Bisschoppelijk paleis in Rotterdam Act oord bereikt over panden I Nieuiv steunpunt voor Suriname''s welvaart Koningin Emmaplein 3 en 4 Brokoponclo-stuwdam kost tachtig millioen De „Edam" druk in de weer f Vijf-en-veertig millioen voor overheidspersoneel Tweede Kamer aanvaardt de salarisvoorstellen Rotterdamse haven kan enorme goederenaanvoer niet verwerken Hoge ivaardering van de Prins voor een missionaris Vredeswil der volke ren mag niet verslappen Zwaar woestijn- gevecht bij El Au ja Tientallen zeeschepen liggen te wachten ZES VRACHTAUTO'S IN PUIN BIJ ARNHEM DomTerdag 3 November 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Voldoende energie voor productie 40.000 ton aluminium per jaar Voortvarendheid charter-vluchten 25.000 km Militair in tank verdronken Rusland bouwt aan een sterke vloot Minder lage waterstand van de Rijn accen tueert nog liet tekort aan sclieepsruimte Een bestuurder gedood, twee anderen licht gewond Weer ernstige auto botsing bij Arnhem 8 WEERBERICHT j - -WKKKS Oplossing gevonden Bestemming bepaald Rotterdamse sfeer VOOR KLEUTER WORDT EEN HIJ1S GEBOUWD lil zes Belangstelling in Nederland. H. VADER TOT NATO OFFICIEREN: Gezondh eidswet Twee Rotterdammers ernstig gewond De weerverwarhting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veel bewolking me't plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige en aan de kust tijdelijk harde wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Vrij zacht weer. Vrijdag 4 November: Zon op 7.40, onder 17.10 uur. Maan op 20.59, onder 12.28 uur. NIEUWE SCHI h v"' Sm m 'tv. <V-- maf de. If estzeedijk krijgt, men een goed overzicht van de gunstige ligging van de door liet bisdom Haar tent langekochte panden Koningin Emmaplein 3 en 4 geheel rechtsten opzichte van de kathedrale kerk (links). Na in zeer prettige sfeer gevoerde onderhandelingen is een accoord lereikt tussen liet Bisdom Haarlem en de N.V. Rotterdamsche Rijnvaart- indrijf tot verkoop van twee kapitafc herenhuizen aan het Koningin tmmapleiii 3 en 4 te Rotterdam, welke panden geschikt te maken zijn oor een bisschoppelijk paleis. Wel geen gunstiger punt zou in Rotterdam -evonden kunnen worden, geschikt voor de zetel van dc toekomstige lisschop; de panden bevinden zich zeer nabij de kathedrale kerk en zij lebben, op een rustig plein nabij het stadscentrum, een representatief karakter. Toen Zaterdag 8 October bekend werd, dat Rotterdam bisschopsstad zou worden, kreeg een katholieke Rotterdamse zaken man de heer V., een uitstekende gedachte die tenslotte heeft geleid tot de aankoop Hij zocht expansie van zijn kantoren en had via een zakenvriend, de heer M., een fraai huis in de omgeving van de West- .edijk aangeboden gekregen. Opgemerkt zij hierbij, dat op dat moment nog niet bekend was. dat de kerk van de H.H. Laurentius en Ignatius de kathedrale kerk iZou worden. Zodra het bericht over het nieuwe bis dom kwam, zocht de heer V. onmiddellijk verbinding met een onzer redacteuren en besprak met hem de mogelijkheid, het pand te reserveren voor de toekomstige bisschop. Zondag 9 October werd contact opgenomen met het bisdom en reeds Dins dag 11 October verscheen de reeds ge noemde heer M.. die een pand in gebruik had van dezelfde structuur, stijl en inde ling als dat wat men op het oog had. Tiidens het gesprek deed de heer M. bliiken dat hem zeer toevallig ter ore was Bekomen dat de panden Koningin Emma. Plein 3 én 4 wellicht te koop waren en men too" naar deze gebouwen, die een voudig als ecn ideale oplossing van het bisschoppelijk woonprobleem konden wor den beschouwd, wanneer althans de tegen woordige eigenaar bereid zou blijken, ze over te dragen. Daags tevoren was bekend geworden dat da zeer nabije kerk aan de Westzee- dijk tot kathedraal was verheven cn ook dit droeg ertoe bij, de vondst te be schouwen als een zeer belangrijke. Temeer nog was dit tweetal behuizingen zo bij zonder geschikt, omdat zij inwendig reeds aaneengekoppeld waren en de tuinen grensden aan de achterzijde van de ka thedrale kerk en de tuin van de dekenale pastorie. De heer M. had de wetenschap, dat de panden wellicht zouden kunnen worden aangekocht, vertrouwelijk. Niemand an ders kon veronderstellen, dat de N.V. Rot terdams Rijnvaartbedrijf ze zou willen ver kopen omdat deze N.V. reeds zeer lang tevoren met een onderverhuurster, die in een der panden nog pension hield, onder handelde over het vrijmaken van het door haar bewoonde betrekkelijk klein gedeelte ten behoeve van kantoor-uitbreiding. Er deed zich echter plotseling een ge beurtenis voor, die tot volledige afstand kon leiden. De N.V. zou nl. per 1 Januar a s tot een splitsing komen en men nam in 'zijn toekomstplannen de mogelijkheid op. dat de directeur ener nieuwe maat schappij zich dan zou vestigen in het nog vrij te maken gedeelte. Toen eenmaal echter tot verkoop was besloten een besluit dat ongeveer ge lijktijdig viel met de verheffing van Rot terdam tot bisschopsstad kon gevoege lijk door het bisdom Haarlem contact met de N.V. worden opgenomen. Diezelfde weck nog, op Woensdag 13 October, kwam des avonds een dignitaris van het Haar lemse diocees naar Rotterdam en werd daar ontvangen door mr Eykelenboom, directeur der N.V. Rotterdamse Rijnvaarf- bcdrijf, te diens huize. De directeur toonde de fraaie panden aan het plein en bij deze gelegenheid werd meegedeeld, waartoe de panden eventueel zouden moeten dienen. Deze openbaring was voor de heer Eykelenboom niet alleen aangenaam, doch zij vergemakkelijkte zijn besprekingen met zijn Raad van Beheer, die immers wat de zetels van de gesplitste N.V. betreft tot een radicale en voor alle partijen bevre digende oplossing kon komen. Donderdag 14 October was de zaak met de Raad van Beheer besproken en daags daarop werd de prijs genoemd, welke werd getoetst aan de bevindingen van de architect-adviseur van het bisdom. Het was bij de onderhandelingen en bij het bepalen van de prijs, aldus de heer M„ die hier in genendele de rol van ma kelaar wenste te vervullen, doch zijn roi als initiatiefnemer behield, weldadig fe ervaren, hoe de directie van de N.V. in de persoon van de heer Eykelenboom de goede medewerking van de Raad van Be heer der N.V. kon prijzen. Anderzijds mag katholiek Rotterdam zich verblijden over de voortvarendheid van de verte genwoordigers van het bisdom Haarlem, die deze wel zeer unieke kans hebben ge zien en gegrepen. Maar ook geheel Rotterdam zal zich verheugen om deze keuze. Vele Rotter dammers hadden namelijk reeds met enig hartzeer gezien, hoe na de oorlog het rustige, ietwat gereserveerde plein, dat uitmondt aan de drukke Westzee dijk, langzaam het karakter van voor name woongelegenheid dreigde te ver liezen. Er vestigden zich verscheidene kantorendoch gelukkig waren enkele fraaie behuizingen aan deze gewijzigde bestemming nog ontkomen. Dat thans twee panden, die reeds tot kantoorge- legenheid waren verbouwd, weer terug gebracht zullen worden tot woonruim ten, in het bijzonder voor een bisschop kan elke Rotterdammer niet dan tut vreugde stemmen. En het is bijzonder karakteristiek voor de Rotterdamse sfeer, dat het Rotterdamse zakenleven, in dezen een bepaalde rol heeft gespeeld Vanzelfsprekend achtten wij het onzer zijds een plicht, de gang van zaken niet door een ontijdige publicatie te verstoren Nu echter de partijen elkaar in een zo aangename sfeer hebben gevonden en een summier, ietwat foutief bericht in andere bladen opdook waardoor wellicht de fantasie op wonderlijke sporen kon worden geleid.,, achtten wij onze plicht tot zwijgen vervallen. De panden Koningin Emmaplein 3 en 4 te Rotterdam, bestemd voor bisschoppelijk palcis M N V (Van onze correspondent) Het anderhalf jaar oude dochter tje van de familie Te Siepe in Zwollerkerspel weet er nog niets van, maar haar ouders laten nu reeds een huis voor haar bouwen door de N.V. Bouwkas Ned. Ge meenten. Zij willen er zeker van zijn, dat hun kind later een dak boven het hoofd heeft. De gemeenteraad van Zwoller- kerspel heeft de gebruikelijke ga rantie gegeven voor tijdige aflos sing en rentebetaling, al liet de heer Visser (A.R.) zich als tegen stemmer noteren. Hij vond dit te ver in de toekomst kijken, maar burgemeester Slager merkte op, dat er zolang het meisje nog op groeit, anderen in het huis kun nen wonen. De „Edam" een Douglas DC-4 van de K.L-M. zal in het tijdvak van Maandag 31 October tot en met 9 November 52.000 km afleggen op een rondreis, die het vlieg tuig za^ maken voor het uitvoeren van zes charter-vluchten. Maandag is de „Edam" met zeelieden van Londen naar Bombay gevlogen; van Bombay is het vliegtuig teruggevlogen naar Farijs om daar e<m Frans theater gezelschap fc halen, dat in Addis Abeba moet optreden ter gelegenheid van het regeringsjubileum van keizer Haile Se lassie Van Addis Abeba vliegt de „Edam' naar Milaan waar een groep directeu ren van warenhuizen aan boord komt. die naar Caïr0 gaat. Van Cairo vliegt de ma chine naar Istanbul, waar zq voor het Turkse Rode Kruis goederen aan boord neemt, die naar Karachi moeten worden vervoerd. Van Karachi gaat de reis weer naar Cairo on daar de groep directeuren van warenhui.-in te halen cn terug te brengen naar Milaan. In Milaan stijgt de Edam" op en zet koers naar Istanbul óm daar zeelieden te halen, die naar Bremen gaan. In dea# negen dagen zal de „Edam in totaal 170 uur in de lucht ziin. Het vliegtuig heeft in K.L.M.-dienst al 22.000 uur gevlogen. Het zal met de nu aan de gang zijnde rondvlucht in totaal ongeveer, zeven en een half millioen kilometer heb- bep afgelegd, De 20-,jarige dienstplichtige huzaar P. J. G. Bastiaens van het 43ste eskadron zware tanks is gistermorgen 0m half elf op de Oirschotse hei met zq'n tank in een met modder gevulde kuil gereden. De tank liep vol water. Bastiaens, die er niet in slaagde zich te bevrijden, kwam door ver drinking om het leven. Zijn stoffelijk overschot is overgebracht naar het R. K. Binncnziekcnhuis te Eindhoven. Bastiaens was afkomstig uit Maastricht. Hij was ongehuwd. Blijkens een mededeling van de Suri naamse regering is men thans zover, dat men de kosten kan ramen van de bouw van de Brokopondo-stuwdam met bijko mende werken en de productie kan ra men van de op te wekken énergie. Wan neer de financiering van de dam, die zo als men weet in de Surinamerivier is ontworpen en Van de bijbehorende hydro- eleetrische installaties door de staat zal geschieden, zal daarvoor een lening moe ten worden aangegaan van 80 a 85 mil lioen gulden. De .regering geeft voor dit deel van -het project de voorkeur aan een openbaar nutsbedrijf 0f staatsbedrijf; de financiering en exploitatie echter van het daarbij te stichten aluminium reductiebe- drijf zullen door particuliere investeer ders dienen te geschieden. De hoeveelheid electrische energie, die net particuliere aluminiumbedrijf van de overheid zal kunnen betrekken, zal vol doende zijn om 40.000 ton aluminium per jaar te vervaardigen. Voor een ton ton aluminium in ongeveer 4 ton bauxiet nodig. Op horte afstand van het Bro- kopondo-stuwmeer zijn in het Nassage- bergte bauxietlagen aangetroffen, die van goede kwaliteit zijn en worden geschat op 10 tot 15 millioen ton. Het ligt in de bedoeling, dat deze ertslagen worden ge reserveerd voor de maatschappij, die de bouw van een aluminium-reductiebedrijf ter hand zal nemen, aangezien de bouw van een dergelijk bedrijf een noodzakelij ke voorwaarde is voor de uitvoering van het Brokopondo-project. De regering deelt voorts mede, dat zij bijzondere aandacht heeft besteed aan de vraag, of er van particuliere zijde be langstelling bestaat voor de oprichting van een dergelijk bedrijf. „In de geest van het Statuut heeft deregering doen nagaan, of van Nederlandse zijde belang stelling bestaat. In nauw overleg met de betrokken Ne derlandse autoriteiten zijn enkele Neder landse maatschappijen benaderd: aldus het communiqué, „uit het vooroverleg met Nederlandse ondernemers is de Suri naamse regering gebleken, dat bij hen een zodanige belangstelling voor de op richting'van een aluminiumbedrijf bestaat dat zij zich bereid verklaarden een ern stig onderzoek in te stellen. Dit onder zoek is reeds aangevangen". In het communiqué wordt voorts ge zegd, dat de verwezenlijking van de plan nen ook mogelijk is in combinaties met buitenlandse maatschappijen. Het is de regering van Suriname'gebleken, dat ook andere eventueel in aanmerking komen de ondernemingen bereid zijn het Broko pondo-project ernstig op de mogelijkhe den te onderzoeken. „Dat de samenwerking tussen de volke ren in de eerste plaats tot uitdrukking komt op het gebied van de militaire ver dediging, dat is, helaas, een noodzaak in een zo verdeelde wereld. Wij zijn er even wel van overtuigd, dat dit geenszins de ernstige wil der volkeren tempert om de vrede te handhaven". Dit zeide de H. Va der gisteren in een korte toespraak tot een groep officieren van het „Nato-colle ge", die op het ogenblik een studiereis door de bij deze organisatie aangesloten landen maken. „Het zal u niet ontgaan, zo vervolgde de H Vader, hoeveel andere aspecten behalve dat van de uitrusting en orga nisatie van de gewapende macht, het pro bleem van de verdediging omvat. Het wordt met name bepaald door de alge mene toestand van een land, zijn soci ale en politieke ideaal, zijn geheehtheid aan een wijze van denken en leven, die menswaardig is en in overeenstemming met de eisen van de menselijke natuur, door zijn verlangen om zich ernstig be zig te houden met het voortdurend ver hogen van het economische en culturele peil. In èèn woord: door zijn innerlijke kracht, zijn wil om te leven, niet alleen op zichzelf, in het hoogmoedige bewust zijn van eigen macht, maar in dienst van de internationale gemeenschap en in een geest van echte samenwerkig". Hedennacht hebben zich in de woes tijn bij Sabha, ongeveer 15 kilometer ten Zuiden van El Auja, zware Isra- elisch-Egyptische gevechten afge speeld. Om tien uur Woensdagavond vielen de Israëliërs met een sterke strijd- machtaan, o.m. gebruik makend van pantservoertuigen. 50 Egyptenaren zouden zijn gedood en 40 gevangen genomen. De Israë liërs verloren vier doden en 19 ge wonden. Volgens de Israëliërs hadden zij Egyptische eenheden aangevallen die zich acht dagen geleden aan de Israë lische zijde van de gedemilitairiseerde zóne bij E] Auja hadden verschanst. De gezaghebbende „Jane's Fighting Ships 1955-56" schat, dat de Soviet Unie 92 moderne kruisers, ongeveer 150 tor pedoboot jagers van een nieuw type en tenminste 400 onderzeeboten heeft. In een voorwoord over dg bouwpro gramma's van de grote marinemogend- heden zegt ..Jane's": „De Soviet-Unie saat voort een grote vloot van kruisers, tor- pedobootjagers en onderzeeboten te bou wen". 's-GRAVENHAGE, 2 Het grootste deel van de vergadering der Tweede Kamer van hedenmiddag werd besteed aan de kwestie van ambtenarensalarissen. Zoals men weet, is daarover verleden jaar nog al het een en ander te doen geweest, zo zelfs dat er in hogere ambtenarenkringen reeds werd gesproken over een lang- zaam-aan-actie. De kwestie van een verdere denivellering der salarissen van het middelbare en hogere Rijkspersoneel was toen door de regering in het Georganiseerd Overleg gebracht. De onderhandelingen duurden maanden maar de voorstellen der regering konden tenslotte niet de instemming ver werven van vier van de vijf personeelsorganisaties, vertegenwoordigd in de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in ambtenarenzaken Niettemin heeft de regering tenlaatste haar eigen voorstellen gestalte gegeven in het wetsontwerp, dat vanmiddag werd besproken en dat een suppletoire begroting betreft op hoofdstuk vijf der Rijksbegroting. De kosten van de voorgestelde verhogingen, welke een terugwerkende kracht krijgen tot 1 Januari 1955 belopen 45 millioen gulden. ring het advies van die commissie heeft af te wachten. Tenslotte is hiermee niet het laatste woord gesproken. Dat heeft minister Beei nadrukkelijk gezegd De communist Reu ter nam natuurlijk de gelegenheid waar. nu het over salarissen ging. om propa ganda te maken. Hij diende een motie in. November 1955. gevraagd werd om nieuwe onder handelingen in het G.O. op basis van de grootst mogelijke meerderheid der amb- tenarenorganisaties. Over deze motie, die natuurlijk geen schijn van» kans maakt, za] morgen worden gestemd. Het wets ontwerp zelf werd z.h.st. aangenomen. De Kamer nam deze zaak verre van licht. Er was allerwegen bezwaar tegen het feit vooral, dat het G.O- zo schrikba rend had gefaald. Men riep om mede-ver antwoordelijkheid van de organisaties in de ware zin des woords (Van der Zanden KVP); er moesten waarborgen komen, dat het G.O. bevredigend werkt en aan recht vaardige verlangens moest worden tege moet gekomen (Stapelkamp AR). De heer Blom (PvdA) vertelde nog eens, dat lz voorgestelde verbeteringen eigenlijk nie mand bevredigen en hij vroeg of de mededeling van de minister in de memo rie van toelichting, dat na het tot stand komen van deze maatregel de denivelle ring in technische zin zal zijn beëindigd, ook betekende, dat incidentele wijzigin gen in de toekomst uitgesloten zullen zijn. Dat betekende hel niet. Minister Beei zei duidelijk, dat de regering zich beraadt of ten aanzien van de wetenschappelijk gevormden en van bepaalde groepen van middelbaar en hoger personeel er ecn situatie is> die noopt tot herziening. Ove rigens had hij ook reeds gezegd, dat een commissie van ioondeskundgen. die op verzoek van de Kamer is ingesteld, zal moeten uitmaken of de regering in haar voorstellen juist heeft gezien. Deze com missie zal advies hierover aan de regering moeten uitbrengen en dat rapport wordt tegen December verwacht. Minister Beei weet de mislukking in het G.O. aan externe en interne factoren. Voor de externe factoren gaf hij de schuld aan de ontijdige publicaties in de pers zonder er bij te vermelden, dat de maan denlang gerekte onderhandelingen er wei toe móésten leiden, dat hetgeen er was voorgesteld uitlekte en wat de organisa- In Duitsland maakt men zich nog al ongerust over de waterstand op de Rijn. Doch in Rotterdamse Rijnvaartkringen is men van oordeel, dat deze stand op zichzelf niet zo verontrustend is. Wanneer men weet, dat b.v. Caub in begin November 1947 slechts 43 cm water noteerde, dan maakt een stand van 1.21 meter, zoals op het ogenblik, nog niet zo'n geweldige indruk. Maar de Rotter damse haven kent thans wel transito-moeilijkheden. De beschikbare scheeps- ruimte is bij lange na niet voldoende om de enorme aanvoer in Rotterdam van massagoed zoals erts, kolen en hout spoedig genoeg naar de bestemming in het achterland te brengen. Echter, ook bij normale waterstand op de Rijn, laat dit tekort aan sclieepsruimte zich reeds voelen, maar het tekort wordt geaccen tueerd, nu door de lager wordende waterstand dc schepen slechts zo diep kunnen laden, dat zij onderweg geen gevaar lopen aan de grond te geraken, hetgeen bij de rotsachtige rivierbodem in het gebergte funest zou kunnen zijn voor schip en lading. Nu Caub b.v. 1,21 meter noteert, kan daar nog slechts met een diepgang van 1.81 meter worden gevaren. In Rijnvaart- kringen weet men nl. precies hoeveel cm men voor iedere opgegeven plaats kan bijtellen om nog ongehinderd te kunnen passeren. Kort en goed. het gaat er dus om, dat men bij lage waterstand meer schepen nodig heeft voor een zelfde hoe veelheid vracht In de cognossementen wordt, wat de vrachtprijzen betreft, met de waterstand op de Rijn terdege rekening gehouden. Bij een notatie van 1301.16 meter in Caub wordt er 30 pet toeslag berekend, bij 1.151.01 meter 45 pet en bij 1 meter en lager 60 pet Meestal wordt echter nog de: bepaling gemaakt, dat bij 1 meter la ger in Caub de contractverplichtingen ten aanzien van -de prijs niet meer gelden, waardoor een nieuwe vrachtovereen komst nodig wordt. Op het ogenblik is het nog zo dat mid delmatige schepen met bestemming men. Mannheim nog tot 60 pet van de laad- capaciteit kunner. benutten. In Rotterdam is ten aanzien van het vervoer naar het achterland een minder gewenste situatie ontstaan Tientallen zee schepen liggen er met lading te wachten en nog vele andere wachten voor de Wa terweg Dat wachten kost enorm veel geld en het zijn veelal de rederijen op de Rijn, die het gelag moeten betalen omdat zij zich gebonden hebben aan langdurige contracten. Kan een zeeschip niet direct worden gelost dan komt het ai gauw „in overliggeld". Voor schepen van 10 000 ton komt dat b.v. te staan op een overliggeld van ,f 2500 tot 4000 per dag Zo is het de enorme goederentoe voer, die de situatie funest dreigt te doen worden, minder de lage water stand, die nog allerminst alarmerend wordt geacht. Het tekort aan scheepsruimte wordt, zo deelde men ons mede, door vele niet bij de Ned. Particuliere Rijnvaart Cen trale aangesloten particuliere schippers uitgebuit. Zo werden reeds einde Octo ber voor kolen van Rotterdam naar Kèhl vrachtprijzen van 34 per ton berekend en daarin is op de dag. van vandaag nog allerminst verandering ten goede geko- ties niet wensten te aanvaarden. De sfeer van rust en vertrouwen, die de minister noodzakelijk achtte voor een goed overleg, verdraagt geen onderhandelingen, die ein deloos zijn. De interne factor was de re organisatie van het G.O. Het eerste over leg na die reorganisatie mislukte, maar de regering bezint zich er zeer serieus op alie obstakels weg te nemen, die daartoe hebben geleid. Er waren natuurlijk vergelijkingen ge trokken met het overleg in het vrije be drijfsleven, maar minister Beei meende dat deze vergelijking niet opging, daar de overheid niet alleen werkgeefster is. maar ook heeft rekening te houden met het algemeen belang. Een andere griet was geweest, dat de regeringsdelegatie teveel gebonden zou zijn en geen ruimte zou hebben gehad voor wijzigingen, waar op dr Beei uiteenzette, dat de regering moest blijven binnen haar eigen loon- en salarispolitiek- Waarom a] die geheimzinnigheden over het G.O. vroeg men telkens opnieuw Het G.O. en de volksvertegenwoordiging meende minister Beei. hebben op dit ter rein een heel eigen taak en verantwoor delijkheid en openbaarmaking van de be sprekingen zou volgens hem in strijd zijn met de geheimhouding, welke zowel aan de zijde der regering als aan die der personeelsorganisaties in acht behoort te worden genomen Dat was niet zo'n sterk argument Beter was de opvatting, dat er nu eenmaai een commissie van drie loon- deskundigen is ingesteld en dat de rege- Enige proceduremopllfjkhcdcii ontston den er by de verdere behandeling van de Gezondheidswet, die in Maart van dit jaar was geschorst op verzoek van de minister van Sociale Zaken wegens aanneming van een amendement-Mol (KVP). waarin een paritaire samenstelling werd verlangd van de centrale raad voor de volksgezondheid- Minister Suurhoff verklaarde nu, dat hij daarin had gezien een weinig gunstig oordeel over de personen, die van Rijks wege daarin zouden worden benoemd, een afwijking van het tevoren bereikte com promis en de mogelijkheid, dat in deze samenstelling de weegschaal zou over slaan ten gunste van het particulier initia tief. Na nieuwe bestudering was de mi nister tot de conclusie gekomen dat dit laatste niet de bedoeling was van dr Mol en de zijnen, maar alleen dat er pariteit zou moeten zijn en geen overwegende overheidsinvloed. Hij accepteerde het nu dan maar. maar dan moest eerst art. 6 waarop dat amendement paste, worden teruggenomen, waarna de minister een nieuw artikel 6 zou indienen, waarin dat amendement was verwerkt. De heer Schouten (AR) maakte daarte gen alleen wat procedure-bezwaren. Z.i. zou het beter zijn geweest, als de minister met een nieuw wetsontwerp was gekomen De heer Oud (VVD) was het hiermee niet eens. daar dan de hele schriftelijke voorbereiding en mondelinge behandeling opnieuw had moeten geschieden Nu werd nadat de door de minister aanbevolen procedure was gevolgd en het wijzigings- ontwerp was ingediend, het wetsontwerp z.h.st. aanvaard. Begonnen werd nog met het wetsont werp Wijziging van de wet buitengewoon pensioen zeelieden-oorlogsslachtoffers, waarover alleen de heer Ritmeester (VVD1 sprak. De behandeling hiervan wordt morgen voortgezet. Wij komen er dan nader op terug. F.S. (Van onze correspondent! Gisteravond even na zes uur heeft op de rijksweg ArnhemEde. even voorbij de uitspanning „De Eeren Doedel", een gecompliceerde botsing plaats gehad, waarby een persoon werd gedood en twee anderen werden gewond. Niet min der dan zes vrachtauto's waren er bij be trokken. Nabij „De Leren Doedel" stond aan de rechterkant van de weg in de richting Ede een truck geparkeerd. De chauffeur was samen met een lid van de Wegenwacht bezig met het ver richten van een reparatie. Uit de rich ting Ede naderden twee vrachtauto's, waarvan er een aan het inhalen was. Deze wagen raakte de jeparkeerde truck en onmiddellijk daarna ook de ingehaalde wagen; de chauffeur verloor toen de macht over het stuur en reed op de lin kerweghelft nog een eindweegs door, daarbij drie tegeniiggende vrachtauto's rakend. De chauffeur van de geparkeerde vrachtauto, de 44-jarige koopman v. V. uit Amsterdam, die voor zijn wagen stond, werd bij de eerste botsing gegrepen en gewond, hij oveileed later in het ziekenhuis in Arnhem. De wegenwachter kon zich op het nippertje redden. Van de bestuurders der andere auto's werden er twee gewond, doch zij konden nadat zij in het ziekenhuis waren behan deld, huns weegs gaan. De politie is met zeven kraanwagens 3'i uur bezig geweest om de vernielde wagens op te ruimen en de weg vrij te maken. (Van onze correspondent). Vanmorgen om tien uur heeft nabp „De Leren Doedel" tg Arnhem, dezelfde plaats waar gisteravond ook de zware botsing plaats had tussen een aantal vrachtauto's, opnieuw een ernstig ongeluk plaats ge had op de ryksweg naar Ede, waarbq twee personen zwaar werden gewond. Uit de richting Ede naderde een gro te file auto's, waarin zich ook de per sonenauto. bevond, bestuurd door de 44- jarige L. van L. uit Rotterdam. De chauf feur meende, dat hij lang genoeg in de file had gereden en week naar links uit teneinde de voor hem rijdende stoet te kunnen passeren. Op datzelfde ogen blik naderde uit de tegenovergestelde richting een zware vrachtauto met aan hangwagen geladen met stenen, die de personenauto bij de daarop volgende bot sing volkomen kraakte. Temidden van de wrakstukken trof men de bestuurder en zijn mede-inzitten de vader ernstig gewond aan. Beiden zijn naar het ziekenhuis te Arnhem overge bracht. De toestand van de zoon is hoogst ernstig, terwijl die van de vader naa? omstandigheden redelijk genoemd' kan worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1