auto-krachtbron van overmorgen Een „monster" in Frankrijk en twee rijdende proefkonijnen in Engeland Geen onregelmatig heden bij rheuma-actie Maakt PAGINA 7 Justitiële verklaring DIT JAAR AL 22.648 NEDERLANDERS GE- EMIGREERD Gelderse plattelanders blijven thuis Koopavond 1 HET SAARGEBIED FLINKE STRAFFEN VOOR DRONKEN AUTOBESTUURDERS ■m Simpel en snel (Van onze verslaggever). Enige tijd geleden hebben enkele Ne derlandse dagbladen de mogelijkheid geopperd, als zouden zich bij de jongste rheuma-actie van het Nationaal Rheuma- fonds onregelmatigheden hebben voorge daan. Teneinde deze insinuerende ..praat jes" definitief uit de wereld te helpen heeft het Rheumafonds zich terzake om inlichtingen tot de minister van Justitie gewend. De volgende verklaring van de zijde van het ministerie is het resultaat. „Het resultaat van het politiële onder zoek dat naar het verloop van de beken de rheuma-actie van het Nationaal Rheu mafonds is ingesteld, geeft, geen enkele grond voor de veronderstelling, dat de deelnemers door manipulaties mei de verrassingscouvertjes enige invloed op de uitslag hebben uitgeoefend. Ook overi gens is bij dit onderzoek niets gebleken van enige onregelmatigheid". Het bestuur deelt ons voorts mede, dat als voorlopig resultaat van bedoelde actie de netto-opbrengst, met inbegrip van de ontvangen giften op ruim twee millioen gulden gesteld mag worden. Na de totale afwerking, die eerst over eenkomstig de voorschriften van het mi- ministerie van Justitie in Februari 1956 kan worden afgesloten, is het definitieve bedrag vast te stellen. Tot en met het derde kwartaal zijn dit jaar 22.648 Nederlanders naar overzee vertrokken om zich elders een bestaan op te bouwen. Veruit het grootste aantal ging naar Australië en Canada, landen die resp. 9884 en 617Ó Nederlanders trok ken. Voor wat Canada betreft betekent dit een flinke achteruitgang vergeleken bij de eerste 9 maanden van het vorige jaar toen het 14979 Nederlandse emigran ten ontving. De belangstelling voor Australië stijgt echter naar dat Tand vertrokken tot en met het derde kwartaal 1954 8111 Nederlandse emigranten. Deze Zelfde tendenz blijkt o°k uit de cijfers van de aanmeldingen voor emigratie. Aangemeld hebben zich de eerste 9 maanden 1954 voor emigratie naar Cana da en Australië resp. 15483 en 16475 men sen voor 1955 bedragen deze cijfers 7017 en 19723. Het totaal der aanmelingen tot en met het derde kwartaal is voor 1954 en 1955 resp. 37518 en 40844. Het Gelderse platteland blijkt nagenoeg geen belangstelling meer te koesteren voor emigratie. Het aantal aanmeldingen vandaar is dan ook zeer gering behoudens in de stedelijke centra Apeldoorn, Arn hem en Nijmegen. Australië trekt ook hier de meeste belangstelling. Van de in totaal 661 geëmigreerden uit Gelderland gedurende het derde kwartaal dit jaar zijn er namelijk 348 naar Australië ge gaan. Voorts 148 naar Canada 91 naar Zuid-Afrika, 42 naar Amerika en 21 naar Nieuw-Zeeland. De landdag van het Saargebied is voor Vrijdag bijeengeroepen, om het ontslag van de regering goed te keuren. De rege- ring-Hoffmann, die reeds haar ontslag heeft aangeboden, blijft als zakenkabinet aan, zolang zfl niet door het parlement van haar functies ontheven is. De 67-jarige Heinrich Welsh wordt als mogelijke kabinetsformateur genoemd. Hij behoort tot de christen-democraten en zou voor de neen-stemmers en hun poli tieke tegenstanders aanvaardbaar zijn. De pro-Duitsers beschouwen hem als onaf hankelijk. Welsh is voorzitter van de sociale ver zekeringsraad van de Saar. Indertijd hielp hij Robert Schuman, de latere Franse minister van buitenlandse zaken, ontsnappen, toen deze naar het concen tratiekamp gezonden werd. Welsh was toen rechter in het door de Duitsers be zette Metz. pe drie pro-Duitse partijen in de Saar hebben gisteren inmiddels aan dë Saar- landse regering verzacht om op 4 Decem ber de nieuwe verkiezingen te doen plaats vinden. Dit zou echter aldus verluidde in regeringskringen in het Saargebied, niet mogelijk zijn voor half Januari. De Westduitse minister van buiten landse zaken, von Brentann. heeft gister avond te Parijs verklaard er van over tuigd te zijn, dat de uitslag van het refe rendum de Frans-Westduitse betrekkingen niet zal schaden. Frankrijk heeft, aldus minister von Brentano, de uitslag van het referendum met „voorbeeldige correct heid'' aanvaard. Hij zei er zeker van te zijn, dat de Westeuropese Unie een oplossing voor het Saarprobleem zal vinden. Ook voor de Maastrichtse rechtbank zijn Maandag flinke straffen geëist tegen autobestuurders, die er van werden ver dacht dronken achter het stuur te hebben gezeten. De koopman W. B.. die volgens de dagvaarding in een dronken bui een handwagen achter zijn auto had gebon den en daarmee op de openbare weg ver keersmoeilijkheden had veroorzaakt, hoorde een maand gevangenisstraf en in trekking van het rijbewijs voor zes maan den tegen zich eisen. Tegen de vertegenwoordiger A. 't V. uit Maasbree, die dronken en zonder rij bewijs zou hebben gereden, was de eis drie weken gevangenisstraf en ontzetting van de rijbevoegdheid voor een jaar. Uit spraak in deze zaken op Maandag 7 No vember. Men noemde de wagen eenvoudig en gemoede lijk „Het Monster". Het betrof een wat verveloze Renault van het type „Frégate"; en wellicht zou het geheim van „Het Monster" nog wel een paar maan den achter de coulissen van Frankrijks grootste auto mobielfabriek verborgen zijn gebleven, ware het niet dat npgemelde „Frégate'' volgepropt met fabrieks- ingenieurs en een onuitwarbaar instrumentarium enkele weken geleden op een bijzonder ochtendlijk uur tijdens een proefrit op een der „routes nationa- les'! bezuiden Parijs een aldaar voorttuffend auto technicus was gepasseerd. Het viel die technicus op, dat er een uiterst curieus geluid onder de motorkap van de fabrieks-Frégate te beluisteren viel. Van dat De Fransen zijn met deze experimen ten stellig de enigen niet. Zowel in de V.S. als in Duitsland zijn enige turbine motoren, geschikt voor gebruik in auto mobielen. het tekenkamer-stadium reeds voorbij, en in Engeland bracht de Rover- fabriek te Birmingham vijf jaar geleden al een experimentele turbine-wagen in de vaart, een toonbeeld dat later o.m. door de Austin-fabrieken werd gevolgd. Men streeft bij dit alles naar de constructie van een snelle, soepele wagen; zonder versnellingsbak, lopende op goedkope ke rosine; ongevoelig voor buiten-temperatu ren zodat zowel kokende als bevroren motoren tot het verleden zullen beho ren; en voor het overige van een, in prin cipe zo simpele constructie, dat de kosten van onderhoud het absolute nulpunt zul len benaderen. Doch ziet: zoveel jaren nadat de tur bine-motor onder meer in de vliegtuigin dustrie zijn triomphtocht begon, is men er in de automobiel-techniek nog altijd niet in geslaagd, de modernste kracht bron in een voor automobielen practisch bruikbare vorm te gieten. Het bleek op de eerste plaats moeilijk, een compacte (kleine) turbine-motor te bouwen. De turbo-motor vraagt van nature namelijk volume. Al zijn voornaamste onderdelen de compressor, de verbrandingskamer en de turbines zelf verliezen namelijk een be langrijk deel van hun rendement zo gauw men, bijvoorbeeld, een vliegtuigmotor op schaal begint te verkleinen. Een andere moeilijkheid is gelegen in het feit, dat de turbine-motor bij zijn constructie speciale en kostbare legeringen vraagt; waarbij het wellicht interessant ts. te melden dat de bladen der turbine tot 40.00.' toeren per minuut moeten kunnen maken, daarbij bloot staande aan een centrtfugaalkracht die vele tonnen bedraagt. De bekende En gelse vakjournalist Gordon Wilktns ont hulde onlangs in dit verbond, dat een auto-turbine 80 tot 150 van deze turbo- bladên nodig heeft en dat de Engelsen met al hun ervaringen op dit gebied, er nog steeds niet in geslaagd zijn- de prijs van één turbo-blad beneden de 5 Pond Sterling te brengen. Voor het overige wor stelt de automobiel-techniek ten overvloe de nog met de grote hoeve. lheid brand stof welke een turbinemotor nog altijd consumeert. Dat gebruik bedraagt per geleverde pk, tweemaal zoveel als dat van onze benzinemotor, met, onder meer, nog deze complicatie dat een turbine 70 delen lucht inhaleert tegen 1 deel brand stof (bij de benzinemotor is de verhouding 15:1). Dat laatste betekent practisch, dat slden nv. I 3.58 >.071 1.21 Rrier 0.011 2.72 Nij- Veurt >nv.t enter 0.15> 38.22 Jrave DAM 29 u. CHT. 19 u. 'Ten. legen 3 en s'--irp Rtjn- enaal sburg Zut- rburg iter loven nacht men, zo men een auto-turbo 100 pk. wil doen leveren aan de drijfwielen, men on der de motorkap bovendien nog 250 extra p.k. moet produceren ten gerieve van de compressor die de lucht aan de ver brandingskamer levert. Zowel Rover als Austin zjjn dit pro bleem reeds min of meer de baas. Z(j be nutten zgn. „heat-exchangers", door mid del waarvan men de hitte der uitlaat gassen benutten kan om de inkomende lacht te verhitten, zodat men minder brandstof nodig heeft om de juiste gas- temperatuur in de verbrandingskamer te bereiken. Het basis-principe van alle, zich nu in een experimenteel stadium bevindende auto-turbines wijkt nauwelijks af van dat waarvan de Rover-ingenieurs zich in 1950 reeds bedienden. Het komt, schets matig weergegeven hier op neer: een roterende compressor levert gecompri meerde lucht naar een verbrandingska mer, waar zij in contact gebacht wordt met kerosine; de brandende kerosine doet de gecomprimeerde lucht uitzetten: zij blaast als een stroom heet gas tegen de bladen van de zgn eerste turbine die zowel de compressor als de brand- stofpomp aandrijft; bet gas brengt ver volgens een tweede, vrije turbine in be- De Rover-turbo: goed voor 200 pk. en 250 kmu. of daaromtrent ober- orgen 55 uit 00 k. 2 k.. 56 17 75 k. 36 k. 104 weging en deze turbine levert dan de p.k.'s voor het aandrijfmechanisme van de wagen. De voordelen van deze motor zijn o.a. een enorme acceleratie, het ontbreken van nog altijd licht toucheerbare automo bielonderdelen als versnellingsbakken, koppelingen carburators, radiators en motorkoelsystemen en een wel zeer sim pele methode van onderhoud. Het blijkt dat turbine-bladen hun 43.000 toeren/min. gedurende meer dan 50.000 k.m- zonder schade verdragen; en het schoonmaken der verbrandingskamers, nodig na iedere 20.000 k.m. vergt slechts enkele minuten eti is kinderwerk, vergeleken bij het ont kolen van een benzinemotor. De Rover-fabriek, wier 200 P.K. turbo wagen in 1952 reeds een snelheid van 244.5 K M. per uur haalde, is in het stre ven naar een handelbaarder apparaat in tussen al zo ver gevorderd, dat het jong ste Rover-turbo-proefkonijn (een staart- motor, overigens) practisch al gelijkwaar dige prestaties levert met een, tot een vermogen van ..slechts" 120 P.K gekal meerde krachtbron, en hoewel er nog vele moeilijkheden te overwinnen blijven (een turbo-wagen remt, bijvoorbeeld, niet op 63 k. >0 k.. 17 100 69 20 etten,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 7