3 Reclame Hoofdagent voor Rotterdam Telef. 29707 (8 lijnen) BRITSE REGERING ZAL HERFST- BEGROTING INDIENEN Verlaging van enkele invoer rechten en omzetbelastingen Middenstand en bedri j f sor ganisatie de betrouwbare! Agent voor Schiedam en Omstreken Inflatie bestrijden o.a. met fiscale maatregelen Maakt voor Uw zaak Auto te water in A'dam DONDERDAG 20 OCTOBER 1955 NSC Tal van opzienbarende verbeteringen Allereerst de: S 1 Voor de ongelofelijke prijs van slechts f 355.- een fenomeen op de markt, een fantastische aanbieding, door niemand overtroffenTot in de kleinste details uiterst verzorgdprachtige spat- schermen van nieuw model, kleinere wiel- diameter waardoor vastere wegligging. S 2 Door gewijzigde motorconstructie 20 méér acceleratie en klimvermogen, zonder verhoging van de topsnelheid. Héérlijk bij het wegtrekken en klimmen, bij druk verkeer, langzaam file-rijden, steile hellingenPrijs f 448— S 3 Dezelfde gewijzigde motorconstructie als S 2 maar als extra voordeel: de unieke vol-automatische koppeling. Zonder enige bediening schakelt deze de motor tijdig in en uit; staat U stil, dan loopt de motor stationnair. Prijs f 485.- Transport. De krachtige Kaptein voor alle transport-doeleinden, met dezelfde motor als S3, extra sterke frame-constructie, dubbele bovenhuis, speciale voorvork, waaraan een brede opklapbare standaard is bevestigd, grote tank van 4 L. inhoud, geschikt voor het vervoeren van lasten tot 75 kg. Krachtige Beckson-remnaven in beide wielen, kortom: een uiterst betrouw baar en degelijk dienstrijwiel. Prijs f 545.- Zegt het niet élles, dat er reeds meer dan 1.2 millioen Mobylettes lopen! Zij overtreffen' alles, wat de markt aan bromfietsen biedt! Vraagt een proefrit bij Uw Mobylette-dealer Versteviging van het pond sterling Economisch programma der Westduitse regering ONTLASTING V,AN DE BOUWMARKT NIJMEGENS HAVENWERKEN MOETEN VOOR 1957 KLAAR Ruim 70 ha industriegebied aan vaarwater Wethouder kwam met taart TUINSTAD-SLOTERVAART KREEG EERSTE BEWONERS EINDHOVENS FINANCIëN IN ORDE Noodtoestand bij personeels voorziening HET IS NIET zo gemakkelijk zich een oordeel te vormen over de ad viezen tot instelling van hoofdbe drijfschappen Detailhandel en Ambach ten, welke de SER vorige week Vrijdag heeft vastgesteld. Moeten we er ons over verheugen of geven zij eer aanlei ding tot teleurstelling? Zeker is, dat de georganiseerde middenstand zelf aller minst in jubelstemming verkeert. Zoalg uit het verslag van de SER-ver- gadering, opgenomen in ons blad van Zaterdag j.l. is gebleken, achten de centrale middenstandsbonden de basis voor het hoofdbedrijfschap Ambachten, zoals het Vrijdag uit de vergadering is gekomen, te klein om er nog mee te kunnen instemmen, terwijl zij hun in stemming met het voorgestelde hoofd bedrijfschap Detailhandel hebben ge bonden aan de totstandkoming van een hoofdbedrijfschap Ambachten. Als de bonden zich niet bedenken, is de zaak dus voorlopig van de baan. Alleen de minister zou haar opnieuw op gang kunnen brengen door zelf advies aan de SER te vragen en de SER zou dit advies dan kunnen uitbrengen naar eigen goed dunken, zonder dat het de instemming van de organisaties behoeft. Dit zou echter nauwelijks wijziging in de situatie kunnen brengen, omdat de SER dan on getwijfeld zal adviseren in de geest, zo als hij zich Vrijdag j.l. heeft uitgespro ken. Dit maakt de zaak voor de midden stand er niet eenvoudiger op. Men zou kunnen zeggen, dat hij tactisch het spel verloren heeft. Misschien hebben de cen trale ondernemersorganisaties te veel vertrouwd op haar representativiteit, on voldoende rekening gehouden met ge voelens van aangesloten ambachtsvak organisaties en de invloed van niet- erkende centralen en andere organisa ties onderschat. Wellicht ook hebben zij te lang vastgehouden aan hun eis: alles of niets en bij voorbaat een uitspraak van de SER over hun project willen for ceren, welke uitspraak nog niet te geven was, zodat aan weerszijden stijve benen ontstonden. ECHTER, de schuld van een misluk king ligt nooit aan een kant. Wij krijgen sterk de indruk, dat de or ganisatiecommissie van de SER ter zake van middenstand en ambacht al te krampachtig aan theoretische construc ties vasthoudt, waardoor zij oog voor realiteit mist. Onder alle omstandigheden schijnt zij een star functionalisme te willen hand haven en daarin is, naar haar oordeel, geen plaats voor het ambacht. Het be grip ambacht heeft, volgens prof De Vries, de voorzitter van de commissie voor de huidige economische orde on voldoende inhoud en is juridisch niet hanteerbaar. De orde is de functioneel, al of niet publiekrechtelijk opgebouwde, waarin men als producent of als distri- buent naar bedrijfstak wordt gerang schikt. Wat moet men daarin doen met het ambacht, dat door alles heen loopt, wat met de middenstand? Als zodanig schijnt men deze uit de bedrijfsorganisatie te willen elimineren. Zij kunnen een stimulerend deel uitma ken van de onderdelen, voorzover daar bij betrokken, maar een zelfstandige plaats als middenstand, als ambacht komt hun eigenlijk niet toe. Vandaar het verzet tegen het uiteindelijke doel van de middenstand, het toporgaan en tegen het mede daartoe gewenste hoofd bedrijfschap Ambacht. Het is niet te miskennen, dat door dit verzet tweespalt in het ambacht is gezaaid, althans aan gemoedigd en dat dit een belangrijke hinderpaal is geweest voor verwezen lijking van het doel, dat zelfs binnen het kader van een functionele bedrijfs organisatie alleszins aanvaardbaar en respectabel genoemd mag worden. Men kan mgt verwijzing naar de li teratuur beweren, dat de begrippen middenstand en ambacht niet hanteer baar zijn in tegenstelling tot detail handel, dat een welomschreven functie weergeeft dit neemt toch niet weg, dat zij een rol spelen in het bedrijfs leven, die niet te miskennen valt en dat het werkelijkheidsvreemd is, ze buiten te willen sluiten. Da Mófe. 4 sftiobqleftt Model S 1 355.- Model S 2: f 448.- Model S 3i I 435. Model Transport: f 545. Alle Kaptein Mobylettes zijn voorzien van Vredestein „Potdicht" binnenbanden en Vredestein 2-tint buitenbanden. MOTORRIJWIELFABRIEK KAPTEIN N.V. ARNHEM BEN MALTHA - MEENT 80 ONDANKS DE principiële bezwaren heeft men toch toegestemd in een hoofdbedrijfschap Ambachten (met nadruk op het meervoud, waardoor de mogelijkheid van afval ruimer werd), hetgeen echter inconsequent is. Gemoti veerd wordt dit aldus: „De relatief ge ringe omvang van de ondernemingen beïnvloedt de wijze, waarop de functie wordt uitgeoefend en schept een aantal gemeenschappelijke problemen". Men komt dus tot de erkenning van iets ge meenschappelijks, maar, dit gemeen schappelijke ligt niet in de functie, doch in de wijze van uitoefening daarvan. De functie zelf zou eigenlijk in deze gedachtengang tot een andere indeling nopen n.l. bij de betrokken tak van in dustrie. In bet ontwerp instellingsbesluit wordt echter eveneens opgemerkt, dat de klei ne omvang van de bedrijven ten dele zijn oorzaak vindt in de aard van de uitge oefende functie, waaruit zou volgen, dat hun fui ctie toch ook zozeer een eigen karakter heeft, dat daaruit iets gemeen schappelijks voortvloeit. Beide passages vormen in kere zin een tegenstelling tot elkaar. Men zou moeten stell-i: zovel uit de aard van de functie, als It de gerir bedrijfsomvang, welke, er het gevolg van is, vloeien een aantal gemeenschappelijke problemen voort, hetg basis kan zijn voor een horizontaal verband. Wel bewegen de huidige ambachten zich merendeels op het gebied van de nijverheid, dit wil nog niet zeggen, dat zij zonder meer tot de industrie gerekend zouden moeten worden. Er .3 een tijd ge weest, dat de nijverheid vrijwel uitslui tend in de vorm van ambacht werd be dreven. De opkomst van de kapitalistische Industrie heeft het ambacht teruggedron gen en, naaripate de indr 31- „ntwikke- ling voortschreed "an karakter doen ver anderen, oude imbachten zijn verdwenen of van structuur veranderd, nieuwe zijn opgekomen. Ir. vele gevallen vormen zij et sluitstuk op het indr- 'ële productie proces, in andere ve-""Hen zij een aan vullende taak, hetzij als installatie-, het zij als repa—'ie' -drijf. In bepaalde tak ken, waar massan—-'" tie onmogelijk is (b.v. instrv♦makerij), heeft het am bacht nog veel van zijn ude karakter behouden. Aldos hebben d. verschillende ambachten. hoezeer strikt-functioneel verschillend, kenmerkende eigenschappen gemeen. TEN AANZIEN VAN de meeste van deze ambachten zou het onrealistisch zijn, hen ln te delen bij de tak van Industrie, waarmee zij product-verwant schap tonen, althans niet tn gelijk vlak, i. i horizontaal. Men k-n, dunkt ons, J. HUIS, Rotlerd.dijk 146 - Schiedam - Tel. 69522 zelfs de vraag opwerpen, of het passend zou zijn de typische ambachten als stuca- doors, terrazzowerkers en schilders hori zont „al in te delen bij de bcrwnijver.ieid, waarvan sprake schijnt te zijn. Met richting uit te sturen zou men de F.B O. noch de betrokken industrie"n en am bachten i goede dienst bewijzen. Wat de laatsten betreft, omdat zij niet bij el kaar horen en 'vat de P-" O. bet. :ft, om dat in do tpd -' 'ële sector dan waar schijnlijk helemaal niets tot stand zal ko- men. Het valt daarom te betreuren, dat de organisatiecommissie van de S.E.R. heeft gemeend te moe', n remmen in plaats van stimuleren. Mede tot deze houding zal hef -i bijdragen, dat i niet sympathiek stond tegenover het beoogde midden stand stop-an, de zuilen detail handel en ambacht zou moeten im.en. Ook dit toporgaan zou immers met functioneel genoeg zijn, i in het kad-r van de iifsorganisatie een pla_ts te vii den. Men zag t als .en stands- belang, dan als een h~ "jorgatnsa-oi scb object en ook Vrijdag j.l, weer v/erd in de S.E.R de vrees voor een standsorgani- satie geuit. r „middenstand" iets met et-— -' maken heeft i- duidelijk. Het is echter niet uitsluitend een sociologisch begrip en het vf o.i. 'e loochene.., dat mid den- ep klzinb, J-ijf, aaruit de midden stand voortkomt, ook bedrijfseconomisch een begrip is met inhoud. Het "aat dar ook niet aan 'and, die so... en ook zuiver eef" nisch een apar e plaats ln onze -rp-l-.ing inneemt, te weren uit de bedrijfsorganisatie, welke e n betere maatschappelijke orde beoogt te ves'jen. Gedane zake- nemen echter ^en ko.r en de situ die ontstaan is, biedt de middenstand eigenlijk weinig perspectief vooral omdat hij de dige inste.-ing van de S.E.R. voor een kl-in beg cm ,e- le'ielijl groeien oals werd gesugge reerd weinig ka-- is. Slechts ir. zich wederzijds beter begrip zou openbaren, zou die kans zich kunnen voordoen. Waar zich voorzover wij kun nen zien. -a-tisch gr~n andere mog heden aand'—— ■••IV» meer succes be loven. zou het —'---"Men de wi' a ziin de' 'ine hans niet geheel van zich af te werpen. De Britse regering zal een herfstbe- groting indienen in verband met de eco nomische problemen van het land, zo werd vandaag officieel te Londen aangekondigd. Verwacht wordt, dat in deze begroting nieuwe belastingen zullen zijn opgeno men. In een officiële mededeling van de mi nister-president werd bekend gemaakt, dat het in de bedoeling van de minister van financiën ligt, zijn eerder aangekon digde mededelingen omtrent aanvullende maatregelen met betrekking tot de eco nomische toestand op 26 October a.s. te doen tegenover de commissie van finan ciën van het Lagerhuis, en daarin zijn voorstellen voor een aanvullende begro ting te vervatten. De mededeling zal een aantal econo mische maatregelen omvatten, zo werd bekend gemaakt, waarvan sommige van fiscale aard zijn en opgenomen dienen te worden in een financiële wet. Het alge mene debat over de verklaringen van de minister van financiën zal op Donderdag en Vrijdag 27 en 28 October worden ge houden. Het indienen van een tweede begroting na die van April komt zelden voor. Dit zal de eerste herfst-begroting zijn sinds 1947, toen de toenmalige labour minis ter van financiën, Hugh Dalton- er een indiende. Verwacht wordt, dat bij de begroting van de volgende week nieuwe belastingen zullen worden ingevoerd, die ten doel heb ben de koopdracht der bevolking te ver minderen en de inflatie tegen te gaan. De vaak door minister Butler tot uitdrukking gebrachte hoop, dat de dit jaar genomen maatregelen tot beperking van de aanko pen op afbetaling, verhoging van de ren tevoet e d. voldoende zouden zijn om de inflationistische ontwikkeling tot staan te brengen, is dus klaarblijkelijk niet "in ver vulling gegaan. Een vraag, welke direct rijst, is, of de verlaging van het tarief der inkomsten belasting met 6 pence, die in April plaats vond, ongedaan gemaakt zal worden Er zijn parlementsleden, die denken, dal de ze maatregel voor de hand ligt, wanneer de minister de binnenlandse uitgaven wil beperken, die ten dele voor de economi sche moeilijkheden van Engeland verant woordelijk worden gesteld. In financiële kringen verklaarde men te menen, dat, zo er al nieuwe belasting-lasten zouden ko men, deze niet zeer zwaar zullen ztjn Toch ziet het er naar uit, dat de maat regelen verder zullen moeten gaan dan voorstellen tot verhoging van omzetbelas ting- beperking van subsidie voor huizen bouw en landbouw en technische herzie ningen van de belastingwetten. Minister Butler, heeft Woensdag tijdens een lunchbijeenkomst van de Canadese Kamer van Koophandel te Londen ver klaard, dat hij vastbesloten is de grond slagen van het pond sterling zo stevig vast te leggen, dat zij niet kunnen worden geschokt. Butler zeide, dat hij niet alleen voor de Britse regering sprak, maar ook in zijn hoedanigheid als hoeder van het pond sterling. Naar hij hier aan toevoegde beseft hij, dat de stevigheid van de po sitie van het pond sterling afhangt van een krachtige en gezonde economie in Engeland. „Ik ben vastbesloten", zo zeide hij. „om het zover te brengen en te hou den". Een personenauto met vijf inzittenden is circa hhlf acht gistermorgen, doordat een wielrijder zonder richting aan te ge ven plotseling linksaf sloeg, in het water gereden van de Amsterdamse Nieuwe Vaart, die langs de Oostenburgergracht loopt. Een viertal havenarbeiders, die te wa ter sprongen gelukte het, de deur van de auto te openen en de inzittenden, allen Amsterdammers, te bevrijden. De 28-jari- ge J. Staffhorst. de 47-jarige M Grint- muth en een vrouw moesten in be- wustelooze toestand naar het Onze Lieve Vrouwe-Gasthuis worden over gebracht. De twee overigen, de bestuur der de 26-jarige Veltkamp, en de 19-jarige C. Dobber, konden, nadat ze in een café op verhaal waren gekomen en van droge kleren waren voorzien, naar huis terug keren. De namen van de redders zijn: J. Hom- ma (31 jaar), G. Zijdeveld (38 jaar), C. Goedhart (23 jaar) en J. lesing (26 jaar). De brandweer heeft de auto opgetakeld. De Westduitse minister van econo mische zaken heeft in de eerste bijeen komst van het parlement van Bonn in de voormalige Duitse hoofdstad Berlijn het met spanning verwachte program, ma der Westduitse regering, dat beoogt economie en valuta van het land stabiel te houden, ingediend. De belangrijke punten van het conjunc- tuurproijramma zjjn: een verlaging van 50 pet van alle invoerrechten op produc tiemiddelen voor de landbouw en op bouwmaterialen. Ook andere verlagingen van invoerrechten liggen ln de bedoeling. Een aantal omzetbelastingen zal verlaagd worden, wanneer deze verlaging geheel aan de verbruiker ten goede komt. Aan een algemene verlaging van de inkom stenbelasting wordt niet gedacht. De regering zal alle prijsverlagingen steunen Van werkgevers en werknemers wordt verwacht, dat zij loonsverhogingen binnen een verstandige voor de gehele economie verantwoorde omvang houden, zodat het niet za] kernen tot een prijsver hoging, of tot het in gevaar brengen van de levensstandaard der maatschappelijk zwakken Ter ontlasting van de bouwmarkt wil de regering haar eigen bouwplannen voor zover deze niet zeer dringend zijn ten achter stellen. Zij verwacht, dat ook de landen en de gemeenten aldus zullen handelen Het bouwseizoen moet zo mo gelijk verlengd worden van 9 tot 11 maan den per jaar Waar het gebrek aan ar beiders kritiek is, moeten buitenlandse arbeidskrachten ln dienst worden geno men. Het voornemen bestaat om in de Duitse economische wetgeving weer een bepaling tegen prijsverhogingen op te nemen. Het parlement za] snel een wets ontwerp moeten afhandelen, dat gericht is tegen beperkingen der vrije concurren tie (kartelwet). Belangrijke gebieden zullen bevorderd worden De arbeidsmarkt de bouwmarkt en ten dele ook de sector kapitaalgoede ren werden door de minister haarden van verstoring der Westduitse conjunc tuur genoemd. Het gevaar bestaat, dat deze verstoringen overslaan op de gehele economie, daar de Duitse reserves aan arbeidskrachten in zeer grote mate uit geput zijn nu de capaciteit in belangrijke delen van het bedrijfsleven ten volle wordt gebruikt, terwijl de vraag nog steeds dringt naar een vergroting der productie. Minister Erhard deelde mede, dat het investeringsquotum in West-Duitsland op het ogenblik 27 pet van het bruto natio nale product bedraagt. Er wordt niet ge-' dacht aan een radicale beperking van de investeringen, maar de regering kan ook geen uitbreiding toelaten, waardoor de situatie op de arbeidsmarkt en de alge mene verstoringstendenzen nog versterkt zou worden. Bij het Maas en Waalkanaal te Nijme gen wordt op het ogenblik druk gewerkt om de nieuwe havenwerken en industrie, terreinen nog vóór Januari 1957 kant en klaar te hebben. Een havenarm, reeds twee jaar geleden tot stand gekomen, ls geheel ombouwd met nieuwe industrie- en. Thans is men bezig met de aanleg van een tweede havenarm, welke evenals de eerste een lengte zal krijgen van onge veer 800 meter met een breedte van ta lud tot talud van 80 meter. Als de havenwerken in hun geheel klaar zijn, zal de gemeente Nijmegen hier over ruim 70 ha industrieterrein aan vaarwater beschikken. De gronden rond om de tweede havenarm zijn nu reeds verkocht of verpacht aan bedrijven o.m. uit Amsterdam, Utrecht, Den Haag en Den Bosch. Sinds de oorlog hebben zich in het industriegebied bij het Maas en Waalkanaal 27 industrieën gevestigd. En nog steeds komen er nieuwe aanvragen binnen. De totale kosten van de nieuwe haven, aanleg plus bijkomende werken zijn ge schat op 2.500.000. De eerste bewoners van tuinstad-Slo- tervaart, het uit vier leden bestaande ge zin van de seinhuiswachter C Charmant dat zeven jaar had ingewoond hebben hun nieuwe huis aan de Nicolaas Japikse- straat betrokken. Dit heuglijke feit is niet onopgemerkt voorbijgegaan. Zelfs de ge- meente zorgde voor een verrassing: gis termorgen kwam wethouder mr R. v. d. Bergh van Volkshuisvesting met een gro te taart aandragen Hij memoreerde, dat het een half jaar geleden is dat Amster dams tweede tuinstad Geuzenveld de eer. ste bewoners zag komen. De voorzitter van de Woningbouwvereniging voor Am sterdams spoorwegpersoneel, de bouwer exploitant van het blok huizen in de Ja- piksestraat, bleef niet achter en schonk een grote fruitmand. Nog meer cadeuax en felicitaties mocht het dolgelukkige ge. rin in ontvangst nemen. De familie Charmant woont in een blok laagbouw. De benedenverdieping bezit een ruime keuken, grote bergplaats en een woonkamer terwijl op de boven verdieping drie slaapkamers en douchecel ondergebracht zijn. Deze douchecel heeft nog iets bijzonders, namelijk een zitbad, dat omgetoverd kan worden in een was machine. Handiger kan het al niet voor de huisvrouw Dinsdag hebben dr J Endepols. ir L. Lhoest en de heer L. H. A. Stols respec- tiveliik schrijveh. papierleverancier en drukker van het woordenboek van Maas tricht aan burgemeester en wethouders van Maastricht de eerste exemplaren var, deze vocabulaire aangeboden. (Van onze correspondent) Met de redelijke verwachting, dat de behandeling nog vóór het nieuwe jaar kan geschieden is gisteren de gemeente begroting 1956'van Eindhoven versche nen, reëel sluitend op eeI> bedrag van 44,928.611. Dit is de negende maal in successie, dat er geen tekort dreigt, B. en W. geven uiting aan hun zorgen over de voortdurende stijging van de kos ten Met klem wordt gewaarschuwd tegen bestedingen, die met in conflict komen met de bouwstop, maar in urgentie ten achter staan bij de plannen, die het ge meentebestuur in deze begroting aankon digt. Het grof® aantal belangrijke objec ten heeft blijkbaar een tekort in de per soneelsbezetting zowel van gemeentewer ken als van gemeentebedrijven doen ont staan en op het stuk van leidinggevende nineties bij de dienst van gemeentewer ken spreken B. en W. zelfs van een noodtoestand gezien het gebrek aan ge schikte gegadigden. Naast een groot aantal nieuwe wonin gen, voorzieningen aan parken en sport velden, veel nieuwe scholen, o.a. de eerste aanleg voor een nieuw gemeente lyceum, een asfalteringsplan voor ver schillende straten, zullen schuugelegen- heden worden gebouwd in het «ader van de Berscherming Bevolking, waarvan de eerste, voor honderd Personen, op de Markt komt. In de eerstvolgende raadsvergadering zal een voorstel worden ingediend om de straten van het Philipsdorp van de N.V, Philips over te nemen met een totaal kos- tenbedrag van rond een millioen gulden; voor de afbouw van bet spoorwegplan staat een millioen ten laste van de ge meente op de begroting en er zal be gonnen worden met de aanleg van een tweede openluchtbad dat in totaal twee millioen gulden zal kosten, toeleidende wegen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 4