4 sup meur aan AJAX Stormvogels royaal beloond ADO-aanval zonder schutter Fransen braveerden Typische „herfst-prestatie": 2-2 gelijk spel in Moskou Rusland Onze vlinderslag-zwemsters in Duitsland verslagen De Graafschap weerstond Willemll S.V.V. DICTEERDE DE AANVAL Venloërs namen tegenslag rustig en bouwden aan royale zege Achterhoekers hadden tweemaal de leiding En Sittardia bezweek onder de druk Feijenoord met hakken over de Emma-sloot DOS-aanval faalde bij Excelsior-defensie Eindelijk weer een zege van Amsterdam Rob van Mesdag snelste roeier over de Amstel Oostelijk hockey-elftal kansloos tegen Venlo Mercedes ook niet meer in sportwagen-races ;i MAANDAG 24 OCTOBER 1955 PAGINA 6 GEEN KOUDE VOETEN MEER OP DE TRIBUNE EBOH VERLOOR MET 3-1 NATIONALE JEUGD- ZWEMWEDSTRIJDEN Met series en finales PIET NORTIER IN F.I.M.- FUNCTIE HERKOZEN Twee disqualificaties W ales-Engeland 2-1 «Gedurende zekere tijd" ANQUETIL'S AANVAL OP ÜUR-RECORD MISLUKT AMATEUR-VOETBAL: West-Frisia ver voor; V.S.V. '34 mede-leider Vlissingen verloor Robur faalde U.v.v5 •.vs- v.- (Van onze verslaggever) SCHIEDAM, bondag. «■Y-V- won met 4 2, maar 't oviVwicht van de roodgroenen tegen het wel stug volhoudende, maar overigens teleurstellende Sittardia was wel zo groot en het aantal doelrypc kansen zo ruim, dat een zege met groter verschil geenszins ge fiatteerd geweest zou zijn. Daar leek het bij de rust nog wei niet op, want even daarvoor hadien de Limburgers een 3—0 achterstand in enkele minuten tot 32 weten in te lopen, maar na de hervatting kon de verzwakte en op Bruli na rammelende Sittardia-verdcdiging met moeite staande blijven, terwijl Ehlen, Erkens en Gruisen tegen de goed sluitende SVV-defensie, waar Van Kampen de geblesseerde Wink goed verving, geen kans kregen. eedekt werkcn lfi een koppende Klaassens en een stompende Swinkels, door spil Van der Hurk in de rmr gedekt, werken het leer weg, terwijl hun doel goed wordtafgeschermd. De kleine Van der Kuil z"et het nutteloze van een sprong tegen de boomlange Klaassens al in. nutteloze van v.v.v. (Van onze sport-Correspondent) AMSTERDAM, Zondag. Ajax heeft op eigen terrein vanmiddag een kansloze nederlaag geleden tegen het techmsch supeneure VVV (1-3). Nadat de Amsterdammers de score in de eerste minuut hadden geopend uit een verrassende aanval, herstelden de Venloers zich snel om vervolgens aan de verovering van het middenveld te beginnen en vandaar uit gave aanvallen op te bouwen, die voor rust drie doel punten zouden opleveren. Na de hervatting werd er niet meer gescoord, al was VVV ook toen verreweg de betere ploeg. De Amsterdamse voorhoede begon dus 1 gedeeltelijk in, maar moesten na verloop wel snel positief te handelen. De snelle van enige tijd terug, aangezien VVV meer van der Kuil liep met de bal aan zijn voe- kwaliteit bezat. In de veertigste minuut ton \/Un ri rt ^nont nm?! C ten van de rechtervleugel naar binnen, gaf een pass naar Postma, die op zijn beurt doorcenterde naar Den Edel. en laatstge noemde kon toen niet meer missen: 10. VVV nam deze tegenslag rustig op en be- gon.zijn voorhoede dreigend naar het doel gebied van Ajax te stuwen. Vooral Klaas sens gaf uitstekende passes en naarmate de tijd verstreek werd de druk op doelman Pieters Graafland groter. In de veertiende minuut kwam de eerste Zuidelijke treffer. De grondlegger van de succesvolle tegenstoot was Klaassens en de man. die de combinatie doeltreffend af rondde, heette Koopal: 1-1. Ajax trachtte opnieuw een voorsprong te nemen, maar de technische vaardigheid liet nogal te wensen over. VVV deed het daarentegen beter. Na zeventien minuten maakte Koo pal zijn tweede doelpunt via een prachtige manoeuvre, die achterspeler van Mourik en spil Elzer de verkeerde kant deed uit lopen. Wéér probeerden de Amsterdammers het spelbeeld te veranderen. Zij slaagden er sprong de score naar 1-3, toen Teeuwen een terugstuitende bal van de borst van Pieters Graafland in het doel Werkte. Na rust heeft Ajax met het wapen geest drift een poging aangewend de stand een ander aanzien te geven. Doch alleen Van der Kuil bleek over voldoende capaciteiten te beschikken om het de Venlose achter hoed lastig te maken. En aangezien VVV verder niet alle kracht meer in de afwer king der aanvallen legde, bleef de score verder onaangetast. *nhet San Siro Stadion te Milaan worden proeven genomen met warm water-buizen, welke dienen om de voeten van de toeschouwers bij wedstrijden, in het koude jaar getijde gehouden, te verwarmen. Indien de proeven voldoen zal het gehele stadion, dat plaats biedt aan 90.000 bezoekers, later in het sei zoen van deze buizen worden voor zien. (Van onze verslaggever) FEIJENOORD-STADION. Zondag. Feijenoord mocht tegen Emma weer een veldoverwicht van je-welste heb ben, tot in de laatste minuten had alle techniek nog geen enkel doelpunt opge leverd en prepareerden de supporters zich alweer op een onbevredigende uit slag, wat een 0-0 stellig zou zijn geweest Toen echter waren 't twee „neo-Feijen- oorders": de kleine binnenspelers Schouten en Bosselaar. die eindelijk de uitstekende Emma-doelman Eef Zonder van (oud-keeper van.. Feijenoordt) ten te passeren. Zo kwam de alleszins verdiende maar toch wel benauwd ver kregen overwinning tot stand. Het middenvoor-vraagstuk bij Feijen oord is door de opstelling van De Bruyn nog lang niet opgelost. Hij moge dan wat sneller zijn dan Van de Korput, wat de aanvalslinie zeer ten goede kwam, een krachtige en vooral doorstotende- figuur was hij in de wedstrijd tegen Emma stel lig niet. De Dordtenaren hadden zich trouwens voorgenomen, het Feijenoord zo lastig mogelijk te maken en aan dat voornemen hebben zij ten volle uitvoe ring gegeven. Zij waren de eerste tien minuten de sterksten, maar hun voorhoe de had niet al te veel in haar mars, behal ve dan dat v. d. Gaag eenmaal buiten be reik van Van der Bijl, die een wait on zekere indruk maakte, hard tegen de paal schoot. Janus van der Gijp wipte de te rugspringende bal echter net over de lat. Bosselaar op zijn beurt beproefde in de volgende minuut de deugdelijkheid van de paal aan de andere kant, maar al werd Feijenoord sterker, al gaf het het tempo aan en al was het op het middenveld de baas, veel serieuze scoringskansen ont stonden er door het korte spel van Feijenoords lichte voorhoede niet. zelfs niet op die ogenblikken, dat de vlotte combinaties de Dordtse verdediging danig van haar stuk brachten. Met uitzondering overigens van Van der Starre, die daar bergen werk verzette en die verschillende malen een ontsnapte Schouten op het mo ment. dat deze werkelijk gevaarlijk zou worden, de bal afhandig maakte. Emma, nog vaak genoeg ten aanval trekkend om het niet tot een eenzijdige wedstrijd te laten komen, was al even onmachtig te gen de Rotterdamse verdediging en toen deze een fout maakte, liet Hardenbol de kans glippen, door buiten het door Van der Bijl verlaten doel te plaatsen. Na de hervatting er was dus nog niet gedoelpunt werd Feijenoord al spoedig duidelijk de sterkste en naarmate de tijd voortschreed, werd zijn overwicht groter. De voorhoede, die in kort spel bleef vol harden, kreeg het nog lastiger doordat Emma het zwaartepunt geheel naar de verdediging verlegde en zelfs midden voor Van der Gaag naar achteren riep. Een half uur lang probeerden de Rot terdamse aanvallers al het mogelijke om de muur voorbij te komen, maar steeds weer werd de attaqu? afgeslagen of be landde de bal in de uiterst veilige handen van Zondervan. (Van onze sport-qorrespondent) IJMUIDEN, Zondag. Stormvogels heeft met de 31 over winning op EBOH iets meer gekregen dan het in werkelijkheid toekwam. Mo gelijk was de overwinning wel verdiend omdat de IJmuidenaren van de kansen een beter gebruik wisten te maken. Ove rigens was het nogal een harde strijd, hetgeen zijn oorzaak vond in het feit, dat de thuisclub kort voor de pauze een strafschop kreeg toegewezen waaruit de gelijkmaker ontstond. Deze straf vonden we inderdaad wel wat te zwaar en de EBOH-ers dachten er blijkbaar ook zo over. De bezoekers hadden aanvankelijk niet veel in te brengen en doelman Broere moest al spoedig handelend optreden. Toch nam EBOH reeds na zeven minuten de leiding toen de handige Scheurwater langs Snoeks glipte en doelman De Graaf geen kans gaf, 1—0. Bijna werd het 2—0 toen dezelfde Scheurwater weer een schot kon lossen, maar nu bracht de lat red ding en even later kon doelman De Graaf door zich moedig op de bal te werpen, de Dordtse rechtsbinnen het scoren be letten. Ondertussen vlotte het niet best in de IJmuider-voorhoede, waarin Van der Meer aanvankelijk plaats had moeten maken voor Luppens, maar in het ver dere verloop van de eerste helft toch weer in het veld verscheen omdat Jansen uitviel. Luppens verhuisde dan ook naar de buitenplaats en Van der Meer nam de middenvoorplaats in. Ongetwijfeld kwam zulks de activiteit der voorhoede ten goede, maar de Dordtse defensie, met spil Luyten en Hegemans aan het hoofd, kon stand houden tot het ogenblik waarop Luyten een lichte overtreding beging, waarvoor de toegekende penalty toch wel iets te zwaar was beloond. Maar hieruit scoorde Venus de gelijkmaker, 11. Na de hervatting werd het spel er, mede dank zij het gladde veld, niet beter op en van beide kanten werd het ook ten een kopbal van De Boer eventjes door Hegemans van richting werd veranderd en doelman Broere daardoor kansloos werd, 2—1. EBOH zette daarna een serie goede aanvallen op waarbij De Bruin zich onderscheidde, maar werkte slecht af. Tien minuten voor het einde viel de beslissing, want bij een der IJmuider aanvallen kon Luppens de bal voor de derde maal langs Broere jagen: 3—1. In het Sportfondsenbad Oost te Amster Z'^n Zaterda8 nationale jeugdwed strijden met series en finales door de 85- jarige Amsterdamse Zwemclub 1870 geor ganiseerd. Op enkeie nummers werden in de series betere tijden gemaakt dan in de finales, maar wij moeten met de finale uitslagen volstaan. De voornaamste uitslagen luiden: 200 meter schoolslag heren Jeugd: 1. Zwe- res (AZC) 2.49.8; 2. Freese (DVZ) 2.50 8- 3 Kapaan (Sleutelstad) 2.52.6 200 meter vriie slag heren: 1. De Vreng (AZ '70) 2.12.1- 2. De Jong (LZO) 2.13.9 (persoonlijk record): Hoogveld (Neptunus Amersfoort) 2.14 4 persoonlijk record). loo meter vrije slag dames jeugd: l. Greetje Kraan (Robben) 1.07.2; 2. Cockie Castelaars (SZC) 1.09.6; 3. Jannie Koster (Gooi) 1.11.2; 100 meter rugslag heren jeugd: 1. Leenaards (Zian) 1.11.4; 2. Peter Swijhul- ('t IJ) 1.12.3; 3. Uit den Bosch (HZC) 1.12.6. loo meter vlinderslag dames jeugd: 1. Ma ry Kok (Robben) 1.16.0; 2. Lida Bast (Gooi) 1.30.6; 3. Ellie Huisman (Nereus) 1.36.1 Ada den Haan (1.15.9 gediskwalificeerd); 'loo m. vlinderslag heren jeugd; 1. Hoogveld (Nep tunus Amersfoort) 1.12.2; 2 Zeewuster (Dol. fijn) 1.13.5; 3. Korteweg (AZC) 1.1T.2. 3 maal 100 meter wisselslag dames per soonlijk: 1. Lenie de Nijs (Robben) 4 22 3; 2. Rla Brouwer (HDZ) 4.53.8; 4 maal 100 m. wisselslag estafette heren jeugd: l. DJK 5.03,0; 2. Neptunus Amersfoort 5.03.8; 4 maal De geelblauwen begonnen vlot. Vooral de gereputeerde linkerwing GruisenEr kens weerde zich wat ze kon, terwijl ook Ehlen met z'n scherpe opstelling alle aandacht eiste, 't Liep op enige hoek schoppen uit. Uit één daarvan kopte Ehlen zo scherp in. dat vriend en vijand dacht, dat de bal via Kouwen's vuist uit 't doel terugsprong, maar Van Doorn wuifde alle Limburgse appèls af. Was Sittardia iedere periode vlugger en vuri ger, na 10 minuten brak een soort Schie- damse storm los. 't Begon in de 13e mi nuut toen Van Rixoort een fraaie safe verrichtte op een schot van Köneman; en meteen daarop spreidden Köneman en Van Pelt een fraaie combinatie voor het Limburgse doel en kopte Jan van Schijn- del hard in. Maar de vuist van de doel man kon nog redding brengen. Ook de vrij op hem afstormende Heijster wist hij de kans nog te ontnemen, maar on machtig was hij, toen Köneman in de 16e minuut de bal na een mislukt schot van Van Pelt uit een voorzet van Heijs ter. inknalde (1—0). Drie minuten later was 't hem te vergeven, dat Van Rixoort een loeiende kogel van Van Pelt niet klemvast had, maar weer was Köneman ter plaatse om de situatie voor de Schie dammers gunstig op te lossen (20). Een schot en een scherpe kopbal van Hek man bleef Van Rixoort nog baas, maar SVV bleef vooral door grote activiteit van Köneman en Van Pelt en door ern stige dekkingsfouten van de Sittardia- defensie. waar Knops de zieke Rum- pen op de spilplaats verving, in de meer derheid en toen Van Pelt in de 27ste mi nuut op zeker 20 meter afstand van doel de bal vrij kreeg, loste hij een links schot waar Van Rixoort te laat op reageerde (3—0). Maar Sittardia bleef terugvechten. En toen Ehlen in de 3Öste minuut uit een combinatie van de linkerwing een schot loste, dat Rouwen slechs van richting kon veranderen, schoot Erkens in (31). Twee minuten later verraste Ehlen Kouwen met een hakballetje, toen Grui sen de bal op wist te brengen, waarbij het dubieus was, ondanks afwijzen van de grensrechter, of de bal niet uit was ge weest (32). Dat gaf de Limburger moed en Gruisen had zelfs voor rust nog gelijk kunnen maken, maar hij miste de kans! Toch was 't tegen de verwachting, niet Sittardia, dat na de hervatting vurig ten strijde trok, want 't was SVV dat met een 't tempo gingaangeven. Enige cor ners waren daarvan 't gevolg, waaruit Brull, die een goed partij speelde, een maal bij een schot van Heijster wist te redden. Hekman liet een kans ongebruikt maar Köneman deed 't beter, toen hij in de 13e' minuut een voorzet van Van Pelt uit een pass van J. v. Schijndel, keurig koppend wist af te werken (42). Sittardia bleef onder druk en het werd er niet beter op. toen Gardier zich door Schils moest laten vervangen. Hekman en Van Schijndel lieten kansen verloren gaan, terwijl Van Rixoort een schot van Heijster bijna liet glippen. Sporadisch konden Ehlen c.s. opluchting brengen, maar ze hadden geen kans tegen Van Meerwijk en Van Kampen; en enige zwakke momenten van Poulus wist Grui sen niet uit te buiten. Wel schoot Hek man nog eenmaal tegen de lat. maar tot meer doelpunten kwam ook SVV niet, ook al doordat Van Rixoort in de 35ste minuut een kanonskogel van Van Pelt fraai vallend uit doel wist te boksen! (Van onze verslaggever) WOUDENSTEIN, Zondag. Ondanks een duidelijk overwicht in beide speelhelftcn heeft DOS géén kans gezien om de niet overmatig sterke Excel- sior-verdediging te passeren. In die ver dediging was alleen de lange stopper La gerwaard een figuur van betekenis en hij overschaduwde de Utrechtse middenvoor Lammers zó volledig, dat deze in de tweede helft uit armoe met rechts buiten Flad van plaats verwisselde. Maar voor het overige moesten de Rotter damse verdedigers het toch éérder van kwantiteit: permanent vijf man, dan van de bal nog juist even te raken, de bui tenspel-positie van Lammers opgeheven, maar desondanks floot de heer Veldhui zen de vrije kans af. Er was toen kort tevoren een buitenspel-doelpunt van de stijlvolle rechtsbinnen Van der Linden wèl terecht afgekeurd. En even later ko gelde diezelfde Van der Linden uit een corner op de lat, maar door het matige spel van Flad en Luiten op de vleugels kwamen er na dat eerste nalf-uur geen verdere kansen meer. Zodat kort voor de rust, bij een van de vele corners op het Excelsior-doel, stopper Westbroek zich geroepen voelde om naar voren te gaan. Maar prompt viel er toen bij DOS-achter een gat, waarvan linksbuiten Miedema, de enige gevaarlijke aanvaller, naarstig profiteerde. De naar binnen gesnelde Kraay wist het schot van Dc Hartog ech ter nog juist corner te werken. Het zag er in de 10e minuut na de rust even somber uit voor DOS, toen de uitstekende stopper Westbroek bij een onfortuinlijke trap een spier verrekte en moest uitvallen. Van Basten nam echter dg stopper-functie even solide over en in valler Okhuizen als rechtsback hield de DOS-defensie ook waterdicht. Oók toen kort voor het einde een Xralingse furie losbrak en Van der Bergh het bij kogels van Miedema, De Hartog en Dörr even benauwd kreeg. Met een vooral mentaal niet in dit milieu opgewassen invaller als linksbinnen Linthout kon overigens Ex celsior zich geen tegen-kansen scheppen. DOS eiste ook het laatste woord voor zich op, twee schoten van Van der Lin den, door keeper Den Hertog resp. spil Lagerwaard gered, plus een verrassende solo-actie van Luiten, die echter tenslotte ook geen kans zag om de 0—0-ban te breken. auiivi-ik. |zciuiaucui vyi uiair, until vau Het congres van de FJM (Internationale kwaliteit hebben. De DOS-voorhoede stel- I Motorsport Federatie) heeft onze landge- de dan ook bepaald teleur speelde een no°t Piet Nortier met algemene stemmen goed combinatie-spelletje, was ook de meeste tjjd aan het woord, maar zag on danks de overvloed van middenveld- passes van Temming en Van de Bogert toch geen enkele maal kans om de ope ning voor vrije schietkansen te vinden. Ja tóch, éénmaal kreeg midvoor Lam mers die kans wel. Lagerwaard had, door herkozen tot lid van de internationale sportcommissie. Hij was de enige die een stemmigheid verwierf. Daarna heeft de sportcommissie de heer Nortier bij accla matie herkozen als haar voorzitter. Tot lid van de internationale tourcommissie van de FIM is ir H. van jien Berg uit Zwolle gekozen. DEN HAAG. Zondag. Toen tïidens een overwicht van ADO in de tweede helft de Amsterdammer Tol- mejjer plotseling door de ver opgerukte Haagse verdediging flitste cn zijn onbf. rispelijke voorzet door middenvoor Brom werd ingeschoten was ADO een geslagen ploeg. De 20 achterstand was voor de Hagenaars, die door het ontbreken van Theo Timmermans geen aanval van be. tekenis in het veld kunnen brengen, te fnuikend. De thuisclub bleef echter moe dig doorvechten cn het loon voor het volhouden was tenminste een tegenpunt Ondanks het glibberige veld en het onprettige weerbeeld het motregende de hele wedstrijd hebben de 7500 toe schouwers toch van een pittig en vaak opwindend duel kunnen genieten- Tech nisch werden er door beide ploegen aa-- dige combinatiestaaltjes gedemonstreerd waarbij ADO zelfs de Amsterdammers bij perioden de baas was. De weinig krachtig? aanval van ADO, waarin alleen linksbui ten Rijnvis, een schot in de benen heeft trof het echter niet, dat het Amsterdamse backstel, MesmanBoskamp, in vorm was Vooral Mesman voelde zich bijzonder goed thuis op het gladde veld. Bijna alle aanvallen van de Hagenaars strandden dan ook op dit duo. Tien minuten na de aftrap nam Tel meijer een hoekschop, welke hoog voor het Haagse doel kwam. De invaller-doel man Oostrum stompte de bal weliswaar weg. maar deze werd prompt geretour neerd door een Amsterdammer waarop middenvoor Brom de bal in het doel liep 10- Amsterdam kwam daarna fel in de aanval, maar vond een duchtig struikel blok in spil Jans. Tegen de rust kwam heel ADO in beweging en werd het Am sterdamse doel onder zware druk gezet Doelman Visser, die de plaats van Van Raalte onder de lat had ingenomen, moest herhaalde malen in actie komen. Eenmaal zelfs op een ver verraderlijk schot van de Haagse back Van Rosmalen. Ook na de pauze bleef ADO lange tijd in het offensief. De kleine Rijnvis werkte voor twee, maar kon zijn schot slechts een enkele maal ontplooien. De Amster dammers verdedigden hardnekkig en toen een verre trap bij Tolmeijer be landde wiens voorzet door Brom in het Haagse doel werd gewerkt, was ADO een geslagen ploeg. Het doelpunt, dat Van Beek op een voorzet van Rijnvis nog maakte, was wel een stimulans voor d-> ADO'ers vol te holden, doch het schut- terstalent was en bleef zoek- 2—1. De voetbal-interland tussen Rusland en Frankrijk, die alle twee in dit seizoen nog geen nederlaag hebben geleden, is in een gelijk spel: 22 geëindigd. En na dit resultaat, op vreemde Moskouse bodem behaald, is geen twüfel meer moge lijk omtrent de kracht van het Franse voetbal. De wedstrijd brengt de Fransen nog wel niet op hetzelfde plan als de Hongaren, die tegen dezelfde tegenst »nd<vs ook gelijk hadden gespeeld en verleden week een overweldigende demonstratie tegen Oostenrijk ten beste gaven, maar geeft hun wel recht op een plaats in de eerste gelederen. Overigens moeten wij hierbij wel opmerken, dat er een volle klasse verschil ligt tussen Franse voetbal-prestaties in de herfst (altijd zeer goed) en in de lente (als het zware programma van elke Franse voetballer de vorm zeer heeft geschaad). In het Dynamo-stadion stonden de Haantjes voor een zware taak. Na een uitstekend begin konden zij niet verhin deren dat de Russen een duidelijk over wicht in het veld namen. Maar zij hand haafden zich tegen de geweldige Russi sche druk en het verband in hun ploeg ging geen ogenblik verloren. Na rust kreeg het elftal meer en meer vertrou wen in zijn mogelijkheden en ging de uv vu van üL-me Kamen wera net ook i00 meter vrije slag estafette' dames strijd vrijwel Selijk op. Want al waren de met zachtzinniger. Een harde strijd ont-n. Robben 4.40.8; 2 Gooi 4.59 I- 3 HD7 5 04 3 Russen ook nu territoriaal in Itlon moorin rJ o +hliic(>ll)K da Kart» I itr-i- I ^3 U. J J spon zich waarin de thuisclub de beste I Waterpolo: Nederlands vooruitzichten kreeg, toen na tien minu- 't IJ 47 (rust 14). de meer- militair zevental I derheid, daartegenover stond dat de Fransen zich de beste kansen schiepen. Tien minuten voor het einde, toen ieder een al niet' meer dacht aan een zege voor Feijenoord en nu en dan zijn hart vast hield als de Dordtse voorhoede een uitval deed een ongemotiveerde angst overi gens, want deze linie was alle kracht ont nomen! kreeg De Bruyn, min of meer door een foutje van Van der Starre een kans, die hij zich niet liet ontnemen en toen drie minuten later Bosselaar met een strakke schuiver opnieuw doelpuntte, was de strijd beslist. In het voordeel van de ploèg, die het meeste recht op de pun ten, had. Rob van Mesdag heeft Zondagmiddag na een uitstekend geroeide wedstrijd be slag gelegd op de eerste plaats in het laatste grote evenement van het roel- seizoen: De lange afstandswedstrijd op de Amstel voor skifs van Ouderkerk naar het clubgebouw van de organiserende vereniging „De Hoop" over een afstand van ongeveer 7,5 kilometer. Bovendien was zijn tijd van 29 min. 2,9 sec. een nieuw baanrecord voor deze wedstrijd. Ook in de tweede divisie werd het be gaande baanrecord officieus door de Spaarne-sculler Baumann gebroken, maar omdat hij wegens het nemen van het ver keerde bruggegat van de Berlagebrug gediskwalificeerd werd, zal zijn tijd van 31 min. 5,1 sec. geen plaats krijgen op de erelijst en Ijüjft de Willem Ill-skiffeur Prins, die het vorige jaar de tweede divisie won, recordhouder. Merkwaardig was, dat Tom Neumeijer in de eerste divisie wegens dezelfde reden als Bau mann moest worden uitgesloten. Daardoor verloor hij zijn tweede plaats achter Van Mesdag aan clubgenoot Prins. De uitslagen luiden: Eerste divisie. 1. Van Mesdag (De Hoop) 29 min. 2,9 sec. (nieuw baanrecord); 2. Prins (Willem III) 30.14,1; 3. Bakker (De Amstel) 30.26,0; 4. Van der Meer (Willem III) 30.40,6; 5. Van Weezenbeek (Dordtsche) 30.45,4 6. Do Groot (Laga) 31.15,7; 7. Jan Zeegers Jr (Wetterwille) 31.57,4. Neumeijer (Willem III) (29,23,7) gediskwalificeerd). Tweede divisie: 1. Reiding (Willem III) 32,26,8; 2. Medendorp (Adelborsten) 33.00,8; 3. Fortuin (De Hoop) 33.13,1; 4 Verhagen (Nautilus) 35.04,8; 5. Solnei (Willem III) 35.09,3). Baumann (Spaarne) (31.05,1) gediskwalificeerd. Tijdens internationale zwemwedstrijden te Erkenschwick zijn de Nederlandse zwemster Mary Kok en Atie Voorbij er niet in geslaagd op de 100 meter vlinder slag de Europese kampioene op dit num mer, de Oostduitse Jutta Langenau achter zich te laten. Het werd een nek-aan-nek- race tussen Jutta Langenau en Mary Kok. Op de laatste baan lagen beide zwem sters nog naast elkaar, doch door een krachtige eindspurt nam de Europese kampioene een voorsprong Zij tikte als eerste aan in de tijd van l min. 15,7 sec. Mary Kok werd tweede in 1.17.5 en Atie Voorbij, die Wereldrecordhoudster op dit nummer is, liet 1 min. 18.6 sec. afdrukken. Op de 100 meter vrije slag eindigde Greetje Kraan op de eerste plaats met een tijd van 1 min. 8.3 sec., voor de Duitse niej. Klomp (1.09.8). Mary Kok eiste de 400 meter vrije slag voor zich op met 5 mm. 10.5 sec. Daarmee versloeg zij haar £r°te rivale Lenie de Nijs, die met grote achterstand op de tweede plaats beslag legde met 5 min. 22.3 sec. De Duitse mej. Klomp was er helemaal niet aan te pas gekomen, zij werd derde m 5 min 37.1 sec. De 100 meter rugslag ging naar Joke de Korte in 1.13.8, met 1.14 4 werd de Duitse mej. Schmidt op dit nummer tweede voor Lenie de Nijs, die 1 min 16 8 sec. liet noteren. Een verbetering van haar beste persoonlijke prestatie. Bij de heren wón Theo Hoogveld (Ned de 100 meter vrije slag in 59 sec. precies. Hij werd tweede op de 400 meter vrije slag (5.04.7) achter de Duitser Fuggèr (4 min. 54 sec.). Ook de 100 meter vlin derslag eindigde in een Duitse overwin ning. Nu was het Katzorke die zegevier de (1.07.3). Onze landgenoot Korteweg werd hier tweede in 1.10.5. De 100 meter rugslag pindigde in een zege voor Korteweg ir 1.08 o. op de twee de plaats legde de Duitser Weichard be slag in 1.10.5. Onze landgenoot Jasper moest op de 200 meter schoolslag met de vijfde plaats genoegen nemen, maar zijn tijd 2.45.3 betekende een verbetering van zijn beste persoonlijke prestatie. Het num mer werd door de Duitser Enke in 2.39.1 gewonnep voor de Deen Gleie, die 2.41 0 nodig had. Te Velp is Zaterdag een oefenwedstrijd gespeeld tussen de Oostelijke hockey- ploeg die het had klaargespeeld met 21 van India te winnen, en Venlo dat met 70 van de Indiërs had verloren. Deze ontmoeting was mede georganiseerd om een overzicht te krijgen van de candida- ten voor het B-elftal, dat waarschijnlijk binnenkort uitkomt tegen West-Duits- land. De Oostelijke ploeg heeft geen moment herinnerd aan het elftal, dat tegen India zulk een grandioze prestatie leverde. In het bijzonder Van Beaumont en Koeride- rink, toen de uitblinkers, stelden teleur. Overigens waren Hillen en Vorfeld we gens blessures door twee andere gast- spelers Zwiers en Fransen vervangen. De ploeg toonde echter geen verband en vormde geen eenheid. Venlo met goede gastkeeper Honnebier speelde zeker een klasse beter, toen het na een nerveus begin eenmaal op toeren was gekomen. De ziel van deze ploeg was nog steeds P. Nefkens; en ook Coehorst deed de voorhoede verdienstelijk werk, lietWSl Z^n plaatsen vaak te wensen over Venlo nam na een half uur de leiding door Reijntjes; met de stand 6—1 ging de rust in. Reijntjes en Zeelen voegden ha rust nog twen doelpunten aan deze score toe zodat Venlo de wedstrijd won met 3 0, een uitslag welke overeenkwam met de krachtsverhoudingen. Vooral in het begin van deze helft en in de allerlaatste minuten. Terwijl dreigende wolken zich boven het stadion samenpakten, belaagden de Fransen onmiddellijk het doel van Ra zinsky; een schot van Kopa ging rake lings langs de paal. De Russen nerstelden zich na deze venijnige offensieven en be gonnen op hun beurt storm te lopen, maar de Fransen verdedigden als terriers zodat de gastheren vrijwel geen goede schiet kansen kregen. Na een half uur werd de kleine Franse kolonie half dol van opwinding, toen na uitmuntend spel van de hele voorhoede Kopa met een scherp schot in de rechter hoek keeper Razinsky geen schijn van kans gaf! Het duurde tot twee minuten voor de rust voordat de Russen hun veldover wicht met een doelpunt konden afwer ken. De Engelse scheidsrechter Ellis ken- de hun een indirecte vrije schop toe en de rechtsbinnen Strfeltsov deponeerde de bal via een Frans been met een enorm hard schot in de touwen (11). Onmid dellijk daarna zaten de Russen weer voor het Franse doel maar nu stopte Remetter die de wedstrijd van zijn leven keepte, de hoge kogel van de spil! Betsa. De tweede helft begon slecht voor de Fransen, want de Russen liepen vliegens vlug van stapel. Tatoeshin zette zuiver voor en de midvoor Simonian versloeg Remetter met een listige kopbal, dertig seconden na de hervatting. De strijd werd nu zeer fel. Want de Russen bleven storm lopen; en de Fran sen, telkens weer in de verdediging ge drongen. lieten geen gelegenheid voorbij gaan voor vinnige tegenstoten Beide doelen kwamen in gevaar; nadat Remet ter redding gebracht had in verscheidene hachelijke situaties, moest ook Razinsky herhaaldelijk ingrijpen. In de twintigste minuut hadden de Fransen succes toen hun linksbinnen Piantoni, op een center van Bliard, die linksbuiten Vincent had vervangen, door de Russische verdedi ging liep en, alhoewel aangevallen door Porchoenov, toch nog kans zag de bal buiten bereik van Razinsky in het doel te schuiven. Een motregen maakte het veld daarna zeer glad en de kwaliteit van het spel leed er onder. De Russen verzwaarden hun druk en soms werd bijna de hele Franse ploeg gedwongen zich in het doelgebied terug te trekken om onheil te voorkomen, maar de stand bleef 2—2. De hele Franse ploeg heeft uitstekend gespeeld, met Remetter, Jonquet en Kopa als uitblinkers. Wales heeft voor ruim 60.000 toeschou wers, dank zij een bijna ontembare geest drift, de voetbalwedstrijd tegen Enge land in Ninian Park te Cardiff met 2—1 gewonnen. Voor het eerst sedert 1938 be haalde de ploeg zo'n overwinning. Door doelpunten van de vleugelspelers Derek Tapscott en de 20-jarige debutant Cliff Jones had Wales bij rust met 20 de lei ding. Toen de tweede helft zes minuten oud was. kwam de Engelse tegengoal toen stopperspil John Charles de beste man van het veld de bal in eigen doel kopte. Het briljante spel van de midden- linie van Wales was de oorzaak van de overwinning. Stanley Matthews, op de rechtsbuiten plaats bij de Engelsen, had in linksback Alf Sherwood een moeilijke tegenstander. De Welsman gaf Stanley weinig gelegen, heid zijn spel te ontplooien. De voetbalwedstrijd Bulgarije—Enge land Amateurs in de voorronde van het Olympisch voetbaltournooi 1956 is ge- eindigd in een 2—0 overwinning voor de Bulgaren. Vlissingen Kimbria Alliance Maurits Almania SC Emma Roermond V.V.H. '16 Schijndel •:n 5 4 5 6 6 4 5 5 5 12— 2 13— 7 8— 5 7— 5 12—11 13—16 8— 7 10—12 4— 6 3— 7 12—16 3—11 15—13 16—10 17—11 15—10 15—10 7— 6 8— 7 6— 9 7— 5 6—10 5—16 9—19 12— 7 10— 7 12— 9 12—11 12— 9 14—10 9— 9 11—14 10—10 7—10 8—13 7—15 Be N.V. Daimler Benz, vervaardigster van de Mercedes-Benz-wagens, die reeds eerder bekend had gemaakt, dat zij in 1936 niet aan formule 1 wedstrijden zou deelnemen, heeft bekend gemaakt, dat zij „gedurende zekere tijd" ook niet 1 iri!Ces J001 'sportwagens zal pitkomen. ais reden werd o.m. opgegeven, dat net Personeel in verband met de races ar veel overwerk had verricht. Ue„contracten met Fangio, Moss, Kling en alle andere coyreurs zijn beëindigd. Tijdens gewichtshefwedstrijden te Rijs- sel heeft de Rus Stogov het Wereldrecord tweehandig trekken in het bantamge- wicht, dat sedert 12 October j.l. met 102.5 kg op naam staat van de Amerikaan Charles Viney, geëvenaard. (Van onze snort-corrf!snnn«-i«»,<\ A (Van onze sport-correspondent) DOET1NCHEM, Zondag, De Graafschap is er in een vooral voor rust boeiende, doch niet op hooe peil staande wedstrijd in geslaagd het Tilburgse Willem II een 2-2 gelijkspel af te dwingen. Een resultaat, waarmee beide ploegen tevreden kunnen zün want was voor halftinje de thuisclub een tikkeltje in de meerderheid na dé hervatting kwam het Graafschap-doel dikwijls onder grote druk tc staan. Het pleit voor dc Oostelijke defensie, dat Van Roessei c.s. niet verder dan een ce- l(jkspcl konden komen. De vaart zat er al meteen in en al spoedig bleek ook, dat Willem II aan de Graafschap een lastige tegenstander zou hebben. De thuisclub forceerde in hel eerste kwartier liefst 6 corners en hei was de circa 14.000 bezoekers wel duide lijk, dat een doelpunt in de lucht zat. Dal kwam in de 20e minuut, toen Selderbuis uit een voorzet van Verhagen van dichtbij via de in het doel opgestelde Smolders inschoot: 10. Dat was voor de gasten het sein om wat doortastender te spelen, maar een serie corners was het enige, dat voorlopig bereikbaar was. De tweede helft was nog geen 4 minu ten oud, toen Jan van Roessei een voorzet De Bruickerc gelijkmaker van De Bruickere van iichtbij in een doelpunt 'mzette. 11. Dit doelpunt was overigens te wijten aan slecht wegwerken van stopperspil Epie Jansen In de 12e minuut kon de Gr:iafschap-aanhang weer lulchen, toen Selderhuis de slecht op dreef zijnde Til burgse defensie met een goede pass passeerde en Kluin de kans gaf te scoren: 2—1. een zwak momentje van de verdediging was er oorzaak van, dat De Bruickere uit een ingooi van Formanoy die later door Dikmans werd vervangen doelman Gerritsen met een schot via de paal kon passeren: 2—2. Even nog kwam de Graaf schap gevaarlijk opzetten, doch tot doel- pm?tan kwamen de Oostelijken niet meer. Wel bijna nog Willem II. maar de hands bal die Weyand in het doelgebied maak te, kwam juist een fractie van een seconde, nadat scheidsrechter Horn voor het laatst had gefloten. Dat deed het even geluwde enthousias me van de thuisclub weer oplaaien, doch De Franse wielrenner en tijdrit-sj©» cialist Jacques Anqueti, heeft op d# Vigorelli-baan te Milaan by zjjn poging om het Wereld-uurrecord te verbeteren 45.175 km afgelegd. Iiy is dus 623 meter gebleven onder het record dat met 45.798 km op naam van Coppi staat. De overvloedige regen, die in het afgelopen weekend in vele plaatsen van ons land is gevallen, heeft in de Eerste klassen van het Amateur-voetbal, waar toch zel den een volledig programma wordt vastgesteld, de eerste stag naties veroorzaakt: de wedstrijden MuntendamSneek in B en V.V.H. '16Roermond in C wer den afgelast Dc big match in de Westelijke afd. A tussen Rapiditas cn West Frisia eindigde in een ondubbel zinnige 0—3 overwinning voor de Enkhuizenaren. die aldus ook de Weesper favorieten van zich af schudden. West Frisia leidt nu met 3 punten verschil! En Rapiditas is nu van de twee de plaats Verdrongen door R.F C. en D.W.V., want de Rotterdam mers behaalden op V.C.S. een goede zege en de Amsterdammers hielden in hun derby tegen De Spartaan de enige goal thuis In tussen zijn de Spartanen, aanvan kelijk mede-koplopers. nu naar de staart afgezakt, waar zij èn ycs werden gepasseerd door C.V.V., dat met verrassend grote cijfers op Quick zijn eerste over winning behaalde. De midden moot wordt aangevoerd door Ve- lox ten koste van H.R.C.. dat de Utrechters een grote overwin- ning moest toestaan. Gouda sluit de rij. Robur et Velocitas faalde. De Apeldoorncrs verzuimden de kans om in de Noord-Oost-groep B de leiding te heroveren; zij lieten zich door W.V.C. zelfs naar de vierde plaats verwijzen. Want de Winterswijkers reser veerden voor zichzelf en voor het vrije Zwaagwesteinde de tweede en derde positie, echter Quick '20 dat door zijn zege op W.A.V.V nu verrassend aan de kop kwam! Volgens verwachting werkte Achilles zich ten koste van Vee- lerveen uit de kopgroep weg en ook de Arnhemse Bovs gingen door een zege op W.V.V. weer een stukje in de lift. Ook het record van Vlissingen bestaat niet meer. De ""Zeeuwen le- den in Valkenswaard bij V.S.V '34 met 42 hun eerste nederdaag. En prompt staan er nu in de Zuidelijke afd. C weer vier clubs gelijk aan de kop. Vlissingen kreeg vooreerst gezel schap van V.S.V. '34 zélf verder van Brabantia dat Sportclub Emma bedwong en ook van T.S.C. dat soortgelijke aspiraties van Alliance afwees. Echter bleven evenals Al liance de toch al iets minder geno- teerde middenmoot-aanvoerders Maurits en Almania op een afstand van 2 punten staan: de Geleners kregen van Kimbria klop en de Broeksittarders werden nota bene op eigen veld het slachtoffer van de eerste overwinning van Schijn del! Eerste klasse A West-Frisia 6 R-F.C5 D.W.V5 Rapiditas 6 Velox 6 H.R.C6 C.V.V. 5 Quick 5 De Spartaan5 V.C.S5 Gouda 5 Eerste klasse B Quick '20 7 Zwaag-Westeinde 5 W.V.C5 Hengelo 5 Robur et Veloeitaj 5 Achilles 5 Arnhemse Boys 5 W.A.V.V5 Sneek 4 W.V.Vk5 Muntendam 6 Veelerveen 5 Eerste klasse C Brabantia 5 7 V.S.V. '34 5 T.S.C5

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 6