in Zes doden op de weg Prof. Romme pleit voor een afzonderlijk ministerie P.B.O BEN JOESSEF NAAR MAROKKO m In Utrecht bleek bij K.V.P. smaak voor de politiek Morgenmiddag; aankomst op Schiphol Mist belemmerde lucht- en scheepvaart Lonen in België en Nederland Verschil vorig jaar aanmerkelijk kleiner geworden Belangstelling van katholiek voor staatkunde blijft groeien Maandag 7 November 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN T elevisie-reportage van Schiphol Ex-sultan neer op troon terug Dr Drees lijstaanvoerder P.v.d.A Waarschuwing voor bromfietsers Duits Christelijk Vak verbond gaat leden werven .«gj. Partijraad K.V.P. stelde vast «ST»? STSX Zacht weer lioudt aan Prijs van f 30.000 WEERBERICHT Trambotsing in Den Haag i 1 Op 1 Januari 1956 nieuwe remvoorschriften „TOEN IK ZAG DAT ER EEN VROUW IN ZAT" - vV",/ Z p~~ BATAAFSCHE HYP. BANK „Hoe vallen de kaarten'" Rumoer om de ziekenfondsen Huur en verkeer Drie zwaar gewonden A ulo onder water Zomerse Zondag in Zuid-Limburg FRANS TEKORT IN E.B.E: De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Flinke opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakké tot matige wind tussen Oost en Zuid en iets minder zacht. Dinsdag 8 November: Zon op 7.48 uur, onder 17.03 uur; Maan op 0.56 uur, onder 14.21 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Koningin en Prins op thuisreis Na een ware triomftocht door Pa ramaribo rijn Koningin Juliana en Prins Be-nhard gistermiddag van het vliegveld Zanderij naar Nederland vertrokkenzij worden Dinsdagmid dag rond half drie op Schiphol ver wacht. Het Koninki 'k Paar maakt de terugreis met de „Jan van Riebeek" met dezelfde bemanning die de vorstelijke bezoekers op 15 en 16 Oc tober van Amsterdam naar Portorico gevlogen heeft Het toestel zou van middag om half vijf te Lissabon arri veren, nadat het vanochtend een tus senlanding had gemaakt te Dakar in Frans West-Afrika. Vanavond zijn Koningin en Prins de gasten van de Portugese regering; president Lopes biedt hun een diner aan in het Ajuda- paleis. Op de laatste dag van het Koninklijk Bezoek aan de Weft heeft d^ Koningin op het Sivaplein in Paramaribo een monu ment onthuld van de Nederlandse beeld houwer Mari Andriessen. Het monument, dat gevormd wordt door drie elkaar om armende meisjesfiguren, een Creoolse, een Nederlandse en een Hindoestaanse, met op het voetstuk kopjes van een Indone- ,siër, een bosneger en een Indiaans meisje, is een blijk van de dankbaarheid van de Nederlandse bevolking voor de bijstand die het Surinaamse volk in en na de laatste wereldoorlog heeft verleend. De plechtigheid is een diep ontroerend besluit geworden van het bezoek aan Su riname, ontroerend wegens de spontane hartelijkheid die sprak uit de geïmprovi seerde redevoeringen van de Koningin en de minister-president en uit de reacties Dinsdagmiddag om half drie zal van Schiphol een directe televisie reportage worden gegeven van de terugkeer van Koningin en Prins op Nederlandse bodem. De Nederlandse Televisie-stich ting is verder voornemens, op Woensdag 9 November en op Zater dag 12 November van 7.15 tot 8 uur 's avonds een volledige filmrepor tage uit te zenden van de konink lijke reis. van het publiek. „MQn man en ik zijn diep onder de indruk gekomen van de verbondenheid des harten die de rijksde len verbindt en met name van de liefde die Nederland hier wordt toegedragen", aldus de Koningin in haar voor de vuist weg uitgesproken rede. Minister-president. Ferrier zei. dat het tiendaags verblijf van het Koninklijk Paar in de harten van de Surinamers een monument van verbondenheid heeft op gericht. Het driewerf hoera dat de minis ter-president hierna uitbracht op H.M., de Prins en de rijksgedachte, werd door de duizenden die de plechtigheid bijwoon den luide overgenomen. Nadat onderdelen van de Koninklijke Landmacht in Suriname op het Gouver nementsplein voor Kóningin en Prins had den gedefileerd, heeft het Koninklijk Paar Zaterdagmorgen een bezoek ge bracht aan het Lelydorpplan in het dis trict Suriname, een experimenteel bedrijf voor landbouw op minder vruchtbare gronden. Op de terugweg nam de Konin- De bovenste foto toont Egyptische soldaten, die staan te kijken naar mi litaire uitrustingsstukken, door Is raëliërs achtergelaten in het gebied van Sabha aan de Egyptisch-Israeli- sche grens, waar kortgeleden de ern stigste gevechten tussen beide landen uitbraken sinds het einde van de Pa- gin een kijkje op de markt van Parama- lestijnse oorlog. Op de onderste foto ribo. 's Middags brachten 18000 kinderen in het stadion een samenzang ten gehore en gaven jeugdgroepen demonstraties. De dag werd besloten met een gala-diner in het gouvernementshuis. Zondagmorgen woonden Koningin en Prins de dienst bij in de kerk van de Evangelisch Lutherse gemeente. Het vliegtuig met het Koninklijke Paar is hedenochtend om 6.33 uur in Dakar aangekomen. Om half 10 zou men van daar naar Lissabon vertrekken. Sultan Sidi Mohammed ben Joessef, die in 1953 door de Franse regering in ballingschap werd gezonden, zal 16 No vember naar Marokko terugkeren. Tijdens een plechtigheid in het Cha teau Veile Saint Cloud, een officiële residentie van de minister van buiten landse zaken in een voorstad van Pa rijs, erkende Frankrijk Zondag officieel het volledig herstel van de sultan op de Marokkaanse troon. Lucht- en scheepvaart hebben Zater dagmiddag ernstige hinder ondervonden van een dikke mist. die plaatseRjk min der dan tien meter zicht liet. Sinds vier uur kon op het vliegveld Schiphol geen enkel vliegtuig meer landen, tengevolge waarvan men de Europese vluchten voor lopig moest afgelasten. Toestellen voor intercontinentale vluchten vertrokken normaal. Voor de Nieuwe Waterweg lagen onge veer 25 schepen te wachten die in ver band met de mist niet konden binnen komen. In Den Haag is de mist oorzaak geweest van een trambotsing, waarbij twee per sonen verwondingen opliepen. Debotsing vond plaats om half drie op de Laan van Meerdervoort bij het Savormn Loh- manplein. Een PCC-car van HJn 14 «1 een tramstel van lijn 2 reden op elkaar de plaats waar de rails van beide lijnen samenkomen. De bestuurders verklaarden de andere tram door de mist met te heb ben gezien Volgens de politie was het zicht ter plaatse op het moment van de botsing vier tot vijf meter. Het voorbal- con van lijn 2 werd in elkaar gedrukt en de hele wagen werd ontzet. Een Hl Ni- bestuurder. die op het balcon stond, kreeg een verwonding aan het been en m°est naar het ziekenhuis worden vervoerd. Een passagiere liep snijwonden op doordat z J geraakt werd door vallend glas. Zij ter plaatse verbonden. De trams moes worden weggesleept. Zaterdag heeft de partijraad van de PvdA vergaderd. Door de voorzitter van 'de' Tweede-Kamerfractie, mr J. A. W, Burger, werden de besprekingen over de samenstelling van de candidatenlijs- ten in verband met de wijze, waarop de kamerfractie in de volgende periode be hoort te zijn samengesteld, ingeleid. Hierbij werd o.m. medegedeeld, dat de heer J Schildhuis te kennen heeft gege ven zich niet meer voor het lidmaatschap van de kamer bechikbaai* te tellen. Tijdens de korte discussie is yan alle zijden een dringend beroep gedaan op dr W. Drees om zich wederom als lijst aanvoerder voor het gehele land be schikbaar te stellen Met groot enthou siasme heeft de partijraad er kennis van genomen, dat dr Drees aan dit beroep gehoor heeft gegeven, aldus deelde men °ns van de zijde van het secretariaat van de P.v.d.A mede. De sultan en minister Pinay stonden beiden in de houding, toen een Franse militaire kapel de Marseillaise en het Marokkaanse volkslied speelde. De Franse en Marokkaanse vlaggen wap perden naast elkaar van het gebouw van het kasteel. In een gemeenschappelijke verkla ring van Ben Joessef en Pinay werd gezegd, dat de Sultan een Marokkaanse regering zal instellen, die de verschil lende stromingen in het land zal ver tegenwoordigen. Deze regering zal de hervormingen moeten invoeren, die van Marokko een democratische staat en een constitutionele monarchie zullen maken. Marokko zal met Frankrijk on derhandelingen beginnen, die het tot een onafhankelijke staat zullen maken „met Frankrijk verenigd door de per manente banden van een vrijelijk aan vaarde en gedefinieerde onderlinge af hankelijkheid". De sultan ontving gisteravond vele Franse gasten aan een „verzoenings diner". De Franse resident-generaal in Ma rokko, Boyer de Latour, heeft Ajn ont slag aangeboden. De ministerraad heelt nog geen beslissing genomen over zijn opvolging. Volgens het oorspronkelijk zelfb®~ stuursplan voor Marokko, opgesteld door Franse en Marokkaanse lei°er3 Aix-Les-Bains, zou, zoals bekend, Her Joessef niet als sultan naar Marokki terugkeren. De plannen veranderder echter mede door de plotselinge otPJne zwaai van de machtige pasja van Mar rakesj, El Glaoui. Egyptische soldaten in een in allerijl opgeworpen, met zandzakken ver sterkte stelling aan de grens. Reeds van 1 Augustus 1953 af dienen bromfietsen van twee remmen te zijn voorzien, één op elk wiel. Bandremmen, die overigens nimmer toepassing vonden op bromfietsen, waren sinds die datum officieel verboden. De A.N.W.B. wijst er thans nog eens op, dat met ingang van 1 Januari 1956 tenminste één van de twee verplichte remmen een trommel- of schijfrem zal moeten zijn. Onder trommelremmen dienen te wor den verstaan de trommelremmen van het normale type en remnaven. werkende volgens het zgn. mantel-principe; onder schijfremmen de bekende terugtraprem en voorwielremnaven werkende volgens het lamellensysteem. Zij, die een bromfiets berijden, die nog niet in overeenstemming met dit voor schrift is dat zullen voornamelijk de bromfietsen van ouder type zijn, uitge rust met twee velgremmen dienen dus vóór deze datum tenminste één van de remmen door een trommel- of schijfrem te laten vervangen. De president van de pas opgerichte christelijke arbeidersbeweging in Duits land, Johannes Even. heeft gisteren te München aangekondigd dat vandaag de ledenwerving in de bedrijven zal begin nen. Er is een oproep uitgevaardigd waar in de arbeiders worden aangespoord zich bij het christelijke vakverbond aan te sluiten. De katholieke bisschoppen heb ben in een gezam-nlijk herderlijk schri' ven dat gisteren van de preekstoel i voorgelezen hun vertrouwen uitgespro ken in de nieuwe vakbeweging endrir gen aan op navolging en verwezenhjkin: van de Christelijke principes. In het Surinaamse dorp Alkmaar aan de Marowijne-rivier, dat door H.M. Koningin Juliana met een vaartuig van de Alcoa-Bauxiet Maatschappij in Moengo werd aangedaan, wachtte de Landsvrouwe bij Haar bezoek aan het Hiridoestaans kindertehuis als welkom een vrome wens. De foto geeft een beeld van de aankomst van H.M. de Koningin bij het tehuis, waar de wens God zegene U" op een spandoek prijkte. De ballon „Jules Verne" van de Haagse Ballonclub was Vrijdag te Paramaribo met mevrouw Nmi Boesman opgestegen. Na een vaart op 500 meter hoogte langs de Su- rinamerivier en plantages dreef de ballon het land in. Op de verlaten plantage „De goede verwachting werd vlak voor een dicht bosterrein geland De ballonvaardster riep door haar walkie-talkie: „horatee" (grijp de landingskabel), maar de aanwezige vrouwen en kinderen holden hard weg. Na enige tijd daagden mannen op met grote krommessen en pijl en boog. Zij lieten hun dreigende houding ech ter al gauw varen. Een der ballon - nenjagers zeide later nl.: Toen ik zag, dat er een vrouw^ in zat, heb ben wij onze pijlen niet afgescho ten. j -v Op de provinciale weg te Giethoorn- Noord kwam gisteravond om 8 uur de 19-jarige motorrijder G. V. uit Steemvij- kerwold in botsing met de 46-,jarige me vrouw K.N.—A., die met haar schoonzus ter liep te wandelen. Zowel mevrouw O—A. als de motorrijder werden op slag gedood. Zaterdagavond rond elf uur werd op de Hengelosestraat te Enschede de 29-jarige bromfietser H. v. d. V uit Glanerbrua gedood bij een aanrijding met een perso nenauto bestuurd door J. p- ult ,den~ zaal De automobilist, die alcohol ha<i ge- bruikt, reed na het ongeluk door braent zijn auto naar een garage in Oldenzaa. eri reed met een andere wagen verder naar Deventer. Daar is hij 's nachts d<vir de politie aangehouden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen Te Asten is Zaterdagmiddag het zes jarige zoontje van de familie G. bij het plotseling oversteken van de weg door een auto gegrepen. Het ventje was op slag dood In de gemeente Vorden is de 50-iarige missie-broeder Petrus Comino S M.A met zijn bromfiets tegen een boom gereden en gedood. Broeder Petrus deed op 1 Fe bruari 1931 zijn intrede in de Sociëteit van de Afrikaanse Missiën. Van 1931 tot 1933 werkte hij in Hastings (Engeland) en vervolgens van 1933 tot 1950 in de missie van West-Afrika. Broeder Petrus was de laatste jaren verbonden san de propagan da der S M.A. Te Nieuw Dordrecht (Dr.) is het vijf jarige meisje B D bij het oversteken van de Klazienaveensestraat gegrepen door een auto bestuurd door G H. H uit Kla- ztenaveen. Met een schedelbasisfrartuur werd het slachtoffertje naar het zieken- Naar wij vernemen, ^f ^Hvpofhe^kl dan 90 pet van het schappelijk kapeitaal. zich a Fries- klaard me, het aanbod van de Fries Groningsche Hypotheekbank zo t omruiltransactie thans definitief voort gang vindt. Het verschil tussen het loonniveau in België en dat in Nederland is vorig jaar aanmerkelijk kleiner geworden, aldus blijkt uit een publicatie van het secreta riaat generaal van de Nederlands—Bel gisch—Luxemburgse Douane-Unie. Indien men het gemiddeld verdiende bruto-Ioon in enkele onderzoehte bedrijfs groepen in Nederland op 100 stelt, blükt, in October 1954 het overeenkomstige niveau in België 37 pet daarboven te lig gen. In October 1953 lag het loon in Belgic nog 54 pet hoger dan in Nederland. Wanneer wij een dergelijke vergelijking opstellen voor Luxemburg, dan blijkt, dat de lonen in Luxemburg in October 1953 Vergelijking lonen Steenkolenmijnen (ondergronds) Burgerlijke en utiliteitsbouw en staalindustrie Andere groepen ■•brtaltsnij verheid **v»taal nog 109 pet hoger waren dan in land; in October 1954 waren de Luxem burgse lonen 84 pet hoger, zodat ook M r het verschil in het loonniveau sterk s gedaald. Dc inkrimping van de gemiddelde ni veauverschillen bij de vergeiykingen me Nederland is veroorzaakt doordat in ons land de Ionen in 1954 in veel sterkere mate zijn gestegen dan in België en Luxemburg. Onderstaand staatje geeft een over zicht van het, gemiddeld verdiende bruto- uurloon en de loonverschillen in enkele onderzochte bedrijfsgroepen in October 1953 en October 1954. NederlandBelgië Ned. in frs. Ootob er 1953 Belg Belg. in in frs. v. Ned. loon 100 October 1954 Belg. in Ned. Belg. v. Ned. in frs. in frs. loon 100 24.47 33 94 139 28.16 34.29 122 17 32 19.74 24 23 30.36 140 154 19.87 22.57 25.56 31.55 127 140 13.79 14.95 20.50 23.06 149 154 16.24 17.48 21.46 23.95 132 137 (Van onze Utrechtse redacteur) Er is in de K.V.P. een weldadige be langstelling voor de politieke vraagstuk ken, hetgeen is gebleken uit de wjize, waarop in de afdelingen over het ont werp-verkiezingsprogram is gediscus sieerd. Byzonder opvallend was daarbij het aandeel van de jongeren, hetgeen tot vertrouwen stemt, dat de belangstelling van het katholieke volksdeel voor- de staatkunde biyft groeien. Dit constateerde de partij-voorzitter, mr H. W. van Doorn, Zaterdag, toen hij in Utrecht de bijzondere partijraadsvergade ring opende, waarin het verkiezingspro gram werd vastgesteld. Daarop waren van de kringen talrijke amendemten in gekomen, waarvan een belangrijk aandeel werd gedelegeerd naar een commissie, waarin enkele leden van de program commissie zuilen zitting hemen, alsmede een vertegenwoordiger van iedere kies kring en drie van de gezamenlijke jon gerenkringen. De kring Overijssel betreurde het, dat het streven naar kinderbijslag vo°rze standigen een onopvallende Pp,3 program had gekregen, terwijl der hoofdpunten had moeten J - j kwestie van kinderbijslag voor zelfstan den in de K.V.P. zeer leeft. Er is ai een noodregeling en nog in deze zittings periode mogen we een ontwerp voor een definitieve regeling verwachten. Op verzoek van de kring Rotterdam, ondersteund door Leiden, zal in het ar tikel over de productiviteitsverhoging een nader te redigeren bepaling worden op genomen ten aanzien van een combinatie van lonen en prijzen, waarover zo moge lijk overleg dient te worden gepleegd in het kader van de F.B.u. Een interessante discussie ontstond over de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie en de vraag of hiervoor een afzonderlijk ministerie is gewenst, naar aanleiding van amendementen van de kring Den Haag en de jongerenkring Arnhem—Nijmegen. Prof. Romme ging de geschiedenis van het ministerie van de P.B.O. na, waarmee het verstandig was in 1952 te beginnen, ook al stond het op voorhand vast, dat deze minister bij z«n collega's van Eco nomische Zaken en Sociale Zaken zou achter lopen. Het was evenwel belangrijk, dat deze minister werd ingeschakeld in alle bemoeiingen van de staat, die de be- drijfsgewijze ordening betreffen. Hij kon dus bepaalde maatregelen bekijken en be oordelen en zien of aan de gedachte van de P.B.O. wel recht werd gedaan. Natuur lijk brengt een apart_ ministerie bepaalde moeilijkheden met zich mee, zoals elke splitsing in departementen nu eenmaal zijn bezwaren heeft. De zaak van de P.B.O mag niet te veel worden verbon den nóch aan het ministerie van Econo mische Zaken nóch aan het ministerie van Sociale Zaken en staat er tussen. In het werkprogram heeft de commissie zich onthouden van een taakomschrijving voor dit ministerie. Alleen werd de nood zaak uitgesproken van een straffere bin ding in liet regeringsbeleid tussen P B O. kartelwezen en loonvorming, zodat aan dit ministerie dus een behoorlijke eigen taak wordt opgedragen. De ontwikkeling van de P B O -gedachte vordert volgens prbf. Romme een afzonderlijk ministerie, dat het best ambtelijk kan worden voor bereid in de tijd tussen de verkiezingen en de kabinetsformatie. Mevrouw Sutorius wilde de bezwaren van prof. Romme weten tegen de argu menten van prof. Van der Grinten, die immers een afzonderlijk ministerie van de hand wijst. En zo vroeg mevrouw Sutorius verder is de vorming van een dergelijk departement zo belangrijk, dat als de kaarten eens anders uitvallen, de K.V.P. bereid is een andere sleutelpositie in het kabinet prijs te geven? Ja. als de kaarten eens anders uitvallen. „Ik weet niet, hoe de kaarten zullen vallen", aldus prof. Romme. Mevrouw Sutorius: „Het was maar een rhetorische vraag". „Ik kan er niet eens een rhetorisch antwoord op geven", riposteerde prof. Romme onder hilariteit. Prof. Romme was het niet eens met de gedachte van prof. Van der Grinten, dat bij een ministerie van P.B.O., de invloed van de staat op het bedrijfsleven groter zou worden. Dit ministerie is ook niet zo zeer nodig, om de P.B O.-gedachte in het bedrijfsleven te stimuleren, maar eerder om te zorgen, dat zij tot haar recht komt in het regeringsbeleid. Prof. Romme noemde het zot, dat in vier jaar de loon vorming uitsluitend een zaak van het mi nisterie van Sociale 7aken is geweest en de minister van de P.B.O. daarbij niet minstens evenveel invloed heeft gehad. Ook ten aanzien van het kartelwezen moet. de vraa,r voorop staan in hoeverre dit door het bedriifsleven zelf. zij het onder zekere supervisie, geregeld kan worden. Men moet zich juist keren tegen de realiteit van een te grote invloed op het bedriifsleven en het heeft soreker ge frappeerd. dat nrof. Van der Grinten hij de taakomschrijving de stimulering zo naar voren heeft gebracht. Juist de staat moe gestimuleerd worden. Een andere kwestie, die de gemoederen nog al bezig hield, betrof de functie van de ziekenfondsen, naar aanleiding van het feit. dat twee ziekenfondsen in Am sterdam onlangs besloten zelf tot het le veren van brillen over te gaan. Bij het hoofdstuk volksgezondheid nu wilden de kringen Leiden en Den Haag en de jon gerenkring Den Haag een nadere taak omschrijving van de fondsen met zo nodis een verbodsbepaling om zelf op te ireden in het werk van het particuliere bedrijf. De heren Dré de Wolf en mr J. de Vreeze verzetten zich hiertegen, omdat wat in Amsterdam gebeurde als een in cidenteel geval te zien is en door het maken van een verbodsbepaling de in druk gewekt wordt, alsof reeds sprake is van een algemene wantoestand. Dit laat ste nam prof. Romme ook niet aan. maar hij zag toch wel de dreiging van een mistoestand. Het is spreker voor wat het A'msterdamse geval betreft opgevallen, dat men ook in onze kring dit niet zo heel erg vindt. Dit houdt een groot gevaar in. Er zou zich al heel gauw een macht in de staat kunnen voordoen, die voor so cialisatie niet 'onderdoet. De vergadering ging er tenslotte mee accoord, dat in het program een bepaalde alinea, die het treden van de ziekenfondsen op het. ter rein van het particulier terrein beoogt tegen te gaan zal worden opgenomen, waarvan de redactie nog nader wordt be keken. Het partijbestuur kreeg de vrijheid om na het verschijnen van het rapport van de Commissie Woningbouw, zo zij dit nodig oordeelt, nog een en ander aan het desbetreffende hoofdstuk toe te voegen. Na enkele opmerkingen over de onvol doende kostwinnaarsvergoeding bij mili taire dienst, die ver beneden peij werd genoemd, verwees de heer Van Vliet naar hetgeen de fractie hiervoor reeds heeft gedaan. In de Memorie van Toelichting op zijn begroting heeft de minister toe gezegd aan verbetering te willen mee werken. Het huurbeleid werd nog even bespro ken door de heer Andriessen, die uiteen zette. dat de onredelijke verhouding in het huurpeil tussen vóór- en na-oorlogse woningen het uitgangspunt «as bij de samenstelling van deze paragraaf. Verscheidene afgevaardigden wezen op de urgentie van maatregelen tegen de toenemende verkeersonveiligheid en mr dr v. d. Heuvel deelde mede. dat de K V P -fractie op dit terrein met. verschil lende desideratie is gekomen. Zij heeft ook haar verwondering, erover uitgespro ken. dat de minister in zijn Memorie van Toelichting daarover met geen woord rept. Bij het hoofdstuk onderwijs klaagden enige afgevaardigden over misbruik van de machtspositie van gemeentebesturen, die voor de stichting van een lagere tech nische school een bereidwilligheidsver klaring moeten, geven Het partijbestuur zal zoeken naar een passende wijze om het verlangen op dit punt in het program tot uitdrukking te brengen. Pater -Stokman O.F.M. lichtte toe. dat de algemeen middelbare schoool, waar naar men wil streven' en die een 5-jarige cursus is. geen concurrentie voor het MULO betekent. Voorts ontveinsde hij zich niet, dat invoering van een leerplicht tot 16 jaar voorlopig niet mogelijk is Nu we echter voor een algemene herziening van het onderwijs staan, is het goed, dat men weet op welke doeleinden men het onderwijsbeleid gericht wil zien. huis te Err.men overgebracht, waar het later overleed. De ongehuwde 24-jarige landbouwer B S. uit Musselkanaal zou zijn gehuwde zus ter, mevr C. A.S uif Veendam Zondag avond per motor naar de bushalte bren gen. Het 5-jarige zoontje van de arbeider M uit Musselkanaal stak voor de motor de weg over en werd gegrepen. Hierdoor kwamen zowel de motorrijder als de duo- passagiere te vallen; zij bleven bloedend liggen. S. moest met een schedelbasisfrac- tuur naar het Diaconessenhuis te Emmen worden vervoerd. Mevr. A.— S kreeg een hersenschudding en werd naar haar wo ning overgebracht. Het kind liep ernstige verwondingen op. In Alphen aan de Rijn is Zaterdag avond. vermoedelijk door het springen van een band, een personenauto met drie personen in de wetering langs de Z'en- deweg gereden. De inzittenden slaagden er met veel moeite in, zich te bevrijden. Het waren de bestuurder, de monteur J A. v, d. B. uit Nieuwkoop, de heer J R. en diens 14-jarige zoon Jan, beiden uit Bodegraven. Een wielrijder, die even "na het ongeluk en nadat de drie inzittenden de "gehe°l onder water geschoten auto hadden ver laten. passeerde, kwam tot de ontstellen de ontdekking, dat onder water een rich tingaanwijzer van een wagen brandde. De politie werd direct gewaarschuwd die, nadat zij had geconstateerd, dat de auto leeg was, maar voor alle zekerhe'd de omgeving had afgedregd op zoek ging naar de inzittenden. Daarin was zij vrij gauw geslaagd. De depressie op de Oceaan, die al enige dagen in West-Europa zacht najaarsweer brengt, is weinig van plaatg veranderd. Wel nam de luchtdruk in de kern. die zich iets naar het Zuiden verplaatste, ge leidelijk toe. Aan de Oostflank van de depressie liepen enkele buienstoringen over de Britse eilanden en over de Noord zee naar het Noorden. Een van deze storingen veroorzaakte in de afgelopen nacht in Den Helder een on weersbui. waarbij 14 m.m. regen werd afgetapt. Een krachtig hogedrukgebiad, dat Zaterdag boven Noord-Scandinavië is ontstaan, trok naar centraal Rusland en brengt daar een vorstperiode. In ons land stroomde warme en vochtige lucht binnen. Tijdens opklaringen ontstond hier in mist. De temperaturen waren Zondag ver boven normaal. Op het vliegveld Beek werd zelfs een maximumtemperatuur van 20.4 graden gemeten. Er komt weinig verandering in het weerbeeld. Wel komen de temperaturen op een iets lager niveau en beYaat er kans op een enkele verspreide bui. In de 529e Staatsloterij, tweede klar. is de prijs van 30.000 gevallen op lot 21423. Frankrijk meldt voor October in de Europese Betalingsunie een tekort van 20.1 millioen tegen een overschot in September van 16.7 millioen en een overschot van 6.2 millioen in October 1954. Dit is de eerste maal sedert een jaar, n.l. sinds September 1954, dat Frankrijk in de E.B.U. een nadelig saldo heeft.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1