VERNUFTELINGEN TONEN 500 UITVINDINGEN 1 wm KLEINGOED in de TWEEDE KAMER Rotterdamse Graanmarkt EEN NIEUWE PARURE DICK HOLTHAUS toont hoeden. japonnen en schoenen êüESHOUTE Zn Meubelen -Tapijten - Gordijnen Mathenesserlaan 247 Tweede I.T.U. in Amsterdamse Apollohal KLM-gezagvoerders vlogen (op papier) met straalvliegtuigen naar New York Fernand Aubry: Interessante expositie van scherpzinnig „breinwerk" liaMTatoaJI KANT EN KLAAR „DROOMHUIS N.V. VERENIGDE VERZEKERING MAATSCHAPPIJEN (V.V.M.) Maliebaan 50, Utrecht Personeel Artillerie-Inrichtingen van pensioen verzekerd Stichtingen IN- en UITVALLEN 7 Neus ZATERDAG 29 OCTOBER 1955 PAGINA 3 ppUI B§9| li. ÉS1mm De boerin en de maas- machine Verliclite parapluie De pen wordt U door de fiscus |||j| letterlijk in de hand geduwd: noteer op Uw aangiftebiljet «liP® voor Inkomstenbelasting NU een aanmerkelijk hoger ||f bedrag aan aftrek voor premiën gezins- en oudedagsverzorging U mag n u gaan tot een bedrag van f 3.600.- Hoeveelheid geld in omloop Artillerie-inrichtingen UIT HET RAAM GEVALLEN EN GEDOOD Sterren „Cornet 3in ruim vijf uur over de Oceaan Mogen wij even voorstellen? Dit is de heer B. H. J. Stroober uit de Haarlem merstraat 59 in Amsterdam. Mijnheer Stroober heejt zoals wij allen, een vreselijke hekel aan ratten maar de reden, waarom deze joto van hem werd gemaakt is, dat hij het er niet bij gelaten heeft, maar met een uit vinding op de tweede internationale uitvinder stentoonstelling in de Apollo- ha 11 in Amsterdam is verschenen, waaraan het half millioen ratten, dat in de 2400 km rioolbuizen onder de hoofdstad leeft, straks vele broertjes dood zal hebben. De heer Stroober vond nl. een afsluiter uit voor de uit monding van rioolpijpen in de afvoer putten, welke het de ratten onmogelijk maakt om via deze pijpen bovengronds of in de aangesloten woningen te ko men. De afsluiter ziet men hier gemon teerd in een bovengronds model van een rioolafvoerput. (Van onze Amsterdamse redactie) De wereld is nog lang niet volmaakt. Dat geldt niet alleen voor haar be woners, maar evenzeer voor de hulpmiddelen waarvan de mens gebruik maakt om te leven of om dat leven te veraangenamen. Op die onvolmaakte levensbehoeften zit iedereen op zijn tijd te schelden en in de meeste gevallen blijft het daarbij. Maar er is één categorie aardbewoners die hun vernuft aan het werk zetten en met hart en ziel aan het „dokteren" gaan. Dat zijn de uitvinders, die koste wat het kost een of ander onhandig apparaat willen verbeteren of zelfs iets nieuws cre6ren, iets wat er voor die tijd niet was, maar waarvan zij denken dat het eigenlijk onontbeerlijk is. Alleen in Nederland al worden per jaar 10.000 octrooien verleend. Een derde deel heeft betrekking op uitvindingen van landgenoten en vijf zesde daarvan is het re sultaat van „breinwerk", verricht in laboratoria of in de researchcentra van industrieën. Het overblijvende respectable aantal van ruim 550 gepatenteerde nieuwigheden mag het resultaat genoemd worden van het rusteloos denken van zelfstandige „vernufteiingen". Het zijn voornamelijk deze speurders, die samen met hun buitenlandse collegae, de tien dagen durende tweede Inter nationale Tentoonstelling van Uitvindingen en Nieuwigheden, die Zaterdag in de Amsterdamse Apollohal door wethouder Van den Bergh is geopend mogelijk gemaakt hebben. U moet over deze verbijsterende expositie gedwaald hebben om te ervaren hoeveel er eigenlijk nog aan 's mensen „waar" geluk mankeert Ongeveer 500 uitvindingen zijn er te zien op deze expositie, maar het meest markante is ongetwijfeld het „kant- en klaarhuis", waarvan, zoals de organisato ren zeggen, Amsterdam de wereldpre mière heeft. Deze acht bij twaalf meter grote woning in veertien dagen door 15 arbeiders te bouwen is geheel van hout en glas opgetrokken. Het wonder baarlijke van dit huis is te vinden in de buitenwand, die het probleem dat meer vensters in de zomer te lastig zijn van wege de warmte en in de winter omdat zij de kolenrekening omhoog jagen, schijnt te kunnen oplossen. Meer dan de helft van dit „droomhuis" oestaat uit glas: zitkamer, eet- en werkkamer hebben „picture-windows", enorme uitzichtramen zonder jalouzieën en zonde, zonnescher men. Dat is ook niet nodig, want de bijna tot de grond toe reikende ramen zijn uit polytropeglas vervaardigd: dubbelglas met tussen de twee lagen een 'solerende, on gekleurde en volkomen doorzichtige vloeistof, die in de zomer alle infrarode warmtestralen van het zonlicht absor beert en in de winter geen warmte naar buiten verloren laat gaan omdat het warmte-isolerende vermogen van dit glas even groot is als van sen anderhalve steens muur. En het maakt geen verschil of men door dit venster of door een spie- gelglasruit naar buiten kijkt De ontdek ker van dit „warmteglas" garandeert dat op een dergelijke, aan een kant met een soldeerbrander verhitte glasplaat, het pakje boter aan de andere kant volkomen hard blijft. Het „kant- en kiaarhuis" bezit echter nog veel meer nieuwigheden. Op zich zelf wordt het al een voorbeeld ge noemd van moderne systeembouw. In houten stijlen zijn de buitenwanden van dubbele houtspaanders opgetrokken: tel kens twee platen, gescheiden door een 15 mm laag van een nieuw isolatiemiddel. In de vijf kamers zijn voorts alle mo derne woon- en keukeninstallaties te vin den die de huisvrouw zich maar denken kan, zoals heteluchtverwarming, een te verstellen douche, vloerbedekking van gummi, 100 afwasbare tapijten, tafel tjes en bedden die verlengd kunnen wor den, een speciale televisielamp, ook te gebruiken als gewone schemerlamp, kunststofgordijnen enz. En ce keuken zal iedere huisvrouw kreten van verrukking ontlokken: een heel stel nieuwe tijdbe sparende apparaten zijn aanwezig. Hoe een boerin een maasmachine uit vond, zou het verhaaltje kunnèn heten dat getuigenis aflegt van de geest- en wilskracht van een eenvoudige vrouw uit West-Friesland, die ook al door de uitvinderskoorts werd gegrepen. Mevr. K. Eijlander uit Berkhout had in de oorlog ondervinding opgedaan met ma chines waarmee uit hout gebruiksvoor werpen werden vervaardigd. Na de be vrijding kwijnde deze industrie uit het Noordhollandse plaatsje weg en de voormalige boerin ging zich eens bezin nen op een machine die er nog niet was.... Ze ergerde zich dat er op de gehele wereld geen maasmachine be stond en besloot daarom dat er zo'n ap paraat moest komen. Dat uitvinden 10 inspiratie, 90 transpiratie en Verder een heel klein beetje geluk is, weet nu ook mevr. Eijlander, die vol trots op de I.T.U. haar vinding toont. Na jaren werken en zoeken was het apparaat bijna gereed, op een bepaald haakvormig stalen instrumentje na. Geen der metaalverwerkende bedrijven, noch van de instrumentfabrieken wilde het ding maken en nergens was het te krijgen. En toen. op een goede dag, joeg de wind een oude parapluie in dé tuin. Bij het opruimen van het „skelet" zag mevr. Eijlander aan een van de balei nen precies dat haakje dat er nog aan de machine ontbrak Gecombineerd rem- en gas pedaal Een met water vertrouwde Amsterdam mer heeft een inrichting gefabriceerd om door afstromend rivierwater electriciteit op te wekken. Hij weet niet of zijn vin ding van grote economische betekenis is. maar is_ nog steeds niet vergeten dat hii enkele jaren geleden een ontwerp inzond voor een nieuw model watertoren in de Noordoostpolder, een ontwerp dat niet bekroond doch wel.... aanvaard en uit gevoerd werd. Een andere hoofdstedeling construeerde een automatische versnelling voor motorvoertuigen. Een Rotterdammer bleef niet achter en ontwierp een gecom bineerd rem. en gaspedaal. Iedere druk met de voet brengt de rem in werking, terwijl het gas geven geschiedt door een zijdelingse voetbeweging. Vergissingen zoals in ogenblikken van dreigend gevaar dikwijls voorkomen, zijn uitgesloten. In deze tijd van enorme verkeersonveilig heid een ontdekking om direct toe te pas sen. Een inwoner uit Wassenaar, die een ge makkelijk opvouwbare kinderwagen uit dacht, beweegt zich ook op het gebied van de internationale taal. „Picto" was het resultaat van zijn scherpzinnigheid: een taal van figuren die door iedereen waar ook ter wereld gelezen kan worden. Uit Amsterdam komt de man, die een lucht dicht vat maakte dat wanneer het leeg is slechts 1/5 van de ïuimte inneemt. Onze fietsen worden nog steeds verbe terd: er is in de Apollohal een opvouw baar exemplaar te zien, voorts een „twee- lingfiets" en een rijwiel zonder ketting. En zal de huisvrouw niet blij zijn met de gecombineerde snijmachine voor brood, kaas, vlees en worst; zal een fabrikant zich interesseren voor een automatische sluiting van de tandpastatube of de boe kensteunen die niet kunnen omvallen? In teresse is er zeker voor hei watercloset met voetpedaal, dat in een Amsterdamse inrichting reeds wordt toegepast. En zou de Keuzecommissie niet iets voelen voor de matchograaf, een toestel voor 't semi- automatisch vastleggen van de gang van zaken bij een voetbalwedstrijd? Advertentie ^\)aarM "feksrit Ulfö&r Laat daarbij de V.V.M. U voorrekenen hoe U, in Uw speciale geval, het meest van de U geboden verruiming kunt profiteren. De fiscus heeft het belastingtarief verlaagd. U hebt het in Uw hand, reeds dit jaar een verdergaande verlaging tot stand te brengen. Vraag ons geheel vrijblijvend uitvoerige inlichtingen o( toezending van een speciale folder. Wij bezoeken U slechts op Uw uitnodiging. 's Gravenhage. 28 October 1955 Deze middag bood de agenda van de Tweede Kamer elk wat wils. Het begon met stemmingen en wel allereerst over het wetsontwerp regeling inzake stichtin gen. Zoals men weet, waren hier nog twee amendementen overgebleven, name lijk van de heren Van den Heuvel (K.V.P.) en Van Rijckevorsel (K.V.P.). De eerste wenste de vermogenseis voor stichtingen uit het ontwerp te lichten, de tweede wil de overheidsstichtingen vijf jaar na het inwerkingtreden van deze wet laten kie zen tussen de privaatrechtelijke rechts vorm van de stichting en de figuur van rechtspersoon van eigen aard, krachtens de wet in het leven te roepen. Het eerste amendement werd verwor pen met 34 tegen 31 stemmen. Voor stemden de K.V.P., S.G.P., C.P.N., de he ren Van der Zaal, Verkerk en Fokkema (A.R.). Oud en Den Hartog en Ritmees ter (V.V.D.) Vóór de stemming over het amende ment Van Rijckevorsel herinnerde minis ter Donker eraan, dat hij een staatscom missie had beloofd om deze zaak te be studeren, hij voegde daar nu aan toe, dat deze zaak binnen viif jaar tot een conclu sie zal moeten worden gebracht. Het ge volg van deze mededeling was, dat de heer Van Rijckevorsel zijn amendement rustig kon intrekken. Toen er gestemd dreigde te worden over de leden 1 en 2 van art. 29, dat de over heidsstichtingen buiten dit ontwerp houdt, verklaarde minister Donker, dat hij het wetsontwerp zou terugnemen indien de ze beide leden zouden worden verworpen. Het artikel werd daarop bij zitten en op staan aangenomen. Alleen de V.V.D. (Bericht van A. Bosman N.V. Graanma- kelaars). Onze markt is deze week aan grote schommelingen onderhevig geweest- H<-t begon reeds Maandag jl. toen de prijzen van milo tot een laag peil zakten en hier. op natuurlijk prompt een invoerrecht- verhoging van 1 volgde, zodat dit arti kei nu met totaal 2 per 100 kg. belast ts Intussen zijn de transitoprijzen van mil" weer duchtig verhoogd, nadat bleek du' de Commodity Credit Corp. (C.C.C.) niet van plan was tegen een lage prijs af t- geven. Begrijpelijk bracht echter een en ander hier een grote bedrijvigheid te weeg. Over het algemeen bleek de kooplust voor spoedig goed ook deze week niet mee te vallen, waarbij wij steeds moeien blijven refereren aan de grote moeilijk heden bij de bevrachting van aankomend» partijen. Mais is vanaf Maandag 70 tot 80 cent per 100 kg. duurder doordat de C.C.C zijn verkooppolitiek heeft gewijzigd en slechts mondjesmaat afgaf. Daar er niet veel partijen stomend waren, moesten deze verhoogde vraagprijzen terstond worden betaald. In de prijzen van tweede, hands-platamais en Z Afr mais daaren tegen kwam weinig verandering. Gerst werd tegen het einde van vorige week belast met, 1 invoerrecht, nadat door druk van de C.C.C. de prijzen op aflading plotseling drastisch werden ver laagd. Wat betreft stomend goed bleven wij onder druk staan van vele aandienin gen. dit ging zowel 3 barley als 2 Western gerst aan. Van de kippengerst gaat geen druk uit, daar van deze soort wein.g onderweg is. Milo brengt voor disp. goed van panr, goede prijzen op, terwijl ook een enkele geladen/gestoomde boot gretig werd ge kocht. Op aflading regeert de laatste da gen de tweedehand, daar Amerika -zelf de vraagprijzen zeer verhoogde. Haver iets gemakkelijker te koop; d.1 betreft zowel de zwaardere ais de lich tere gewichten Noordamerikaanse haver Op aflading werden er wat /aken gedaan in 36/2 per November en December af lading. Rogge bij kleine omzetten prijshoudend De aangekomen rogge bleef goedkoop aan de markt door de bekende opslag- en verladingsmoeilijkheden, op aflading ging er van Amerika weinig actie uit. Men heeft het gevoel dat er in dit artikel op verre afladingen nog vele blanco posities bestaan. Canada rogge weer duurder en moeilijk vracht te krijgen. In Plata rogg° op aflading was tegen hoge prijs nog wr aanbod doch zaken vonden voorlopig nie' plaats. Inlandse granen. Rogge aanvankelijk lager, later door attentie van Belgische zijde prijshoudender. Haver iets beter en op termijn moeilijk te koop. Gerst onver anderd en bijna geen aanbod. C.P.N. en de heren Schmal en Van Rijc kevorsel waren tegen. Het wetsontwerp zelf werd daarna met 55 tegen 12 stemmen aanvaard. Tegen verklaarden zich de V.V.D., C.P.N. en de heren Schmal (C.H.). Van Rijckevorsel (K.V.P.) en Van der Zaal (A.R.). De aankoop door het Rijk van de Ame rikaanse regering van het landgoed „Sorghvliet" in Den Haag, werd ondanks de dreigende critiek van de vorige dag goedgekeurd. Het desbetreffende ont werp, waarin voor dit doel een bedrag werd gevraagd van 1.791.000 gulden werd met 56 tegen 11 stemmen aanvaard. Het waren elf K.V.P.-ers die tegenstemden Het volgende agendapunt was een wets ontwerp waarin bepalingen waren vervat ter uitvoering van art. 17 van de Bankwet 1948. Dit voorstel is gebaseerd op het z.g. proportionele stelsel waarbij een verband wordt gelegd tussen de in omloop zijnde geldhoeveelheid enerzijds en de goud- en deviezenvoorraad anderzijds. Behalve van de zijde van de heer Van Leeuwen (V.V.D.) was er weinig of geen critiek hiertegen Volgens minister Van de Kieft laat dit proportionele stelsel de samenhang tussen deviezenvoorraad en geldhoeveelheid vol doende tot zijn recht komen zonder an derzijds de starheid te vertonen, welke aan andere stelsels eigen is. De uitvoe ring van art. 17 van de Bankwet 1948 mag namelijk volgens de minister van Financiën niet los worden gezien van het financieel en economisch jjeleid en van de ontwikkeling dienaangaande in het bui tenland. Dit betekent in conereto, dat bij het overwegen van het vast te stellen dek kingspercentage rekening dient te wor den gehouden met verschillende factoren die met het oog op 's lands welvaart en voor de bevordering van een zoveel mo gelijk stabiele waarde van de Nederland se geldeenheid van belang zijn. Bij de vaststelling van bedoeld percentage zal volgens de minister ook aandacht kunnen worden geschonken aan de samenstel ling van het bedrag der terstond opeis bare verplichtingen van de Nederlandse Bank. waarbii dan te denken valt aan de minimumbehoefte aan geldmiddelen, waarbeneden de circulatie wel nimmer zal dalen. Het wetsontwerp werd z.h.st. aangeno men, met aantekening van tegenstem- ming voor de heer Van Leeuwen. Meer critiek was er in de Kamer op het wetsontwerp: Toepassing van art. 5 der Pensioenwet 1922 ten aanzien van het per soneel van de Artillerie-inrichtingen. De critiek ging hier algemeen tegen het feit, dat voor dit bedrijf nu ruim tien jaar na de bevrijding nog steeds geen vaste rechts, vorm was vastgesteld. Met het gevolg, dat het personeel nog altijd in het onze kere verkeert wat betreft zijn positie. Tot 1941 was dit personeel in Rijksdienst en viel het dus onder de pensioenregeling Rijkspersoneel. In dat jaar werd het be drijf als staatsbedrijf opgeheven en sinds dien is de status van het personeel nog steeds niet vastgesteld. In afwachting daarvan werd nu voorgesteld de mensen voorlopig te brengen onder de Burgerpen sioenwet 1922. Minister Zijlstra deelde echter mede, dat er redelijke zekerheid bestaat dat nog in dit kalenderjaar een wetsontwerp betreffende de status van de Artillerie inrichtingen zou worden ingediend. Capitulanten-pensioen Een andere pensioenkwestie betrof de capitulanten aan wie tijdens de vijande lijke bezetting van Nederlands grondge bied groot verlof werd verleend. Het be treft dus dienstplichtige onderofficieren, aan wie vergund werd om gedurende zes jaren vrijwillig in werkelijke dienst te blij ven en voor wie nu de tijd gedurende de bezetting als pensioengeldige diensttijd zal worden gerekend. Daarbij worden echter uitgesloten zij, die zich door gedragingen in bezettingstijd onwaardig hebben be toond om als militair bij de Koninklijke Landmacht te dienen. Ook dit ontwerp werd na ampele dis cussie z.h.st. aangenomen. Tenslotte behandelde de Kamer nog het wetsontwerp Bijdragen bescherming be volking, waarbij regelen worden gesteld, volgens welke aan gemeenten dan wel kringen een bijdrage uit 's Rijks kas be schikbaar wordt gesteld ter tegemoetko ming in de kosten ter zake van de be scherming bevolking. Dit ontwerp werd door de heer Gort zak (comm.) aangegrepen om weer eens van leer te trekken tegen de oorlogshit sers, de agressieve politiek van Amerika en wat dies meer zij. Hij was dan ook de enige, die zich tegen dit ontwerp ver klaarde. Het werd z.h.st. aangenomen. F.S. (Van onze correspondent). Te Car.ne (België) is Vrijdagmorgen de 37-jarige vrachtrijder L. W. uit Wolder, gem. Maastricht, op de bovenste ver dieping van een logement waar hij logeer de door onbekende oorzaak uit het raam gevallen. Ernstig gewond werd hij naar hef- ziekenhuis te Maastricht overge bracht, waar hij zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is overleden. Ieder, die het goed voorheeft met de Europese eenwording kreeg deze week reden om onverholen te jubelen. Elke Europeeër moet wel tot vreugdetranen toe bewogen zijn geweest bij het verne men van het grote nieuws: De Raad van Europa, het embryo van wat eens de re gering van het avondland moet worden, heeft een vlag. Na lange jaren van woordgeveehten hebben het parlement van de Raad en het comité van ministers overeenstemming bereikt over deze zo tere en netelige kwestie. Het onvermoeide streven, het enorme doorzettingsvermogen en de nim mer verflauwende wil tot samenwerking hebben dit resultaat mogelijk gemaakt. De echte Europeeërs moeten wel dank baar zijn, dat ze dit nog. tijdens hun leven hebben mogen meemaken: Een kring van twaalf vijfpuntige sterren op een azuren veld. Een zucht ontsnapte de weldenkende wereld. Er stond niet eens een adelaar of een of ander „Saaristisch" wapen in. Eerlijk gezegd, zagen wij in dit „vlag vertoon" helemaal geen reden om achter de muziek aan te lopen. Het is een goede vaderlandse gewoonte om eerst aan een vlag te gaan denken, wanneer de hoogste top van een gebouw bereikt is. De Raad van Europa deed het juist an dersom. Er staat nog niets of bijna niets, niettemin komen ze trots met een vlag aan sjouwen en dan moeten wij verrukt I mompelen „Tjonge, tjonge, wat mooi". Overigens kunnen die jongens in de Raad er ook maar weinig aan doen, want I ze krijgen de kans niet om aan iets tast baars te bouwen. De K.L.M. is, zoals men zich zal herinneren, in 1954 op papier begonnen met het maken van vluchten met straai- verkeersvliegtuigen op het traject van Prest- wick (Schotland) naar Gander (New Foundiand) over de Atlantische Oceaan. Deze vluchten zijn uitgevoerd met de Haviiland „Cornet 3", een verkeersvliegtuig met vier straalmotoren. De „Cornet 3" gelijkt aëro dynamisch zeer veel op de grotere „Cornet 4". die in aanbouw is en die, naar wordt verwacht, te gen het einde van 1957 voor het eerst de lucht zal ingaan. Een aantal gezagvoer ders van de K.L.M. heeft zich, door deel te nemen aan deze vluchten op pa pier, kunnen voorberei den op het toekomstige luchtverkeer met straal- verkeersvliegtuigen. De vluchten werden gemaakt in een kamer op de lucht haven Schiphol, waar de gezagvoerders aan de hand van actuele weer voorspellingen in aan wezigheid van een in structeur een vllegplan opstelden. Dit plan stelde hen in staat, met inacht neming van de binnenko mende gegevens over de werkelijke (op dat ogen blik op het traject heer sende) weersomstandig heden, de vlucht uit te voeren met behulp van een navigatiekaart van de Noordelijke route over de Atlantische Oceaan. In totaal zijn op deze wijze vijf en zeventig vluchten met de „Cornet 3" uitgevoerd. Twee en vijftig konden volgens dienstregeling worden ge vlogen, negen maakten de reis Prestwick-New York, dertien gingen met het oog op slechte weers omstandigheden in Gan der naar een uitwijkha- ven en op één vlucht bleek het weer in geheel Canada en in het Noor den van de V S. zó slecht, dat de „Cornet 3" van Prestwick via Santa Maria op de Azoren naar Gander werd geleid. Uit de gegevens is ge bleken, dat de gemiddel de vliegtijd met de „Co- met 3" vijf uur en tien minuten bedroeg op het stuk Prestwick Gander. Ter vergelijking diene dat een „Super Constella tion" gemiddeld negen uur en vijf en twintig mi nuten nodig heeft voor dit traject. Door deze eerste serie vluchten is veel ervaring opgedaan over brand stofreserves enz. In de komende maan den za] het werkterrein worden verlegd naar het traject Amterdam-New York. Het plan bestaat dan de vluchter, te ma ken met andere vlieg tuigtypen nl. met de Douglas DC-8 of de Boeing 707. verkeers vliegtuigen met straal motoren. Dit plan zal doorgaan, als de nodige spéciale gegevens over deze vliegtuigen ,op tijd worden ontvangen. Zoals men weet duurt het tot 1959, vóórdat de eerste Douglas DC-8 en Boeing 707 - verkeersvliegtuigen aan de iburgerluchtvaart worden afgeleverd. Schoonheidsinstituten en kapperszaken komen als paddestoelen uit de grond, de een nog luxueuzer dan de ander, hoewel geen het op dat gebied kan halen hij die van het hotel George V. Maar ze be trekken alle grote ap partementen in de beste wijken, geven bij de opening cocktails die er zijn mogen en in min der dan geen tijd bid den en smeken de klanten letterlijk om haar hoofd toe te mo gen vertrouwen aan Jean-Marie, Patrick of Jean-Lou, die in het particuliere leven Jan, Piet en Lodewijk heten. Het snobisme ontlopen de kappersbedienden evenmin als de klanten. Waar de laatsten van daan komen is een raadsel als men be denkt dat een vrouw niet makkelijk van kapper verandert. Toch kan geen zaak openen of van 's morgens vroeg tot 's avonds zeven uur toe, zo niet later, zit hij vol. En er wordt gewatergolfd en geper manent en een likje verf hier en daar opge smeerd en alle klanten koesteren de heimelijke hoop jong en mooi onder de handen van de kapper uit te komen. Is het resultaat na drie dagen wat minder jichtbaar geworden dan troosten ze zich met de wetenschap dat ze enkele dagen later haar kapsel weer aan zijn zorgen zullen toever trouwen. Want het grootste aantal vrouwen gaat hier een keer in de week naar de kap per en heus niet alleen de vrouwen die schoon heidsinstituten en luxe kapsalons bezoeken. Ook in de kleine zaken wordt de hele dag ge werkt. Kapsels lanceren doen alleen de kappers die een enorme reclame kunnen betalen, recla me die ze meestal slechts enkele jaren volhouden, juist de tijd om zich een goede clientèle te vormen. Maken ze geen reclame meer dan raken ze voor wat het grote pu bliek betreft wonderlijk gauw in het vergeet boek. Steeds komen er immers nieuwe bij cn zoals de Fransen zeg gen: „Een puist jaagt een andere weg". Fernand Aubry is een van de weinigen waar geregeld over ge sproken wordt. Het is waar dat hij een wer kelijk goed visagiste is en over een fantasie beschikt, die onuitput telijk is maar altijd ge distingeerd blijft. Hij heeft gebruik gemaakt van de voorliefde van de vrouwen om zich 's avonds een „parure van haar", lees: valse Fernand Aubry komt dit seizoen met haar-turbans. Deze turban-Lyana genaamd is van pa relgrijs haar. toet op het hoofd te spelden. Inplaats van met zo'n haarwrong te komen maakt hij met een byou twee uitgekamde krul len op het achterhoofd vast. Die krullen zijn niet in de kleur van het kapsel maar parelgrijs of wit, echt lijken ze dus niet, het is inder daad een parure. Het voordeel is dat het eigen haar zo een voudig mogelijk wordt opgemaakt en daar dus geen extra zorg aan be steed hoeft te worden. De witte krullen wor den op het hoofd gelegd al naar de draagster het beste staat, meestal op het achterhoofd maar een enkele keer boven op het hoofd waar ze dan inderdaad haast een turban vor men. Het staat gekleed en toch eenvoudig cn belooft van de winter veel succes te hebben Aubry bekoort onder de weinige kappers, die nooit reclame hoeven te maken of aan de weg te timmeren. DINY K-W. r Deze week zagen wij ten huize van één der jongste mode-ontwerpers te Amsterdam diens laatste collectie onder de romantische naam van „Ligne héronneaux" Dick Holthaus, die ons in zijn eenvoudige salon liet zien welke ideeën zijn brein ontspruiten, hoe gewaagd, speels, strak, maar nooit simpel, zijn hoeden zijn, toonde ons nu ook zijn japonnen, schoenen en byoux. Over het algemeen zijn zijn hoeden, meestal gebaseerd op het potmodel, al dan niet voorzien van een brede •of smallere band strasz of brocaat, soms met een grote gesp, niet flatteus hetgeen eerder aan het model, voorgeschreven door Parijs, dan aan de bewerking van Holthaus zelf zal liggen. Zodra de hoedjes buiten dit model vallen, zijn zij charmant, flatteus en met grote, soms zelfs bizarre fantasie gemaakt. Hij houdt van lichte warme tinten van glinsterende byoux en van strikken en bloemen van zijde, veel zelfs van glanzend paardenhaar. Zo zagen wij een plat boven op het hoofd staand hoedje, met op het voorhoofd een grote glinsterende gesp en daar overheen een hartvormig geknipte voile van het bovengenoemd paardenhaar. Een enkel veren hoedje wat altijd flatteus is. Een enkele stijve groene band op het hoofd met aan de achterkant een immens grote roos zeer geschikt bij een cocktail- of avondtoilet evenals de op een kam gezette 3 bloembladeren 2 van fluweel in dit geval nachtblauw en 1 van paardenhaar. De kam hiervan kan gemakkelijk in een haarwrong gestoken worden, waarmede men dus tevens een avondkapje op zet! Eén van de meest voyante verzinsels was wel de shawl van strasz, ontelbare steentjes gezaaid op een reep tule; deze shawl enkele malen om de hals gewonden geeft de indruk van een heel brede, sterk schitterende halsband. Of het prettig aanvoelt, zouden wij U niet kunnen ver tellen. De japonnen zijn veelal gemaakt van wollen of zijden taille, alle goed draagbaar, meestentijds diep gedecol leteerd, nu eens met zeer nauwe, dan "met zeer wijde rok. Bijzonder was de strakke jurk, waaroverheen een cape van hetzelfde materiaal, wijd uitstaande maar des gewenst om het middel te sluiten. Dan geeft zij de indruk van een tuniek met haremrok. Wij hebben de indruk, dat Dick Holthaus zijn hoeden en japonnen, alsmede enkele schoenen alle in pump model, één paar zelfs van Breitschwanz met fantasie ontwerpt; hij zou er goed aan doen zich evenwel bij de hoeden te houden, daar deze wel een zeer bijzondere charme bezitten. CHARLèSE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 8