Er zijn nóg altijd Ciske's! TIEN JAAR HERSTELBANK BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF L. van den Assem Achter elke gevel een roman Boek niet gesloten! Diem zegt Frans- Vietnamese overeen" komst o] Permanente Franse gedelegeerde terug naar V.N. Verhoging van de limiet van leningen van f 200 tot 300 millioen op komst Hatoj jama wil binnen kort aftreden Nieuwe (neutrale) Saar- regering beëdigd TIMMERMANS VULPENHOUDERS Openbare Vrijwillige Verkoping uaker Wt) OLIESTOOK- STENO-TYPISTE f 13.90 t I I expeditie-knecht I jongeman I I N.V. NATION ALE CREDIETBANK ADMINISTRATIE^ AMBTENAAR A, B of MAANDAG 31 OCTOBER 1955 NSC PAGINA 10 Geen „meneer alarm Helpende hand Puck treedt op Op Maandagavond 14 November a.s. zal, op uitnodiging van St Ray mundus, de artistiek hoog gekwali ficeerde toneelgroep Puck in de Rotterdamse Schouwburg (Aert van Nesstraat) een opvoering ge- yen van Molière's Dokter tegen Wil en Dank (Médécin malgré lui). Ieder kan deze toneelavond bezoeken tegen sterk gereduceerde schouwburgprijzen en de Katholie ke Garde beeft zich bereid ver klaard, zich achter de actie tot ver koop dér plaatsbewijzen te stellen. Mocht men geen Gardist ontmoe ten, dan kan men zich in verbin ding stellen met de vereniging St Raymundus, Mathenesserlaan 408 (tel. 34225) Rotterdam. Verdeling van de credieten Geringe credieten aan scheep vaartmaatschappijen Fusieplannen van liberalen en conservatieven Brussel overlegt BELGISCH-NEDERLANDSE WATERWEGEN CACAOMARKT SLOOT RUSTIG Schoenmagazijn MODERNE VERLOVINGS- RINGEN I (MaA*na*<jfc e*v BRUNOTT HAARDEN en KACHELS CENTRALE VERWARMING „Nationaal Luchtvaartlaboratorium" sterker gezonder goedkoper Ar Ook HOGE schoenen met hetzelfde gezonde en oersterke onderwerk I Sarphatistraat 35 Amsterdam-C Tel. 52400 BOUWCREDIETEN TWEEDE HYPOTHEKEN De krant kunt V niet missen - geen dag! Voor jongelui met een diploma MULO A of B Postchèque- en Girodienst GEMEENTE S-GRAVENHAGE Qe JONGE JOURNALIST, op zoek naar kopij, kreeg van een oudere, ervaren collega, de volgen de gedachte meeAchter elke gevel vindt je een roman Een oude rot in de journalistiek, Piet Bakker, heeft de roman van zijn leven ge vonden achter de gore gevel van een Amsterdams achterbuurthuis, waar het naar een goedkoop pai- fum en savoyekool rook. Daar huisde Franciscus Aloysius Gerar- dus Vrijmoeth, alias Ciske de Rat en op het ogenblik lopen stad en land uit om op de bioscoopborden „Uitverkocht" te vinden, wanneer ze plaatsen willen kopen om Ciske's verfilmde leven te genieten. Ciske's zijn er nog, al behoeft men ze niet te zoeken achter de gevels van sloppen en stegen. Men vindt ze, zelfs in aanleg, in keurige woningen, in steden en dorpen. Moeilijke kinderen, die door aller lei omstandigheden uit de rails dreigen te lopen en de vrienden hand zoeken, die hen zachtjes voorthelpt op de moeilijke weg in dit ingewikkelde leven. Het is prettig zitten jn de bioscoop, Waar Ciske's leven zich voor ons oog af- foit. Wü weten al lang, dat hjj per on geluk zijn moeder met een mes zal do den, Wij kennen die vaderlijke, geduldige meester Bruis die zijn hart wint en Bak ker had nooit zijn boek „Ciske de Man" kunnen schrijven, als het met die Ciske niet goed was afgelopen. Juist omdat het zo goed afloopt, bevredigen boek en film ons. Maar voor ons is daarmee het boek niet gesloten, want ons aandeel in Ciske's gunstig lot heeft zich niet slechts beperkt in het domweg kijken naar een film. Zijn daarmee de Ciske's uit onze eigen om geving geholpen? Want, wis en waarach tig, er zijn nog Ciske's! En meer dan gij denkt! Dat zal de kinderrechter u kunnen ver tellen. Daarvan weet de advocaat in straf zaken mee te spreken, wanneer hij de oor zaak van alle kwaad vindt in de moeilijke jeugdjaren van zijn cliënten. Niet altijd zal het de schuld van de ouders zijn, dat het kind ontspoorde, vaak was het de on macht van de moeder die al vroeg we duwe werd of van ouders, wier arbeid voor het dagelijks brood hen veelal van huis hield. Soms zal het de te nauwe behuizing zijn geweest, die het geestelijk evenwicht van het kind verstoorde en zo zijn er vele redenen die leidden tot cri minaliteit. We kennen een gevel in Rotterdam, achter welke gij vele romans zult vinden. Het huis staat op een hoek aan de Mathe- nesserlaan. Wanneer gij de pas ingerich te vertrekken betreedt, die de zetel vor men van de Vereniging voor Katholieke Gezinsvoogdij en Patronage „St. Ray- mundus" vindt gij daar de dossiers die elk op zichzelf stof zouden leveren voor een aangrijpend verhaal van een kind, dat reeds ontspoorde of dreigde te ontsporen wanneer het niet spoedig een vaderlijke of moederlijke vriend vindt, die tot helpen bereid is. Sedert de zeven jaren dat St Raymun- dus bestaat, heeft deze vereniging veel zegenrijk werk gedaan. Zij kon dit doen De eisen waren tegen W. ,V. een jaar ,n drie maanden gevangenisstraf met af- Itrek. en tegen F. een jaar met aftrek, (waarvan drie maanden voorwaardelijk Imet drie jaar proeftijd. I De raadslieden zagen d» Jongens als [slachtoffers van huiselijke «mstandighe- ien. Uitspraak over veertien Jagen. Uit een rechtbankverslag van 16 October 1955 door de mogelijkheden opengelaten door de wet, die niet meer als vroeger min derjarigen strafte met het ontnemen van hun vrijheid door gevangenis of tucht school. De taak van gezinsvoogd ontstond, toen de w-et de ondertoezichtstelling van minderjarigen invoerde. De jeugdi ge delinquent wordt zo enigszins moge lijk, in zijn vertrouwde omgeving gela ten en een gezinsvoogd wordt aangewe zen om naast de ouders en vooral niet boven de ouders hulp te bieden bij de opvoeding. Het is wel duidelijk dat zulk een gezins voogd een vriend' moet zijn en geen be diller of bemoeial en niets gemeen moet hebben met „meneer Alarm'' uit Ciske's leven. Patronage is een iets ander begrip. Hier komt een functie ter sprake, waarin de kinderrechter geen zeggenschap heeft zo als bij het aanwijzen van een gezinsvoogd. Patronage bedoelt te zijn het bieden van hulp door een gezinsvriend, die moeilijk heden bij de opvoeding wil helpen op lossen wanneer het déraillement dreigt. Hij moet een ontsporing van het kind hel pen voorkomen en zijn bemoeiingen blij ven binnen hef verband van het vereni gingswerk. De kinderrechter is er geluk kig veelal nog niet aan te pas gekomen en hij zal er meestentijds ook niet aan te pas komen, wanneer de patronage aan haar doel beantwoordt. Sint Raymundus heeft een moeilijke tijd gekend, toen de vereniging met eigen middelen en klein behuisd haar taak aan ving. Sedert een paar jaren ontvangt zü van de gemeente een hogelijk gewaardeer de steun in de vorm van subsidie en nu is na de moeilijke strijd ook van Rijks zijde steun verkregen, waardoor het werk een betere basis verkrijgt. Het .Dr. Hoon- houthuis biedt nu een prachtige ruimte en de éne maatschappelijke werkster zal binnenkort gezelschap krijgen van twee collega's voortkomende uit de rangen der ambtenaressen der kinderwetten. Voor katholiek Rotterdam en Schiedam ligt hier een prachtige taak. Zij, die zelf zijn gezegend met een goed gezin en be reid zijn. andere katholieke gezinnen uit de sociale nood te helpen, dienen de vrien „Onvriendelijke daadzegt Parijs Ngo Dinh Diem, de president van Zuid-Vietnam, heeft de in December 1954 getekende Frans-Vietnamese fi nanciële en economische overeen komst opgezegd, aldus is Zaterdag uit officiële Franse bron te Saigon verno men. De overeenkomst heeft betrek king op de regeling van de handel tussen beide landen op basis van we derkerigheid. De overeenkomst wordt van jaar tot jaar automatisch verlengd, tenzij door een der partijen twee maanden voor het einde van het jaar wordt opge zegd. Van Franse zijde wordt de maatre gel, hoewel „formeel juist" als een onvriendelijke daad beschouwd. President Diem heeft Zaterdag voorts verklaard, dat de Zuidvietnamese re gering er voor zou zorgen, dat Zuid vietnamese kwesties in de interna tionale sfeer niet zonder haar bespro ken zouden worden. De twee belang rijkste taken van de regering, aldus Diem, waren op het ogenblik, het. op stellen van een grondwet en het or ganiseren van algemene verkiezingen Herve Alphand, de permanente ver tegenwoordiger van Frankrijk bij de V.N., die in het begin van deze maand werd teruggeroepen, is vanochtend naar New York teruggekeerd. Zoals bekend trok de Franse delegatie on der leiding van minister Pinay zich uit de Algemene. Vergadering terug, toen dit lichaam besloot de toestand in Algerije te bespreken. Volgens een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken zal Alphand deelnemen aan de vergadering van de Veiligheidsraad. Zijn terugkeer betekende niet, dat Frankrijk spoedig zijn delegatie naar de Algemene Vergadering terug zal zenden. denhand, waaraan zo grote behoefte ii veertig procent van de jeugdcriminaliteit is geregistreerd uit als katholiek aan gemerkte milieus te reiken. Er is natuurlijk vorming voor nodig. St, Raymundus geeft die in de vorm van zeer instructieve avonden, elke maand één waarbij pater dr J. de Groot S.J. bij zondere aspecten in de opvoeding belicht. St. Raymundus heeft nu de materië le ontplooiing meer mensen vraagt, om het werk te doen een groots plan. Bij de pauze zal men U een en ander over het werk van de vereniging vertel len en de bezoeker zal materiaal ont vangen ter nadere kennismaking met het gezinsvoogdij- en patronagewerk. Moge het initiatief van St. Raymundus vele Ciske's ujt het Rotterdamse arron dissement ten zegen zijn! Op 31 October a.s. is het tien jaar ge leden dat de Herstelbank (officieel ge naamd Maatschappij tot Financiering van het Nationaal Herstel N.V.) werd opge richt. De naam kan op het ogenblik eigen lijk aanleiding geven tot misverstand. Oorspronkelijk was haai' hoofdtaak de zuivere herstelfinanciering, doch al spoe dig gingen de investeringsoredieten op lange en middel lange termijn overheer sen. Toch heeft men de naam gehand haafd o.a. omdat het bestuur meende dat de naam in Nederland burgerrecht had gekregen. Sedert de oprichting tot en met 30 Sep tember jl. heeft de instel.ing normale credieten (dus afgezien van credieten op grond van de Wet op de Materiële Oor logsschaden en de hotelfmanciering uit E.C.A. gelden) tot een bedrag van totaal 965 millioen afgesloten. In genoemde periode beliep 'het totaal van de aange vraagde credieten 1865 millioen. Voorts waren er op 30 September credieten toe gezegd tot een bedrag van 106 millioen. De uitstaande contracten bedroegen per 30 September jl. 433 millioen, waarop in totaal 320 millioen was opgenomen. Naast deze credieten was er een porte feuille aan deelnemingen ad circa 30 millioen. De afdeling Oorlogsschade heeft een omzet van ruifn 600 millioen behaald, welk bedrag samengesteld was uit rijks bijdragen uit hoofde van oe Wet op de Materiële Oorlogsschade, voorschotten hierop, de aanvullende bijdragen welke kunnen worden uitgekeerd en op molest- penningen. De credietverlening op grond van art. 71 van de Wet op de Materiële Oorlogsschaden zal eind 1955 circa 30 millioen bedragen. Van de uitstaande contracten ad 433 millioen komen voor rekening van de be drijfstak verkeer 156 millioen; metaal nijverheid, scheeps-, vliegtuigbouw- en wegenbouw 96 millioen; chemische nij verheid 59 millioen; crediet- en bank wezen 40 millioen. Getracht is de cre dieten daar te verstrekken waar het mul- tipliër effect het grootst zal zijn. In de chemische nijverheid werden grote cre dieten verstrekt aan de Caltex (Pernis) en kunstmestfabrieken In de bedrijfstak verkeer maken de credieten aan de scheepvaart, welke een indiiecte crediet verlening aan de scheepsbouw betekenen, circa 90 pet van het totaal uit. Bij de groep crediet- en bankwezen dient gewezen te worden op de credieten aan de Export Financiering-Mij. Laatst genoemde N.V. heeft zelf contracten lopen voor 600 millioen, welke in de loop van 7 jaar zullen worden opgenomen. De Ex port Financiering-Mij. zal in de loop van de komende vijf jaar zelf ongeveer 50 millioen per jaar aan middelen moeten opnemen. Er is de laatste tijd. nog al eens wat te dóen geweest over het financieren van expórtorders van de Nederlandse scheeps- bouwwerven. De Herstelbank zelf finan ciert alleen schepen, welke onder Neder landse vlag varen. De financiering van de export-schepen vindt door de Export- Financiering-Mij. plaats. Dij de Herstel bank is men van mening dat de vraag, of er door het financieren van export orders van Nederlandse werven nog wel voldoende bouwcapaciteit beschikbaar blijft voor de Nederlandse scheepvaart maatschappijen, haar niet regardeert. De schepenmarkt is een internationale markt, waarvoor vrijwel overal ongeveer dezelf de prijzen gelden. Voorts mjeten de wer ven vrij zijn om orders van wie dan ook aan te nemen. In 1954 beliep de in Nederland te water gelaten tonnage 410.559 (v. j. 341.313) ton, waarvan 227.165 (155.464, ton, of 55,3 (45,6) pet bestemd was voor registratie in het eigen land. Het vorig jaar werden voorts in het buitenland 51.657 (v. j. 6.382) ton voor registratie in Nederland te water gelaten. Per 31 Juni jl. was in Nederland in aanbouw 583.957 ton, waar van 459.159, of 78,6 pet bestemd was voor registratie in het eigen land. Laatstge noemd percentage zal echter gaan dalen door grote orders, welke de laatste tijd voor buitenlandse rekening zijn aangeno men. In het buitenland was op genoemde datum 15.849 ton in aanbouw voor re gistratie in Nederland, doch sindsdien is dit cijfer gestegen. Afgezien van de dezer dagen tot stand gekomen credietregeting met de H.A.L. en de credieten welke aan de kustvaart zjjn gegeven, zijn aan de Nederlandse scheepvaartmaatschappijen reen credieten verstrekt. Dit komt omdat deze maat schappijen op het standpun- staan dat zij haar schepen met eigen middelen moeten financieren. In haar emissie prospectus van 1946 heeft de Herstelbank o.a. verklaard, dat zij moet streven naar een verantwoorde rentabiliteit en een gezonde reserve-vor ming. In tien- jaar heeft de Herstelbank een vrije reserve kunnen vormen, die zich na het afsluiten van liet lopende boekjaar dicht in de nabijheid van 40 millioen zal bev'nden. Men heeft in de eerste jaren na de oprichting dikwijls ge zegd, dat de Herstelbank natuurlijk een stroppenbank zou wurden Gaan wij de ontwikkeling sedert de oprichting na, dan blijkt dat de tot dusverre reeds afge boekte posten tot uit. 1954 circa 4,4 mil lioen hebben bedragen, terwijl voorts op nog 10 millioen tegenvallers wordt ge rekend. De directie van dc bank is van mening dat zij haar taak goed uitoefent indien per jaar circa y por van het be drag der uitstaande öebiten' en aan ver liezen wordt geleden. Tot dusverre is zulks niet geschied; de verliezen liggen lager. Maar men heeft nog gren depressie meegemaakt, zodat nog geen defi-it'ef oordeel over de omvang van de verliezen kan worden gegeven. De reservepositie Dat de bank een behoorlijke reserve licei't kunnen opbouwen noodt o.a ver band met het feit dat zij n. en met geen dividend aan de houder van ne ,1' 151 millioen gewone aarde en A. t w r!e Staat, heeft behoeven uit te keren Firr- mede is men over 1354 bvoneen. P'ir- naast profiteert de Herste'lhank van "et feit dat zij vrijgesteld is van betaü-g van vennootschapsbelasting Verwacht wordt dat bet debiteuren- totaal een stijging zal ondergaan in de komende jaren tot .1 500 .i 600 mil'u en. In verband hiermede zal een stamten- wijziging in behandeling romen, we'ke een verhogm; van de limiet voor lenin gen van ,f 200 millioen tot I 300 millioen zal inhouden. Bij gelegenheid van het aen-jarig be staan heeft de Herstelbank een jubileum boek „Tien jaar economisch leven in Ne derland" 't licht, doen zien. Van de tien ar tikelen noemen wij die van drs J. F. Posthuma „Tien jaar Hen-elbank". van prof. dr G. M. Verrijn Stuart „Tien jaar bankpolitiek", van prof. G. Brouwers „Tien jaar economische politiek" en van prof. dr M. J. H. Smeets „Tien jaar over heidsfinanciën". Naar de directie van de N.V. Banjoe- wangi Thee en Rubber Cultuurmij mede deelt, is de onderneming „Sukamade" verkocht. De kooppenningen zijn inmid dels ontvangen, zodat de financierings spanningen bij deze maatschappij niet on aanzienlijk zijn verminderd. Ryoetaro Nemoto, minister van staat en eerste secretaris van het Japanse ka binet, heeft Zaterdag verklaard, dat de regering Hatojama tegen 17 November zal aftreden. Het parlement dat op die dag in buitengewone vergadering bijeen komt zon dan een nieuwe premier aan wijzen. De democratische regeringspartij van premier Hatojama, zou zich ongeveer 10 November met de liberale partij vereni gen. Naar Zaterdag in partijkringen ech ter verluidde zijn de onderhandelin gen hierover nog steeds gaande en staat het nog niet geheel vast, of een dergelij ke fusie tot stand zal komen. In het be vestigende geval zouden de twee partij en over voldoende zetels beschikken, om pogingen van de verenigde socialistische partij, de regering in de volgende parle mentaire zittingsperiode ten val te bren gen, te verijdelen. Intussen wordt in diplomatieke kringen verklaard, dat Hatojama en zijn kabinet na de fusie zullen aftreden om de vor ming van een nieuw kabinet mogelijk ta maken, waarin zowel liberale als conser vatieven zitting zullen hebben. Hét is nog niet bekend, of Hatojama dan wel Taketora Ogata, de leider van de liberale partij, aan het hoofd zal staan van de nieuwe coalitie. In Saarbrücken is Zaterdag een nieuwe „neutrale" regering beëdigd, die, totdat op 18 December nieuwe verkiezingen zullen plaats vinden, het Saargebied zal besturen. De 67-jarige Heinrich Welsch verkreeg van de Landtag de investituur. Slechts de vier communistische afgevaardigden stemden tegen hem. Tijdens een radiotoespraak ver klaarde de nieuwe premier, dat zijp kabinet zich als eerste taak stelt een nieuwe kieswet op te stellen. Welsch sprak er zijn voldoening over uit, dat de partijen, die bij het referendum de nederlaag geleden hadden, van „veel gematigdheid" hadden blijk gegeven. Ook dankte de nieuwe premier de Duitse en Franse regeringen en de commissie van de W.E.TJ. voor de me dewerking, die zij verleend hebben voor het vormen van de nieuwe re gering. Inmiddels heeft de Raad van de W.E.U. verklaard, dat zij het Franse voorstel dat ondersteund werd door de Westduitse regering om de Euro pese Saarcommissie „een nieuwe taak" te geven met voldoening aan vaardt De commissie, die eerst belast was met het toezicht op het referendum, zal nu verantwoordelijk zijn voor het toe zicht op de verkiezingen voor het nieuwe parlement. De Belgische minister van buiten landse zaken, Spaak, heeft Zaterdag in zijn kabinet weer besprekingen ge voerd met enkele zijner collega s en ambtenaren over het probleem der Belgisch-Nederlandse waterwegen teneinde de houding van België te be palen bij de onderhandelingen, die binnenkort met betrekking tot dit vraagstuk zullen worden gevoerd. In de week van 22 t/m 28 October was de stemming op de cacaomarkt weife lend en onzeker. De houding van kopers en verkopers werd dan ook grotendeels door deze stemming bepaald, aldus bericht ons de fa C. W. M. Heslenfeld te Amster dam. Belangstelling was er o.a. voof Franse cacao's waarvan het aanbod van Franse zijde echter schaars was, daar men de geboden prijzen te laag achtte, tri markt sloot rustig- GESLOTEN WEGENS .ALLERHEILIGEN NW BINNENWEG 201a ROTTERDAM - TEL. 52232 AERT VAN NESSTRAAT 25 De grootste sortering Alleen prima merken REPARATIES KUNSTGEBITTEN in een nait uur klaar Claes de Vrleselaan 21 Telefoon 37519 - Rotterdam een i Wij brengen ongeëvenaarde keuze in meer dan 50 model len in elke prijsklasse fylryoie/vz, WINKELCENTRUM-BINNENWEG TELEF. 110615 ROTTERDAM NOTARIS P. SCHABERG te Schiedam zal op VRIJDAGEN 4 en 11 NOV 1955. telkens v.m. 11 uur, in het GEBOUW ARCADE (R.K. Volksbondl. Lange Haven 71 te Schiedam, in het openb verkopen bij velling en afslag de nav. per celen te Schiedam: 1 en n. TWEE AFZ. TE VEI LEN WOONHUIZEN met open grond en erven aan de VISSERSTRAAT 22 en 24 resp. groot 52 c.a. en 57 c a Verhuurd voor resp f 5.40 en f 6.45 p.w. Grondbel. resp f 11.78 en f 11.80; Straatbel resp f 4.12 en f 4.12. III. HET WOONHUIS met open grond en erf aan de KORTE ACHTERWEG 5 groot 75 c.a. Verhuurd voor f 7.80 p.w. Grondbel. f 11.87; Straatbel t 4,14. IV. HET WOONHUIS met open grond en erf aan het BROERSVELD 153 groot 49 o.a. Verhuurd voor f 6.60 p.w. Grondbel- f 23.67: Straatbel t 8.32. V. HET WOONHUIS met open grond en erf aan de OOSTERSTRAAT 70 groot 71 c.a. Verhuurd voor f 7.75 p.w. Grondbel. f 15.25; Straatbel- t 5.33. De perc. I en II worden bij de afslag ook gecomb aangebo den. Aanv. en betaling 12 Dec '55. bezichtiging 2 en 3 Nov. 19os van 10-12 en van 2-4 uur lm en toeg.bew. t.k.v. de Notaris, Tulnlaan 102 (tel. 66283 en 68900). 1 I" AMERIKAANSE bieden U dm voordelen van voor de prijs van een kachel I TECHNO IMPORT n.v. ROTTERDAM Het Bestuur van de Stichting «e DELFT vraagt voor spoedige Indiensttreding een Enige ervaring op hdt gebied van secretariaat- en arcnlefwerkzaamheden strekt tot aanbeveling. Eigenhandig geschreven sollicitaties (voorzien van pasfoto) te richten aan het Bestuur, Kanaalstraat 10 te Delft. Lederen e'er, Alle ROBINSON jongens schoenen met de Robinson- garantie-rubberzool hebben bovendien een EXTRA leren tussenzool. Onont beerlijk voor de gezondheid! Slechts zó kunnen de voeten van uw jongens normaal „ademen." Slechts zó houden uw jongens gezonde en sterke voeten! Een levensbelang! Talloze Nederlandse moeders kopen deze schoenen al jaren, omdat ze zijn voorzien van: 1) een lederen binnenzool 2) een extra lederen GEZONDHEIDS-tussenzool 3) een rubberloopzool, die wij voor minstens 6 maanden garanderen. Koop nü jongensmolières met de ROBINSON GARANTIE-zool, dan hebt u daar de gehele winter geen omkijken meer naar! 32-35 f 15.90 36-40 f 17.90 binnenzool Rubber, loopzooi Maten 27-31 m Wij vragen voor ons bedrijf te Rotterdam een flinke g Leeftijd 18-23 jaar; alsmede een ter opleiding in de expeditie, plm. 16 jaar. Sollicitaties aan ons kantoor Witte de Withstraat 16, Rotterdam. Met Uvv advertentie in de dagbladen zit U mee aan de .conferentie-taf el". Ruk, dat ziet er goed uit" zegt men tr die gezinnen en men wtjst naar Uw advertentie. Zó worden nieuwe Klanten gewonnen Hee, wat zaken zijn op deze wijze groot geworden en groot gebleven! Adverteren in de dagbladen, denk daar eens over na! Het kost zo weinig per contract, het levert zo veel op. of gelijkwaardige ontwikkeling bestaat mogelijkheid tot plaatsing in een administratieve functie bij de Postcheque- en Girodienst te 's-Gravenhage op aan trekkelijke voorwaarden. Belanghebbenden kunnen mondeling solliciteren en verder alle gewenste inlichtingen omtrent salaris en reiskosten-vergoeding enz. verkrijgen. Daartoe zal door de Postchèque- en Girodienst zitting worden gehouden in de avonduren, t.w. van 19.00 tot 21.00 uur te Rotterdam; Groothandels gebouw, Stationsplein 45, ingang A, op woensdag 2 november, donderdag 3 november en op vrijdag 4 november. Zij, die zich niet persoonlijk kunnen aanmelden, worden verzocht zich schriftelijk te wenden tot de Spaarneplein 2, 's-Gravenhage. üij de Gemeentelijke Accountantsdienst kan worden geplaatst een ambtenaar ter assistentie van een der accountants Aanstelling vindt, al naar gelang van leeftijd, ervaring en bekwaamheid, plaats in de rang van Salarisgrenzen onderscheidenlijk: f. 3.024,- - f. 4.152,-; f. 3.384,- t 4.536 - en f. 3.960,— - f. 5.160,- Gegadigden moeten in het bezit zijn van hei diploma 5-jarige H. B. S„ Handelsdagschool, Mulo of daarmede gelijk te stellen diploma en van het practijkdiploma Boekhouden. Zij moeten voorts beschikken over een goede algemene ontwikkeling, tact en beschaafde om gangsvormen. Reflectanten dienen hun uitvoerige, eigenhandig geschreven sollicitatie, met vermelding van geboortedatum en -plaats, binnen 14 dagen ondfer no. A 165 te zenden aan de Directeur van het Gemeentelijk Bureau voor Personeelsvoor ziening, Kerkplein 3, 's-Gravenhage. 1-85 I OPYBlGH! STUDIO A VAN 8a. Buiten adem kwam hij aanlopen en riep. „Help kapitein, help. Barbaren met be renmutsen! Woeste kerels met snorren! Een hele massa! Uit de tunnel!" „Goeie grutjes!" zei Cacalobbo geschrokken. „Berenmutsen en snorren? Dat kunnen alleen maar kozakken zijn!" En ja hoor, dra ging het gerucht van mond tot mond, dat de kozakken gekomen waren. Dat gaf een consternatie, waarbij onnodig veel geschreeuwd werd en onno dig veel met de handen werd gezwaaid. Doch toen nam Vittorio Cacalobbo wederom een krasse maatregel. Hij brulde: „Achter waartsmars!!'' En meer hoefde deze waardige nazaat der klassieke Romeinen niet te zeggen, want d.e terugtocht dat was iets waarin zijn bergjagers werke lijk buitengewoon bedreven waren. Zij draai den zich als één man un en renden alsof hun leven er van af hing. Wanneer er nu echter iemand mocht zijn, die meent, dat ze zo hard terugrenden, omdat ze bang waren, dan kunnen we alleen maar zeggen, dat die ie mand zich zwaar vergist. De bergjagers van Cacalobbo waren niet bang. Zij hunker den zelfs naar de strijd tegen de woeste Kozakken met hun snorren en berenmutsen. Ze liepen alléén maar hard terug, omdat zé betere stellingen wilden betrekken, gepaard gaande met een frontverkorting. Zulke stel lingen worden altijd egelstellingen genoemd en men vindt ze hoofdzakelijk bij legers, die gewend zijn al overwinnende terug te trekken. Hoe kundig ze nu waren in het be trekken van deze egelstellingen blijkt wel uit het plaatje. De rennende horde verdween als bij toverslag in een groot bos en als we héél goed speuren, dan kunnen we slechts twee militairen ontdekken. Hun camouflage was dus waarlijk een meesterstukje. Let maar eens op dat fijne trekje van die liggen de soldaat, die bebladerde takjes in zijn helm netje heeft gedaan, zodat men hem wellicht voor een struikgewasje verslijten zou. En wie zou nu gedacht hébben, dat 't dennebpompje op de achtergrond eigenlijk een gecamoufleer de tank was, als hij de loop niet had gezien.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 10