Molotof presenteert (k)oude op nieuwe schalen kost Dulles uit, merkwaardigerwijze, optimistische geluiden Fan re's plan tot verkiezingen De strijd in Parijs onbeslist Pauselijke Maandintenties van het Apostolaat des Gebeds Ben Goerion nodigt Nasser uit voor bespreking M' flfllEfl De conferehtie te Genéve Gloeilampjes Dameshanden Nij megen is zijn tram kwijt Nobelprijzen voor drie Amerikaanse geleerden Zorin ambassadeur in Bonn Von Brentano reageert scherp op Molotof's Geneefse voorstel Peron naar Nicaragua W.Duitslands losmaking van Westerse defensie Het Israëlisch-Arabische conflict Syrië zegt internationale verplichtingen op Mr R. Koole t DONDERDAG 3 NOVEMBER 1955 VERDWENEN INCASSEER DERS TERECHT AFGHANISTAN KOOPT WAPENONDERDELEN IN TSJECHOSLOWAKIJE PAGINA 3 «iMymWË: «li „OOST-WEST". KOMISCHE OPERA IN VELE ACTEN Weder optreden te Genève van de bekendste internationale artisten. Fiosto Dully biedt de prima ballerina Alicia Molotovina in een der liefdesscènes een slof Lexington aan van America's Best Tobaccos. Als dat niet helpt yfjerkt snel en zeker Tegen hoofdijn, kiespijn, grjep en rheumatische pijnen Sociadl-clemocraten bepleiten Voor de maand November: 1. Hart van Jesus, bevorder de geest van boel vaardigheid. Hart van Jesus, zegen de missies onder de Indianen en Negers van Zuid-Amerika. 2. HANDELSVERKEER MET OOSTENRIJK ETHIOPISCHE KROONPRINS ALS OPVOLGER UITGEROEPEN ruwofschraal?, (Van onze speciale verslaggever) GENèVE, Woensdagavond. De kaarten liggen nu ook ofiicieel op de Geneefse tafel. Dit heeft geen verrassing gebracht nadai de heer Molotof cr al dagenlang zó nonchalant mee gezwaaid had, dat iedereen wist, welke troeven hij in handen hield. De voorstellen der Sovjet-Unie voor Duitsland zijn precies zo uitgevallen als wij gisteren voorspelen: vooreerst geen vrije verkiezing om het land te herenigen, doch een samenbrengen der beide Duitse republieken door middel van een „Duitse raad". Dit is alles, tn grote lijnen gezien, oude kost, ook al presenteert Molotof deze telkens op nieuwe schalen. Het is de kost, die geen der verantwoorde lijke politici in hel W esten wil eten vanwege de communistische pepertjes, die er in verwerkt zijn. Molotof heeft zich niet alleen niet de moeite gegeven die te verbergen, hij heeft veeleer de Westelijke klanten mèt nadruk op deze -terke kruiden gewezen. Hij deed dit door middel van het nu al hekend genoeg zijnde verhaal over de sociale verworvenheden van de Duitse democratische republiek, die niet mogen worden prijs gegeven aan „op revanche beluste imperialisten". tof niet meer op een zeer snelle ontbinding van de NATO stond. Zijn termijn van twee of drie jaar had hij in de laatste speeches niet meer aangeroerd. Het was dus wel een koude douche, toen hij plotse ling weer op zijn afmars binnen Overigens liet Molotof niet na temid den van al deze propagandaslogans de ware achtergrond van zijn voorstellen te laten doorschemeren. Duitsland kan niet op hereniging rekenen, zo drukte hij het ongeveer uit, zolang het weigert te aanvaarden daf het geen deel meer zal mogen uitmaken van de „coalities en militaire bondgenootschappen, die tegen andere landen gericht zijn". De Westelijke repliek op deze voor stellen moet eigenlijk nog komen. De theses van Molotof zijn, zoals Dulles zeide, „in studie", maar die studie is al voorafgegaan door enkele ondubbelzin nige verklaringen der Drie, die weinig twijfel laten aan het feit, dat ze als in- discutabel zullen worden gekwalifi ceerd. Met vereende kracht hebben de Wes telijken ook nu aan het parool der vrije verkiezingen voor Duitsland en der vrije keuze van bondgenootschappen voor een verenigd Duitsland vastgehou den. Zowel MacMillan als Pinay spra ken van een dictaat, dat de Rus de Westelijke Duitsers wil opleggen. „Een dictaat van een gestrengheid zonder weerga", meende de Brit zelfs. Merkwaardig was, dat Dulles deze hele tegenstelling tegen de achter grond van optimistische geluiden plaatste. H(j zong de lof van de toe geeflijkheid, die Molotof in voor gaande dagen op het stuk van de Europese veiligheid heeft betoond. De laatste voorstellen van de Rus waren volgens Dulles een aanzien lijke tegemoetkoming aan het Wes telijke standpunt. Die opmerking ver raste de meeste conferentie-waarne mers, temeer nadat de Rus in de zitting van vandaag weer eens met brede vegen over zijn eigen voor stellen was heengestreken door zijn oude Berlijnse plan voor een onmid dellijke ontruiming van het Duitse gebied weer uit zijn tas te halen. Om de Duitsers beter gelegenheid te geven de weg tot elkaar te vinden moesten de vier mogendheden nu maar besluiten binnen drie maanden hun troepen uit Duitsland terug te trekken, nog wel „binnen hun eigen grenzen", dus wat de Amerikanen betreft naar over de oceaan. Slechts kleine controle- contingenten zouden als symbool der verantwoordelijkheid van de overwin naars mogen achterblijven. Men zou het tegelijk eveneens eens kunnen worden over de omvang van de bewa pening in beide delen van Duitsland. De enige vooruitgang, die waar nemers in de afgelopen dagen in de Russische voorstellen hadden kunnen bespeuren was, dat Molo- Neerlands laatste bergspoor kreeg dolksteek In de Woensdagavond gehouden ver gadering van de Nijmeegse gemeente raad is door het college van B. en W. me degedeeld, dat de tramlijn Beck-Njjme- gen-Berg en Dal zeer binnenkort moet woren opgeheven. De tramrails cn het rijdende materieel verkeren in een derge lijke staat, dat het niet langer, verant woord is verbinding nog langer in stand te houden. Zoals bekend bevindt zich in deze tramverbindiAg het enige bergspoor U) Nederland, nl. door „Mooi Nederland". D® verbinding met Berg en Dal zal nu worden onderhouden met bus sen, doch spoedig zal de gemeenteraad het voorstel bereiken hiervoor eigen materieel aan te schaffen. De autobussen zullen vnorloptg „iet over het viaduct rijden, doch recktstreeks van Beek naar Berg en Dal „aan 1De ge meenteraad die zich overigens eerst bgj de behandeling van de zou moeten uitspreken <>Ye n—2 staan van de tramverbinding naarpersen Dal via Beek accepteerde de .mededeling van de wethouder, nadat enlfM»Xm?d2 waren gesteld als een feit ®n was over het lof van de Ncnmecgse tram cn het bergspoor beslist. De twee incasseerders van de Central® Avbeidersverzekeringsbank te Groningen, die. roet medeneming van ongeveer dui zend e,k waren verdwenen. zUn terecht- Gisteren zijn beiden in Venlo ge arresteerd. zij zijn naar Groningen over- gebraent drie maanden terugkwam, wat na tuurlijk in feite niets anders zou kunnen betekenen dan een ophef fing van het hele verdedigings front der Nato. Donderdag wordt het nog weinig vrucht belovende debat voortgezet. De ministers zullen weer in normale zit ting bijeenkomen met speeches, die voor publicatie zullen worden vrijgege ven. Meestal gaat het zo, dat men de deuren sluit, wanneer de uitgangspun ten der partijen zijn vastgelopen. Daar toe heeft men nog niet besloten en voor de waarnemers rest geen andere con clusie, dan dat men zich op een verdere voortgang van vruchteloze woordenwis selingen moet voorbereiden. Het enige goeds wat te zeggen valt is, dat deze zich in hoffelijke vorm blijven houden Daaruit mag men dus afleiden, dat de ministers niet van plan zijn de Geneef se deuren met een smak dieht te smij ten. Een Afghaanse wapênmissie zal zich naar Tsjechoslówakije begeven ,.om on derdelen te kopen voor ouderwetse wape nen die voor de tweede wereldoorlog in dat land zijn gekocht", «Idus is gisteren door de. Afghaanse ambassade te Washing ton meegedeeld. De missie zal tevens „nieuwe onderdelen" aankopen, aldus de bekendmaking. De Nobelprijs voor natuurkunde is dit jaar toegekend aan dc Amerikaanse pro fessoren W- E. Lamb van de universiteit van Stanford in California cn prof. P. Kusch van de universiteit van Columbia te New York. Zij zullen de prjjs, die ruim 130.000 bedraagt, gelijkelijk delen. De Nobelprijs voor scheikunde gaat naar prof. Vincent du Vigneaud, hoogleraar in de biochemie aan de Universiteit van Cornell te Ostaca In de staat New York. Prof. Lamb kreeg de prijs wegens-zijn ontdekkingen op het gebied van de fijne structuur van het waterstofspectrum, prof. Kusch wegens zijn preciese bepaling van de magnetische beweging van het elec tron, prof. Vigneaud in verband met zijn onderzoekingen op het gebied van de bio chemisch belangrijke zwavelverbindingen. Prof. Vigneaud, die 54 jaar oud is, heeft verscheidene jaren gewerkt aan het be palen van de structuur der hormonen, die door de onder de hersenen gelegen slijm- klier worden afgescheiden. Naar aanlei ding hiervan publiceerde hij in het begin van dit jaar een rapport, waaruit bleek, dat hij er niet alleen in geslaagd was de chemische samenstelling van deze hormo nen vast te stellen, maar dat hij deze hor monen ook langs kunstmatige weg kon vervaardigen. Een ontdekking, die van groot practisch belang is. daar men thans geen gebruik behoeft te maken van dier lijke hormonen. Hij is tevens de eerste geleerde die langs synthetische weg het a.ct.h.-preparaat heeft samengesteld, dat gebruikt wordt bij de behandeling van ge- wrichtsrheumatiek. De prijzen zullen op 10 Decmber door koning Gustaaf Adolf van Zweden te Stockholm worden uitgereikt- Maarschalk Boclganin heeft gisteren tegenover een vertegenwoordiger van de buitenlandse pers te Moskou verklaard dat Zorin is benoemd tot Russische am bassadeur in de tVestduitse hoofdstand Bonn. '•WNT"" 'V r*3V>: - üsfc vn>-v Jk - m 'V; \5 v-w/.vtv.v-.. r (Advertentie) "XINGTON Op 8 November viert de „Siamese trvee- ling" Folkje en Tjitske de Vries, die nu te Berguum woont, en destijds met goed gevolg gescheiden werd, haar tweede verjaardag. De tweeling in de box. Links Folkje en rechts Tjitske. De Westduite minister van buitenland se zaken, Heinrich von Brentano, heeft gisteravond in een radiotoespraak de Rus sische voorstellen inzake hereniging van Duitsland, die op de Geneefse conferen tie zyn ingediend, afgewezen als „ont moedigend, om niet te zeggen beangsti gend". Hy voegde hieraan toe: „de minimum Sovjet-eis houdt in het voortduren van de verdeeldheid van Duitsland, de maximum- eis betekent de verbreiding van het com munisme tot geheel Duitsland". Von Brentano verwierp voorts de Rus sische eis, de „sociale verworvenheden" van de Duitse democratische republiek te doen voortbestaan. „Er is enige brutali teit voor nodig, om van „sociale verwor venheden" te spreken, die", aldus de mi nister inhouden: „overvolle gevangenissen vernietiging van de wet, onderdrukking van de pers- en verenigingsvrijheid, het eigendoms en stakingsrecht". De Oost- duitse wet is gegrondvest op de kracht van het rode leger, aldus de minister. Ex-president Juan Peron van Argen tinië is, naar te Buenos Ainres gemeld wordt, per vliegtuig uit Paraguay waar hij asyl genoot, naar Nicaragua vertrok ken. Op verzoek van de nieuwe Argen tijnse regering was zijn bewegingsvrij heid in Paraguay beperkt. Vorige week werd al gemeld, dat Peron voorbereidingen tröf voor een be zoek aan president Somoza van Nica ragua, met wie hij bevriend is. Intussen heeft het persbureau van de ex-president in Asuncion ontkend, dat er een opstand zou zijn uitgebroken on der het Paraguese leger. Er deden reeds sinds enige tijd geruchten de ronde over politieke moeilijkheden in het door pre sident Alfredo Atroessner geregeerde land. (Telefonisch van onze correspondent). PARIJS, hedenmorgen Hoewel zij aan de heer Faure met 360 tegen 211 stemmen het ver trouwen heeft geschonken en al dus zijn voqrstel om de Kamer op 2 Januari a.s. te ontbinden en in de eerste helft van December ver kiezingen te houden heeft aange nomen, heeft dc Assembléc in wezen toch het vraagstuk van de vervroegde verkiezingen geen stap verder tot de oplossing gebracht. Het is niet mogelijk geweest de stemming nog voor middernacht te doen plaats vinden. Haar uitslag kon eerst om vier uur hedenmorgen wor den meegedeeld en Kamer-voorzitter Schneiter moest dan ook aan de mede deling van de uitslag toevoegen, dat de toegestane urgentie van behande ling vervallen Was en dat de Senaat nu dus twee maanden tijd heeft, voor de behandeling van het Kamer-besluit. Het resultaat van deze vervelende toestand nu is, dat als het aangeno men enig artikel door de Senaat ge wijzigd naar de Kamer zou worden te ruggezonden, de gehele strijd om de wijze van verkiezingen weer van vo ren af aan zou kunnen beginnen. deHIeniSn.eC,hter onwaarschijnlijk, dat bo,- r,„,„ vei'kiezingen in Decem- bph°g!f'r* zal maken door uitstel Ll ,lo ,h ng van de wet- Veeleer fnien k ,nn President van de sena- m r 7o 2' verkrijgen, dat de Ka mer zo spoedig v/Dor een nieuwe be- ff?8r,w°rden gesteld, waarbij dan de legering inzake de kióswet lei- TVI5 ding kan geven door aan haar enig ar tikel, dat de Kamer-ontbinding be treft, een bepaald voorstel voor de wijze van verkiezing te koppelen. Men moet niet uit het oog verliezen, dat de enige positieve uitspraak, die de Ka mer heeft gedaan (en nog wei op voor stel van de regering) was: een meer derheid te geven voor een lijsten-ver- kiezingsstelsel met evenredige zetel verdeling binnen het departement. Uitgesloten is dus de integrale toepas sing van het 'evenredige stelsel. Een voorstel van de heer Hueges, dat in die richting ging, kon bij eerste be handeling geen meerderheid vinden. Onvolmaakte evenredigheid Het is zeer waarschijnlijk dat het „onvolmaakt stelsel van evenredige vertegenwoordiging", door de regering voorgesteld, wel degelijk een meer derheid in de Kamer zal kunnen vin den, temeer waar dan het stelsel van apparentage of lijstverbinding, waar tegen premier Faure zich zo hardnek kig verzet, van de baan zou zijn. Evenwel moet niet uit het oog wor den verloren, dat dc nieuwe behande ling in dc Kamer van enig voorstel betreffende de Kieswet onmiddellijk weer de oppositie in staat zal stellen tot het Indienen van tegenvoorstellen en het weer doen ontbranden van de strijd voor het arrondissementsstelsel of wel dc ccn-namigc verkiezing met stemming en herstemming binnen het kader van het departement. De socialisten hebben daartoe reeds opnieuw een voorstel ingediend, ter wij] de communisten het hebben ge daan voor precies het tegenovergestel de: integrale doorvoering van de even redige vertegenwoordiging. Waaraan aan een evenredigheidsstelsel van welke aard ook bij MRP, communis ten en onafhankelijken en anwere rechtsen, die de heer Pinay volgen, in elk geval de voorkeur wordt gegeven boven het arrondissementsstelsel, waarin Mendès-Francce grote winst mogelijkheden ziet, en waar de heer Faure op deze zaak ook bij tweede behandeling de kwestie van vertrou wen wi] stellen, daar is er nog kans dat op die wijze het plan Faure tot vervroegde verkiezingen in December gered kan worden. Uitgeput debat Het front van hedennachct tegen de heer Faure bestond uit buitengewoon vinnige, aanvallen van zestien spre kers, in het bijzonder door de twee France en verder door de oud-minis ters Mittenrant en Le Bail, waarbij vooral de eis van het arrondissements stelsel zeer scherp werd gesteld. Hun redevoereingen droegen het kenmerk van een uitgeput debat. Zij waren echter wèi een merkwaardige inleiding tot 't radicaal congres van deze week, dat door druk op de radicale minis ters óók van invloed kan zijn op de toestand van het ministerie. De toestand is dus door de meer derheid, die de heer Faure heden nacht heeft gevonden, allerminst op geklaard, temeer waar een groot ge tal aanwezige communisten met de regering heeft meegestemd, niet om het vertrouwen te schenken, maar om het arrondissementsstelsel tegen te houden. De Westduitse sociaal-democraten heb ben gisteren in een bekendmaking hun standpunt uiteengezet met betrekking tot de besprekingen van de Grote Vier in Genève. In de bekendmaking wordt voor gesteld, dat tegelijk met de uitvoering van het door de Westelijke mogendheden geopperde plan voor een geleidelijke Duit se ^hereniging en de instelling van een Europees veiligheidssysteem, West-Duits- land moet beginnen zijn banden met de Westelijke verdedigingsorganisatie te ver breken. Intussen, zo vervolgt de bekendmaking moet de Westduitse regering alle moge lijke stappen doen om het lot van Oost en West-Duitsers te verbeteren door het aangaan van technische overeenkomsten met de Oostduitse autoriteiten met be trekking tot het grensverkeer, de water voorziening en de handel tussen de beide zönes. De nieuw benoemde Israëlische pre mier, David Ben Goerion heeft in ziin eerste rede als zodanig voor het parle ment gisteren verklaard, dat hij bereid is tot het voeren van besprekingen met etc kjjyptische premier, luitenant-kolonel Nasser en „elk ander staatshoofd van de Arabische buurlanden" om zo spoedig mogelijk tot 'n oplossing komen van de hestaande geschillen. Wanneer de Ara- bisehe leiders nog niet bereid zijn over een definitieve oplossing te spreken, dan zouJcn wjj bet misschien wel met hen eens kunnen worden over een voorlopige oplosing, die voorziet in de volledige toe passing van de «"Penstilgtandsovereen- konistcn, een onderlinge regeling van al le incidenten, toezicht op de vrije, vaart cn eventueel andere overeenkomsten die voor beide kampen aanvaardbaar zouden zijn, aldus Ben Goerion. De premier oefende voorts heftige cri- tiek op Rusland en Tsjechoslowakije ener zijds en Groot-Brittanniö en de V.S. an derzijds in verhand met de wanenleveran- tics aan de Arabische landen. Hij be schuldigde in het biizonder Egypte van agressie, grenssehendingen, economische boycott cn blokkade. Intussen is van officiële Egyptische zij de nog niet gereageerd op Ben Goerion's aanbod voor een ontmoeting met premier Nasser en andere Arabische leiders. Waarnemers te Cairo betwijfelen overi gens. of welke Arabische leider ook het Israëlische aanbod in zijn huidige vorm zou aanvaarden. Zii verwachten echter, dat deze leiders zuilen aarzelen het te OALS EEN MENS leeft, is er altijd door een vergif in hem, dat nooit wordt weg genomen. Alle mensen, welke dood zij ook sterven, sterven ver giftigd." Deze woorden schreef Frangois Mauriac in zijn dagboek in de grauwe Septemberdagen van 1943. Zij vertolken echter niet een voorbijgaande stemming, maar raken de diepste kern in al zijn romans. Deze grote katho lieke auteur, wiens werken over heel de wereld worden gelezen, is getroffen, geschokt door het my sterie van het kwaad in onze we reld. Dat heeft hij gemeen met Graham Greene, Stefan Andres, Julien Greene en andere katho lieke romanciers van onze tijd. Waaraan danken zij het uitzon derlijk succes van hun werken? Dit stelt ons voor een wonderlijke tegenspraak: in onze wereld, waar alle besef van zonde schijnt ver stikt door gemakzucht en mate rialisme, leeft dus toch nog een hunkering diep in elk mensenhart om het duister raadsel van zonde en boosheid te doorgronden. "EN BAGATELLISEERT het kwaad zozeer, dat Pius XII moest constateren: „De grootste zonde in de wereld van heden is misschien, dat de men sen het besef beginnen te verlie zen van de zonde". De zonde is iets pikants geworden, dat men graag in een film- of romantitel etaleertï(„Zij, die van de zonden leven", enz.). Het woord „zonde" klinkt daar in waarlijk „modern", maar het heeft zijn inhoud verloren. Het is geworden tot een prikkelende merkwaardigheid, een „middel eeuwse uitdrukking voor een weekend-uitstapje met een to neelspeelster, met wie men niet getrouwd is", zoals Bruce Mars hall in „Father Malachy's Miracle" ironisch opmerkt'. En toch bunkert het mensen hart ernaar het kwaad weer als kwaad te erkennen. Anders kan men het succes van de bovenge noemde schrijvers niet verklaren. Ieder wil in de grond van zijn ziel eerlijk staan, eerlijk tegen over zichzelf, tegenover het leven en zijn medemensen, tegenover zijn Schepper. De afschuwelijke volksmisdaden en wreedheden van dit tijdperk hebben ons mis schien een nieuwe gevoeligheid voor het kwaad gegeven. Iedere persoonlijke zonde, iedere zelf zucht of lafheid is een stukje in de wereld van boosheid, die ons verscheurt. De komende maand bidt de christenheid op uitnodiging van Z.H. de Paus om die boetvaardige gezindheid onder ons. Daarmee moet de opbouw van een nieuwe en betere wereld beginnen. Straks in December van dit jaar zal de H. Vader zijn eigen weidse ver nieuwingsprogramma voor een betere wereld tot gebedsintentie maken. Deze maand is het de noodzakelijke voorwaarde daar toe: een geest van boetvaardigheid en schuldbesef. Bekering, biecht, eerherstel, versterving zijn als elementen mede in deze intentie opgesloten. Dit alles vraagt om een nieuwe waardering. De mo derne mens zal de zonde wederom ernstig moeten nemen. Anders is er geen uitweg uit de chaos, welke „moderne wereld" heet. DE MISSIE-INTENTIE van deze maand richt zich op de zeer moeilijke missies onder In dianen en Negers van Z.-Amerika. De oorspronkelijke bevolking der Indianen is door Spaanse en Por tugese kolonisten tot ver in het binnenland teruggedrongen, ter wijl negerslaven uit Afrika door hen als werkkrachten werden in gevoerd. oud-Dremippc n-ilarlio„ tv/t j- verwerpen uit vrees, dat Israël hier een en Mendes propagandistisch gebruik van zal maken. Syrië, waarschuwt Westelijke Grote Drie Dc Syrische premier Said Ghazzi, heeft gisteren Groot-Brittaniiiij, Frankrijk en de V.S. gewaarschuwd dat het land zich ..als gevolg van de herhaalde Israëlische agressie op de verschillende wapcnstil- standsfrenten" niet langer gebonden voelt door zjjn internationale verplichtingen. Hij zeide dit tijdens een bespreking met de diplomatieke vertegenwoordigers van de drie landen, die in 1950 de status quo in Falestina garandeerden. De premier verklaarde voorts, dat Sy rië, Egypte en Saoedi Arabië thans door militaire verdedigingsverdragen met el kander verbonden zijn en zich gezamen lijk met geweld zullen verzetten „tegen iedere verdere Israëlische agressie". Hij waarschuwde de Westelijke verte genwoordigers verder tegen het zenden van meer wapens naar Israël of het ge ven van veiligheidsgaranties. Premier Ghazzi heeft gistëren ook de Russische diplomatieke vertegenwoordi ger ontvangen.* Het onderwerp van hun besprekingen is echter niet bekend. Intussen heeft de VN. gisteren de genwoordiger bij de V.N. gisteren de voorzitter van de Veiligheidsraad een brief gezonden, waarin hij namens zijn regering wijst op de „ernstige toestand" welke is ontstaan door de inval in en de bezetting van een gedeelte der ge demilitariseerde zone van E] Auja. Dit optreden, aldus de brief, betekent een duidelijke schending van de bestands overeenkomst. Directeur Amsterdamsche Bank- Incasso-Bank Te Amsterdam is gisteren 69 jaar oud overleden mr R. Kooie. oudste directeur van de Amsterdamsche Bank N.V. en In casso Bank N.V. Mr Koole werd geboren 21 Maart 1886 te Zierikzee. Na aanvankelijk wis- en na tuurkunde te hebben gestudeerd, deed hij te Leiden zijn doctoraal examen in de rechtswetenschappen. Daarna trad hij in dienst bij de gemeentelijke electriciteits- werken te Amsterdam. In November 1920 kwam hij bij de Amsterdamsche Bank, waar hij na enkele jaren directeur van de bijbank te Rotterdam werd. In 1927 volgde zijn benoeming tof. directeur van de Incasso Bank te Amsterdam. Na dè fusie met de Amsterdamsche Bank, op 1 Januari 1948, werd hij daarnaast directeur van de Amsterdamsche Ban^. Mr Koole heeft bovendien een groot aantal commissariaten vervuld. De begrafenis zal in alle stilt.e geschie den. De besprekingen van de gemengde Ne derlands—Oostenrijkse commissie, welke van 18 t/m 31 October te Wenen zijn ge houden, hebben geleid tot de onderteke ning van een protocol' tot regeling van Het handelsverkeer tussen Nederland en Oostenrijk voor de periode van 1 Octo ber 1955 tot en met 30 September 1956. Het protocol voorziet in de mogelijkheid van een stilzwijgende verlenging van de duur der overeenkomst. De goederenlijs ten, die zijn aangepast aan de tegen woordige stand van de liberalisatie van de handel, houden eveneens voorzienin gen in tot verhoging van de verschillende contingenten, i Den Haag I De aanduidingen op de stortingsbil- jetten, die bij giro 51.00 t.n.v. Vluchte lingenhulp-Den Haag binnenkomen, lopen nogal uiteen. De meest geslaagde tot rip toe is zonder twijfel: „Giro 51.00, Sleutelgeld", Den Haag. Den Haag II Nog een nieuwtje over de prijsvraag voor de Vluchtelingenhulp. Heeft U al geraden hoeveel kilo's sleutels er bin nenkomen bij de sleutelactie? We zul len U een tip geven die we, speciaal voor onze lezers, bij het Bureau Vluch telingenhulp in Den Haag bemachtigd hebben. De ergste pessimist (tot nu toe) meent, dat er in totaal 80 kilo aan oude sleutels binnenkomt. De torenhoge op timist daarentegen becijfert de Sleutel- berg op 90 millioen kilo. We hebben zo'n idee dat, wanneer U hier nu maar tussen blijft. U er in ieder geval niet al te ver naast bent. Een tip voor de tip? Niet nodig, stort dat maar op Giro 51.00 (zie boven). Toledo (Ohio) De vorige maand werd in Toledo het grootste onderz'oek-laboratium van de glasindustrie geopend. De directeur van de Owens Illinois Glass Company voorspelde bij die gelegenheid, dat bin nen 25 jaar een glassoort vervaartiigd zal worden, die de sterkte van staal be zit. Hij zei dat zo maar, glashard. De keizer van Ethiopië Hailé Salassie. zal dc 41-jarige kroonprins Asfa Wossem als opvolger inwijden. De kroonprins zal door zijn vader voor een verenigde zitting van beide kamers der volksvertegenwoor diging, uitgeschreven in verband met de herdenking van het feit, dat Hailé Salas sie vijfentwintig jaar geleden als keizer werd gekroond tot „negus" d. i. koning, worden uitgeroepen. II geeft handen om trots op te zytwi

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5