l Molotof heeft geen haast om zijn Duitsland-plan te ontvouwen Vluchtelingen-commissaris ziet licht achter gordijn Nieuwe mogelijkheden voor de brandstoffenvoorziening Vloeibaar aardgas van Arabie s naar Europa Dulles bracht bliksembezoek aan Franco VIER DODEN OP DE WEG Prinses Margaret zal Townsend niet trouwen rÊ Blijf meester Bouwbedrijftekort aan arbeiders en militaire dienst De conferentie te Genève vaardbare voorstellen Vrees voor „vrijwillige terugkeer Griekse politie vuurde op Cyprus-betogers Woensdag 2 November 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN I J Pankow kwam met volstrekt onaan-l Sovjets speculeren op de Feestelijke gebeurtenis in kamp Horst-America Ook Sovjet wapens naar ia nistan? Af gli 44 doden bij vliegramp in de V. S. Succesvolle bespreking over veiligheid der vrije wereld ME^nnnZ333lMQ23l^33$I Uitsluitend-burgerlijk huwelijk van de hand gewezen r WEERBERICHT (Van onze speciale verslaggever) GENEVE, Woensdagmorgen. De fleurige zonnige herfstdagen van Genève zijn voorbij. Er hangt nu een vochtige nevel over de stad. Dit beeld past ook op de conferentie der Grote Vier, die vandaag na een rustdag in een critiek stadium treedt. De vraag is of de Russen nu eindelijk met hun voor stellen inzake Duitsland voor het voetlicht zullen treden, die zij sedert het begin der conferentie dagelijks beloofd hebben. De tactiek die Molotof volgt, is zonneklaar. Hij wil de hete Duitse brei voor hel ogenblik niet van het vuur nemen en deze liever maar enige tijd laten sudderen. Met de intrek van ambassadeur Zorin in Bonn en met de wellicht snel merkbare verzwakking van de greep, die veteraan Adenauer op het Duitse politieke leven heeft, dagen naar Russische opvatting nieuwe kansen. Pas wanneer de eenheidsgolven in de Bonds republiek zoveel kracht krijgen, dat zij de door Adenauer gelegde verbinding met de Westelijke landen kunnen aantasten, schijnen de ■Russen bereid in ernst over een Duitse oplossing te spreken. Wanneer men nu in Genève met enige spanning wacht op de voor stellen, die de Russen over dit pro bleem hebben te doen, dan is dit eigenlijk alleen maar verklaar baar, omdat de conferentie tot dus ver jn het geheel niets spectacu lairs heeft kunnen bieden. Dat de Russische voorstellen, wanneer zij zullen komen, de kar uit de mod- Eerste Britse succes tegen Eoka Bemoedigend Beschuiten met muisjes I toekomst Molotof heeft Dinsdag namelijk aangeknoopt bij Eden's plannen voor een gordel van verminderde wapenkracht, die tussen de blok ken van Oost en West zou kunnen worden getrokken De strook zou naar zijn opvatting aan beide zij den van het ijzeren gordijn kunnen lopen en het gehele gebied van Duitsland, ja zelfs desgewenst ook de aangrenzende landen kunnen omvatten. In heel dit gebied zou den de troepen der Grote Vier on der een gemeenschappelijke con trole geplaatst moeten worden en hun omvang zou moeten worden beperkt. Overeenstemming in het negatieve Als het Westen weigert: Dubbel voordeel Cementzivavel en rubber over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Gecompliceerde botsing '11 De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Droog weer met weinig bewolking en in de nacht en ochtend hier een daar nevel of mist. Overwegend matige wind tussen Oost en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. Donderdag 8 November: Zon op 7.38 uur, onder 17.12 uur; Maan op 19.44 uur, onder 11.38 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT I Ex-sultan ben Joessef van Marokko die Maandagochtend na twee jaar ballingschap in Tsice is aangekomen ivordt bij zijn aankomst eerbiedig begroet. (Van onze redacteur) Over de hoofden van de vertegenwoor- dgers van binnen- en buitenlandse pers heen heeft mr G. J. van Heuven Goed hart, hoge commissaris der V.N. voor de vluchtelingen, Maandag in Den Haag **og- eens stelling genomen tegen be- Paalde misvattingen over de aard van rijn werk. Ruim veertien dagen geleden deed hij dat reeds eerder, nl. in de Al gemene Vergadering van de V.N., waar hü voor het vierde achtereenvolgende laar de Russische opvattingen inzake het vluchtelingenvraagstuk moest zien te Weerleggen. Achter het ijzeren gordijn interpreteert men de term vrijwillige repatriëring" op eigen wijze en dit ver oorzaakt de grootste moeilijkheden, blaar zo moest mr Van Heuven Goed hart erkennen ,,ik zie dit jaar de eerste tekenen van het verdwijnen van een volstrekt negatieve houding der communistische landen t.a.v. mijn tverkV De eerste nieuwe-koers-zwaluw meende de hoge commissaris te kunnen bespeuren in de wijze waarop een Rus- i sische repatriërings-commissie in Oosten rijkse kampen had gewerkt. Gezien de °ok in deze kolommen reeds eerder ge signaleerde vrees onder de vluchtelingen tot „vrijwillige terugkeer" geprest te Worden, achtte de hoge commissaris het hodig de Russische commissie door een van zijn medewerkers te doen begelei den. De Russen maakten geen enkel be zwaar. En alle besprekingen van de missie geschiedden zo vermelden de rapporten op een „completely fair manner". De hoge commissaris heeft thans het voornemen in de kampen in West-Duils- land. Oostenrijk, Italië en Griekenland alle dergelijke commissies onverschillig In de Griekse havenstad Patras heeft de politie gisteravond het vuur geopend op een groot aantal demonstranten, die betoogden voor aansluiting van Cyprus bij Griekenland. Niet minder dan 3000 school kinderen hadden de betogingen op touw Sezet. Het British Institute werd be stormd. De inboedel werd vernield en daarbij werd ook een portret van konin gin Elizabeth aan stukken gescheurd. Ook het gebouw van de Amerikaanse voor- •ichtingsdienst moest het ontgelden. Daar Werden tal van ruiten met stenen inge gooid. Bij de relletjes werden 35 politie mannen cn 40 demonstranten, onder wie een aantal kinderen, gewond. Op Cyprus zelf vond tegelijkertijd een Sfote actie plaats van Britse troepen te gen de ondergrondse Eoka-organisatie. Gesteund door kanonneerboten en vlieg tuigen boekten de Britten hun eerste gro te succes In de bergen ten oosten van Kyrenia "ontdekten zij een grote wapen opslagplaats met geweren en springstof fen. Een gedeelte van deze voorraden was gestolen tijdens een overval op een poli tiepost op'4 October jl. Aartsbisschop Makarios, de leider van „Enosis", de Cyprische beweging die ageert voor aansluiting bij Grieken land, heeft gisteren een onderhoud ge had met de Griekse premier. Later ver klaarde hij, dat de premier hem had verzekerd van de voortdurc" van de Griekse regering vo uit welk land, voortaan door een van zijn medewerkers te laten begeleiden. In een scherp juridische uiteenzetting ontleedde mr Van Heuven Goedhart ver volgens een drietal resoluties, die in de Algemene Vergadering resp. van Rus sische. Arabische en Westelijke zijde waren ingediend aangaande zijn taak. De hoge commissaris heeft zowel de Russische als de (gematigde) Arabische resolutie moeten afwijzen, omdat ze raakten aan het principe, waarop zijn werk is gebaseerd. Waar van hem ge vraagd wordt „voorlichtend" of beïn vloedend" te werken om de vluchteling tot een beslissing over zijn toekomst te laten komen (en de Russen hebben dan altijd „snelle repatriëring" op het oog) moet de hoge commissaris dit wel prin cipieel afwijzen. Hij verleent en kan alleen maar verlenen: rechtsbescher ming aan de vluchteling en zal zo de vluchteling eenmaal gekozen heeft uit de mogelijkheden terugkeer, emigratie of vestiging in het asylland hem op deze weg verder helpen. In deze geest was ook de Westelijke resolutie opge steld en de hoge commissaris vond het bemoedigend, dat deze was geaccepteerd met 42 tegen 0 d.w.z. zonder een com munistische tegenstem. Mr Van Heuven Goedhart heeft nim mer geld gekregen van zijn opdrachtge vers de V.N. doch slechts het recht geld' van de regeringen te vragen. Voor 1955 4 2 en voor 1956 4.4 millioen dollar. Voor het lopende jaar heeft hij nu 2.3 millioen op deze wijze bij elkaar „gebe deld" Dat hij niettemin toch nog over 3.8 millioen kap beschikken, dankt hij aan particuliere hulp, die voornamelijk uit Nederland kwam: 1 millioen dollai uit de uurloonactie. Mr Van Heuven Goedhart heeft giste ren van zijn korte verblijf in Nederland gebruik gemaakt om een bezoek te bren gen aan de ontvangstcentra Horst- America en Griendtsveen, waar zoals be kend een aantal uit Oostenrykse kam pen afkomstige gezinnen, die in net - derlandse arbeidsproces zullen ingeschakeld, tijdelijk zijn gehuisvest Het bezoek aan het kamp^t-A^ene, viel samen met een tees. HnT1. nis. Dit weekeind was in het t sarüe afkomstige gezin Czenki een zoon geboren: Arnoldus Jozephus Adrian Maria. De hoge commissaris zocht moe- de' Czenki in de kraamkamer van het kamp op om ],aar geluk te wensen en overhandigde haar, mede namens de Ne ner'andse federatie vluchtelingenhulp een spaarbankboekje. Het gehele een trum was gistermorgen op beschuiten met muisjes getracteerd. der zouden kunnen trekken, is by voorbaat uitgesloten. Hoezeer Molotof ook geweigerd heeft gevolg te geven aan het vaak herhaal de verzoek zijn plannen te ontvouwen, hij heeft geen speech ongebruikt gela ten, om duidelijk te maken, dat die plannen in elk geval voor de Westelij ke heren onaanvaardbaar zullen zijn. Dit is ten overvloede nog eens geble ken uit een Oostberlijns memorandum, dat de regering van de Duitse demo cratische republiek voor de conferen tie heeft opgesteld. Daarin wordt de wens der Oostduitse regering neerge legd, om een „Duitse Raad" te vormen uit vertegenwoordigers van beide helf ten van het land. Die Raad zou de toe nadering tussen Bonn en Paukow moe ten bevorderen en samenwerking moe ten organiseren tussen de administra ties der beide republieken. Over vrije verkiezingen in Duitsland, de jaren oude eis van de Westelijken, wordt met geen woord gerept. Integendeel heeft de Oostduitse eenheidspartij zulke verkiezingen nog eens extra van de hand gewezen. De Westelijke ministers hebben geweigerd het memorandum als document te aanvaarden, daar zij de Oostduitse regering officieel niet kennen. Molotof zal er echter wel mee gaan wapperen. .;o.. De hoge commissaris voor de vluchtelin gen, mr G. J. vaai tleuven Goedhart heeft Dinsdag het Kamp Horst Ame rika een spaarbankboekje uitgereikt aan mevrouw Csvnktdie m het kamp Zater- dag moeder is geworden van een flinke zoon: Arnoldus We zien de gelukkige moeder hier met de hoge commissaris, terwijl zoon Arnoldus nog juist achter het spaarbankboekje zichtbaar is. De Russen hebben de Duitse een heid tot een probleem van de toekomst gemaakt en zij speculeren daarbij op een toekomst, waarin zij meer vat op de Duitse publieke opinie hopen te hebben dan thans nog het geval is. Hun grootste succes zou daarom in de huidige situatie zijn, wanneer zij tot enig accoord inzake de Europese vei ligheid zouden kunnen komen, die op een verdeling van het omstreden land gebaseerd zou zijn. Drie projecten heeft de Rus daar toe in het eerste stadium ter confe rentie reeds op tafel gelegd. Alle drie hebben de opzet gemeen, dat zij met het juist tot dit doel in elkaar gezette pact van Warschau willen „betalen" voor het opdoeken van de Nato bin nen kortere of langere tijd. Het laatste plan, dat Molotof daar toe Dinsdag suggereerde, getuigt van meer raffinement dan de voorgaande botte anti-Natovoorstellen. Het Spreekt namelijk niet meer met even zovele woorden van een verdwijnen der Nato, doch het zou zeer wel een soortgelijk effect kunnen sorteren. Alle drie de Westelijke ministers hebben dan ook Dinsdag weer hun oude plaat afgedraaid, dat zij niet be reid zijn over enig plan te onderhan delen, dat op een voortbestaan van de Duitse verdeling is gebaseerd. De Wes telijke eenheid in dit opzicht heeft ook in de zitting van Dinsdag geen spoor van wankelen te zieij gegeven. Er be hoeft ook niet aan getwijfeld te wor den, dat de eensgezindheid in het ver dere deel der conferentie behouden zal blijven. De Afghaanse ambassadeur in Egypte Salah Oeldin Saldjoessqi, heeft gister avond te Cairo verklaard, dat zijn land Russische wapens wil kopen, indien het Westen deze weigert te leveren. De ambassadeur zei, dat Afgha nistan Groot-Brittannië en de V.S. heeft verzocht moderne wapens te le veren. Naar aanleiding van zijn opmerking over eventuele aankoop van Russi sche wapens zei hij: „Wij zijn vrij om, waar wij maar willen, wapens te kopen om ons land te verdedigen, vooral omdat ons buurland Pakistan ons voortdurend bedreigt. Bij het plaatsje PlattesviJle, dat op een afstand van 60 kilometer van Denver ligt, is hedenmorgen vroeg een DC 7 van de United Airlines neergestort, waarbij 44 personen om het leven kwamen Het toestel was op weg van New York naar Portland. Het was tevoren geland in Chicago en zou een tweede tussenlanding maken in Denver. Door een tot nog toe onbekende oorzaak stortte het vliegtuig neer en vloog in brand. Niemand van de 39 passagiers en de vijf bemanningsleden kon uit het brandende vliegtuig ontsnap pen. O sa Om een betere benutting van de kostbare aardgasleidingcn te verkrijgen, zou het vloeibaar maken en de opslag van dit gas in de zomer aanbevelenswaard zijn. In de Verenigde Staten is men met dit werk reeds een eindweegs gevor derd. Het gas wordt er onder koeling samengeperst, totdat het bij min 90 a min 100 graden Celsius vloeibaar wordt. Men bewaart het dan in reservoirs bij doorgaans nog lagere temperaturen, totdat het grotere verbruik in de winter een beroep op deze voorraad doet. Zo kan men de anders in de zomer te grote capaciteit van aardgasbronnen op alle gewenste tijden van het jaar gebruiken verwachten overschot aan aardgas, dat millioen kubieke meter zal bedragen, samen te persen en vloeibaar gekoeld in 20 nieuw te bouwen tankschepen van 15.000 ton elk te laden. Bij een regelmatige vaart en afzet op en in West-Europa zou men, afgezien van de dubbele calorische waar de, gas kunnen afleveren, dat 6 gulden per 1000 kubieke meter goedkoper zou zijn dan ter plaatse geproduceerd steen kolen,gas. Voor de uitvoering van dit project zou voor schepen, installaties gm. een bedrag van 1316 millioen gulden geïnvesteerd moeten werden. Blijkens mededelingen van ir H. J. Sou- ren van gemeentewerken Eindhoven aan de ver. gasfabrikanten zou het echter ook mogelijk zijn vloeibaar aardgas uit de winningsgebieden van petroleum met tankschepen uit Perzië, Irak en Saoedi- Arabië over te brengen naar Europa om het daar naast of inplaats van steenkool- gas te gebruiken. Productie en aanvoer van dit vloeibare gas zouden samen goed koper zijn dan de plaatselijke productie van steenkoolgas met geringere calori sche waarde. In de Verenigde Staten is men in de staat Missouri doende acht schepen met speciale tanks te bouwen, die vloeibaar aardgas onder een temperatuur van min 160 graden Celsius naar Chicago gaan brengen. Men schat op den duur dagelijks 500.000 kubieke meter gas of 420 kubieke meter vloeibaar gas te kunnen aanvoe ren. Het koude gas kan eerst voor koel huizen gebruikt worden om nadien in gasvorm aan huishouding en industrie te worden geleverd. Dubbel voordeel dus Het vervoer per schip zou goedkoper zjjn dan het aanleggen van pijpleidingen op grote afstanden. De schepen kunnen worden voortgestuwd door gas, dat aan de leiding onttrokken wordt, waardoor de spanning in de tanks constant kan wor den gehouden. Op verzoek van de „Foreign operations administration" F.A.D. de Amerikaanse hulpverleningsorganisatie, is inmiddels over de petroleumbronnen van Saoedi- Arabië een studie gemaakt. Deze bronnen produceren per dag 17 millioen kubieke meter gas, waarvan 10 millioen wordt te- ruggeperst. om de bronnen onder druk te nouden. De rest gaat echter verloren De F.A.D. heeft diverse gebruiksmoge lijkheden, o.a. het oprichten van chemi sche industrie en elcctriciteitscentrales la ten bestuderen. Men kan met behulp van aardgas cement, zwavel, synthetische rubber e.d. vervaardigen. Het voordeligste schijnt te zijn om het De Amerikaanse marine zal over twee jaar de kern van een door atoom kracht voortgedreven vloot van op pervlakteschepen bezitten, aldus ver klaarde gisteren de stafchef, admi raal Burke, bij het in dienst stellen van de eerste oorlogsbodem, die met geleide projectielen is uitgerust. Dit vaartuig is de verbouwde kruiser „Boston." Tijdens een bliksembezoek aan Span je heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dul les, gisteren met generaal Franco ge confereerd over wat een officieel com muniqué noemde „de voornaamste pro blemen betreffende de vrede en de veiligheid van de vrije volkeren". Dul les en Franco waren het onderling over deze problemen eens, zo zegt het com- tAavertentie) Op de Bredabaan te Braschaet (Belgie) in de bocht aan het Binnenhof is Maan dagmorgen vroeg in de mist een auto tegen een boom gereden. De 57-jarige van Z. uit Rijswijk (Z.H.) werd dood uit het ineengedrukte voertuig gehaald. De 1J- jarige M. D. Z. uit Voorburg werd ernstig maar niet levensgevaarlijk gewond naar een ziekenhuis gebracht. De politie te Antwerpen vermoedt, dJat de wagen was gestolen. Maandagmiddag omstreeks kwart over twaalf is de 12-jarige J. H. uit Voorburg op het Spui te 's-Gravenhage, bij het pas seren van een bespannen wagen met mest, die werd bestuurd door de 22-jarige J. C. S. uit Delft, met zijn fiets in de tram rails geslipt en komen te vallen voor deze wagen. De knaap liep een schedelbasis- fractuur op; tijdens zijn overbrenging naar het ziekenhuis aan de Zuidwal overleed hij. Op de Strevelsweg bij de Wanstraat te Rotterdam is Maandagavond laat de 20- jarige mej. G. van der W. uit de Bra bantsestraat bij het oversteken aangereden door een personenauto. Zwaar gewond werd zij naar het Zuiöerziekenhuis over gebracht, waar bij aankomst bleek, dat ze was overleden. In de Nieuwe Ebbingestraat te Gronin gen is Maandag de 58-jarige kleermaker tcun I H. M. uit Groningen met zijn bromfiets ver-1 gegrepen door een uit een zijweg komen langens van de bevolking v. .yprus. I de vrachtauto, bestuurd door de 37-jarige J. K. uit Hoorn. De bromfietser werd tegen de grond gesmakt en was op slag dood. Met slachtoffer was juist die dag jarig. Op de rijksweg nr 2 Amsterdam Utrecht in de gemeente Loenersloot, zijn Dinsdagavond ter hoogte van de burg over de Amstel vier auto's met elkaar in botsing gekomen. Op deze drukke vertceersweg wilde een auto, komende uit de richting Amsterdam en bestuurd door de heer J. B. uit Am sterdam keren en wear naar Amsterdam terugrijden. Op hetzelfde ogenblik nader de uit de richting Utrecht een tweede auto, die tegen de wagen van de heer B. opbotste. Beide wagens werden zwaar be schadigd. De heer B. heeft vermoedelijk een shock gekregen. Een naast hem zit tende passagier kwam er met een lichte hoofdwonde af. Toen de twee auto's midden op de weg stonden, kwjam uit de richting Utrecht een derde wagen. De bestuurder hiervan, die door het wenken van de mensen op de weg werd gewaarschuwd, zag nog kans té stoppen. Een vierde auto uit de zelfde richting, die tegen de inmiddels stilstaande derde opvloog, maakte de chaos nog groter. De inzittenden waren twee dames en twee heren. Mej. I. M. uit Amsterdam, die naast de bestuurder zat. werd aan het hoofd gewond en heeft vermoedelijk een hersenschudding. Te Londen is officieel medegedeeld, dat prinses Margaret niet met kolonel Townsend in het huwelijk zal treden. De mededeling werd gedaan in de vorm van een persoonlijke verklaring van de prinses. De verklaring zegt onder meer: „Ik zou willen bekend maken, dat ik besloten heb niet met kolonel Townsend in het huwelijk te treden. „Ik ben mü er van bewust geweest, dat ik een huwelijk zou hebben kunnen sluiten voor de burgerlijke stand, indien ik van mijn erfopvolgingsrechten af stand zou hebben gedaan. Indachtig de leringen van de Kerk, volgens welke een christelijk huwelijk onontbindbaar is, en bewust van mijn plichten tegenover het Gemenebest, heb ik besloten dit vóór alle andere overwegingen te laten gel den. „Ik ben geheel alleen tot dit besluit gekomen, gesterkt door de nimmer afla tende steun en toewijding van kolonel Townsend. „Ik ben innig dankbaar voor het medeleven van allen, die steeds voor mijn geluk hebben 'gebeden' De verklaring, ondertekend met „Margaret", was gedateerd 31 October. Prinses Margaret was in Clarence House haar Londense woning, aanwezig toen deze verklaring daar werd gepubliceerd Eerder in de namiddag was kolonel Town- send ruim twee en een half uur bij haar op bezoek geweest. In tal van landen onderbraken de ra diostations hun uitzendingen om het be sluit van de prinses mede te delen. De officiële verklaring heeft een einde ge maakt aan de vele geruchten die bijna drie jaar hebben geduurd. In verband hiermede was kolonel Townsend destijds, in Juni 1953, als luchtmachtattaché naar Brussel gezonden. Sinds 1944. toen de ko lonel een functie aan het Hof kreeg heb ben de prinses en hij elkaar gekend. A.s. Maandag zal Townsend zijn werk in Brussel hervatten. Op het ogenblik lo geert hij bij lord Rupert Neville in Uck- field, in Zuid-Engeland. Nog steeds wordt hij belegerd door journalisten, doch hij heeft laten mededelen, dat hij niets te zeggen heeft. Zijn gastvrouwe deelde mede dat de kolonel „niet in staat'' was iemand te ontvangen. In kringen van het Britse hof heeft men wet op de koninklijke huwelijken. Naar van gezaghebbende zijde wordt vernomen heeft de Britse regering evenwel geen en kel initiatief in deze genomen. Wel ver klaarde premier Eden gisteren in het La gerhuis, dat hij aan de mogelijkheid van een wijziging van deze oude wet „sterk gedacht'' heeft. Eden verklaarde nadrukkelijk, dat „bij de jongste gebeurtenissen" de koningin niet aan de regering om raad gevraagd had cn dat de regering ook geen advies had gegeven. De wet bepaalt, dat leden van het ko ninklijk huis beneden 25 jaar voor een huwelijk toestemming aan de souverein moeten vragen. Boven de 25 jaar moeten zij de Kroonraad een jaar van tevoren in kennis stellen van een voorgenomen hu welijk en toestemming van het parlement hebben. De langste betonnen boogbrug in ons land is in aanbouw te Eefde bij Zutphen, over het Twentekanaal. De brug wordt 68 meter lang en 16 meter breed. De be kisting is nagenoeg gereed, zodat men binnenkort kan beginnen met bet stor ten van beton. Op de foto een overzicht van de werkzaamheden. muniqué, en voegt daaraan toe, dat ook gesproken was over de Spaans-Ameri- kaanse betrekkingen in het kader van de overeenkomsten betreffende weder zijdse defensicbijstand en economische hulp, die in September 1953 tussen bei de regeringen zijn gesloten. Het is niet bekend over welke pun ten precies door beide staatslieden gesproken is. Met name is niet bekend of zij, zoals veelal werd aangenomen, over Noord-Afrika spraken. Minister Dulles is een krachtig voorstander van Spaans-Franse samenwerking in Ma rokko en daarom wordt het in bevoeg de kringen niet onwaarschijnlijk ge acht, dat de Amerikaanse minister deze kwestie ter tafel heeft gebracht. De gehele conferentie tussen Franco en Dulles duurde een uur en veertig minuten. In het geheel was Dulles niet langer dan vijf uur in Spanje. Vóór zijn vertrek naar Genève ver klaarde Dulles gisteren op het vlieg veld te Madrid, dat zijn bezoek bedoeld was als een demonstratie van de vriendschap van de V. S. voor Spanje, en dat hij terugging met de overtui ging, dat deze vriendschap zelfs was toegenomen. Hij wees erop, dat hij tij dens zijn korte verblijf ook geconfe reerd had met de Spaanse minister van buitenlandse zaken, alsmede met de ministers van handel, landbouw en defensie. „Al deze besprekingen heb ben ertoe bijgedragen, dat ik terugga met de overtuiging, dat de betrekkin gen tussen onze beide landen nauwer zijn aangehaald", zo verklaarde Dulles. te verstaan gegeven, dat de prinses haar officiële taken in de komende week nor maal zal vervullen. Maandagavond, de avond waarop haar besluit openbaar werd gemaakt, sloeg zij echter de jaarlijkse „Royal Command performance" over. De koningin en de hertog van Edinburgh waren daar aanwezig. Tn kringen van de R.A.F. gelooft men dat kolonel Townsend spoedig tot air commodore een rang die ongeveer gelijk staat met die van brigade-gene- raai zal worden bevorderd. Zulk een promotie zou, gezien Townsend's leef- lijn en zijn staat van dienst, normaal zijn. Een consequentie van deze bevor dering zou echter zijn, dat hij dan zijn functie als luchtvaartattaché te Brus sel zou moeten vaarwel zeggen, daar zijn rang niet meer met deze functie zou overeenstemmen. In politieke kringen te Londen neemt men aan dat de premiers van het Britse gemenebest die in Juni te Londen verga deren, waai ün'iik zt--> spr; ken ovei een wijziging van de uit 1772 daterende

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1