Arctische staalfabriek Noorwegens revanche op de geschiedenis Altijd en overal vers r MALCOLM MIXTURE I, JTMlymietil Westduitse politici zoeken een nieuwe koers liberalen - tastend naar Adenauer - zonder Moskouse metro te mooi! denkt weer aan Europa Oud handelsmerk, „Norway Iron' op de wereldmarkt opnieuw De Franse kiesivetstrijd Onaangename verrassing voor voorstanders van arrondissementsstelsel i NEDERLANDSE BIJDRAGE VOOR SURINAME Na de conferentie van Genève: Zwerftocht langs de Poolcirkel (4) Ernstige ongeregeld heden in Bombay Van Nolle kwaliteit Bonn vraagt om opheldering Voor 40.000 aan juwelen gestolen Zonodig beperking van steun aan onder- ontwikkelde «"ebieden Vervlogen illusies DINSDAG 22 NOVEMBER 1955 Zes commissies Krachten ondergronds PAGINA 3 :'f£? Durf en... kapitaal Tegen scheiding van staten in plastic tabakzak De stopzetting der „Heimkehr er"-transporten AFDELING NIJMEGEN K. N. P. NIET OPGEHEVEN? Afgevaardigde zou in strijd met mandaat gehandeld hebben JAGER VINDT MILITAIRE DOCUMENTEN REINA PRINSEN GEERLIGSPRIJS 1955 dige Zr^n. On danks het fen dat hü er Vfees voor de geest „Geen eenheid zonder ontwapening" Europese koers? door MARTIN W. DUYZINGS MO I RANA (Poolcirkel) October. IT7 en smerig bedrijf!", zei de cbef- fjj ingenieur, men kon zonder moei- te horen, dat hij dat uitsluitend uit beleefdheid zei, en dat hij voor het overige genóót van bet alles verstikken de, roestrode stof waarin w(j moeilijk naar adem stonden te li ij gen. Die mor- igen waren wtf omhoog gegaan een ruw tegen haar schacht bonkende lift kooi, en dan een doolhof van smalle, ijzeren ladders in de enorme toren die, in Mo I Rana, het sinterbedrjjf be kroont van de nieuwe ijzer- en staalfa briek, wier aanleg niet minder dan 230.000.000 guldens heeft gekost (met al le aandelen in handen van de Staat) en in wier hallen men nu sedert April j.l. dicht onder de Poolcirkel, temidden van een rauwe woestenij van kloven en ber gen en rotsen en donkere, sinistere spe lonken, tien duizend ton staal per maand produceert. De toren stond daar nu al vele maanden achtereen onafgebroken te trillen en te zwiepen van het geweld dat mensen en machines zoveel verdie pingen lager produceerden. Daar graai den krijsend de grijpers der hijskranen rusteloos in de voorraadschuren: enorme betonnen bakken vol ruwe erts. Daar reden, in het sinterbedrijf alwaar men fijn erts aan elkaar sintert tot grotere, poreuze stukken, tonnen zware, speciaal geconstrueerde wagons langs een mono rail over de roosters: 1100 graden hitte een kunstmatig veroorzaakte hel in een wereld waarin gemaskerde mannen als schimmen hun werk verrichtten in een nimmer aflatende wolk van stof dat men uren later nog tussen zijn tanden proef de. Als men tenslotte hijgend het plat form op de toren bereikte, kon men in het vale licht van de herfstmorgen zien wat men in slechts enkele jaren tiids in de vallei van Mo I Rana tot stand had gebracht. De haven, de walserjjen, de fabriekshallen, de schoorstenen en vooral de nieuwe huizen; tientallen, honderdien nieuwe huizen met smette loos wit gekalkte muren en fel rood in het landschap oplich'ende daken. „Ne gen jaar geleden", zei de chef-ingenieur, „was de vallei nog leeg". Nu woonden er zeven duizend mensen en had men er een maquette van het uitbreidingsplan: als gij over een jaar of vijftien door dringt tot Mo I Rana er- de Poolcirkel, vindt gij daar niet alleen een iizer- en staalfabriek die in staat is. jaarlijks niet minder dan 500.000 ton te produceren, doch naar alle waarschijnlijkheid bo vendien een bloeiende, moderne stad met meer dan dertig duizend burgers. De chef-ingenieur dacht, dat tegen die tiid het ski-weitie dat '>ij op een der hellin gen aan de Zuidelijke rand van de vallei frequenteerde, ook wel volgebouwd zou zijn. Daar zag hij wel IP tenon. Als men dag in dag uit in een roestrode stofwolk werkte, hart men on gezette tijden be hoefte aan wat frisse lucht en aan een ski-weitje De fabriek was nog slechts gedeelte lijk gereed. Men raamde haar huidige productie-capaciteit op 170.000 ton per jaar. Het betekende nog slechts een aan loop. Over enige jaren zullen de ovens en de walsbedrijven 500.000 ton per jaar leveren, méér dan de jaarlijkse import van staal en ijzer die in 1954 ruim 400.000 ton bedroeg. Men noemde deze fabriek aan de Poolcirkel een „revanche op de geschiedenis". Vier eeuwen geleden al produceerde men in Noorwegen ijzer, dankbaar gebruik makend van de enor me voorraden aan erts. Er was een tijd, dat Noorwegen onder het handelsmerk „Norway Iron" ruim 10.000 ton ijzer pet- jaar exporteren kon, doch aan het eind van de vorige eeuw ging de Noorse ijzer- industrie, op de eerste plaats als gevolg van technische oorzaken, practisch ge heel ter ziele: een land dat verleden jaar in de ijzermijnen van Fosedalen en Kir- kenes een millioen ton erts produceerde had geen industrie meer om zijn eigen' rijkdommen te verwerken. Men versleet aan dit vraagstuk zowel een halve eenw als vijf, van staatswege ingestelde studie-com missies en het duurde tot 1946 al vorens het Noorse Parlement ten slotte zijn goedkeuring hechtte aan een stoutmoedig plan van Com missie VI, het plan dat nu, negen jaai later, in Mo I Rana reeds wer kelijkheid geworden is. Ertsen en energie!, dat waren de fun damenten waarop men deze staats-staal- fabnek bouwen kon, nadat de staat een maal oereicl gebleken was, 460.000.000 Kronen te investeren in een onderne ming nie, naar men jj voorrekent, in feite .fckn1 "slco's in zich borg. Men had de ertse men had bovendien de ener- gie: en' wit schuimend, in Noord-N rwegen onschatbare water. massa trTc mi ogs de rotsen. Zij vul len er grote meren, doch men anders die hele berg had moeten opblazen, wilde men ruimte vinden om het krachtstation daar neer te zetten. Drie millioen ron rots groef men met dynamiet en machtige boormachines uit de ingewanden van die berg. Het kostte zeven jaren van koortsachtige arbeid, het kostte bovendien een onschatbare hoeveelheid Noors vernuft en Noors vakmanschap. Het krachtstation is nu reeds voor de helft in bedrijf. In Mo I Rana waar in de electrisch verhitte ovens iedere ton ijzer 24uo ivvv u aan electriciteit verslindt en waar men, ook om redenen van veiligheid, het grote transformatorstation eveneens in de rotswand heeft moeten uithouwen, beschikt men over net zoveel (goed kope) energie als men slechts hebben wil. Doch men bouwt in Rössaga, waar het grote krachtstation ontstaan is in l^bneken op de eerste plaats, wier productie-proces aangewezen is op grote hoeveelheden, in Noorwegen goedkoop en overvloedig te leveren hydro-electrische kracht. Wat men daarvoor nodig heeft, is durf, ener gie, vakmanschap en.... kapitaal. Het eerste levert Noorwegen in royale mate. Het laatste zal, zo men voort wil gaan op de eenmaal in geslagen weg, op de eerste plaats uit het buitenland moeten komen! 1 :c een gebied dat, ook al bij gebrek aan wegen, acht jaar geleden nog zorgvul dig gemeden werd door mens en dier, nog altijd voort. Als straks, over een jaar, zes generatoren in werking zijn met een totaal-capaciteit van 220.000 K.W., zal Noorwegen dicht onder de Poolcirkel beschikken over, op één na het machtigste hydro-electrische kracht station ter wereld. Er zijn er in Noorwegen die aan het bestaansrecht en de toekomst van een staatsbedrijf-in-ijzer-en-staal getwijfeld hebben. Men vindt hen uiteraard eerder Gisteren is het in Bombay tot ernstige ongeregeldheden gekomen naar aanleiding van een 24-uursstaking die door linkse partjjen was georganiseerd als protest te gen de plannen van de regering om de staat Bombay in drie verschillende staten te verdelen. De politie vuurde op een aantal betogers, die haar met stenen be kogelde. Tien personen kwamen hierbü om het leven en 225 werden gewond. Eerder hadden de betogers een viertal autobussen in brand gestoken, terwijl zij trams en auto's met stenen bekogelden. Als gevolg hiervan werd het verkeer vol komen lamgelegd. Toen een leider van de socialistische op positie in de wetgevende vergadering via een politieradio de betogers tot kalmte maande was het even rustig in de stad Later echter zag de politie zich genood zaakt opnieuw het vuur te openen op een menigte van naar schatting 150.000 beto gers. Tussen voorprogramma en hoofdfilm Bij een kopje geurige koffie een verse pijp Malcolm-Mixture, Waarom met minder genoegen nemen dan met het beste? Mixture is het best als hij vers is. ^^Maicolm-mixture is altijd vers, dank zij de handige plastic verpakking. (Van onze correspondent) Parijs, Maandagavond. De rcuering heeft na het opschorten van het debat over de kieswet de behandeling van het voorstel tot vervroegde verkie zingen willen voortzetten, doch gevolg ge geven aan het door de Kamer aangeno men voorstel-Moisan om het ministerie van binnenlandse zaken het plan voor een nieuwe indeling der arrondissementen te doen indienen. De klucht heeft zich daarbij voorge daan, dat j.l. Zondag de prefecten in de 83 departementen van het vasteland de Ka merleden uit hun departement ten eten hadden gevraagd, om gezamenlijk uit te zoeken, hoe de departementen in stem-ar- rondissementen zouden zijn te verdelen Op die manier hoopten de radicalen veel stemmen voor het arrondissementsstelsel te winnen op grond van het feit, dat de aftre,lenden zelf hun stuk uit de electora- "v a. Ie taart mochten snijden als hartverster king voor hun verkiezingscampagne. De prefecten hebben gisteren de verza melde gegevens met bijbehorende kaarten naar binnenlandse zaken gezonden, die een tekst heeft samengesteld, die nog he den in een ministerraad zal worden be handeld. De heren voorstanders van de knoeistel- sels van het deftig genoemde „uninomina- le kiesstelsel van dubbele stembusgang", het arrondissementsstelsel dus, door de Senaat en de radicalen, socialisten en drie-kwart van de Gaullisten begeerd, zijn van een koude kermis teruggekomen. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft gisteravond namelijk uitgerekend, dat als na de eis van de aangenomen mo'tie-Moi- san Frankrijk in arrondissementen van ongeveer dezelfde grootte wordt verdeeld dus arrondissementen van 75 000 inwoners of 45.000 kiezers ongeveer, men tot het verbijsterende resultaat komt, dat de be volkingsverplaatsingen sinds de laatste toepassingen van het stelsel, dus sedert 1936, zodanige wijziging hebben onder gaan, dat wellicht de helft, maar zeker meer dan een-derde deel van de kamerle den, niet de kans zou hebben inde Kamer terug te keren. In 32 departementen ver andert zelfs het aantal zetels zodanig, dat in de landbouwstreken waar de departe- menten toch nog drie of vier administra tieve arrondissementen hebben, er slechts een enkel arrondissement als kieskring zou overblijven. In zestien van die depar tementen zou er slechts een zetel overblij ven, terwijl in zestien andere met sterke industriële bevolking het aantal zetels zeer zou toenemen, zodanig zelfs, dat Pa rijs en omstreken bijv. met een overwe gend communistisch kiezerskorps er zes tien zetels bij zou krijgen en de departe menten Nord, Pas de Calais, Gironde en Marseille ieder drie zetels meer zouden krijgen. Nu hebben de radicalen en socialisten vooral hun aanhang beneden de Loire waar het landbouwelement de verkiezin- gen beheerst. Men kan dus al vooruit zien waartoe een heftig gekrakeel over derge- lllke VPrBnilHinft De Westduitse minister van buiten landse zaken, Von Brentano, heeft de Westduitse ambassadeur in Parijs op gedragen bij zijn Russische collega in. lichtingen in te winnen over de plot selinge stopzetting van „Heimkehrer"- transporten uit de Sovjet-Unie, aldus werd gisteren in regeringskringen in Bonn bekend gemaakt. Beide ambassadeurs voeren op het ogenblik te Parijs besprekingen over de uitwisseling van ambassadeurs tus sen Moskou en Bonn. Volgens ge noemde kringen zouden de Russen de gevangenentransporten ophouden om daardoor de Parijse onderhandelingen te beinvloeden. Er zouden nog ongeveer 3700 gevan genen in de Sovjet-Unie verblijven van de 9.626, die zouden worden ge repatrieerd. Tot nu toe zijn 5.900 ge vangenen naar hun vaderland terug gekeerd. Slechts door een raam open te schuiven van een woning in de Herman Gorter straat in Amsterdam-Zuid konden dieven Zaterdagavond het huis binnenkomen. Daaruit verdwenen zq met een aantal kostbare sieraden ter waarde van 35 a 40.000 gld en een bankbiljet van 100 gld. De afdeling Nijmegen van de KNP is nog niet opgeheven. Op de vergadering van de partijraad vn de KNP, waar ge stemd werd over het al of niet overgaan naar de KVP, heeft de afgevaardigde van de.Nijmeegse afdeling vóór gestemd. Dit was volgens de afdelingsvoorzitter, drs Troost in strijd met het mandaat, dat deze afgevaardigde had medegekregen. Het huidige bestuur van de afdeling Nijmegen is van oordeel, dat deze plot seling gewijzigde houding van de Nij meegse afgevaardigde vertegenwoordi gers van andere afdelingen heeft bewo gen te stemmen vóór het overgaan naar de KVP. De Nijmeegse afgevaardigde, die zijn mandaat niet opvolgde. is door de afdeling Nijmegen van de KNP ge royeerd. lijke versnijding der arrondissementen bij het Kamerdebat aanleiding zal geven Maar heeft men niet van stonde af aan het vraagstuk van de verdeling der kies kringen als het meest afdoende middel beschouwd om het arrondissementsstelsel te torpederen? Men is uiterst benieuwd wat nu de houding der regering zal zijn maar het publiek begint te oordelen dat de klucht nu lang genoeg geduurd heeft in de liberale dan in de sociaal-demo cratische sector. De staat heeft in dit be drijf nu reeds meer moeten investeren dan men oorspronkelijk verwachtte en de ,,A. S. Norck Jernverk", zoals het nieuwe bedrijf werd gedoopt, zal nog vele tientallen millioenen verslinden al vorens het zijn top-productie van 500.000 ton per jaar zal hebben bereikt. Zij die het niet eens zijn met sommige economi sche denkbeelden der socialistische re gering, vragen zich af of men de mil lioenen welke men in Mo I Rana beste den moest, niet gemakkelijker en nut tiger elders in Noorwegen had kunnen gebruiken. Doch van de andere kant geven ook de critici wel toe, dat dit staatsbedrijf in zijn opzet uitstekend past in het, later geconstrueerde Noord- Noorwegen-Plan dat de natuurlijk rijk dommen van het gebied rond de Pool cirkel ontsluiten en daardoor de bevol king nieuwe levenskansen bieden wil. Men kan, zo is in Mo I Rana ge bleken, in enkele jaren tijds zelfs Een jager heeft Zondag in de Ameri kaanse staat Michigan, in de omgeving van Escanaba. aan de kant van de weg een pak documenten gevonden, waarbij tekeningen van militaire installaties m de omgeving van Washington. Hij heef! de vondst aan de militaire autoriteiten tre hand gesteld. Commentaar hebben deze tot nu toe niet gegeven. De regering is ervan overtuigd, dat het de Surinaamse regering volle ernst is met haar streven om alles te doen, wat in haar vermoqen ligt om te trachten, haar jaarlijkse bijdrage in de kosten, verbonden aan de uitvoering van het tien-jarenplan, op te brengen. Indien ech ter Suriname in een bepaald jaar niet iu staat zou zijn om zijn bijdrage ten volle op te brengen, maakt de flexibiliteit van het plan het mogelijk om ook de Neder landse bijdrage evenredig te verminderen. Aldus verklaren de ministers Kernkamp en Van de Kieft in hun memorie van antwoord over deze materie aan de Eer ste Kamer. Zouden de kosten, verbonden aan de uit voering van Depaalde projecten, hoger komen te liggen dan thans is geraamd, dan zal de consequentie wei moeten zijn, dat de omvang van andere plannen wordt beperkt, of zoals in het voorlopig ver slag betoogd het aantal plannen ver minderd, tenzij de kostenverhoging zou worden gecompenseerd door kostenverla ging van andere projecten. De regering heeft nota genomen van de suggestie van enige leden om, bijgeval zou blijken, dat het bedrag, dat voor de ontwikkeling van Suriname nodig is hoger zal moeten zijn dan thans is aange- O nomen, daarvoor desnodig compensatie te vinden door eventuele vermindering van bijdragen ten behoeve van onderontwik kelde gebieden in het buitenland. De regering stelt zich voor, in het jaar lijks aan de Staten-Generaal over te leg gen verslag een zo uitvoerig mogelijk beeld te geven van de stand van zaken met betrekking tot de uitvoering van het tienjarenplan. De comptabele controle zal voor wat betreft de Nederlandse bijdrage geschie den overeenkomstig de voorschriften van de comptabiliteitswet, derhalve ook met inschakeling van de Nederlandse Alge mene Rekenkamer. Dit jaar zal de negende Reina Prinsen Geerligsprijs worden worden uitgereikt op Donderdag 24 Nov, a.s. 's middags 14.30 uur in de aula van de gemeentelijke universiteit van Amsterdam. De jury die de inzendingen heeft beoordeeld bestond uit: Anna Blaman, Hella Haasse Anfoon Coolen. Ariaan Morrien en Adriaan van der Veen. Kvan de-"aiutlk"eenergfedgraaï de P°°Firkel industrialiseren: met nog steef j" orei1: Het vraagt trou wens wel en£ moelte (en vele millioe nen!, en tienduizenden arbeidsuren!) zo men haar wil°mzett?n in electriciteit. Twintig mijlen 1bezuiden Mq j Rana heeft men nu, onder meer ten behoeve van de nieuwe ijzer en staalfabriek, zo n krachtstation gebouwd. Het water wordt daar verzameld achter twee gi gantische dammen en vervolgens leidt men het in kilometerslange tunnels dwars door een berg naar het nieuwe krachtstation dat..- eveneens in een berg werd gebouwd, eenvoudig omdat HMttl Moskou's trots, de Me tro, dis gedurende jaren 't middelpunt is geweest van de reclame, die Rus land voor zijn hoofdstad maakte en thans op de folders van „Intourist", het staatsreisbureuu, ais nummer 6én onder de bezienswaardigheden staat vermeldis gewo gen en te luxe bevonden. Een der plaatsver vangende burgemeesters van Moskou, de heer promislof, heeft het mo numentale ondergrondse bouwwerk jn een inter view met het geïllu streerd Weekblad „Ogo- niok &ecriti8eerd. De Metro is volgens de heer Promislof te veel QVge. smukt et verkwistende en bouwlcun- nog steeds trots op was dat de metro ,,'s werelds mooiste en meest com fortabele underground" is, had hij de ernstigste bezwaren tegen het feit, dat de modegril van de versiering ook daar icas doorgedrongen. Het gro te aantal beelden, reliëfs, fresco's en mozaïeken, waar honderden Russi sche kunstenaars aan hebben geiverkt, waren otaal overbodig, volgens Moskouse onderbur gemeester. Den voormalige stads architect van MosJ.ou Poliakof werd door de burgemeester ervan be schuldigd dat hij een der bovengrondse- stations aanzien had gegeven van het Kremlin, met kerken en torens. Ook het landbouwten- toonstellingscomplex moest het ontgelden. Het hoofdgebouw daarvan was opgetrokken in wol kenkrabberstijl. En der gelijke dingen schijnen niet in de soberheid van het Russische volk thuis te horen, want in het be gin van de maand werd Poliakof ontheven van zijn post als hoofdarchi tect van het bureau voor uitbreidingsplannen te Moskou en mocht hij de titel S talinprijswinn aar niet meer voeren en Mos kou's hoofdarchitect en directeur van de acade mie voor bouwkunst, Vlasof, die beschuldigd werd van ivolkenkrab- berbouw, kreeg ook zijn ontslag. BONN, November Van onze correspondent) Een sfeer van Onzekerheid spreidt zich aan het einde van de Geneefse besprekingen over de hele linie der Duitse politiek. Ook de in alle om standigheden bruikbare een gebruikte slogan, dat alles wat in Genève gebeurd is weer eens opnieuw de juistheid en de wijsheid van de Bonds- republikeinse een ieidspoluiek documenteert, kan geen sluier over deze onzekerheid leggen. Evenmin de bedrijvigheid, waarmee men hier nu dc stokkende machine c er bewapening op toeren tracht te brengen. De Duitsers voelen zich door de heren van het Kremlin min of meer in een sauna geplaatst, waar zij afwisselend op warme en koude stralen worden onthaald. Na het wanne bad, waarmee voor twee maanden in Moskou het Duitse zelfbewustzijn werd opgekikkerd, was Genève een koude douche. Misschien is dat de diepere grond voor de duidelijke ontnuchtering die hier te bemerken valt. Dat Duitsland i„ Genève niet aaneen zou worden ^.jr, d.,was biJ voorbaat zeker. Reeds in Moskou was de Duitsers reed' duidelijk gemaakt, dat de Sovjetleiders in consequnte voortzetting van hun politiek er niet aan dachten de kracht der tegenpartij doo"r het potentieel van Oost-Duitsland te laten vergroten. Wat naar het schijnt vael meer aan de ontnuchtering beeft bijgedragen, is het feit, dat de heer Molotof zich zo bijzonder weinig heeft laten gelegen liggen aan de openbare mening in Duitsland en aan de opmars der Duitse politici naar Genève Geen dezer, vanaf minister Brentano tot aan de mokkende liberaal DeliW verzuimde bij die opmars te vermelden, dat hij bereid zou zijn desnooiU ook het contact met Molotov op te nemen. Geen hunner vermocht evenwel door te dringen tot in het Russische hoofdkwartier, zorgen aan het hoofd had. Twee maanden geleden nog pas waren de Duitse politici in het Kremlin verras' door lofzangen der Russische gastheren op hun onovertroffen „Tuechtigkeit". Zij vonden het zelf bijna te veel eer. In eik geval kregen zij de overtuiging, dat de Russen op den duur de vriendschap met heel Duitsland zouden zoeken ook wan neer het zich nauwer in het Europese Valerian Zorin op het dak zouden sturen, die in het naburige Praag datgene heeft verwezenlijkt, wat de Russen kennelijk op de lange duur ook met Duitsland voor hebben: het Over te halen naar het Oostelijke kamp Sedert het pompeuze afscheidsdiner in het Kremlin zijn alle illusies vervlogen als zouden de Russen voortaan hun wil lig dansende poppen in Oost-Berlijn in een stoffige hoek laten liggen, om zien geheel te concentreren op Bonn. Inplaats daarvan echter hebben de Russen zich I in Genève laten begeleiden door een grote Oostduitse staf en hebben zij er de Westelijke Duitsers geen zijdelingse blik waardig gekeurd. Ziedaar wat voor vele Duitsers nog meer ontnuchtering heeft teweeg gebracht, dan het blote feu der bevestiging van de reeds in 1954 ge- wonnen wijsheid, dat de juiste hereni ging geen probleem is. dat in deze jaren kan worden opgelost. overheerst in vele Duitse commentaren nuchtere beoordeling over morele ver oordeling. Wie zich op de bodem der po litieke realiteit stelt, kan evenmin van de Russen verwachten, dat zij door vrije ver kiezingen afstand van hun Duitse bolwerk zullen doen, als van de Westelijken, dat zij door enig Russisch voorstel zouden toe staan, dat hun verdedigingsstellingen langs de Rijn zouden worden overgraven. Dat is de tendentie van vele beoordelingen in de Duitse pers. waar men ander,; keurslijf liet sluiten. De Grote Westduitse vogel in de Europese lucht zou hun ten slotte meer waard zijn. dan de sim ple Oostduitse mus. die zij in de hano hielden. Daardoor geïmponeerd en onder een onverwachte pressie gesteld hebben de Bonnse leiders zich in Moskou diplo matieke betrekkingen laten opdringen waarmee zij thans kennelijk in verlegen heid geraakt zijn. Geen hunner had ver wacht, dat de zo gulle gastheren hun Dat is een wijsheid die ook in Bonn leeft en die vaak door dr Adenauer zelf is geformuleerd in de stelling, dat zon der vorderingen in de richting van een echte ontwapening aan een oplossing van het Duitse probleem niet te denken viel. „Zonder ontwapening geen Duitse een heid". zo zijn de geduld-theorieën van Bonn vaak gemotiveerd. Voor en tijdens de conferentie van Genève proclameerde men In Bonn weliswaar een omgekeerde volgorde, maar dat was tactiek, getuige het feit. dat na het verwachte fiasco de geduld-theorie weer terstond van stal gehaald is. De harde werkelijkheid, waarvoor de Duitsers nu staan is, dat ook rijkelijk met fantasie gezegende politici zich niet meer kunnen inbeelden hoe de delen van Duitsland zullen kunnen worden samen gevoegd, zonder dat het evenwicht tussen de grote wereldblokken zal worden ver stoord. Garanties die van blok tot blok worden aangeboden, kunnen daar niet veel aan veranderen. Zij zijn niet meer waard, dan de in werkelijkheid reeds bestaande wederzijdse erkenning dei groten, dat in de periode der kernenergie geen alverwoestend geweld meer kan worden aangewend. Vandaar ook de vrees voor de .geest van Genève". Sinds de grote heren deze geest hebben opgeroepen, is men er in Bonn bang voor geweest. Internationaal kan het Duitse eenheidsstreven zich im mers slechts voeden als een parasiet op de wonde der tweedracht tussen Oost en West. Het vindt buiten Duitsland geen voedsel meer, wanneer deze wonde zich zou sluiten. Menige Duitser huivert bij de gedachte, dat „de geest" het hele pro bleem der Duitse verdeling naar het in ternationale vergeetboek zou kunnen drin gen. Hoezeer de Duitsers door deze vrees bevangen zijn, is duidelijk geworden uit de talrijke commentaren, die ook deze keer alle werkelijke toeleg der Westelij ken om de Duitsers in dezen behulpzaam te zijn, in twijfel hebben getrokken. Het schijnt een vaste wet te zijn, dat hoe lui der de bondgenoten de Duitse eenheid bezingen, hoe valser de tonen in Duitse oren gaan klinken. Men geeft er zich rekenschap van, dat de geest van Genève nog andere toets stenen heeft dan de Duitse. Hij verplaatst zich met groot gemak van het ene toneel der wereld naar het andere. Ook in Geneve werd, buiten de schijngevechten om Duitsland, veel over het Nabije en Verre Oosten gesproken. Dit weliswaar ook zonder direct resultaat, maar toch vo,doende om de Duitsers eraan te herin neren, dat hun probleem in het grote geheel slechts één onder vele is, en dat Bonn nu eenmaal niet de pretentie kan handhaven de navel der wereld te zijn v d p de Duitse publieke opinie heeft von Brentano's plechtige waarschuwing, dat zonder Duitse eenheid een vreedzaam samenleven niet mogelijk zal zijn, dan ook geen grote indruk gemaakt. Veeleer schijnt de nuchtere overtuiging veld te winnen- dat de geest van Genève ontsproten is aan de nuchtere erkenning, dat de oorlog een ondeugdelijk middel is geworden om de politiek voort te zetten, en dat daarom de politiek der sterkte haar afschrikkende werking op de Russen heeft verloren len In Bonn ziet men zich voor de moeilijke taak in deze omstandigheden de Duitse eenheid niet te laten verstarren De Bondsregering heeft daarvoor in eerste instantie teruggegrepen naar de oude u-, u I Eur°Pese leuzen, onder het motto, dat mei Alle schijnschone Westelijke voorstel- zonder sterke vrienden zeker niet verder V00r wije verkiezingen ten spijt, I zal komen. Vorige week was het in Bonn reeds een druk komen en gaan van man nen met een bekende Europese naam. Wanneer de Russen zelf de Europese inte gratie wat beter op streek hadden willen helpen, dan hadden zij geen beter middel kunnen kiezen. Of in de Bondsrepubliek de geestdrift voor de Europese koers nog eens de oude vormen zal aannemen, is echter naar onze mening zeer twijfelachtig. De gedachte aan Europa is daarvoor al te zeer belast met het falen der eenheidsstrevingen. Zij is voor de Duitsers opgediend als de enige weg naar een oplossing van de nationale vraagstukken, doch zij heeft daarvoor haar deugdelijkheid nog niet bewezen. Vandaar dan ook, dat dr Adenauer met zeer gedunde Europese gelederen deze nieuwe etappe is ingegaan. De liberalen krijsen het van de daken, dat het dode punt der Duitse eenheid niet door een „Europees" getint initiatief kan worden overwonnen. Na de mislukking gaat het volgens hen niet aan onverrichterzake te rug te keren naar een Europese bedrijvig heid, „waarvan niemand weet hoe zij ons nader tot ons doel kan brengen", zo meen de liberale partij, eens een paladijn der Europese strevingen. Bovendien waar schuwt deze partij tegen een verbreken der continuïteit door het dichtslaan van de twee maanden geleden pas geopende deur naar het Oosten. Voor de liberalen zijn de vluchtelingen reeds uit het rege ringsfront weggevallen. Het verwondert in deze omstandigheden niet, dat de leidende figuren der christe lijke partij proberen met de socialisten tot een accoord te komen over de verder te volgen lijn- Maar ook daar, evenals bij de liberalen, klinkt de roep naar een meer zelfstandige politiek der Duitsers, geba seerd op de overtuiging, dat in laatste instantie alleen de Duitsers zelf met over tuiging voor hun nationale zaak zullen ijveren. Zij hebben zich gesterkt gezien door de invloedrijke stem van de Frankfurter Allgemeine Zeitung, die verklaarde: ,,De bezinning op de vraag of een volk zijn recht op staatkundige eenheid niet his torisch verspelen kan. wanneer het het handelen te lang alleen aan vreemde mogendheden overlaat, zal na deze con ferentie met grote kracht op ons toe komen". Diegenen, die voor grotere zelfstandig heid in het veld treden, putten daarbij gaarne nieuwe argumenten uit de eigen zinnige stemming der Saarlanders die het Duitse zelfvertrouwen schijnt te hebben aangemoedigd. Zo rest de bondskanselier geen brede armslag voor een hervatting van zijn Europese plannen. Reeds vóór Valerian Zorin naar Bonn is gekomen, doet hij z in invloed gelden. De eenheidsstrevers in liberale en socialistische gelederen schij nen met groter ongeduld uit te zien naar zijn komst, dan de regering, die hem zelf binnenhaalde. De Duitse band met het Westen wordt nu in elk geval belast door de drang zélf te trachten datgene te be reiken, wat de grote bondgenoten voor Duitsland met hebben verworven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5