De zwaarste belemmering voor opgeheven Malthus heeft recht op eerherstel 9 Britse atoom-hulp voor leden van Bagdad-pact Emigratie naar Brazilië zou volkomen zijn verantwoord Mc Millan biedt aan: Onrust in Brazilië Vriendschappelijke relaties tussen Tokio en de H. Stoel THOMAS NIX Een indrukwekkende Probleem van een afnemende bevolking waar schijnlijk moeilijker dan dat van een groeiende daad Het probleem der riten De diepe buiging Twee Anglikaanse bekeerlingen ontvingen H. Vormsel Geen staking in het Ruhrgebied Nylonssneeuwbal een loterij! 27 gevallen van kinderverlamming Eisenhower weer aan het werk DINSDAG 22 NOVEMBER 1955 PAGINA ^HET LAND VAN DE RIJZENDE ZON DIES KATHOLIEKE ECON. HOGESCHOOL De terugkeer der katho lieke MISSIONARISSEN in 1860 ging met eindeloze moei- lijkheden gepaard. De oude angst van Japan, dat een overgang van het land naar een godsdienst van het Westen slechts de inleiding en voor bereiding zou zijn van een verove ring van Japan door het Westen, her leefde in volle kracht en onstuimig heid en leidde tot het opwerpen van talloze belemmeringen. Eerst met de nieuwe grondwet van 11 Februari 1889, waarin ook de vrijheid van gods dienst werd geproclameerd (art- ^8 luidde: Japanse onderdanen zullen vrijheid van godsdienst genieten, voor zover zulks niet schadelijk is voor orde en rust en niet in strijd met hun plichten als onderdanen), kreeg het missiewerk iets ruimer armslag. Haarlemse kantonrechter beslist Zeven in Rotterdam Herstelde president mag niet terugkeren Slechts 2 a 3 pet kwam terug Presideerde Nationale eiligheidsraad ;n.if a TEGEN HET EINDE der zes tiende en in het begin van de zeventiende eeuw scheen het, dat het katholicisme in Japan een zeer belangrijke plaats zou gaan in nemen. De missionarissen, o.w. de H. Franciscus Laverius, vonden een •welwillend, zelfs gretig gehoor. Duizenden en duizenden lieten zich dopen. Tot in de hoogste krin gen van het keizerlijke hof en van vele hoven der daimios werden vu rige aanhangers van Christus' leer gevonden; voor de Kerk scheen zich een heerlijk en vruchtbaar arbeidsveld te openen bij een volk, dat, als het eenmaal voor het ka- tholi<dsme zou zijn gewonnen, het ook niet een onvoorwaardelijke overgave zou hebben beleden. plotseling werd aan deze prachtige vooruitzichten een einde gemaakt. In de plaats van de verwachte op bloei kwam een wrede, moorddadige vervolging, welke de jonge Japanse Kerk in de kiem trachtte te versmo ren. Het was vooral de angst, dat de missionarissen door overweldigers zouden worden gevolgd, welke tot deze droeve ommekeer heeft geleid. Toen bovendien het land voor de vreemdelingen, dus ook voor de missionarissen hermetisch werd ge sloten, viel aan uitbreiding van het geloof niet meer te denken. Maar enkele kleine Christenge meenten hebben zich niettegenstaan de de bloedige vervolging wonder baar weten te handhaven. Toen in I860, na de heropenstelling van Ja pan, na meer dan tweehonderd jaar wederom missionarissen onder leiding van Mgr Petitjean het land betra den, vonden zij in Nagasaki een groep Katholieken, die het geloof nog ongerept had bewaard. Mgr Pe titjean schreef o.m. over hen: Naar mate wij de levenswijze van deze oud-Christenen nauwkeuriger leerden* kennen, kwamen wij steeds dieper tot de overtuiging, dat zij, voor zo ver dat bij hun afgeslotenheid moge lijk was, letter voor letter de regels van de Derde Orde van St Francis cus Xaverius naleefden. Daar zagen Japanners in discussie; gaal het gesprek over politiek of religie Zo schreef reeds geruime tijd voor de tweede wereldoorlog de hoofdre dacteur van de „Tokyo Nichi Nichi", nadat hij had uiteengezet, hoe de eerste wereldoorlog de materialisti sche cultuur had doen ineenstorten en de mens het inzicht had gegeven, dat begin en einde zelfs van het mach tigste bouwwerk in het geheimnisvol- le wortelen: „wij hebben de uiterlijke materiële Europese cultuurwaarden overgenomen en zijn vastbesloten op die weg voort te gaan. Hoe echter kan de Europese beschaving bij ons bestaan zonder haar ziel? De ziel van het Westen echter is Christus; en daarom moeten wij de weg vin den, die naar Christus leidt". Het Christendom heeft dus in Japan kan sen; daar bestaat een hunkering naar een hechte levensbasis, vooral in intellectuele kringen. Toch is het aantal Katholieken er nog niet groot, al is het van 91.000 in 1930 tot ruim 180.000 op 1 Januari 1954 gestegen. Japanse theaterfiguur wij voor ons de kinderen van die tertiarissen, die tegelijkertijd met die paters van de eerste orde voor Chris tus aan het kruis waren gestorven, peze Christenen doopten hun kinde ren precies zoals het behoorde; zij baden nog de rozenkrans en kenden ook het geheim der Onbevlekte Ont- vangcms van Maria. Het is waarlijk een wonder, dat deze vereenzaamde Christengemeente twee eeuwen lang niettegenstaande de gruwelijkste ver volgingen heeft stand gehouden. De officiële betrekkingen tussen de Japanse regering en het Vaticaan zün van het begin van deze eeuw af zeer welwillend en zelfs vriend schappelijk geweest. Dat bleek o.m. in het jaar 1923, toen de minister van Buitenlandse Zaken Orchida een post van 114.000 yen op zijn begro ting had gebracht teneinde een ge zantschap bij de H. Stoel te kunnen oprichten. Het parlement weigerde echter, vooral onder de invloed van de toenmaals z$er machtige Boed dhistische kringen deze post te aan vaarden, zodat het gezantschap niet kon doorgaan. Maar het vraagstuk was opgeworpen, de openbare mening vooral de pers, had er belangstelling voor gekregen. En zo werd het mo gelijk, dat, nadat in het begin van 1941 een wet op de religieuze or ganisaties was ondertekend, de Ja panse minister van Onderwijs in April van hetzelfde jaar de instellingen van de Katholieke Kerk en derhalve ook het Katholiek onderwijs officieel er kende en haar rechtspersoonlijkheid verleende. Dat was een beslissende stap, welke echter slechts na een lang durige en zorgvuldige voorbereiding mogelijk was geworden. godsdienstige belijdenis te maken had doch uitsluitend een traditioneel va derlands ceremonieel was. Na deze mededeling kon de buiging ook door de Katholieke studenten zonder gewe tensbezwaar worden gemaakt; en bo vendien werd zij de aanleiding om de pijnlijke moeilijkheid tussen Kerk en Regering uit de weg te ruimen. In antwoord op een vraag van de Aartsbisschop van Tokio, d.d. 22 Sep tember 1932 in verband mft de grote moeilijkheden, waaraan de Katholie ke scholen waren blootgesteld, legde de Japanse regering de plechtige ver klaring af, dat het bij de tempelfees ten er slechts om ging „aan de geest van vaderlandsliefde en patriottische trouw uitdrukking te geven". In 1934 volgde dan de plechtige verklaring van de regering, waarin zij uit de in de grondwet van 1889 verankerde godsdienstvrijheid de conclusie trok, dat daardoor de ver binding van de verering van de kei zer met de godenhemel van het Shin- toïsme ipsofacto en automatisch was verbroken. Overigens had de keizer zelf reeds in 1931 doen verklaren, dat hij nog slechts de groet wenste, welke men elders aan de staatshoof den bracht. Daarmede was officieel de kotan (het neerknielen terwijl men met het voorhoofd de aarde aanraak te, zonder ook maar even de keizer aan te zien) vervallen. Dit alles betekende, dat de buigin gen een zuiver burgerlijk, geen gods dienstig karakter hadden gekregen; het ging er nu niet meer om. wat vele Japanners nog geloofden, maar om wat de volle werkelijkheid was: een civiele plechtigheid als heel na tuurlijke demonstratie van louter staatsburgerlijke hoogachting jegens de keizer en diens voorvaderen en jegens hen, die voor keizer en va derland hun leven hadden geofferd. lijks- en andere familieplechtigheden bij te wonen. Deze plechtigheden toch zijn slechts de uitdrukking van be leefdheid en wederzijdse welwillend heid. De huidige veranderde toestand en vooral ook de openbare mening hebben deze plechtigheden haar oor spronkelijk bijgelovig karakter ont nomen". Bovendien werd bepaald, dat de missionarissen aan de plech tigheden mogen en zo wenselijk moe ten deelnemen. De hartelijke betrekkingen, welke aldus tussen de H. Stoel en Japan waren gegroeid, kwamen heel sterk tot uiting na het Internationaal Eucharistisch Congres te Manilla. De Pauselijke Delegaat op dit Congres bracht, alvorens naar Rome terug te keren, een bezoek aan Tokio. De 18e Februari 1937 werd hij door keizer Hirohito ontvangen;; als „vorst van de Katholieke Kerk" ontving hij de Af gezant van de Paus. Daarop bega ven de hoogste vertegenwoordigers van de Katholieke Kerk in Japan zich onder leiding van de Pauselijke Delegaat naar het monument van de grote keizer Meijï en naar de tempel van de gesneuvelde soldaten. Op deze voor het Japanse volk zo dierbare plaatsen brachten de drie kerkvorsten plechtig de hulde door de diepe buiging. Deze daad van de Katholieke Kerk heeft destijds voor ons Westerlingen nauwelijks te me ten indruk gemaakt. Overigens had de Japanse minis ter van Buitenlandse Zaken reeds een plechtige boodschap aan het Eucha ristische Congres gezonden: „In het conflict der ideeën, dat de gees ten verdeelt, weet de wereld een zo omvattende er. diep-ingrüpende leer als de Katholieke te waarderen: want de katholieke leer streeft er naar het menselijk inzicht een vaste regel te geven en de vrede en de eenheid onder de volken te bevorderen". Deze boodschap vond een echo in het antwoord van Pjus XI: „Voor het grote volk in Azië, dat door de H. Franciscus Xaverius zozeer werd hooggeacht, smeken wij de heilige deelneming aan Christus" mystieke gezien als een der meest belovende missielanden van de wereld. Wel voelt men sterk de concurrentie van de (meest Amerikaanse) protestant se secten, terwijl ook het communis me een onmiskenbare bekoring op dit nog op een zeer laag levenspeil verkerende volk uitoefent. Ter gelegenheid van de 28e dies van de Katholieke Economische Hogeschool tc Tilburg heeft de rector-magniflcus prof. H. A. Kaag een rede uitgesproken, waar in hij de leer van Thomas Robert Malthus als uitgangspunt koos voor enige econo mische beschouwingen. Prof. Kaag stelde, dat Malthus menigmaal verkeerd wordt begrepen en derhalve recht heeft op eer herstel. Zeker nu zfln naam volgens spr. door de neo-Malthusianistcn wordt mis bruikt. Malthus aldus spr. was bewogen door het materiële en morele lot van de mens. Vandaar zijn afwijzen juist van methoden als aangeduid door het neo- Malthusianisme of zelfs door het Malthu sianisme De wetten van Malthus gingen uit van een toenemen van de bevolking in een meetkundige die van de voedsel productie in 'n rekenkundige reeks Hij DE STAAT HAD ZIJN CONCLU SIES getrokken, ook de Kerk deed het. Haar bezwaren waren dooi de ontwikkeling van het Japanse volk en de officiële verklaringen opgehe ven; de openbare mening was goed en degelijk voorgelicht. Op deze grondslag baseerde zich het de 26ste Mei 1936 in opdracht van Z.H. Paus Pius XI z.g. uitgevaardigde decreet, dat in de vorm van een instructie werd gepubliceerd en waarin o.m. werd gezegd: „De Bisschoppen kunnen de gelovi gen toestaan de begrafenis-, huwe- Japans kind; welke toekomst Lichaam, af, opdat Zijn Licht, dat elke mens, die in de wereld komt verlicht, Japan werkelijk tot het land van de Rijzende Zon moge maken. Zijn opkomst verlichte, verwarme en bevruchte Azië." De oorlog, waaraan ook Japan heeft deelgenomen, heeft deze zo veel gun stigs voorspellende ontwikkeling een tijd lang onderbroken. Na de capi tulatie echter is z9 al spoedig her vat en momenteel onderhoudt Tokio normale diplomatieke betrekkingen met de H. Stoel, welke een zeer vriendschappelijk karakter dragen. Japan wordt door de missionarissen Maar één grote moeilijkheid, wel de zwaarste belemmering, bleef: het probleem der riten, het ceremonieel jegens de goddelijke keizer en de verering van de vergoddelijkte, voor het vaderland gesneuvelde soldaten. Daardoor moest het missiewerk moei zaam tegen een tweeduizendjarige traditie en verankerde vooroordelen kampen; tot het eindelijk een bond genoot vond in de ontwikkeling in en yan Japan zelf. AAN DEZE OFFICIëLE ERKEN NING is een belangrijke voorge schiedenis verbonden. Lange tijd heeft er een ernstige kloof tussen de Katholieke Kerk en Japan bestaan door het z.g. jienja- probleem, het vraagstuk van de of ficiële staatseredienst: de vergodde lijking van de keizer en van de voor het vaderland gevallen soldaten. Een kwestie, welke de officiële betrekkin gen soms zeer moeilijk maakte, maar vooral voor de Katholieke Japanners zeer onaangename consequenties kon hebben. Zo weigerden de studenten van de Katholieke Universiteit studenten in Japan ontvangen ook tijdens hun studietijd een straf-mili- taire opleiding bij een huldigings plechtigheid in een tempel der ge sneuvelden, waaraan zij onder leiding van een officier moesten deelnemen, de diepe buiging met de niet-Katho- lieken mee te maken. De pers kwam in beweging en het ministerie van oorlog trok daarop al zijn officieren van de Katholieke Hogescholen te rug; het bestaan der Katholieke Uni versiteit in geheel Japan scheen in gevaar. Voor de minister van eredienst was het in t aanleiding te verklaren, dat de diepe buiging niets met een Op de operungsvergadering van de leden van het pact van Bagdad, die op het ogenblik in de Iraakse hoofdstad wordt gehouden, heeft Groot- Brittannië gisteren aangeboden om haar kennis op het terrein van het vreedzame gebruik van de atoomenergie ter beschikking te stellen van zijn verdragspartners, aldus werd gisteravond in betrouwbare kringen te Bagdad vernomen. Britse wetenschapsmensen en technici zullen beschik baar worden gesteld aan die landen, die hun eigen bronnen van kern energie tot ontwikkeling willen brengen. Groot-Brittannië is ook bereid om haar verdragspartners op alle andere terreinen van de technische ontwikkeling terzijde te staan. De Britse minister van buiten landse zaken, de heer Harold MacMillan. verklaarde op de vergadering van giste ren, dat een samenvoegen van de techni sche vaardigheid van het Westen en de olie van het Midden-Oosten slechts zou kunnen leiden tot „wonderen van gezond heid. menselijk welzijn, productiviteit en verrijking van de beschaving". Op de vergadering van gisteren werd ook het vraagstuk aangeroerd of er nog meer leden dan de thans bij het pact aangeslotenen Turkije, Irak. Groot- Brittannië, Pakistan en Iran kunnen toetreden. Naar verluidt is het Britse standpunt in deze, dat het mogelijk zou moeten zijn nieuwe leden toe te laten tot een regionaal economisch plan op grote schaal, met Inbegrip van het tot ontwikkeling brenger) van de kernener gie, een en ander zónder dat deze nieuwe leden dan meteen militaire ver plichtingen op zich zouden behoeven te nemen. Naar verluidt heeft de Iraakse delega tie in de vergadering van gisteren hel „Israëlische gevaar" aangeroerd en hier van gezegd, dat het „de veiligheid en sta biliteit van het Midden-Oosten bedreigt". De drastische instelling van het Shintoisme spreekt zelfs uit de vrouwelijke toneel-rollen. Kardinaal Griffin, aartsbisschop van Westminster, heeft in zijn particuliere kapel het H. Vormsel toegediend aan twee Anglikaanse geestelijken, die ka tholiek geworden zijn. Het zjjn P. J Hepburn—Smith en Hugh Ross—Wil liamson. Mevr. Ross—Williamson ont ving eveneens het H. Vormsel. Ross- Williamson, die reeds een vooraanstaan de positie bij de Britse televisie, heeft, blijft leek. Intussen bericht het K.N.P., dat tal rijke Anglikanen. onder wie vele gees telijken. zich tot katholieke bisschop pen in Engeland hebben gewend met het verzoek in de Katholieke Kerk te worden opgenomen. De meesten wer den echter geweigerd, aldus het K.N.P. Mgr Heenan, bisschop van Leeds, heeft hierover medegedeeld, dat bij talrijke verzoeken om opneming de reden gezochf moet worden in èen persoonlijk onge noegen met de leiding der Anglikaanse Kerk. „De Katholieke Kerk is geen asyl voor teleurgestelde Anglikanen. Eerste vereiste is en blijft geloof", aldus de bisschop. Over de Anglikaanse inter-communie met de Zuid-Indiase kerken, zei mgr Heenan. dat deze erkenning van Kerken met verschillende leerstellingen een geestelijke crisis onder vele gelovigen van de Anglikaanse Kerk heeft veroor zaakt. Katholieken kunnen dat moeilijk begrijpen evenals het feit, dat een Kerk kan zeggen, dat haar leer fout kan zijn aldus de bisschop Mgr Heenan voegde er nog aan toe. dat het coelibaat in de Katholieke Kerk voor vele Anglikaanse priesters een hinderpaal is. Hij verklaarde reeds vele Anglikaanse geestelijken te hebben gesproken, die hem hadden ge zegd: „Wanneer ik geestelijke zou kun nen blijven en het huwelijk geen beletsel zou zijn. dan zou ik morgen katholiek woi^ien". Mgr Heenan besloot zijn mededeling gedaan voor een katholieke mannenor ganisatie te Leeds, met de opmerking: ..De Kerk van Engeland maakt een heel moeilijke tijd door. Weest daarom vrien delijk voor de Anglikanen". Het gevaar voor een staking in het Ruhrgebied is gisteren afgewend, al hoewel nog altijd geen overeenstem ming is bereikt over de hoogte van de aan de staalarbeiders toegezegde loonsverhoging. De tariefcommissie van de vakbond van staalarbeiders heeft desondanks besloten geen sta king uit te roepen, al was zij tot het proclameren van een staking wel ge machtigd door een stemming onder de 250.000 betrokken arbeiders, van wie 87 procent zich bereid verklaarden het werk neer te leggen. Deze ontwikkeling komt niet onver wachts, aangezien de lust tot staken de laatste weken zeer was afgenomen, daar het meningsverschil tussen vak bond en werkgeversorganisaties tot slechts 3 pfennig per uur was vermin derd. De werkgevers hadden een ver hoging der uurlonen met 14 pfennig toegezegd, waartegenover de vakbond 17 pfennig vroeg. Blijkbaar was zelfs in de gelederen der arbeiders de op vatting doorgedrongen, dat hun leiders de boog te strak hadden gespannen en reeds was in een der grootste bedrij ven het besluit genomen niet in sta king te gaan. De Iraakse minister zou verklaard heb ben dat Israël hoofdzakelijk verantwoor delijk is voor de communistische infiltra tie in het Midden-Oosten. Met algemene stemmen werd gisteren besloten, dat de permanente zetel van de defensie-organisatie te Gagdad zal wor den gevestigd. (Van onze correspondent) Tot een geldboete van ƒ1500. subs 3 maanden hechtenis wegens overtreding van de loterijwet. veroordeeld de Haar lemse kantonrechter mr Th. F. Raedt gisteren de koopman J. v. d. M. uit Haarlem. Deze liet bepaalde personen bonnen verkopen tegen 1 per stuk. Tndien men zo'n bon had gekocht, moest men deze zenden aan v. d. M.. die aan de afzender onder rembours een paar nylonkousen stuurde met vier nieuwe bonnen voor in totaal ƒ4. Wanneer de geadresseerde nu kans zag deze bonnen op zijn beurt te verkopen a ƒ1 per stuk dan had hij het paar nylons voor 1 „gewonnen". De ambtenaar van het O.M. mr H. Lagerwaard had 14 dagen geleden ƒ2500 of 3 maanden geëist. In zijn zeer uitvoerige motivering vooi het. vonnis wees de kantonrechter er op dat de koopman uit winstbejag specu leerde op de goklust van het publiea In 3 maanden tijd» waren er met deze ..sneeuwbalactie" 100.000 bonnen ver kocht. De kantonrechter had uitgere kend,, dat er in de 13e ronde al ruim 16 millioen deelnemers zouden moetei zijn. Uiteindelijk zou dus ófwel de markt verzadigd raken ófwel verdachte zou ei mee ophouden en velen daardoor duoe ren. De raadsman van verdachte mr 3. Groen heeft tegen dit vonnis hoger be roep aangetekend. concentreerde zich daarbij gelijk meer klassieken te vee! op de graanproductie en onderschatte de betekenis van nieuwe productie-methoden, grotere verkeers- mogelijkheden en de kwestie van vraag en aanbod t.a.v de productie. In 1953 constateerde Collin Clark nog, dat in de wereld geen sprake is van de gevreesde tegengestelde beweging van bevolking en voedselproductie, en dit zeker niet in de Westerse landen. Dit neemt niet weg, dat bij een groeien de bevolking zich problemen voordoen, waarvan de oplossing een gemeenschappe lijke taak van economie en techniek zal zijn. Het probleem van een afnemende bevolking is echter waarschijnlijk moei lijker op te lossen dan dat van een groeiende. Spr. stelde, dat in de Westerse maat schappij het voedselpakket een geheel andere samenstelling heeft gekregen, waarbij het graan van afnemende beteke nis is, maar bovendien, dat het aandeel van het voedselpakket in de totale in komensbesteding sinds Malthus sterk is gedaald en nog dalende is. Doordat de landbouw industriële methoden ia gaan toepassen, de voortbrenging In toenemende mate onafhankelijk is van de natuurlijke geaardheid van de grond en zich boven dien meer op de industriële producten baseert is het verschil tussen landbouw en Industrie de laatste decennia sterk verminderd. De verwachting, dat de landbouw zoals de klassieken veelal aannamen een steeds groter deel van het nationale Inkomen zou gaan opeisen, wordt door de feiten gelogenstraft. Afgezien van de voedselgrens vindt men in de klassieke en moderne beschouwingen een andere grens voor welvaart en werkgelegenheid, nl. de totale hoeveelheid kapitaal, welke al leen door sparen zou kunnen worden ver meerderd. Spr. bestreed de enge opvattingen om trent kapitaalbegrip en stelde voorts, dat het ruilverkeer en de daaruit voortvloeien de prijsvorming niet zonder meer een doelgerichtheid van de productie op de mens waarborgt. Prof. Kaag behandelde vervolgens de functie van het crediet in de moderne samenleving, waarbij nieuwe mogelijkheden worden geschapen. Hij achtte een essentieel onderscheid aan wezig tussen geld- en credietverkeer. Ook de gift kan tn een moderne maatschappij in de verhouding van individu tot in dividu en van staat tot staat een belang rijk bindingsmiddel zijn. Spr. stelde tenslotte, dat hij zich ln zijn betoog merendeels had beziggehouden met de materiële zijde, maar dat dit stellig niet inhield een onderschatting van de geestelijke waarden. In dit opzicht herin nerde spr. aan de mogelijkheid van een groeiende betekenis en verjonging van de Kerk, welke door het huidige geslacht wordt meegemaakt en mee beleefd. Ook de hogeschool wil in deze opgang haar taak vervullen. Zij weet zich als kleinere gemeenschap gedragen door die grotere gemeenschap, welke de Kerk is. De Staatscourant van gisteren bevat o.m. de opgave van het aantal aangegeven ge vallen van besmettelijke ziekten. Volgens deze opgave zijn over de week van 6 tot en met 12 November o.m. aangegeven 260 gevallen van roodvonk en 27 gevallen van kinderverlamming, n.l. één in de Naord- oostpolder, één in Smallingerland (Fr.) één in Hardenberg. één in Hellendoorn, één in Lopik. twee in de stad Utrecht, één in Amsterdam, één in Haarlem, één in Delft, twee in Dordrecht, zeven in Rotter dam, één in Schiedam, één in Zwijndrecht, één in Hulst, één in Bergen op Zoom, drie in Tilburg en één in Waalwijk. In Brazilië is het opnieuw tot span ningen gekomen, toen de president Café Filho gisteren bekend maakte, dat hij genezen was van de hartaanval die hem veertien dagen geleden trof en zijn werk zaamheden als president zou hervatten. Zoals^ gemeld, is de oppositie tegen Café Filho's terugkeer op de presidentiële stoel, die hU in Januari tóch ai moet rui men voor de president-elect. Kubitschek, bijzonder groot. Ook de huidige macht hebbers in het land, die Filho's waarne mer Lnz reeds hebben heengezonden, zijn ernstig tegen zfjn terugkeer gekant. Toen Café Filho zijn plannen gisteren bekend maakte, kwam het leger dan ook onmid dellijk in actie Het bezette verschillen de steunpunten in Rio de Janeiro en vatte met pantserwagens en tanks post bij alle regeringsgebouwen en het presidentiële paleis. De kamer van afgevaardigden zou in middels een aanklacht tegen Café Filho hebben opgesteld en tevens een verkla ring dat de president niet in staat zou zijn zijn werkzaamheden voort te zetten. De president en de hem behandelende doktoren werd huisarrest opgelegd He denmorgen verluidde het, dat Café Filho reeds zijn ontslag bij het parlement zou hebben ingediend. In verschillende staten is de alarm toestand afgekondigd, terwijl de telefoon verbindingen met het buitenland zijn af gesneden. m?e kame'' van afgevaardigden nam met 197 tegen 94 stemmen een resolutie aan waarin wordt verklaard, dat Café „ver hinderd" is zijn functie van president uit te oefenen. De senaat moet de resolutie thans nog goedkeuren. (Van onze Haagse redactie). Zowel het Commissariaat voor de Emi gratie als de Kath. Centrale Emigratie stichting achten de emigratie van niet- agrariërs naar Brazilië volkomen verant woord. De katholieke stichting meent evenwel, dat de Nederlandse „opvang- organisatie" speciaal ten aanzien van Indische Nederlanders wel enige ver betering behoeft. Dit werd ons desge vraagd verklaard naar aanleiding van een persconferentie, waarop de Haagse mevr. W. van 't Rood-Gerth van Wijk en de Indische drukker A. F. Clasener beweer den, dat emigratie van Europeanen en Indische Nederlanders naar Brazilië on verantwoord is. Mevrouw Van 't Rood. die wegens familiebezoek enige tijd in Brazilië heeft vertoefd, heeft verleden week op een ver gadering van Indische Nederlanders en gisterochtend op een persconferentie ge zegd. dat Europeanen tengevolge van het lage, nog steeds dalende levenspeil, zich over het algemeen in Brazilië geen rede lijk bestaan kunnen verwerven. Ondanks het feit. dat de overgrote meerderheid van hen verpaupert, zou haar suggestie om aan hst Nederlandse emigratie-apparaat in Brazilië een sociale afdeling te ver binden, zijn afgewezen. Een woordvoerder van de Katholieke Centrale Emigratiestichting noemde ons deze schildering van de Braziliaanse toe standen echter ronduit geheel en al onjuist. Èen zegsman van het Commissariaat voor de Emigratie zeide ons nog. dat noch mevrouw Van 't Rood noch de heer Clase ner ooit officieel een klacht hebben inge diend, Wel heeft mevrouw Van 't Rood indertijd een ontwerp voor een sociale lagedLnd waarbij zij zich zelf aanbood als sociaal werkster Een onder zoek via de normale ambtelijke weg leidde echter tot de conclusie, dat er geen behoefte bestond aan een sociale afdeling. Volgens het commissariaat zijn er wel degelijk mogelijkheden voor vakbekwame Indische Nederlanders in Brazilië. Legio zijn de gevallen van Nederlandse emigran ten, die het in korte tijd gebracht hebben tot zeer behoorlijke inkomens. Van de circa 1000 Nederlanders, die sinds 1953 naar Brazilië zijn geëmigreerd, zijn er slechts 20 30 teruggekomen. Tussen de Sociale Raad te Djakarta en de Neder landse ambtenaren in Brazilië wordt een zeer nauw contact onderhouden. President Eisenhower heeft zich gis teren van de boerderij in Gettysburg, waar hij na zijn ziekte zijn intrek heeft genomen, naar zijn in het plaatselijke postkantoor ingerichte bureau begeven om er twee uur te werken, alvorens naar „Camp David" te vertrekken voor een bijeenkomst van de Nationale Vei ligheidsraad. De leden van de raad werden met helicopters van Washing ton naar het kamp gevlogen. Intussen vindt heden in het kamp een bijeenkomst plaats tussen de leden van het kabinet en de president. Deze politieke bijeenkomsten zijn de eerste sedert de hartaanval van de president op 24 September jl.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 7