s: Roeiboten brachten Koningin naar Saba en en Prins St Eustatius IAE01NOS De Stem der Kerk yGrote Drie"pleegden overleg KUST VOOR HET KONINKLIJK PAAR Band met de Antillen versterkt D AAN DE VOORAVOND VAN GENèVE Ziekenfondsen gaan zaken drijven X Jorren En het Duitse laten sudderen B Huygensprijs voor Simon Vestdijk Over de gevechts- uitputting Zee was 'rustig Kroes jtsef en Boelganin naar Afghanistan S5ks,ffSMnd.lV,letr°rTf'S HTTCSDAG 25 OCTOBER 1955 PAGINA 3 Op V.N.-dag BOMAANSLAG IN BEIROET Proefschrift van arts bij liet Ivorea-leger k'ÏN erieure Voor „F0RT"schoenen^ moet U bij v.d.Torren zijn' RUSSISCHE ZANGERS BIJ ,.EUVGEN ONEGIN" Kardinaal Léger over de oorzaak en de oplossing van het sociale vraagstuk Op St Eustatius Onderscheidingen op de Antillen PANDA-STRIP VAN HET VERBOND VOOR VEILIG VERKEER Nerveuze reactie op Britse suggestie Zulke tussenvormen zijn in de laatste weken reeds ietwat verscholen uit Engelse hoek gekomen. De ontvangst heeft meteen getoond, hoeveel moeite het de westelijke delegaties zal kosten haar eenheid van Inzicht te verdedigen tegenover de zekere toeleg van de heer Molotof verwijdering tussen de weste lijke partners te scheppen. Eigenlijk zitten immers in Genève vier weste lijke partijen naast elkaar. Onzichtbaar, of alleen maar in de camouflage van waarnemer, zit er ook een vertegen woordiger van Bonn. Dat daartegen over een Oostduitse delegatie achter de Duitsland blijft zorgenkind Duitsland is zeker het zorgenkind van conferentie. Men kan moeilijk de illu sie koesteren, dat inzake dit probleem de westelijke positie tegenover de Sov jetunie sedert de dagen der Berlijnse conferentie verbeterd is. In Duitsland zelf gaan nog altijd stemmen op, di het zeer betreuren, dat niet reeds in 1952 Stalin's toenmalige voorstellen in alle ernst op hun betrouwbaarheid zijn getest. PROBLEMEN IN HET BISDOM GRONINGEN KAB denkt over interdiocesane organisatie WERKERS OOST-PRIESTER HULP NAAR ROME Bechl van het koninklijk bezoek aan Aruba: Bij aankomst op het vliegveld „Dakota" dat later herdoopt is in „Prinses Beatrix vliegveld" biedt He leentje Kivartszhet dochtertje van de gezaghebber van Aruba de Vorstin een bouquet bloemen aan. Het bestuur van de Jan Campertstich- ting te 's-Gfavenhage heeft gisteren be sloten de Constantijn Huygensprijs toe te kennen aan Simon Vestdijk voor zijn ge hele oeuvre. Deze prijs bedraagt thans voor het eerst S 2500, Voorts heeft het bestuur besloten twee bijzondere prijzen toe te kennen, elk van 1.000,aan mevrouw A. ter Braak- Faber en mevrouw dr E. du Perron-de Roos voor het zeer belangrijke aandeel, dat zij hebben gehad in het tot stand ko men van de uitgave van het verzamelde werk van respectievelijk Menno ter Braak en Edgar Charles du Perron. De uitrei king van deze prijzen zal geschieden op de slotzitting van de conferentie over de litteraire critiek Zaterdagavond a.s. Verkeerde ontwikkeling moet geremd worden HET bericht, dat twee ziekenfondsen in Amsterdam begonnen zijnmet de uitvoering van een plan tot bet in eigen beheer exploiteren van opti- ciënszaken, zal velen hebben verwon derd. Ziekenfondsen zijn toch geen commerciële instellingen, of instellin gen, die zelf de verstrekkingen, waarop de verzekerden recht hebben, verschaf fen! Het zijn immers verzekerings instellingen! Helaas is dit niet in alle opzichten het geval. Er zijn enkele voorbeelden van fondsen, die het verschaffen van de verstrekkingen geheel of ten dele in eigen hand hebben genomen. Men hoeft slechts te wijzen op de tandheelkundige instituten en -laboratoria in Amster dam, op het fonds van „De Volharding" in Den blaag en op tal van z.g. onder nemingsfondsen, die nog veel verder gaan dan alleen het verstrekken van brillen en wat daarbij hoort. Maar juist bij deze fondsen is de toestand merendeels allerminst bevredigend, om nog maar te zwijgen van wantoestan den en misbruiken, die hier en daar voorkomen. Om een enkel bezwaar te noemen: de fondsen mogen deze verstrekkingen in eigen beheer natuurlijk niet uit winst oogmerken tot zich trekken. Maar is hier enige controle op? Wie zegt, dat zij niet met de winst op de brillen andere gaten stoppen, of er op een of andere wijze mooi weer mee spelen tegenover hun verzekerden? En dan dumpen zij nog de markt, want zi.i kunnen makkelijk onder de commer ciële prijs leveren. Onrechtmatige con- currentie dus tegenover het bediijfs leven. PRINCIPIEEL is dit eigen beheer van de fondsen verkeerd. Helaas wordt het door het verouderde ziekenfóndsenbesluit niet onmogelijk gemaakt. Dit laatste is kennelijk geheel afgestemd op verzekeringsinstellingen, zodat over eigen beheer niet gesproken wordt. Het ziekenfóndsenbesluit geeft de minister machtiging ook fondsen toe te laten, die niet geheel beantwoorden aan de eisen van het besluit, b.v. ten aanzien van de vrije artsenkeuze. De fondsen, die deze beperkt hebben of niet kennen, moeten dus aparte erken ning van de minister krijgen. Ten aan zien van eigen handel in brillen of geneesmiddelen bestaan geen beperkin gen. Doordat steeds meer fondsen ^erSe" lijke zaken gaan opzetten, gaat het ziekenfondswezen een geheel andere richting uit. Wordt dit toegelaten, dan zullen misschien ook fondsen, die er niet voor voelen, genoopt worden het zelfde te gaan doen en wij zouden een ziekenfondswezen krijgen, dat grote delen van de gezondheidszorg in eigen hand heeftADit achten wij verderfelijk. Dat van hogerhand lijdelijk wordt toegezien, dat zelfs ernstige klachten officieel geen aanleiding geven tot het instellen van een onderzoek, doet ons vermoeden, dat de minister de ontwik keling, als een voorstadium en rijpings proces voor grondige socialisatie, niet onaantrekkelijk acht. WIJ zijn de overtuiging toegedaan, dat op zijn minst een halt aan deze ontwikkeling moet worden toegeroepen en dat eerst een uitspraak moet worden gedaan (uiteindelijk door de volksvertegenwoordiging) over de definitieve regeling van het zieken- fondswezen, vóór men met verandering te breng n het karakter ervan. Wanneer de Ziekenfondsraad niets doen kan en de minister m ^reke blijft, zou alleen krachtige aa^la"| uit de Kamer een voorlopige oplossing kunnen geven. Wij hopen aandrang niet zal uitblijven. De rustdagen die Koningin Juliana en Prins Bernliard vandaag en mor gen doorbrengen op het kleine eiland St Maarten, zijn welverdiend; het bezoek aan de Nederlandse Antillen is uitermate vermoeiend geweest, en als het Koninklijk Paar Donderdagmorgen per vliegtuig naar Suriname vertrekt, wachten er opnieuw drukke dagen. De Koningin heeft de ver moeienissen overigens met een verbazingwekkende opgewektheid door staan; het was haar uitdrukkelijke wens, dat geen enkel onderdeel van het programma werd afgelast en overal waar zij kwam legde zij een belang stelling en een hartelijkheid aan dc dag die niet hebben nagelaten, grote indruk te maken op de bewoners van de eilanden. Dezen van hun kant hebben laten zien, hoe sterk de hand is tussen het Huis van Oranje en de Antillen. Een hand, die door het bezoek ongetwijfeld nog versterkt is. In Beiroet, de hoofdstad van Libanon is gisteren een bom geworpen naar de woning van de directeur van de V.N.- organisatie voor hulp aan Palestijnse vluchtelingen. Bijzonderheden over de aanslag ontbreken, daar autoriteiten strikte geheimhouding hebben geboden. (Van onze Utrechtse redacteur) Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht pro moveerde vandaag tot doctor in de ge neeskunde de heer A. J. van Meurs, ge boren te Medan en thans wonende te Rotterdam op een proefschrift, getiteld: „Over de gevechtsuitputting". De schrijver van dit belangwekkende werk heeft als bataljonarts dc Koreaan se campagne (November 1950 tot Octo ber 1951) meegemaakt. Het bleek, dat een aantal soldaten geestelijk niet be stand was tegen de gevaren en ontberin gen van deze oorlog. Bij sommigen tra den de stoornissen reeds op aan boord van het schip, dat hen naar het. strijd toneel vervoerde, bij anderen kort na hun aankomst in Korea, bij weer ande ren in het eerste gevecht ,bij een aantal pas na langere tijd. Een groep was eerst anderen ten voorbeeld, maar stortte la ter plotseling of voor een deel langza merhand in. Het omgekeerde werd ook waargenomen. Sommigen kwamen juist later in de campagne tot een grotere ont- j plooiing van de persoonlijkheid. In een uitvoerige studie worden de factoren na gegaan, die de voorwaarden zijn voor het wèl en voor het niet volhouden. Een be schrijving wordt gegeven van de wijze van aanpassing aan de zeer uitzonderlijke situatie aan het. front. Een uitvoerige differentieeldiagnose van de gevechtsuit putting wordt besproken alsmede de maatregelen, die kunnen worden geno men om de gevechtsuitputting te voorko men. UiUluiland verkrijgbaar bl] apothakara, dreglatan. kappa» an da .paelaalbrancbe (Advertentie) De dag van gisteren was enigszins avontuurlijk: de koninklijke bezoekers moesten aan land op de kleine eilanden Saba en St. Eustatius, en aat is met zo eenvoudig. Gelukkig was de zee zeer rus tig toen het hoge gezelschap in drie roei boten, elk bemand met eer. stuurman en twee roeiers, de rotskust van Saba nader de. Dertig mannen in keurig khaki-uni- form trokken de boten de wal op; het uitstappen werd vergemakkelijkt door een trapje Toch moet men over dit aan land gaan niet te licht denken. De zee rond de uitgedoofde vulkaan die Saba tenslotte is, kan lelijk spoken, en de barkas die 't gezelschap van de „De Ruyter" naar de fortbaai bracht, lag zelfs op deze kalme zee nog aardig te dansen. Er viel een stevige regenbui, toen sterke Sabanen, die tot over het middel in het water stonden, de gasten hielpen over stappen op de geïmproviseerde steiger. Fraaie vergezichten Na de officiële begroeting ging het met een auto en jeeps langs een fantas tisch steile weg naar The Bottom, het hoofdplaatsje, waar een commissie van ontvangst Koningin en Prins verwelkom- de. Daarna volgde een korte rondrit over het eiland, die onder andere naar Wind- wardside en St. Johns voerde. In Wind- wardside een klein, zeer pittoresk dorpje, verlieten'Koningin en Prins de auto's om even een korte wandeling ie maken. On derweg was trouwens herbaalde malen eestont om van het uitzicht te genieten. De woning van de administrateur in The Bottom was het eindpunt van deze tocht en hier ook werd de Koningin een ge schenk Sabaans kantwerk, aangeboden. Een défilé van schoolkinderen, J-emgin- G. S. Martijn, huishouder van de gouver neur. Zilveren medaille: Mej. Mascini en E. Kiridongo, resp, huishoudster en chauf feur van de gouverneur. Op ARUBA: Ridder eerste klasse: mevr. Veenhuys- Spier en E. Bartels. OP BONAIRE: Ridder eerste klasse: frater Pancraas. De roeiers, die belast werden met het aan land brengen van het' Koninklijk Paar op Saba en St. Eustatius kregen de bronzen medaille. Alle gezaghebbers kregen een portret van de koningin met handtekening. De administrateurs ontvingen een legpenning met de inscriptie: Hartelijk dank, Juliana, Bernhard. dat deze Premier Boelganin van de Sovjet-Unie en Nikita Kroesjtsjef, de secretaris-gene raal van de Sovjetrussische communisti sche partij, hebben de uitnodiging van de regering van Afghanistan voor een be zoek aan dat land aanvaard, zo meldt het Russische persbureau Tass. Zij zullen tegen het eind van het jaar naar Kaboel reizen. Kroesjtsjef brengt het bezoek in zijn hoedanigheid van lid van het Presidium van de Opperste Sovjet Onverwoestbaar sterk Ze besparen U minstens I 65 per/aaraanschoenreparaliel Toch zijn Fort.schoenen fraai van snit en afwerking 6 mnJ. schr. garantie! 1 Sportieve „FORT" schoolschoen in oxblood juchtleder „F0RT"schoenen ook in heren-, meisjes- en kindermaten. Rotterdam i Hoogstraat 155 8enthulxer«traat 68-70 Zwartfanjtraat 35-37 Nw Binnenweg 229 Groene Mitledi|k 218 Schiedam Rotierdamsedijk 268 De Nederlandse Opera zal op Dinsdag 1 November a.s. in Amsterdam Maandag 7 November in Rotterdam en Donderdag 10 November in 's-Gravenhage. onder lei ding van Alexander Krannhals, een op voering geven van Tschaikowsky's „Eugen Onegin". De hoofdrollen zullen door 'drie Rus sische zangers worden vertolkt Lilia Lobanowa van de Opera Kiew vervult de rol van „Tatjana": Iwan Boegajew van de opera van Leningrad, die van „Lenski" en Pawel Lisitsian van Moskou (Bolshoi) zal als „Eugen Onegin" ten tonele ver schijnen. Van de eigen solisten werken mee Cora Canne Meijer, Ge Genemans, Guus Hoekman, Jan van Mantgem. Jo van de Meent, Chris Taverne en Lidy van der Veen. HET is vandaag niet de eerste maal, dat wij in onz'e doorlo pende presentatie van gepurper de, gemijterde en gekromstaföe spre kers vertegenwoordigers van de stem der kerk aandacht vragen voor Kardinal Léger, aartsbisschop van Montréal, Canada. Deze prelaat bezit in bijzondere ma le de gave der welsprekendheid. Wer- celijk welsprekende mensen zijn als dichters. Als zij in de kracht hunner oegaafdheid spreken, ontsteken zij licht. Het is of het zelfde soort ver stand dat hen in staat stelt hun woor den te doen zingen, hen eveneens doet mderscheiden wat voor hun minder gelukkige medemensen verborgen blijft. Dit geldt tot op zekere hoogte voor alle kunstenaars. Het proza van grote musici, dansers, toneelspelers, schilders, beeldhouwers en architecten onderscheidt zich altijd door bjizonde- re kwaliteiten. Kardinaal lc -er, dus. heeft, niet lang geleden, een rede tot werklieden gehouden betreffende wat men (met een zekere devaluatie van dit woord) het sociale vraagstuk noemt: „De mens gaat aan het geluk voorbij en hij verliest wellicht een unieke gelegenheid, de samenleving zo te organiseren, dat hij er als een gelukkige in kan leven". Het thema van de rede was, dat onze sociale en dus onze ree' ts- instellingen de ontwikkeling van onze techniek te langzaam volgen. Onze materiële voor uitgang, heeft Jacques Maritain in de zelfde lijn eens gezegd, pleegt onze begrippen vooruit te zijn. Men heeft, menen wij. een even sprekend als een voudig voorbeeld in het verkeerswe zen. Wij ontwerpen eerst snelle voer tuigen en pas later, als er genoeg ongelukken gebeurd zijn, de juiste verkeersmaatregelen. Zouden onze in zichten onze uitvindingen snel ge noeg volgen, dan zouden wij de laatste tegelijk met de eerste ontwerpen. Men kan zeggen, dat onze wijsheid onze wetenschap niet bijhoudt. Doch laten wij het woord aan de kerkvorst, die wij reeds te langdurig inleiden. E sociale instellingen die afkom- Dc ministers van buitenlandse zaken van Engeland, Frankrijk en de Ver. Sta ten, dc heren MacMillan, Pinay en Dul les, hebben gisteren in Parijs de rappor ten van deskundigen over hun komende conferentie in Genève met hun Russische collega Molotof, besproken. Zij hebben volledige overeenstemming bereikt over de politieke gedragslijn die zij zullen vol gen. Morgen zullen zij hun plannen voor leggen aan hun collega's van dc NATO- landen, aldus is in een officieel communi qué bekendgemaakt. Minister Pinay deelde aan verslaggevers mede, dat de Westduitse minister van bui tenlandse zaken, Von Brentano, het me morandum beeft goedgekeurd, dat de Westelijke ministers in Genève aan Molo tof zullen voorleggen. Pinay had Maan dag na de ministersconferentie een onder houd van twintig minuten met Von Bren tano, voornamelijk over de verwerping van het Saarstatuut. De bijeenkomst van de ministers ein digde pas een uur voor een banket begon, dat op de Nederlandse ambassade in Pa rijs werd gegeven voor de ministers van de Westeuropese Unie. He) Westen zal in Genève een nieuw plan voor een Europees veiligheidsstel sel. gebaseerd op hereniging van Duits land. voorstellen. Het plan voorziet in onderhandelingen in fazen, eindigend met een gelijktijdige sluiting van een veiligheidsverdrag tussen Oost en West en hereniging van Duitsland,door vrije verkiezingen. Het Westelijke plan is slechts een ruwe schets en er zal geep ontwerp-verdrag worden opgesteld als Rusland het plan niet in beginsel aanvaardt. Over het al gemeen meent men echter, dat de Sovjet- Unie nog niets voelt voor loslating van Oost-Duitsland en dat zij zal blijven aan dringen op het sluiten van een veilig heidsverdrag voor er onderhandeld kan worden over hereniging van Duitslad, Dit is echter voor het Westen onaanvaard baar. Naar in conferentiekringen verluidt hebben de Westelijke ministers gisteren ook gesproken over de ontwapenings kwestie. gen en bevolkingsgroepen, bij elkaar on geveèr 500 mensen, besloot dit deel van geyeer tegen kwart over elf in dl morgen (16.45 uur Ned. tijd) vertrok- kin Koningin en weer naar de Eortbaai om-ich m te sche pen aan boord van de „De Kuytei en naar St. Eustatius te vaten. Het debarkeren op St. nog iets moeilijker dan hier ontbrak iedere, «telgen Behulpzame handen hielpen Koningin en Prins eenter veilig aan land. „St Eustatius is in de geschieden s be kend als de eerste plaats ',®r de Amerikaanse vlag heef be®r,°® 1776. Daarop kwam de Bntse adrniraal Rodney het eiland in 1732 verwoesten St Eustatius is er sindsdien nooit meer bovenop gekomen", aldus de heer viai n. de administrateur van het eiland, m zijn begroetingsrede. Na een défilé van de bevolking en een rondrit door Oranjestad. Keerde net g - zeischap terug aan boord van de Ruyter", die tegen half negen st Maarten weer bereikte, waar Koningin en - hun intrek namen in het Little Bay Ter gelegenheid van d'e^ol- bezock zijn op de Ned. Antill Huj,orde gende onderscheidingen m de van Oranjc-Nassau verleend: OP CURASAO: ,k Commandeur: mr F. E. J. van chef van het kabinet van de gouverneur. Officier: hoofdcommissaris van po 1 1 M. W. van 't Hof. Riddeif 1ste klasse: ir H. de Kiêwit, i- recteur openbare werken, frater tnaeuu die dirigent was bij de kinderzanghuiae, cn A. N. Th, van Meetoren. Gouden medaille (bij bevordering): H. probleem Molotof wil Europees aan de kook brengen (Van onze speciale verslaggever) GENEVE, October. Opnieuw komen de ministers van buitenlandse zaken der „Grote Vier" deze week in Genève bijeen. Zij staan voor de moeilijke taak, de deeis gevierde, deels gevreesde „geest van Genève" aan te wenden óp zo con crete vraagstukken als de veiligheidsvoorzieningen in Europa en de verde ling van Duitsland. Reeds de uitstippeling van de uitgangsposities der beide fronten maakt bet duidelijk, dat een oplossing niet op korte tijd en niet met één slag gevonden kan worden. Dé westelijke positie is, dat zonder een hereniging van de beide Duitse republieken geen vciligheidspact denk' baar is, dat heel Europa zou bestrijken. Meji stelt zich daarbij voor, Duitsland de vrije keuze te laten over zijn toetreding lot de Atlantische verdedigingsorganisatie, in de stellige zekerheid, dat aan het resultaat van die vrije keuze niet behoeft te worden getwijfeld. Do Russische opvatting is, dat de I gaat worden voor inblazingen van het Westelijke binding van de Bondsrepu- Oosten. Volharden de delegaties in Ge- bliek vooreerst alle discussies over een hereniging overbodig maakt. Molotof komt dan ook naar Genève met de op dracht, een scheiding te maken tussen vraagstukken van Europa en Duitsland Ijet eerste vraagstuk aan te pakken en het laatste te laten sudderen tot een toekomst, waarin wellicht de Duitse pu blieke opinie wat meer ontvankelijk steekt vastberaden de straat over. Hij komt er, veilig en wel, maar achter hem is het met zo best. Het is zijn schuld, dat er nu twee auto. s wat al te dicht tegen elkaar aan staan, want (n zijn haast heeft hij helemaal vergeten, dat rood licht „stoppen" betekent en dat doorlopen met de fiets aan de hand verboden is! nève in deze standpunten, dan loopt de conferentie gevaar, ondanks alle glim lachen, reeds in de procedurekwesties te blijven steken. Dat past evenwel slecht bij de nieuwe atmosfeer der grote politiek en zo kan men zich troos ten met de gedachte, dat de delegaties zich ook voorzien hebben van plannen die zouden kunnen dienen voor het tus- tenstadium tot de tijd der meer omvat tende regelingen. Wij leven nu eenmaal onder de ietwat verhelderde lucht der coëxistentie, die in werkelijkheid niet veel anders betekent, dan dat men het goede voornemen maakt om ook bij onopgeloste problemen met draaglijke omgangsvormen naast elkaar voort te leven. brede rug van Molotof zal schuil gaan, speelt hoegenaamd geen rol. Het is alleen maar pijnlijk voor de westelijke partijen het nooit erkende communisti sche regiem een paar stappen op het internationale parket te zien wagen, maar voor de Russen zijn deze volg zame heren zeker geen blok aan het been. Hoe anders dat in de westelijke con stellatie is, is in de laatste weken al wel gebleken uit de nerveuze gestes, waarmee men in Bonn heeft gereageerd op de „Times"-suggestie, dat men in geval van nood bereid zou moeten zijn het Duitse dossier voorlopig in de Ia te leggen en onafhankelijk daarvan de Europese veiligheid een nieuwe steun te geven. Zulke plannen zijn lijnrecht in strijd met de nieuwe politieke lijn, die men in Bonn al enige tijd volgt en die sedert het bezoek van dr Adenauer aan Moskou bijzonder duidelijk is ge-- worden. Het is nog niet zo lang geleden, dat het in Bonn als laatste wijsheid gold dat de Duitse hereniging pas aan het einde van een lange periode van inter nationale, ja globale ontspanning zou kunnen staan. Blijkbaar hebben de Westduitse politici zich, vooral bij hun bezoek aan het Kremlin, gerealiseerd hoeveel kansen hun nationale verlan gen op die lange weg heeft om onder de wielen te geraken. Het geldt nu in Bonn dan ook als een ijzeren wet, dat men het streven naar een Oost en West omvattend stelsel van garanties in Europa onlosmaakbaar moet verbinden aan een oplossing van het Duitse pro bleem. Geen wonder dan ook, dat de Westduitse regering terstond in Londen gepeild heeft wat er achter de toewij ding van de „Times" voor een tussen plan kon steken. Dat te meer, omdat men in Bonn een ietwat pijnlijke herin nering bewaart aan de eerste vorm, waarin Eden's plannen voor een zóne van ontspanning langs het ijzeren gor dijn waren gevat. In elk geval is in de publieke opinie in Duitsland de indruk weer levendig geworden, dat zulke plan nen nog altijd in de vorm van „Ersatz"-oplossingen zouden kunnen terugkeren. De geruststellende ver zekeringen, die in Londen aan de Duitse ambassadeur, baron Von Herwarth, zijn gegeven, hebben klaarblijkelijk in Bonn niet alle zor gen weggenomen. Het begin der con' f eren tie wordt daar namelijk geac compagneerd met zulke zwaarwich tige woorden als „verraad". Duitsland zou zich, zo heet het daar in zeer gezaghebbende bladen, door het Wes ten verraden voeleii, indien de Britse regering zich inderdaad op de door de „Times" aanbevolen weg zou wil len begeven. Men realiseert zich, dat de Russen intussen de prijs voor een Duitse her eniging ongeveer verdubbeld hebben. Minister Von Brentano heeft onlangs nog weer eens beweerd, dat de Russen geen ontspanning mocht worden aan geboden, zolang zjj de hand niet van Duitsland wilden aflaten. Maar de ont spanning is inmiddels zo ver gevorderd, dat zelfs de Duitsers zich er niet aan hebben kunnen onttrekken, en minder dan ooit maken de Russen in Oost- Duitsland aanstalten hun koffers te pakken. De Westduitse bewapening heeft, af gezien van het feit, dat zij nog altijd geen soldaat geproduceerd heeft, haar afschrik voor de Russen verloren. De ontwikkeling der atoomwapens heeft snellere voortgang gemaakt dan de Westduitse plannen om ouderwetse divisies op de been te brengen. De Frans-Duitse toenadering is zie de Saar nog altijd niet zovqr geschre den, dat zij cement levert voor de wes telijke eenheid. Neemt men een cn ander bij elkaar, dan heeft men reden genoeg om aan te nemen, dat de Russische positie op deze nieuwe conferentie aanzienlijk sterker is, dan toen de ministers in de barre winter van 1954 voor de grimmige cou lissen van Berlijn bijeen kwamen. In Berlijn leefde men nog in de tijd der klinkende propaganda-leuzen, waardoor de westelijke eenheid niet op zware proef gesteld kon worden. In Genève echter zal men voor die een heid ook een materiële inhoud moeten vinden, die past bij een politieke con stellatie, welke de kern van het Duitse probleem naar de toekomst heeft ver legd. Dat is een voor de onzichtbare partner van Genève pijnlijke realiteit. In Berlijn gooiden de staatslieden nog voor eikaars neuzen de deur met een smak dicht. In Genève dóét men zulke grove dingen niet. Wel spreidt zich een dikke najaarsmist over het Meer van Genève en ziet men de schittering van de Mont Blanc alleen op een plaat in het toeristenbureau, maar ook nu blijft Genève de achtergrond voor correcte en vriendelijke onderhandelingen. stig zijn uit de tijd van het handwerkschap hebben zich min der snel ontwikkeld van 't verschijnsel van de mechanisatie van de arbeid Het gevolg is, dat wij ons bedienen van een eigendomsbegrip, dat niet meer voldoet aan de eisen der recht vaardigheid. „Een aandachtige studie van ons levensmilieu doet ons seen verandering voorzien in deze grondbe grippen onzer samenleving. De produc tietechnieken neigen naar een steeds verdergaande mechanisatie, en men voorzegt ons. voor 1375. een graad van ..automation" typisch Noord- Amerikaans woord „die een nog veel reusachtiger productie zal moge lijk maken dan heden, met een mini mum aan gespecialiseerde werk kracht. Wat betekent, dat, zo in 1980 de sociale structuur niet zal zijn ge wijzigd. enkele mensen de gehele pro ductiemacht zullen bezitten en de mensheid, in haar gSheel. een consu- me"tpnkudde zal geworden zijn" „De mechanisering van de arbeid is een fenomeen dat wii moeten aanvaar den zoals de wisseling der seizoenen. Maar evenals de seizoenencyclus on ze vraagstukken niet doet verdwijnen, mag de machine de mens niet ver morzelen". DE kerk dringt op de vereiste her vormingen onophoudelijk aan. De kracht waarin zij dit doet, is haar geestelijke zending. Maar. zegt Kardinaal Léger, deze ontplooit zich slechts in die mate als vooral de on- dernemeps daarin aandeel nemen Dit ia menen wij. een gewichtig punt. De hervormingen welker noodzaak uit de woorden van de kardinaal voortvloeit, zijn van juridische, en in ieder geval tijdelijke aard. Is het waaf, dat de geestelijke kracht der kerk op hun ver werkelijking inwerkt, dan moet deze zich in het optreden der verantwoor delijken Uiten: door een „overtuiging zegt de kardinaal, „die door de gelovi gen wordt aanvaard". „De ondernemers dragen dus de verantwoordelijkheid voor wie zij in hun dienst hebben, en zij moeten hun werklieden in gunstige omstandigheden brengen voor de ontluiking van deze bovennatuurlijke roeping. Niet door het richten van vrome aansporingen tot zijn personeel zal de ondernemer aan de eisen van zijn zending voldoen, maar door een gunstig klimaat te scheppen voor de ontplooiing van de menselijke -persoon bij de arbeider. Er bestaan omstandigheden van arbeid en behuizing die de mens afkeren van alles wat geestelijk is. Om God te ken nen, is een toereikende vrijheid no dig. die niet bestaat als het individu ondergaat in zorgen wegens gebrek aan inkomen, door werkloosheid of promiscuïteit in Zijn woning. De zin voor het goddeliike aan de mensen her geven. is gelijkelijk zich inspannen om de zin voor het menselijke terug te vinden". J. H. C. Creyghton S.J. De K.A.B. zal waarschijnlijk niet over gaan tot stichting van een afzonderlijke diocesane bond in het nieuwe bisdom Groningen. Dit verklaarde de bondsbe- stuurder, de heer T. H H. van Tongeren, uit Utrecht, op de vergadering van het district Doetinchem In het bisdom Gro ningen zijn een kleine 7 000 leden. Dit aantal acht men te gering om de hoge kosten van een eigen bondsapparaat te billijken. De Utrechtse bond zal daarom na de benoeming van de bisschop te Gro ningen waarschijnlijk in een interdioce sane bond worden gewijzigd. Het nieuwe bisdom Groningen en de eor-ectie van de grenzen van het aartsbisdom Utrecht be tekenen voor de Utrechtse bond van de K.A.B. een totaal verlies van ongeveer 12.000 leden, te weten 7.000 in de drie Noordelijke provincies 4300 in het Gooi en circa 700 in Zuid-Holland. Het al of niet splitsen van de Utrechtse bond zal ter beoordeling worden voorgelegd aan de Groningse bisschop. Ook zal rekening worden gehouden met wat de andere stands, en vakorganisaties doen. aldus de heer Van Tongeren. Zoals reeds eerder gemeld, leeft evenmin in de Aartsdioce sane Boeren- en Tuindersbond de gedach te een scheiding in het werkgebied der organisatie door te voeren. Na de beëindiging van de kapelwagen missie 1955 zijn een Nederlandse en een Vlaamse kapelwagen van c'e Oostpriester- hulp en een aantal missionarissen uit Oostenrijk naar Rome vertrokken. Van daag zou deze groep priesters door de H. Vader in audiëntie ontvangen worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3