El Giaoui kiest partij voor nationalisten Franse Kamer opent debat over Faure's algemeen beleid Rood China ging weer tot fellere actie tegen Kerk over Herf ststemminfien alom De zaak ligt voor ons gunstiger KINDERBEZIT nieuwe sociale scheidingslijn Tip.top-niotorenbedrijf K. L. M Tweede Kamer begon aan Marathonloop Tot Kerstmis vergaderen lopende band aan De loupe op het levenspeil leverde verrassingen op Politieke bom in Rabat Istiglal blijft kabinetsformatie boycotten Extra televisie uitzending Min. Luns (terug uit New-York): Levenspeil beneden bestaansminiinum Nederland op twee na de grootste scheepsbouwer Woensdag 26 October 1955 ïDAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J Spannende dagen op komst Mendès-France manoeuvreert voor latere verkiezingen Tweeduizend Katho- 31 gevallen van kinderverlamming Tivee geesten slaags lieken gearresteerd Hogere kinderbijslag van derde kind af zou oplossing bieden Nationale feestdag als in 1955 Ortega's bekering Eerste middag: Hoe worden stichtingen wettelijk geregeld Oversteekplaatsen voor voetgangers WEERBERICHT lstiqlal obstinaat Voetbalwedstrijd PSV-Rapid De jongste vervolgingscampaguc in China Geen nut;, alleen kwaad ANDERHALF UILUOEN ZUIGERVEREN ingezet tien in plaats Motorrevisie in van twintig dagen Publiek in grote meerderheid wil voorrang IBlBSlIIIBBIEBilRil Koopvaardijvloot steeg in derde kwartaal met 460.213 ton De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Half tot zwaarbewolkt met voornamelijk in de kustprovincies enkele buien. Matige, aan de kust af en toe krachtige Noord-We'stelijke wind. Lagere temperaturen, vooral in de nacht. Donderdag 27 October: Zon op 7.26 uur, onder 17.25 uur; Maan op 15.27 uur, onder 2.38 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT El Giaoui, de pasja van Marrakesj, heeft gisteren een opzienbarende volte-face gemaakt door in Rabat te eisen, dat ex-sultan Ben Joessef weer onmiddellijk op de troon zal terugkeren. Toen deze verklaring van El Giaoui in de Marokkaanse hoofdstad bekend werd, sorteerde zij hel effect van een politieke bom. De Giaoui heeft er immers zelf zeer veel toe bijgedragen om Ben Joessef in 1953 van de troon te doen verwijderen. Tot nu toe bad de pasja van Marrakesj ziek steeds opgeworpen als de machtigste leider van de pro-Franse Marokkaanse Iraditionalisten en als een der felste tegenstanders van het nationalisme. Gesteund door de conservatieve Franse kolonisten vocht hij tot het uiterste tegen de plannen om Ben Arafa door een troonraad te doen vervangen. Bij verschillende gelegenheden verklaarde hij, dat een troon raad in strijd was met de Marokkaanse traditie en eiste, dat een van Ben Arafa's familieleden tot sultan zou worden benoemd. (Van onze correspondent) PARIJS, Dinsdagavond Zal de heer Faure met zijn voorne men voor verkiezingen in de eerste helft van December voet bij stuk hou den? Dit was de vraag, met welke men zich in de druk bezochte wandelgan gen van de Kamer vandaag de gehele dag bezighield. Vooral nadat bekend werd, dat de minister-president ook in het radicale kamp grote tegenstand ondervindt. Mendès-France is er nl. in geslaagd door te drijven, dat de radicale kamer fractie zich vrijwel unaniem uitsprak voor de eis, eerst de gehele kieswet te wijzigen i.e. het arrondissements kiesstelsel in te voeren alvorens verkiezingen te houden. De socialisten komen morgen bijeen om hun houding te bepalen en het is niet onmogelijk, dat zij zich tenslotte ook voor het ar rondissementsstelsel zullen uitspreken, dat echter heftig wordt bestreden door de MRP. Intussen is bij de Kamerleden met twijfelachtige hérverkiezingskansen de hoop verlevendigd, dat het op de een of andere manier zal gelukken het ministerie te doen vallen zonder dat de vertrouwenskwestie over het lot van het ministerie naar de constitutio nele voorwaarden heeft beslist. De tegenstand tegen Faure heelt zich nl. nog verder ontwikkeld, en met alleen bij de oppositie. De heer Marti- naud—Deplat, die als leider van de ra dicale partij op het partijcongres va het voorjaar voor de heer Mendes^ France de vlag moest strijken, gat ais zijn indruk, dat het niet mogelijk zal zijn een meerderheid te vinden voor een besluit tot kamerontbinding, zodat die alleen te bereiken zou zijn op ne gatieve wijze, langs de omweg van om verwerping van de regering met de constitutioneel benodigde 311 stem men- Maar door de radicalen wordt op de heer Faure een grote druk uitge oefend om die weg niet te volgen. De socialisten hebben de eerste stormloop tegen het plan—Faure on dernomen door een algemeen debat over de politiek van de regering te vragen. Aangemoedigd vooral door de MRP, verklaarde de minister-presi dent een georganiseerd debat voor morgen, Woensdag, te aanvaarden, d.w.z. een debat, dat tot twee of dr'e dagen beperkt blijft. Hij wil blijk nieuwe verkiezingen te doen houden, zocht te voorkomen, dat zij enige verantwoording zou moeten geven van haar beleid, kreeg dus een ge duchte deuk. Toen het besluit om het debat heden te doen aanvangen, eenmaal was ge nomen, verlieten de meeste aanwezi gen nogal opgewonden de zittingszaal om in de wandelgangen en in groeps bijeenkomsten de parlementaire toe stand verder te bespreken. Over het algemeen was men ervan overtuigd, dat er voor het ogenblik met geen mogelijkheid is te voorzien, welke wendingen de strijd kan nemen. Men verwacht voor de komende dagen zeer spannende debatten. Gisteren bracht de Giaoui een be zoek aan de leden van de troonraad. Naar aanleiding van dit bezoek legde later een adjudant namens de pasja de volgende verklaring af: „Mijn bezoek aan de leden van de troonraad dient niet te worden beschouwd als een er kenning van deze raad, waaraan ik steeds alle wettigheid heb ontzegd en blijf ontzeggen. Ik deel de vreugde van het gehele Marokkaanse volk over de aankondiging, dat Z.M. Sidi Mo hammed Ben Joessef weldra naar Frankrijk terugkeert. De wens van de gehele Marokkaanse natie, dat Zijne Majesteit Ben Joessef spoedig op de troon terugkeert terugkeer, die het enige middel is om de gemoederen en de harten weer te verenigen deze wens is ook de mijne". Inmiddels heeft de lstiqlal, de voor naamste Marokkaanse nationalistische beweging, de uitnodiging van de kabi netsformateur, de heer Ben Slimane, om in de eerste representatieve Marok kaanse regering zitting te nemen, van de hand gewezen. Hiermede bevestigde de lstiqlal een voornemen, dat zij enkele dagen geleden reeds had aange kondigd. De formateur had evenwel gehoopt de partij alsnog te kunnen overreden aan de regering deel te ne men. De lstiqlal stelt zich op het stand punt, dat de troonraad onwettig is, om dat zij uit vier leden is samengesteld in plaats van uit drie, zoals op de con ferentie van Aix-les-Bains tussen de Franse regering en Marokkaanse ver tegenwoordigers was overeengekomen. Si Bekkai, een van de voornaamste nationalistische vertegenwoordigers in de troonraad, heeft inmiddels de tekst gepubliceerd van een telegram van ex- sultan Ben Joessef, waarin deze uit drukkelijk zijn instemming betoont met de huidige vorm van de raad. De ze publicatie heeft evenwel niets aan de houding van de lstiqlal veranderd. Als de partij bij haar standpunt blijft zal het practisch onmogelijk zijn een „representatieve" regering te vormen. De lstiqlal is namelijk verreweg de grootste nationalistische partij. Later op de avond verklaarde een der Istiqlal-leiders tegenover verslag gevers, dat het nutteloos was te hopen, dat met succes een regering zal kun nen worden gevormd zolang Frankrijk niet bereid was in een plechtige ver klaring te beloven, Marokko naar on afhankelijkheid te 'voeren". Er bestaat geen hoop, dat Frankrijk zulk een ver klaring zal geven" zo verklaarde de Istiqlal-leder. De Nederlandse Televisiestichting heeft besloten op Dinsdag 1 November een extra uitzending te verzorgen. Die mid dag zal van kwart over twee tot kwart over vier een directe reportage worden gegeven van de voetbalwedstrijd P.S.V. tegen Rapid uit Wenen, die in Eindhoven wordt gespeeld in het internationaal tor nooi om de Europabeker. De commentaar zal worden verzorgd door Aad van Leeu wen. Blijkens een opgave in de Staatscourant zijn over de week van 9 tot en met 15 October o.m. aangegeven 6 gevallen van paratyphus b, 259 gevallen van roodvonk (waarvan 78 in Amsterdam, 60 in Rotter dam, 19 in 's-Gravenhage en 7 in Utrecht), 20 gevallen van diptherie en 31 gevallen van kinderverlamming (Groningen 2, Noord-Oost-Polder 1, Meppel 1, Enschede 1, Zwolle 1, Aalten 1, Arnhem 1, Bergh 1, Nijmegen 1, Voorst 1. Zelhem 1, Amers foort 1, Utrecht 1, Amsterdam 2, Go- rinchem 1, 's-Gravenhage 1, Rotterdam 3, Overslag Z.) 1, Breda 1, Dinther 1, Eind hoven 3. Oss 2. Waalre 1 en Waalwijk 1). In berichten uit Shanghai worden thans nadere details gegeven omtrent de uitbreiding, welke de kerkvervolging aldaar in de laatste tijd heeft onder gaan. Op bevel van hogerhand werd gedurende de maand September, n.a de arrestatie van de bisschop van Shang hai, mgr Kiong, een grote perscampagne gevoerd tegen de katholieken. Gedu rende de gehele maand werden er arrestaties verricht, terwijl nu alle reli gieuze instellingen en kerken door de politie worden bewaakt. Zelfs de katholieke leken worden door de politie geschaduwd en als deze het niet doet, dan gebeurt het door de „progressieve christenen", een organi satie, die katholiek moet heten doch van het communisme is doordrenkt. Men heeft priesters en studenten ge dwongen een vergadering bij te wonen, waar de beschuldigingen tegen de bis schop van Shanghai bekend werden ge maakt. Vijftienduizend mensen waren Het bestuur van het tegen de antirevolutionnaire activitei ten, die onder het mom van godsdienst schuil gaan. Wij zijn zeer geduldig ge weest. maar nu is de tijd gekomen om tot actie over te gaan". De vervolgingen strekken zich uit over de diocesen Kiangsoe, Nganhoei. Tsjekiang en Sjantong. Tegelijk met de bisschop van Shanghai werden in de eerste dagen van September de vicaris- capitularis van Pcngpoe, pater Tsjang. cn mgr Hoe, de 74-jarige bisschop van Taichow, een van de zes eerste Chinese bisschoppen die door Paus Pius XI werden gewijd, gearresteerd. Het .juiste aantal slachtoffers van deze arrestatie woede is niet bekend. Men heeft kun ncn achterhalen dat er in de betrokken gebieden zeventig Chinese priesters en 2000 katholieke leken zijn gearresteerd. „U weet meer te vertellen dan ik- Acbt dagen heb ik heerlijk gerust, geen tele grammen opengescheurd en geen kran ten gelezen", z. Exc. mr J M. A. H. Luns, minister zonder portefeuille, liet zich zinken in een groen-fluwelen canapé in de Grand Hal] van de „Nieuw Amster. dam", die hedenmorgen uit New Vork te Rotterdam aankwam. „Mijn gesprekken met de Indonesische minister van buitenlandse zaken. Anak Agoeng, zijn niet op regeringsniveau ge voerd. Het was meer een aftasten van mogelijkheden voor een basis van bespre kingen. Bindende afspraken zijn dan ook niet gemaakt. Van weerszijden was er een prettige en begrijpende sfeer. Ja. de Nederlandse regering is altijd bereid geweest om iedere misvatting, en elk wantrouwen aan Indonesische zijde te helpen wegnemen. Wat Nieuw-Guinea betreft, wij betwis ten het standpunt van de Verenigde Na ties, daf deze zich ,-fuermede bemoeien Al betreuren wij dan ook, dat de kwestie op de agenda is geplaatst verheugend is het aan de andere kant. dat de stemming uitwijst hoe de zaak ten onzen gunste aan het keren is- De vorige stemming was 39 vóór. 11 tegen en lo onthoudingen. De laatste was 31 vóór, 18 tegen en 10 ont houdingen. Ik blijf erbij, dat de besprekingen in de Verenigde Naties de kwestie Nieuw- Guinea ongetwijfeld ongunstig zullen be ïnvloeden. Zij kunnen geen nut opleveren, alleen maar kwaad doen In de zogenaamde „koloniale kwesties" heeft de geest van Bandoeng niet goed gewerkt Het discussiëren met de landen, die aan de Bandoengse conferentie hebben deelgenomen, is moeilijk geworden, omdat zij weliswaar onderling grote verschillen hebben, maar elkaar hebben gevonden op vage anti-koloniale formules. Ik heb ook gezegd dat de Geest van Genève wel eens door de Geest van Bandoeng gedood zou kunnen worden. Een beetje raar beeld dat van vechtende geesten. De Indonesi sche pers heeft scherp op deze opmerkin gen gereageerd, maar ik had me ook geen illusies gemaakt, dat mij van die zijde bloemen zouden zijn toegeworpen. Wanneer officiële besprekingen met In donesië zullen worden gevoerd, dat weet ik niet en wij moeten maar afwachten, welke invloed de verkiezingsuitslag tn Indonesië hierop zal hebben. Ik wil en kan me er niet over uitlaten. Tenslotte moet ik nog iets zeggen over mijn bezoek aan de West. Ik was er nog nooit geweest. Het was een openbaring voor me, speciaal in Suriname te zien hoe daar allerlei volmaakt verschillende volksdelen naast elkaar leven met behoud van eigen taal en kartkter. Dat is een lesje microcosmos- Mijn gesprek met Foster Dulles? Wat ervan gezegd moest worden, is gezegd Maar als je 't moet navertellen is het lang zo leuk niet meer ÊCfC M.4 Van het derde kind af moet de kinder bijslag met 25 pet worden verhoogd. De meerkosten voor het rijk, ten bedrage van 50 milliocn, zouden geput kunnen worden uit een verminderde vennoot schapsbelasting. Tot deze conclusie kom' de heer J. M. van Meegeren in een studie over de kinderbijslagregeling in Neder land uitgegeven door het Centraal Bureau van de Bond voor hef Gezin. De kloof, die vroeger de sociale klassen van elkaar scheidde maar daar thans meer en meer vervaagt, begint zich zo constateert de schrijver, nu scherper at te tekenen binnen elke sociale groe- pring en wei tussen degenen, die kinde ren hebben en degenen, die ze niet heb ben. Aan de hand van verbruiUssrha'en van het Centraal Bureau voor de Statist'ek wordt aangetoond, dat bij een jaar inkomen van f 3000 een gezin mef twe, kinderen reeds beneden het bestaans minimum ligt; bij een inkomen van f 402(1 gezinnen met 5 of meer geldt dit voor kinderen. Wanneer voorts het levenspeil van een echtpaar zonder kinderen op 100 word! gesteld dan heeft 'net gezin met drie kin deren slechts 65 pet van dit leven-me i, met vijf kinderen is dit bijna tot de 6,= gedaald. Dat wil zeggen, dat de behoeften amper voor de helft door de inkomsten worden gedekt. Hoe hoger de inkomsten worden, des te groter worden de verschil len van behoeften en inkomsten-index. Als ideale oplossing ziet de heer Van Meegeren een relatief gezinsloor,. doch dit heeft weinig kans van slagen in het huidige Nederlandse toonstelsel Volstaa" zou echter ook kunnen worden met een zelfde standaardloon voor onsehuwden gehuwden en daarboven een goed volgde kinderbijslag vanaf h«t kind. Het zijn echter vooral de ei< eers e groterp d?c g0zi"nen met lagere inkomens 'n de huidige levensomstandigheden met de duurte der levensmiddelen te kampen hebben. Hier biedt een verhoging van de kinderbijslag van het derde kind af een oplossing. Om de gezinnen met drie of meer kinderen tenminste het bestaansminimum te garanderen, oerekent de heer Van Meegeren, dat de kinder bijslag van het derde kind af met 25 pet moet worden verhoogd. Hiervoor zal ongeveer 50 millioen gulden nodig zijn. Hij acht het niet onmogelijk, dat de werkgevers bereid zijn evenredig bij te dragen, tenminste wanneer de regering de venn°otschapsbeIasting met een gelijk bedrag vermindert. baar voorkomen, dat Vrijdag niet be- aanwezig. Het nesiuux slist zou kunnen worden over de ur-.i ijisdom is in handen gegeven van een gentie van het voorstel tot Kamer ontbinding. Het gevolg was dan ook, dat de Kamer met algemene stem men en onder applaus van de afge vaardigden vari de regeringsmeerder heid besloot het debat morgen te openen. De aantijgingen van Mendès- France en de socialisten, dat de rege rmg door het overhaaste besluit om comité dat geheel uit „progressieve christenen" bestaat. Toch is er „vrij heid van godsdienst", volgens de com munisten. De volksregering wil, dat de Katholieke Kerk blijft bestaan maar dan onder supervisie van de staat. „Wij zijn niet tegen de godsdienst alduseen regeringsverklaring, ,.wij zijn f «irrmr/v aangebracht en nogmaals beproefd Bijna anderhalf zuigerveren millioen y.eeff de en meer dan 100.000 klePPe, v00r de K.L.M. sedert de oorlog „uegtuig- 5200 door haar gerevideerde motoren. -„chnisch Bij de motorafdeling van het I -neen bedrijf der K.L.M. worden niet ook motoren van eigen vliegtuigen doc "er van vele andere maatschappijen De 250 man van de motorenwerkplaat® demonteren in drukke tijden 12 motoren per week. Alle 10.000 onderdelen worden daarbij nagekeken, eventueel vernieuwd en vervolgens weer in elkaar gezet. Zij zijn er °°k in geslaagd de werktijd aan één motor van ca 20 dagen terug te brengen 10 dagen. Deze verhoogde efficiency ging gepaard met een verhoging van de kwaliteit van het werk, hetgeen tot uitdrukking komt in de toeneming van het aantal draai-uren tussen twee revi- siec in Nadat de motor weer in elkaar is ge zet, wordt deze beph°fmp SchiPho1- Drie tot vier "Ur bl?llen de motoren (overigens nagenoeg onhoorbaar voor de voorbijganger) op a"a toerentallen. Ont stekingsmechanismen benzine- en olie- verbruik, vermogen electrische en andere leidingen worden daarbij gecontroleerd. Dan worden de motoren m de vliegtuigen aangebracht en nogmaals beproew. Ze kunnen daarna de vereiste twaalf- tot zeventienhonderd draai-uren mee. 1 1 millioen liter benzine en 35 000 litei olie zijn jaarlijks voor de beproevingen nodig. Kamerleden vragen In het verslag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de begroting van Algemene Zaken voor 1956. wordt door zeer vele leden de hoop en de verwachting uitgesproken gezien je glansrijke wijze, waarop in 1955 '-'e viering van de nationale feestdag is ge bied" dat de regering zal bevorderen, dat in 1956 een even waardige viering zal worden bereikt. Radio Vaticana heeft meegedeeld tcTose Ortega y Gasset inderdaad afge- verzoend met de Moederkerk. Dit storven Radio Vaticana. te wij- feit is me. bekering op het Iaatst£, m0. te" T3! verzoening was reeds tot stand ra v Ortega's ziekte veieigcxJe. gekomen voor Ot 's-GRAVENHAGE, 25 October 1955. De Tweede Kamer begon hedenmiddag aan haar jaarlijkse Marathon Joop waarop alleveerst een reeks dringende wetsontwerpen moet worden afgedaan, terwijJ daarna dan de behandeling volgt van verschillende be grotingen. die vóói Kerstmis de Kamer moeten zijn gepasseerd. Dit dringt deze keer temeer, omdat dit parlementaire jaar in verhand met de ver kiezingen korter zal zijn dan normaal en er dus in snel tempo moet worden gewerkt. Daarvan bleek echter deze eerste dag al heel weinig. Het begon, na het uitbrengen van verslagen over verzoekschriften, met het wetsontwerp wettelijke regeling inzake stichtingen. Stichtelijk was het slechts inzoverre, dat de eerste spreker, de heer ten Hagen (P.v.d.A.) al een uurtje nodig had om zijn zienswijze dienaangaande uiteen te zetten. Hoe het zal moeten worden, al deze breedsprakigheid in de volgende weken wordt aange houden, weet vriend noch vijand: Het ging er dus 0m een wettelijke rege ling voor de stichtingen te maken. De kern van 's ministers opzet hiervoor Is, dat €r voor een stichting een vermogens-af- mndering moet 'eschieden wei- re voldoende is voor haar doel lervolgens. dat sr een Ideële ioelstelling aan ten grondslag 'igt, welke dus teen winstbejag beoogt. Dan moet er een duidelijk onder scheid zijn met vere.-.igingen een stichting Mr TEN HAGEN nog niet op gang mag dus bijvoorbeeld geen leden tellen, er moet een repressief toezicht zijn van de rechterlijke macht en zij moeten worden ingeschreven in een centraal register. Nu verenigde de heer Ten Hagen zich wel met deze materiële inhoud, maar hij meende, dat het doel in het ontwerp niet op de juiste wijze tot uitdrukking was gebracht. Ér ls veel te vee] interpretatie nodig, meende hij, om de wet ten uitvoer te leggen en er wordt te veel aan de rechter overgelaten. De heer Verkerk (A.R.) ging van het standpunt uit, dat er vrijheid moet zijn voor het individu om zijn eigen vorm te kiezen voor zijn rechtshandelingen; tegen schijnfiguren moeten maatregelen worden getroffen. In hoofdzaak gaat het om een regeling van de aansprakelijkheid om fraudemogelijkheid te weren. De heer Van den Heuvel (K.V.P.) kon ermee instemmen, dat het centraal regis ter nu een overzicht zal bieden van de stichtingen en dat hetgeen wild was ge groeid zal kunnen worden besnoeid. Maar het kan zijn, zo betoogde hij, dat een bestaande stichtingsvorm weliswaar juist is, maar dat hij niet voldoet aan de vorm van de wet. Daarom zou men eerst enige jaren practijk moeten opdoen, voordat de rechter zich er mee gaat bemoeien en dan eerst de wet aan de practijk aanpassen. Het O.M. za] dus een voorzichtig beleid moeten voeren. Volgens de wet kan de minister stichtingen aanwijzen, waarop de wet niet van toepassing is en daarmee moet hij voorlopig niet te karig zijn. Men moet na het aannemen van de wet de afwijkingen in ventariseren en daarna nagaan in hoeverre de wet moet wor den gewijzigd De heer Van den Heuvel vroeg zich zelfs af of de eisen aan een stich ting in dit ont werp gesteld niet te zwaar zouden blijken. Het doel van Dr v. d. HEUVEL het wetsontwerp een jaartje practijk... is, dat oprich ters en bestuur ders niet zich zelf aan baten helpen, maar dit zal voor de rechter in het ont werp moeten worden vastgelegd. Sprekers conclusie was, dat hij Inzoverre met het ontwerp meeging, dat een stichting een niet op winst gericht doel mag hebben en geen leden mag tellen, maar de ver- mogenseis zou volgens hem moeten ver dwijnen. Het buiten de wet laten van overheids- er. kerkelijke stichtingen ontmoette hier en daar bezwaar, o.a. bij de heer Ten Hagen. Ook de heer Van Leeuwen meen de, dat hierdoor een rechtsonzekerheid blijft bestaan. De laatste vond het in tegenstelling met de heer Ten Hagen wel juist, dat kerkelijke stichtingen uit het ontwerp waren gehouden. De heer Lemaire (K.N.P.) meende, dat VOOJ, o.Y^hridsstichtingen eveneens een wettelijke regeling zou moeten komen. Ditzelfde standpunt verkondigde freule Wittewaal van Stoetwegen (C.H.) De heer Van Rijckevorsel (K.V.P.) had echter een afwijkend standpunt en wel in zake de definitie van de stichtihg. Hij was het eens met de heren Ten Hagen, Van Leeuwen en Verkerk dat deze defi- te en§ was en voor verscheidene stichtingen schadelijk zou zijn, indien men r namelijk aan zou vasthouden, dat het van wjnst"Vr- ZlJ" gericht °P het maken van winst. Hij was het eens met de com- missie-Petit van het Centrum voor Staat kund.ge Vorming, dat het voldoende wals de eis te stellen, dat de winst niet ten „oede mocht komen aan de stichters en hij beval daarom de formulering van prof dn»i n^an: "tenz« daardoor een ideëel doel wordt gediend". Ook met het ver- eiste, dat een Stichting geen leden zou mogen hebben, was hij het niet eens Met de eis van publicatie zou hij liever nog even wachten om te zien of he,reor"° zóeuzijneZ'Cht V3n de r6Chter voldoende Wat de overheidsstichtingen betreft be pleitte de heer Van Rijckkevorsel een af zonderlijke wet op overheidsinstellingen öf overheidsrechtspersonen. Minister Donker staan dus vermoedelijk nog wel enkele amendementen te wach ten. Hij zal waarschijnlijk eerst Donder dag antwoorden, daar intussen eerst het ontwerp tot instelling van een product schap voor zuivel moet worden behandeld. F. S. J O Het Nederlands Instituut voor de Pu- blieke opinie heeft aan vele mannen uil het Nederland-se publiek de vaag gesteld: "In buitenland vindt men in steden met druk verkeer oversteekplaatsen voor voetgangers. Die oversteekplaatsen zijn met witte strepen op de weg aangegeven Wanneer het publiek op die plaatsen over steekt, heeft het voorrang op elk verkeer Ook het snelverkeer (de auto's) moet dan stoppen- Zoudt u ervoor of ertegen zijn, dat dergelijke oversteekplaatsen ook in ons land werden aangebracht?" De overgrote meerderheid van de man nen, en wel liefst 85 pet. is vóór het in voeren van d-it soort oversteekplaatsen Slechts 11 pet is er tegen 4 pet spreekt hierover geen mening uit. Elke categorie weggebruikers is er voor. het meest de fietsers, bromfietsers en voetgangers. Maar ook automobilisten, motorrijders en voerlieden met paard-en- wagen zijn in meerderheid voor het hl- voeren van oversteekplaatsen voor voet gangers ONBEPERKTE GARANTIE OP OS VIKING HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Nederland is nog steeds de op twee na grootste scheepsbouwer ter wereld. Blij kens door Lloyds te Londen verzamelde gegevens waren er in Nederland einde 146 schepen van tezamen 57J.U02 bruto register ton in aanbouw In vergelijking met einde Juni j.l was dit een achteruitgang van 4955 ton. ,Pr<;t gioofste scheepsbouwende land blijft Engeland- Hier waren einde Sep- tember 346 schepen van tezamen 2.147.057 bruto register ton in aanbouw of 65.523 ton meer dan einde Juni j.l. West-Duits land kwam weer op de tweede plaats met ViD t256 schePen van tezamen HJ.8J8 b. r. t. In vergelijking met einde Juni was dit een achteruitgang van 38.192 ton. Nederland kwamen Japan, Frankrijk en Italië. In Japan waren einde Septem ber 66 schepen van tezamen 573.871 ton in aanbouw, in Frankrijk 65 schepen van Zweden (234.097) ton. tezamen 465.339 ton en in Italië 104 sche pen van tezamen 452-162 ton. De in Frankrijk in aanbouw zijnde scheeps- ruimte gaf een toeneming te zien van 114.533 ton, die in Italië steeg met 111.642 ton en die in Japan met 37.736 ton. Buiten Engeland waren einde Septem ber in totaal 1033 schepen van tezamen 4.138.642 ton in aanbouw, of 119 642 ton meer dan einde Juni j.l. Hierin zijn n'»t begrepen de scheepsbouwcijfers van China, Polen en de Sovjet-Unie. die niet beschikbaar zijn. Volgens de statistieken van Lloyds heeft Nederland in hei derde kwartaal van dit jaar zijn koopvaardijvloot mei 460.213 bruto register ton uitgebreid. Verder deden zich grote uitbreidingen voor in Engeland (1.501.089 ton). Noorwe gen (807 182 ton', Liberia (513.267 ton), Panama (435.250 ton). Italië (373 512 ton), Duitsland (336.441 ton) Frankrijk (239.592 ton), de Verenigde Staten (278.240 ton) en

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1