met melk meer mans Eindelijk konden de huisvrouwen eens vragen coors m Het argeloze hart TEZAMEN 209 JAAR De verdeling van ons dagelijks brood Forum-avond over de reclame-techniek Leerzame gedachten wisseling over de achtergrond van de advertentie M. D0MMERING "ZATERDAG 12 NOVEMBER 1955" PAGINA 4 Waarom geen prijzen? Nuchtere critiek Hulpmiddelen Taalgebruik Advertenties over dames- U kleding en.-, mannenogen Tevreden over reclame Ook de Nederlandse huisvrouw Huishoud praat DOOR BETTY KORTEKAAS- DEN HAAN MINISTER SUURHOFF BESTUDEERT NOTA'S „GEEN HIATEN IN REIS VAN WESTERLING" Alles verloopt volgens plan „ST. MARTINUS" EINDELIJK ONDER DAK VOORLOPIGE KAMER- CANDIDATEN K. V. P. KIND VAN VIJFTIEN JAAR OPGELICHT JU Milii fabrikaat door Ad verten tie NEEM PER MAN DRIEKWART KAN Publicoti* Nederland» Zuivelbureou, Grovenhajje 39 a 9 ROTTERDAM, Vrijdagavond. (Van onze verslaggever) DE huisvrouw, die de krant openslaat en daarin een advertentie leest, wordt op de hoogte gesteld van een bepaalde boodschap. Een zeker soort zeep of een zeker merk wasmiddel is beter dan best. Wie denkt dat de doorsnee huisvrouw een dergelijke melding zonder enige critiek accep teert, maakt echter een gedachtenfout, en dat kwam wel zeer duidelijk tot uiting tijdens de leerzame gedachtenwisseling, welke zich gisteravond in hotel Atlanta te Rotterdam ontspon, toen een forum, samengesteld uit huis vrouwen en reclame-deskundigen op een door de Rotterdamse Publicityclub belegde samenkomst het onderwerp „reclame" uitvoerig onder de loupe nam. De huisvrouw, die dagelijks een kwan tum reclame onder ogen krijgt, vraagt zich bij voorbeeld af. of het nod'.g is. dai er telkens nieuwe artikelen met veel pu bliciteit op de markt moeten worden ge bracht. Geeft dit geen versnippering ln de massaproductie, welke toch tot lagere pril zen leidt? Een andere vraag luidde: is de strijd tussen ons eenvoudige huisvrouwen en de deskundigen op reclame-gebied, die veelal een speciale studie op dit terrein achter de rug hebben, niet ongelijk? Ver der: Is het noodzakelijk de verkoop met bonnen- en prijzensystemen te stimule ren? Ia het wel in de haak te adverteren voor kopen op afbetaling en dan speciaal zo, dat de eerste betaling vet wordt ge drukt en de afbetalingen in kleine letters onderaan komen? Zijn bepaalde „medi sche" advertenties wel sociaal-hygiënisch verantwoord? Zou het niet wenselijk zijn meer producten van een rijksmerk te voorzien, zodat wij in de advertenties een zekere waarborg kunnen lezen. Moet er niet meer nadruk worden gelegd op het gebruik van de Nederlandse taal in de advertenties? Waarom toch al die buiten landse uitdrukkingen? Je snapt er soms de helft niet van. En dan, waarom zoveel tekst in de advertenties? Waarom zo wei nig annonces, waarin melding wordt ge maakt van de prijs? Waarom, naast de zo Intens voorlichtende reclame, het verko pend personeel niet beter geïnstrueerd dan op het ogenblik het geval is? Een lawine van vragen, afkomstig uit de monden van me). Th. van Schalk, hoofd van de technische afdeling van het Voor lichtingsbureau voor de Voedingsraad, me vrouw mr Chr A. de Ruyter—Zeeuw, lid van de Provinciale Staten van Zuid-Hol land mevrouw G- J. van Beelhoff-van Slems voorzitster van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen en mej, A Bolstus als de doorsnee huisvrouw, en bestemd om te worden beantwoord door de vier reclame-deskundigen, die aan de linkerzijde zetelden van de-voorzitter, dr M. Weisglas, adviseur voor externe be trekkingen van het Verbond van Neder landse Werkgevers en het Centraal So ciaal Werkgevers Verbond. Dit „team" bestond uit mevrouw H. A. M. Janssen- Schamper, ex-reclame assistente, en de heren J. P Coelingh, directeur van de Erven de Wed. van Nelle N.V., <jrs G Schoorl, directeur van N.V. Magazijn de Bijenkorf te Amsterdam en mr Chr. W Zeylstra, directeur van Untas N.V. De heer Zeylstra beantwoordde de .klassieke" vraag op reclame-gebied, „of de reclamekosten verantwoord zijn". Zeer zeker. Reclame geeft grotere omzet, dus lagere prijzen. De kwestie waarom er zoveel nieuwe merken op de markt wor den gebracht dient economisch te worden bekeken. De fabrikant ontdekt een nieuwe markt en brengt dus een nieuw merk in de handel. Hij doet dit alleen, wanneer hij weet, dat de markt niet oververzadigd is. Als voorbeeld noemde de heer Zeylstra het gebruik van toiletzeep, dat tpt op heden het vooroorlogse verbruik in Ne derland nog niet heeft bereikt, evenmin als dat in verscheidene andere Westeuro- pese landen. Economisch gezien is dit verschijnsel dus alleen maar toe te jui chen. De heer Schoorl vonr' in verband met de „ongelijke strijd" dat „de lezeres sen beslist de nodige critiek wisten op te brengen. Wij ontdekken steeds, dat zij nuchter en zakelijk reageren. Dat er ge bruik wordt gemaakt Van gestoffeerde advertenties dient alleen maar om het effect te verhogen. Maar het loont be slist niet de kosten om reclame te maken voor een artikel dat niet deugt". Het systeem van bonnetjes en prijzen bij de verkoop vond de heer Zeylstra een hulpmiddel, dat helaas noodzakelijk is om bepaalde merkartikelen die in ge weldige hoeveelheden worden gefabri ceerd, bij de consument te brengen. De instelling van de huisvrouwen is uit*: mate beweeglijk en bij producten die goed zijn, maar op een bepaald ogenblik min der in trek, moet men, als typische con sequentie van onze economische struc tuur, wel tot dergelijke hulpmiddelen overgaan. Het maken van onjuiste recla me voor afbetaling werd door het ge hele forum verworpen. Wat betreft de medische advertenties stelde de heer Coelingh vast. dat de keu ring op dit gebied nogal streng is Tegen de rijkskeur op bepaalde merken had men uit reclame- oogpunt niet het minste bezwaar en over het gebruik van de Ne derlandse taal werd commentaar geleverd door mevrouw Janssen, die veronderstel de, dat bepaalde buitenlandse uitdrukkin gen. mede door de bevrijdingstijd. toch we] waren ingeburgerd. Zij achtte het gebruik ervan weliswaar bedroevend, maar aan de andere kant stond, dat de Nederlandse taal zo moeilijk was. De heer Zeylstra meende dat elk land in zijn eigen taal van reclame moet worden voorzien en dat de Nederlandse reclame dus tn Nederlandse bewoordingen dient te wor den gesteld, overeenkomstig onze aard. De Engelsen kunner het nu eenmaal kor ter zeggen en wij zijn ietwat langdradig Maar dit vond hl in de voor Nederland bestemde reclame geen bezwaar. Het noemen var, prijzen tn advertenties werd door het forum toegejuicht en, zoals mevrouw Janssen vertelde, „komt dit er steeds meer in". Dat het personeel niet altijd jn staat is een juiste voorlichting te geven werd om. toegeschrever aan het feit, dat de verkoopsters haar taak in vele gevallen slechts zien als een „doorgangsberoep" Niettemin worden ln goed gelelde bedrij ven advertentieteksten tevoren met het personeel besproken en worden er uit eenzettingen gegeven over de te verkopen artikelen. Over het teveel aan tekst in de adver tenties vertelde de heer Zeylstra nog dat een onderzoek heeft uitgewezen dat vijf tien van de honderd lezers de gehele tekst van een advertentie doornemen, zes tig tot vijf en zestig procent heeft het wel Tijdens de besprekingen door het fqrum onthulde mej. Van Schalk dat haar gebleken was, dat zoveel mannen advertenties lezen over dameskleding. Hoe kwam dat toch. De teksten waren toch speciaal voor de dames bestemd? De beer Coe lingh beaamde, dat de mannen In derdaad voor dergelijk soort ad vertenties een bijzonder grote be langstelling aan de dag leggen. En dat, terwijl toch tachtig procent van het budget door dameshanden wordt uitgegeven. Maar, zo voegde hij er typisch mannelijk aan toe, daarmede dt opvallende belangstel ling van zijn sexegenoten verkla rend, ik zou wel eens willen weten hoeveel procent van dit bedrag voor dameskleding wordt gebruikt... gezien, en herinnert zich het product. Hij vond het onverstandig wanneer een adverteerder, die toch een bepaalde plaatsruimte betaalde, van deze gelegen heid geen gebruik zou maken. Uit de stemmen van de huisvrouwen bleek zeer duidelijk, dat zij tevreden wa ren over de wijze, waarop in Nederland reclame wordt gevoerd. Men Is over het algemeen nooit op sensatie belust. Me vrouw Van Beekhoff-van Slems bracht naar voren, dat het voor de plattelands vrouwen, die niet in staat zijn dagelijks naar de stad te trekken, bijzonder belang- rijk is te weten wat er te koop is. en mej Van Schaik zei het in het algemeen tenminste even positief toen zij betoogde: i reclame is onmisbaar Zowel voor de buisvrouwen als voor de reclame-deskundigen was deze ontmoe ting ongetwijfeld een prettig contact, dal temeer positieve waarde en charme had. omdat beide partijen, zo sterk op elkaar Ingesteld, in de practijk zo weinig kans hebben om op een dergelijke leerzame manier van gedachten te wisselen. winkel V---VT. - VT'? etalage- en standbouw verbouwingen VOORHAVËN tot TEl 34971 ROTT6ROAM Op de 106de verjaardag van mevr. J. J. de CallonneMeister, de oudste inwoon ster van Den Haag en op een na de oud ste inwoonster van Nederland, werd deze krasse Haagse gefeliciteerd door o.a. mevrouw Dierkje Lammerts, die „nog maar" 103 jaren telt. Op de foto deze twee hoogbejaarden bij. elkaar. Links mevrouw Lammerts, rechts mevr. De CallonneMeister. De NOGAL ZWARTZIENERIGE En gelse geestelijke Malthus heeft eens een uitspraak gedaan waaraan ik vandaag zou willen herinneren. In zijn angst voor honger en gebrek noemde hij ieder die in een overbevolkt land gebo ren wordt een overtollig element. „Er is voor hem geen plaats meer aan het grote gastmaal der natuur.." Toen Mal thus die sombere taal schreef wezen de kalenders het jaar 1789 en de wereld telde nog maar 900 millioen bewoners vierhonderd millioen minder dan alleen al het hedendaagse Azië. De wereldbe volking is tot circa 2.500 millioen ge stegen. Maar toch. wanneer de gemidriei^ de Europeaan voor de keus zou worden gesteld, ziin welvaart en comfort te rui len voor de soberheid waarbij de tijdge noten van de eerwaarde heer Malthus zich behaaglijk voelden, zou hij daarvoor feestelijk bedanken. „«„«ia De wereld produceert meer, de wereiu produceert beter. En desondanks tweederde van de wereldbevolking na ae tweede wereldoorlog gebrek. Dat gebrex manifesteerde zich niet alleen in te Klei ne hoeveelheden voedsel die op de Dor den kwamen. Het kwam ook tot uiting in de samenstelling van een voedselpak ket dat iedere deskundige een gruwel is. Te geringe hoeveelheden calorieën, vele honderden minder dan de ongeveer 3.000 die wij per dag in onze maaltijden ver werken (in Tndia biivoorbeeld iets meer dan de helft!)- een eenzijdige graanvoe- ding zoals in Turkije, en vooral wat de minder ontwikkelde gebieden betreft, een tekort aan eiwit waarvan ons dagelnks rantsoen minstens 30 gram moet bevat ten Stel tegenover dat gebrek en die armoede dan de angst dat vo®ds®V°X?,i~ schotten de landbouwpriizen zodanig zu- len drukken dat de wereld daarmee v o een nieuwe catastrofe wordt geplaatst. En bedenk dan hoe groot de taak is van de FAO. de Food and Agriculture Orga nization of the United Nations, de voed sel en landbouworganisatie, die lien iaar geleden als eerste gespecialiseerde organisatie der Verenigde Naties gevormd werd. Via haar organisatie en door deze weer via de Huishoudraad is ook de Nederland- se huisvrouw in het werk van het Neder- landse FAO-comité betrokken. En nu zul U vragen: waarom? Natuurlijk heeft de verbetering van de voedingsomstandighe den in een groot deel van de wereld onze volle sympathie. Maar rechtstreeks al huisvrouw" raakt ons dat niet. Om ons eigen belang te zien zouden wij eens een week lang bij iedere maaltud, bil iedere versnapering het spelletje moeten spelen om na te gaan hoe dat alles bij ons op lafel is beland. Wij eten zuidvruchten en rijst, baby krijgt zijn banaan, wij drin ken koffie en cacao en het merendeel van onze vis wordt niet in vaderlandse wateren gevangen. Wij vinden dat alle maal zo heel vanzelfsprekend. Zozeer van zelfsprekend dat wij het aandurven om huizen en fabrieken te bouwen op grond die nog maar kort geleden het noodza kelijke voedsel leverde. En tegelijk groeit onze bevolking. Diezelfde Industrie echter maakt het mo gelijk, uit andere landen het voedsel te be- trekken dat onze eigen grond niet meer voldoende levert, De keus op onze tafel is zelfs groter dan in de dagen toen de Nederlandse huisvrouw uitsluitend wer ken moest met wat het eigen land haar leverde. Verkeersagent. Mag ik het eens heel erg populair zeg gen? Er is een verkeersagent nodig om dat alles te regelen. Een verkeersagent die voorrang geeft wanneer er in het ene deel van de wereld overschotten zijn, waaraan elders een schrijnende behoefte bestaat. Een vaderlijke verkeersagent ook, die bereid is om door het zenden van deskundigen (ook Nederlandse des kundigen) hulpmiddelen en geld ook minder ontwikkelde gebieden zo ver te brengen dat zij beter voor hun eigen maaltijd kunnen zorgen. Een verkeers agent die op zijn tijd ook een tikje voor bankier wil spelen door op Internationaal terrein zodanig met de beschikbare voor raden te goochelen dat al te grote prijs- schommelingen worden opgevangen. Naar n°8 valt te melden, hebben huis artsen en ziekenfondsen gezamenlijk een nota gericht aan het ministerie van So ciale Zaken in antwoord op de nota van de tegenstemmers in de Ziekenfondsraad, waarover wij indertijd hebben bericht. Deze nota wordt thans ten departemente bestudeerd. Of zij de minister aanleiding zal geven, partijen weer bijeen te bren gen, moet worden afgewacht. Hij weet echter dat de huisartsen niet meer over het honorarium zelf willen praten Nieu we besprekingen zouden dus alleen zin hebben indien de minister bereid is zijn middels de ambtenaren, ingenomen stand punt te fterzien. Van onze correspondent) „Vóór zover bekend, zijn er geen hia ten in de reis van oud-kapitein Wester ling". Dit vertelde ons de heer M. Brokx, particulier detective te Tilburg, die met zjjn broer, de heer J. Brokx, gemachtigde van „de Turk" is geweest. De Geheime Dienst heeft achter hem aangezeten, o.a. om tal van bezwarende documenten, die Westerling van de plot seling overleden journalist R. L„ hoofd redacteur van de Ochtendpost en de Nieuwe Post, heeft overgenomen na diens dood. In het particuliere recherche-bu reau van de gebroeders Brokx aan de Hoogtedwarsstraat te Tilburg werden zo pas twee kisten in beslag genomen door deze dienst. Tot nog toe zou alles volgens plan ver lopen. Hoe de gebroeders Brokx in con tact met Westerling zijn gekomen konden ze niet vertellen, maar ze kenden „de Turk" reeds uit de oorlog, toen ze in de illegaliteit zaten. Op het feest van haar patroon heeft de Ned. Kath. Ver. van Militaire Ambtena ren (beneden de rang van tweede-luite nant) „St Martinus" na 44 jaar Inwoning gisteren te Rijswijk haar vrije bondsbu- reati in gebruik genomen In tegenwoor digheid van zeer vele belangstellenden heeft mgr H. van Straelen l.et bureau in gezegend en het hoofdbestuur hartelijk gelukgewenst. De plechtige inzegening werd namens de minister van Oorlog bijgewoond door Secretaris-Generaal Rietveld. In de gisteravond gehouden vergade ring van de K.V.P. te Voorburg zijn op de groslijst voor de Tweede-Kamerver kiezing de volgende namen gesteld: mr K. van Rijkevorsel, dr A. M. Lucas, ir C, H Wittenberg, dr J. Delfgauw. mej. A. Nolten, mevr. B. Kortekaas-den Haan, prof. Romme. Chra Welter, B. Verhoeven, mr Aalberse. drs P. Boogaard, mej. M. Klompé, mr F. J. H. Bach, ir H. B. Witte, W. J. Andriesen en F. G. v. d. Gun. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de reeds negen keer veroordeelde 31- iarige Haarlems» betonvlechter J. G. B. terzake van oplichting van een 15-jarige iongen. conform de eis veroordeeld tot een jaar en drie maanden met aftrex van de voorlopige hech' "us (ruim vier maanden). Deze straf is hoger dan die welke de rechtbank in Haarlem had op gelegd. nl. tien maanden met aftrek. In Juni jl had B. in de Haarlemmer hout een 15-jarige jongen ontmoet. d:e net ouderlijk huis was ontvlucht, omdat ziin moeder hem bestraft had De jon gen had zijn spaarbankboekje bij zich en na overleg met B. werd besloten het geld ƒ110. van de bank te halen Het tweetal reisde naar de hoofdstad, waai' op de Oudezijds Achierburgwal enkc.e verteringen werden gebruikt. De iru." betaalde met het geld van de iongen stuurde de knaap daarna met slechts enkele guldens op zak naar een adres ,n de buurt en verdween zelf met de re, van het geld. dat hij grotendeels o drank omzette. Tegen de man loopt nog een proces-verbaal in verband mei nc. sturen van de jongen naar het bedoelde adres. 7*o3 'li *-/■'& v t 'A J A AêAA.A '*<4 ,f)/, I* i 'J? V ::y--.---W-y...Jl t*," v' *v-"t -j A" A' ,A« A v A-' A - - .i;;Ai Maam* L 3Mwdh*#té tffliii - Rrvuuv* van raurtKaav 2ÈÉ3VS- „af Ml wm f W® 7 1 3. Toe, ga hier niet vandaan, smeekte ze. Heus Rolf, ik kan je niet laten gaan Liefste, je danst als een elfie.Ik heb je toch zo Hef, zei hij met een jongensachtig lachje. Een* poosje later kwam Hilda Harte met nog twee andere gasten, die na de bruiloft van haar zus- ter nog gebleven waren, de danszaal binnen. Min- nie had haar al eens ontmoet op een tuinfeestje van een vrouwenvereniging. Dat herinnerde zij z nog heel duidelijk. Toen dan ook Hilda met haar danser voorbijzweefde, glimlachte ze en gaf haar een beleefd knikje) dat door Hilda genegeerd werd. Rolf moest er om lachen. Hilda heeft weer een kuurtje! zei hij achteloos. Maar Minnie wist wel beter. Hilda was verliefd op Rolf Linge. Dat was dadelijk te zien aan de blik ken waarmee ze naar hem keek en het kattige hoofd knikje, waarmee ze hem groette. Rolf danste in het geheel niet met Hilda. Hij vermeed haar de gehele avond. Minnie maakte de bemerking: Rolf. a,s gast van haar vader mag je toch wel eens met haar dan sen. Maar Rolf haalde de schouders op en lachte. Als het er op aankomt, wat wel eens mocht, dan denkt ze niet aan mij óók. Moet ik het dan wel doen In de loop van de avond maakte hij meer dan e®ns een praatje met de twee heren uit het gezelschap van Hilda. Iedere keer stond Minnie bijna vlak acu ter hem, maar hij gaf zich de moeite niet, haar aan hen voor te stellen. Zij was echter zo vol van Rolfs bijzijn dat ze er zich niets van aantrok. Ze was meer dan gelukkig als ze met hem kon dansen. En naarmate de avond vorderde, voelde ze, dat hij zich hoe langer hoe meer met haar bemoeide. Het was net een droom., dit alles., en Rolf! De betoverende sfeer, waarin ze verkeerde werk te ongunstig op haar anders zo nuchter verstand. Toen ze eindelijk het casino verlieten was ze vast besloten Rolf nooit meer los te laten. Die liefde voor hem was de enige drijfveer in geheel haar bestaan. Toen ze weer een ogenblikje zaten uit te rusten op een stil plekje kon ze het niet langer uithouden. Rolf, zei ze, nu ga je morgen weg, wie weet voor hoe lang en je hebt me nog niet eens in ronde woorden gezegd, nog niet eens gevraagdZe zweeg doodverlegen. Je hebt al zo talloze malen gezegd, dat je van me hield, ging ze schuchter voort. Maar nooit heb je met me over de toekomst gesproken. Nu ga je weg. Hoe moet ik nu hier achterblijven, als jouw verloofde of. Maar dat is toch duidelijk., zei hij ontwijkend. Zo heb je het zelf toch ook altijd opgevat. Ja, maar ik zou zo graag willen, dat de mensen Het wisten, hield ze aan en ze begreep zelf niet waar ze de stoutmoedigheid vandaan haalde. Ik zou zo trots zijn en zo gelukkig hier als je verloofde op je te wachten. En ik zou het zo graag naar huis schrij- ven en het ssn mevrouw Berghaus vertellen Rolf voelde zich hoe langer hoe meer in het nauw gedreven. En, als gewoonlijk koos zijn lafheid de uitweg, die op het ogenblik de gemakkelijkste scheen zonder verder vooruit te willen denken. Juist dren telden de twee jongelui, die in Hilda's gezelschap waren, weer voorbij. Een ogenblikje, zei hij haastig en geforceerd- vrolijk schoot hij op hen af. Enkele minuten bleef hij wat met hen praten, de rug naar Minnie toegekeerd Toen kwamen zij gedrieën naar de bank waar zii zat. Minnie, mag ik je voorstellen de heren Paul Gerndorf en Walther von Dehne? Mejuffrouw Minnie Holt, mijn., verloofde. Het grote woord was er uit. Duizelig drukte Minnie hun de hand; de stijve onwennigheid van de een en het cynische glimlachje van de ander viel haar niet op. Laten we ergens anders heengaan, fluisterde ze Rolf toe, zodra ze weer alleen waren. Laten we het samen ergens gaan vieren, waar het rustig en in tiem is; die drukte hier benauwt me zo. Een paar kilometer verder is een landelijk hotelletje waar des avonds lampions buiten hangen en waar ze eigen gemaakte vruchten dranken verkopen. Toe.... Hij stemde gretig toe en leek bijna opgelucht. Ze hoorde nog, dat hij von Dehne toeriep, wat ze van plan waren en hem verzocht de anderen te groe ten. Een paar minuten later zat ze naast hem in de wagen en gleed pijlsnel voort over de nachtelijk- stille maanlichte weg HOOFDSTUK IV. Een gebroken hart. In de tuin van het landelijke hotelletje brandden in derdaad de lampions. Ik zou me graag even wat opknappen ,zei Min nie, toen ze een knus zitje in een der prieeltjes hadden gevonden. Mijn haar is totaal verwaaid van de rit en mijn handen voelen plakkerig. Ik ben bin nen tien minuten bij je terug. Haar vlug figuurtje verdween in de eenvoudige hal- Als in een droom kamde ze heur haar voor het kleine spiegeltje in de garde-robe. Het was nu wer kelijkheid. Ze was de verloofde van Rolf Linge, de enige man, die voor haar op de wereld bestond en ooit bestaan kon. Nu zou het al gauw iedereen weten, ze zou een ring krijgen en rode rozen en dikwijls heel dikwijls lieve, lange brieven.. Toen ze haar gezicht en handen gewassen had en zich opnieuw had gepoederd liep ze langzaam de hal door naar de zwak-verlichte tuin. Buiten klonk het schrille lachen van een meisje en dan de stem van Rolf.. Werktuiglijk liep Minnie naar de deur. Daar zag ze een lange lichtgrijze auto staan. De wagen van Hilda Harte. En nast zat een man, die zoëven nog aan haar was voor gesteld en als eerste van haar verloving vernomen had, Paul Gerndorf. Ze waren m gesprek met Rolf, die naast de wagen stond. Ze hoorde Hilda zeggen. Je moeder heeft opgebeld, dat het vliegtuig van Charlotte Dörfer vandaag is neergestort, en da zij op sterven ligt. Je moet k°men, Rolf.Kom n we wisten niet eens, dat je verliefd was!. En nu vertelt Paul., maar dat is immers al te krankzinnig. Zo'n doodgewoon school,juffertje. Paul Gerndorf scheen er pret in te hebben. Scheld nu niet al te veel op hem, Hilda. Ik he je toch verteld, dat dat hele aankondigen van die ve - loving maar larie was? Om dat domme schaap te vreden te stellen? Ze wou en ze zou de flirtation voor ernst houden en er consequenties aan verbinden, ze liet Rolf eenvoudig geen rust meer en hij wilde geen scènes hebben in het casino. Ik kan me niet begrij- pen, dat een meisje zich zo kan laten bedotten, rie lag er immers duimendik op? Maar sommige lui schijnen zich nu eenmaal gemakkelijk.. Langzaam, met lome schreden trad Mmme naar buiten en liep de stoeptreden af naar Rolf toe. Ze voelde nauwelijks grond onder de voeten. Rolf! zei ze, met moeite haar tranen wegslik kend. Rolf, zeg toch, dat het niet waar is!.. Het is immers niet waar? Je hebt me niet bedrogen, wel. Je hebt niet tegen me gelogen! Je. Ach, hoe lief, smaalde Hilda scherp en venij nig. Maar daarmee red je het geval niet. Je moogt je dan verbeelden, dat je je zelf schoon kunt praten met je zo onnozel aan te stellen, maar daarin heb je het glad mis. Wat een idee. Zoals je je aan Rolf hebt opgedrongen. Het is een schandaal. Nou is het genoeg. Hilda, viel Rolf haar in de rede. Ze meent wat ze zegt., ze was ervan overtuigd dat het echt was., daar kan ik alles onder verwed den.. ze heeft nog nooit een flirtation gehad en ge loofde vast. Hilda lachte smadelijk en Paul grinnikte van pret. Of je nu meent wat je zegt of niet, zei hij, je hebt een goede vangst gedaan door Rolf aan de haak te slaan. Kijk.jullie me toch niet zo aan. Zeg zulke din gen toch niet. Het is niet waarIk heb me niet op gedrongen. Ik heb hem geloofdIk houd van hem ik., ik.. Ze brak in snikken uit en keek hen beurte lings vol wanhoop aan. Moet dat de hele nacht zo doorgaan? vroeg Hil- Holf wendend. Of zul je eindelijk je plicht als man van fatsoen gaan inzien en mee naar nuts komen om je boeltje in te pakken zodat je de vroegtrem naar het Zuiden kunt nemen, waar je a.s. vrouw op sterven ligt? H'id naar de hoofdweg toe, en blijf daar op me wachten, zei Rolf, ik korn met een paar minuten bij jullie om er verder over te praten. De wagen reed de korte oprijlaan af en Rolf bleef 1!? reeds verflauwende maanlicht vlak voor Minnie staan. Ik schaam me, zei hij, zo zacht, dat ze hem nauwelijks verstond. Minnie, ik heb je een groot on recht aangedaan., en jou niet alleen. Ik ben werke lijk met een ander meisje verloofd. Ik had je zo graag echt willen vragen, Minnie.omdat ik zoveel van je houd. Maar ik ben gebonden door mijn belofte en door allerlei omstandigheden.. Door dingen, die met liefde geen rekening houden. Toe, Minnie., zeg dat je het me vergeeft.. Als zij niet gekomen warenzei ze op steen koude toon, in het plotseling volle besef, wat hij daar had aangedaan, dan had je me hier nog uren lang leugens zitten vertellen. En je zoudt weggegaan zijn en ik had het zeker maar vanzelf moeten mer ken, zo langzamerhand en ik geloofde je ik hield van je.en nu heb jij mij zoiets aangedaan. Lieveling, ik zal terugkomen, als je het wilt! Ik zal nu gaan, om eerst dat afschuwelijke daar door te maken., totdat die arme Charlotte.. Dan kom ik dadelijk terug en dan verloven we ons echt en trou wen we! Ik wist er geen andere weg op. En toch heb ik je lief... Ik wist niet, dat ik zoveel van iemand kon houden vóór dit ogenblik. Ik wilde maar even tijd winnen, omdat je zo aandrong. Toe, vergeef het me toch., dan zal ik alles goedmaken., dan.. Ik wil jou., jou nooit meer terugzien! fluister de ze bijna onhoorbaar, nooit meer!.. Nooit! Ik haat je.. Ik haat je! Ze vluchtte weg door de duistere nacht, de weg over, dwars door de velden heen, langs de oever van het meer., weg., weg, van hem. HOOFDSTUK V. Thuis. Het is toch iets ongehoords! klaagde Julia Holt, terwijl ze loom van het fornuis naar de keukentafel heen en weer drentelde en haar betraande ogen met haar smoezelige schort afveegde. Daar komt ze me nog voordat de vacantie begonnen is, thuis en loopt als 'n geest door het huis rond. Ze wil niets zeggen., ze zit maar te mokken.. Nöu, wierp haar man tegen, aan het geschuier en gerommel boven zou je anders niet zeggen, dat Minnie stil zat. Boven op de kamers, klonken vlugge, besliste voetstappen, het verschuiven van meubels en he* openschuiven van de ramen. August Holt keek naar de zoldering en schudde verbaasd en twijfelachth met zijn hoofd. Het leven was hem nooit gunstig ge zind geweest en telkens weer was alles hem tegenge lopen. Hoewel hij nog pas even veertig was, scheet hij veel ouder, behalve dan als Minnie in zijn nabij heid was, want dan twinkelden zijn ogen van jon gensachtige guitigheid. Hij voelde een buitengewo ne toegenegenheid voor zijn oudste dochter. Ja, dat ook nog! verdedig jij haar maar! zei Julia Je zult nog maken, dat ze zich verbeeldt, heel goed gehandeld te hebben, met midden in het schooljaar naar huis te komen en een heel kwartaal salaris te laten schieten! En waarom? De hemel mag het weten! En ze had ons zo goed kunnen hel pen en genoeg geld verdienen om die kippenfokkerij te kopen, waarop jij al zo lang 'n oogje hebt! Eerst gaat ze hier vandaan en trekt zich van het huis houdelijke werk niets meer aan en dan komt ze terug en zet ons te schande! Neen, laat me uitpraten! Je weet heel goed, dat ze Iéts heeft uitgehaald, waar over ze zich schamen moet, anders zou ze niet weten, hoe gauw ze ons de reden van haar onverwachte terugkeer zou vertellen! Minnie is niet gewoon, ergens over te klagen, zei hij op milde toon. Neen, natuurlijk niet! Gooi me zoiets ook nog maar voor de voeten! Minnie is een echte Holt! Jo en kleine Julia lijken meer op mijn kant! Dat wou je immers zeggen, nietwaar? Omdat ze graag in de zon zitten te spelen, en.. Och, toe nou toch, Julia..! zei hij hoofdschud dend opstaande om naar de rommelige kleine waran de te gaan, die zo aardig had kunnen zijn met al die bloeiende clematis maar er steeds even slordig uit zag. Ze riep hem achterna: En ik sta hier maar in die gloeiend hete keuken voor jou te kokkerellen, terwijl jij er vandoor gaat en me nog op de koop toe uit scheldt en beledigt en.. Wat is er aan de hand? vroeg Minnie van de trap komend. Ze was heel wat veranderd, vergeleken bij het meisje, dat samen met Rolt' Linge door het zomerse land had gelopen, hand ln hand. Haar don kere ogen waren met diepe schaduwen omgeven en haar mooie mond was strak vertrokken. Alle levens vreugde scheen in haar gedoofd. Ze was volwassen geworden. Ze was echt een vrouw. Ze had iets ouders, wijzers, bedaarders over zich gekregen. U bent moe, Moedertje en het is hier om te stikken zo heet. Gaat U wat op de veranda zitlen. Je kan hier nergens zitten, riep haar vader naar binnen. Geen plekje is er vrij tussen de poppen van Julia en schaatsen en allerlei rommel en speelgoed en de kinderwagen en.. Ik zal het meteen wel even opruimen, zei Minnie en ze holde naar hem toe en sloeg haar armen om zijn hals. Julia Holt kon het niet uitstaan, zoals die twee met elkaar konden opschieten. Er bestond tussen hen beiden een innige verhouding en goed begrip, waar zij zich buiten voelde staan. En ze had te veel mede lijden met zichzelf, om te beseffen, dat ze haar graag in hun kringetje zouden betrokken hebben als ze dat zelf maar gewild had. Julia Holt was jaloers, traag en mokkend van aard. Ze kon het in huis niet gezel lig maken en wist dat maar al te goed. Ze kon het soort liefde en toegenegenheid, door haar man en haar dochter voor elkaar gekoesterd, niet betonen, om dat ze veel te veel met zichzelf ingenomen was. Met vinnige blikken keek ze toe, hoe Minnie de ve randa opruimde de poppen, boeken, vuile schorten en ichoenen, de vodjes katoen en zijde, de pan met nodder, waarmee Jo gisteren had zitten knoeien, de chotel met maïs. die Julia gisteren had zitten roos- eren, de couranten en de verlepte bloemen en mod- lerige matjes vlug opnam en wegbracht. Binnen vijf ninuten zag de veranda er weer bewoonbaar uit. Minnie riep naar binnen' Toe, Moeder, kom nou toch vier zitten, het is hier lekker koel. In de keuken is óet afschuwelijk. Ik zal wel voor het eten zorgen. Ja zeker.jij zult wel voor het eten zorgen, nu Ik al eenmaal de wortelen geschrapt en de aardap pelen geschild heb en de groenten.. Goeienmorgen allemaal! klonk opeens een vro lijke stem voor de veranda alles wel aan boord? Dag lieve Cilia! zei Minnie. Minnie!., jij thuis?.. En het schooljaar is nog lang niet om! Wat.. Waarom? Zoek dat zelf maar eens uit! zei Julia ontstemd en vinnig. Wij hebben er al ons best voor gedaan, maar ze wil geen stek loslaten! Ze is er van door ge gaan en daarmee is alles gezegd! Ja, ja, ze helpt ons wel uitstekend. Ze is van plan een reuze-kippenfokke rij voor ons te kopen. Toe nou, Julia! zei haar man verwijtend. Ze haalde onverschillig haar schouders op. Nou, mij goed., het is net wat ik verwacht had! (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 4