Carlier speelde zich in het oranje AAF EN HERMAN BOUBER IN HET GOUD RADIO PROGRAMMA 59 treden Nederlands Elftal oefende en versloeg Schalke 'n Tikje vreemd! BADMINTON IN NEDERLAND Onze dagelijkse PI 177T E Bulldozer Appel zekerheid, maar moeilijke keus op de binnenplaatsen Twee Willem II-ers de pechvogels het moderne wasmiddel dat hagelwit en veilig wast. Voor de huisvrouw, die weet wat haar wasgoed waard isl Jonge sport thans een kwart eeuw oud Little Mo kreeg liaar schadeloosstelling Maar geen 265.000 dollar Toneel jubileum wordt gevierd met „Zeemansvrouwen" DONDERDAG 27 OCTOBER 1955 PAGINA f Appel een zekerheid Een ware bulldozer Schalke agressief Op een Engels landgoed In Nederland sinds 1930 Oorlogsmoeilijkeden In boekvorm MODERNE VIJFKAMP mt de nieuwe de nieuwe Amerikaan B.M.R.S. DE BEVOLKING VAN NOORD-BRABANT Angst voor pijnlijk branden van overtollig maagzuur? Niet nodig. Neem één of twee Rennies hq voorbaat KAMPIOENEN-PROGRAMMA EUROPESE VOETBAL-BEKER Decors opgestookt De Bredase vluchtelingen VOORBEREIDEND ONDER ZOEK TEGEN W. POLAK Door JOHN BUCHAN. Vertaald door J. M. Kempees. (Wordt vervolgd). GRIJSAARD GING VROUW MET BIJL TE LIJF Oplossing van gisteren Horizontaal: 1 ca, 3 lam, 5 b.l., 8 er, 9 reder, 10 le, 11 rad, 13 ade, 14 rijn, 15 aa, 17 ka, 18 malversatie, 23 op, 24 ia. 25 vernedering, 30 ed, 31 te, 32 eem, 34 ski, 36 ton, 38 eg, 39 steen, 40 r.i„ 41 so, 42 a.n.p., 43 ee. (Van onze speciale verslaggever) OLYMPISCH STADION, Woensdagmiddag. Een nieuwe ex-prof: Bert Carlier, speelde zich vanmiddag, in de met witte bal en schijnwerperlicht besloten oefenwedstrijd van het Nederlands Elftal tegen de Duitse hoofdklasse-club Schalke, in de Oranje-trui; en dat is dan het vierde raspaard dat de stallen van Fortuna '54 leveren. Het zou ons niet verbazen, wanucer er, voor de interland-wedstrijd tegen Noorwegen op 6 No vember nog een v ij f d e: hetzij Huis hetzij Angenent, bij zou komen. Verdiende vandaag Bert Carlier zijn „cap" op de linker wing, voor een vijfde Fortuna-man kan op de rechterwing: een wing Bosselaar-Huis of Angenent-Bosselaar, een plaats worden ingeruimd. Want de tekortkomingen in de Oranje-aanval, zoals die teven België speelde, hebben wel duidelijk gemaakt, dat men bij (min of meer) "gelijkwaardige candidaten en indien mogelijk de voorkeur dient te geven aan mootjes van clubgenoten, die op elkaar en op een bepaalde speelwijze zijn ingesteld. Blijft die vijfde man echter voorlopig nog een vraagteken (dat even oed nooit een uitroepteken kan worden), het debuut van Carlier over ander halve week tegen Noorwegen is wel zo goed als zeker. in Dublin reeds letterlijk te licht bevon den). Al met al wordt de keuze voor de beide binnenplaatsen steeds ingewikkel der, wanneer de candidatuur van Brooy- mans en De Bruickere gehandhaafd wordt, Clavan en Schouten er nu nog bij komen en ook de mogelij 'tlieid van een wing BosselaarHuis of Angenent Hos selaar de aandacht verdient. En ?lls" schienkom,, er dan wel een heel andere dan een van deze zes namen uit de K.C.-hoed! Dat gescherm met de mogelijkheid van nog een vijfde Fortuna-man houdt in, dat de middenvoor-plaats van Bram Appel verzekerd is. Hoe kan dat ook anders, na de twee fantastische doelpunten die hij vanmiddag scoorde! Het eerste reeds na 3 minuten, toen hij op ruim 30 meter van het Schalke-doel zomaar een vrij schootsveld kreeg. Er zijn heden ten dage weinig Nederlandse voetballers, die van zo'n afstand een schot durven wagen. Ap pel wèl. En ofschoon zich nog drie te genstanders tussen hem en het doel be vonden, kogelde hij met het rechterbeen en nog via de body van een Schalke man zo ontzettend hard in, dat keeper Orzessek de bal alleen maar tegen de tou wen kon horen kletteren maar er écht niets van zaïf. En het tweede na 24 mi nuten, toen er, op een prachtige pass van Schaap een kloof van 20 meter tussen Appel en het doel gaapte. Wéér zo'n in eens geloste kogel, nu met het linkerbeen en scherend over de grond, wéér alleen maar hoorbaar. Dat was 20. En daar is het bij geble ven. Bijna had Appel een hattrick op zijn naam gebracht, maar een prachtige en keiharde halve omhaal bonkte tegen de Had oorspronkelijk de K C voor deze oefenwedstrijd precies hetzelfde elftal als tegen de Belgen opgesteld 'hetgeen wij, gezien de gebleken tekortkomingen in de voorhoede geen gelukkig besluit vonden) onvoorziene omstandigheden hebben er toe geleid dat er tóch veranderingen moesten worden aangebracht. De beide Willem II-binnenspelers De Bruickere en Brooymans warén daarbij de pechvogels en het is lang niet ondenkbaar dat zij daarmee hun Oranje-trui verloren hebben. Brooy mans speelde deze oefen wedstrijd helemaal niet (door bloedvergiftiging uit conditie). De Bruic kere speelde hem slechts half want moest kort voor rust wegens een knie blessure uitvallen. Het werd dus op links een vleugel Cidvan—Carlier CARLIER, en Hip deed hot lsn§ mot onaardig, terwijl de Feije- sPeeld® zl^ m noorder Scuouten inviel net Uranje als rechtsbinnen. Carlier speelde als linksbuiten een goéde partij, aanzienlijk beier dan in de oefenwedstrijd tegen Fulham, toen hij ais invaller in de tweede helft slechts een halve kans kreeg en er in heel de tamme sfeer van die wedstrijd niet „m kon komen. Het lijkt ons, dat zijn spel ook tot grotere productiviteit kan leiden dan dat van Clavan, die het als linksbinnen lang niet onverdienstelijk deed, maar in zijn oude fout van te weinig rendement viel. Invaller-rechtsbinnen Schouten deed het na de rust zeker niet minder dan De Brtiickere, ofschoon zijn spel toch wel iets weeks heeft (een half jaar geleden werd hij bij zijn debuut tegen de Ieren (Van onze spec, verslaggever) Hét begint in de Nederlandse •mortners in de mode te komen, de jonge Nederlands Elftalspeler Ti- nus Bosselaar te vergelijken met niemand minder dan Stanley Mat thews, de beste rechtsbuiten die ooit in voetbal is gezien. En dat is wel een tikje aan de vreemde kant. Niet alleen slaat een dergelijke vergelijking de plank in speltech- nisch opzicht nogal mis, maar bo vendien begaat men hier een psy chologische blunder Men bewijst daar Bosselaar. zijn familie zijn club, zijn medespelers pn wie-al-niet alleen maar een zeer slechte dienst mee. Tinus weet trouwens zelf het best hoe ver hij van Stanley Mat thews en van tientallen andere voetballers af staat. En dat is, met alle respect voor zijn kwaliteiten, nog vrij ver. Als wij ons met ons allen zorg maken over allerlei jeugdproble men, laten wij dan niet die pro- hlpmen verergeren door over de jeugd, te raaskallen. paal. Carlier schoot nog een keer in het zijnet en Clavan na een fraaie vier-mans- combinatie via de lat corner. Appel be perkte zich in de tweede helft tot twee fraaie kopballen en zijn rol van afstand- schutter werd toen overgenomen door Klaassens die met drie opeenvolgende ko gels het succes maar nauwelijks miste, terwijl Bosselaar nog een vliegend schot rakelings over zag gaan. Appel een zekerheid! En daarover schijnt men ons hier en daar na Neder- land-België enigszins te hebben misver staan. Wij schreven niét, dat Appel toen slecht speelde, integendeel Wèl dat hij niet speelde overeenkom- stig zijn in Reims ge- vlochten wonder-reputa- tie. Wèl dat hij niet in conditie was en dat hij zich moest forceren in persoonlijke duels. Maar óókdat er waar schijnlijk op het ogenblik geen betere middenvoor iti ons land rondloopt en APPEL dat Appel minstens debulldozer werd kans verdiende om dat een zekerheid nader te oewijzen. Wel, dat beeft hij dan vanmiddag gedaan. Niet als fijn technicus, maar als formidabele tank, als doorzetter van Ware bulldozer allure. En die twee doelpunten, méér dan achttien-karaats, legden zijn zekerheid van de Oranje-midvoorplaats wel onwrik baar vast. Met een Van der Hart, die beter in vorm was dan tegen België, speelden Wiersma-Kuys en Schaap-Klaassens hun bekende spel, keepte De Mur.ck weer zeer goed (al had hij vóór de mst nogal last met de spekgladde bal) en kon de kleine Bosselaar natuurlijk zijn giote prestatie tegen de Belgen niet zó herhalen maar was hij toch wel weer een van de besten. Schalke mag dan niet meer die toon aangevende club in het Duitse voetbal zijn als zij voor de oorlog was, de blau we jongens uit Gelsenkircben speelden toch een zeer behoorlijk stukje voetbal, degelijk van techniek en na de rust zeer agressief. Nadat zij vreemd genoeg meer dan een half uur met hun eerste schot gewacht hadden, veroverden zij in de tweede helft bij vlagen een duidelijk overwicht en bezorgden zij onze verde diging en ook De Munck handen vol moeilijk werk. Tot het eer-reddende doel punt kwamen zij, ondanks al hun ener gie, echter niet. De ruim 20.000 toeschou wers op de. Olympisch Stadion-tribunes, die tot het vroeg-donkere cmde de voort durende regen hadden getrotseerd, had den trouwens liever nog een derde Neder lands doelpunt gezien. Maar ook dat kwam er niet meer uit. 5310-P J Vele eeuwen geleden werd in het Oos- slechts singles en doubles. ten, vooral in India en China, een spel gespeeld,dat het meest bekend was on der de naam „Poona"' naar een stad bij Bombay. Het was een racket-sport, dat iets weg had van het latere tennis, al mochten er dan ook aan beide kanten van het net méér spelers staan. Het is zeer waarschijnlijk, dat Britse officieren en ambtenaren ook „Poona" gingen spelen en in India de niet geschre ven spelregels voor deze sport leerden kennen. Vroeger moet een dergelijke sport ook in Europa beoefend zijn. We weten in elk geval, dat men in de Middeleeuwen in Frankrijk aan het hof een „jeu de lon gue paume" kende. En de kunstschilder Adam Manyoki heeft ook voor een „ge tuige" gezorgd door een schilderstuk van de jonge Poolse prins Sulkowski, die in de 17e eeuw geleefd heeft, te maken, waarop deze afgebeeld staat met een rac ket en een soort shuttle-cock. Uit dit „Poona" is in 1873 in Engeland, op het landgoed van de Hertog van Beau fort, Badminton ln Gloucestershire, een sport gegroeid, die daarna onder de naam „Badminton" een zegetocht door de we reld begon. Op een tuinfeest van deze Her tog ging men namelijk in een zaal het oude spel, dat in India zo'n opgang ge maakt had, ook onder de Britten daar, weer spelen en al gauw kwam men tot oprichting van sportclubs in Engeland, de eerste in 1875 te Folkestone, waarna Wa les, Schotland, Ierland, Amerika volgden Badminton was een nieuwe sport gewor den, waardoor kolonel H. Selby van de Britse Genietroepen in India in 1877 de eerste spelregels opstelde. In het begin werd badminton gespeeld door slechts twee man, die een bal van karton, waar wol omheen gedraaid was, heen en weer over een vrij hoog gespan nen net sloegen. Ze mochten echter niet van positie veranderen. Later ging men het spelen met drie of vijf man aan elke kant van het net, zelfs rond 1910 was dit nog geoorloofd. Thans kent Badminton mm?. Er is lang gezocht naar een geschikte bal. De Engelse miss Ann Jackson deed In 1898 een ontdekking, toen zij badmin ton ging spelen met een half balletje, waarin ze ganzenveertjes gestoken had Dit is dan ook de badmintonbal, of shutle- cock, zoals ze officiéél genoemd wordt, geworden, wat men in het Nederlands letterlijk zou kunnen vertalen met: schietspoel. De veren-shuttles (sinds 1950 zijn er ook plastic shuttles) bestaan nu uit een kurken dop, waarin 14 of 16 veertjes gestoken zijn. In Nederland ging men rond 1930 voor het eerst Badminton spelen. Het was de heer A. den Hoed uit Schiedam, die deze sport in Ierland had leren kennen. Er bleken ineens zoveel liefhebbers voor dit spel te zfo'n, dat in 1931 de Nederlandse Badminton Bond werd opgericht. Men ging onmiddellijk over tot kampi oenswedstrijden, zowel nationaal als in ternationaal. Een der eerste Nederlandse Badminton-spelers was de oud-minister mr. D. U. Stikker. Het waren vooral ten nisspelers, die in de wintermaanden tot badminton hun toevlucht namen om in vorm te blijven. Tennis heeft overigens veel overeenkomst mét badminton, dat in ons land echter uitsluitend in zalen ge speeld kan worden. Een jaar, nadat bad minton in Engeland weer tot bloei kwam, werd het „lawn-tennis" pas „geboren". Er wordt dan ook verondersteld, dat uit de eerste vorm van dit racket-spel later zowel tennis als badminton ontstaan zijn. Ook nu beoefenen vele tennisspelers ook tal van „cracks in de winter maanden badminton. De Nederlandse Badminton Bond is me de-oprichter van de International Badmin ton Federation, die ln 1934 te Londen tot stand kwam, en waarbij thans 36 natio nale bonden aangesloten zijn. De N.B.B. moest echter tijdens de be zetting officiëel opgeheven worden, al werd in het geheim" de sport nog wel beoefend. Hoe langer de oorlog duurde, des te moeilijker werd het echter ook om badminton te blijven spelen. Al het spel materiaal moet namelijk uit het buiten land komen. Vandaar dat het ook tot 1951 duurde, voordat de Nederlandse Badmin ton Bond weer herrees. Er worden thans weer competities ge speeld en nationale en internationale kampioenschappen gehouden, die zeer hoog aangeschreven staan, omdat aan de ze laatste tournooien de beste spelers ter wereld, zoals Eddy Choong uit Malakka, J. Skaarup uit Denemarken, regelmatig van de partij zijn. De Bond heeft nu meer dan duizend leden. En nog steeds worden er in tal van steden nog clubs opgeHcht. Badminton krijgt nu ook in Nederland een grote „aanhang. De schrijver van bovenstaand artikel, de Tilburgse journalist Anton van Oir- schot, die tevens hoofdbestuurslid van de Nederlandse Badminton Bond is, heeft sa men met zijn collega Ed Verbunt ook een boekje geschreven, getiteld „Badminton", waarin de hierboven geschetste geschie denis van deze sport uitvoerig op papier is gezet en waarin ook alle wetenswaar digheden over organisatie en spelregels zijn vermeld. Het is een officiële uitgave van de N.B.B. en verkrijgbaar bij de re dactie: Korvelplein 14 Tilburg. de De rechtbank te San Diego heeft maatschappij van de vrachtwagen die des tijds de tennisspeelster Maureen Brinker- Connolly heeft aangereden, waarbij zij ernstige verwondingen aan haar been op liep, veroordeeld tot een schadeloosstel ling van 95 600 dollar. Zoals bekend kwam door dit ongeluk een einde aan de tennis- loopbaan van de bekende tennisspeelster. Maureen Brinker-Connolly diende een eis in van 265.000 dollar. Het Wereldkampioenschap moderne Vijfkamp te Magglingen (Zwitserland) is gewonnen door de Rus Salnikov met een totaal van 4.453 punten over de vijf on derdelen (paardrijden, schieten scher men. zwemmen en atr btiek). Met een Fin en een Hongaar op de 2e en 3e plaats. In het landenklassement bezette Honga rije de eerste plaats met 12.407 punten. (Advertentie) da., ko dakota Uitzending vanuit Eng. Transit Camp te Hoek van Holland. Golflengte 25 Meter. DONDERDAG, 2" OCTOBER. 22.00 uur: Band Call. 22.15 uur: Hook Hits. 23.00 uur: Muziektheater. 23.45 uur: Meest gevraagde platen. 00.30 uur: Sluiting. VRIJDAG, 28 OCTOBER 1955. HILVERSUM I (402 M.) 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9 00 V. d zieken. 9.30 V. d. huisvr. 9.35 Waterst. 9 40 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Soprs. en Diano. 11.15 Gram. 12.00 Amus. muz. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Negro-sptrituals. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Prot. Icteric. Thuisfront. 13.20 Gram. 13.30 Kon. bezoek aan Suriname. 14.15 Gram. 14.30 V. d. Jeugd. 14.50 Meisjeskoor. 15.15 Voordr. 15.35 Gram. 16.00 Tuinb praatje. 16.15 Gram. 16.30 Vrol. muz. 17.00 vnordr 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. i a 00 Stemmen, van overzee. 18.15 Gram. 18.35 r-óhoret 19.00 Nws. 19.10 Regeringsuitz. 19.30 é^!;=ret 20.00 Radiokrant. 20.20 Gram. 20.30 21 00 omr. ork. 21.30 Metropole ork. 22.05 5 Ermu'z 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23 00 NWS 23.15 Kunstoverz. 23.35-24.00 Gram. cm vvk<5TIM II <298 M.) 7.00 VARA, 10.00 „JEk^Snfn VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. VPRO. 10.20 vzrrw^ 22 40 VPRO 23 ftn 19.30 VPRO. 21.00 VARA. zz.w »™u. zj.oo— 24.00 VARA. -T f* in fjrani. 7-15 Gjm. 7.o3 Gram. 7.00 Nws. 7.10 G huisvr. 9.00 Gym. 8.00 Nws. 8.18 Gram 40 schoolradio. 10.00 v. d. vrouw. 9.10 Gram- v d kleuters Caus. 10.05 Morgenwijding. de muur ns Het hangt aan de muur en 10.40 Orgel. 11:05 Het hang nade ork. 12.30 het tikt. 1130 Piano- Sport. 12.50 Gram. Land- en tuinb.meded. 12-3» 2r„m. 13.30 Rep. 23.30 Symph.ork. en sol. 24.00 Nws 0.25 Rhythm, muz. 1.15—4.30 Gevar. muz. Frankrijk. Nationaal Programma 347 M. 12,30 Ork.conc. 13.00 Nws 13.50 "em^lS-M 200 Louise-; opera 2245 Intern, solisten- conc. 23.45—24.00 Nws. Brussel 324 en 484 M. U445MOmr.ork. 12.30 Weerb. 12.34 OramMJOé Nws. 13,15 Gram. 14.00 Schoolt 16.00 Koersen. 16.02 OperafemUetom JL7.U0 «ws. Van zo grote afstand kwamen de kanonskogels van Bram Appel bij zijn twee doel punten, dat de fotografen geen tijd en gelegenheid hadden om hun camera erop in te stellen. Toen ook zij eenmaal „ingeschoten" waren, snapten zij de dreun, waar mee Appel bijna zijn hattrick oogstte: de halve omhaal, weer van twintig meter, die ver buiten het bereik van de Schalke-keeper tegen de lat bonkte. Appel s schietafstand was zo groot, dat hij niet eens op de foto voorkomt 17.10 Lichte muz. 18.00 Beiaaridspel. 18.10 Voordr. 18.20 Pianorecital 18.30 V. d. soW.M Nws. 19.40 Gram. 20.15 Symph. orken sousx. (21.05—21.20 Kunstkaleldoscoo-P 22.0 22.15 Lnternat. Radio-universiteit. volksmuz. 22.5523.00 Nws. 22.30 Poolse 484 M. z 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws 13.30 Licht or^ en solist. 14.00 Gram. 16.05 Liehite Vrram Nws. 17.15 Gram. 17.30 Pia:norecital. l7_55 W 18.00 V. d. sold. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. prog. 21.15 Gram. 22.00 Nws. 22.125 Vrije tijd. 22.5 Nieuws. BBC Uitz. voor Nederland. 17.45—18.15 Nws., feiten v. d. dag, en 1Hoe de weekbladen het zien. (op 224 cn De bevolking van de provincie Noord- Brabant bedroeg op 1 Januari 1955 ;n totaal 1.354.363 zielen. Bij de laatste volks telling was dit aantal 1.178.700 zielen. i Advertentie) Doe gerust uw maaitijden alle eer aan, „el Pare vees vuur zuurbrand ach teraf. Met KennJe* hebt U niets te vrezen. „vL- i, .e" Honples dit U ongemerkt TI!! ^.orn, er nie' aar te Pas laat smel ten op de tong, blussen direct. Nog vóór de nrand kan uitbreken is ze reeds gedoofd' Want Rennies falen nooit! Rond de titelwedstrijd tussen kampioen Theun Brommer en uitdager Frits van Kempen om de Nederlandse- gordel der wel tergewichten, op Maandag 7 November in de Rivièra-hal te Rotterdam en over 12 ronden, heeft boks-promotor Theo Huizenaar nóg een aantal zeer interes sante partijen gegroepeerd. Een kam pioenen-programma Want de Neder landse lichtgewicht-kampioen Piet van Klaveren bokst die avond niet. zoals oor spronkelijk gepubliceerd en ook reeds geafficheerd, tegen de Belgische titel- candidaat .To Woussen. die door blessure verhinderd is maar tegen Ray Souply, die officieel Belgisch lichtgewicht-kampioen is. Een nog sterkere vervanger dus En de Nederlandse bantamgewicht-kampioen Hein van der Zee neemt het tegen de opkomende Duitse bokser Lothar Safier op terwij] tenslotte middengewicht Jo Lamers tegen de Duitser Carl Grobner uitkomt. (Van onze Amsterdamse redactie). Aaf en Herman Bouber gaan jubileren. Vjjftig jaar staat dit bekende toneel echtpaar nu al op de planken en hoewel ze beiden al de leeftijd der sterken heb ben bereikt, trekt het toneel nog steeds. Aaf heeft bij het Rotterdams Toneel nog niet zo lang geleden een gastrol vervuld in „Moeder Courage" en Herman „be werkt" nog steeds met collega's de pro vincie. Er heeft zich een ere-comité gevormd, waarin zitting hebben minister Cals, burgemeester d'Ailly en wethouder De Roos van Amsterdam, voorts zijn er een comité van aanbeveling en een huldigings comité. Dit laatste heeft het mogelijk ge maakt, dat de beide Boubers met het door Herman in 1928 geschreven stuk „Zeemansvrouwen", dat in die jaren zeker meer dan 500 maal is opgevoerd, opnieuw terugkomen. Op 25 November a.s. vindt in Carré te Amsterdam het eerste optreden plaats. Het zal een benefiet voorstelling zijn. Daarna wil men een een tournée door Nederland maken. Het Bouber-echtpaar is vooral onder de oudere garde bekend èn geliefd. Het wist met de door Herman zelf ge- In de achtste finales van het tournooi om de Europese Voetbalbeker voor clubs heeft Reims (Frankrijk) met 2-2 gelijkge speeld tegen Aarhus (Denemarken), rust stand 0-0. Reims, dat de eerste wedstrijd, in Denemarken gespeeld, met 2-0 had ge. wonnen, heeft zich hiermee in de kwart finales geplaatst. In een lichtwedstrijd in het Heysel sta dion heeft een combinatie uit Warschau met 7-0 van Beerschot gewonnen. In het Wembley-stadion heeft het Lon- dense elftal de stedenwedstrijd, voor de eerste maal bij kunstlicht, tegen Frank fort met 3-2 gewonnen. Er waren 50.000 toeschouwers. concipieerde volksstukken zeker wèl een twaalftal steeds volle zalen te trekken. Vier van zijn toneelspelen zijn destijds verfilmd nl. ,,De Jantjes", „Bleke Bet", „Oranje Hein" en „De Jordaan" De Boubers speelden daarin zelf natuur lijk ook mee en zij behoren dus ook tot de eerste Nederlandse filmacteurs. ..Het moest toen allemaal wel erg goedkoop gaan", weet Aaf zich nu nog te herinne ren, „het was net de Hema". Haar echtgenoot vertelt, dat hij „Zee mansvrouwen". dat een echt stuk Amster dams volksleven uit die dagen weergeeft, in veertien dagen geschreven heeft. Hij had toen een eigen gezelschap, waarin alle acteurs en actrices deelgenoot waren Een .sociëtair" gezelschap, noemt hij dat Tedere dag nam hij één acte mee en die werd dan tussen de bedrijven door uit het hoofd geleerd. Van November 1928 tot Mei 1929 heeft het stuk onafgebroken ln de Amsterdamse Plantage-schouwburg gelopen. Anton Burgdorfer e.a. Nu zijn het de leden van de Toneefvereniging „Het Volkstoneel", die mèt de Boubers het stuk weer tot leven zullen wekken. Ook de 47-jarige zoon Herman Jr speelt mee. ter wijl de jubilaris de regie op zich heeft genomen. Men is al twaalf dagen aan het repeteren. Voor Aaf en Herman zijn na tuurlijk de oorspronkelijke rollen van „Manke Mien" en „Dronken Lodewijk" gereserveerd. Men moet we] voor nieuwe decors zorgen, want de oude heeft het echtpaar noodgedwongen in de honger winter.... opgestookt. Vanavond zal het jubilerende echtpaar voor de televisie geïnterviewd worden. De hoofdrollen werden vertolkt door hem en zijn vrouw en verder werkten mee Johan Elsensohn, Jan Lemaire Sr, In Lüneburg is door de procureur- generaal een voorbereidend onderzoek geopend naar de zaak van W. Polak, een der zeven oorlogsmisdadigers. die met Kerstmis 1952 uit de gevangenis van Breda zijn ontvlucht. De Nederlandse regering heeft de uit levering gevraagd van Polak, die in Wesi- Duitsland is gearresteerd. Hij was schul dig bevonden aan het doden van drie Nederlandse verzetslieden en medeplich tigheid aan de terechtstelling van een vierde. Het voorbereidend onderzoek be treft deze punten- 21). Met één van die blokjes kon ik het huis in gruzelementen laten vliegen. Ik had het goedje in Rhodesië gebruikt en kende zijn kracht. Maar het bezwaar was, dat mijn kennis niet nauwkeurig was. Ik was de juiste lading vergeten en de juiste ma nier om het klaar te maken en ik was niet zeker van de benodigde tijd. Ik had ook maar een vaag idee van zijn kracht, want ofschoon ik het gebruikt had, had ik het niet met mijn eigen vingers behan deld. Maar het was een kans, de enig mo gelijke kans Ht was een geweldig risi co, maar daar tegenover stond een abso lute er 'fseh ijt-o ,v het gebruikte, zouden de kansen, zo bereken de ik. ongeveer vijf tegen één zijn. dat ik me zelf de lucht in liet vliegen; maar als ik het niet deed. zou ik waarschijn lijk 'eepn de avond pen gat van zes voet in de tuin vullen. Zo moest ik het be kijken. Het vooruitzicht was in beide gevallen nogal onplezierig, maar ln ieder geval, er was een kans, zowel voor mij zelf, als voor mijn land. De herinnering aan de kleine Seudder 19 'cn deed mij besluiten. Het was zo ongeveer 13.00 Nws. 13.15 Acn. 10.--- 14 15 Gram. Koninklijk bezoek aap Surinam 5 strjjk_ 14.30 Strijkkwartet. 14.45 B°ekj?"pr'aug 16.30 V. kwart. 15.30 Dansmuz. 16.00 Muz- inetten_ d. jeugd. 17.00 Muz caus VM0 20 Lichte ensemble. 18.00 Nws. 18.15 Act. Ktnder- muz. 18.45 Caus. 19.00 V d. kind. «5°™. koor. 19 30 Caus. 19.50 Ber. 19 1stree 2015 20.00 Nws. 20.05 Toespraak. 20.10 nep- Kamerkoor. 20.30 Caus. 20 40 Caus. 21.00 muz. 21.40 Hoor en Wederhoor. 22.10 Buuem. weekoverz. 22 25 Rhythm muz. 22.40 Caus. t Avondwijding. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Kamerorir Engeland. BBC Home Service, 380 M. 12.00 Voor de scholen. 13.00 Brievenbeantw 33.30 Gevar muz. 13.55 Weerb. 14.00 Nws. 14.10 Gevar. progr. 14.40 Gram. 15.00 Voor de scho len 16.45 Ork.conc. 17.30 Hoorsp. 18.00 Voor 'te kind 18.55 Weerb. 19.00 Nws. 19.15 Sport. 19.30 Mezzo-sopr en piano. 10.50 Caus. 20.00 Gevar nrocr 20.45 Klankb. 21.30 Gevar. progr. 22 00 &WÏ 22 15 Caus. 22.45 Cello en piano. 23.15 Discussie. 23.45 Parlem. overz. 24.00 Nws. 0.08-- 0.13 Koersen. Engeland. BBC U*bt Pro8r- 15l,ft 247 M. 12 00 Mrs Dale's Dagboek. 12.15 Voordr. 12.30 t i-Ht. miir 13.00 Parlem. overz. 13.15 Licht- muzl3™5 Ork.conc. 14.45 Voor de kind, 15 00 V° r de vrouw 16 00 Lichte muz. 16.45 Gevnr muz V7 15 M« Dales Dagb. 17.30 Orgel. 18 OU nrv'jné 18 31) Milit. ork. 19.00 Liederen. 19 25 Caus ?9 30 Voorde Jeugd. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nwa "0 24 Soort 20.30 Gevar. progr. 21.00 G-- mra 5115 Discussie 22.00 Gevar. muz. 23 00 Nws 23 15 Act caus. 23.20 Debat. 23.45 Gevar muz 24.00 Voordr. 6-15 Lichte muz. 0.50-1.00 Nieuws. N. W D. K. 309 M. 12.00 Amus.muz. 1S.6CI Nws. 13.15 Oric.wn- Nws M?30eork.con"'ai.30 Opéraconc. 21.45 Nws I het afschuwelijkste moment van mijn le- ven, want ik ben niet erg sterk in die koelbloedige besluiten. Toch slaagde ik er m, de moed bij elkaar te rapen om mijn tanden op elkaar te klemmen en de gruwelijke twijfel die mij dreigde te over weldigen, terug te dringen. Ik sloot een voudig mijn hersens af en deed, of ik eMn nroef nam, even eenvoudig als het afsteken van vuurwerk op Guy Fawkes- dag. Ik nam een detonator en bevestigde die aan een paar voet lont. Toen nam ik een kwart van een blok lentoniet en begroef dat bij de deur onder een van de zakken in een spleet van de vloer, terwijl ik de detonator er aan bevestigde. Voor zover ik wist. kon de helft van die kisten wel dy namiet bevatten. Als de kast zulke dode lijke explosiestoffen bevatte, waarom de kisten dan niet? In dat geval zou er een prachtige reis naar de hemel gemaakt worden door mij en de bedienden en onge veer een morgen van het omringende land Ook was er het risico, dat de ontploffing de andere blokken in de kast zou doen mee-ontploffen. want ik was vrijwel alles vergeten, wat ik geweten had over len toniet. Maar het was niet goed te gaan denken over de mogelijkheden. De kan sen waren verschrikkelijk, maar ik moest ze waarnemen. Ik verschanste mijzelf precies onder het raamtcoziir) en stak de lont aan. Toen wachtte ik enige ogenblikken. Er heer- stp ppp doods» stilte allppn het ge schuifel van zware laarzen in de gang en het vredig gekakel van de kippen in de warme buitenlucht. Ik beval mijn ziel aan »»ün Schpper aan en vroeg me af. w-nt O' over viif seconden zou zijn vloer op te slaan en gedurende een ogen- blik verschroeiend in de lucht te hangen. Toen schoot een goudgele vlam uit de muur tegenover mij en deze stortte in elkaar met ee noorverdovend geraas, dat mijn brein tot pulp hamerde. Tets viel op en raakte de punt van mijn linker schou der. En toen geloof ik,dat ik het bewust zijn verloor. Mijn flauwte kan nauwelijks meer dan een paar seconden geduurd hebben. Ik voelde hoe ik stikte in dikke gele dampen en worstelde me uit de brokstukken tot ik overeind stond Ergens achter mij rook ik frisse lucht. De raamlijst was inge vallen en door de onregp'matiee scheur stroomde de rook naar buiten in de zomer middag. Ik stapte over het gebroken ko zijn en stond in een hof in een dikke scherpe walm. Ik voelde me heel misselijk en zoek, maar ik kon mijn ledematen be wegen, en ik strompelde blindelings voor waarts. weg van het huis. Een molenbeekje stroomde in een hou ten aquaduct aan de andere kant van de hof en hier viel ik in. Het koele water knapte me op en ik had juist nog ge noeg hersens over om aan ontsnappen te denken. Ik kroop door het beekje tus sen het glibberige groene slijm, tot ik het molenrad bereikte. Toen werkte ik mij door de as-opening de oude molen binnen en tuimelde op een bed van kaf Een spijker haakte aan mijn broek en ik liet een stukje stof achter. De molen was sinds lang buiten ge- hruik. De 'adders waren verrot van ouder dom en op de zolder hadden de ratten gro te oaten in de vloer geknaagd. De mis- ce'HVHoid over meesterde mij en een wiel in mijn hoofd bleef maar ronddraaien, terwijl mijn linker arm en schouder ver lamd schenen te zijn. Ik keek uit het raam en'zag nog steeds een nevel hangen over het huis en rook ontsnappen uit een bo venraam. Ik hoopte, dat ik het huis in brand had gestoken, want ik kon verwar de uitroepen van de andere kant horen ko men. Maar ik had geen tijd om te dralen, aangezien deze molen klaarblijkelijk een slechte schuilplaats was. Ieder, die naar mij zocht, zou natuurlijk het beekje vol gen en ik was er van overtuigd, dat het zoeken zou beginnen, zodra zij ontdekten dat mijn lijk niet in de provisiekasj lag. Uit een ander raam zag ik, dat aan de andere kant van de molen een oude stenen duiventil stond Als ik die kon bereiken zonder sporen achter te laten, zou ik misschien een sehijlln'aats vinden, want ik redeneerde, dat mijn vijanden als zij dachten, dat ik me bewegen kon. de ge volgtrekking zouden maken, dat ik Ont snapt was naar het open veld en dat -zij me op de heide zouden gaan zoeken. Ik kroop de gebroken ladder af. ter wijl ik v/at kaf achter mij aan strooide om nvin voetstappen *p bedekken Ik deed ditzelfde °P óe molenvloer en op de drem- nel w'W de deur aan gebnoken b°oosp!s hing. Naar buiten glurend zag ik, dat tus sen mij en de duiventil een kaal stuk grond lag. met keien geplaveid, waarop voet stappen niet te zien zouden zijn. Boven dien was dat stuk gelukkig door de mo lengebouwen geheel aan het gezicht ont trokken. Ik glipte de plek over. kwam aan de achterkant van de duiventil en zocht naar een manier om die te beklim men. Dat was één van de moeilijkste opga ven, die ik ooit op me genomen heb. Mijn schouder en arm deden gemeen pijn en ik was zo misselijk en duizelig, dat ik al door op het punt stond te vallen. Maar op de een of andere manier speelde ik het klaar Door mijn voeten te zetten op vooruitstekende stenen en in de gaten van het metselwerk en door me op te trekken aan ••■en taaie k':mc«wortel kwam ik ein delijk boven. Er was een kleine borst wering, waarachter ik ruimte vond om te gaan liggen. Toen viel ik op ouderwetse wijze in zwijm. Ik werd wakker met een brandend hoofd terwijl de zon mij heet in mijn gezicht scheen. Lange tijd lag ik bewegingloos, want die afschuwelijke gassen schenen mijn gewrichten losgemaakt en mijn hoofd verdoofd te hebben. Van de kant van het huis drongen er geluiden tot mij door: het keelgeluid van pratende man nen en het geronk van een stilstaande auto. Er was een kleine opening in de borstwering. Ik kroop er heen en van daar had ik enigszins gezicht op de hof. Ik zag gestalten naar buiten komen: een bediende met verbonden hoofd en toen een jonge man in plus fours. Zij zochten ergens naar en bewogen zich in de rich ting van de molen. Toen kreeg één van hen het stukje stof aan de spijker in de gaten en riep naar de ander. Zij gingen beiden terug naar het huis en brachten nog twee anderen mee om er naar te kijken. Ik zag de omvangrijke gestalte ■■an m'in "ewezen eastheer en ik dacht, dat ik de man met het spraakgebrek onderscheidde Ik merkte op. dat zij al len revolvers hadden. (Van onze correspondent) In de Driemolendrift tt Groningen heeft zich gisteren een ernstige vechtpar tij voorgedaan tussen een 51 -jarige vrouw en de 75-jarige man G.S.. bii wie de vrouw inwoont. De vrouw kwam met ern stige hoofdwonden bij do G G.D. binnen en verklaarde, dat zij door S met een bijl was geslagen. Toen de politie een on derzoek instelde in de woning, vond zij daar de man eveneens ernstig gewond. Zijn toestand was zelfs zo dat hij ter stond naar het Academisch Ziekenhuis moest worden gebracht en nog niet kon worden verhoord. Uit de verklaringen van de vrouw viel af te leiden, dat een twist had geleid tot een gevecht met een bijl. De man zou de vrouw daarmee hebben aangevallen en toen zij er in geslaagd was hem het wa pen te ontnemen, ging zij op haar beurt de man er mee te lijf Over de oorzaak van de twist kon de politie nog geen mededeling doen. Horizontaal: 1 de lezer heil (lat. afk.), 3 rangtelwoord, 6 eerwaarde heer (lat! afk.), 8 kleur, 10 wintervoertuig, 12 steen massa, 14 grote plaats, 15 hinder, 16 zang stem. 18 huid, 20 naschrift ilat afk.) 22 kindergroet, 23 deel van het been, 24 in sect, 25 herkauwer, 26 onmeetbaar getal, 27 reeds, 29 staaf, 31 zwaardvis, 33 soort onderwijs, 35 deel van de voet, 37 vette vloeistof, 39 gedroogde halmen, 41 rivier in Duitsland, 43 meisjesnaam, 44 wapen, 45 vr. munt. Verticaal: 1 laatst leden (afk.), 2 titel. 3 aanw. vnw., 4 reeks, 5 Europeaan, 6 verstand, 7 lidwoord, 9 onbeschaafd. 11 vulkaaninhoud, 13 naamloze vennootschap (Fr.), 14 heilige, 15 houder van schepen, 17 inwendig orgaan. 19 werpstrik, 21 sportartikel, 22 spoedig. 26 vrucht, 28 hard, 30 jongensnaam, 31 Fr. onbep. vnw., 32 sportterm, 34 buitenstaander, 36 godin, 38 pret, 39 heilige, 40 getij, 42 onder het nodige voorbehoud (lat. afk Verticaal: 1 ceram, 2 ara, 3 lea, 4 adder. 5 mee, 6 blij, 7 lente, 12 dal, 14 rat, 36 avond, 17 kaart, 19 ale, 20 epe. 21 sie, 22 inn, 25 vrees, 26 rem, 27 deken. 28 iet. 29 genie, 33 ego, 34 sta, 35 iep, 37 ore.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 7