GROTE VIER gaan Woensdag uiteen m de P.B.O.? Mqt J. P. HUIBERS IN GENèVE IMPASSE OP ALLE PUNTEN Duitse kwestie wordt „open" gehouden voor Conferentie in komende lente of zomer Bezitsvorming en werknemers s m lp Afzonderlijk departement voor Ministers vragen advies aan SER - - Kouder maar droog weekeinde Morgen voor ons iveer een Zondag van apostolaat Mevrouw Coty plotseling overleden Geen arrestaties verricht ms Kerkelijk en burgerlijk huwelijk in West-Duitsland Eisenhower terug op Witte Huis Op de drempel van zijn tachtigste verjaardag ïïWmê* Zaterdag 12 November 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN „St Raphael" gaat zich over deze kwestie beraden MISDADIG GEVAL VAN KINDER VERWAARLOZING Verlaging interlocale telefoontar ie ven öuSe EnJlUtrnf5f|)il5eri)fnS.Eüi Raad gaat zich bezighouden met vakopleiding Lest niet best Analyst WEERBERICHT Mevrouw René Coty, echtgenote van de president der Franse Repu bliek, is vanmorgen om vijf uur aan een hartaanval overleden Haar dood kwam totaal onverwacht. Zij is 62 jaar oud geworden en laat twefe gehuwde dochters, tien kleinkinde ren en een achterkleinkind na. Op twintigjarige leeftijd was zij gehuwd. Gisteren in de namiddag had me vrouw Coty zich onwel gevoeld toen zij, tot besluit van de herdenkings plechtigheden van de wapenstilstand (van 1918), aanwezig was bij de ont vangst van een delegatie oud-strijders uit de Elzas op het Elysée. Zij woonde echter de gehele recep tie bij en vertrok na afloop met haar echtgenoot naar het kasteel van Ram- bouillet, het buitenverblijf van de president der Republiek. Van mevrouw Coty kan gezegd worden, dat zij door haar eenvoud en haar ongedwongenheid de harten van alle Fransen veroverde. Evenals haar echtgenoot hield zij van een een voudig leven. In zaak Anneke Beekman Het ministerie van Buitenlandse Zaken in 's-Gravenhage deelt ons mede, dat hedenochtend uit Brussel bericht is ontvangen, dat in België geen arrestaties in de zaak van Anneke Beekman zijn verricht. Wel televisie en scooter maar kinderen kregen geen eten VERHOOGDE BOUWKOSTEN. VERHOOGDE BUDRAGEN Traag overleg inzake instelling bedrijfschappen wscljem»i| 3? fel: 22320 Jtoftei -*- VP R£"v.' ïm j '•■•'•/Go - Zijne Hoogwaardige Excellentie mgr J. P. Huibers gaat volgende week zijn tachtigste verjaardag vieren in een voor de gèschiede- nis der Katholieke emancipatie in Nederland wel bijzondere periode. Hij, die de eeuw Kromstaf voor een groot deel en met grote intensiteit beleefde, ziet zich juist nu geplaatst voor een reeks bij zonder complexe vraagstukken, welke de creatie van de nieuwe bisdommen ook voor zijn diocees oproepen. Maar juist wie de leef tijd der sterken heeft bereikt als mgr Huibers zal de opkomende problematiek minder tellen, om dat er al zoveel diep om zich heengrijpende vraagstukken hun beroep hebben gedaan op zijn geestelijk evenwicht en beleids matige wijsheid. Haarlents Bisschop J~y E P.v.d.A. gaat trekken van Drees! Bij de komende ver kiezing voor de Tweede Kamer zal de Minister-President op dringend verzoek weer als lijsttrekker voor zijn partij fungeren. Wij kunnen het alleszins begrij pen, dat de P.v.d.A. bedoeld ver zoek aan Dr Drees deed. Bij de jongste verkiezing had zijn naam haar geen windeieren gelegd, want ilgemeen wordt aangenomen, dat de naam van Drees, „van wie velen trekken" aan dit succes niet vreemd is geweest. De tegenpar tijen zullen dus alle hens aan dek moeten commanderen om ten deze de P.v.d.A. de wind uit de zeilen te nemen. Hetgeen, waarom zulks te verzwijgen, niet gemakkelijk zal zijn. Aldus zal Dr Drees, die door een groot deel van zijn partijgenoten- Kamerleden bij de beraadslagin gen in ons Lagerhuis over de be lastingvoorstellen annex gedeelte lijke huurverhoging in een nood zakelijk kledingstuk werd gezet, straks weer de zware wapenrus ting aangorden! Wij vermoeden, dat het dan wel de laatste keer zal zijn, dat zijne excellentie in de politieke arena als leider zal treden. Aan alle K.V.P.-ers de taak om door juiste voorlichting van de kiezers en kiezeressen te zorgen, dat hier niet geldt „lest best", tenminste voor de P.v.d.A. niet! De weerverwachtlng van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Overwegend droog weer. Vannacht en mor genochtend weinig wind en op vele plaatsen mist. Morgenmiddag verspreide opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost en lagere temperaturen. Zondag 13 November: Zon op 7.56, onder 16.55 uur. Maan op 6.59, onder 16.05 uur. Maandag 14 November: Zon op 7.58, onder 16.52 uur. Maan op 8.U6, onder 16.35 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT GENèVE, Vrijdagavond. De ware stemming is er hier in Genève beslist uit. Minister MacMillan heeft al afspraken gemaakt om volgende week Donderdag in Bagdad over heel andere zaken te gaan praten dan over ontwapening en contact tussen Oost en West. En dat typeert de situatie. De Grote Vier-ministers zijn er kennelijk niet afkerig van aan het Geneefse gesprek op dit ogenblik maar zo snel mogelijk een einde te maken. Zij staan voor een vrijwel zekere impasse ten aanzien van alle drie de punten van hun agenda en hebben derhalve besloten te „trachten'' hun conferentie Woensdag a.s. te beëindigen. Wat nog niet is afgedaan, zal in de resterende dagen aan de orde komen. De tijd is al verdeeld: Zaterdag ochtend afsluiting van de behandeling van punt 2: ontwapening. Maandagmiddag en Dinsdagmorgen bespreking van punt 3: betrekking tussen Oost en West. Dinsdagmiddag mogelijk terugkeer tot punt 1: de vastgelopen kwestie van'de hereniging van Duits land en de Europese veiligheid. Deze programma vaststelling wijst er al op, dat de ministers zelf ook weinig hoop koesteren, dat er nog onverwacht iets zal gebeuren, dat liet beeld der conferentie grondig zal wijzigen. Niet alleeD is het overleg over de ontwapening vast gelopen de dag van vandaag werd gevuld met schermutselingen over het vraagstuk van een effec tieve controle ook ten aanzien van het derde punt staat een mislukking voor de deur. De „geest van Genève" is vrijwel dood. Het streven der Westelijken is er nu nog op gericht, zonder overigens de instelling van min of meer permanente commissies op lager niveau, de Duitse kwestie „open" te houden en in de komende lente of zomer een nieuwe conferentie te beleggen. De Russen zullen hiermee wel accoord gaan. Ook vandaag heeft men de gehele zit ting vruchteloos gepraat over ontwape ning. De drie Westelijken poogden Molo- tof te vangen op de kwestie van een effectieve controle, welke zij essentieel achten om tot enig ontwapeningsplan t* komen. Zij deden dit met behulp van enkele regels uit de Russische ontwape ningsvoorstellen van Mei j.l., waarin werd toegegeven, dat het mogelijk was inter nationale inspecteurs, die een onderzoek zouden moeten instellen naar het ver. vaardigen van atoomwapens, om de tuin te leiden. Niet minder dan zes maal herinnerden zij op enigszins geërgerde toon Molotof aan deze passage om hem er op te wijzén hoe beslissend de zaak der controle zowel op conventionele bewapening als op aan wezigheid en vervaardiging van A- en H-wapens is voor de gehele onderhavige materie. Molotof bepaalde zich echter tot het geven van critiek op de Westerse aan pak van zaken Telkens wanneer Rus land met een deel van een Westelijk plan accoord gaat, brengt hei Westen een nieuw plan ter tafel, zo klaagde hij. Een Fransman noemde de rede van Molotof een „verzameling van sarcasti sche cristische opmerkingen" over de Westelijke voorstellen Het kwam zelfs tot enige scherpe woordenwisselingen tussen de Westelijke ministers enerzijds en de Russische minister anderzijds. De Westelijken weerhield dit alles niet te blijven hameren op de kwestie der con trole en MacMillan maakte het zijn Rus sische ambtgenoot niet gemakkelijk door zonder omwegen drie vragen te stellen waarop Molotof maar moest antwoorden Deze vragen waren: 1. Is de Sovjetrege ring het er mee eens dat internationale inspecteurs moeten worden gestation- neerd in alle staten, die een ontwape ningsovereenkomst onderschrijven en moeten deze inspecteurs niet gereed zijn hun werk te beginnen voor de ontwape ning in feite begint? (2) Welke facilitei ten zal de Sovjet-Unie het controlerend personeel bieden? (3) Wat bedoelt de Sovjet-regering met de enigszins duistere uitdrukking „controle-objecten", waartoe de inspecteurs toegang zouden hebben bij de uitvoering van de ontwapening op het gebied van de kernwapens. Molotof kwam vandaag nog niet met de gevraagde antwoorden. Hij noemde de Westelijke voorstellen niet anders dan „vrome wensen", die een stap terug be tekenden. Wat was het nut van controle als de Westelijken het verminderen der bewapening en het verbod van atoomwa pens afwezen? MacMillan vroeg zich toen af, wat de betekenis van de vermindering van de mankracht in de Oosteuropese landen had. Het zegt niet veel, omdat niét tevens de bewapening verminderd wordt en het helemaal niet bekend is< welk percentage wordt gedemobiliseerd De Westelijken voelen niets voor ontwa pening. zolang niet controleerbaar is, of de andere partij zich aan de afspraken houdt. Dulles stelde het nog duidelijker. Laten we zo zeide hij eerst bepalen wat gecontroleerd moet worden (en daarbij de controle op kernwapens scherp schei den van die op conventionele wapens) en dan beginnen met die controle. Nogmaals zette hjj uiteen, dat de Wes telijken niet bereid zjjn om, wat zij be schouwen als grootste waarborg voor de vrede het bezit van de H-bom op te geven, tenzij er voor honderd procent zekerheid is, dat zjj dit veilig kunnen doen. Dc eerdere mededeling (van dit ministerie) dat deze arrestaties wel zouden zijn gedaan, welke van officiële Belgische zijde was ont vangen, blijkt op een misverstand te hebben berust. (Van onze Utrechtse redacteur) In het Wilhelminakinderziekenhuls te Utrecht is een jongetje van twee jaar en vjjf maanden overleden ais gevolg van schandelijke verwaarlozing door de ouders. De stumper, die nog geen negen pond woog, had vrijwel geen bloed en lichaamsvocht meer toen hij in het zie kenhuis werd opgenomen en hoewel men nog alle pogingen heeft gedaan om zijn leven te redden, heeft dat "iet meer mo gen baten. Dezer dagen werd de politie gewaar schuwd door een persoon, die nogal eens bif een gezin in Tuinwijk te Utrecht op bezoek kwam, dat naar zijn idee voor de kinderen allerslechtst werd gezorgd. Bjj het onderzoek dat daarop werd in gesteld bleek 's mans vrees meer dan ge grond te zjjn. De vier kinderen waren er allen erg aan toe, vooral het bovenbe doelde jongetje en een baby van negen maanden. Deze laatste is eveneens ter stond in het ziekenhuis opgenomen en men hoopt deze kleine er weer bovenop te kunnen krijgen. De andere twee kinderen, resp. 3 en 4 jaar oud, zjjn aan de ouders onttrokken en ondergebracht bij het Leger des Heils. De geneesheren kregen de indruk, dat de stakkerds al maandenlang zo goed als niets te eten hebben gekregen. In de woning trof de politie een kinder bedje aan, dat niet meer was dan een hoop vodden, maar in dezelfde kamer stond een nieuw televisietoestel. Vader reed op een nieuwe scooter, terwijl de moeder in het bezit was van een electri- sche wasmachine. Tegen de vader, een 33-jarige metaal draaier en zijn 30-jarige echtgenote is procesverbaal opgemaakt wegens dood door schuld. Te beginnen met November worden maatregelen genomen om het interlocale telefoontarief zodanig te wijzigen, dat elk gesprek in zóne B vier cent en in zóne C acht cent goedkoper wordt ,zo deelt de PTT mede. Daar de apparatuur welke voor auto matisch afgewikkelde gesprekken de kos ten vaststelt, moet worden gewijzigd en omdat voor de hieraan verbonden werk zaamheden ongeveer 2 weken nodig zijn, zal deze tariefsverlaging in de loop van die periode van 14 dagen geleidelijk over al in den lande effectief worden. Voor verreweg de meeste gesprekken zal deze verlaging echter al in het eerste deel van genoemde periode ingaan. De Nederlandse Katholieke Bond van Vervoerspersoneel „St. Raphael" belegt op Maandag 28 en Dinsdag 29 November in het Gebouw van Kunsten en Wetenschap pen aan de. Mariaplaats te Utrecht zijn vierde congres. Op dit congres komt o.m. de vaststel ling van het actieprogram van „St. Raphaël" inzake bezitsvorming voor de werknemers in de diverse vervoerbedrij ven in haar sector ter sprake. Een systeem van bezitsvorming door middel van aan deel in de winst is in dit geval niet bruikbaar. Een commissie ad hoc is met instemming van het hoofdbestuur tot de conclusie gekomen, dat bezitsvorming in deze sector slechts te realiseren is door een gepremieerde spaarregeling, waarbij een spaarraad moet worden geregeld, die op paritaire basis van werkgevers- en werknemerskant dient te worden samen gesteld. De afdeling Voorburg-Leidschendam vraagt het hoofdbestuur urgentie te ver lenen aan het inkrimpen van de ge meente-classificatie boven een vrijere loonvorming. Het hoofdbestuur antwoordt in zijn prae-advies, dat de resultaten van het lopende S.E.R.-onderzoek over het vraagstuk der gemeente-classificatie moe ten worden afgewacht, eer tot nieuwe actie kan worden overgegaan. De afdeling Haarlem dringt er bij het hoofdbestuur op aan, dat op zo kort mo gelijke termijn, voor de bedrijven welke hiervoor in aanmerking komen, het mi nimum van 15 dagen verlof per jaar wordt ingevoerd en de vacantiebijslag nog dit jaar op 4 van het salaris te bren- Dr Schroeder. de Westduitse minister van binnenlandse zaken, heeft in de Bondsdag verklaard, dat de bedreiging met straf moet blijven bestaan voor gees telijken. die 'n kerkelijk huwelijk sluiten vóórdat het burgerlijke huwelijk is gere gistreerd. Dat was volgens de minister vooral nodig in die gevallen, waarin de geestelijke kon weten, dat een burgerlijk huwelijk niet in de bedoeling lag. In het concordaat van Duitsland met de Heilige Stoel is een bepaling opgenomen, waarin staat, dat in gevallen van zedelijke nood een kerkelijk huwelijk kan worden gesloten nog vóórdat het burgerlijke heeft plaats gehad. Minister Schroeder deelde mede. dat de betekenis van dit begrip omstreden is en dat tussen de bondsrege ring en het Vaticaan thans besprekingen aan de gang zijn, die tot een duidelijke interpretatie van deze bepaling moeten leiden. Minister Schroeder legde zijn verkla ringen voor de Bondsdag af naar aanlei ding van een socialistische interpellatie, waarin werd gezegd, dat in de afgelopen vier jaren minstens acht gevallen bekend zouden zijn van katholieke huwelijken, die op grond van ..zedelijke noodtoestand" vóór het burgerlijke huwelijk zouden zijn gesloten en dat de regering hierop met een zekere onverschilligheid zou hebben ge reageerd. De socialisten en liberalen ver langden dat de staat de geestelijken zou dwingen zich aan de wet te houden. De katholieke afgevaardigde Hoogen zeide. dat de christelijke partij wijzigin gen der pensioenwetten nastrëeft, waar door het weduwen mogelijk zal worden gemaakt te hertrouwen zonder haar ge hele pensioen te verliezen. Er zijn geval len geweest waarin huwelijken niet bur gerlijk werden gesloten om pensioenaan spraken te kupnen handhaven. Hoogen achtte hier een „zedelijke noodtoestand" aanwezig. Het vraagstuk der uitsluitend kerkelijk voltrokken huwelijken is in de Bondsre publiek sedert geruime tijd actueel. Enkele in Beieren voorgekomen gevallen hebben zeer veel deining verwekt. President Eisenhower is na zjjn ontslag uit het ziekenhuis gisteren in Washing ton aangekomen. In een auto met plas tic dak werd hjj van het vliegveld gere den naar het Witte Huis, waar hjj het weekend zal doorbrengen, alvorens naar zjjn farm in Gettysburg te vertrekken. In dichte drommen stond het publiek langs de straten, die de route van de president vormden. Politie en soldaten handhaafden de orde. Bij zijn vertrek uit Denver richtte de president zich via de radio en televisie tot het Amerikaanse volk om het te danken voor zijn medeleven tijdens zijn ziekte. Zijn tüd in het hospitaal was met verloren geweest, zo zei hij. „Tegenspoed en vooral de tegenspoed van ziekte, leert ons allemaal begrijpen, hoe goed de men. sen zijn". Hij dankte de doktoren, specia listen en verpleegsters en zelfs de werk sters van het ziekenhuis voor de zorg die zij voor hem hadiden gehad. gen. In zijn prae-advies zegt het hoofd bestuur betreffende de 4 dat hier eerst na het aflopen van de geldende ar beidsovereenkomst en dus in geen geval in 1955 nog sprake van kan zijn. De afdeling Lewedorp vraagt het hoofdbestuur bij het verstrekken van de vacantiebijslag ook 2 van de jaarlijkse kindertoelage 'e verlenen, zoals bij ver schillende rijks- en gemeenteinstellingen het geval is. In het voorlopig verslag over <3e be groting van Economische Zaken vragen zeer vele Tweede-Kamerleden of de mi nister kan mededelen, wat de oorzaken zijn dat het overleg tussen de SER en de betrokken organisaties inzake de in stelling van bedrijfschappen dikwijls zo uiterst langzaam vordert. Is hier niet een tendens te bespeuren bij de SER om alle bedrijfschappen volgens eenzelfde schema in te richten? Voorts spreken deze leden als hun oor deel uit, dat bij de kabinetsformatie vol gende op de aanstaande verkiezingen de vraag onder het oog zal dienen te worden gezien, of, en zo ja, hoe, mede aan de hand van de inmiddels opgedane ervaring de gedachte en de verwerkelijking van de P.B.O. een bijzondere behartiging v®n overheidswege zullen behoeven. Zal de huidige toestand van een afzonderlijke bewindsman zonder departement moeten worden gecontinueerd? Of zal de instel ling van een afzonderlijk departement, waarbij eventueel ook andere onderwer pen als bezitsvorming kunnen worden ondergebracht, aanbeveling verdienen? Het is vele leden opgevallen, dat over de publiekrechtelijk^ bedrijfsorganisatie van de middenstand nauwelijks wordt ge rept. In de middenstandsnota werd ge- instateerd,dat het middenstandsbeleid ook in sterke mate gericht zal dienen te zijn op het stimuleren van de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie in de sector van de middenstand. Wat is te dien aan zien van regeringszijde in het afgelopen Jaar verricht? Met betrekking tot het overleg inzake de projecten van hoofdbedrijfschappen op het gebied van detailhandel en ambacht wordt volstaan met de opmerking, dat dit overleg nog niet tot een advies van de Sociaal-Economische Raad heeft ge leid. Genoemd overleg is reeds sinds 1951 —1952 aan de gang. Wat is de oorzaak dat de resultaten zolang uitblijven? In de bouw van het Centraal Station te Rotterdam begint reeds tekening te ko men. Op de voorgrond in de bekistingen het front van het nieuwe stationsgebouw. In het midden het (witte) gebouw dat nog over is van het oude station D.P. met overkapping en op de achtergrond de reeds klaar en in gebruik zijnde per rons van het nieuwe station. Bij de SER is binnengekomen een brief van de minister van Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, waarin deze verklaart er niet voor te voelen een wetswijziging na te streven, zodat het mogelijk zou wor den bedrijfslichamen eveneens bij alge mene maatregel van bestuur in te stal len in de gevallen, dat in bedrijfstakken geen represantatieve vertegenwoordiging van de werknemers aanwezig is. Dit doet zich o.a. voor in de detailhandel sterk al coholhoudende dranken en in de detail handel groenten en fruit, als gevolg waar van bedrijfschappen in die branches tot nu toe niet konden worden ingesteld. De minister vraagt de SER thans te adviseren omtrent de vraag, of hij instel ling bij de wet van deze bedrijfschappen wenselijk acht. In de besloten vergadering van de SER van gisteren is vervolgens aan de orde gekomen de instelling van een commissie vakopleiding, welke onder voorzitterschap z'al staan van prof. De Roos. Dit is een nieuw onderdeel, dat aan de werkzaam heden van de SER wordt toegevoegd en dat tot nu toe door de Stichting van de Arbeid werd behartigd. De Stichting heeft de Raad echter voorgesteld dit over te nemen. Tenslotte heeft de SER aan de com missie premie verplichte ziekenfondsver zekering (voorzitter ir Vos) het verzoek van de minister van Sociale Zaken toege wezen, om advies uit te brengen over het advies van de Ziekenfondsraad tot ver hoging van de premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering tot 4.2 pet. - i' X v VPXtaJ -I V,;, 1 y '-A."- Reeds zijn benoeming tot professor in de poësis- en rhetorica-klassen van Hageveld in 1903 eiste van de jonge kapelaan Huibers een sterke ontvarjie- lijkheid en begrip voor nieuwe taken naast een hecht en blijvend fundament Toen hij twaalf jaar later in Amster dam bouwpastoor werd van de kerk aan de Chassestraat, begonnen zich de contouren van dat fundament ook naar buiten duidelijk af te tekenen. In de nieuwe parochie zou hij, evenals later in zijn dekenaat Hoorn zijn gelovigen samenherderen rond de H. Eucharistie en de moeder Gods als rond een rug dekking tegen de gevaren, die uit de groeiende verstedelijking van West- Nederland uit economische crisis-toe standen en de voortschrijdende mobiel- making van de moderne mens als brokje arbeidspotentieel met de daarbij vrijwel onvermijdelijke ontworteling voort vloeide. Pastoor en deken Huibers her schiep de gemeenschap van zijn ge lovigen tot een hechte familie in Chris tus, die zich sterkte aan een rijk litur gisch leven en een door hem durend geïnspireerde devotie tot de Moeder Gods. Hoorn herdenkt deken Huibers boven dien als de redder van zijn koepelkerk, die via een zorgvuldig financieel beleid voor de gevolgen van verzakking werd behoed. Na zijn bisschopswijding in 1936 vond mgr Huibers in een verwarrend tijds bestek het strijdtoneel, waar de in hem gekweekte wapens als het ware om vroegen. Zijn persoonlijk herderschap, zijn liefde tot de H. Eucharistie, de II. Maagd, het liturgisch leven en 't lot van de familie-band der gelovigen bleken de wapens, waarmee het gevaarlijk geweld, dat het geloofsleven bedreigde doel treffend te bestrijden was. De geruis loze geloofsafval en geloofsvervlakking vonden in hem een beminnelijk maar standvastig tegenstrever, die in zichzelf natuur en bovennatuur zozeer 1iad zien samensmelten, dat hij nooit tot de ver moeidheid kwam. die tot terugtrekken uit de frontlijn dwingt. De oorlog en zijn desastreuse gevolgen verhoogden de problematiek in het Haar lemse diocees. Met de overige leden van het Nederlands Episcopaat stond mgr Huibers pal tegenover de het-geloof- alleen-in-de-kerk-politiek van de bezet ter En toen de wapens gestrekt waren, viel er te werken ook met rationele middelen aan een nieuwe dijk tegen groeiende ontkerstening en verval in het religieuze besef van West-Neder land. Mgr Huibers begreep de moderne problematiek van de randstad-Holland en liet ondanks zijn hoge leeftijd niet na de modernste middelen in het geweer te brengen en zelfs sociologie en statistiek dienstbaar te maken aan zijn werk voor verdieping en uitbreiding van het geloofsleven in zijn al te bevolkte bisdom. Moge mgr Huibers onder Gods zegen nog jaren deze arbeid op een tot groter overzichtelijkheid gebracht terrein kun nen voortzetten. (Van onze weerkundige medewerker) Twee dagen lang heeft een koudefront over Oost-Engeland en N.W, Frankriji? ons in spanning gehouden, maar een hogedrukgebied boven West-Rusland is er oorzaak van dat dit front boven de Noordzee tot staan is gekomen. Dit is gunstig voor het weekeinde want regen is er nu ook voor Zondag niet te ver wachten. Daar ook uit het Westen een hogedrukgebied boven de Oceaan na derbij komt, komen wij in een gebied met kleine luchtdrukverschillen te lig gen. Het weer zal hierdoor rustig zijn, al kan er 's nachts, als gevolg van de af koeling. op vele plaatsen mist ontstaan Overdag zal de zon er op de meeste plaatsen weer doorkomen. Koude Pooi- lucht stroomt met harde Noordelijke winden over IJsland in de richting van Schotland. Ook in ons land moet tijdens het week einde op een verdere daling van de tem peratuur worden gerekend. In de nacht van Zondag op Maandag is plaatselijk in ons land lichte vorst niet uitgesloten. De achter ons liggende November- week was warmer dan sinds 1895 in deze maand is voorgekomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1