Curacao Paar liet' Koninklijk node gaan Aruba even energiek als Rotterdam REBEL werd ONSTERFELIJK $TftTE {xpf^ss Beeldhouwer Van Zanten voor gedragen voor „Prix de Rome" Venhcdk. Ten Oosten van Eden FILMS DEZE WEEK Koningin en Prins genoten van strand en water Nobelprijs voor geneeskunde brylcreem geeft VRUDAG 21 OCTOBER 1955 PAGINA Sprookjesachtige gala- receptie in paleistuin Eerste steen voor „El Curasao" „Hallo Prins, hoe gaat het?" ALEXANDERZIEK Duizend gasten Vijf jaar „Kunst en bedrijf" Tapijt van bloemen lf. K. Hoofdstadkoor zingt Requiem van Berlioz Requiem traditie weer voortgezet Welvarend eiland dank zij de olie Katholieke Volkspartij bestaat tien jaar de natuurlijke glans van gezond haar BRYLCREEM kleeft BRYLCREEM houdt 'SWERELDS">iEEST VERKOCHTE HAIRDRESSING Jean Cocteau's spectaculaire intrede in de Academie Francaise vrijgelaten. Jean Cocteau in zijn nieuwe Academi ci ens-uni form 4.000 toeren Een sigaret van wereldvermaardheid Prof. Hugo Theorell bekroond Beeldengroep voor Tilburgse schouwburg PASTILLES Elia Kazan verfilmt Steinbeck's novelle „Gevaarlijk" onderwerp Al opdrachten uitgevoerd lighter and milder aan Nadat H. M. de Koningin ten paleize van de gouverneur de lunch had gebruikt, met als gasten de leiders van de vier politieke par tijen op Curasao, was de middag van de derde en laatste dag van hei bezoek van het Koninklijk Paar aan dit eiland gewijd aan een tocht van de Vorstin door het Tweede District, het Oostelijke deel van Curacao. Op de Caracasbaaiweg, bij Domin- guito, verwelkomde een ontvangst commissie H. M. Daarna ging het langs de vele met vlaggen versierde huisjes, waarvan de bewoners langs de weg of in bun tuin stonden om de Vorstin toe te juichen, naar Brakkc- put. Hier waren meisjespadvindsters tijeen, tussen wie de Koningin, zelf padvindster, geruime tijd vertoefde. Daarna begaf Zy zich naar het Spaan- Se Water aan boord van de „Beatrix" en genoot Zij van het admiraalzeilen van de watersportliefhebbers, die in deze in nam van de zee acte de presence gaven. Bijna twee uur genoot de Koningin met een klein gezelschap van het strand en het water en van het tochtje met de „Beatrix", het jacht van gouverneur Struycken. Prins Bernhard had Intussen op Zui- tuintje de Curaqaose padvinders bezocht. Later voegde hjj zich bij het gezelschap aan het Spaanse Water en nam ook een verfrissende duik in het heldere water. Van de schone mogelijkheden tot beoefe ning van de watersport, die het Tweede District biedt, hebben Koningin en Prins die middag ten volle kunnen genieten. Prins Bernhard had in de loop van de ochtend uitvoerige besprekingen gehou den met vooraanstaanden uit bedrijfsle- ven en handel van Curacao. Tot de onder werpen, die werden besproken, behoor den de teruggang van Curacao ais over- laadhaven, de kwestie van het instellen van een vrije handelszone een wetsont werp daartoe is thans bij de raad van advies de ontzilting van het, zeewater op economische basis (waarbij de Prins de mogelijkheden van het gebruik van atoomenergie opperde), het scheppen van een gunstig belastingklimaat voor het bedrijfsleven en het toerisme. Later op de ochtend omstreeks elf uur begaf de Prins zich naar het Waterfort, waar hij de eerste steen metselde voor het nieuwe toeristenhotel ,,E1 Curaqao". Dit hotel, dat in begin 1957 in gebruik zal v/orden genomen, zal 95 kamers krijgen. Het komt midden in het oude Waterfort, tot nu toe het centrum van de bevelvoe ring der Koninklijke Marine op de Ne derlandse Antillen. Dit hoofdkwartier wordt naar de basis Parera verplaatst. Gedeputeerde C. Kroon, die zeer heeft geijverd voor het tot stand komen van dit hotel, sprak de Prins toe. Hij zei on der meer: Ik ben van mening, dat de toeristen industrie voor onze Bovenwinden dc in dustrie zal kunnen zijn, die een grote verbetering in de economische toestand van deze eilanden kan brengen. Parti culier Initiatief heeft reeds de eerste stappen genomen en onze geeerbiedigde Koningin en U. Koninklijke Hoogheid, zullen de eerste gasten zyn van het 24-kamer hotel „Little Bay". Nadat de Prins de steen had gemetseld en een door hem getekende oorkonde, verpakt in een bronzen koker, in de steen had aangebracht, gaf de heer Norman Chumaceiro, lid van de directie, de Prins een kleine gouden troffel met inscriptie ter herinnering aan dit gebeuren. Rond het middaguur vertrok Z.K.H. naar Piscaderabaai Club, waar hij de lunch gebruikte in gezelschap van een veertigtal vertegenwoordigers van diver se sportorganisaties op het eiland. Prins Bernhard heeft 's middags met zijn secretaris onverwacht een bezoek ge bracht aan de drie belangrijkste bankin stellingen op Curacao, Maduro's Bank, de Hollandsclie Bankunie en Edward Hen- riquez' Bank. Hij werd ontvangen door de directies dezer bankinstellingen. Zijn be zoeken legde de Prins grotendeels te voet af, tussen half drie en half vier. Hy werd herhaalde malen door het publiek her kend: de wandeling ontlokte eenmaal een joviaal .landskind" een „hallo Prins, hoe gaat het?" De hengst „Alexander", die naar de Ned. Antillen was verscheept vo,°.r takken van de crème caleche doch ziek is geworden, is met met de andere paarden naar Suriname verscheept. Het paard zal t I °ct°ber pey vliegtuig van de K.L.M. naar Nederland worden ge transporteerd. tels van Koningin Juliana en Prins Berp- hard, die dan ook op een „tapijt" van witte bloemen met oranje stelen kwamen te zitten. H.M. en Z.K.H. begaven zich na de taptoe naar hun vertrekken in het paleis; de gasten bleven nog enige tijd byeen en daarmede was een hoogtepunt in de ge schiedenis van Curaqao ten einde. Ten besluite van het bezoek aan Cura qao, dat naar de mening van de Cura- qaoënaars, die Vorstin en Prins gaarne i nog een paar dagen langer in hun midden i hadden willen hebben, te snel is beëin- digd, is Donderdagavond op de binnen- j plaats van Fort paleis van de gouverneur een grote-gala receptie gehouden, toegankelijk voor iedereen. - dan duizend gasten, geklee eie- kristal, leerbewerking enz (f 208.787) De stichting telt thans 230 leden. Deze maand is het vijf jaar geleden, dat de stichting „Kunst en Bedrijf" die zoals bekend een bemiddelende functie vervult tussen het bedrijfsleven en de kunste naar door o.a. adviezen te geven voor het verstrekken van opdrachten, haar prac- tische werkzaamheden begon. a a j Gedurende deze vijf jaar werd voor een Amsterdam, achter het totaaj bedrag van ruim 900.000 bemid- deling verleend. Na aftrek van materiaal- I kosten en andere onkosten van de uitvoe. rende kunstenaars, bleef er voor hen een Meer dan duizend gasten, gekleed m netto honorarium van bijna 600 000 over een witte tropensmoking of een ele- 678 Keer kon een kunstenaar worden in- gante avondjapon hadden zich in carré j geschakeld, t.w.: 287 voor olieverfschil- langs het plein opgesteld, toen de Ko- j gerijen of aquarellen 148.600) 69 voor ningin, begeleid door de gouverneur en beeldhouwwerken 161 659) 92 voor gra Prins Bernhard aan de zijde van minis- fische werken 6.982) en 230 voor toege- ter-president Jonckeer, gevolgd door de paste kunsten zoals glas-in-lood mozaiek overige leden van het gevolg, de statige kristal, leerbewerking enz tf 2fis 7R7i në trap van het paleis afliepen en een rondgang langs de gasten maakten. Vriendelijk groetend, hier en daar een hand drukkend of een praatje makend, begaven de Koningin en Prins zich langzaam langs de rij der aanwezigen. Toen de Koningin haar rondgang had beëindigd en plaats had genomen op voor Haar, de Prins en het gevolg gereed ge zette zetels, volgde een kort programma van Curaqaose muziek en dansen, dat be sloten werd met een taptoe. Er was op deze receptie tevens gelegen heid tot het aanbieden van geschenken. Zo ontving H.M, van een aantal dames op Curaqao een bijzonder fraai op linnen geborduurde lunch-set. De organisatoren van het stichten van een fonds voor het nationaal geschenk hadden de goede gedachte gehad, de gas ten van de receptie bij de ingang van Fort Amsterdam de gelegenheid te geven een nagemaakte witte anjer te kopen. Velen maakten van deze mogelijkheid ge bruik en legden de bloemen voor de ze Op 1 November a.s. zal het Rooms Katholiek Hoofdstadkoor dirigent Theo van der Bijl in het Concert gebouw te Amsterdam een uitvoering geven van het Requiem van Hector Ber lioz. De partituur van dit werk zal dan na een lange tijd van vergetelheid weer opengeslagen liggen op een Amsterdam se dirigentenlessenaar. 27 jaar geleden werd nl. de „Grande rnesse des morts", zoals Berlioz' requiem officieel heet. voor het laatst uitgevoerd door Anton Tierie. Met de weder-ontsluiting van deze partituur zet het R.K. Hoofdstadkoor tevens een traditie voort van Requiem uitvoeringen in de novembermaand. Het hoofdstadkoor zal het werk uit- voerw geheel in de vooargeschreven bezetting, echter met dien verstande dat het aantal spelers met name de pauke- nisten, gereduceerd is tot proporties, die zijn aangepast aan de acoustische mo gelijkheden van het Concertgebouw. Lode de Vós zol bij de uitvoering in het Concertgebouw de solo-tenorpartij zingen. Het Utrechts Stedelijk Orkest en een aanvullend gedeelte uit het Con certgebouworkest vormen de orkestbe zetting. Op de vooravond van de eerste No vember wordt de generale repetitie ge houden, die tevens de vorm zal hebben van een jeugdconcert. De uitvoering op 1 November zal het karakter dragen van een herdenking van de onlangs overleden kardinaal de Jong. Vergadering en een gedenkboek Op 22 December a.s. zal het tien jaar geleden zijn, dat in de laatste partijraads vergadering van de Rooms Katholieke Staatspartij besloten werd tot de oprich ting van de Katholieke Volkspartij. De K.V.P. zal haar oprichting herdenken op Zaterdag 14 Januari 1956 in een plechti ge vergadering, na afloop waarvan het bestuur der partij zal recipiëren. De ver gadering wordt te Utrecht gehouden. Ter gelegenheid van dit tienjarig bestaan zal een gedenkboek worden uitgegeven. VANDAAG in de namiddag is H.M. Koningin Juliana na een kort bezoek aan het eiland Bonaire op het derde der benedenwindse eilanden aangekomen: op Aruba. Een eiland van ruim 50.000 inwoners, van wie er rond 35.000 de Nederlandse nationaliteit be zitten. Een welvarend eiland, hetgeen wel blijkt uit het feit, dat hier jaar lijks tegen de vijfduizend schepen bin nenlopen hoofdzakelijk tankers met een totale tonnage, die rondom de 30 millioen schommelt. Hier is het grootste der raffinage-bedrijven ter wereld gevestigd: het LAGO-bedrijf van de Standard New Yersey. Veel heeft dit eiland met Curaqao gemeen: zijn taal, zijn onderwijs, zijn welvaartsbron, zijn droogte: doch daar naast bestaan grote verschillen. Ter wij] op Curaqao het overgrote deel van de bevolking uit kleurlingen bestaat, stamt de Arubaanse bevolking groten deels van de oude Indianen; zij heeft er de hartelijkheid, de gastvrijheid en het temperament van. De doorsnee Arubaan is in de allereerste plaats Arubaan en eerst daarna Antilliaan. Fier ais hij is, heeft hij het nooit goed kunnen zetten, dat hij in vroeger eeuwen vanuit Curaqao werd gere geerd en de opstand daartegen is ster ker geworden naarmate de welvaart van de olie hem meer in staat stelde op eigen benen te staan. „Vroeger was het zo, dat wij nog geen potlood op de secretarie konden aanschaffen", zegt hij. „zonder Curaqao toestemming te vragen". Van de weeromstuit is de brylcreem een fraaie, natuurlijke glans aan Uw haar niet, plakt niet, droogt het haar niet uit Uw hoofdhuid fris en gezond, voorkomt roos Beecham (Nederland) IV. F. Ja«>- Mol N.V. Amsterdam •lean Oocteau dichter, romancier, to- -e.schrK tekenaar, mus.cu*.Dimpro cent en rebel no. 1 van het.Trai se a nor',„ke .lev™ fl|g,Staer 40 „onsterfelij- 11 omen in de kring der *v \cht- £en'' van de Academie Frfn?ah'hbe„ de hoiui„r(] bevoorrechte gasten hebben ae P'echtigheid mogen meemake d(_ den moesten worden teleurgesteld zwarte prijs voor een stoel was K Ken tot 30.000 francs. Tot het laiUn' moment, tot het ogenblik waarop vol teau in zijn schitterend uniform van aea demieus zij,, intree-rede begon, was ae inhoud van zqn rede volmaakt geheim gebleven. Wel was uitgelekt dat de cen suur enkele zinsneden betrekking heb bend op N. Afrika uit de tekst van de rede had geschrapt. Hoe was het anders te verwachten by dit enfant terrible van de kunst. Nu heeft Cocteau dan de zetel van zijn voorganger Jerome Tharand ingenomen JPet veel rumoer van te voren over de 'ekst van z'in toespraak, zijn peperduur hniform, zijn Academiciens degen, ge smeed door Toledaanse zigeuners. Cocteau was gekleed in een met goud geborduurd groen uniform en hij droeg daarbij een Napoleontische steek en bo- Vengenoemde degen, vervaardigd uit S°Ud, ivoor, email en edelstenen en met talrijke symbolen zoals de ster die Coc teau altijd bij zün handtekening zet, het Profiel van Oedipus, de lier van Orpheus, de hekken van het Palais Royal (waar de dichter woont) en de initialen van de e'genaar. Aan de punt van de schede was een bal ivoor «aaeebraeto ais herinnering aan de sneeuwbal uit. Cocteau's roma „Les enfants terribles". In zijn rede verklaarde Cocteau na- nodige opmerkingen over de absurdite van zijn verkiezing o.a., dat dichters e schilders in een gevangenis zijn opgeslo ten waaruit ze altijd pogen te ontsnap pen. „Poëzie is een exacte wetenschap aldus de dichter. ,,Ik wil zelfs toegeven, dat ik vaker in het gezelschap van jonge geleerden verkeer dan in litteraire krin gen". Hy hoopte dat de academie „Per sonen die van individualisme worden ver dacht, zal beschermen''. „Moge het insti tuut eens, evenals middeleeuwse kerken een vrijplaats worden en mogen zij, die schuldig zün aan de misdaad van on schuld er een schuilplaats vinden", aldus Cocteau. De schrijver André Maurois hield de inhuldigingsrede op de nieuwe Academi- cien, die hij techt gekozen noemde. Maurois zei aan het slot van zijn rede: „Wat gij hebt bereikt grenst aan het wonderbaarlijke. Ga door met Uw eigen trant zonder er verandering in te brengen. Wij hebben U gek en niet om U te ver anderen maar om U te hebben zoals U bent". De plechtigheid werd o.a.. bijgewoond door maarschalk Juin, generaal Weygand en de ambassadeur André Franqois-Pon- cet allen leden der Academie. Onder de gasten bevonden zich ook koningin Eliza beth van België en ex-koningin Marie- José van Italië.. Twee jonge vrouwen ,die Cocteau een bezem en een paar rolschaatsen wilden aanbieden werden in hechtenis genomen. Na een identiteitsonderzoek werden zij toestand thans zo, dat de Landsrege ring op Curaqao 'geen potlood meer kan aanschaffen zonder dat Aruba vraagt: waarom zijn wij daar niet in gekend? Ook de meest, rustige en be kwame figuur op deze eilanden kan zich aan deze insuiaritis niet geheel onttrekken. En, eerlijk gezegd, is dit niet onsympathiek. Aruba vecht voor zijn zaak: voor zijn haven; voor zijn toerisme, voor zijn verfraaiing, voor zijn bedrijvigheid met een energie, die uit de verte vergelijkbaar is met die van Rotterdam tegenover een zoveel ouder, bezadigder en wijzer,, maar ook minder doortastend Amsterdam in Cu raqao. Het programma van H.M. op Aruba getuigde daar wel van. Neem bijvoorbeeld de toespraak tot de jeugd. De plaats die daarvoor is gekozen, is de Algemene Technische School. Dit is werkelijk een pronkstuk waar Aruba trots op mag zijn. Een prachtig gebouw met een groot aantal uitstekend geoutilleerde werkhallen. Daar juist het ambachtsonderwijs op deze eilanden lange tijd in de verdruk king heeft verkeerd, terwijl het juist meer dan al het andere nodig is voor de bevolking van deze gebieden, kan Aruba dubbel trots op deze school zijn. Een ander voorbeeld is Imeldahof van de Zusters van Bethanië, die hier met grote voortvarendheid aan het werk zijn getogen voor de kinderen, die aan haar zorg zijn toevertrouwd en daarbij een systeem toepassen, dat over de hele wereld ais een belangwekkend experiment wordt beschouwd. Curaqao heeft door besluiteloosheid de kans om deze zusters aan te trekken voorbij la ten gaan. Aruba is haar aanstonds te gemoet gekomen en heeft aldus ook voor dit sociale werk bij uitnemend heid een primeur geboekt, die men dit energieke eiland graag gunt. Dat Aruba H.M. een hartelijk ont haal bereidde, daar hoefde niemand aan te twijfelen. Aruba houdt van Ne derland misschien nog meer dan het zustereiiand en toen de Lands vrouwe zelf hier kwam, toen kwam de schoonste trouw in de aard van de Indiaan naar boven. Aruba ariba Het Medische Instituut Caroline heeft Donderdag de Nobelprijs voor medicijnen en physioiogie 1955 toegekend aan profes sor Hugo Theorell. een vooraanstaande Zweedse bloedspecialist. Professor Theorell is hoofd van het Nobelinstituut voor biochemie in Stock holm. De prijs bedraagt 190.214 kronen. Aan prof. Theorell werd de Nobelprijs voor physioiogie en medicijnen toegekend op grond van zijn onderzoekingen op het gebied van het „gele ferment" en andere oxidatie-enzymen. De thans 53-jarige wetenschappelijke vorser deed 20 jaar geleden ontdekkingen die de geleerden in staat stelden zich intensief bezig te houden met de be studering van de ingewikkelde werking der vitaminen. Met het produceren van het „gele fer ment" in zuivere vorm verwierf hij zich bekendheid in de gehele wereld. Dit ferment is een van de belangrijk ste enzymen in bet menselijk lichaam. Theorell toonde ook aan. dat een enzyme, dat een belangrijke rol vervult in het levende weefsel, uit twee delen bestaat, van elkander gescheiden en weer samen gevoegd kan worden. Wanneer een enzyme gesplitst wordt houdt zijn wer king oP. maar bij samenvoeging keert deze weer terug, zo bewees Theorell. Door deze ontdekking werd het de wetenschappelijke wereld mogelijk een gehele groep van fermenten in bijzonder heden te bestuderen. Men kwam tot de ontdekking, dat actieve groepen onder de fermenten een vitamine is. zodat het mogelijk werd de werking der vitaminen tot in details na te gaan. In de afgelopen jaren heeft Theorell zich ook bezie gehouden met de be studering van anti-biotica tegen tuber culose. Theorell is de eerste Zweed die sedert 1911 de Nobelprijs voor geneeskunst wint. In totaal hebben twee Zweden deze onder scheiding gekregen. Prof. Theorell is bij het Zweedse publiek in het bijzonder bekend geworden door zijn methode van bloedonderzoek van automobilisten, die er van verdacht wor den alcohol te hebben gebruikt. (Van onze Amsterdamse redactie) Voor de Prix de Rome 1955, afdeling monumentale en versierende beeldhouw kunst, is door de jury, bestaande uit de heren A. Komter, P. Grcgoire, Ch. Lcplas en de professoren dr N. R. A.Vroom en V. P. S. Esser, resp. voorzitter en secre taris, voorgedragen de 22-jarige beeld houwer, E. A. F.R. van Zanten. De com missie van toezicht op de Rijksacademie voor Beeldende kunsten te Amsterdam zal daarom aan de minister van O. K. en W. voorstellen hem de gouden medaille en het daaraan verbonden stipendium toe te kennen. De werkstukken van de overi ge drie deelnemers aan de van de overi- den alhoewel zq een belofte voor de toekomst inhouden naar het oordeel van de jury geen van alle in aanmerking komen voor de zilveren medaille. De di recteur van de Rqksacademie voor beel dende kunsten, prof. Vroom, heeft giste renmiddag de uitslag tiidens een korte plechtighed in een der zalen van de aca demie bekend gemaakt. De eindkamp om de Prix de Rome ging tussen vier heren. Oorspronkelijk waren er 7 candidaten geweest, van wie er na de proefkamp op 24 Mei j.l. drie zijn af gevallen. De opdracht luidde voor het trappenhuis van de Schouwburg in Til burg een beeldengroep te vervaardigen van tenminste twee figuren, waarin de CHOCOLADE.., De Prix de Rome voor monumentale en versierende beeldhouivkunst 1955 werd gewonnen door de heer E. A. F. R. van Zanten. Op de foto de winnaar lrechtsmet zijn leraar prof. Eiser flinks) bij het ontwerp dat bekroond werd, een beeldengroep voor het trappenhuis in de Tilburgse schouwburg. dans tot uitdrukking komt. De candidaten dienden eerst als uitgangspunt een ont werp (in klei en ter grootte van 30 cm) van de groep te maken en vervolgens een ontwerp in kiei met een maximale hoogte van 1.20 meter, een studie op schaal en een maquette van de hall en de beeldengroep om de ruimtewerking te ELIA KAZAN een va» de regisseurs, die werkend in Amerika, toeli niet geheel 'en onder is gegaan in de nirellatie van dc filmindustrie. Hij lieeft genoegzaam bewezen een man te zijn, die het filmvak kent er. die originele dingen weet te doen en die een ontroering door de filmstrook oproept. Het ware te wensen geweest, dat hij zijn talent niet had ver snipperd. Nu is hij geworden een regisseur met een groot repertoire, dat gaat ten koste van de kwaliteit. Elia Kazan is naar onze mening, hijzonder geschikt om films te maken met een nogal ruw en recht op de man afgaande realiteit. Nadat hij met „Tramlijn begeerte" bewezen had die vreemde mengeling van ruwheid en schijnromantiek te kunnen voegen in een boeiende film, heeft hij met „On the waterfront'' zich geheel gegeven aan het vastleggen van gewelddaden en gangsterstreken. Men kan zeggen, dat Elia Kazan poogt de Italiaanse neo-realisten in het Amerikaans te vertalen. Dit probeert hij wellicht enigszins ook met „East of Eden". Maar Kazan mist de verfijning om de wereld van de armoede en van de strijd om het bestaan, de wereld ook van familietwist en broeder haat zo te verwerken, dat er een zekere poëzie schuil gaat achter al die ellende; alleen al, omdat toch iedere mensenziel iets heelt van die vonk van de schoonheid, waardoor er een opleving komt in de grauwheid van het moeilijke bestaan. „EAST OF EDEN" mist deze fijne streek en daarom is het technicolor-pro duct toch te grauw om gerekend te wor den onder de films, die men gaarne nog eens ziet. Tijdens het Filmfestival te Arn hem hebben wij enkele woorden aan deze film gewijd. Nu deze productie ook in de bioscopen gaat draaien, willen wij nof even op enkele dingen wijzen. Allereers' het feit. dat het grondmateriaal, dat Ka zan koos voor zijn scenario nu juist een ••an de meest verwarde novellen van Johr Steinbeck is. Het verhaal verplaatst on' naar de 19e eeuw. waar zich in Montere in. Californië, dus in de streek, wa Steinbeck bij voorkeur zijn personap pflaatst, een familietragedie afspeelt. O zekere dag volgt een jongen van ongevee 18 jaar een goedgeklede. zwaargesluierd dame, die onder de naam Kate algemeei bekend is. Zij exploiteert een café et sneelzaal in de buitenwijk van de stad Maar als deze Kate bij haar établissemen komt, waar eerzame burgers liever nie gezien worden, laat zij de jongeman doo: een uitsmijter op straat zetten. Deze jongeman, Cal. voelt zich thuis door zijn vader ten achter gesteld bij zijr broer Aron. Dit blijkt tijdens een onder houd tussen vader en zoons, waarbij de vader hun uitlegt, hoe hij wil trachten groenten op ijs vers te houden. Bij Cal zet het ressentiment zich steeds steviger vast. Hij zegt nergens voor te deugen en volhardt in een grimmigheid, die nauwe lijks passen bij zijn jaren. Deze Cal gaat weer naar het huis van Kate. Een dienstmeisje laat hem binnen, maar wee,- laat Kate hem naar buiten smijten. De sheriff echter bevestigt ziin vermoeden, dat Kate zijn moeder is. Zij heeft haar man verlaten. Cal wil zijn vader helpen. Hij werkt hard aan het diepvriesexperiment, dat echter totaal mislukt. Om het verloren geld terug te verdienen, gaat Cal speculeren. Hij weet n.l. voor zijn plannen geld van zijn moe der los te krijgen. Het meisje van zijn broer, dat Abra heet, blijkt meer om Cal te geven Het komt tot een gevecht tussen beide broe ders, maar de aanleiding is dit keer niet het meisje. En als Aron het plan van Cal om hun vader een prettig verjaardags- geschenk te bereiren doorkruist door hem als cadeau mee te delen, dat hij, Aron. met Abra verloofd is, waarna de vader zijn zoon Cal verwijt oorlogswinst uit speculaties gemaakt te hebben, wordt de verpletterende teleurstelling voor Cal eerst recht compleet. Uit wraak confron teert Cal zijn broer met zijn moeder. Dit heeft zulk een indruk op de jongeman gemaakt, dat hij zich bedrinkt en zich meldt als vrijwilliger. Zijn vader krijgt, na het vernemen van dit nieuws, een beroerte. Het meisje bekent nu haar lief de voor Cal en wil beide mannen met elkaar verzoenen, wat inderdaad gelukt Dit familiedrama, dat nogal verward in elkaar zit en waarbij Steinbeck veel cli- ché's heeft benut, heeft Kazan vaardig, maar zonder grote spanning verfilmd De romantiek is van een vals kaliber en al leen het feit, dat het een „costuum"-film is. licht het product niet op uit een matig heid, die ons niet blijvend kan boeien 18 jaar. jj kunnen bepalen van het ontwerp in ver houding tot de omringende architectuur. De jury, die op 19 October j.l. bijeen is gekomen, was het er over eens, dat de aard van de opgave een inleven in de architectonische ruimte noodzakelijk maakte. Daarom was het vereist een plas tiek te vervaardigen. Zij vond het teleur stellend, dat de deelnemers getoond had den hiervoor geen begrip te hebben. Het onderwerp was h.i. in zoverre gevaarlijk geweest, dat het gemakkelijk aanleiding zou kunnen geven tot de uitbeelding van de geijkte arabeskvormen van de klassie ke dans, waardoor een conventionele sa menvoeging zou ontstaan. Gezien de werk stukken der candidaten is deze vrees geenszins denkbeeldig geweest. Het ont werp van de heer Van Zanten bewees evenwel, dat de vervaardiger begrip heeft gehad voor de plaats en de vorm. Het vertoonde enige zeer mooie details. Wat de overge deelnemers betreft, een hun ner had een zeer fraaie voorstudie ge maakt, maar de daardoor geschapen il lusie niet weten te realiseren. Hij had zichtbaar te hoog gegrepen. Een ander had zijn werkstuk uitgevoerd als een fi guratieve wanddecoratie. De compositie was echter te dualistisch om in aanmer king fe kunnen komen voor de zilveren medaille. De heer Van Zanten, die in 1933 te Zatbommel is geboren, stamt uit een kunstzinnige familie. Zijn vader is een enthousiast beoefenaarvan de muziek en zijn moeder heeft gestudeerd aan de Haagse Academie voor Beeldende kuns ten. Zijn grootvader, wijlen prof. Wattjes, heeft ais hoogleraar bouwkunde gedo ceerd aan de Technische Hogeschool te Delft. Op veertienjarige leeftijd werd de heer Van Zanten leerling van de bekende beeldhouwer Johan Poiet. Vervolgens doorliep bij de academie in Amsterdam, waarna hij zich verder nog bekwaamd heeft onder leiding van Charles Leplas in Brussel en van prof. Esser. Hij heeft ai enige opdrachten uitgevoerd voor de ge- meente Amsterdam, o.a. een vrijstaande plastiek, voorstellend twee jongens, die basketball spelen, welke een plaats heeft gevonden in een school aan de Herman de Manstraat. Van zijn hand is ook de wisselprijs voor de jaarlijkse basketbail- J tournooien in de hoofdstad, welke is uit geloofd door Amsterdams hoofdcommissa- ris van poltie, de heer H. A. J. G. Kaas jager. De jonge kunstenaar bezit een eigen atelier aan de Sarphatistraat 56 in Amsterdam. Het stipendium verbonden aan de gou den medaille zal hem, naar hij hoopt, in staat stellen zijn studie te voltooien aan de Academia Dibrera in Milaan. De win naar van de Prix de Rome, mag zich namelijk, zoals bekend is, tenminste een jaar in Italië verder in zün kunst bekwa men. Dan houdt hij een expositie, waarna zijn verblijf op het Apennijnse schier eiland telkens met een jaar maar tot een maximum van drie jaar verlengd kan worden. Raymond Massey, Julie Harris er James Dean in de film East of Eden een productie in Cinema Scope en Warner color van Elia Kazan, Tito naar Egypte. Maarschalk Tito van Joego-Slavië zal medio December een officieel bezoek aan Egypte brengen. De uitnodiging werd gedaan door premier Nasser toen Tito op terugweg uit India door tat Suezkanaal kwua,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3