OPENLIJK VERZET Venkaêt Sjarett ziet gevaar van preventieve oorlog PAROCHIE BUITENVELDERT DRIEHONDERD JAAR in de Anglicaanse Kerk Ziekenfondsen in de brillenbranche Huidgenezing Stijging lucht vracht ver voer Europa-Ver. Staten negenngscommissans radiowezen fAGINA 5 WOENSDAG 26 OCTOBER 1955 Opticiens over het A'damse experiment „Psychical Research" bijeen FORUM BESPRAK: PARA PSYCHOLOGIE EN NED. WETGEVING LANDDROST N.O.P. NAAR ZUIDELIJKE IJSSELMEER- POLDERS Houdt de winter uit handen en voeten K.L.M. verhoogde frequentie der vrachtdiensten PASTILLES Iraaks-Syrisch verdrag? Duitsland Op oefening in SOLDATEN KOPEN CAMERA'S PANDA-STRIP VAN HET VERBOND VOOR VEILIG VERKEER MGR GIOBBE NAAR ROME It In het Klein Reide-kamp by Arnhem heeft de commandant van de derde divi sie, kolonel L. de Zeeuw, Dinsdagmorgen officieel afscheid genomen. Op de foto 'en moment tijdens het défilé voor de oude en de nieuwe commandant. (Van onze Amsterdamse redactie) Zols wij Maandag jl. berichtten, hebben twee Amsterdamse ziekenfondsen, de AOZ en de ZZ, besloten op korte termijn zelf optiekzaken te gaan exploiteren. De Federaties van Nederlandse opticiens-or ganisaties, het overkoepelende orgaan van de neutrale Nederlandse Organisatie van Opticiens en van de Katholieke bond van opticiens ..St. Odilia" heeft gisteren tij dens een persconferentie nogmaals be klemtoond, dat de beide ziekenfondsen ver buiten hun boekje zijn gegaan. Im mers hun eigenlijke taak is zuiver bemid delend en controlerend. Deze nu kunnen zij niet meer behoorlijk vervullen, wan neer zij zelf de hulpmiddelen, waarop controle moet worden uitgeoefend, gaan verstrekken. Alle overige ziekenfondsen hebben dan ook aan de federatie laten weten, dat zij gezien de goede verstand houding met de opticiens geen enkele re den hebben om een soortgelijke stap te ondernemen. Binnenkort zal de kwestie in de Tweede Kamer officieel ter sprake worden gebracht bil de behandeling van de begrotingen van Economische en So- ciale Zaken, terwijl zij ook aanhangig is gemaakt bij de Ziekenfondsraad. Dat er over de verhouding parapsycho logie en Nederlandse wetgeving heel wat wetenschappelijke noten 'e kraken zijn is weer zeer duidelijk naar voren gekomen op de forumavond, welke door de afde ling Rotterdam van „Psychical Research" gisteravond in de grote /aal van het Bouwcentrum werd gehouden en waarop zowel medici als juristen nun standpunt ten aanzien van deze kwestie uiteen heb ben gezet. Voor deze avond, die door tal van be langstellenden uit de medische en juri dische wereld werd bijgewoond, had men een forum samengesteld, dat bestond uit mr Ch. J. Enschedé, rechter te Rotter dam, J. Kappers, arts te Amsterdam en lid van de Centrale Wetenschappelijke Adviescommissie van de SP R. en G. Zo- rab, parapsycholoog uit s-Gravenhage. Een van de voornaamste punten van dis cussie vormde wel de vraag of de me dicus, wanneer hij van mening is dat de patiënt door ingrijpen van een magneti seur gebaat kan zijn, deze een advies in deze richting kan geven. Mr Enschedé meende dat er in het vervolgen van de arts iets onbillijks zou schuilen. Positief sprak hij zich uit voor het standpunt, dat de magnetiseur zich aan de wet heeft te houden De rechter heeft hij zijn oordeel rekening te houden met net feit dat de wet het onbevoegd uitoefenen van de ge neeskunde strafbaar heeft gesteld. Voor de rechter betekent het strafbaar stellen evenwel niet het miskennen van krach ten die moeilijk gecontrojeerd kunnen worden. Op deze bijeenkomst gingen er voorts verscheidene stemmen op die de wenselijkheid tot een wetswijziging naar voren brachten. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot instelling van een openbaar lichaam voor de Zuidelijke IJsselmeerpo!der< wordt meegedeeld, dat het in de bedoeling van de regering ligt de directeur van het openbaar lichaam „De Wieringemneer' tevens landdrost van de Noordoostelijk' Polder, voor te dragen als landdrost van de Zuidelijke IJsselmeerpolders Hierbij moet worden bedacht, dat de hu'dige landdrost van de N.O.P. over enige jaren wanneer deze polder gemeentelijk word. ingedeeld. a]s zodanig zal aftreden. Met deze gemeentelijke indehng zal niet langer worden gewacht dan striKl geboden is. Het standpunt van de rege ring ten aanzien van de provinciale in deling zal worden bekend gemaakt zodra omtrent de verschillende factoren welke hierbij in het geding zijn, een oordeel kan worden gevormd. geestelijken, die blijvend in Rome werkzaam zijn. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van de hoogeerw. pater dr G. Spiekman, generaal-overste van de congregatie van het Allerheiligste Sacrament. Noot van de Redactie: Giften voor dit doel zijn nog steeds meer dan wel kom. Zij kunnen gestort worden op girorekening no. 455779 t,n.v. R. K. Kerkbestuur O. L. Vrouw te Vught, onder vermelding „Feestgave Neder lands Priestercollege". grote ongerustheid in de Kerk over de intercommunio met Zuid-India en vermeldt als duidelijk symptoom hier van de open „rebellie" van de Annun ciatie Groep, evenals het vergeefse protest van 400 geestelijken tijdens de Convocatie van York. Ook de rede van de Anglo-katholieke kanunnik van St. Alban's, de Rev. Lindsay Dewar ge houden op de Convocatie van Canter bury ais protest tegen deze intercom munio, wordt volledig afgedrukt in de aflevering van deze week. Naar wij vernemen is tegelijk met Hugh Ross Williamson, de bekende schrijver radio-spreker en leidende figuur van de Annunciatie Groep ook diens vrouw in de Katholieke Kerk opgenomen. Advertentie) Huidzuiverheid - Huidgezondheid Er is een sterke stijging waar te nemen van het luchtvrachtvervoer tussen Europa en de Ver. Staten. Het vrachtseizoen, dat op deze luchtroute in de herfst en win termaanden valt, is dit jaar een maand eerder dan normaal begonnen. De K L.M. die voor de winterdienst een vrachtdienst Amsterdam—New Vork van driemaal per week had ingevoerd, heeft de frequentie reeds tot vijf diensten per week moeten opvoeren, om al de luchtvrachtgoederen te kunnen verwerken. Deze vrachtdiersten worder uitgevoerd met vracht-,.Skymasters" en „Liftmasters' met een gezamenlijke capaciteit van 70 ton per week in beide richtingen. Daarnaast vervoert de K.L.M op dit Oceaantraject nog ongeveer 34 ton per week op haar elf passagiersdiensten, zodat de totale vracht capaciteit op de Amsterdam—New York lijn ruim 100 ton per week bediaagt. gisteren op een persconferentie in Genève verklaard, dat hij de „po sitieve verzekering" kan geven, dat van Arabische zijde geen politiek wordt gevolgd die om oorlog met Israël vraagt. De Arabieren zijn door de V.N. en de Westelijke mo gendheden in de steek gelaten, zo zei hij en zij „moesten van twee kwaden het minste kiezen". De Ara bische landen voeren uit het Sovjet- bloc geen ideologie in, doch slechts wapens om hun eigen ideologie te verdedigen. Irak is bereid te allen tijde met Syrië in onderhandelingen te treden over een handelsverdrag, maar het wil geen militair verdrag met Syrië aan gaan, aldus is gisteravond in ambte lijke kringen te Bagdad vernomen. Onlangs had Syrië Irak voorgesteld besprekingen te beginnen over een militair verdrag, zoals tussen Syrië en Egypte is gesloten, en over een han delsverdrag. In de boven aangeduide kringen zeide men, dat Irak geen afzonderlijk militair verdrag zal sluiten met Syrië of een ander Arabisch land, omdat een collectief veiligheidsverdrag van de Arabische Liga, indien het wordt uitgevoerd", voldoende zou zijn voor de Arabische defensie. Wat de H. Vader eft. kunnen w melden, dat mgr Damen ter gelegen heid van het jubileum van het college een telegrafisch adres van hulde naar Caste] Gandolfo heeft gezonden. En zonder enige twijfel zal hierop morgen het antwoord komen met de gevraag de bijzondere apostolische zegen. In zake de vurige hoop van rector en studenten op een bijzondere audiëntie is inmiddels het bericht ont vangen, dat deze helaas niet verleend kan worden. Maar wel zullen de rector en zijn huisgenoten a.s. Zaterdag deel nemen aan de algemene audiëntie in ustel Gandolfo en de maestro di camera heeft laten weten, dat de H. Vader bij die gelegenheid enige woor den tot de bewoners van het Neder landse college zal richten. Als niet-officiële bijzonderheid kun nen we bovendien nog melden, dat mgr Damen en de priesterstudenten de Zaterdagavond met elkaar in Caste] Gandolfo zullen doorbrengen en het jubileum van hun huis aan een intiem diner zullen vieren. Intussen zal er Donderdagmiddag nog een officieel dejeuner plaats vin den in het college, waaraan behalve de gastheer en zijn huisgenoten zullen deelnemen kardinaal Tedeschini, mgr Hanssen, onze ambassadeur en onze gezant, alsmede mgr Smit, mgr Kier- kels en naar men hoopt ook de nuntius-internuntius mgr Paolo Giobbe, die geheel onverwachts zijn komst naar Rome heeft gemeld. Mgr Giobbe heeft derhalve zijn vacantieverblijf in Rome dit jaar vervroegd, daar hij anders eerst begin November naar de Eeuwige Stad pleegt te komen. Tot slot moeten we nog melding maken van een geschenk, dat aan hel jubilerende college zal worden aange boden door alle Nederlandse orde- De fotozaken in het gebied van de West- faalse stad Bueren maken op het ogenblik goede zaken, zo meldt D.P.A. Fototoestel len en bij behoren zijn volgens het P®rs~ bureau zozeer bij de Nederlandse militai ren, die voor oefeningen in West Duits land zijn, in trek, dat in korte tijd de ge hele voorraad camera's uitverkocht was. Van de drieduizend Nederlandse militai ren in het gebied ziet men er bijna geen zonder fototoestel. Bij beschikking van de minister van O. K. en W. is aan mr L. A. Kesper te Rijswijk (Z. H.) op zijn verzoek eervol ontslag verleend met ingang van 15 Octo ber 1955 als regeringscommissaris voor het radiowezen onder dankzegging van de door hem in deze functie den lande bewezen diensten Met ingang van 15 October tot aan het tijdstip, waarop in de vervanging van de regeringscommissaris voor het radiowe. zen zal zijn voorzien, is beiast met de lei ding van het bureau van het regerings commissariaat te Hilversum mr A. W. Schade van Westrum te 's-Gravenhage, hoofd van de afdeling radio, televisie, pers van het ministerie van O. K. en W. fflilUilg dezelfde kant uit moet ais jullie tweetjes! Met zijn drietjes is het nóg wel zo gezelligjes!" Zo bab belt Wammes maar door, maar op het laatst kan hy zich nauwelijks meer verstaanbaar maken door het boze getoeter achter hem, want hij vergeet helemaal dat bestuurder? van fietsen en andere voertuigen zo goed mogelijk rechts moeten hou den en dat het verboden is om met zijn drieën naast elkaar te blijven rijden! Z. H. Exc mgr P. Giobbe is Dinsdag naar Rome vertrokken om er zijn Jaar lijks verlof door te brengen Het staat nog niet vast. wanneer de internuntius zijn werkzaamheden in Den Haag zal hervatten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3