Oor logs- en Marinebegroting goedgekeurd Geen andere opbouw van het leger Koningin Juliana kan Brits staatsburger worden Opvoeren productie van zwart goud en het arbeiderstekort Europa zal voldoende steenkool hebben dit seizoen Portiersbuisje verhuist Meteoor schoot over ons land In ruim van gezonken schip twee man verdronken - Gevecht met de zee 25 jaar. Onkosten 2400 millioen op Sunlightterrein te Vlaardingen Nieuwe anti katholieke actie DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Vrijdag 18 November 1955 WEERBERICHT „Met vijf divisies hebben we kans, dat we het I houden; met drie divisies nooit" Het Delta-Plan als wetsontwerp Over 25 jaar: de zee opnieuw bedwongen Arme minister Sterk leger hard nodig Nieuw vierjarenplan Civiele vordering tegen cle „Renate Leonhardt" Meer kinderbijslag in West-Du itsland Aanslag op Perzische premier Vliegramp te Seattle Fraai schouwspel even na zonsondergang Opa Kostering te Delft wordt 104 hl Argentinië mm Arbeider Rooth weggeslingerd bij explosie Kapitein gewond Hulpgeroep Ontploffing De weerverwachting van liet KNMI, geldig van heden- tot mo-genavond, luidt: Over het algemeen ve'el bewolking met hier en daar wat regen of motregen. Weinig wind. In het uiterste Noo^d-Westen van het land weinig verandering in lemperatuur, elders vooral in de nacht minder koud. vierdag 19 November: Zon op 8.07 uur, onder 4.47 uur; Maan op 12.03 uur, onder 20.54 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURA f 's-GRAVENHAGE, 17 Nov. 1955 In de avondvergadering heeft de Tweede Kamer de replieken gehouden over de begrotingen van Oorlog en Marine. De heer Fens (KVP) kwam daarbij nog eens terug op het plafond van 1350 millioen, hetwelk geldt tot 1957 ook al zou de buitenlandse hulp geheel ophouden. In verband daarmee moest z.i. in de nationale sector een priori teitsplan worden opgesteld voor de zwaarte van onze strijdkrachten. Ook Shape zou dat natuurlijk moeten doen, maar dat alleen was niet vol doende. Wij zouden van tevoren moe ten weten, waar wij aan toe zijn. Spr. verdedigde verder nog eens het in richten van 2 parate divisies naast 1 mobilisabele, zoals hij in vroeger jaren reeds 1 parate divisie, die tenslotte ook kwam, had moeten verdedigen. Maar 2 parate divisies zou niet kunnen, als wij daarnaast drie mobilisabele di- vièies zouden behouden. Wat er van dé twee overige divisies aan troepen zou overblijven, zou ook voor de Na tionale Reserve kunnen worden ge bruikt. Hij wilde juist als de heer Roosjen (AR) de minister wel verge lijken met Fabius Cunctator, maar dan als de man, die na ampel naden ken de juiste weg koos en de tweede Punische oorlog won. Ook de heer Weiter sprak zijn angst uit voor 5 divisies, waarvoor naar hij vreesde geen kader en geen materieel aanwezig waren. Hij noemde dit 'n hope loos geval, dat bij de kabinetsformatie van 1956 zou moeten worden opgelost Wij gaan voort met verouderde wapen- typen meende de heer Korthals (VVD) en hij drong nog eens aan op een nota omdat het effect van de nieuwe richt lijnen begin '56 en van de Amerikaanse hulp. die dan bekend zou zijn. op de plannen van nu zou kunnen worden be rekend. Men zou dan nu reeds kunnen nagaan, wat de uitvoering van de plan nen dan meer gaat kosten. Ruim twee-en-een-half jaar nadat onze erfvijand, de zee ons land opnieuw teisterde en men terecht sprak van een Natio nale Ramp, hebben de ministers voor Verkeer en Waterstaat, Fi nanciën en Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, het ont werp voor een Delta-wet, uit gaande van het afdammen der zeearmen, de Kamer ter beoor deling aangeboden. Vele techni sche problemen, aan de verwe zenlijking van dit plan verbon den, wachten nog steeds op een oplossing. Niettemin acht men het mogelijk, het grootste water bouwkundige werk dat Neder land ooit ondernam, in een kwart eeuw tijds te kunnen verwezen lijken, waarbij men de, daaraan verbonden onkosten raamt op een bedrag van 2400 millioen gulden. Met grote belangstelling zal het Nederlandse volk kennis nemen van dit wetsontwerp dat voor de veiligheid en de toe komst van dit Lage Land van zo grote betekenis kan zijn. Op pagina 5 vinden onze lezers alle bijzonderheden. Dat een minister het niet gauw goed doet bleek wel uit de repliek van de heer Roosjen (A.R.). die de mimstei de veel te gedetailleerde beantwoor ding verweet, waardoor hij de grote lijn had gemist. Maar als de minister ook maar één vraag vergeet te beant woorden staat de vragensteller bij de replieken direct klaar hem daarover te apelleren. Neen, gauw goed is het niet. In zijn antwoord heeft minister Staf nog eens uitvoerig uiteengezet, waarom hij vijf divisies beter acht dan twee pa rate en één mobilisabele. De kwestie van eei. eventuele reorganisatie in verband met de atoomwapens had Nederland eind 1953 reeds aangesneden in de NATO-raad, in 1C54 was er gerapporteerd, hoe de di visies in verband daarmede zouden moe ten worden opgebouwd en aan het einde van dit jaar zal dienaangaande worden beslist. Maar ook dan zullen wij geduren de drie of vier jaren onze eenheden nog bard nodig hebben. Ook vandaag moet onze verdediging zo sterk mogelijk zijn. Wat de vraag betreft, hoe hoog onze toekomstige defensiebegroting zal zijn, tot en met 1957 zal deze nog 1350 mil lioen bedragen. In het midden van het volgende jaar zal er echter meer bekend zijn over de toekomstige ontwikkeling en het zal dan het beste "zijn opnieuw een vierjarenplan te maken met inbegrip van 1957, zodat er dan in 1958 geen vertraging zal ont staan. Een toekomstige minister van de fensie zou hij evenwel willen adviseren, naast het defensieplafond een apart pla fond vast te stellen voor de verdediging van Nieuw-Guinea en voor de Bescher ming Burgerbevolking. Tevoren had de minister reeds uiteen gezet, zulks in antwoord op vragen van de heer Weiter, dat er voor vijf mobilisa bele divisies geen tekort was aan perso neel en materieel en dat alles volgens het opbouwplan aanwezig was. Met vijf divisies hebben we kans, dat we het houden, met drie divisies nooit. Dat is mijn vaste overtuiging, aldus de heer Staf. 6' Ook zette hij uiteen, dat de luchtverde diging onder een centraal commando zal moeten komen.. Hij deelde nog mede de mogelijkheid te zullen overwegen van kosteloos studeren aan de K.M.A of min stens een drastische verlaging van het studiegeld. De moeilijkheid om in Nieuw-Guinea Papoea's als eenheden op te nemen bij de mariniers, hetgeen de heer Tilanus *ad bepleit, zat in het feit. dat de rechtsposi tie van de Papoea militair niet geregeld was Daarvoor moet eerst een oplossing worden gezocht, die mogelijk zou kunnen uggen in dienstplicht.. Er werd momen teel overleg gepleegd met de minister van Overzeese Rijksdelen, hoe de Papoea's zouden kunnen worden ingeschakeld. Hierna werden de begrotingen van Oorlog en Marine zonder hoofdelijke stemming aangenomen met de gebruike lijke aantekening van tegenstemming van de communisten F. S. Voor de civiele kamer van de recht- ?Ta,n, te Alkmaar is gisteren door de bf Hoogeveen's machinefabrieken te Zaandam, vertegenwoordigd door mr H Schenkeveld te Alkmaar als procureur, tegen de coöperatieve bergingsvereni ging „Renate Leonhardt" een vordering ingesteld tot een bedrag van ƒ7.262.83 wegens verrichte werkzaamheden aan de zg. werkput of bergingstoren, waarop 1 November j.l. conservatoir beslag werd Selegd. Aanvankelijk zou de vordering ƒ12.263 hebben bedragen. Namens de gedaagde partij stelde zien mr J Lieuwen te Purmerend procureur. Hij vroeg uitstel voor antwoord. WD vernamen van hem, dat tussen eiseresse en gedaagde een verschil van mening bestaat over de grootte van het bedrag der vordering en over de wijze yan uit voering der werkzaamheden, die ni t naar het genoegen zou zijn van de ge daagde. Verwacht wordt, dat over veer tien dagen conclusie van antwoord zal vnl jypri De Westduitse minister voor familieza ken, dr Wuermeling, heeft een plan uit gewerkt om grote gezinnen door meer kinderbijslag en grotere belastingaftrek te steunen. Een dergelijke steun is vol gens de minister dringend nodig, daar ge zinnen met kinderen sociaal gedeclas seerd dreigen te worden. Een inkomen van vijfhonderd mark per maand is vol gens de minister niet toereikend om een gezin met vijf kinderen ook maar een be staansminimum te garanderen. De on dersteuning van het grote gezin is vol gens m'.nister Wuermeling voor Duitsland een levenszaak geworden, daar de Bonds republiek het laagste geboorte-overschot van alle volken heeft. Het percentage van personen, die ouder zijn dan vijf en zestig jaar is daardoor in West-Duitsland reeds van vijf tot tien pro cent opgelopen. Volgens een door Wuer meling opgesteld memorandum is een be volkingspolitiek van de staat, die de mens tot object verlaagt, evenzeer af te keu ren als „de door de staat gesanctionneer- de geboortebeperking, die besloten ligt in de huidige toestand, waarin de gezinnen met kinderen in nood en ontbering moe ten leven". De minister verlangt, dat per kind twin tig procent der inkomsten van het belast bare inkomen zullen worden afgetrokken en dat voortaan van hét tweede kind af kindertoeslag zal worden betaald. Een dit iaar door de Bondsdag getroffen kinder toeslagregeling bepaalt, dat pas voor het derde kind toeslag verleend zal worden. Op de kruising van de waterwegen Am sterdam-Rijnkanaal en Rek zijn voor proef verkeerslichten geplaatst, die het scheepvaart verkeer zullen regelen, waardoor de veiligheid verhoogd wordt. Het verkeerslicht 0p de Noordoostelijke stroompijler, waarmee vier signalen ge geven kunnen worden,. Woensdagavond is aan boord van het m.s. ..Peperkust" van de West-Afrika-Lijn, 'die lint gemeerd aan de Sumatrakade bij dr Mii '„Nederland", brand uitgebroken. De brandweer is uitgerukt met de drij vende motorspuit „Jason" en twee auto- svuiten De foto toont de „Peperkust Z rookwolken. Rechts nog zichtbaar de motorspuit „Jason De gebruikelijke driemaandelijkse ver gadering van vertegenwoordigers van de Hoge Autoriteit, met de afgevaardigden van de leden-staten van het steenkool comité der Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking is Maandag te Gistermiddag is op Perzische pre mier, Hoessein Ala Khan, een aanslag gepleegd, toen hij een moskee verliet waar hij een dienst had bijgewoond. Hoes sein Ala Khan liep een pchte verwonding in de nek op. Na behandeling in een zie kenhuis kon de premier naar huis terug keren. De dader werd direct na de aan slag gearresteerd De verwonding Was van een dergelijke lichte aard dat Hoessein Ala vandaag normaal kon vertrekken naar Bagda'd voor een conferentie van landen, die bij het pact van Bagdad zijn aangesloten. Volgens een arrest van de Britse Hoge Rand van Beroep zcuiden Koningin Juliana van Nederland, Koning Boudewijn van Belgie, Koning Haakon van Noorwegen, Koning Gustaaf van Zweden, KoningFrederik van Denemarken, Groothertogin Charlotte van Luxemburg Ex-kon,ng Michael van Roemenië, Ex-koning Peter van JoegorSlavte, Ex-koning», Victoria-Eugenie van Spanje en nog vele andere vorsten Britse staals burgers -kunnen zijn. rechtbank kwam tot deze conclusie toen zij uitspraak deed in een zaak die door prins Ernst August van Hannover, een kleinzoon van Keizer Wilhelm 11 van Duitsland, aanhangig was gemaakt, om dat de prins voor zich en zijn kindereu uit belastingoverwegingen liet Britse staatsburgerschap wilde verwerven vol gens een oude wet van 1705. Deze wet bepaalt nl. dat alle rechtstreekse afstam melingen van keurvorstin Sophia van Hannover, kleindochter van koning Ja mes I en moeder van de eerste Engelse koning uit het huis Hannover, George l, de Britse nationaliteit bezitten. De zaak is door de Britse rechterlijke instantes niet geheel afgedaan, want er is nog steeds een beroep mogelijk op het Hogerhuis Bij een vroegere uitspraak in deze kwestie had een lager hof bepaald, dat de wet uitsluitend bedoeld was voor personen geboren tijdens het leven van Queen Anne. Ten onrechte evenwel, want de wet stelt geen tijdslimiet en daaraan hield het hof thans vast. De Times heeft nog op een ander as pect van deze zaak gewezen. Prins Ernst August, zou als de Salische wet d.w.z. de wet, dat alleen mannelijke afstamme lingen de troon kunnen bestijgen, was doorgevoerd nu koning van Engeland moeten zifn en als hij werkelijk Engels man is, zitting in het hogerhuis moeten hebben omdat hij bij zijn titels ook die van „Hertog van Cumberland" voert. De aannemer 11. Simon uijsi aan, hoeveel het huisje reeds is opge vijzeld, Op het momentK dat de foto werd genomen, uas de stijging vijftig centimeter. o (,1„ in de Amerikaanse staat Te Seattle «n en een vliegtuig Washington i boord brandend met 66 militairen aan neergestort. d „„middellijk na de Midden-Oosten teruggekeerd. Het Engelse schip „Copsewood" seinde gisteravond om tien minuten voor zes dat het om een minuut over half zes, toen het vijftien mij! ten Oosten van Beachy Head (aan de Z.O. kust van Engeland) voer, „naar het scheen een vliegtuig in vlammen neer zag storten"- De „Copsewood" maakte daarom van haar melding een S.O.S.-bericht. Om half zeven seinde het schip „Veronica", dat het omstreeks vijf voor half zes iets, dat op een vallende ster leek, over de horizon zag schieten. De „Veronica" bevond zich toen T/2 mijl ten Oosten van Beachy Head. De kustwacht te Needless (Eng.) deel de om kwart over zeven mede van de verkeersleider van de negentiende groep jachtvliegtuigen te hebben vernomen, dat geen vliegtuig werd vermist, „maar dat hetgeen men had gezien een mete oor was geweest, die over Frankfort was gegaan en in de „Zuiderzee" was te rechtgekomen" Informaties in on® land hebben toen het volgende opgeleverd: De afdeling meteoren van de sterre- wacht te Utrecht had niets gezien van het hemelverschijnsel. Zij zou gegevens over het verschijnsel evenwel bijzonder op prijs stellen. Drie ambtenaren van de lucht cerkeers- beveiligingsdienst op het vliegveld Eelde (Gr.) n.l. de heren D. Heijdenrijk G. Vis ser cn G. Boden hadden om half zes, toen zij zich op de verkeers toren bevonden de meteoor wel die zich Zuidzuidwestelijk van hun stano- plaats in de richting van het Noord-Wes ten naar het Zuid-Oosten bewoog. De meteoor had een lange lichtende staart, waarin groenachtige kleuren voorkwa men. Toen de meteoor verdwenen was, bleef een duidelijke streep achter, die ge leek op een condensstreep van een vlieg tuig en die geruime tijd nog werd besche nen door de reeds ondergegane zon. De heer C. Weststeijn uit Ooltgensplaat deelde ons mede, dat hij omstreeks tien over half zes gisteravond in de richting West-Oost de meteoor heeft waargeno men gedurende enkele seconden. Het ver schijnsel maakte een dalende beweging naar het hem voorkwam. De heer Wigboldus uit Nieuwendijk (N. B.) zeide omstreeks half zes in Zuidelijke richting, naar het hem leek, een grote vu rige bol te hebben waargenomen, die zich van Westelijke in Oostelijke richting be woog. Achter de bol was een duidelijke staart waar te nemen, die nog lange tijd werd gevolgd door een „rookstreep". De bol vlamde in allerlei kleuren op. Het was een buitengewoon fraai schouwspel, vol gens de heer Wigboldus. Hij zeide reeds meermalen dergelijke bollen te hebben gezien, maar nog nooit zo groot en dui delijk als gisteravond. Het Franse persbureau A.F.P. be richtte, dat gistermiddag omstreeks half zes boven Parijs door velen een me teoor is gezien die zich van het Westen naar het Oosten op grote hoogte bewoog. „Neen. Dat portiershuisje moet U niet afbreken. Ik zal het wel op zijn nieuwe I plaats neerzetten". Dat zei'(ongeveer) de aannemer H. Simon tegen de Sunlight-di- l rectie in Vlaardingen. De heer Simon en 'zijn mannen zijn begonnen aan de reusach tige uitbreiding, die bij de Unilever op het I programma staan. Donderdag was een klein, maar spectaculair onderdeel aan de beurt: Het begin van het transport van het portiershuisje, dat een 25 meter ver schoven moet worden naar de nieuwe weg. Met acht vijzels werd het portiershuisje bijna tachtig centimeter omhoog gedrukt. Dat was een minitieus karwei, dat slechts centimetertje voor centimetertje vorderde. Op het huisje was een peilschaal aange bracht, waarop men de stijging duidelijk kon aflezen. Het is de bedoeling, dat dit huisje via een helling van hardhout naar zijn plaats gaat schuiven. De aannemer past het systeem van de scheepshelling toe. Voor het glijden gaat hij ook hellingvet ge bruiken. Over de uitslag van dit experiment valt op dit moment nog niets te zeggen, want het zal wel Maandag of Dinsdag worden, voor de heer Simon met „scheepshelling- taktiek" gaat beginnen. Dan pas zal dus het huisje naar zijn plaats schuiven en dan pas zal men weten, of het experiment slaagt. De aannemer is vol. goede moed. Luxemburg gehouden. In de vergadering werden de vooruitzichten voor de steen koolvoorziening in het eerste kwartaal van 1956 bestudeerd. Uit de discussies is gebleken, dat men over het algemeen geen wijzigingen verwacht in de bestaan de situatie. Overal wordt gewerkt op voile capaciteit. De staalindustrie, waarvan men ver wacht, dat zij op volle capaciteit zal blij ven produceren,.,. -veroorzaakt een zeer grote vraag. De cokesfabrieken. die zich reeds hebben aangepast aan het produc- tierhythme, vereist voor de levering der voor de -staalindustrie, benodigde cokes, werken eveneens op maximum-capaciteit. In de andere sectoren van het steenkool- verbruik moet worden gerekend met een toeneming van de consumptie van 1 mil lioen ton in vergelijking met het vierde kwartaal 1955, maar aan de kant van de productie verwacht men, dat eveneens 1 millioen ton meer voor de consumptie ter beschikking zal komen. De opvoering van de steenkoolproductie wordt echter steeds moeilijker door het probleem van de ar beidskrachten, aan de.ene kant moeilijk heden bij de aanwerving van nieuw per soneel, aan de andere kant vertrek naar andere industrieën. De beslissing van de Britse regering tot beperking van haar steenkooluitvoer zal van 1 Januari 1956 af haar gevolgen doen voelen.1 Zij zal leiden tot een verminde ring van de uitwisseling van steenkolen tussen het Verenigd Koninkrijk en de kolen- en staalgemeenschap. In de begin periode zal de uitvoer nog niet sterk ver minderen, dank zij de bestaande contrac ten waarop in het eerste kwartaal van 1956 Engeland nog steenkolen zal afleve ren. Naar verwachting zullen grote hoeveel heden Amerikaanse steenkool worden in gevoerd. Aangenomen mag worden, dat de Verenigde Staten in staat zullen zijn ge heel aan de vraag te voldoen. Ook de verschepingsmogeliikheid uit de Ameri kaanse havens zal waarschijnlijk aan de behoeften voldoen. Tenslottt wordt er rekening mee gehou den, dat de kolenvoorraden bij de Europe se mijnen no^ verder zullen afnemen, zo dat aan het eind van de winter iedere ton, waarvan het transport economisch is, zal zijn verdwenen. De steenkoolbalans van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, ziet er voor het eerste kwartaal van 1956, 'volgens de schattingen, als volgt uit (in millioenen tonnen): Productie Invoer uit der de landen Uit voorraden 0.4 Totaal beschik baar 71 4 Verwacht ge bruik door afne mers 61,0 Eigen gebruik mijnen 8,7 Export naar derde landen 1.9 Geschat ver bruik 71,6 Het kleine geraamde tekort kan door een grotere invoer uit de Ver. Staten wor den opgevangen. Geen enkele industrie zal haar activiteit behoeven in te perken als gevolg van een gebrek aan steenkool. De oudste inwoner van Delft, de heer vV. Kostermg. wonende Delfgauwseweg 76 aldaar, hoopt Dinsdag 22 November zijn 104e verjaardag te vieren. Een legeraalmoezenier en twee andere priesters zijn gisteren in Buenos ires gearresteerd tijdens een godsdienstoefe ning. Zij werden beschuldigd van aansla gen op de veiligheid van de Argentijnse staat. De politie legde een verklaring af, waarin wordt gezegd, dat zij pamfletten heeft gevonden, die de regering van pre sident Aramburu aanvielen. Zij beweert ook, dat de priesters een verblijfplaats zouden hebben verschaft aan tien katho lieke arbeiders, die bij de onlangs uitge roepen staking hadden gepost. De rege ring had de staking veroordeeld. Een waarlijk heroïsche strijd, zoals de commissaris van politie te Kampen het koene reddingswerk van de 27-jarige Ed Huystee noemde, heeft helaas niet mogen leiden tot de redding yan twee bemanningsleden van het 146 ton metende zandschip „Stad Zwolle dat bij Kampen door tot nog toe onbekende oorzaak in de IJssel kapseisde. De heide bemanningsleden, de 36-jarige R. de Vries cn de 31-jarige J H. Venneman, heiden uit Zwolle, gehuwd en ieder vader van vier kinderen werden ingesloten in het gezonken schip en moeten zijn verdronken. Tot vijfmaal foe is Ed Huystee met een l«n om zijn middel gebonden, door een gat in de kiel van het zandschip afgedaald in de onder water staande machinekamer, doch hij slaagde er met in het lid van de bemanning, dat daarin opgesloten zat, tè redden Ook de hulp geboden aan het andere bemanningslid, dat zich in het vooronder bevond heeft geen succes gehad. Toen de schokbetonarbeider Rooth daar bezig wa s;at m de kiel te branden, ontcfnnrf o»- „„...u- r ucz,s wa v*as een gat in de kiel te branden, ontstond er een eew»1riiV» werd geslingerd. Waarschijnlijk bevond zich- - - waardoor h« weg Arbeiders van een werf zagen om streeks 10 uur gistermorgen de 30 meter lange schuit, welke eigendom is van de firma Leenman te Zwolle en mede van de kapitein D. v. d. Kooy, een scherpe draai naar stuurboord maken. Onmiddel lijk daarop kapseisde het naar stuurboord kant. In de stuurhut waren op dat ogen blik de kapitein en de 23-jarige Tjako Keizer, de laatste als gast aan boord De zandlading was namelijk bestemd voor het bedrijf van zijn vader te Kooten in Friesland. Toen de twee voelden dat het schip omsloeg, sprongen zij in het water Van der Kooy kwam in aanraking met de schroef van het schip en liep ernstige hoofdwonden op. Gelukkig passeerde op dat ogenblik een tankboot, vanwaar men een touw uitwierp, waaraan Van der Kooy zich nog kon vastklemmen Hij werd gered evenals Keizer, die zich op de kiel wist te werken. De kapitein ligt thans in het ziekenhuis te Kampen zijn verwondingen zijn niet levensgevaarlijk. De jongen is korte tijd vermist geweest de grote schrik had hem er tl 1 toe ge bracht. zich zo snel mogelijk te verwijde ren van de plaats des onheils Intussen werden op de scheepswerf in allerijl voorbereidingen getroffen voor hulpverlening. Met roeiboten, waarin acetyleenbranders, begaven arbeiders zich naar de boven het water uitstekende kiel. De twee branders Muller en Opgelder be gonnen onmiddellijk een gat te branden in het vooronder een cylinder butagas. de opgeslotene om hulp roepen en ook zagen zij de arm van het slachtoffer be wegen Op dat ogenblik zonk het deel van het schip waarin zich het gat bevond snel in de diepte, doordat de lucht in het schip kon ontsnappen door de opening. Het red dingswerk van hieruit was daarmee on mogelijk geworden en daarom brandde men direct een groot gat aan de andere kant van de kiel, op dezelfde hoogte. Toen men hiermee gereed was snelde de in Kampen bekende waterpolospeler Ed Huystee toe, ontdeed zich van zijn kleren en dook, vastgebonden aan een touw tot vijfmaal toe in het ijskoude water, dat bedekt was met een laag olie, de machinekamer in. Hoewel het gevaar groot was, dat het touw daar binnen verward zou raken, zette hij zijn pogingen om de man te vinden voort tot hij volkomen verstijfd was. Zijn heldhaftig optreden heeft echter niet mogen baten. Het gerucht, dat zich in het vooronder een tweede lid van de bemanning zou be vinden bleek inmiddels op waarheid te berusten en de schokbetonarbeider J. T Rooth begon een gat te branden boveri dé bewuste plek. Opeens ontstond er een geweldige explosie. Stukken ijzer vlogen door de lucht en ook Rooth werd meters ver weggeslingerd. Hij werd vrij ernstig gewond in het ziekenhuis opgenomen Men neemt aan, dat zich in het vooron der een cylinder butagas heeft bevonden, welke bij het zinken is geopend. De aan raking met de vlammen van de brander boven de machinekamer, nadat zij door heeft tot de ontploffing geleid. klnnsif^na iPn wprnrvmovi t\/t i ta- klopsignalen vernomen hadden, dat zich daarin nog iemand bevond. Zij brandden een klein gat om te onderzoeken of zij de juiste plaats hadden bepaald en toen dit gereed was, stak een van hen zijn arm naar binnen. Duidelijk hoorde men Men is in Kampen van dit ongeluk zeer onder de indruk. Eveneens diepe indruk heeft de moed van zovele arbeiders ge maakt. die met levensgevaar en niet voor zien van beschermingsmiddelen getracht hebben de slachtoffers te bevrijden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1