FAAM E€ dé towt'tCfUteven,! Natuurzuivere Planta brigadierpïët en de semi-prof 4 jpff®©8£ (3© fflSüffl®!? 8 ffl HIER ZIJN FEITEN Wat betekent voor mijn was \\v^ Minister Van de Kieft acht jongste staatslening geen mislukking Het feest der VU. Nu in practisch elke winkel verkrijgbaar! 20 ct per rol ^\\\VUll(7///y< Binding van koopkracht kan ook op andere wijze geschieden •••daarom is natuurzuivere Plants zoveel smakelijker en gezonder mm •V Beschaafde Huipverkoopsfers Inpakker Magazijnbediende DONDERDAG 20 OCTOBER 1955 PAGINA 6 Condities juist aangepast Proef nü CHOCO-KROKANT! Nieuw! Anders! Geen beïnvloeding rentestand De minister is niet voornemens om het verloop van de rentestand op kunstmati ge wijze te beïnvloeden. De stelling dat zijn ambtsvoorganger zulks deed, meent de minister voor rekening van de vragen steller te mogen laten. Plechtige viering begonnen AMSTERDAMSCHE BANK wat volmaakt HA TUU(èZ(J/V(£>£ planten Hoe gul schenkt de natuur ons haar goede gaven: bessen, perziken... PLANTAÏJa, oökPLANTA is puur natuur. Want ze is bereid uit de kostelijk ste vetten van tropische vruchten. Vandaar dat PLANTA zoveel smakelijker en gezonder is. Ontdek vandaag nog hoe volmaakt zuiver margarine kan zijn. Breng een pakje planta mee! En vergelijk, proef het grote verschil... U smult €i van mmm knappend-btos van buiten smèltend-zacht binnenin gevuld met de fijnste chocolade. Próéf hoe zuiver! Kom verwen Uzelf en de kinderen. Presenteer Uw gasten 'n verrukkelijke verrassing ,voor slechts 20 cent! FAAMPR0EVERS ZIJN FIJNPROEVERS! MEYER BLESSING jliiillilil.ill.llliiiilllllliiiiSlilliililillUlllll De krant kunt U niet missen geen dag! Ja, mevrouw, stelt U die vraag gerust. Hier ts het antwoord "Polyvalent betekent voor Uw was, dat in Pré 12 actieve waskrachten gecombineerd zijn, die stuk voor stuk meehelpen om Uw was witter, schoner, veiliger te wassen dan ooit." Daar zijn o.a.: vuilsplitsers, die alle vuildeeltjes in de kleinste ruimten tussen de vezels losmaken en verdrijven; vuildraagkrachten, die het vuil in het Pré-wasbad houden - het kan zich nooit meer op het goed vastzetten gestabiliseerde zuurstof, die op veilige wijze smoezelig wit weer stralerid-wit maakt; werkzame kleurherstellers, die alle tinten weer fris ophalen huidbeschermende stoffen, die Uw handen zacht houden. HET WASMIDDEL DER WETENSCHAP Het Eerste-Kamerlid de heer Molenaar heeft zoals gemeld, schriftelijke vragen gesteld over de jongste 31/J pet Neder landse Staatslening 1955 II. Minister Van de Kleft heeft thans op deze vragen ge antwoord. Volledigheidshalve geven wij hier eerst nog eens de vragen weer, waarna het antwoord volgt. 1. Deelt de minister de mening dat de jongste 3% pet Nederlandse staatslening 1955 II feitelijk een mislukking is geble ken. omdat de particuliere instellingen ten'hoogste voor 139 millioen hebben ingeschreven en particuliere spaarders voor zo goed als niets, zodat ondanks de deelneming van de rijksfondsen het be drag der lening slechts op 250 millioen is vastgesteld? 2. Zo vraag 1 bevestigend wordt beant woord, is de minister dan niet van oor deel, dat de condities reeds markttech nisch gezien te scherp waren gesteld, on geacht, dat deze lening een tien jaar kor tere looptijd had dan de lening 1955 I, en dat door een en ander de animo om in tekenen gering bleek te z'ijn? 3. Verdient het naar 's ministers oor deel geen aanbeveling, gezien de ver schijnselen van een overexpansie van de conjunctuur als anti-inflatoir middel, zoveel mogelijk koopkracht te binden via de kapitaalmarkt? 4. Is het waar, dat de president van de Ned. Bank een mededeling van dezelfde strekking als de onder punt 3 gestelde vraag aan de bankiers heeft gedaan? 5. Is de minister bereid mede te delen, of hij het voorkomen van een rentestij ging, overeenkomstig de geldpolitiek van zijn ambtsvoorganger, onder de huidige omstandigheden in 's lands belang acht? 6. Is de minister bij nadere overweging niet van oordeel, dat een rendement op de jongste staatslening had dienen te worden geboden, dat iets boven de gel dende kapitaalrente lag? 7. Wil de minister mededelen, of direct of indirect van staatswege koerssteun aan soortgelijke obligaties op de beurs voor de emissie van de jongste staatsle ning is verleend? 8. Is de qiinister bij bevestigend ant woord op vraag 7 niet van oordeel, dat bij het publiek ten onrechte de indruk is gewekt, dat de voorwaarden van de jong ste lening niet onaantrekkelijk waren? 9. Is koerssteun aan de jongste le ning na haar emissie onthouden? 10. Is bij bevestigend antwoord op de vragen 7—9 de minister niet van oordeel dat de gevolgde emissiepolitiek er toe bij draagt de aantrekkelijkheid van de staatsobligaties als beleggingsobject voor de particuliere spaarders te verminde ren? Minister Van de Kieft heeft op deze vragen thans het volgende geantwoord: De minister is niet van mening, dat de jongste Nederlandse staatslening, groot 250 millioen. een mislukking is geble ken. Overigens merkt hij op, dat bij het verschijnen van het prospectus ook het oordeel van de pers overwegend inhield, dat de leningcondities juist aan de markt waren aangepast. Tot de middelen om een overexpansie van de conjunctuur tegen te gaan kan behoren binding van koopkracht via de kapitaalmarkt. De minister merkt echter op, dat het van vele factoren zal afhangen of het uit geven van staatsleningen als het meest geëigende middel kan worden beschouwd. Choco-krokant De president van de Ned, Bank heeft aan de bankiers geen mededeling gedaan van de strekking, als bedoeld in vraag 3. Wel heeft hij in een bespreking met de Nederlandse bankiersvereniging aanbevo len de door banken verleende credieten ter zake van de financierng van afbeta- lingscredieten en van langlopende kapi taalbehoeften te doen consolideren op de kapitaalmarkt. De minister heeft de condities voor de jongse staatslening zo gesteld, dat deze qua rendement en overige leningvoor- waarden iets gunstiger waren dan die welke bij het uitbrengen van het pros pectus voor de reeds ter beurze genoteer de 3% pet staatsleningen gelden. De vraag of hij de onder punt 7 bedoel de mededeling wil verstrekken, beant woordt de minister ontkennend. De mi nister van financiën treedt bij het uitge ven van staatsleningen op als emittent. Evenmin als andere emittenten kan hij mededelingen, zoals hier worden ge vraagd, verstrekken. Overigens merkt hij op, dat een emis siepolitiek waarbij tijdens een grote ka pitaaltransactie de emittent. op beperkte schaal intervenieert, ten einde toevallig optredende factoren en speculaties, welke daarvan het gevolg kunnen zijn, te elimi neren, geenszins de aantrekkelijkheid van de geëmitteerde lening behoeft te verminderen, Naar de mening van de mi nister zal een dergelijke koersstabilise- rende emissiepolitiek in financiële krin gen en door beleggers in het algemeen worden gewaardeerd. De viering van het 75-jarig bestaan van de Vrije Universiteit is gisteren be gonnen. In het RAl-gebouw werd een ju bileumvergadering belegd waar o.a. de minister van Economische Zaken. prof. dr J Zijlstra, hoogleraar (non-actief) aan de V.U. een rede hield. Spr. vergeleek de tijd waarin de V.U. werd gesticht met de onze en sprak uitvoerig over de soli dariteit met die wereld die de V.U. moet kenmerken. De stichting der V.U. was een daad van geloofskracht en geloofsmoed. Dat te beseffen is het schoonste jubileum geschenk. Verdere sprekers op de bijeenkomst in het RAI-gebouw waren prof. Anema, mr G. H. A. Grosheide die de opbrengst van de millioenenactie .,De Meiboom in de kap" aanbood, mevr. S. Verdam-Okma, die de opbrengst van de extra spaaractie „Vrouwen V.U.-hulp" overhandigde en ir P. F. S. Otten die namens de bedrijven een jubileumgift schonk. Ook de gemeente Amsterdam bood een geschenk aan bij monde van wethouder A. de Roos. Deze deelde mede dat eerstdaags het voorstel van B. en W. om aan de V.U. twee terreinen in de omgeving der Am- stelveenseweg te verkopen, de raad zal bereiken. Aan de directeuren der Univer siteit overhandigde spr. een cheque van 500 000 als bijdrage der gemeente Am sterdam. In verschillende gebouwen werden deze dag wijdingsdiensten bij gelegenheid van het 75-jarig bestaan der V.U. gehou den; in de Nieuwe Kerk, in de Wester- kerk, in de Raamkerk en in de Lutherse kcTk Bij het jubileum der V.U. zijn enkele Koninklijke onderscheidingen verleend. Bij K.B. zijn benoemd tot ridder in de orde van de Ned. Leeuw: mr H. Bos Kzn. secretaris van het college van directeu ren en prof. dr H. Nauta, rector magni ficus der V.U. Voorts is benoemd tot ridder in de orde van Oranjie-Nassau: mevrouw S. Verdam-Okma, presidente van de vrouwen-hulpactie voor de V.U. Door de Amsterdamsche Bank wordt medegedeeld, dat aanvragen tot afgifte van 3 pet 7-jarige deposito-obligatiën 1955 ten laste van de N.V. niet meer in be handeling zullen worden genomen. Dan zult U begrijpen, waarom steeds meer huisvrouwen PLANTA prefereren: om die zo aparte smaak. Bovendien heeft natuurzuivere PLANTA meer voedingswaarde. En ze is lichter verteerbaar, dus gezonder. PLANTA maakt niet alleen de boterhammen smakelijker. Ook de jus, het vlees, degroen ten Uw kookkunst zal extra worden gewaardeerd GEVRAAGD: 1 (mnl. or vrl.) Boven de 18 jaar voor de St. Nicoiaas-verkoop. Speelgoed LIJNBAAN 68 en een belangrijke conclusie! Er ls haast geen gezin ln ons land, of de krant wordt er gretig gelezen. Ock de advertenties wor den gaarne gelezen, om dat. ze nieuws en btjzonderheden brengen over de meest uiteen lopende diensten en pro ducten. COPV0IC.HT SIUDO AVAN r polyvalent U begrijpt, mevrouw, dat Pré Uw was - de grote, de kleine, de witte, de bonte - nu beter en vlugger doet dan vroeger mogelijk was. 76 De brave Cesare Bellini keek onthutst op," toen hij het woordje „oorlog" hoorde. Verdraald-nog-aan-toe. dat zou best ken nen'" riep hij uit. „Ma..ma., maar als dat zo is dan komt daar vast een vijand aan! Grutjes, ja! Dat moet het .zijn! Een woeste vijand dringt op nietsontziende wijze ons dierbare vaderland binnen langs een onge bruikte tunnel en een onbewaakte grensplaats Wat nou?" Het geraas van de treinwagen in de tunnel klonk nu onheilspellender dan ooit en zwol aan tot een machtig gedonder. Het leek wel of er tien gepantserde treinen tegelijk kwamen aanrollen. Peinzend keek het slimme boertje de bibberende cesare aan. ,Jij ken nou een nasjenale held worden, Bel lini!" zei hij. „Toen je de naam van je grote voorganger, Julius Caesar waardig. Die zei immers ook venieviediefoetsi! Dat mot jij ook zegge. De trein kwam, jij zag hem en hij was foetsie. Leg ginderse wissel om, Bel lini, en laat die rezemde trein het stootblok op dondere! Dat schept verwarring in de gelederen van de vijand. Intusspn bel jij gauw het grensgarnizoen op en als ze tijd en zin hebben, komme ze dan wel met een batal jon voetvolk en berggidsen om de indringers op d'r lui kop te geve!" „Een goed idee! Ik wil held worden!" riep Cesare Bellini uit en gezwind gooide hij de wissel om. Hij was precies op tijd, want daar kwam de trein al aan. Pijlsnel schoot hij uit de tunnel te voor schijn. Angstig sloeg Cesare zijn handen voor zijn ogen, in ondraaglijke spanning wachtende op wat er nu zou gaan gebeuren. Zou hij er ln slagen de trein te houden? zijn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 6