voor een bankroet ïriesle historie voor de Hohenzollern Soekarno ziet grootscheeps complot tegen Indonesië or 3 Peron's experimenten woren eenzijdig zonder voste bosis Het leger der huurlingen 'mSW. Verschrikkelijke tegenstellingen Onthullingen over geheime documenten Observator Kroonprinses Cecilie gaf een deel van het familiefortuin weg Verzet van Otto Groha ST Engelse en Amerikaanse financiers hebben een overeenkomst gesloten, om zich bij de economische ontwikkeling van het bevrijde Argentinië te interesseren. De Amerikanen waren er reeds tijdens het regiem van Juan Domingo Peron in geslaagd, weder vaste voet in het economische bestel van het land te krijgen. Noodgedwongen had de dictator hun financiële bijstand moeten aanvaarden en het economische isolement, waarmede hij zich van het buitenlandse kapitaal onaf hankelijk had willen maken, moeten ver- breken. Het streven naar autarkie was voor de zoveelste maal in de wereld op een mis lukking uitgelopen. Wat de Engelseu betreft, ze hadden noodgedwongen belang rijke investeringen, o.a. in de spoorwegen, moeten prijsgeven en tevens lijdelijk moeten aanzien, dat de Amerikanen min of meer hun plaats innamen. In hun periode van „austerity'' konden ze niet voldoende Argentijns vlees kopen en er ontstond ook door andere oorzaken een situatie, waarin de Engelsen een voorheen sterke positie allengs moesten opgeven. Een proces, dat geen oplossing bracht Strijd PAGINA 3 en ler- lere dag live lag- 7—8 :lke den ïer- •ius, lijk, 127 Vit- nen )aer 3rdt Jgel lag- ir. Ru- dem. 1) uur: 1. v. ood<* r,u- elro: :B'e- isei: itirik hel »r>. iten De- 10U- Ter i de ma- aas- We- het mtie erk- atst. rij- Ode oest p de nog ter een •rla- eer- Niet *ras- dert i Fa nber rote uit tge- loek l in be- cien inks let- loor de huis iloe- Dnd. t is ïaar irbij t 's leg- was mej. iram en j lS ïaar ar- eed ng- lot- ;er- >or- de te :ch- dat ?e- jun- ater 'an- llis- aelt, irer- voe- in aan ac- lan- Coo- het Kup kan men niet raid mde sa- ten kon ire- cer- teu- iien r in ven ling ino- uw- 1818 KA. Ze keren thans terug en ook Engels kapitaal zal dus aan de weder opbouw van Argentinië tot een zo welvarend mogelijke staat ee - nemen. Zo welvarend mogelijk.... Dit is een heel voorzichtige uitdrukking, geïnspireerd door de merkwaardige positie, waarin ie land der Pampas zich bevindt. Het in 1946 nog rijke Argentuue is thans arm, het heeft groot gebrek aan buitenlandse deviezen expoi- teert veel te weinig van zijn voornaamste product: vlees, dat voor de Tweede Wereldoorlog in enorme hoeveelheden naar Europa ging. Door het dalen van de export verminderde de Argentijnse deviezen- en goudreserve m de eerste twee jaren van Perons regiem van meer dan zes op namvelijks drie milliard pesos. Maar, zo ze, de dictator tot zijn „descamisiadó's"zijn mannen zonder hemd: wat hebben jullie aan al die milliarden op papierWorden jullie er beter van, als de staat het geld oppot? En aldus bracht hij deze staat op de rand van het bankroet. De gevolgen hiervan zouden zich vroe- ;er of later ook onder zijn bestuur, indien lit was blijven voortbestaan, hebben doen 'e-neleri Voor de Argentijnse arbeiders massa leek de bedreiging er een van een uur, opgeroepen door de in een boek gedrongen werkgevers en grootgrondbe zitters. Zij hadden veel hogere lonen ge- kregen en hun koopkracht was in belang rijke mate toegenomen. De binnenlandse consumptie van gebruiksgoederen steeg gedurende Perons regiem van 137,000.000 ton per jaar tot 251.000.000 ton in 1951 en in de grote fabrieken behoefden de arbei ders maar vijf of zes uren per dag te wer ken. Reeds 's middags om twee uur wer den de fabrieken gesloten. Het resultaat was, dat b.v. in de Jame-autofabrieken, waar 10.500 man werkten, slechts 15 Ar gentijnse volksauto's per dag werden al- geleverd en er, mede doordat er geen a - Viezen waren om buitenlandse wagens te Importeren, er in Argentinië nog nauwe- - i. i14-V» o»-»c todon modernste, alhoewel ze op een eeuwen lange geschiedenis kan terugzien. In de vorige eeuw werd echter na een grote brand een aantal krotbuurten met de grond gelijk gemaakt. Men legde een ge heel nieuwe binnenstad aan- Deze °A op de breedste verkeersweg ter gereid, de Avenida 9 de Julio (Avenue van de ne gende Juli), maar de havenbuurten toch weer krotterig en verwaarloosd. In het centrum van de stad verheffen zich wolkenkrabbers, maar in sommige voor steden kan men zich in een dorp wanen. Buenos Aires kent tevens, evenals som mige Noord Amerikaanse steden als New York en San Francisco, wijken, waarin buitenlanders dicht opeen samenwonen. Het heeft een Engelse, Noord Amerikaan se, Duitse en zelfs een Japanse buurt. Het zijn voornamelijk immigranten, die hier wonen, waarvan velen in diepe ar moede leven. Terwijl de z.g. Boca, de ha venbuurt, hoofdzakelijk uit krotten van plaatijzer bestaat, rijen zich in het cen trum de betonnen paleizen van banken en handelsondernemingen aaneen. Enreeds voor de poorten van deze merkwaardige hoofdstad beginnen de ein deloze Pampa's en daarmede vangt te vens het grootgrondbezit aan. Als het wa re direct uit de moderne metropool be landt men in een tamelijk achterlijke, agrarische gemeenschap. Deze gemeen schap is wel een der primitiefste in haar soort, immers, ze berust op de grote kud den vee, die door de Pampa's zwerven. En geperfectionneerde veeteelt, zoals ons land die kent, bestaat in Argenitnië fei telijk niet, al zijn er modelrancho's. In deze Pampa's is een paard goedkoper dan een fiets, maar de romantiek is uit het vak der Gaucho's totaal verdwenen en so- ciaal zowel als economisch zijn ze er nau welijks op vooruitgegaan. De zegeningen van het Peron-regiem gingen vrijwel uit sluitend uit naar de massa in de steden Als gevolg hiervan is de landbouw van - ..Er zijn documenten in mjjn handen, die lijks een auto Je koop was, althans tegen j bewyzen dat de aigemene verkiezingen worden gebuikt om de republiek Indone sië naar de ondergang te voeren door het een schappelijke prijs De industrialisering van het land werd ten dele gefinancierd met grote heffingen ten, koste van de grootgrondbezitters, maar er was geen sprake van een effi ciënte organisatie en aldus werd Argen tinië dat in 1946 inderdaad nog achterlijk was,'maar rijk in sommige opzichten een modern land, doch doodarm. Het had m de Tweede Oorlog schatten v®rdl®n£' rons experimenten en slechts °P P j3 kloppende industrialisatieplannen kostten evenwel eveneens schatten en de steeas stijgende tekorten konden niet door een opvoering van de productie gedekt wor den. Ook zijn tegenstanders zijn het er over eens, dat Peron met zijn sociale voorzorg en ook op het gebied van het onderwijs veel gepresteerd heeft. Dit ging intus sen ten koste van de geestelijke vrijheid en de welvaart van het land, dat steeds meer van de rest van de wereld werd afgesloten. Bovendien, de gelden, die ervoor uit getrokken werden, kwamen niet uit nor male hulpbronnen van de staat, doch wer den uit diens reserves geput, zodat de fi- nanciële stabiliteit van het land als het ware uitgehold werd. En al rezen er dan op tal van plaatsen fabrieken uit de grond en al konden daardoor de importen ver minderd worden, de industrialisatie bracht in werkelijkheid geen geld op. Het experiment van Peron heeft intus sen in Argentinië geen totale verandering teweeg gebracht. Er rijzen nu weliswaar kazernewoningen en wolkenkrabbers uit de Pampa's op, maar deze vooruitgang is feitelijk slechts schijn. Nog steeds is Argentinië een land van uiterst schrille tegenstellingen. Wat dit betreft, is de hoofdstad Buenos Aires wel typerend. De ze stad van vier millioen inwoners, de grootste van Zuid Amerika, is tevens de plegen van sabotage op economisch en po litiek terrein", aldus verklaarde president Soekarno Donderdag tüdens een rede te Bandung ter gelegenheid van Heldendag. De president zei. dat er elementen in Indonesië aanwezig zijn, die subversieve acties voeren om de proclamatie der re publiek van 1945 ongedaan te maken. Argentinië, ondanks de industrialisatie of liever, juist daardoor hetgeen uiter aard niet noodzakelijk is nog steeds ten achter. Het probleem van het water is er nog lang niet opgelost, de velden kunnen in tal van streken niet behoorlijk bevloeid worden. Menigmaal regent het maanden achtereen niet en dan bedekt een bruinachtig stof het land als met een I dodenwade. Tegen de tweede schrik van de landbouwers en ook van de veehouders, de sprinkhanen, is evenmin veel gedaan. De sprinkhanen zijn met hun millioenen- zwermen niet alleen een gevaar voor de landbouw, maar ook voor de veeteelt, om dat ze behalve de gewassen van het veld, ook het gras verslinden. Letterlijk alles wordt kaal gevreten Pogingen, om waterreservoirs te vor men, zijn wel gedaan, doch op .veel te kleine schaal. Het regenwater wordt ner gens opgevangen, met het gevolg, dat wanneer het regent de primitieve land wegen in onbegaanbare modderpoelen ver anderen, waardoor het transportwezen verlamd wordt, soms weken achtereen. Dan stagneert soms zelfs de toevoer naar de hoofdstad. Rond Buenos Aires verheffen zich de „frigerificios", de reus achtige vleesfabrieken. Daar worden elke dag twee duizend stuks vee tot bussen- vlees verwerkt. Argentinië is het land van het corned beef en het was als zodanig lang een grote concurrent van de Ver enigde Staten. Er was in de laatste jaren geen noe menswaardige export meer en de ..fri gerificios" behoefden niet op volle kracht te werken. De autobanen, welke naar de hoofdstad werden aangelegd, droegen geen zware trucks. Er was niets om te transporteren. De veestand was met 10 pet achteruit gegaan, de plaatselijke con sumptie van vlees overal in het land, dank zij hogere lonen en betere sociale verzorging met honderd procent geste gen. Het resultaat was evenwel geen grotere welvaart. Er kwam voor het volk veel meer wol beschikbaar, omdat de produc- ie daarvan constant bleef. Engeland boy- ■otte echter de invoer van Argentijnse wol en aldus kwamen er niet de nodige deviezen binnen voor de aankoop van landbouwmachines, werktuigen etc. Door ossen getrokken ploegen zijn in Argenti nië nog heel gewoon Wat elders als een normale luxe werd beschouwd, was in Argentinië niet meer voorhanden. Men kon er geen fototoestel len en geen schrijfmachines meer kopen. Peron wilde van Argentinië het agrari sche land bij uitstek, een industrieland maken. Maar hij liet na, hiertoe de nodi ge grondslagen te leggen en verwaarloos de een der voornaamste hulpbronnen van het land. Hiervan zal wel een der oor zaken zijn geweest, dat Peron een hart grondige afkeer had van de rijke groot grondbezitters en veehouders, die van het begin af aan zijn tegenstanders waren. Een halve dag werken was in Argentinië geen leuze, maar werkelijkheid voor de ar beiders in de fabrieken. Op het platte land had de arbeider evenwel weinig ge wonnen. Tegen de woningnood in de ste den en op het platteland was weinig ge daan. Er heerste onder de arbeiders in de steden een schijnwelvaart. Dit is nog steeds in belangrijke mate zo. Het nieuwe regiem zal dit alles niet met één slag kunnen veranderen, ook niet met buiten landse financiële steun. Daarom ligt het voor de hand, dat het met een steeds stij gende ontevredenheid, niet alleen bij de arbeiders zal hebben te kampen. In dit licht gezien, is Perons recente bewering, dat hij bij de volgende verkiezingen de overwinning zal behalen, als hij zich can- didaat laat stellen, niet helemaal bluf. Er wordt voorts beweerd, dat hij in Nicara gua, een staatsgreep voorbereidt tegen het nieuwe regiem, hetwelk de fout be gaan heeft, hem vrij te laten gaan. Hij heeft nog vele aanhangers in Argentinië, zo wordt beweerd. Maarook hier zal de tijd alles leren Een autobaan in Argentinië bijna zonder auto's. De weg is modern, maar er waren geen deviezen, om uit het buitenland auto's te importeren Op de achtergrond een huurkazerne, desondanks heerste er een grote woningnood in het land. stadia: een ontwrichtingsperiode en een omwentelingsperiode. Gedurende de eerste periode wordt gestreefd naar chaos op alle terreinen. Er wordt ge poogd tweèdracht te zaaien tussen de T.N.I en de oud-KNIL-leden. Er wor den opstanden ontketend op West- Java, de Molukken, in Atjeh en Celebes. In de omwentelingsperiode zouden vol gens Soekarno pogingen worden gedaan een federale structuur in de staatsappa raten in te voeren, en nieuwe betrek kingen met Nederland aan te knopen. Soekarno zeide, dat hij ruchtbaarheid Uit de documenten blijkt, dat er een tweedelis plan bestaat om de R. I. ten ondergang te voeren, zo zei Soekarno Het aan de documenten gegeven had, omdat oevcto deel dat op korte termijn moest 'and en volk voor een beslissend ogenblik werken noemde hij mislukt. De toege- staan. „Op deze heldendag moeten wij er ,=te VAeïhoden waren: economische on-ons van bewust zijn, dat de R.I. door paste method n mrmntio en vele gevaren omringd is". Soekarno riep het volk op om terug te keren tot „de geest, die op 17 Augustus 1945 werd ge boren". dërmiining door sabotage, corruptie en seldvervalsing en tenslotte het toebren genvan degenadeslag van buitenaf als deze methodes succes zouden hebben op geleverd. Daarnaast wordt ernaar gestreefd dat de R. I. verdragen met het buitenland zal sluiten, die ze niet kan nakomen*an bij overtreding tot militaire aci g Indonesië zullen leiden. Handlangers degenen, die ondermijnende activiteit e- ren, worden zelfs geplaatst oP net m - nisterie van defensie, zo zei Soekarno. Het tweede deel van het plan berust op het principe: verdeel en heers. Daarbij wordt gebruik gemaakt van explosieve elementen, die in het Indonesische volk aanwezig zijn. Fanatisme, overgevoelig heid, jaloezie, haat, feodalisme, provin cialisme. federalisme, intellectualisme, ar moede en ongeletterdheid worden hier voor uitgebuit. Dit tweede deel van het plan wordt volgens Soekarno uitgevoerd in twee De eerste vice-premier, Djanu Ismadi, de president nauwkeurig bestuderen en heeft gisterenmorgen tegenover de pers verklaard, dat hij niets afwist van de documenten, waarover Soekarno in zijn rede te Bandung sprak. Djanu Ismadi zou de verklaring van een verder onderzoek instellen. n de Pampa's is het paard nog steeds de betrouwbaarste „P.K. De meeste wegen veranderen bij regen in een modderpoel. Blijkens de verslagen in bladen en tijdschriften worden er per jaar vele denderende woorden gesproken. Maar wat komt er in de praktijk dikwijls weinig van terecht. Als het op daden aankomt schrikken de aanvankelijk ontroerden voor een offer terug. Bij herhaling komt ons dan ook dat evan- geliedeel van St Joannes voor de geest over de goede herder en de huurling. Over de huurlingen, die de vlucht ne men, wanneer de eigenliefde niet wordt, gestreeld of het offertje te veel vergt van bezit, vrije tijd en rust. Vooral niet vermoeien en rechten doen gelden met Of zonder C.A.O. Neen, de algemene houding ook in het kleine, dagelijkse leven moet nog danig veranderen. De heiligen-lijst van de volgende week brengt in de sector der naastenliefde leerzame, stra lende figuren op het voorplan. Figu ren van alle rang en stand. Zodat we tegelijk kunnen constateren, dat echt christendom noch van talenten, noch van rijkdom afhankelijk is, terwijl het tekort of gebrek evenmin een belem mering is om de ladder der heilig heid tot groote hoogte te beklimmen. Want de eerste figuur, de H. Di- dacus was een eenvoudige broeder Franciscaan. Doch een voorbeeld van opofferende nederigheid. Met ware doodsverachting verzorgde hij lijders aan de pest. Dat doet geen huurling. Van eenzelfde offervaardigheid ge tuigt het levensgedrag van St Josa- phat. Een geleerd man, aartsbisschop zelfs, maar zo vurig en overal tege lijk in het belang van het zielenheil, dat de schismatieken hem om het le ven brachten. Nog meer bekend is de kerkleraar bisschop en provinciaal der Domini canen, de H. Albertus de Grote. We- S§ g Buenos Aires gaat groot op de breedste boulevard ter wereld Avenida 9 d Julio, twee honderd meter breed Herhaaldelijk heeft prins Louis Ferdinand van Pruisen, het huidige ;oofd van de familie Hohenzollern, gepoogd tot een vergelijk te komen met de voormalige „Hofrat" Otto Groha, met wie de weduwe geworden kroonprinses Cecilie op haar levensavond in het huwelijk is getreden en aan wie ze een groot gedeelte van het bezit der Hohenzollern en bovendien haar juwelen had geschonken. Kroonprinses Cecilie was een geboren prinses van Mecklenburg-ScJiwerin. Ze trouwde in 1903 met de fameuze kroonprins Wilhelm en schonk hem zes zonen. In de verwarring tijdens het laatste oorlogsjaar en in de eerste jaren daarna ondervond ze, alleen achtergebleven, veel steun van een gymnastiekleraar, met wie ze in contact was gekomen. Het was Otto Groha, een man met een nogal avontuurlijke levensloop. Otto Groha heeft zich steeds met hand en tand verdedigd tegen het streven van de Hohenzollern om het aanzienlijke ver mogen, dat kroonprinses Cecilie hem bij testament toewees, weer in het bezit te krijgen. In Augustus viel echter een uit spraak van het gerechtshof te Stuttgart in zijn nadeel uit, althans gedeeltelijk. Dit gerechtshof verklaarde een der aanhahg- sels van Cecilie s testament, welke er kort voor haar dood aan toegevoegd werden, voor ongeldig en wel op grond van het feit, dat tengevolge van een ernstige ziek te de verstandelijke vermogens van de kroonprinses geschokt waren en ze aldus niet in staat kon worden geacht een tes tament in de zin der wet te maken. Door dit aanhangsel zag Otto Groha zich en kele millioenen toegewezen, alsmede prachtige juwelen. Wat de juwelen be treft, de z-8- smerald der Romanovs, wel- I ke de kroonprinses van de koningin van Denemarken had geërfd (deze heeft hij nog pas in Juni van dit jaar aan een ju welier te Frankfurt verkocht). Een met briljanten bezet diadeem en een prachtig parelsnoer behield hij tot dusver, maar ingevolge de uitspraak van het gerechts hof te Stuttgart, zal hij een en ander thans aan de wettig eerfgenamen dus de fami lie Hohenzollern moeten teruggeven. Ook het geld, dat hij voor de wereldberoemde smerald heeft gekregen, plus rente. Hij tekende tegen dit vonnis verzet aan. Voor het overige is nu ook de fiscus tegen Ihem opgetreden, aangezien hij over het geen de kroonprinses hem naliet te wei nig belasting heeft betaald. Bovendien zal hij de proceskosten moeten betalen ongeveer twee en een half millioen gul den Nog een wapen in handen Het valt te begrijpen, dat Otto Groha wanhopig vecht. En hij heeft nog een machtig wapen in handen. De uitspraak van het gerechtshof te Stuttgart heeft n.l. geen betrekking op een aantal zaken welke hem eveneens door Cecilie nagela ten zijn. Hiertoe behoort een „biliotheek" van celluloidbanden, van de „wire recor der'' waarop de kroonprinses haar memoi res liet opnemen. Ze kon er nooit toe ko men ze neer te schrijven, maar op in stigatie van Otto Groha liet ze die op de wire recorder vastleggen. Vele avonden sprak ze er voor en Otto Groha verza melde aldus een schat van gegevens en anecdoten over het leven aan de voor naamste vorstenhoven van Europa, waar aan kroonprinses Cecilie als schoondoch ter van Wilhelm II van Duitsland uiter aard vele en, interessante herinneringen had. Het is vooral de eventuele publicatie van deze herinneringen, welke de Hohen zollern dwars zit. Ze willen haar met alle geweld verhinderen, nu Otto Groha gewei gerd heeft tot een compromis te komen. Hij is inmiddels reeds begonnen met een gedeelte In een weekblad met een enor me oplaag te publiceren. Het is te ver wachten dat ook de internationale sen satiepers en belangstelling voor zal koes teren en dit betekent, dat vooral wanneer de Amerikaanse kranten de publicatie rechten wensen een enorm bedrag in Otto Groha's zakken zal vloeien. Ie kanten bekeken en besproken. Of schoon de sympathie voor de Hohenzol lern over het algemeen niet zo groot is, werkt Otto Groha's verleden niet bepaald te zijnen gunste. Hij heeft indertijd vrouw en dochter om wille van de kroonprinses in de steek gelaten. Ofschoon ze nu weer verenigd zijn verwijt men hem zijn on trouw en acht men zijn huidige bedoelin gen niet zuiver. Om een enorm fortuin Bijzonder interessant is een bepaald as pect van de gesproken memoires. De kroonprinses zou daarin uitvoerig vertel len over haar bezoek aan het hof van de tsaar en tevens bevestigen, dat een zekere Anne Anderson, die zich uitgeeft voor prinses Anastasia de enige overlevende van de tijdens de revolutie door de bolsje wieken uitgemoorde tsarenfamilie, inder daad een Romanov is. Anne Anderson doet al sinds jaren pogingen om in het bezit te worden gesteld van een enorm fortuim dat door de tsaar ten behoeve van zijn kinderen op een Londense bank werd vastgezet. Tot dusver heeft Anne Anderson voor de rechtbank haar aan spraken nog niet voldoende kunnen recht vaardigen. Het is niet onmogelijk, dat ook deze zaak binnen afzienbare tijd veel stof zal doen opwaaien. K.H. om memoires de fout be Otto Grohade man, die sprekende memoires speelt.. met en de Hohenzollern de kosten moeten te rugbetalen voor het engageren van een advocaat. De totale kosten bedragen onge veer een ton. Wat de juwelen betreft, behalve de reeds genoemde is er nog een aantal, waarvan het bezit hem betwist wordt. De totale waarde ervan bedraagt De Hohenzollern hebben gaan door hem zijn titel van „Hofrat" te ontnemen, welke ze hem indertijd op ver zoek van de kroonprinses verleenden. Hij is daarom zeer op hen gebeten en zal hen niet ontzien. Ook nieuwe processen welke tegen hem zullen worden ingeleid zul len hem, naar hij verzekerde er niet van weerhouden de memoires ook in boekvorm te doen verschijnen. Hij heeft aan de kroonprinses op haar sterfbed beloofd, dit te doen, zegt hij. Waarom deze, ofschoon ze nooit iets op papier heeft willen zetten, een dergelijk verlangen koesterde kon hij tot dusver niet aannemelijk maken en niet ten onrechte wijzen de Hohenzollern er op dat hij in werkelijkheid geen andere be doeling heeft dan hun eer en goede naam aan te tasten en daaraan te verdienen. De rechters zullen nu moeten uitmaken of Ot to Groha verder mag gaan met de publi catie der memoires die volgens hem ge weldig opzien zullen baren. In Duitsland wordt de onverkwikkelijke kwestie uiteraard met grote belangstel ling gevolgd en ze werd in de pers van al- derom een alles offerende mens zon der zich rust te gunnen, waar hij be langen van Kerk en zielen bedreigd wist. Dan vieren we nog het feest van de grote St Gertrudis, die apostel van het H. Hart. Haar geschriften zijn nóg beroemd en van aangrijpend gehalte. Echter wederom, wat een kruisiging van zichzelf om de Beminde en het heil der schepselen. Tenslotte eert de Kerk St Gregorius de Wonderdoener. De man door wie O. L. Heer in de derde eeuw talloze wonderen bewerkte in zijn arbeid: de bekering van heidenen. Deze heilige is ook het bijzonder voorbeeld van gebed en onwrikbaar geloof. Heel begrijpelijk is het dat de Kerk in het officie van St Gregorius de passage uit het evangelie van St Lucas over het „Habete fidem Dei: hebt Gods geloof, heeft ingeschakeld- Bij deze gelegenheid werd de leer lingen voorts nog gezegd: „Voorwaar Ik zeg U: alwie tot deze berg zegt: verhef u en werp u in de zee; terwijl hij in zijn hart niet twijfelt, maar gelooft, dat geschiedt, wat hij zegt, het zal hem geworden. Daarom zeg Ik U: Al wat gij in het gebed verlangt, gelooft, dat gij het verkrijgen zult en het zal u gewor den". Deze uitspraak is van grootse allure Maar dikwijls misverstaan omdat men sen niet verkregen, wat zij vroegen. God zou dus in tegenspraak zijn met Zichzelf. De Goddelijke Voorzienigheid staat echter vaak voor een conflict tus sen de wens van betrokkene en diens geestelijk en lichamelijk heil. Moet O.L. Heer dan verhoren, al is het in het nadeel van de vrager of vraagster? Terwijl Hij met zo'n ziel misschien nog grootsere plannen heeft? Bij dood en ziekte vragen we ons in kortzichtigheid dikwijls af: Waarom dan toch? Boven aangehaalde 'uitspraak over geloof, dat bergen in zee doet ver dwijnen, is voor geen tweeërlei uitleg vatbaar. Is er ondanks werkelijk rots vast geloof en vertrouwen toch geen verhoring dan rest ons slechts een blindelinge overgave aan Gods H. Wil. Want God is liefde. Merkwaardig is overigens, hoe een zieke of anders gedupeerde, hierbij ge steund door voorlichting van Boven, heel dikwijls beter aanvaardt dan zijn omgeving. Nog onlangs maakte eenon- geneeslijke zieke ons de opmerking, dat hij eigenlijk trots moest zijn op zijn lichamelijke ellende, omdat O.L. Heer hem had waardig gekeurd zo'n last op zijn schouders te leggen. Uit zo'n verklaring blijkt duidelijk bovenaardse inspiratie. Van rotsvast geloof en vertrouwen gesproken. prins Wilhelm met zijn gemalin, kroonprinses Cecilie, kort voor zijn dood. ARGENTINIË

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3