Westeli j ken willen mislukking Evenwicht van onmacht? ruiterlijk erkennen Indonesisch blad eist schade vergoeding van Soekarno Een tunnel die goud waard is Vier doden op de weg Drie auto's en motor sloegen op elkaar Internationaal en nationaal nog geen rust over de Rus De laatste dag van de Geneefse conferentie Voorstellen van Molotof, die geen voorstellen waren Poging tot eenheid onder christelijke partijen faalde Woensdag 16 November 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Britse verwijten Westelijke verklaring over Duitsland De onthullingen van Bandung Kabinet-Harahap kreeg vertrouwen Katholieke boeren naar Lourdes De positie van liet kabinet Verkeersramp Haagse Veenestraat Nederlands standbeeld in Indonesië neer gehaald Want de overweg is meer dicht dan open Zes gewonden en enorme ravage bij Halfweg Nieuwe acties in Belgische schoolstrijd Koninklijk Gezin naar Sankt Anton? WEERBERICHT Goede raad aan Soekarno Zaak tegen R'damse behanger eerst volgend jaar De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt. Veranderlijke bewolking met aanvankelijk nog hier en daar een buitje en later opklaringen, voornamelijk in het Noord-Oosten van het land. Zwakke tot matige Noordelijke wind. Over het algemeen weinig verandering In temperatuur. Donderdag 17 November: Zon op 8.04 uur, onder 4.50 uur; Maan op 10.52 uur, o.ider 18.51 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT MILITAIRE- overwegingen schijnen in het huidige stadium van de kracht meting tussen de Sovjets en net Westen een minder belangrijke rol te gaar spelen. Dat wil zeggen, dat de wereld machten het erover eens schijnen te zijn, dat een oorlog op grote schaal, dus ge voerd met atoomwapens, geen bruikbaar politiek middel is. Paradoxaal zou men, zoals een Italiaans auteur dat deed, de huidige situatie niet zozeer meer moeten kenschetsen als een „machtsevenwicht", doch veeleer een „evenwicht van on macht". Snel heeft Moskou zijn conclusies uit deze nieuwe situatie getrokken Met wa penleveranties aan Egypte en binnenkort ook aan Afghanistan poogt het invloed te winnen in het Midden-Oosten. Maar wa pens zijn niet het enige Russische export product. In Afghanistan werden de wapens voor. afgegaan door Russische werklieden, die, met Russisch materiaal de straten in de hoofdstad Kaboel plaveiden. In Egypte poogt Moskou verder vaste voet aan de grond te krijgen, door steun aan te bie den voor het grootscheepse stuwdam project bij Assoewan, waarvan de toekomstige Egyptische welvaart voo* een zeer groot deel zal afhangen. Ni-, minder dan vier communistische satelliet, landen zijn druk in de weer om aan de regering te Cairo hun hulp aan te bieden Even illustratief is het beeld, dat zien op het ogenblik in New Delhi ontvouw*^ Ter gelegenheid van een industrietentoon stelling, die daar in deze dagen gehouden wordt, zijn tal van de meest hoogge plaatste functionarissen uit de Sovjet, landen overgekomen en ontplooiden een verbazingwekkende activiteit. Heeft de Sovjet-Unie het vorig jaar een contract met India gesloten voor het bouwen van een enorme staalfabriek, thans is het Tsjecho-Slowakije. dat in India een twee. de project van soortgelijke omvang za gaan uitvoeren. Dit alles wijst op een uitstekend „getimed" en uitstekend ge coördineerd optreden van Moskou en zijn satellietenschare, een „economisch offen sief" veeleer dan een militair offensief BIJZONDERE betekenis krijgt in dit verband ook de reis door Azië. die de kameraden Boelganin en Kroesjtsjef deze week zullen gaan aanvangen. Het lijdt geen twijfel of zij zullen zich daat de nodige goodwill weten te verzamelen met hun politiek van ..actieve coëxisten tie". Men moet erkennen wij wezen daar in deze kolommen reeds valeer op dat de heren makkelijk spel zullen heb ben door het- wantrouwen uit te buiten en de tegenstellingen, die helaas nog steeds bestaan tussen de Aziaten en de Westelijke „kolonisators" Wordt hel meest klare bewijs niet op het ogenblik in de Assemblée van de VN. geleverd Op de een of andere manier blijkt Rus land, met vredelievende woorden, m staat dezelfde taal te spreken als bijv een Nehroe, die zich nimmer één goed woord over de Verenigde Staten heeft la ten ontvallen. EEN verklaring voor deze gang van za ken ligt ongetwijfeld in het feit, dat het Westen, en met name de V. S steeds de economische hulpverlening af hankelijk gemaakt hebben van militaire verdragen. Landen, die economische hulp wensten te ontvangen, dienden, als tegen prestatie een militair verdrag te sluiten. Wij plukken de druiven onzer gramschap Waren al die militaire pacten met verre landen het waard om de vriendschap van méér landen te riskeren? Moskou heeft zijn voordeel gedaan met het falen van het Westen. Het biedt economische hulp aan zonder militaire pacten te eisen. In dit verband is het ook niet ondien stig in het oog te houden, dat de inder daad gigantische bedragen, die de V S voor hulp aan hot buitenland uittrekken zeer ongelijkmatig verdeeld zijn. Het vo rig jaar bijv. slorpten Zuid-Vietnam en Iran met zijn tweeën het leeuwendeel van deze hulp op, terwijl een land als Afgha nistan bijv. maar 4 millioen dollar ont ving en Egypte bijv. maar 15 millioen dor lar. De Sovjet-Unie daarentegen inves teerde in Afghanistan voor meer dan 20 millioen dollar, en de aanbiedingen, die zij op het ogenblik aan Egypte gedaan heeft belopen een veelvoud van dit be drag. Vreemd doet het fn deze omstandig heden aan dat het hoofd van het Ameri kaanse departement voor hulpverlening aan het buitenland. Hollister. aanbevelin gen gedaan heeft voor inkrimping van de toe ta wijzen bedragen. IN dit licht bezien, begint Kroesjtsjefs oproep tot „vreedzame, economische j concurrentie tussen kapitalisme en socia lisme" een onheilspellende betekenis ie krijgen. Sinds Malenkofs „liberale lente is dit inderdaad een van de grote com munistische propagandaleuzen geworden Het Westen zal op korte termijn hebben te beslissen of het de uitdaging aan vaardt. Besluit het daar inderdaad toe dan zal het zich dienen voor te bereiden op een operatie op zeer lange termijn, waarbij het t®gen het Sovjetbloc zal heb ben op te bieden. Het moet er dan zeker van zijn. dat het de communisten econo misch kan verslaan. Een tweede, erg theoretische mogelijk' held is, uiteraard, dat het Westen en met nnme de V. S„ Azië en Afrika laten vooi wat het zijn. en hun handen van deze ge bieden aftrekken voor zover zij niet uit. drukkelijk gevraagd worden te inter veniëren Een derde mogelijkheid, tenslotte, zou zijn om te pogen met de Sovjet-Unie tot een modus vivendi te komen. Dit pro bleem rijst °P het ogenblik in hoogst acute vorm ten opzichte van Egypte. Het schijnt de hoogste tijd. dat het Wes ten zijn keuze bepaalt. Eenvoudig zal dit overigens niet zijn, gezien het niet ge ringe aantal risico-factoren, die hier in het spel zijn. Een dezer factoren is de mo gelijkheid dat Moskou zich te zijner tijd pekings ongenoegen op de hals zal halen, vvanneer het zijn invloedssfeer in Az'ë Poogt uit te breiden Een tweede factor i» de mogelijkheid, dat het communisme haar Russisch model op sterke afwijzing in Azië zal stoten. Er is ook rekening te houden met de mogelijkheid, dat de Azia tische volkeren het Russische kblonialis- "te even zeer gaan verafschuwen als he' Westerse kolonialisme. „Wat hier van zij, het Westen dient on- ""JririJld zijn houding t« bepalen. GENèVE, Dinsdag Drie nieuwe voorstellen van de heer Molotof licbben liet zijn droef einde naderende Grole Vier-gesprek ook vandaag niet uit de impasse kunnen helpen. „Deadlock" en „impasse zijn nog altijd de woorden, die het meest voorkomen in de verslagen van deze conferentie, die het Westen nu maar zo snel mogelijk tof het verleden wil zien behoren. Nu is „voorstellen'' voor de stukken, die de heer Molotof vandaag op tafel legde, een te groot woord. Men zou beter kunnen spreken van concept-verklaringen, die zich over het algemeen beperkten tot het uit gebreid opsommen van de overigens welbekende punten van overeen stemming en tot een achter schone zinswendingen lichtelijk camoufleren van de punten, waarover men liet niet eens is Twee van de „voorstellen" over het contact tussen Oost en West en over de ontwapening werden al onmiddellijk door het Westen ver worpen, over liet derde -de Europese veiligheid en tevens de Duitse eenheid betreffende zal morgenochtend, op de laatste zittingsdag van de conferentie, nog worden gesproken. Deze gang van zaken is typerend. Voor de vier, die achter de conferentie- tafel zitten, zijn nu niet meer de kwesties zelf van liet meeste belang als wel de wijze waarop de mislukking van de Geneefse conferentie officieel zal worden bevestigd. Het Westen is niet bang voor en stuurt het zelfs aan op een ruiterlijke eikenning van de impasse. Voor de lieer Molotof schijnt er echter alles aan gelegen onder de leuze van „de geest van Gepève is nog niet dood" luidkeels de wereld kond te doen van enige mate van vooruitgang. Onverklaarbaar is dit niet. Er is luer een sterke indruk, dat de heer Molotof met zijn verrassend intransigente houding de zaak van de Sovjet-Unie en misschien wel vooral die van zichzelf géén oed heeft gedaan. Een voorbeeld van Molotof's tactiek be speurt men in zijn „voorstel" over ont wapening. Tegen alle afspraken over ge heimhouding op dit punt in, werd dit voorstel gepubliceerd, hetgeen Britse waarnemers aanleiding gaf tot scherpe verwijten. Deze ontwapenings-verklaring trachtte een veel rooskleuriger beeld te schilderen dan in feite bestaat. De ver wijzing naar de situatie, dat beide par tijen nu „dichter bijeen" zouden staan in zake belangrijke kwesties als de verhin dering van het gebruik van atoomwapens en de noodzaak voor controle, was alles behalve waarheidsgegtrouw. Het Westen is in feite geschokt door de keiharde, onverzoenlijke houding van Molotof, ook op dit punt. En dit was een van de redenen waarom het niet wenste in te gaan op een Russisch aanbod het volgend jaar elkaar wedierom aan de con ferentietafel te ontmoeten, maar besloot, dat deze zaak moest worden overgelaten aan de regeringsleiders, die de huidige conferentie hadden afgesproken en die nu ook over een volgende zullen moeten be slissen. De verklaring over de ontwapening zelf werd overigens door de drie Weste lijke ministers verworpen, omdat niet ge sproken werd over voortzetting van de plan kwam niet overeen „met de richt lijnen van de regeringsleiders, omdat het niet, of vrijwel niets bevat, dat bedoeld is om een uitwisseling van denkbeelden en inlichtingen mogelijk te maken." Molotof scheen slechts bereid vijf en dan juist de minst belangrijkste, van de zeventien concrete Westelijke voorstellen te aanvaarden. Tenslotte kwam gisteren het uit zes punten bestaande derde Russische voor stel, over de Duitse eenheid en de Euro pese veiligheid ter sprake. Het was een opsomming van punten van overeenstem ming. in het bijzonder over Europese vei ligheid, en van punten van verschil van mening, in het bijzonder over de Duitse kwestie. In zoverre bevat deze verklaring ook weinig nieuws. De ministers zullen haar morgen, wanneer zij in de ochtend uren bijeen zullen komen en in de mid daguren de slotzitting' zuilen houden, nader bespreken. Tegelijk zal dan de tekst van het eindcommuniqué worden besproken. Voor al deze resultaten had men giste ren zeven volle uren praten nodig. Groot-Brittannië, Frankrijk -de V.S. zullen aan he* eind van de conferentie te Genève een afzonderlijke verklaring afleggen, waarin zij het Duitse volk ver zekeren, dat zij vastbesloten zijn voor de Duitse hereniging te werken. In diplomatieke kringen te Genève wordt gezegd, dat de verklaring is opge steld door functionarissen van de drie Westelijke mogendheden in nauw overleg met de Westduitsc regering. y vv-: ,«\V besprekingen in de sub-commissie van de V.N. Het voorstel over het Oost-West-con- tact, dat Molotof hedenmorgen indiende werd eveneens onmiddellijk verworpen. Zoals te verwachten was knoopte het aan de verrassende resolutie van minister Pinay aan, doch het had daaruit juist de essentialia geschrapt, zoals de opheffing van de censuur en de volledige bewe gingsvrijheid voor buitenlandse diploma ten, welke onder het mom van „inmen ging in binnenlandse aangelegenheden, moesten sneuvelen. De Russische sugges ties betroffen welbekende stokpaardjes als opheffing van het handelsembargo, vrjje scheepvaart (vooral natuurlijk in de Straat van Formosa), uitwisseling van culturele delegaties, enz. enz. Tevens werd ontwikkeling van „zowel het collectieve als individuele toerisme" gevraagd. Minis ter Dulles wees dit alles af. Het Russische Het Indonesische kabinet van premier Harahap, dat in een niet gemakkelijke positie is geplaatst na de felle nationalistische redevoeringen van president Soekarno, lieeft Maandagavond in een rustige zitting van het parlement het vertrouwen gekregen. Tevoren had de premier het regeringsantwoord in tweede termijn uitgesproken. Harahap kreeg het vertrouwen met 135 tegen 2 stemmen. Alle linkse fracties in totaal 59 leden waren uit protest tegen het beleid der regering niet ter zitting verschenen. Inmiddels heeft het kabinet de handopname van Soekarno's Bandungse redevoering-met-onthullingen opgevraagd. Men wil de inhoud van deze redevoering nauwkeurig bestuderen teneinde de noodzakelijke maat regelen te kunnen treffen, aldus .heeft de minister van voorlichting Sjamsuddi Sutan Makmnr verklaard. Onder leiding van de aartsbisschop yaQ Utrecht, Z. H. Exc mgr dr B. J. Alfnnk, zal van 27 April tot 3 Mei van hst vol gend jaar de Ned. Kath. Boerenbond naar Lourdes pelgrimeren. Met deze bedevaart zullen vijfhonderd zieken meereizen. Drie honderd daarvan zullen leden zijn van de Kath. invalidenbond Sint Lidwlna; de resterende 200 zullen afkomstig zijn uit de boerenstand. Getracht wordt te berei ken, dat onder de gezonde pelgrims ten minste een afgevaardigde van elke afde ling van de diocesane boerenbonden, de reis meemaakt. Naar de A. R. partij mededeelt, is öp verzoek van de Christelijke Volkspartij een samenwerking gehouden tussen drie vertegenwoordigers van beide partijen. Twee onderwerpen werden daarbij door de C.V.P. ter sprake gebracht: ten eerste de noodzakelijkheid van een vereniging van de Protestants-Christelijke partijen, waarvoor naar het oordeel van de C.V.P. ook van de zijde van de A.R. partij te weinig ernstige pogingen worden aatjge- wend, en ten tweede de noodzakelijkheid van het varen van een andere koers in de practische politiek dan tot heden door de A.R. partij en de C.H.U. is gevolgd, ten einde tot die vereniging te geraken. Van A. R. zijde werd in het licht ge steld, dat de Anti-Revolutionaire Partij in de huidige omstandigheden niet meer kan doen dan zij gedaan heeft om de samen werking met de C.H.U. te bevorderen en dat tegen de door haar gevolgde politieke koers moeilijk bezwaren kunnen worden Ingebracht van een aard, welke de vor ming van een nieuwe politieke partij aan- ^uurii^k zou moeten kunnen maken Nadat"in een tweetal conferenties uit voerig over deze onderwerpen was gehan deld, moest worden geconstateerd, dat er geen overeenstemming was bereikt. Van A. R. zijde is aan het einde van de twee de conferentie aan de vertegenwoordigers van de C.V.P. verzocht, het besprokene nog eens ernstig (e overwegen. Mocht men daarbij tot de conclusie komen, dat een derde bespreking wenselijk is dan verklaarden de A. R- vertegenwoordigers zich daartoe bij voorbaat bereid. Hef, be stuur van de Christelijke Volkspartij heeft later schriftelijk medegedeeld, dat hel wellicht nog vóór de verkiezingen van 1956 van deze bereidverklaring gaarne ge bruik zal maken maar dat er zijns inziens „op dit moment" voc?r een voortzetting van de bespreking weinig reden is. vx ÜwlI :.w.v Onder de fracties, die Maandagavond uit de kamerzitting wegbleven, waren die van de nationalistische partij (van presi dent Soekarno), van de communistische en van de progressieve partij. Zij hadden laten weten, dat zij geen verantwoorde- lijkheid,wensten te dragen voor het voort bestaan van het kabinet, omdat dit hande lingen zou hebben verricht in strijd met de volkswil, zoals die bij de algemene verkiezingen zou zijn gebleken. Premier Harahap verklaarde in zijn redevoering, dat gezien de zakelijke in stelling van het kabinet en zjjn ver wachte duur, de regering vanzelfsprekend principiële kwesties, die uitgesteld kunnen worden zonder de staat te benadelen, niet zal afwikkelen. Zolang het parlement echter niet ontbonden is, zal de regering kunnen handelen als een normaal kabinet, met inachtneming van genoemde beper kingen. Het werk was er 0p gericht bjj leger en maatschappij het morele gezag van en het vertrouwen in de regering te herstellen Van de aanwezigen In het parlement stemden slechts een partijloze en een lid van de partai rakjat nasional tegen. De enige aanwezige van de progressieve fractie, de welbekende heer Silas Papare verklaarde, dat hij zich los van zijn fractie beschouwt en, in deze het volk van West-Irian vertegenwoordigend, de regering te zullen steunen. De Indonesische pers houdt zich Intus sen nog steeds druk bezig met de onthul lingen van de heer Soekarno. De natio nalistische (oppositie) bladen maken er gretig gebruik van om de regering aan te vallen. „Merdeka" noemde de rede voering een waarschuwing aan het volk, vooral tegen de praktijken van het huidige kabinet, die bijzondere verbinding met Nederland beogen. De eveneens nationa listische „Suluh Indonesia" weet de na men te noemen van de bladen, waarvan Soekarno zeide, dat ze door complotten misbruikt worden. Het zouden o.m. „In donesia Raya", „Pedoman", „Keng Po" en „Abadi" zijn. De meeste bladen houden de president in hun verdere commentaren voor dat het beter zou zijn geweest als hij eerst de regering op de hoogte had gesteld. Zij raden hem aan, dit alsnog te doen en .Indonesia Raya" herinnert zeer snedig aan een artikel van het wetboek van strafrecht, dat zegt, dat hij die In ge breke blijft bewijzen van staatsgevaarlijke activiteiten, waarvan hij op de hoogte is, bekend te maken „aan politie en justitie, gestraft kan worden met hoogstens zes jaar gevangenisstraf. „Abadi". een Masjumi-blad, vraagt naar de mysterieuze documenten en brengt in herinnering, dat Soekarno destijds te Palembang ook al met documenten kwam aandragen, die echter achteraf vals bleken te zijn. De opmerkelijkste reactie kwam van het nieuwe Djakartaanse blad „Prokla- masi". Het heeft in een brief aan de procureur-generaal rp. 200.000 schade vergoeding geëist als de president niet de namen noemt van de nieuwe dag bladen en de journalisten, waarvan hij heeft gezegd, dat ze door complotten zouden worden misbruikt. „Proklamasi" voelt zich door de „onthullingen" van de president benadeeld. De veroorzaker van alle onrust zelf zal begin December Surabaya. Bandjer- masin. Palembang, Padang en Medan be zoeken. Volgende week maakt Soekarno een reis door Midden-Java. Gistermiddag tussen vier uur en half vijf heeft op de Haarlemmerweg nabij Half- weg een gecompliceerd auto-ongeluk plaats gehad, waarbij drie auto's en een motorrijwiel betrokken waren. Zes ern stig gewonden werden naar het zieken huis gebracht. De zaak tegen de 22-jarige behanger A. L. uit Rotterdam, die op Zaterdagavond 24 September j.I. het zeer ernstige ver keersongeval in de Veenestraat te Den Haag heeft veroorzaakt, zal vermoedelijk niet dit jaar door de rechtbank in be handeling kunnen worden genomen. Het gerechtelijke vooronderzoek is te omvang rijk om in kërte tijd te kunnen worden afgehandeld. Het zal waarschijnlijk Ja nuari worden, voordat de jonge behanger terecht zal staan. Over A. L. zal een psychiatrisch rapport worden uitgebracht, hetgeen uiteraard ook veel tijd vergt. De substituut-offlder bij de rechtbank te 's-Gravenhage, mr J. H Kempen, beraadt zich er thans nog over wat L. ten laste zal worden gelegd. Of dit doodslag zal zijn kon hij nog niet mededelen. De bevolking van Singaradja op Bali heeft op 10 November de dag, waarop in Indonesië de gevallen strijders voor de onafhankelijkheid worden herdacht het monument afgebroken, dat daar 87 jaar geleden werd opgericht ter nagedachtenis van overste Van Swieten. Deze sneuvelde in 1868 in de Bandjar-oorlog. De tunnel bij Vlaardingen Oost zal °P den duur zijn gewicht in goud waard blijken te zijn. Dat lijkt boud gesproken, maar een eenvoudige berekening leert, dat er mensenleeftijden zijn verdaan met het wachten voor de overweg.... Im mers per dag passeren er een honderd zestigtal treinen. En elke keer gaan de bomen tenminste voor vijf minuten dicht. Dat is 800 tot 1000 minuten per dag. Van de 1440 minuten, die een dag rijk is. zijn de spoorbomen bij Vlaardingen Oost tussen de 13 erf 16 uur gesloten. Wanneer men er dan nog rekening mee houdt, dat de meeste treinen passeren tussen zes uur 's morgens en twaalf uur 's nachts, komt men tot de conclusie; „De overweg is daar ter plaatse in ieder geval meer dicht dan open Niet alleen locaal zal de tunnel een op- luchting betekenen men denke maar eens aan de duizenden Wilton-arbeiders, die in Vlaardingen wonen, aan de enke- Offideel is de tunnel nog niet open en het verkeer kan er nog geen ge bruik van maken, maar voor deze drie wandelaars was dit bezwaar. geen Ie honderden van Cincinnati en de meer dan duizend van HVO. die hier elke dag langs moeten maar ook voor het streekverkeer en zelfs voor het verkeer, dat van Rotterdam naar Den Haag moet. Een groot deel daarvan kiest immers zijn weg via Vlaardingen. Verwacht wordt, dat de tunnel voor het einde van het jaar officieel opengesteld sal worden. Gistermiddag om ongeveer half twee is de heer H. S uit Maarssen. die per rijwiel over het. rijwielpad van de Pa rallelweg te Bergen op Zoom reed. toen hij even naar links de rijbaan opzwenk te, gegrepen door een achterop komende vrachtauto, bestuurd door J. A. uit Krabbendijke. Hij werd door de voor zijde van de vrachtauto gegrepen en te gen de grond gesmakt. Zwaar gewond werd het slachtoffer naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij kort na aankomst overleed. Op de weg Zwolle-Ommen. op de vier sprong bij station Dalfsen. is gisteravond om ongeveer half zeven een motorrij wiel. bestuurd door J. W. uit Dalfsen, met als duo-rijder H. W. M. D„ even eens uit Dalfsen, in botsing gekomen met een uit tegenovergestelde richting komende truck met oplegger. De motor schoot onder de truck en werd meegesleurd, tengevolge waarvan de duorijder op slag werd gedood. De bestuurder van het motorrijwiel werd zwaar gewond naar een ziekenhuis in Zwolle vervoerd, waar hij later is over leden. Een uit de richting Amsterdam komen de auto, een Ford de Luxe, bestuurd door de 58-jarige G. S. uit Haarlem, moest afremmen voor een op de rijbaan staan de wagen, die door een Wegenwacht werd gerepareerd. Op dat moment naderden van de kant van Haarlem achtereenvol gens een Ford Taunus, een Simca en een motor. Bij het afremmen slipte de „Am sterdamse" wagen evenwel; de auto maakte een halve slag om. Daarna kwa men de drie auto's en de motor met een enorme klap op elkaar terecht. Er ont stond een geweldige ravage, voorruiten versplinterden, portieren en motorkap pen werden ontzet en sturen verbogen. Toegesnelde weggebruikers troffen te midden van de ravage de zeer zwaar ge wonde motorrijder, die door de Ford de Luxe van zijn voertuig was geslingerd en vijf gewonde inzittenden van de beide Fordauto's aan. De Ford de Luxe die door de Taunus aan de voor- en achterzijde was gegrepen, was letterlijk gekraakt. Ook de Taunus zelf was aan de voorkant danig gehavend De Simca was er nog het beste af gekomen. Volgens een getuige is er nog een vier de auto bij de botsing betrokken geweest die echter hoewel behoorlijk beschadigd, op eigen kracht met vooralsnog onbeken de herkomst, eigenaar en bestemming is verdwenen. In het Wilhelminagasthuis te Amster dam zijn opgenomen: de bestuurder der uit Amsterdam komende auto, die een hersenschudding, gebroken arm en kaak- fractuur opliep; de 21-jarige motorrijder G. M. uit de hoofdstad, die een S''-"die- basisfractuur en gebroken ledematen be kwam. Voor zijn leven wordt gevreesd, voorts de 37-jarige A. B. uit Utrecht, een der vier inzittenden van de uit Haarlem komende Taunus, die 'n schedelbasisfrac- tuur kreeg. De bestuurder van deze laat ste wagen de 33-jarige J. de H. uit Bus- sum werd met een hersenschudding en enige gebroken ribben naar de MaiePa- stichting in zijn woonplaats vervoerd. De vrouwelijke inzittende, de 37-jarige A. in W. uit de Hoofdstad is met een hersen schudding in een rusthuis opgenomen. De vierde inzittende de 35-jarige J. van A. uit Amsterdam, werd aan zijn kin ver wond, doch kon na te zijn behandeld naar zijn woning terugkeren. Tot omstreeks kwart over zes bleef het linker wegdek geblokkeerd, zodat het ver keer het was juist spitsuur grote stagnatie ondervond. Voor de ogen van zijn zesjarig doch tertje, dat juist passeerde op weg naar school, is Dinsdagmiddag om half twee de 53-jarige M. uit Tegelen nabij de Sint Martinuskerk door een auto uit Venlo ge grepen, toen hij per fiets de rijweg over stak. M. werd vijftien meter verder tegen het wegdek geslingerd en moet vrijwel op slag zijn gedood. Hij laat een vrouw en acht kinderen achter. Nog geen week geleden is dicht bij de plaats van dit ongeluk op deze zelfde ge vaarlijke weg onder soortgelijke omstan digheden een dodelijk verkeersongeval gebeurd. In de strijd tegen de onderwijswet-Col- lard hebben de Belgische katholieken een nieuwe actie ingezet. Het comité „Vrijheid en Democratie", dat de schoolstrijd leidt, heeft een serie aanwijzingen gegeven. Men adviseerde o. m. de reeds met succes toegepaste finan ciële stakingen voort te zetten. De rege ring zal voor wat de katholieken betreft tevergeefs staatsleningen uitschrijven. Ook de spaarkassen moeten geboycot worden en overal waar ministers verschij nen, blijven de katholieken weg, aldus het comité. Voor de onderwijzers, die hun inkomen tengevolge van de regeringspolitiek be dreigd zien, wordt op Zondag. 20 Novem ber een betoging georganiseerd te Meche- len onder de aankondiging „manifestatie tegen broodroof". De organisatie ligt in handen van het comité. In een bekendmaking wijst het comité er voorts op, dat de discriminerende maat regelen niet meer beperkt blijven tot het onderwijs, doch zich ook uitstrekken tot de ziekte-verzekering, de volksgezondheid en de wnii""linuw. T"it comité b~°ft '-„slotte besloten een intensieve campagne te voe ren met het dr;' de bevolking voor te lich ten en de re?erino-o„utiek aan de kaak te stellen. Ook zal het verzet worden aange moedigd. dat bij de gemeente- en provin ciale besturen tegen de regeringsmaat regelen leeft. Volgens AFP meent men in Innsbruck te weten, dat het Koninklijke gezm voornemens is omstreeks Kerstmis in het wintersportcentrum Sankt Anton am Arlberg te verblijven. Van de zijde van het Koninklijk Huis kon men ons het bovenstaande niet be vestigen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1