WENNEKER OPVOERING CAPACITEIT IN DE BOUWWERELD DE DUITSE ZEILJACHTDIEF STOND TERECHT DULLES' PALESTINA-PLAN VOOR KENNISGEVING AANGENOMEN Arabische Liga Gloeilampjes Lloyd bestelt twee schepen Sovjet-officieren hiel den .-Heimkehrervast PAGINA V RIjDAG 21 OCTOBER 1955 ONGELUK AAN BOORD VAN NEDERL. SCHIP In kort broekje en met kort geknipt baardje RUMOER OM INDONESI SCHE WAPENORDERS Op Zaterdag 22 October a.s. zullen leden van de studenten-vliegtuigbouivkundige studievereniging „Leonardo da Vinci" uit Delft, welke vereniging dezer dagen haar tweede lustrum viert, op de voor malige Doesburgerheide te Ede een mo nument onthullen ter nagedachtenis van J. W. E. L. Hïlgers, die op 29 Juli 1910 van dit terrein opsteeg met een Bleriot SI om zo de eerste „vliegende Nederlan der" te worden. De foto geeft een beeld van 't monumentjedat werd vervaardigd door prof. L. O. Wenckenbach, en een op de punt staande vliegtuigvleugel voorstelt, waarop het historische feit is vermeld. Bij het monument de heer M. de Vriendt uit Ede, die ooggetuige was van deze eerste vlucht. De Kon. Rotterdarasche Lloyd heeft op nieuw twee vracht-passagiersschepen met elk een draagvermogen van ongeveer 10.750 ton besteld. De werf van Wilton- Ftjenoord te Schiedam en die van C. van der Giessen te Krimpen a. d. IJssel zullen er elk een bouwen. De schepen zullen resp. in de herfst van 1957 en van 1958 gereed zpn. Het worden zusterschepen van vier reeds voor de Lloyd in aanbouw zijnde schepen. Deze zes schepen komen in grote trek ken overeen met de reeds in de vaart zijnde serie schepen van het Wono-type, maar zij zullen iets langer zijn en boven dien zes in plaats van vijf laadruimen hebben. Ook al deze schepen zullen wat passagiers- en bemanningsverblijven betreft, geheel met luchtverversing zijn toegerust. Er zijn nu in totaal zeven schepen met een gezamenlijk draagvermogen van ruim 75.000 ton voorxle Lloyd in aanbouw. Wil- ton-Fijenoord en de Rotterdamsche Droog dok Maatschappij zullen er hiervan twee bouwen en Van der Giessen drie. In Beiroet, de hoofdstad van Libanon, heeft de Libanese minister van buiten landse zaken mededelingen gedaan over de resultaten van de besprekingen van de Arabische Liga, waarbij dc kwestie van het Jordaanwater en minister Dulles' voorstellen ter oplossing van de Palestijn se kwestie ter sprake zijn gekomen. De voorstellen van Dulles, die zoals bekend, o.m. voorzien in een door Amerika en andere mogendheden gegeven garantie voor de grenzen tussen Israël en de Ara bische landen, zijn tijdens de besprekingen van de Arabische Liga „voor kennisge ving aangenomen". Wat de exploitatie van het Jordaanwa ter betreft, werd besloten de Amerikaan- Gisteren zijn de geruchten, dat In donesië wapens zou bestellen bij Ja pan van alle zijden tegengesproken. De Indonesische consul-generaal in Tokio zeide er niets van af te weten. De Chinese kamer van koophandel in Hong-Kong weigerde commentaar te geven en de voorzitter van de defen siecommissie van het Indonesische parlement heeft de geruchten in alle opzichten onbetrouwbaar genoemd. Doch de grootste exportonderne ming van Japan, de Mitsoebisji Sjohi, heeft gisteren bij monde van een zegsman medegedeeld dat deze maat schappij uitziet naar de komst van een „belangrijk persoon met onverdachte geloofsbrieven", die onderhandelen komt over de details betreffende een grote order voor wapens van de In donesische regering. Volgens de zegsman had de maat schappij bericht ontvangen dat de persoon in kwestie „aan het eind van deze of het begin van de volgende maand" zou arriveren ter bevestiging van de authenticiteit van de infor maties, die naar beweerd wordt door niet met name genoemde Chinese bemiddelaars zijn ingewonnen na mens de regering in Djakarta. weg. Hij was al voorbij de haven van H. van Holland en bleef in de richting van de Noordzee varen. K. zei daarop, dat hij dronken was geweest; daardoor kon hij de haven niet zo gauw vinden. Volgens de Politie zou K. bij zijn arrestatie niet on der invloed zijn geweest. De officier van Justitie, mr J. C. Louei Feisser. zei, gezien de ervaringen in het vooronderzoek, niet veel waarde te hech ten aan de verklaringen van verdachte. Het heeft een hele tijd gekost, zei hij, voordat men er achter was met wie men te doen had. Op ah.e mogelijke manieren heeft hij getracht zijn afkomst te verdoe zelen. Zelfs het bestaan van zijn ouders heeft hij ontkend. Met behulp van de Duitse politie heeft men na kunnen gaan wie hij was. In Duitsland bleek hij ook al eens veroordeeld te zijn. De officier was van mening, dat het aan vankelijk de bedoeling van K. was, het jacht „Esperïa" te nemen maar dat zou aan de grond zijn gelopen, zodat hij daar mee niet verder kon. Alle ten laste ge legde diefstallen achtte de officier bewe- z-n. De eis was een jaar gevangenisstraf met aftrek. Uitspraak over veertien dagen. V iste Ziehier de politieke „visie" van Nenm zoals hij die zowel in Moskou tijdens een persconferentie in hotel „Sovjetskaja" als op het vliegveld van Rome uitvoerig uit eenzette. Hier in Rome gaf hij er bij zijn nachtelijke aankomst nog een mooi staaltje van ten beste toen de journalis ten. die in groten getale waren komen opdagen, hem vroegen naar zijn mening over het bezoek van minister Dulles dat eergisteren onverwacht werd aangekon digd. Nenni zei, dat dit bezoek, dat prach tig paste in de „nieuwe koers" Dulles wel zou doen inzien, dat Italië zich los moet maken van de koude oorlog, d.w.z. dat Italië los moet komen van het Wes ters blok en op gelijke, d.w.z. neutrale, voet zal moeten komen te staan tussen West en Oost. Dergelijke nonsensicale uitlatingen zou den allemaal zo erg niet zijn. als Nenni niet zo'n grote Invloed had op de niet- eommunistische openbare mening in Ita lië. Door hem wordt het nog moeilijker gemaakt voor velen, die hier in hun poli tieke onschuld om niet te zeggen naïviteit in deze nieuwe sfeer niets begrijpen van zaken als Genève-conferen- ties, waar het steeds maar lijkt alsof de Westelijke mogendheden eisen stellen rn daardoor moeilijkheden veroorzaken, ter wijl de Sovjet-Unie zo goedwillend doet. tn dit land moet men daarmee altijd re kening houden. De 225 Duitsers, die gisteren uit de Sovjet-Unie in Duitsland zijn terug gekeerd, hebben medegedeeld, dat Sovjet-officieren bij Sverdlofsk twin tig mannen en twee vrouwen uit de groep verhinderd hebben, om de reis voort te zetten. Volgens een woordvoerder van net Rode Kruis betreft het hier vermoe- deliik Duitsers, die geen amnestie hebben gekregen en later aan de Duitse gerechtelijke instanties zul.en worden overgedragen. Volgens de te- rugkerenden, was men in Sverdlofsk echter willekeurig te werk gegaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 7