Toenemende belangstelling in V.S. voor buitenlandse waarden Te weinig recreatiegebied in Zuid-Holland Vlaanderen eerde frater Mathias Dulles morgen naar Franco Vermindering risico's door aankoop van depotf ractiebe wij zen Gedacliteniskerk aan de Birmaspoorweg Sociaal-ethische vraag stukken in het Horecaf-bedrijf In de Grevelingen uitkomst verwacht Minister Beven naar Londen Benoemingen Bisdom Haarlem PAGINA 3 OLIERAFFINAGE TE ABADAN Eerste jaar na hervatting productie leverde verlies van vele millioenen pond sterling VAN REVOLUTIONAIR SOCIALIST TOT BENE DICTIJNERMONNIK ADRESBOEK Ter gedachtenis aan de duizenden krijgsgevangen soldaten, die in de oorlog zijn omgekomen, bij de aanleg van de „spoorweg des doods" tusen Bangkok en Rangoon heeft mgr P. Carretto, aposto lisch vicaris van Ratburi (Siam) enige tijd geleden naast het grote militaire kerkhof van Kanburi een kerk geconsa creerd, welke is toegewijd aan Maria Ko ningin van de wereld. Deze kerk is tot stand gekomen op ver zoek van vele Nederlanders, die daar hebben gewerkt en van de familieleden van de gevallenen. Zij wordt voorlopig bediend door de paters Salesianen van Don Bosco, die op 11 kilometer afstand in Thamiang een missiepost hebben. El ke veertien dagen zullen zij erheen gaan, maar het is de bedoeling, dat zij er zich zo spoedig mogelijk blijvend zullen ves tigen. Kanburi heeft twee militaire kerkhoven Het grootste is dat van Kanburi zelf en het andere ligt 2 km. verder bij Ciun Kai. Er liggen 11.000 soldaten begraven, meest Nederlanders, Engelsen en Australiërs. De kerk heeft de vorm van een mau soleum en ligt juist naast het grootste kerkhof. Architect was Don A Ceccarelli Salesiaan van Don Bosco. Zij is 16 m- lang, 10 m. breed en 12 m. hoog. Aan de beide zijwanden zullen stenen worden aangebracht met de namen van alle sol daten, die daar begraven liggen. De inwijding werd bijgewoond door mr N. A. J. Voogd namens de Nederlands» regering en verder door vertegenwoordi gers van de Engelse en de Australische regering. Iets nieuws op dit gebied is het plan, dat, naar verluidt, overwogen wordt om in het buitenland de Amerikaanse idee van het „onderlinge fonds" ingang te doen vinden tot dat doel koopt een vereniging van grotendeels kleine effectenbezitter» effecten van eerste-klasonderncmingen voor gezamenlijke rekening aan. Naar verluidt zal de International Resources Fund, die ressorteert onder de Capital Re search and Management Company of Los Angeles, Californië, tot dit doel via New Yorkse bankiers een aandelen-emissie uit schrijven. Men neemt aan dat het aande lenbezit van het fonds voor gelijke delen uit Amerikaanse en buitenlandse stukken zal bestaan. Ve aankomst van het Koninklijke Paar op het vliegveld Zanderij in Suriname, waar een groep Indianen ter begroeting aanwezig was. De katholieke en christelijke organisa- uj -1-* Hotel-, Café- en Restaurant- X van .frankrijk, Zwitserland, Bel- jp®. Oostenrijk, Duitsland en Nederland hebbei, een internationale commissie voor sociaal-ethische vraagstukken in het H.C.R.-bedrijf in het leven geroepen, wel ke om de drie maanden verslag zal uit brengen over de verrichte arbeid en de bereikte resultaten. Eenmaal per jaar zal een congres worden gehouden. Een bu reau werd gevormd met als voorzitter pastoor W. Wester' oven (IJmui X twee de-voorzitter, abbé Pont (Genève), pen ningmeester dr Schap (Zürich), commis saris mej. Ruttiman (Zürich) en secre taris Hans Englisch. Het secretariaat is gevestigd in Keulen. Tot de oprichting van de conferentie zijn afgevaardigden uit genoemde landen over gegaan tijdens een internationaal congres voor sociaal-ethische vragen, dat dezer dagen te Flüenli (Zwitserland) is gehou den. Behalve pastoor Westerhoven voor Hocros, waren van Nederlar.nse zijde aan wezig de zeereerw. heer G. Spronk, re gent van de katholieke hotelvakschool, te Maastricht en de heren P. J. Elsinga voor de christelijke bond en J. F. van Bijs- terveld voor ,St. Antonius". teur van het „Zuidhollands Landschap" Zaterdagavond een overzicht gegeven van de problemen, waarvoor men zich in Zuid Holland gesteld ziet ten aanzien van de recreataie. Reeds thans is er een gewel dig tekort aan de recreatiemogelijkheid in de vrije natuur, een tekort, dat jaarlijks zal toenemen, omdat niet alleen de be volking van deze provincie in snel tem po groeit, maar ook doordat de werken de bevolking over het algemeen over steeds meer vrije tijd cte beschikking krijgt. De afdamming van de Brielse Maas heeft 600 ha water voor de watersport op geleverd, waarbij een oeverstrook van in doorsnee 40 m. breedte gelegenheid tot recreatie aan de oevers biedt. Een fiets pad rond het gehele gebied maakt het ook gemakkelijk toegankelijk. Met de uitvoering van het deltaplan voor ogen meende men ook bij de afdam ming van het Haringvliet de beschikking te krijgen over een recreatiegebied waar mee men een zeer belangrijk deel van het tekort zou kunnen opvangen, doch bij de nadere uitwerking van de Deltaplan nen werd het Haringvliet bestemd voor tijaflaat, waardoor men voor het feit zal komen te staan, dat de oevers her haaldelijk door zout water zullen wor den bespoeld, zodat een beplaning niet mogelijk zal zijn. Thans zijn de ogen gevestigd op d» Grevelingen, in welk gebied velerlei mo gelijkheden kunnen worden geschapen. Ook de afstand acht men geen moeilijk heid. aangezien men ook thans voor het bereiken van de kunst ook afstanden van omstreeks 40 kilometer aflegt. Een ande re methode om de recreatie in de vrije natuur mogelijk te maken heeft men ge vonden in het ontwerpen van een uitge breid net van rijwielpaden door de ge hele provincie, waarvan een belangrijk deel reeds is uitgevoerd. Door de pro vincie is voorts een film over het polder gebied in circulatie gebracht, waardoor men tot een grotere spreiding van het recreatiezoekend publiek wil trachten te komen. donck, zal Pieter van der Meer het ka tholieke Vlaanderen nooit kunnen verge ten. Tenslotte zelf het woord nemend, zeide frater Mathias dat hij van deze hulde maar het voorwendsel, de aanleiding was. Men huldigde geen monnik. 'Men huldig de alleen het werk van God. Hij sprak vervolgens over de onmetelijke rijkdom van het geloof, .Het toeval bestaat niet, het is dan ook geen toeval, dat hij hier als Benedictijn stond in deze stad, waar hij 55 jaar geleden als revolutionnair so cialist droomde van een aardsparadijs zon der God. Hij was een ongedoopte heiden, zeide hij. Dom, aartsdom. Hij had wel in Amsterdam een academische graad ver worven, maar geen wijsheid. Hier in Brussel maakte hij kennis met een af vallige katholieke vrouw. Het was een harer kinderen, die hen later met kinder vrager, hun blikken deed richten naar de Kerk. „Wij hadden niets, maar door het doopsel ontvingen wij alles". Daarom heeft frater Mathias alleen maar aan anderen willen helpen doorgeven, wat hij zelf ontvangen had. „Er was dus geen heden om hem te huldigen", zo besloot hij zijn toespraak. Minister Beyen, die deze week enkele dagen in Londen zal doorbrengen om te spreken voor het Brits-Nederlands genoot schap en de buitenlandse persvereniging zal daar Dinsdag ook een bespreking hebben met premier Eden op Downing Street 10, na een lunch met minister van staat Lord Reading. Woensdag zal mr Beyen een samenkomst hebben met de Britse minister van financiën Butler, op diens departement. De grote olieraffinaderij in Perzië te Abadan heeft in het eerste jaar, dat zü na de bijlegging van het geschil tussen de Perzische regering en de Eagle Iranian Oil Comp, weer in bedrijf is geweest, een verlies geleden van vele millioenen pond sterling. Desondanks beschouwen de leden van het consortium van Britse. Amerikaanse Nederlandse en Franse oliemaatschap pijen, die deze raffinaderij thans exploi teren. dit eerste jaar. dat loopt tot 31 October a.s., als een groot succes. In dit jaar is gebleken, dat er op uitste kende wijze kan worden samengewerkt tussen Perzische en buitenlandse olie- deskundigen. Momenteel werkt de raf finaderij op een derde van haar capa citeit. Tegen 1957 hoopt men op twee derde van de capaciteit te kunnen wer ken. In 1955 hoopt men in totaal 16 millioen ton ruwe olie te winnen, waarvan 7 millioen ton worden geraffineerd. Voor 1956 wordt een productie van ruwe olie geraamd van 25 millioen ton. waarvan 11 millioen ton zullen worden geraffi neerd. terwijl voor 1957 een productie van ruwe olie wordt geraamd van 32 millioen ton. waarvan 15 millioen ton zullen worden geraffineerd. In 1950. het record-productiejaar onder de vroegere eigenaars, werd een productie van ruwe olie geboekt van 32 millioen ton, waar van 25 millioen ton werden geraffineerd. (Telefonisch van onze Brusselse corres pondent). De bekende bekeerling en letterkundige, Pieter van der Meer de Walcheren, thans frater Mathias in de Benedictijnerabdij van Oosterhout is op 10 September 75 jaar geworden. Hoewel wat laat hebben vrienden uit België die gelegenheid niet willen laten voorbijgaan zonder aan de jarige te zeggen, hoe groot de genegen heid is, die het katholieke Vlaanderen, waar hij in de loop van zijn leven ontel bare voordrachten heeft gehouden, hem toedraagt. .In dat verband had in een der zalen van het Paleis voor Schone Kun sten te Brussel Zondagmiddag een acade. mische zitting plaats. Naast de gevierde merkten wij daar o..m.. op mgr dr H. van Wayenberg, wijbisschop van Mechelen en rector-magnificus van Leuven, de abten van Oosterhout, Affligem en Tongerlo en andere geestelijke autoriteiten en veel letterkundigen. De plechtigheid begon met een inlei dend woord van de Vlaamse schrijver Emiel van Hemeldonck, die verklaarde, dat de dankbare vrienden de man wil den huldigen, die als een echte kruisvaar der door deze gouwen is gegaan, overal het goede zaad zaaiend en onderweg ook de Vlaamse cultuur verrijkend. Spr. gaf vervolgens voorlezing van een brief van de primaat van België. .De kardinaal zeg de daarin o.m. zich gaarne aan te sluiten bij de talrijke vrienden, die frater Ma thias hun blijken geven van bewondering, erkentelijkheid en trouw en genegenheid. De kardinaal wees vervolgens op diens genaderijk leven Hij heeft God verzocht en gevonden en daarna zijn hart en geest in dienst gesteld van de Kerk. Hij hoopt nu zijn roeping te voltooien met het priesterschap. God is steeds een veilige gids geweest voor degenen, die Hem zoch ten en mochten ontmoeten. Tot zover de kardinaal. Er was ook een schrijven van de bis schop van Gent. Als eerste spreker trad hierna op pater dr J. H. Walgrave O.P., prior der Bene dictijnen te Leuven, die meer speciaal over de apostolische geest van Pieter van der Meer handelde. Zijn leven was be zield in een diep hunkeren naar gemeen schap. naar de aanwezigheid van God. Het is de ware eenzame, die gemeenzaam is. God heeft zijn schreden geleid en mede door het geloof in het licht van Zijn aan schijn gesteld. Kanunnik dr J. Heuschen, president van het groot-seminarie van Luik had het vervolgens over de gevierde als: de begenadigde van God, waarna nog enkele woorden werden gesproken door dr Mar cel Grijpdonck, cultureel adviseur van de provincie Oost-Vlaanderen. Tussen de spreekbeurten in werden door kinderkoren van katholieke onder wijsinstellingen van Brussel liederen ge zongen van Bach en oud Nederlandse liederen. De heer Emiel van Hemeldonck liet tenslotte aan frater Mathias door een kindje het geschenk van Vlaanderen overhandigen: een bedrag onder cou vert, waarmee de helft zal kunnen be taald worden van een nieuw altaar in de abdij van Oosterhout, waar frater Ma thias hoopt na zijn priesterwijding over een jaar zijn eerste H. Mis op'te dragen. Staande aar. dit altaar, zeide Van Hemel- Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft op zijn verzoek, om gezondheids redenen, eervol ontslag verleend aan de hoogeerw. heer mgr W. J. Pompe als Deken van het dekenaat 's-Graven- hage en als pastoor van de St. Jacobus parochie te Den Haag en benoemd als deken van het dekenaat 's-Gravenhage en tot pastoor van genoemde parochie de zeereerw. heer W. A. E. Bokeloh, die rector was van het gesticht „De Voor zienigheid" te Scheveningen. Z.H. Exc. heeft benoemd tot pastoor te Haarlem (H. H. Elisabeth en Barbara) de zeereerw. heer S. Mol; tot pastoor te Waarland de weleerw. heer N. Buur man. die kapelaan was te Den Haag (H. Liduina); tot pastoor te Breezand. de zeereerw. heer J. A. van Ettinger; tot pastoor te De Lijnden, de weleerw. heer J. B. Schotten, die rector was te Amster dam (O.L. Vr. Gasthuis). De nieuwe deken van Den Haag is 31 October 1902 in Amsterdam geboren en op 29 Mei 1926 priester gewijd. Nadat hij korte tüd kapelaan was geweest in Bo venkerk en 's-Gravenhage (H. Ger. Ma- jella), werd hij 3 Augustus 1928 benoemd tot. leraar aan het kleinseminarie Hage- veld. Op 15 Augustus 1936 volgde zijn be noeming aan „De Voorzienigheid". Se dert jaren is rector Bokeloh verbonden aan het diocesaan sociaal-charitatief cen trum in het bisdom Haarlem. Bij A. W. Sijthoff's Uitgeversmaatschap pij te Leiden is verschenen Sijthoff's adresboek voor de Ned. boekhandel, het couranten- en tijdschriftenwezen, de gra fische bedrijven en aanverwante vakken 92ste jaargang 1955.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3