Diensttijd en herhalingsoefeningen verkort en worden niet Duitsland spil in Genève Westduitse grenspolitie wordt leger Middel om I tempo DULLES op te jagen CONFEREERDE MET OLLENHAUER Portugal bereidde Koningin Prins hartelijk welkom en Krijgsmachtloon en melkprijs vragen heden de aandacht de luchtmacht Geen uitbreiding van Prof. Duynstee en pater Jelsma over belastingverlaging en wereldnood BERGINGSTOREN VAARKLAAR? Duitse mijnwerkers verwachten grote loonsverhoging El Glaoui maakt voet val voor Ben Joessef Dinsdag 3 November 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J SLACHTOFFERS VAN KOLENDAMP? WEERBERICHT Beroepspersoneel groeit Geen overjassen meer Manoeuvres in Duitsland Marine Kosten organisatie landmacht Te weinig geestelijke verzorgers Dispuutavond van Plein 1955 „Naastenliefde kan slechts vrijwillig beoefend worden" Eind April goud vissen, zegt meneer Visser... STIJGING KOLENPRIJZEN TE VERWACHTEN SHOW VOOR ADENAUER Toch aan de grens Blank capituleerde derlrVÜ? 'ange 'iaren gepropageer- de doch steeds meer naar de achtergrond gedrongen militaire hervormingsplannen Vrouw dood in huis gevonden, liaar moeder bewusteloos Nederland vroeg 27 millioen Japan biedt er negen! Molotof terug met „goede bagage" Kans op buion neemt toe Staking in Ruhrgebied afgewend herenigins van Duitsland, landse en de Portugese vlag gehesen. De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen en hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Vrij zacht. Woensdag 9 November: Zon op 7.49 uur, onder 17.02 uur; Maan op 2.11 uur, onder 14.39 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURA Min. Staf over de krij De minister acht het gezien de taak, welke onze krijgsmacht is toegedacht allerminst opportuun over te gaan tot inkorting van de eerste oefening tot bijvoorbeeld zestien maanden en dit als eerste overgang naar een eerste oefening van twaalf maanden. Aan inkrimping van de duur der herhalingsoefeningen kan hij evenmin meewerken. Dit verklaart de minister van Oorlog en van Marine in de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer betreffende de begroting van de door hem beheerde departementen. van verlof of bewegingsvrijheid terug te keren. Kortgeleden is beslist, zo deelt de mi nister nog mee, dat, zodra de nodige voorraden zijn gevormd, het beroeps- en daarmee gelijkgestelde personeel in de rang van sergeant, een daarmee gelijk gestelde of een hogere rang, de keuze krijgt tussen het van rijkswege in eigen dom ontvangen van één veldtenue van fijn laken per twee jaren of één veldtenue De minister deelt verder mee, dat op basi van de bestaande verplichtingen, hij nog steeds meent aan een begrotings plafond van 1350 millioen per jaar tot en met 1951 voldoende te hebben. Aan de uitbreiding van de luchtmacht al dan niet ten koste van de land macht bestaat binnen het raam van de gezamenlijke verdediging der Nato- landen geen 'behoefte. Nederland voldoet voor wat de landmacht betreft ten volle aan de in Nato-verband aanvaar de verplichtingen, terwijl van die zijde nimmer op verhoging van onze bijdrage is aangedrongen. De minister meent ver der, dat de luchtdoelartillerie niet bij de luchtmacht moet worden ingedeeld. De kosten van de manoeuvres van Nederlandse eenheden in Duitland, zul len in de toenkomst belangrijk hoger wor den. Tot nu toe behoefden deze slechts voor een gering deel verrekend te wor den met de bezettende mogendheden, maar deze gunstige omstandigheid is met de inwerkingtreding der Parijse ac- coorden geëindigd. De volle kosten zul len nu aan de Duitse Bondsrepubliek moeten worden vergoed. De Parijse accoorden bevatten geen regelen ter zake van rechten op oefen terreinen Omtrent het gebruik daarvan moet telkenmale in onderling overleg overeenstemming worden bereikt. Ten aanzien van de paraatheid van de Koninklijke Luchtmacht deelt de minis ter mee, dat voor een 24-urige (beperk te) paraatheid voldoende personeel be schikbaar is. Ten aanzien van de inschakeling van de Nederlandse industrie bij de vs»werving van geleide projectielen zij vermeld dat de mogelijkheden daarVan - anders dan door licentiebouw vrijwel uitgesloten moeten worden geacht. Wat de Koninklijke Marine betreft merkt de bewindsman op, dat het over grote deel der.reservevloot in Den Helder gestationneerd is. Door reserveschepen elders neer te leggen, hetzij hier te lande hetzij overzee, wordt de aantrekkelijk heid van Den Helder als doel voor een atomisch bombardement verminderd en de kans op behoud van de vloot vergroot Een dergelijke spreiding heeft echter vele consequenties, vooral ook op personeels gebied. en is een onderwerp van studie. Over de financiële aspecten zegt de memorie o.m. dat op dit ogenblik de richtlijnen inzake nieuwe organisatievor men en eventueel nieuwe uitrus'ing voor de landstrijdkrachten nog niet zijn uit gewerkt, zodat zelfs nog bij benadering niet kan worden bepaald welke financiële en materiële consequenties de reorgani saties bij dit krijgsmachtonderdeel zullen hebben. Hoewel de voorraden materiee* en mu nitie eind 1957 tot een redelijk te achten niveau zullen zijn opgevoerd, voldoen zij dan nog niet aan de maatstaven, die door Shape, het opperbevel van de Nato-strqd- krachten, zijn gesteld. Het totale resultaat van de werving van personeel voor de Kon. Landmacht in de periode 1 Maart 1954 tot 1 Maart 19955 be droeg 1875 man; hiertegenover stond een verloop van 952 man. De totaal aanwezige sterkte aan beroepspersoneel en daarmee gelijkgestelden, bedroeg op 1 Maart 1954 ongeveer 22.250 en op 1 Maart 1955 on geveer 23.000 man. Bij de Kon Lucht macht zijn in diezelfde periode 1130 man geworven, waartegenover een verloop staat van 370 man. De gemiddelde aan wezige sterkte bedroeg bij de Kon. Lucht macht ongeveer 8450 man. Bij het oproepen van dienstplichtigen voor herhalingsoefeningen wordt uiter aard rekening gehouden met de mobilisa tiebestemming van de betrokkenen in dier voege, dat iedere militair tijdens de herhalingsoefeningen de functie vervult, welke hem in geval van mobilisatie is toegewezen. De huidige gang van zaken ten aanzien van de geestelijke verzorging bij de mili taire onderdelen is volgens ir Staf alles zins bevredigend, hoewel hij meent dat het aantal predikanten evenmin als het aantal aalmoezeniers op het ogenblik aan de behoefte beantwoordt De minister zegt verder reeds herhaal delijk te kennen gegeven te hebben, dat de toepassing van het z.g. cafetaria systeem bij de verstrekking het niet toe laat dat voor en na het nuttigen van de maaltijd enkele ogenblikken stilte wordt bevolen. Hij kan er echter niet toe over gaan om deze reden het systeem „uit te bannen" zoals van verschillende zijden is verzocht. De minister zegt verder nog niet bereid te zijn uitbreiding te weven aan de be staande mogelijkheden om 's Maandags smacht van grove stof per jaar. De genomen be slissing zal. naar zich laat aanzien, eerst medio 1957 voor de eerste maal kunnen worden gerealiseerd, omdat belangrijke hoeveelheden uniformstof moeten worden vervaardigd. De regeling wordt binnen kort bekend gemaakt. Het verstrekken van overjassen aan dienstplichtigen zal volgens de huidige plannen worden beëindigd, nadat de nieu we gevechtstenue ter beschikking van de roep zal zijn, hetgeen in de loop van 1958 wordt verwacht. De overjas wordt dan als gevechtskleding overbodig. B;j de uitgaanstenue voor dienstplich tigen zal alsdan een eenvoudige regenjas met uitknoopbare voering worden inge voerd. (Van onze Haagse redactie) „De naastenliefde eist, dat wij geen ver meerdering van welvaart accepteren, zo lang nog twee derde deel van de wereld bevolking ondervoed is. Dat hebben de 23 ondertekenaars van de protestbrief aan de ministerraad tegen de belastingverla ging willen duidelijk maken aan het Ne derlandse volk". Aldus werd gesteld door pater S. Jelsma M.S.C. op een dispuut avond van Plein 1955, waaraan achter de groene tafel nog werd deelgenomen door prof. F. Duynstee, hoogleraar te Nijmegen, en de heer A. A. J. Warmenhoven van het Bureau Internationale en Technische Hulp van het Ministerie van Buitenlandse ■taken. ,,De recente belastingverlaging en de onderontwikkelde gebieden zijn twee zaken, die niets met elkaar hebben te ma ken", opponeerde prof- Duynstee hierte genover. Waarom moeten hiervoor juist deze 479 millioen uit de particuliere sfeer gebruikt worden, die vele Nederlandse gezinnen, in het bijzonder die van de mid dengroepen, hard nodig hebben om rond te kunnen komen", zo vroeg hij zich af. Van de noodzaak van hulp aan de onder ontwikkelde gebieden bleek ook prof. Duynstee overtuigd, zij het dat hij ver scheidene reserves maakte ten aanzien van de wijze waarop dit moet geschieden. Ook waarschuwde hij tegen het maken van overdreven illusies omtrent het effect van die hulp. Dat de Nederlandse samen- leving zich geen enkele welvaartsverho ging zou mogen veroorloven omdat twee derde van de wereld met een zeer laag levenspeil genoegen moet nemen, bestreed hij echter heftig. Hij vroeg de voorstan ders van de protestactie aan te tonen, dat op grond van het Evangelie verschillen in welvaartsniveau een onrecht zouden iijn. Pater Jelsma vond, dat de solidariteit geen grenzen kent. Men is verplicht, af stand te doen van alles wat men meer heeft dan strikt noodzakelijk is. wanneer de naasten in nood verkeren. Dit geldt ook voor de onderlinge verhouding tus sen de volkeren. Prof. Duynstee wierp hiertegen op, dat men via een belastingaanslag geen collec tieve naastenliefde kan bedrijven. Hij noemde het voorstel van de onderteke naars een vorm van verpolitiekte naasten liefde. Naastenliefde kan volgens hem slechts vrijwillig en in de persoonlijke sfeer be oefend worden. Pater Jelsma zeide van mening te zijn, dat ook belasting betalen een vorm van naastenliefde kan zijn. Or dit punt konden de opponenten het. ondanks assistentie uit de zaal, niet eens worden. '.en herfst met een zomerse inslag. Alleen het vallende blad herinnert de wandelaar er aan, dat de winter in aantocht is- ,,De bergingstoren van de coöperatieve vereniging „Renate Leonhardt" ligt thans geheel bedrijfsklaar in de haven van IJmuiden gereed", aldus een communiqué, dat het bestuur van de vereniging heeft uitgegeven. „Wanneer het vergevorderd seizoen het uitvaren niet zou beletten, kon onmiddellijk begonnen worden met de daadwerkelijke berging van de goudschat, die aanwezig wordt geacht in het op de Haaksgronden gezonken schip „Renate Leonhardt". Nu zullen de pogingen moe ten wachten tot het volgende jaar. wan neer het geschikte seizoen aanbreekt". Hef communiqué gewaagt van tegen werking, althans niet medewerking, die van bepaalde zijde is ondervonden, en Naar de Westduitse vakbond der mijn werkers bekend heeft gemaakt, onderhan delt men reeds enige tijd over een ver hoging van de lonen der mijnwerkers in de Westduitse kolenindustrie. Oorzaak daarvan is voornamelijk hef voortdurend toenemende verloop van mijnwerkers naar andere goedbetalende beroepen, waardoor vele Duitse mijnen niet langer in staat zijn hun capaciteit op normale wijze te enut„en. Men wil trachten hieraan een einde te maken door de lonen der mijn werkers te verhogen. Volgens de vakbond kan men reeds over enkele weken een zeer grote verhoging van de Ionen der mijnwerkers verwachten. Voor de kolenhouwers zal het loon waar- schjjnijk van DM 18 tot DM 24 per ploeg- dienst worden verhoogd. Slechts door een dergelijke maatregel acht men het moge lijk een einde tc maken aan de dalende tendentie der kolenproductie. Aangenomen wordt, dat zulk een ver hoging tot hogere kolenprijzen zal leiden. Van de zijde van de vakbond wordt een gezonde regulering van de kolenprijzen bepleit waardoor volgens de bond bereikt zou kunnen worden, dat hogere kolenprij zen niet tot algemene prijsbewegingen zouden behoeven te leiden. Anderzijds wordt de Bondsregering onder sterke druk gezet om de reeds in het voorjaar beloofde vermindering van de belastingdruk op de kolenmijnen eindelijk te verwezenlijken In de Duitse mijnindustrie bestaat een algemene ontstemming over het feit, dai de regering deze belofte nog niet is nage komen. De Bondsregering had zich boven dien verplicht een vermindering van de omslag der gemeenschap voor kolen en staat te bepleiten. waaraan het mede te wijten is, dat het uitvaren dit jaar niet moge-lijk is ge weest. Thans is de toren, die destijds bij hei. vlottrekken door een onjuiste manoeuvre scheef in het water is komen liggen weer geheel recht gekomen, zo zegt het communiqué en ook is de diep gang bereikt die door de Rijkswaterstaat maximaal toelaatbaar wordt geacht met het oog op het passeren van de sluizen tn het Noordzeekanaal. De kans op een technisch slagen van de onderneming is nog in belangrijke mate verhoogd doordat de medewerking van een boorspecialist verkregen kon worden, aldus het com muniqué. In kringen van de Rijkswaterstaat ver nemen wij echter dat sinds het staken van de werkzaamheden aan de bergings toren geen werkbootjes meer gesignaleerd zijn bij het gevaarte, dat momenteel nog steeds scheef ligt. Dit scheef liggen, zo heeft de heer Visser, de voorzitter van de vereniging „Renate Leonhardt" nu weer verklaard, is Ie wijten aan een rest ballast, die spoedig zal worden ver wijderd Ondertussen is het beslag, dat een machinefabriek in IJmuiden indertijd op de bergingstoren heeft doen leggen niet opgeheven. Op 17 November a.s. zal de zaak betreffende dit beslag aan het oor deel van de rechter in Alkmaar worden onderworpen, aldus de beer Visser Hij achtte het mogelijk, dat de expeditie naar de Haaksgronden ongeveer eind April van net volgende jaar zee zal kunnen kiezen. De Westduitse defensieraad wit naar een verrassend middel grjjpen om het tra ge tempo van de bewapening op te voe een: n.l. door het overnemen van het 29.009 man sterke korps ,jcr grenspolitie als kader voor de nieuwe weermacht. De raad heeft concrete voorstellen aan de bondsregering gedaan en deze zal Woens dag een besluit nemen. In politieke kringen ziet men in deze methode om de bewapening sneller op gang te brengen voornamelijk een gebaar naar het Westelijke buitenland, en een nieuwe demonstratie van het vaste voor nemen der Bondsregering 0m de verplich tingen ten aanzien van dc N.A.T.O. volle dig na te komen. De grenspolitie werd in 1949 opgericht op grond van de in Washington aan de Bondsrepubliek gegeven rechten. Het korps is voornamelijk gelegerd in het gebied langs de grens met Oost-Duits- land, doch de grenswacht heeft zich ook elders in de Bondsrepubliek als een voor loper van <Je nieuwe weermacht doen ken nen. Zo werd in Bonn een afdeling ge stationneerd, waardoor bondskanselier Adenauer in staat werd gesteld zijn hoge bezoekers in het Schaumburg-paleis met enig militair eervertoon te ontvangen. Se dert geruime tijd prijkte bij al deze ge legenheden een erewacht van gehelmde grenswachters aan de ingang van het pa leis van de kanselier. De overgang van grenswacht naar weermacht zal, volgens de voorstellen van de verdedigingsraad, vrijwillig geschieden. Niettemin is men blijkbaar voornemens de eenheden van de politietroepen zoveel mogelijk in gesloten verband over te laten gaan. Een officiële woordvoerder zeide gisteren tenminste, dat men er niet aan denkt de grenswacht vooreerst in zijn ge heel op te heffen. Veeleer schijnt het in de bedoeling te liggen het korps over te nemen, zelfs met behoud van eigen uniformen, teneinde er de kern van de eerste twee tot vier Duit se divisies mee te vormen. Ook in de standplaatsen van de grens wacht zou niet veel verandering behoeven te komen, aangezien men deze eerste divisies de bewaking van de grens met Oost-Duitsiand wil toevertrouwen. Naast overwegingen van politieke aard hebben, naar men van welingelichte zij- 'de verneemt, ook practische argumenten tot deze ontwikkeling geleid. Men gelooft namelijk door het overnemen van de po litietroepen een aanzienlijke bezuiniging te kunnen bereiken, daar deze troepen reeds volledig zijn uitgerust en over ka zernes beschikken. Bovendien was in de grenswacht zelf een soort revolutionai re stemming ontstaan, toen aanvankelijk was besloten dat het korps zelfstandig zou blijven bestaan en zijn leden bij voor keur met als vrijwilligers voor de weer macht zouden worden aanvaard. Aangenomen wordt, dat zich van de 20.000 leden der grenspolitie tenminste nog e Fokker's passagiersvliegtuig F 27 na- det t zijn voltooiing. Deze machine, welke ~8 tot 36 personen kan vervoeren, is bijna gereed en dagelijks wordt nu proef gedraaid, zodat zeer binnenkort de offi ciële proefvlucht kan worden gemaakt. .vammmtm» ^&%SwS5«88888e8ffi 18.000 zullen laten overschrijven naar het leger. Dat wordt beschouwd als een zeer welkome aanvuHflfg Van dg -gelederen van minister Blank's vrijwilligers, die welis waar reeds het. getal 170.000 hebben be- doch die kwalitatief nog uiterst dun schijnen te zijn. Ook deze overweging zal wel mede hebben gegolden bij het voor stel om nieuwe en snellere wegen in te slaan. Ofschoon de Bondsregering haar beslis- SI"? T.aeds Woensdag kan nemen, kan een officiële overschakeling van de grenswacht naar hef leger eerst later geschieden. Daartoe moet het parlement eerst soldatenwet goedkeuren. Tot dusverre heeft minister Blank nog slechts voorlopige volmachten, die hem in staat stellen 6000 officieren aan te wer ven. doch hij mag nog geen grote eenhe den opstellen. Na langdurige vertraging is rtlt "L ank's ministerie thans zover 9nn eerrivolgende weken de eerste 200 officieren benoemd zullen kunnen wor- Y" hulp wiI Blank in Januari 1956 de eerste legerkazerne van de Bonds republiek in Andernach aan de Rijn met enkele compagnieën bevolken. De minis- rekent er op, dat door het overnemen ff.enswacht het volgende stadium Hr. kt 7al ziin' Blank zelf behoor- stanH»rcr V00r kort nog tot de tegen standers van een overheveling van de grenspolitie, aangezien de geest in dit corps met in overeenstemming geacht El Glaoui, de pasja van Marrakesj, die twee jaar geleden sultan Ben Joessef van de troon hieft) verdrijven, heeft vandaag een onderhoud gehad met zjjn vroegere rivaal, die thans door de Fransen weer in ere is hersteld. El Glaoui zou sultan Ben Joessef ver zocht hebben om ook traditionalisten, die hem twee jaar geleden steunden, in het kabinet te willen opnemen. Ben Joessef wordt nu ook erkend door de organisatie van de conservatieve Fran se kolonisten in Marokko. Dit wordt offi ciéél gezegd in een gisteren door de or ganisatie uitgegeven communiqué, waar in overigens ook een lange lijst was op gesomd van eisen, die beogen de kolo nisten een bevoorrechte positie in Marok ko te geven. Ben Joessef heeft gisteren een delega tie van Marokkaanse loden ontvangen en haar de verzekering gegeven dat er geen onderscheid gemaakt zou worden tussen Islamietische en Joodse Marokkanen. Later op de dag legde de sultan een krans bij het graf van de onbekende sol daat onder de Are de Triomphe. Een af deling van de Republikeinse Garde bracht de eerbewijzen, die aan een regerend vorst zijn verschuldigd. In Marokko is echter de rust nog niet teruggekeerd. Bij aanslagen door terro risten werden eergisteren en gisteren twee personen gedood en 21 gewond. (Van onze correspondent) Gisteravond is in een pand aan de Zandbergstraat te Roermond het lijk van de ongehuwde 50-jarige mej. Van P. ge vonden, terwijl haar 88-jarige moeder in bewusteloze toestand werd aangetroffen. De beide vrouwen lagen op de grond. Bu ren waren onjerust geworden, doordat het licht was blijven branden en men niet open deed. De zoon van de weduwe Van P. werd gewaarschuwd, die zich op zijn beurt tot de politie wendde. Het bleek dat mej. Van P. een wonde had aan het hoofd en een schedelbasisfractuur. Haar moeder is in zorgwekkende toestand op genomen in het St. Laurentiusziekenhuis. Gver de oorzaak van de dood van mej. van P. en de bewusteloosheid van de oude weduwe tast men nog in het duis ter Sporen van geweld of inbraak zijn niet gevonden. Geld werd ook niet ver- mist\,.. mogelijkheid van kolendamp vergiftiging wordt niet uitgesloten geacht. Baron Van Ittersum, de leider van ds Nederlandse delegatie, die in Tokio be sprekingen voert over de uitkering ^an een schadevergoeding aan de 110 000 Ne derlanders die tijdens de oorlog in Indo nesië waren geïnterneerd is Zaterdag naar Nederland teruggekeerd voor over leg me4.de Nederlandse regering over een Japans tegenvoorstel. Nederland heeft voor deze uitkeringen van Japan geëist een bedrag van 27 millioen dollar De Ja panse regering heeft nu een schadever goeding voorgesteld van ongeveer negen millioen dollar. Erich Ollenhauer de leider van de Westduitse socialisten heeft gisteren in Genève een onderhoud van een half uur gehad met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles. Dulles had om het onderhoud gevraagd. Ollenhauer verklaarde bij deze geie- gemaakt ten aanzien van de here, ine van Duitsland. Inmiddels is minister Molotof, die in het afgelopen weekeinde in Moskou over leg heeft gepleegd, gisteravond weer naar Genpve vertrokken. Vóór zijn vertrek verklaarde hij op een receptie ter gele genheid onomwonden, dat volgens hem eenheid van de herdenking der bolsje- Het KNMI deelt mede: Binnen het omvangrijke lagedrukge bied boven het Oostelijk deel van de Oceaan zwenkte de hoofdkern bij ie Golf van Biscaye naar het Oosten af Een .secundaire kern trok naar he- Noorden naar een Dunt ten Noordwester, van Ierland. Boven Rusland trok een krachtig hogedrukgebied naar het Zui den. Tussen beide druksystemen handhaaf de.,zlF.^ boven ons land een zwakkt Zuidelijke stroming, die zachte lucht uit Frankrijk aanvoerde. De maximumtem peraturen liepen Maandag plaatselijk tol ongeveer 20 graden op. In de nacht var Maandag op Dinsdag vormde zich in het Westen en Noorden van het land weer op uitgebreide schaal mist Verwacht word* dat de storing bij de Golf van Biscay, naar Ierland trekt en dat deze storing de kanR op buien bij ons doet toenemen Prof. L. Erhard, minister van econo mische zaken van de Duitse Bondsrepu bliek, is er gisteren in geslaagd de werk gevers en de werknemers van de ijzer en staalindustrie in het Ruhrgebied hun onderhandelingen over een eis tot loons verhoging te doen hervatten. Hierdoor is de dreigende staking voorkomen. De vakbond der ongeveer 260.000 arbei ders van de ijzer- en staalindustrie van Noord-Rijnland/Westfalen eist een loons verhoging van 20 pfennig per uur. De onderhandelingen hierover werden de vorige week Dinsdag afgebroken .nadat de vakbond een aanbod van de werkge vers om de staalprijzen te verlagen in plaa-s van de lonen te verhogen had afge wezen. De arbeiders hebben vandaag ge stemd over het toekennen van de be voegdheid aan het vakbondsbestuur om zo nodig een staking af te kondigen. De 600.000 arbeiders van de metaalver werkende industrie in Noord-Rijnland/ Westfalen, die eveneens een loonsverho ging van 20 pfennig per uur eisen, hebben een aanbod van de werkgevers om de lonen met 12 pfennig te verhogen van de hand gewezen De werkgevers hebben een beroep gedaan op een scheidsgerecht dat over zes dagen uitspraak zal doen geen vorderingen in de besprekingen met de Russen verwacht kunnen worden, tenzij het Westen bereid js de kwestie van het NATO-lidmaatschap voor een verenigd Duitsland te herzien. Hij zou voorts hebben gepleit voor een soepeler houding, ook ten aanzien van een toenadering tussen Oost- en West- Duitsland „op technisch niveau". Ollenhauer was Zondag in Genève aangekomen en aanvankelijk was hij van plan Maandag door te reizen naar Wenen waar Dinsdag het congres van de Oos tenrijkse socialistische partij begint. Hij is evenwel van gedachten veranderd en wacht nu op de hervatting van de minis tersconferentie en de aankomst van de Westduitse minister van buitenlandse za ken, von Brentano, die vandaag in Ge nève verwacht wordt. Von Brentano is door bondskanselier Adenauer naar Genève gezonden om te verzekeren, dat het Westen niet toegeeft op het punt van een Europees veilig heidsstelsel zonder dat vorderingen zijn vistische revolutie in het Kremlin, dat volgens hem de vooruitzichten voor de Geneefse conferentie „beter geworden" zijn. Op vragen van verslaggevers of overeenstemming tussen Oost en West in Genève mogelijk is, antwoordde de Russische minister: „Waarom zouden wij anders naar Genève zijn gegaan? Natuurlijk zijn er moeilijkheden met sommige vraagstukken, doch het Rus sische spreekwoord zegt dat Moskou niet op een dag gebouwd 'is. Ik ben hier met goede bagage gekomen, en ik ver trek vanavond met nog betere bagage, omdat ik hier veel goeds gehoord heb".' Diplomatieke waarnemers in Moskou geloven, dat de Sovjet-leiders in het weekeinde mogelijk tot de slotsom zijn gekomen, dat de „geest van Genève" wat nieuw leven ingeblazen moet worden Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben gistermiddag bij hun landing in Lissabon de ontvangst gekregen van op rechte vriendien. Hoewel het bezoek een onofficieel karakter droeg, werd het Ko ninklijk Paar begroet door de Portugese president, generaal Craveiro Lopes en zijn echtgenote. Op het vliegveld had zich een aanzienlijke menigte verzameld die de gasten toejuichte. De Nederlandse gezant, mr E. van Kleffens, stelde in de hall van het vlieg veld de Nederlandse kolonie voor. Allen hadden een rood-wit-blauwe roset in het knoopsgat en de kinderen zwaaiden met Nederlandse vlaggen. Prins Bernhard, die vermoeid was van de luchtreis, begaf zich daarna onmiddel lijk naar het paleis te Cintra. De koningin maakte nog een rijtoer door de prachtige ctvirt aL tnneon T 4 AA—1_ A, en acht het mogelijk, dat Molotof een beg^n wf^r^hufTazom^weer "ma^ï nieuw plan heeft meegekregen voor het eindigde in een rogenbui oThet pMefs vernauwen van de kloof tussen het Sov- dat als hotel is ingericht en dit Mhlel jet- en het Westelijk standpunt ten aan- ter beschikking stond van het Koninklijk zien van de Europese veiligheid en de Paar en zijn gevolg waren de Neder- De Portugese kranten bevatten gisteren talrijke artikelen over Nederland Het grootste Portugese blad, „Le diario de Noticias", schreef, dat hoewel het bezoek van het Koninklijk Paar slechts van korte duur zou zijn, de Portugese hoofdstad deze gelegenheid zou aangrijpen om de Koningin te tonen, hoe groot de achting is van het Portugese volk voor het Ne derlandse volk, waaraan het eeuwenlang verwant geweest is in maritiem opzicht en door de prestaties van ontdekkers en pioniers. Gisteravond waren Koning Juliana en Prins Bernhard de gasten van president Lopes aan een diner in het paleis van het Poi tugese staatshoofd aan. do mond van de Taag. Na aankomst bezichtigde het gezelschap eerst de prachtige wintertuin van het paleis, waar tropische vogels in grote ver gulde kooien vliegen. Aan het diner zaten 46 personen aan. De tafel, met prachtig kristallen vaat werk, was versierd met dahlia's en rozen. Het diner werd opgediend door lakeien in scharlaken en zwarte livreien.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1