Balmain toonde zijn creaties voor de herfst Tweede-Kamerleden vragen STRENGER OPTREDEN TEGEN VERKEERSZONDAARS Gebied boven Noorse Poolcirkel uit eeuwen durend isolement verlost MAANDAG 31 OCTOBER 1955 PAGINA 5 v Vliegtuigen en kabeljauw HERFST IN BODÖ Borend naar rijkdom Zwerftocht langs de Poolcirkel Geestelijken als ambte naar burgerlijke stand? Schepen liepen te water Sleepboot voor Wijsmuller Sovjet-Unie laat vier Nederlanders vrij DUITSE DODENHERDENKING IN IJSSELSTEIJN De Indonesische verkiezingen P.N.I. vergroot haar voorsprong Auto reed tegen winkelpui Drie gewondenvijf fietsen in puin Hengelo De vrouw deed haar intrede in het hoofdbestuur Vele bondsactiviteiten Federatieve samenwerking Op voorstel van het hoofdbestuur ver enigde de vergadering zich met het voor nemen van A.R.K.O. om contact op te ne- en met andere officieren-verenigingen ulaD1?.! Deze samenwerking wordt rn^i, s een bundeling op federatieve felf?tav^^arbU eIkR T'artncr zijn eigen pinïüi i j? °,a- *en aanzien van prin- cipiele levenshouding behoudt. Joke Madame d automne 1955 Geen H-Iijn, geen A-lijn maar de lijn-Balmain Vragen over nieuwe Bisdommen NEDERLANDS SCHIP BIJ BONN GEZONKEN door MARTIN W. DUYZINGS De weg der vele doden LONDSDAL (NORDLAND), October. IN LöNSDAL vroor het negen volle graden. De nacht had daar niets verontrustends meer.. Er hing, met tere contouren een roestrode maan in een met klare sterren volge?aaide hemel. De wind die, nauwelijks twintig mijlen verder naar het Westen, guur en gierend over de fjordweg loeide, met vla gen van kille regen en buien vol kleffe naar de knoes. tige aarde dwarrelende sneeuw, liep vóór hij Lönsdal bereiken kon, te pletter op een bergketen, die hoog boven de stille vallei met wit opblinkende sneeuw toppen als een vroege Kerstkaart in het milde maan licht te glinsteren lag. De nachten waren nu al lang, daar boven de Poolcirkel. In stille, naar vis, traan en teer geurende kustplaatsjes als Bodö en Rörstad dreef dreigend de herfst de wolken laag over de fjord. Dat verstikte daar des middags tegen half vijf ook het laatste, grauwe glimpje daglicht. Dan leken plaats jes als Bodö en Rörstad als twee kille druppels wa ter op het décor van een bijzonder sombere Noorse trilogie. Dan kropen in de kleine haven van Bodo, achter de verveloze loodsen van „Det Nordlandske Dampskibsselskap" de vissersscheepjes dicht opeen een zacht deinend bos vol in de herfststorm zwie pende masten; dan gloeiden in de hoofdstraat spook achtig slechts twee giftig door het donker en de re gen borende vlekken neon in de leegte een gemeen groene slagzin van de S.A.S. en een vaalrood uit hangbord van het FRAM-KINO, het enige vermaaks- oord ter plaatse; dan scheurde, met telkens dezelfde tussenpozen, slechts het geluid der ontploffingen op het vliegveld door de stilte. Het was een der Noordelijkste vliegvelden ter we reld, men boorde er met enorme ladingen spring stof nu straaljagerhangars in de rotsen. De experts meenden, dat de nieuwe hangars, verborgen in de hoge, naakte rotswand, zelfs tegen een vijandelijke aanval met atoombommen bestand zouden blijken. In Bodö zat men 's avonds stil en gespannen naar die ontploffingen op het vliegveld te luisteren. Men zei, dat ginds aan de grens nabij Kirkenes, de Russen even nijver bezig waren enorme installaties te bou wen voor het afvuren van geleide projectielen voor gebruik op lange afstand.. Men zei voorts, dat de Rus sen hun lanceerbuizen bij voorbaat alvast op dat nieuwe enorme vliegveld van Bodö richtten. Men vond dat in Bodö geen prettige veronderstelling. Het was pas vijftien jaar geleden, dat het vissersstadje in de jongste wereldoorlog zorgvuldig met de grond gelijk was gemaakt. Het stadje was nu her bouwd. Slechts dominee had zijn nieuwe kerk nog in de steigers, doch voor het overige vond men er nog maar weinig sporen van het drama, dat zich gedurende de oorlog hier in het hoge Noorden heeft afgespeeld, het drama der verbrande sarde. Men had er nu een vlieg verbinding met Trondheim, Oslo en de rest van de wereld. Men had er een .Grand Hotel" met een com fort, dat gij benoorden de Poolcirkel niet verwacht aan te treffen. En de haveninstallatie was beter dan die van voor de oorlog en de stad had met staatssteun een ultra-moderne visdroogfabriek gekregen met een capaciteit van 1,2 millioen kg gedroogte kabeljauw per jaar (dit jaar haalde men overigens slechts 800 000 kg, er werd zo bar veel kabeljauw niet meer gevangen in de wateren rond de Lofoten.) Er woonden al weer bijna negenduizend mensen In eenvoudige, egale doch royaal gebouwde houten huizen, en voor het overige was er dan die weg, die langs de fjord, bijna honderd kilometer diep het bin nenland in, tot in Lönsdal reikte. Daar in Lönsdal, be gon in een stille vallei de spoorlijn naar het Zuiden; in Bodö had men enige decennia achtereen vergeefs op die weg en op een aansluiting met de spoorlijn zitten wachten. Wolken, sneeuiu en enkele magere uren daglicht. Er was, zo had men de vreemdeling in Oslo al gemeld, benoorden de Poolcirkel veel veranderd, se dert daar in 1940 de oorlog als een alles verwoesten de steekvlam langs de fjorden loeide. Drie „vergeten provincies" Nordland, Troms en Finmark wa ren eindelijk verlost uit een isolement, dat eeuwen had geduurd. Als men in 1939 niet van een kustvaarder gebruik maakte, hield benoorden Trondheim de wereld prac- tisch op te bestaan. Daar liep ook de laatste berijd bare weg dood op de rotsen, daar reikte de spoor lijn niet Noordelijker dan Mosjoën, een toen nog vol komen onbeduidend gat aan het eind van de Vefsn- fjord. Wat de Duitsers er in 1940 vonden, was wat men een „probleemgebied zonder een voor de hand liggende oplos sing" noemde; een volk van vissermannetjes met te klein en verouderd materiaal en van weinig efficiënt met de koppige rotsige bodem woe kerende boertjes, wier bezit tingen zelden verder reikten dan tien schapen en een handvol magere geiten. Een gebied, dat niettemin over een mateloze natuurlijke rijkdom beschikt, doch dat deze rijkdom nimmer aanboren kon, omdat het ge ïsoleerd Was en arm en historisch te zéér met de visvangst en de iandbauw vergroeid, en ook wei wat vergeten. De rijkdom heet: water; de rijkdom heet: kracht Overal langs de fjorden in het Noorden diep in het binnenland nog meer dan dichter bij de kust storten wit schuimend fantastische watervallen nau welijks te schatten watermassa's omlaag in de klo ven en de weinige valleien, die al dat water nauwe lijks verwerken kunnen. Als men al deze waterkracht zou kunnen opvan gen in turbines van electrische centrales, zou Noor wegen in staat zijn, jaarlijks niet minder dan 12.267.000 kilowatt/u. aan uiterst goedkope en voor bepaalde industrieën ongemeen aantrekkelijke electriciteit te leveren. Doch nog altijd gaat, bij gebrek aan centrales, j in Noorwegen ieder jaar bijna tien millioen Kilowatt/u.' I Het bekende Haarlemse geval, waarin door een priester een kerkelijk huwelijk werd voltrokken tussen een man, die naar burgerlijk recht nog met een andere vrouw getrouwd was en een ongehuwde vrouw, terwijl dit huwelijk niet door een burgerlijk huwelijk was voorafgegaan (uiteraard niet, aangezien immers de- man reeds getrouwd was), gaf aan tal van Tweede-Kamerleden blijkens het voorlopig verslag over de ontwerp begroting van Justitie aanleiding tot vra gen en beschouwingen. Velen wilden van de minister gaarne vernemen of veel of weinig gevallen van deze aard te zijner kennis zijn gekomen. Voorts vroegen zij, of het waar is, dat de bedoelde priester strafvervolging heeft voorkomen door het betalen van de maximumboete van 600. Vele andere leden wilden uitdrukkelijk verklaren, dat zij de handelwijze van de bewuste priester geenszins wilden goed praten. Hij heeft een strafbaar feit ge pleegd en dat had hij ook naar hun me ning niet behoren te doen. Verscheidene andere leden achtten het in beginsel een moeilijk te beantwoorden vraag, of men de mensen vrij moet la ten om hun huwelijk uitsluitend kerke lijk en niet burgerlijk te doen voltrekken. Zij zouden geen principieel bezwaar heb ben tegen een regeling, waarbij geeste lijken zouden kunnen optreden als ambte naren van de burgerlijke stand, indien zou blijken, dat daarmee aan een ernsti ge wens van grote groepen der bevolking zou kunnen worden voldaan en indien daarvoor een practisch bruikbare rege ling zou kunnen worden gevonden. Maar het spreekt wel vanzelf, dat de geestelijke ook dan een huwelijk slechts zou mogen voltrekken, indien het aan de eisen van het burgerlijk recht voldoet. Zaterdagmiddag is de tewaterlating ge schied van het motorvrachtschip „Ban- da", dat bij C. van der Giessen en Zonen's scheepswerven N.V. te Krimpen a. d. IJs- sel is gebouwd voor de N.V. Stoomvaart mij „Nederland". De plechtigheid werd sober gehouden wegens het overlijden van de president-commissaris van deze maatschappij, de heer M. P. Voüte. Zijn echtgenote, mevr. C. L. T. A. Voüte Holtzman, zou aanvankelijk het schip do pen. In haar plaats was nu mevr. M. de Josselin de JongLaman Trip, echtge note van een der directeuren van de „Ne derland", bereid gevonden de laatste be letselen weg te nemen. De „Banda" is het eerste van een serie van vijf schepen van een nieuw type, die de „Nederland" bij een drietal werven in bestelling heeft. Drie zusterschepen wor den bij de Machinefabriek en Scheeps werf P. Smit jr N.V. gebouwd, en de Ne derlandse Dok- en Scheepsbouwmij le vert het vijfde schip. Naast het m.s. „Banda" heeft de „Ne derland" bij Van der Giessen nóg in be stelling drie 13.000 tons motorvrachtsche pen van het type „Karimata"/„Karimun", die in 1957, '58, en '59 zullen worden op geleverd. r De „Banda" zal in het begin van het volgende jaar aan de rederij worden over gedragen. Van een der hellingen van de scheeps werf Jonker en Stans te Hendrik-Ido- Ambacht is Zaterdag met goed gevolg te water gelaten de zeesleep- en bergings boot „Titan", die voor rekening van de N.V. Zeesleep- en bergingsbedrijf Wijs muller IJmuiden is gebouwd. Het schip heeft een lengte over alles van 31.50 meter, breedte 8.20 meter en hoogte 4.20 meter. De capaciteit van de Bolnes-motoren bedraagt 1200 pk. De doopplechtigheid werd verricht door me vrouw De Man, echtgenote van de haven meester van IJmuiden. Hoewel men er zich van bewust is. dat de regeling van het verkeer in de eerste plaats tot de bemoeienissen van de minister van Verkeer en Waterstaat behoort, willen de Tweede-Kamerleden toch ook bij de begroting van Justitie de vraag ter sprake brengen, in hoe verre door strafrechtelijke maatregelen de verkeerveiligheid kan worden ver hoogd, aldus blijkt uit het voorlopige verslag over de ontwerp-begroting 1956 van dit departement. Vele leden zouden de suggestie aan de hand willen doen aan het tweede boek van het Wetboek van Strafrecht, dat re gelingen bevat ten aanzien van tal van speciale delicten, een titel toe te voegen betreffende verkeersmisdrijven. Hierin zouden dan o.a. kunnen worden opgeno men de misdreven, welke thans zijn om schreven in de Wegenverkeerswet, maar daaraan zou een aantal andere verkeers misdrijven kunnen worden toegevoegd. Deze leden dachten hierbij o.a. aan een speciale bestraffing van het z.g. ,,joy riding". Het zou ook de mogelijkheid openen om. door deze delicten deel te doen uit maken van het gecodificeerde strafrecht de bedreigde straffen belangrijk te ver hogen. Deze leden hadden nl. de indruk dat de maximaal opgelegde straffen voor verkeersdelicten niet meer correspon deren met het reële gevaar en ook niet met het heersende rechtsgevoel. Is het juist, zo vragen zij, dat binnenkort de indiening van een wetsontwerp kan wor den verwacht, dat de maximumstrafbe dreiging tegen dronken automobilisten zal verhogen. Andere leden konden zich bij de aan drang om de verkeersmisdrijven over te brengen naar het Wetboek van Straf recht niet aansluiten. Acht men de maxima te laag en voor verhoging hiervan zouden ook deze leden wel ge voelen dan kan men deze evengoed verhogen in de Wegenverkeerswet. Over brenging naar het Wetboek van Straf recht zou daarentegen allerlei moeilijk heden opleveren bij de omschrijving. Een andere mogelijkheid, welke men gaarne onderzocht zou willen zien, be treft de uitsluiting van de verplichting van de verzekeraar tot vergoeding van de Het ministerie va.n Buitenlandse Zaken heeft van Hr Ms ambassadeur in Moskou bericht ontvangen, dat binnenkort we derom vier Nederlanders door de Sovjet- Unie uit gevangenschap zullen worden vrijgelaten. Hun namen zijn: A. G. P. Beernink (geb. te Kleef, 13-7-1920), H. Boose, (geb te Rotterdam, 19-10-1917), jhr W. A. G. van Panhuys (geb, te Wiesbaden, 22-10- 104) en M. A. van den Wijngaardt (geb. te Breda 15-8-1905). Honderden en honderden Duitsers hebben Zondag een bezoek gebracht aan Duitse kerkhof te IJsselsteijn bij Venray. Allen hebben kransen'en bloemen meegebracht naar de graven van hun gesneuvelden, die aldaar be graven liggen. Dinsdag en Woensdag (Allerheiligen en Allerzielen) ver wacht men nog een grotere toeloop, daar diverse Duitse reisbureau's extra busdiensten naar Venray hebben ge organiseerd. eigen schade van hen. die onder de in vloed van alcohol rijden. De verzeke ringsmaatschappijen durven vermoede lijk om concurrentieredenen. deze uit sluiting niet aan. Zou zij echter niet een rem kunnen zijn op het rijden door per sonen die alcohol gebruikt hebben? Overigens was men het er over eens. dat wettelijke bepalingen alleen, ook in dien ze eventueel zouden worden ver scherpt niet voldoende zijn om de vei ligheid van het verkeer te waarborgen. Versterking van het politietoezicht zal daartoe zeker eveneens nodig zijn. Volgens het voorlopige stemmen- cijfer der verkiezingsuitslagen is de P.N.I. thans boven de acht millioen stemmen gekomen en heeft deze partij daarmee wederom haar voorsprong op de Masjoemi vergroot. De landelijke stand is thans in millioenen stemmen: PNI 8.06, Hasjoemi 7:7, Nahdatul Ulama 6.4 en de PKI 6.05. Dit resultaat is bekend geworden na de nadere uitslagen van de Weste lijke kleine Soenda-eilanden, waar de P.N.I. haar stemmental meer dan ver dubbeld zag en waar ook de PSI (Par- tai Sodalis Indonesia) winst boekte. (Van onze correspondent) Een auto bestuurd door een ruim vijf tigjarige dame die nog niet in het bezit was van een rijbewijs (zij zou binnenkort haar examen daarvoor doen), heeft grote consternatie veroorzaakt in he Bussum- se winkelcentrum. Zij reed op de drukke Zaterdagmiddag in de Havenstraat, een drukke winkelstraat en wilde de scherpe bocht naar de Brinklaan nemen, eveneens een drukke winkelstraat, welke tevens de verbindingsweg vormt tussen Hilversum via Bussum, naar Naarden. Zij nam de bocht veel te ruim, waarop haar 23-jarige zoon, die naast haar zat en wel in het bezit van een rijbewijs was, haar wilde corrigeren. Hij trapte daarbij op de voet- rem althans dat dacht hij maar drukte het gaspedaal in. De auto schoot het trottoir op en botste tegen de pui van een groot modemagazijn waarvan de gro te spiegelruit toaal vernield werd. Een vijftal rijwielen, die daar in rijwielte gels geplaatst waren, werden tussen pui en auto totaal vernield, terwijl drie voorbijgangers twee meisjes van 17 en 19 jaar en een 33-jarige»man uit Naarden gegrepen werden. Hevig bloedend wer den zij het modemagazijn binnengebracht waar de eerste hulp verleend werd. De meisjes konden weer naar de ouderlijke woning gebracht worden met enige schaafwonden en vermoedelijk een lichte hersenschudding. De man moest naar het ziekenhuis worden overgebracht ter obser vatie. Hij had een shock opgelopen als mede verwondingen in de lies en aan de arm. Bristol Wanneer ingenieur Leslie Gardner in zijn nieuw gebouwd huis zal trekken, zal hij zijn kamers tegen de winter koude beschermen met flessen vol zonneschijn. Want de heer Gardner be weert het probleem om de zonnewarmte op te potten te hebben opgelost. Daar om heeft zijn nieuwe huis ook geen haarden, schoorstenen en 'o.v. centrale verwarming. Daarvoor in de plaats heeft hij een aantal stalen flessen gereed staan, die op een geheimzinnige wijze de zonnehitte binnen hun stalen wanden geperst hebben gekregen. De flessen hebben een voorraad zonnewarmte, die het huis voor achttien maanden kan be dienen. Bovendien is de gebottelde zon newarmte nog voldoende om te koken. Een tamme kraai met vandalenstreken, doch waarvan de eigenaar niet bekend is heeft een baby van zes weken oud van de familie Koudijzer in de Botha- straat lelijk toegetakeld. De moeder had het kleintje in een kinderwagen gelegd en even in de tuin neergezet oor iet plotselinge geschrei van e n je merkte zij, dat er iets niet m or was' Toen zij ging kijken schrok ze hevig, toen ze een kraai uit de wagen zag vliegen en het kindje bloedend zag ig- gen. De vogel had het meisje aan een der oogjes verschillende wonden toege bracht, terwijl ook de handjes en een der oortjes van de baby geraakt wer den. Wenen Een bekende Oostenrijkse geleerde werd in t945 gedwongen zijn huis te verlaten, omdat de Russen zijn woning tot Kommandatur bestemd hadden. Om dat hij niet wist. waarheen er zo gauw mee te gaan, begroef de Oostenrijker in zijn kelder een groot aantal Ro meinse Japanse en Chinese goudstuk ken en Bovendien nog de familiejuwe len Tien jaar lang moes- hij verzwij gen wat hij met de waardevolle voor werpen had gedaan en honderden arres tanten. die in de keld®!" van zlJn huis hun lot afwachtten, hebben de goud schat pal onder hun voeten gehad. Kort geleden, toen de vertrokken uit Oostenrijk, kon hij zich gaan overtui gen of zijn verborgen schat niet opge dolven was. Hij had geluk Drie tinnen dozen kwamen te voorschijn onder de vloer van de Kelcte^* de kostbaar- heden tl? waarde van ongeveer 80.000. waren in precies deze]Ifde istaat als waarin hij ze tien jaar geleden had be graven. Het congres, dat de Algemene R.K. Of- ficierenvereniging Zaterdag en Zondag in Maastricht heeft gehouden, heeft niet al- leen door de zeer bijzondere katholieke sfeer van het zuiden een apart cachet ge had, het kreeg door zijn, van vele züden hogelijk gewaardegrde, voortreffelijke organisatie nog een aantrekkelijkheid te meer. Maar een hoogtepunt vond het on getwijfeld in het moment, dat de hoofd aalmoezenier kolonel mgr H. J. J. M. vsn Straelen mededeling deed van de zeer bij zondere onderscheiding: Commandeur in de Orde van de H. Gregorius de Grote „classis militaris" met ster, welke Z.H. de Paus had verleend aan de A.R.K.O.-voor- zitter, iuit.-generaal A. G. J. M. F, van der Kroon. En dan was er n°£ de Mijlpaal m de organisatie-ontwikkeling: het opnemen in het hoofdbestuur van vier vertegenwoor digsters der vrouwelijke militaire dien- sten. Voordat de afgevaardigden in het Staargebouw werden begroet, hebben luit.-generaal Van der Kroon en majoor mr M. J. Koeken, resp.'voorzitter en sec retaris, met een delegatie der Maastricht se afdeling een bloemenhulde gebracht aan de Sterre der Zee, „de eerste Dame der stad", in wier bescherming A.R.K.O. speciaal!werd aanbevolen. In de huishoudelijke bijeenkomst, Va j T? in de Staarzaal, heeft generaal der Kroon na een welkomstwoord rn,n de Maastrichtse ARKO-voorzitter wnr>rr?Pitei-n A- Budé in zijn openings- hnnMK fnnnerd aan de acties van het contacl rriU?r ta'v' beroepskerstening, helantfLï^j z (^-ter-organisaties, materiële losrefewf leden jaarwedden- en ver- blemfn Gn terzake huisvestingspro- ledenw^rvin^^ï1" ?aJ' in het kader der fetal van 2 nn'n tr rlchten °P een streef- n £e .verhogen van de ac- 1 rhttna aan afdelmgen, ruimere voor lichting aan reserve-officieren en na mZT PenSa°f0dni?k C°ntac' '«ssen hwfdbê: stuur en afdelingen zijn de punten van de actie, welke in de naaste toekomst de bijzondere aandacht van het H.B zullen hebben. Aan luit.-generaal Van der Kroon werd bij acclamatie een nieuw mandaat als voorzitter voor de komende drie iaar ver leend. De aftredende H.B.-leden majoor P. J. A. Wouters. Den Haag, en res *2,°?! kolonel C W J. Potjes. Vught werden herbenoemd. De vergadering benoemde in vacatures als nieuwe H.B.-leden ma joor H. J. Peters, Den Haag, drs J M Brand, kapitein der mariniers te Amster dam en kapitein J. M. van Hoof uit Eind hoven. Bij het voorstel van het H.B. om in de bondsleiding ook vertegenwoordigsters van vrouwelijke militaire korpsen op te nemen, toonde de vergadering zich zeer enthousiast Benoemd werden: officier 2e klas mevr, M. Janssen, Amsterdam (Mar va). lste luitenant mevr. J. M. de Werd, Rijswijk, (Milva), lste luitenant mevr. H. ouren, Deventer (Luva) en hoofd Milva 2 mevr. A. H. C. M. Stevens (Geneesk. Dienst). ^"pissaris der Koningin, dr F. Houben, die zelf reserve-officier is se- gemaak? *5 ^46 verdienstelijk heeft gemaakt voor de heroprichting van AR K.O.. werd tot erelid benoemd In TUbiS tl h^udeenjaarVergaderin§ 1956 De congressisten met hun dames viel tegen de avond een hartelijke begroeting 11 da®J PP bet stadhuis, waar burgemees ter Michiels van Kesennich hen toesprak. De muziek van het korps Limburge Ja gers bracht voor het stadhuis een klin kende hulde. Hoofdaalmoezenier mgr Van Straelen droeg Zondagmorgen een H. Mis op in de kapel van de Beyart aan de Brusselse straat, luit-kolonel aalmoezenier P. J. M Schonebeek hield er een feestpredicatie en het koor der broeders omlijstte deze plechtigheid met zang. Aan de algemene vergadering op Zon dagmiddag gingen vooraf een touringsear- tocht door Maastricht en een kort concert van de Mastreechter Staar. Met gouverneur dr F. Houben, gene- raal-majoor J. G. Warringa, generaal- majoor b.d. J. A; A. Sitsen, mr F. J. G. baron Van Voortst tot Voorst, landelijk voorzitter van de St Adelbertsvereniging. en de divisie-commandant der Kon. ma rechaussee, kolonel Eg. Kengen. woonden nog vele andere autoriteiten de jaarver? gadering bij. Generaal Van der Kroon sprak een jaarrede uit, waarin hij de werkzaamhe den van A.R.K.O., buiten het militaire vlak. memoreerde o.a. voor een gezond gezinsleven en persoonlijkheidsvorming. Hij gaf een schets over de na-oorlogse ontwikkeling van de vereniging en haar leden, met hun taak voor de culturele vorming en het gezinsleven en als per soonlijke gezagdragers, waarvooi de ka tholieke officier ook een harmonische persoonlijkheid moet zijn. De hoofdaalmoezenier kolonel mgr Van Straelen heeft generaal Van der Kroon meegedeeld, dat de H. Vader hem om zijn bijzondere verdiensten heeft vereerd met de onderscheiding van Commandeur in de Orde van de H. Gregorius de Grote, mili- taire klasse met de ster. De versierselen werden door mevrouw Van der Kroon aan haar echtgenoot uitgereikt. De verga dering stemde onder luid applaus in met deze onderscheiding, welke de generaal ook en vooral een eer noemde voor A.R. K.O. Kolonel Antoni en Kapitein-luit. t. zee Van der Mey boden gelukwensen aan na mens de minister van Defensie en namens de staatssecretaris van Marine, en mgr Feron merkte op. dat Limburg speciaal reden heeft zich te verheugen bij deze onderscheiding, omdat deze te beurt viel aan een Limburger, zoon van de vroegere burgemeester van Hoensbroek! Mgr Feron hield vervolgens een magi strale rede over beroepskerstening, waar in hij de katholieke officieren voor ogen stelde de grote waarde van een harmoni sche, persoonlijke eenheid. Als de opvoe ding van onze jongens wordt geleid door officieren, bij wie de katholieke geest ge ïntegreerd is in hun handelingen naai buiten, gedragen wordt door de deugden ener christelijke persoonlijkheid en met. de militaire deugden van trouw, moed en kameraadschap, dan zal de katholieke officier zijn grote verantwoordelijkheden gestand kunnen doen. Het congres verzond telegrammen van trouw en aanhankelijkheid aan H.M. de Koningin en aan mgr Alfrink. Een waaylijk koninklijke show presen teerde Pierre Balmain in Amsterdam, een show met modellen enerzijds eenvoudig cn streng van lijn, anderzijds van een pracht en praal, die elke beschrijving tart. Pierre Balmaineen persoonlijk heid in de wereld van de Haute Couture Een Haut Couturier, die zijn eigen weg gaat, de „decreten" van Dior trotseert en elk seizoen weer met een geheel eigen lijn komt. Zijn modellen zijn van zuik ren geraffineerd-eenvoudige. maar onnavolg baar chique lijn. dat het slechts bepaalde vrouwen vergund is zijn creaties met succes te dragen. Balmain ontwerpt na melijk Zijn japonnen, zijn mantels, zijn ensembles voor de lange, statige, uiterst gedistingeerde vrouw. Nooit zijn zijn mo dellen excentriek, maar altijd dragen zij het stempel van de ware élégance. Heel duidelijk bleek dit ook tijdens de show in Amsterdam waarbij zijn collec tie „Jolie Madame d'Automne 1955 werd getoond. Dit seizoen huldigt hij een soe pele maar klassieke lijn, waarbij de schouders even verbreed zijn en de taille over het algemeen op de normale plaats zit De rok is vrij kort en nauw bij de tailleurs en japonnen, lang en wijd bij de meeste geklede toiletten. Vele hiervan nebben een sleepje. De wollen jurkjes en tailleurs sloten soepel om het lichaam zonder te strak te zitten. De strenge lijn werd alleen onder broken door losse panden, hetzij vóór hetzij achter of opzij van de rok, hetgeen het lopen een zekere zwier gaf. Ook vie len op de originele en rijke garneringen van leer en bont. Om een voorbeeld te noemen: er was een eenvoudige, strenge japon van zwarte wollen stof, die werd opgefleurd door een kraag en manchetten van wit hermelijn En wat denkt u van een flessengroen en semble gecombineerd met een mink- stola? Opvallend mooi maar wel zeer apart was een tailleur geheel van ocelot. De meest gebruikte stoffen voor ja ponnetjes, ensembles, mantels en tailleurs waren wollen jersey, velours de laine, ratiné in prachtige, warme herfsttinten: kastanjebruin, diep-rood, warm grijs en natuurlijk zwart. Zwart waren ook veel van zijn middag- en avondjaponnen, diep zwart velours, glanzend-zwarte zijde een enkele maal wol. Adembenemend waren de galatoi letten. Statig gleden de mannequins voorbij in koninklijke creaties van zware zijde en satijn, met de hand be werkt met honderden flonkerende steentjes en met zilver- en gouddraad. „Versailles" heette één van deze droom- japonnen. en het roomkleurige satijn met opgewerkte rose roosjes omgeven door gouddraad wekte visioenen op van Marie- Antoinette en haar hof. Vurig en roman tisch tegelijk was „Madrid", een model van zware wijnrode zijde. Heel anders, heel gedurfd was een lange, felgroene japon met een zeer nauwe rok, gecombi neerd met een even felgekleurde blauw groene stola! Minder waardering hadden wij voor de twee japonnen, die geheel uit glinsterende pailletten bestonden. Maar die maakt Balmain zeker voor de export over zee! Door de vloeiende, soepele lijn van zijn modellen, de keuze van zijn stof fen en kleurencombinaties, zijn origi nele maar toch niet excentrieke garne ringen en zijn zin voor het eenvoudige heeft Balmain eens te meer bewezen, dat hij een kunstenaar is. Honderden vrouwen laten zich door hem kleden, duizenden anderen lenen zijn originele invallen en passen die toe op haar eigen garderobe. Pierre Balmain volgt geen H-lijn, geen A-lijn, hij lanceert ieder seizoen weer de Balmain-lijn. En deze is geïnspireerd op zijn geliefkoosd thema „Jolie Madame de France". DIET VAN DUIN. I Jubileum van het Wed. Priester college te Rome. Mgr J. Damen, rector van het college, tijdens zijn rede. Rechts van hem mgr dr Jan Olav Smit. Zittend van achter naar voren: jhr mr M. van Weede, de Nederlandse gezant bij de H. Stoel, mgr dr Hanssen, kardinaal Pizzardo, kardinaal Tedeschini, mevrouw Boon en drH. Boon, Nederlands ambas sadeur in Rome. In het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de ontwerp-begroting 1956 van Justitie vragen sommige leden de minister, of van de gewijzigde indeling van de I5.K. bisdommen reeds medede- ling is gedaan en of op de vestiging van de nieuwe bisschoppen te Rotterdam en Groningen goedkeuring is gevraagd? Zo ja, zo vragen tenslotte deze leden, heeft de regering deze goedkeuring verleend? Het 450 ton metende motorschip „Spes'* uit Rotterdam is in de Rijn bij Bonn ge zonken. De bemanning heeft veilig de oever kunnen bereiken. Hun persoonlijke bezittingen en een deel van het meubi lair konden geborgen worden. Men neemt aan, dat verschuiving van de lading de oorzaak van het ongeluk is. voor goed verloren; in Finmark produceert en slechts 16.000 K.W./u., terwijl men er 260.000 K.W./u. uit zou kunnen halen; in de provincie Troms komt men bii een theoretisch vermogen van 260.000 K.W./u. op slechts ?-000 K.W./u.; in Nordland de belangrijkste van de drie Noorse provincies boven de Poolcirkel benut_ men slechts tien procent van de beschikbare energie, die meer dan anderhalve K.W. bedraagt. mei1 Psl° £an men nu de blauwdruk van een, in 1951 door het Storting aanvaard Noord-Noorwegen- Tienjarenplan zien: een kostbare, gedurfde poging om het gebied benoorden de Poolcirkel te industrialise ren. Het wemelt op die blauwdruk van stuwdammen en electrische centrales: de Noren zijn bezig om, met speciaal voor dit doel vrijgemaakte fondsen, die tientallen millioenen Kronen bedragen, hun na tuurlijke rijkdom, de electrische kracht ook boven de Poolcirkel aan te boren. Er zit een dramatisch accent aan deze onderne ming. De Noren hebben haast! Hun natuurlijke kracht bronnen dienen volkomen gemobiliseerd te zijn, het industrialisatieproces dient zich voor een belangrijk deel voltrokken te hebben alvorens het zo ver is, dat men de turbines der centrales elders in de wereld wellicht even goedkoop met atoomkracht zal kunnen aandrijven! Met het oog op dit alles verlost men nu in allerijl het gebied boven de Poolcirkel uit zijn isolement. Iedere dag groeien er weer een paar meters nieuwe rail aan de spoorlijn benoorden Lönsdal. Over twee jaar zal zij Bodö en de kust hebben bereikt: een ein deloze aaneenschakeling van tunnels en bruggen in een streek, waar de rotswand weerbarstiger en moei lijker te veroveren is dan waar ook ter wereld. Nu echter begint het oude in zijn assen krakende treintje nog altijd pas in Lönsdal, diep in het binnen land, zijn tocht naar het Zuiden. Als men daarheen wil van Bodö uit, moet men overde smalle scherp slinge rende in de rotsen uitgehouwen fjordweg, die er in 1939 nog niet was en die er wellicht altijd nog niet zou zijn als de Duitsers hem niet uit puur strate gische overwegingen hadden laten aanleggen. „Neen" zeiden ze in Bodö, „het zou overdreven zijn te zeg gen, dat de Duitsers die weg uit menslievendheid had den aangelegd". Er leefde in plaatsjes als Bodö nu, na al die jaren, geen haat meer. Doch men proefde er wel nog enige bitterheid. Men wist niet nauwkeu rig hoeveel Russische en Joego-Slavische krijgsgevan genen er ten gerieve van de Duitse strategie wel aan die weg gewerkt hadden. Men wist daarentegen wel, dat zij gehongerd en gemarteld werden en dat zij, practisch zonder enige beschutting, hun slavenarbeid verrichten moesten j dertig graden vorst of méér. Men schatte, dat iedere kilometer fjordweg tussen Bodö en Lönsdal vijttig Russische en Joego-Slavische mensenlevens had gekost. Het was, als men in de regen en de sneeuw, uren achtereen in het vroege donker langs die fjordweg gereden had, nu, na al die jaren nog steeds een verademing als men, achter die veilige bergketen de vredige vallei en de eerlijke vries kou van Lönsdal eindelijk bereikte

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5