront spreekt mee in alle niet zuiver militaire beslis singen. welke van belang zijn voor het geestelijke en lichamelijke heil der toen ijc ig ke 1947 als eerste aalmoezenier terug keerde van de militaire expeditie naar Indonesië. Ik kon de mensen „nieuws" vertellen en daardoor kon ik hen overtuigen van de noodzaak van het Thuisfront. „Die jaren, dat ik avond na avond op pad moest om de mensen te overtuigen, vind ik nog steeds de mooi ste tijd, welke ik bij Thuisfront heb doorgebracht". Als er één ding is geweest, dat aalmoe zenier Van Croonenburg steeds heeft aangevoeld, dan is het inderdaad de waarde van „het nieuws en het nieuwe". Dat hebben de persmensen bemerkt, wan. neer zij zijn berichten over het Thuis front op hun redactiebureaux vonden. En degenen, op wier portemonnaie steeds opnieuw een beroep wordt gedaan, heb-, dienstplichtigen. De overheid beluistert in het Thuisfront de stem van de geza menlijke ouders, die zonen onder dienst hebben. van St Albins, ye rev. Lindsay Dewar, die beoogde het besluit op te schorten, totdat het oordeel van de andere Anglicaanse kerkprovincies gehoord was, kon geen meerderheid verkrijgen. Ondanks de verzekering van de aarts- LONDEN 17 October.' u-sc?°P van Canterbury dr Fisher, dat bij al deze onderhandelingen over inter communio gezorgd zou worden, dat het katholieke karakter van de Engelse kerk gehandhaafd zou blijven zullen verschil lende Anglo-katholieke geestelijken deze intercommunio met Zuid-India niet anders kunnen zien dan als een verder afghjden naar een pan-protestantisme. De rev. Hugh Ross Williamson, die sedert enige malen duidelijk heeft ver klaard. dat hq de Anglicaanse kerk zou moeten verlaten als zij haar besluit tot intercommunio met de kerk van Zuid- India niet herriep, heeft onmiddellijk na deze weigering tot herroeping van de con vocatie gedurende deze week de daad by het woord gevoegd en is gisteren in de bekende Jezuietenkerk van Farmstreet opgenomen in de katholieke kerk. Hugh Ross Williamson is vooral be kend door zijn historische biografieën en zijn pakkende hoorspelen, die geregeld door de BBC worden uitgezonden. Ook treedt hij iedere Zondag op als voorzit ter van de braintrust bij de televisie van de BBC Daarnaast echter heeft hij ook als zieleleider en biechtvader van talrijke Anglo-katholieken altijd een grote invloed gehad en het is daarom zeer waarschijn lijk. dat zijn besluit door vele Anglo- katholieke leken gevolgd zal worden- Intussen heeft de secretaris van de Annunciatiegroep, Walton Hannah, die op 7 September in dezelfde kerk in Farm street werd opgenomen, zqn studie voor het priesterschap op 10 October aange vangen in het Bedacollege te Rome dat in 1852 daar werd opgericht speciaal voor oudere convertieten en late roepingen. Koningin Elizabeth van Groot Brittan- me, de hertog van Edinburgh, de koningin- moeder en prinses Margaret hebben gis teravond aangezeten aan een diner met de aartsbisschop van Canterbury, dr Fisher en vijftig andere bisschoppen van de Anglicaanse kerk. Het diner vond plaats in het Lambeth Palace, de Lon dense residentie van de aartsbisschop/ van Canterbury. Tevoren had dr Fisher de kapel van het paleis, die door de oor log was verwoest en inmiddels hersteld, opnieuw ingewijd. In Britse kringen werd aan deze ont moeting tussen de Britse koninklijke fa milie en de hoge Anglicaanse geestelijk heid nogal aandacht geschonken in ver band met de kwestie van een eventueel huwelük tussen Margaret en de geschei den RAF-groupcaptain Peter Townsend. Met ingang van 1 November zal de pre mieregeling voor het schieten van hout duiven tot nader order worden beëindigd. Zoals men weet. was deze premieregeling getroffen om de ernstige schade, die hout duiven aan de landbouw in ons land toe brengen, te beteugelen. Krachtens de re geling werd aan jachtaktehouders ver gunninghouders ex artikel 60 dei Jacht wet 1923 en vergunninghouders ex de Vo- gelwet 1936 tot het schieten van onbe schermde vogels voor de inlevering van beide vleugels van iedere geschoten hout duif een premie van 0.75 verstrekt. Tot 1 November tieeft men dus nog de gelegenheid vleugels van houtduiven bij de provinciale voedselcommissarissen in te leveren. Evenals verleden jaar heeft de oremie- regeling gunstig gewerkt. Het aanta! klachten over schade door houtduiven aan landbouwgewassen was zeer gering. De verwachting is. dat door het schieten 4e houtduivenstand tot normale proporties wordt teruggedrongen. De man, die dit alles tot stand heeft gebracht, gaat Thuisfront nu verlaten. In Berg en Dal bij Nijmegen gaat hij een ander thuisfront opbouwen ten behoeve van de missie-congregatie, waartoe hq be hoort. Zelf dacht hij na zijn wijding in 1936 ook naar de missie té gaan, maar zijn overste benoemde hem tot leraar te Weert. In Huize Meerwijk gaat hij nu een tehuis oprichten voor oud-missiona rissen, en voor Nijmeegse priesterstu denten. Voorts heeft hij opdracht het missie-museum uit te bouwen en de ex ploitatie van de missiefilmdienst te orga niseren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3