Nieuws uit STAD en OMTREK Het geschenk der oud-patiënten aan de Dr Noletstichting Bokma >-&*• Over de Overschiese overweg OUDE TIJD BIOSCOOP-PROGRAMMA'S Geheugen-hulp Over de Schiedamse schouwburg tsr O ver de am Vit die goede Sta Waarin enkele directeuren ten tonele worden gevoerd Celeritas-Exeelsior om de tweede plaats Over het nieuwe stadhuis De Ned. Spoorwegen: wie door het rode knipperlicht rijdt is in overtreding WALDO-TAXH Stad van wolken krabbers doodsbericht NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Geen wijkraad voor Kethel? HOUTMAN De Partijvoorzitter komt in Schiedam R. K. Gymnastiekver. „Excelsior" Burgerlijke Stand Passage Theater KETHEL - ZATERDAG 12 NOVEMBER 1955 NSC PAGINA 2 KUNSTWERKEN VAN ADRIANUS v. d. PLAS 67570—69915 ULO EN KLEUTERSCHOOL IN DE ST. LIDUINASTRAAT PIAKJfVQ NIEUW EN rlMnW d BESPEELD GRAFISCHE STUDIE KRING KOOPT KINDERZEGELS Tot het bittere einde BIOSCOPEN Monopole Theater „Amok in Silver Lodge" SPORTVOGELS—MARTINIT HANDBOOGVERENIGING „CLAUDIUS CIVIL'IS" OPGEHEVEN MEDISCHE ZONDAGSDIENST IN ROTTERDAM SCHIEDAMMERS UITEN ZICH 40 JAAR TER BRAAK BROMFIETS OMGEVALLEN FIETSEN GESTOLEN Naar wij dezer dagen vernamen, zal het geschenk der oud-patiënten aan de Dr Noletstichting bestaan nit twee kunst werken, welke vervaardigd worden door de Rotterdamse kunstschilder AdrLam: van der Plas, een kunstenaar, die reed overal in den lande voortreffelijke pres taties heeft geleverd. Hem is gevraagd in het z.g. vermurail een tweetal allegorische afbeeldingen te ontwerpen van St. Liduina en van de Apostel St. Lucas. De bedoeling is, dat ze op z.g. opalineglas worden uitgevoerd. Vermurail is een soort glasmozaiek dat later op een muur wordt aangebracht. In dit geval zullen het de twee wanden van de imponerende hal van de nieuwe vleugel *fln, welke zoals bekend op 8 De cember a.s. officieel zal worden geopend. De afmetingen zullen twee en een halve bij twee en een halve meter bedragen. De kunstwerken zullen dus een flinke omvang hebben. St. Liduina zal worden voorgesteld op haar ziekbed, een boek in d« hand en in een houding van volledige overgave. De voorstelling zal verder om katten, <)e roeenstruik, aan de heilige door •en engel geschonken en o.a. een paar schaatsen, ter herinnering aan haar val op het ijs. Hierop doelt ook een weer gave van een helder, met sterren be taald firmament. Het geheel wordt ge completeerd door een gezicht op Oud Schiedam. De voorstelling van St. Lu cas „onze geliefde apostel-geneesheer", zoals St. Paulus hem noemde, laat de apos tel zien gezeten met een voet rustend tegen een zuil, waarop een os staat af gebeeld. Andere attributen van de ge neesheer vullen de rest van het vermu rail dat tn bijzonder fraaie kleuren zal worden uitgevoerd. Intussen, het geld voor deze kunstwerken, die een sieraad van de nieuwe vleugel zullen zijn, is nog niet bijeen en het Comité doet daarom nog eens een krachtig beroep op degenen, die tof dusver nalieten, hun bijdrage in te Minimaal is volgens de ranglijst het krachtsverschil tussen Excelsior 20 (6— 8) en Celeritas (57), de twee rivalen, ie elkaar morgen om half 3 in Den Haag •t bezit van de tweede plaats in de Der- klasse A gaan betwisten. De kansen ran dus fifty fifty, maar de achterhoe- van de Schiedammers zal toch wel iets eter op zijn tellen moeten passen, dan eertien dagen geleden. Toen lieten do chiedamse verdedigers zich immers to- .aal door D.H.L, overrompelen en ging 3en kostbare voorsprong verloren. Het programma voor de lagere elftal len van Excelsior '20 luidt: Excelsior 2V.O.C. 2, 12 u.; Lekkerkerk 2Excel sior 3, half 3; Excelsior 4—V.O.C. 4, 12 uur; Excelsior 5—D.R.L. 3, half 3, Ex celsior 6C.V.V. 9, half 3; Pretoria 5Ex celsior 7, 12 uur; S.V.D.P.W. 4—Excel sior 8, 12 uur. In de Memorie van Antwoord delen B. en W. mede, dat onteigening van de per celen, die voor de stadhuisbouw moeten worden afgebroken, niet op de voet van de bepalingen van de volkshuisvesting zal kunnen geschieden, doch zal moeten plaatsvinden bij een z.g. „Nutwet". Te verwachten is dat de totstandkoming van een zodanige wet 3 a 4 jaar zal vragen, z'odat het omstreeks 5 jaren zal duren voordat met de bouw zal kunnen worden begonnen. In het a.s. jaar zal een architect worden aangewezen. Een andere plaats voor het nieuwe stadhuis, zo wordt verder mede gedeeld, is in de vergadering van B. en W. wel eens ter sprake gekomen maar zeker niet op zodanige wijze, dat ter zake hierover iets naders kan worden meege deeld. r ER KOMT NU OOK EEN torenflat op de Buys Ballotsingel, Schiedam is aidus aardig op weg, een stad van wolkenkrabbers te worden. We spreken bescheiden van torenflats en inderdaad, onze wolkenkrabbers zjjn niet van Amerikaanse afmetingen. Maar dank zij onze zo vaak laag hangende wol ken is de naam nog niet eeps zo gek, wolkenkrabbers. We hebben nu al imponerende toren flats op de Rotterdamsedijk: de Grens- flat en ook de Singel- ofwel Hemaflat. Er worden er twee aan de Vlaardingerdijk gebouwd en men ls bezie met de bouw van een torenflat aan de Burg. van Haa- renlaan. Langs de Maasboulevard zijn een zestal torenflats geprojecteerd en er zijn gega digden. om ze t.z.t. te bouwen. Wat de toekomst betreft, men houdt er rekening mede, dat op den duur veel van de lage bouw in de Gorzen door hoge bouw dus torenflats, zal moeten worden vervan gen, alleen al om meer mensen te kunnen herbergen. Men schat immers, dat Schie dam omstreeks 1970 maximaal een 120,000 inwoners zal hebben. Een deel daar van zal de hoogte in moeten. En wat het Nieuwsticht betreft, dit is ook al een stukje Schiedam, dat het beter hogerop sa! kunnen zoeken. En ten slotte, wie weet wat er komt in de plaats van de honderden krotten in de oude binnenstad. We hebben dus wel enig recht om te zeggen dat Schiedam bezig is, een stad van wolkenkrabbers te worden. Ze zullen rich immers op een betrekkelijk klein ge bied verheffen. En als men zich dan liever aan het woord torenflat wil houden, ofschoon der gelijke gebouwen toch maar weinig van •n toren hebben: stad der torenflats is toch ook wel een aardige betiteling. In de toekomst zullen heel wat Schie dammers gedurig in hoger sferen wonen. Een leuk idee voor een stad, waar vocht wordt gebrouwen, dat velen wei eens in hoger sferen doet verkeren. DAMWACHTER. Heden bezweek, na een langdurige kwij nende ziekte, op den eerbiedwaardiger! leeftijd van circa vijftig jaren, de eens zoo bloelende en met eere bekende So ciëteit „Aurora". Ondanks de volhardende en ijverige po gingen van haar arts, is het niet mogen gelukken de levenskrachten langer in stand te houden! Allen die de overledene gekend heb ben, zullen beseffen, hoezeer deze ontij dige opruiming mij smart. „De Geest van Aurora". Schiedam, 31 October 1884. Nwe Schiedamsche Courant, van 1 Nov. 1884. 0460(40 VOO* SCHiePAM f* ONSTPfKf* 77ste Jaargang No. 22915 DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON 66152 POSTREKENING NR. 590943 ADVERTENTIES f 0.15 per m.m.-hoogfe. Bg con tract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN f 0.30 per m.m,-hoogte. Bi] con tract speciale tarieven. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 0.50 bg vooruit betaling. Elk woord meer 3 ct. Maximum 60 woorden. Alle advertentie-orders worden gesloten en geplaatst overeen komstig de Regelen voor het Advententiewezen. ABONNEMENTEN f 6.2S per kwartaal, f 2.15 per w—jwi en f 0.50 per week. Vit is een detail uit het z.g. pro- cessieraam van de nieuwe ramen, welke door de Schiedamse glazeniers, de gebroeders Henderickx, vervaar digd zijn en waarmede ze de vol gende maand geheel gereed hopen te komen. sturen, 't Heeft reeds vele bijdragen ont vangen o.a. van grote bedrijven en van kleine luyden, die hun penningske der weduwe instuurden, doch het gehele be drag, dat nodig is, kon nog niet bijeen gebracht worden. Men kan nog blijk van zijn daadwerkelijke belangstelling geven door een storting, groot of klein, op de rekening van het Comité Dr Noletstich ting bij de Amsterdamsche Bank te Schie. dam en op postrekening nr 236604 ten na me van de heer F. G. van Essen te Schiedam. Het Comité hoopt, dat niemand derge nen die ooit van de goede zorgen van de Dr Noletstichting genoten, zal achterblij ven, zowel te Schiedam als elders en dat zij die bereids bijdroegen, ook anderen er toe zullen opwekken. De 2 fraaie kunst werken zullen tot in de lengte van jaren moeten getuigen van de erkentelijkheid der oud-patiënten. De spoorwegovergang in de Overschie- sestraat is een verkeersobstakel, waar alle weggebruikers minder prettige her- ~S? 'le^en- bomen zijn ook net altijd dicht als je over moet" denkt de automobilist met wrevel wanneer hij als nummer zoveel in een lange file van voer tuigen. wachten, moet tot de bomen weer open zullen gaan. Er zijn er velen, die het nodig vinden om wanneer de bomen dalen en het rode knipperlicht hun een „Halt" toeroept, toch door te rijden in een poging om onder de bomen door te glippen. Ongelukken, d.w.z. onzacht con tact met de bomen, blijven niet uit, soms driemaal op een dag gebeurt zoiets. Wie is dan de schuldige? De weggebruiker kijkt dan beschuldigend naar de overweg wachter, maar dat is beslist onjuist. De schuld ligt dan uitsluitend bij de verkeers overtreder zelf, aldus drie deskundigen van de Ned. Spoorwegen, de heren Hols- bergen, technisch inspecteur van het sein- wezen, J. G. Henkei, vervoers-inspecteur inspectie Rotterdam en de stationschef W. Kippersluis, Zij hebben er op gewezen dat het brandend rode knipperlicht een absoluut verbod inhoudt om te stoppen. Tien seconden voor dat de bomen gaan dalen begint dit rode oog waarschuwend maar ook gebiedend te gloeien wie dan doorrijdt is in overtreding en komt men in botsing met de bomen, dan treft de vorm in Delft ls toegepast. Uit de zojuist verschenen Memorie van Antwoord op de begroting voor 1956 blijkt, dat het College van B. en W. nog steeds op het standpunt staat, dat een Wijkraad voor Kethel overbodig is. In de Memorie van Antwoord op de gemeentebegroting wordt medegedeeld, dat op de gemeentebegroting wordt mede gedeeld. dat op de plaats van de voorma lige ambachtsschool in de Sint Liduina- straat een Uloschool en een kleuterschool zullen worden gebouwd. Singel 114-116 - Schiedam - Tel. 68871 overtreder alle schuld. In het verkeer op de straten stopt men toch ook voor de ver keerslichten, waarom dan niet voor dit knipperlicht? Maar de deskundigen hebben voorts dui delijk gemaakt dat niet alleen de wegge bruikers een hekel hebben aan deze over weg, ook bij de overwegwachters is dit het geval, zij het om andere redenen. Het zijn ook maar mensen. Zij zijn zo zorg vuldig uitgekozen, psychologisch getest, grondig opgeleid en geëxamineerd, zij kennen hun vak, maar zij vinden het be slist niet prettig dat weggebruikers hen boos aankijken of, wat ook wei eens ge beurt, hen uitschelden, wanneer de bo men dicht zijn. Dat die bomen zo vaak en zo lang neer. gelaten zijn is allerminst hun schuld. De overweg ligt in het drukst bereden baan vak van Nederland, waar dagelijks drie tot driehonderdvijftig treinen overheen den- deZerï In het spitsuur 's morgens van acht tot negen zijn meermalen 51 minuten van de zestig de overwegbomen gesloten. En het verkeer over de Overschiesestraat is bijzonder druk geworden de laatste jaren. Er zullen nog enkele verbeteringen wor den aangebracht, o.a. een loeiende claxon, ongeveer zoals deze in enigszins andere De Gemeentelijke Centrale van de Ka tholieke Volkspartij, afdeling Schiedam, heeft een praatavond georganiseerd op Dinsdag 22 dezer in het gerestaureerde Gebouw Arcade, waar niemand minder zal komen spreken dan Mr H. W. van Doorn, de landelijke voorzitter van de K.V.P. Er zal gelegenheid zijn tot het stellen van vragen. In een sportieve sfeer, die getuigde van een gezonde rivaliteit onder de deel neemsters werden in de afgelopen week de Onderlinge Wedstrijden van „Excel sior" gehouden. Deze jaarlijkse kampioen schappen zijn altijd een van de hoogtepun ten van het interne verenigingsleven. De uitslagen waren: Woensdag 9 Nov. Jon gens: 1 Jan v. d. water, 2 Henk Elshof, 3. Harry Bek. Meisjes 9 en 0 jaar. 1 Lia Vlek, 2 Joke Böhm, 3. Ineke v. Geloven. Meisjes 11 en 12 jaar: 1. Ineke Jansen, 2. Astrid v. Veen, 3. Ria Thijssen. Meisjes 13 t.e.m. 15 jaar: le graad:l. Trudy Kloos, die in 3 achtereenvolgende jaren kampioene werd en nu defniitief de aan dij, kampioenschap verbonden adspiran- ten-wisselbeker in haar bezit kreeg. 2e Graad: 1. Anneke v. Oudenhoven, 2. Ria de Kok, Roos v. d. Pas. 3e Graad: 1. Nel Verspeek, 2. Lenie Schoof, 3. 3ep Dingenouts, Door de keurige leiding van mej. Halkes hadden bovengenoemde wed strijden een prettig en vlot verloop. Op Vrijdag 11 Nov. waren de uitslagen: le Graad dames: 1. en Clubkampioene mej R. Verspeek, die voor de derde maal dit kampioenschap won en de „Excelsior" wisselbeker, die in 1933 voor het eerst ver speeld werd, definitief de hare mag noe men 2. C. Schaeffer, 3. N. Bek. 2e Graad dames: 1. C. Mineur, 2. H. de Raaij, 3. C Philipi. 3e graad Dames: 1. E. Kreu- ger 2. R. Balm, 3. F. de Raaij. Mej. E. Kreuger won een wisselbeker, omdat zij het hoogste aantal punten be haalde. Volgende week worden de wed strijden voortgezet in de afdeling Kethel en bij de heren. Gehuwd: J. C. Valkenburg 25 j en C. N. J. Dijkshoorn 23 j; A. M. Kleij 24 j en H. W. Luijcx 21 j; W. D. P. Keessen 30 j en M. Marks 27 j. Geboren: Yolanda A., d. v. J. Bos en A. H. Verkouteren; Anna M. J. d. v. A. Peeters en P. E. Otjiens. De Grafische Studiekring van de Katho lieke Grafische Bond, afdeling Schiedam, opent Maandagavond a.s het studiesei zoen met een bijzonder mooie filmavond in het gebouw „Irene". Met medewerking van de Kon. Rotterd. Lloyd N.V. wordt vertoond de geluidsfilm De bouw van de „Willem Ruys" en de kleurenfilm over het eiland „Bali". De avond wordt voorts opgeluisterd met een orkestje, bestaande uit leden van de eigen afdeling, terwijl de hoofdbestuurder J. H. Hölscher een opwekkend woord zal komen spreken over vakstudie. Maandag zal het Schiedamse kinderze gel Comité opnieuw de verkoop voor dit winterseizoen beginnen. Van die dag af zal men in de hal van het postkantoor aan de Tuinlaan terecht kunnen voor het ko pen van Kinderzegels. Ook zal men weer een flinke keuze kunnen maken uit de Kerst, en Nieuwjaarskaarten, welke men- vanzelfsprekend frankeert met. Kinderze gels. Vorig jaren heeft het Schiedamse comité steeds een groot bedrag kunnen afdragen voor het zo welbekende goede doel. Ook dit jaar vertrouwt het Comité weer op een ruime vraag naar Kinderze gels, opdat opnieuw een bevredigend re sultaat mag worden bereikt .Als secreta resse van het Schiedamse Comité treedt op: Mevrouw M. Blaissevan der Vijver, Nieuwe Haven 149, tel. 68116. Glenn Ford en Gloria Grahame als rechercheur en gangstermeisje in de spannende politiefilm van Fritz Lang „Tot het bit-tere einde" Passage Theater) Wij hebben eens een politiecommissa ris horen klagen, dat het voor een flink dele! de schuld is van romanschrijvers en filjn- en hoorspelmakers, dat het publiek zulke vreemde ideeën soms heeft over politiemannen. En inderdaad, de politieman, welke eer gisteravond op het toneel van het Passa ge Theater werd gezet tijdens de toneel avond van de K.K. was een wat onnozel en caricaturaal type. Maar de politieman, die men deze week op het witte doek van hetzelfde Passage Theater kan gaan zien, is er een van een heel ander soort. Niet alleen heeft hij een moordende „rechtse" over zich, maar hij is intelligent, onkreuk baar en naast zijn dienstrevolver ge wapend met een bijzonder innemende glimlach. Deze rechercheur kan men in de tie zien, gespeeld door niemand minder dan Glenn Ford, die bekendheid ver- Wierf door zijn „he-man"-rollen in films als Desperado's, Affair in Trinidad, Gilda, Geheime Wapens, enz. De geschiedenis speelt zich natuur lijk in Amerika af. waar een hele stad geterroriseerd wordt door de gang ster Mike Lagana, tot de politie toe, wier commissaris een vriendje van Lagana is. Als een collega van rechercheur Dave Bannion zichzelf doodt, gaat Dave op zoek naar het motief en ontdekt, dat deze col lega samenwerkte met Lagana. Diens weduwe echter zegt van niets te weten, doch zij heeft de bekentenis van de dode rechercheur achtergehouden om chantage te plegen op Lagana. Als een barmeisje dit aan Bannion verteld, wordt zij nog dezelfde avond vermoord. Dave krijgt van zijn chefs de opdracht de affaire te laten rusten, doch dit druist in tegen zijn rechts gevoel en hij gaat door. Uit wraak wil len ue gangsters hem vermoorden door een bom in zijn auto te leggen, doch in plaats van Dave, wordt diens jonge vrouw getroffen én gedood. Dan neemt hij ont slag uit de dienst en gaat een eenmans- oorlog beginnen tegen Lagana en diens bende, waarbij hij geholpen wordt door het meisje van een der bendeleden. Er gebeuren dan buitengewoon spannende dingen, die door regisseur Fritz Lang, de grote, zeer suggestief verfilmd zijn. De vrouw van Dave Bannion wordt door een debuterende zuster van niemand min der dan de bekende ster Marlon Brando zeer sympathiek gespeeld. Voor volwas senen een spannende thriller, waar men met genoegen naar kan kijken, ondanks de hete koffie die men elkaar in de ogen gooit, de keiharde vuistslagen en de drei gende revolvers. In het Monopole Theater gaat tot en met Maandagavond een kleurenfilm, met Dolores Moran, Emile Meijer, Harrcy Carey Jr en Alan Hale Jr in de hoofdrol len. De inhoud ervan is als volgt Dan Ballard (John Payne) en Rose Evans (Lizabeth Scott) worden door domi nee Field getrouwd in het huis van Rose te Silver Lode als vier onguur uitziende mannen het stadje binnenrijden. De vier zijn Fred McCarty (Dan Duryea), John son, Kirk en Wicker. McCarty identifi Ballard twee jaar geleden zijn broer in de rug heeft doodgeschoten na hem voor 20.000 dollar te hebben opgelicht. Ballard weigert zijn vrienden toe te staan McCarty en zijn mannen uit de stad te verwijderen en stelt het huwelijk uit tot hij de zaak heeft opgehelderd. Hij er kent McCarty's broer te hebben gedood, doch beweert uit zelfverdediging te heb ben gehandeld. Zachary Evans, de vader van Rose, zendt een advocaat naar de rechter Cranston en deze deelt hem tot zjjn spijt mede, dat McCarty's papieren in orde zijn en Ballard aan het arrestatie bevel gehoor moet geven. Ballard vraagt drie uur de tijd om zijn onschuld te bewijzen en McCarty, be vreesd voor Ballard's vrienden, stemt toe, Ballard geeft dan telegrammen op voor de sheriff ;n Discovery, de uitgever van de krant en de u-s- Marshall van San Francisco, waarin hij in formeert naar de juistheid van Mc Carty's bevel tot arrestatie. Herbert, de telegrafist, ontdekt dat de lijn buiten Silver Lode is doorgesneden en zal deze eerst moeten repareren. Ballard gaat naar het dorpscafé en vraagt Dolly (Dolo res Moran) het meisje dat in het café Seïr j te helpen. Het is bekend dat Ballard met Dolly omging, voordat hij zich met Rose verloofde. Dolly is verbit terd, doch helpt hem door te zeggen dat jonnson de zwakste is van McCarty's gr°ep- ^ater stuurt ze Ballard een bood schap, dat Johnson tegen een grote som geld wil praten. weet McCarty en zijn mannen lT,J,!ie raken en ontmoet Johnson in een schuur, waar deze hem voor 5000 dollar vertelt, dat McCarty een man genaamd Carter dwong zijn U.S. Mar shall papieren te vervalsen, waarna i,t man doodde. McCarty dringt echter de schuur binnen, doodt John son en vertelt Ballard dat hij hem vrij za,. terf,ln ruü voor Ballard's ranch. She riff Wolley, die achter McCarty aan ge slopen is hoort het gesprek en wordt even eens door McCarty doodgeschoten, 't Pu- b"ek breekt dan de schuur open en hoort vaJ} McCarty dat Ballard Johnson en She- Ït V, "\OOlley heeft gedood. Men gelooft McCarty en Ballard tracht te ontvluchten. Er ontstaat een wilde jacht om Ballard gevangen te nemen, die uiteindelijk leidt naar de kerk, waar dominee Field Bal lard m bescherming heeft genomen en de menigte tracht te weren. McCarty klimt naar de toren, waar Ballard zich achter de klok tracht te beschermen. Mc Carty wordt gedood door een kogel, die afketst op de klok en valt naar beneden, juist als Rose arriveert met de antwoorden op Bal- IfluH C tnloovr,i -i fllm „Tot bet bittere einde" volop in ac- een, die bij het huwelijk aanwezig is dat ceert zichzelf al U.S. Marshall van Disco- lard's telegrammen, waarin staat dat very, een plaatsje in Californië en de drie McCarty geen U.S. Marshall is, doch ge- andere mannen als zijn assistenten. Zij zocht wordt wegens moord, Ballard ver hebben opdracht Ballard wegens moord laat met Rose de kerk., de rust in Silver te arresteren. McCarty zegt tegen ieder- Lode is weergekeerd. K.F.C.-keuring 18 jaar. Een stukje oud Schiedam, dat ge doemd is te verdwijnen in verband met de nieuwe verkeersweg, die ter plaatse zal komen: de Schie bij het Proveniershuis met links de boerderij van de heer Verburg. Morgen gaan de Matiniters naar de Schulpweg om daar hun krachten met Sportvogels te meten. Deze vereniging is momenteel in zeer goede vorm en wist in de laatste 3 wedstrijden de volle buit te bemachtigen. Voor de Mariniters zal het een eer zijn om bij deze tegenstander ten- minste één punt naar Schiedam te bren gen, want aan de Schulpweg is het voor Martinit steeds een te zware opgave ge bleken. Mogelijk zal het zich echter voor Zondag niet eerder tevreden stellen, of de overwinning moet veilig zijn. In de Martinit voorhoede zal de linksbuiten V. Leeuwen wegens een blessure worden ver vangen door Wolthuis. Verdere wedstrijden zijn Ursus 2Mar tinit 2; Eureka 4—Martinit 3; Martinit 4—R.E.T 3; Martinit 5—Smeetsl. 3. Dezer dagen kregen wij de tip, dat onze Kethelse handboogvereniging was opgehe ven. De vereniging werd opgericht op 1 Mei 1897 en opgeheven op 4 November 1955. Nu moet u niet denken, dat het bestuur „het goede voorbeeld" wilde geven in verband met de recente klachten over ge vaarlijk boogschietende knaapjes in Rot- terdam-Crooswijk. Neen, er zijn andere oorzaken, die tot opheffing deden beslui ten. Onze zegsman noemde o.a. de volgen de: de bekende schietbaan achter het vroegere café „De Gouden Valk" was in een slechte toestand, ze was te donker en het zou te veel in de papieren lopen om de baan te moderniseren. Voor de heden daagse jongelui is de sport ouderwets, zo dat geen nieuwe leden de plaats van hen die om de een of andere reden verdwenen innamen. Het op concours gaan was in onbruik geraakt, zodat de ware wed strijdsfeer ontbrak, enz. enz. Om nog even geschiedenis te schrijven het volgende: De opeenlopende voorzitters waren de heren J. J. Verspeek, dokter Sauer en A. Brechman. De vereniging organiseer de jarenlang wedstrijden met de bekende Rotterdamse handboogvereniging „De Ba tavieren". Men is ook nog eens naar het Belgische dorpje Neerpelt gegaan om te schieten. Daar was nl. de eerste voorzit ter Verspeek gaan wonen. Met een me daille voor de van verst komende verem- gin trok men weer naar huis. Bij de opheffing op 4 November j.l. waren de activa van Claudius Civilis: de schietbaan, 3 bekers en 28 medailles. De passiva oftewel schulden bedroeg de som van 110,-. De schietbaan is verkocht voor 110,-. De bekers en medailles zijn onder de elf resterende leden verloot. Een der bekers werd gewonnen door de heer A. H. W. de Bruin. De Dr Sauer- beker werd aan dokter P. v. d. Kuy ter hand gesteld. Dokter v. d. Kuy behoorde bij het laatste groepje van elf De be doeling is. dat deze beker te zijner tijd voor een of andere prestatie van een Kethelse jeugdbeweging wordt beschikbaar gesteld. De derde beker, die indertijd door mevrouw Korpel als wisselbeker aan de vereniging was gegeven, is verloot onder de ploeg schutters, die hem het laatste had gewonnen. De heer Jac Wijbroek was de gelukkige. Zo is Kethel weer een oude manier van ontspanning armer geworden. Men zegt overigens dat de liefde voor het hand- boogschieten op verschillende plaatsen tanende is. HEDEN. Passage-Theater: Tot het bittere einde. (Volwassenen). Monopole-Theater: Amok in Silver Lode (18 jaar). Stedelijk Museum: Dagelijks van 25 uur. R.K. OPENBARE LEESZAAL R.K. Openbare Lees- en Studiezaal en Bibliotheek: Geopend Dinsdag, Donder dag <m Zaterdag van 1012 uur; Iedere middag van 2—5 uur, behalve Maandag en iedere avond van 78.30, behalve Donderdag en Zaterdag. Filiaal Gorzen (H. Hartkerk): Dinsdag avond van 6.308 uur; Vrijdag van 78 uur uitleen van boeken. Filiaal Kethel (R.K. Ver. Gebouw), elke Zondag van half twaalf tot half één. De medische Zondagsdienst zal worden waargenomen door dr Meyer, Swammer- damsingel 43 tel. 69696; dr Jungerius, Vondellaan 2. tel 67355; dr Hoogendijk, Tuinlaan 74. tel. 68785. Apotheek: Gouka en Co. Groenlaan 127 De wijkverplegingsdienst van het Wit- Gele Kruis zal worden waargenomen door: zr Van Zijp, tel. 41673; zr Houbaer Rubensplein 20a, tel. 69701. De kraamverzorgingsdienst wordt waargenomen door: zr Broeken. Singel 64. tel. 68409. Deze diensten duren vanaf Zaterdag middag 1 uur tot Zondagavond 12 uur. TONEEL EN MUZIEK Zondag 13 November Schouwburg, 2.30 uur: R. Ph. O. o. I. v. Ru- dolf Moralt. Solist Berl Senofsky, viool; Idem, 8 uur: ..Moord en doodslag" (Rott. Toneel) Groote Schouwburg, 8 uur: Radio-show. Maandag 14 November Schouwburg: Besloten Rivièrahal, 7.45 uur: Concert Kon. Ork.Ver. „Symphonia" o. 1. v. L. Stotijn. Solist W. F. Dutilh. Voor Ned. Roode Kruis Afd. Rotterdam. BIOSCOPEN Programma's van II t/m 17 November: Arena: Geen liefde duurt eeuwig <voIw.). Capitol: 08/15 - de oorlog (volw.) Centraal: De Madonna van de zeven manen (str. volw.). Harmonie: De overmoedlgen <18 J.). Lumlère: Aan de gestapo ontsnapt (14 J.l Lutusca: Onvergankelijke melodie (a.l.). Lu xor: De lokkende diepte (volw.). Metro: De grote schittering (volw.L Passage (Schie dam): Tot het bittere einde (volw.). Prinses: De grote schittering (volw.). Rex: De schrik der Sioux (14 J.L Thalia: Terug uit de hel (14 J.). 't Venster: Het bed (ontoelaatbaar). Victoria Mensen zoals Jij en ik (14 J.L De tentoonstelling „Schiedammers uiten zich" zal van 19 dezer tot en met 11 De cember in het Stedelijk Museum gehou den worden. Zaterdag 19 dezer zal de familie Ter Braak de dag herdenken, dat wijlen de heer B. J. Ter Braak in 1915 een naaima chinehandel opende in de Nieuwe Maas straat 7 't Was midden in de Eerste We reldoorlog en dus deed ter Braak het toen zonder fietsen, die in de distributie waren. In 1918 werd de zaak naar de Lange Kerk straat 17 hoek Broersveld verplaatst. Toen ontplooide zich eerst recht de rij wielhandel van ter Braak, zodat in 1920 de winkel Grote Markt 3 betrokken moest worden, terwijl de afdeling carriers op de Grote Markt 8 gevestigd werd,waar nog die afdeling thans is. De heer B. J. ter Braak Sr overleed op 14 Juli 1951, een zeer bekend Schiedams bedrijf achterla tend, dat in de komende dagen een veer tig jarig-zaken jubilé zal doen vieren. Niet alleen rijwielen, doch ook haarden, was machines en sportartikelen behoren sedert jaren tot de handelsartikelen van de Fa ter Braak. Zaterdagmiddag 19 November is er receptie van 3—5 uur aan de Grote Markt 3. De heer P. A. M., magazijnbediende uit Rotterdam, is een paar tanden kwijtge raakt toen hij gistermiddag op de hoek van de Hoogstraat en de Korte Dam in aanrijding kwam met de bromfiets be stuurd door de Schiedamse electricien A. M. M. V. Deze laatste was naar links afgeslagen zonder op het verkeer te let ten, dat van achteren kwam en hierdoor ontstond de botsing. M. werd door de G. G. D. naar het gemeenteziekenhuis gebrachf. voor de verzorging van de bloe dende wonden aan gelaat en de mond. Vandaar kon hij naar huis. In de Nieuwe Mathenesserstraat is gisteravond om 8 uur mej. G. L. met haar bromfiets over de kop geslagen waarbij zij ernstig gewond werd. De straat 's namelijk opgebroken geweest voor het leg gen van electrische kabels. De kuil was provisorisch gerepareerd. Hiervan is mej. L. het slachtoffer geworden. Zij bekwam bij het vallen een hersenschudding en schaafwonden op armen en benen. Zij ,s in het ziekenhuis geholpen en daarna naar huis gebracht. In ons vorig artikel schreven wij, dat wij enige bijzonderheden zou den vermelden betreffende de heer Kup, een van de toneeldirecteuren, die in Schiedam gedurende een aantal jaren uitvoeringen hebben gegeven. En wij maakten daarbij de opmerking, dat de heer H. Kup reeds in 1814 toen nog niet verenigd met de heren Obelt en de Koning aan het Provisioneel bestuur van onze stad permissie verzocht gedurende de jaar markt 1814- enige toneeluitvoeringen te mogen geven. Uit deze brief zullen wij enige passages laten volgen. De brief is van uit Breda d.d. 9 April 1814 gericht aan de President van het Pro visioneel bestuur van Schiedam, de heer Cornelis Heereman. In dit schrijven noemt de heer H. Kup zich „Hollands Toneel directeur en twee jaren lang Directeur exclusief der Schouwburg in Vriesland" maar „alleen een onregtvaardig bevel van den franschen Minister" had hem de di rectie in Nederland ontnomen. Ten einde het bestaan van zijn toneelgezelschap te behouden had hij Nederland verlaten en zo gaat de briefschrijver verder - „sleet ik agt maanden in ballingschap zoo in Braband als in Vlaanderen, totdat einde lijk de zegevierende wapenen der Gealli eerde Mogendheden ons verlosten en wij alhier weder retourneerden, alwaar wij nu zedert twee maanden door de zorg van den Heer Commissaris van Z. K. Hoogheid koning Willem I, toen sou- verein Vorst en van alle de authori- teiten speelende zijn". Na deze inleiding komt dan het ver zoek om permissie op de aanstaande jaar markt voor het Schiedamse publiek te mogen optreden. En om dit verzoek kracht bij te zetten schrijft de heer Kup: „De getuigschriften, die ik zoo wel van mij als van mijn gezelschap kan produceeren zijn zoo verèèrend, dat ik alle vrijheid meen te hebben, dat geene te verzoeken wat mijne belangens zouden kunnen be vorderen Aan het slot van zijn brief verzocht de heer H. Kup ten spoedigste een gunstig antwoord te mogen ontvan gen: zijn adres was Breda in de Vee marktstraat. Op 13 April 1814 kwam het Provisioneel bestuur in vergadering bijeen en kwam het verzoek van de heer H. Kup aan d™ orde. De president van het Provisioneel bestuur deelde aan de vergadering mede: „dat hij aan den Directeur W. Bingley, welke gedurende de laatste kermissen al hier vertonmgen heeft gegeven op zijn mondeling verzoek, de vergunning we der voor deze kermis had toegezegd, is het verngte van den heer President ge- approbeerd en het verzoek van H Kup gedeclineerd De heer H. Kup kreeg ergo geen per missie om zijn toneeluitvoeringen in Schie dam te geven, want een ander gezelschap onder leiding van de Directeur W. Bing ley, die al meermalen in onze stad uit voeringen had gegeven, kreeg ook nu weder voor de jaarmarkt van 1814 de vergunning. Intussen associeerde de heer H. Kup zich met nog twee andere heren tone listen, namelijk de heren Obelt en de Koning. Deze heren noemden zich „Di recteuren van het Hollandsch Toneelge zelschap in Belgien". Genoemde direc teuren richtten 14 Januari 1815 van uit Brugge een verzoek aan de president van het Provisioneel bestuur van onze stad om gedurende de jaarmarkt van 1815 eni ge toneelvoorstellingen te mogen geven. Zij vleiden zich met de hoop een gunstige dispositie te mogen ontvangen. Deze moest gericht worden „tot ultimo Februarij 1815 chez J. Berlant, Artiste Peintre in Bru ges en met primo Maart te Rotterdam, le Lombardstraat H no. 120". Op 25 Januari 1815 kwam het Provisio neel bestuur in vergadering bijeen, waar op de heer president mededeling deed „dat hij was opgewagt door Ward Bing ley, directeur der Schouwburgen te Rot terdam en 's-Gravenhage, welke hadt ver zocht om wederom zoo als ten voor leden Jare eenige toneelvertoningen op de aanstaande kermis binnen deze Stad te mogen geven". Aldus de notulen, die ech ter nog meer vermelden, namelijk, dat de heer president aan Bingley had ge antwoord, dat het Stedelijk bestuur gun stig op dit verzoek zou disponeren. Later had hij echter nog een missive ontvan gen „van een andere Troep Tooneellis- ten" onder driectie van de heren Obelt, Kup en de Koning, die ook permissie ver zochten tot het geven van toneeluitvoe ringen op de aanstaande jaarmarkt in 1815. Na deliberatie werd goedgevonden, „aan den voornoemden Ward Bingley te ac- cordeeren permissie, om op de aanstaan de kermis binnen deze stad eenige Too- neelvertoningen te geven, terwijl in het verzoek van de Tooneellisten Obelt, Kup en de Koning uit dien hoofde niet kan worden getreden". Ook voor de kermis van 1815 kwamen de heren Obelt. Kup en de Koning niet in aanmerking en genoot de heer Ward Bingley de voorkeur. Als laatstgenoemde wegens de kermis van Haarlem die sa menviel met die van Schiedam, niet ten tonele in onze stad ten jare 1816 kon verschijnen - zoals wij reeds eerder schre ven werd de permissie voor de ker mis van 1816 verleend aan de directeu ren Obelt, Kup en de Koning. Nadien heeft de heer Ward Bingley niet meer In Schiedam zijn toneeluitvoeringen gegeven de heren Obelt, Kup en de Koning hadden zijn taak in onze stad overgeno men doch speelde wel in de schouw burg te Rotterdam. Hij is 26 Juni 1818 te 's-Gravenhage overleden. L. A. ABMA. Er zijn gisteren weer twee fietsen ge" stolen. De eerste was eigendom van d2 heer P. v. d. K. die haar,, gistermiddag onafgesloten voor een huis aan de Lange Haven had neergezet. De tweede van de heer J. W. H.. stond op slot voor zijn eigen woning aan de Rotterd. dijk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 2