BEVOLKING en KARAKTER der nieuwe bisdommen Sovjetplan voor verovering van het Afrikaanse continent ^it§ w Weg Rotterdam-Den Haag wordt steeds onveiliger Fiscus overschat draagkracht van de vrijgezel Europese sociale wetgeving Lans gebroken voor sociale ivet geving in heel Europa Helft der katholieken van diocees Rotterdam woont in Maas- en Hofstad „Friendship" vloog 34 minuten Vrij veel bewolking Nederlands drukste weg blijkt totaal verouderd te zijn BEREIDEN BERBERS NIEUWE OPSTAND VOOR? Speciaal onderzoek naar verkorting arbeidsduur TREINBOTSING BIJ HEERLEN Vrijdag 25 November 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Installatie ingr dr J. B. Alfrink Canadeesjes vieren Kerstmis in Nederland Spoedige beslissing over stempelen van eieren Infiltratie via hulpverlening Veel fruit naar Oost-Duitsland Dronken wegpiraat veroordeeld Het plan van een semi narie te Leidsehendam Spanning in het Rif-gebergte Oorlogssalaris oud- Indische ambtenaren diepgaand onderzoek wenselijk Zes en twintig gewonden WEERBERICHT Het bisdom der steden Typisch diasporabisdom - - De weerverwachting van h?t K.N.M.I., geldig van vanavond lot margenavond, luidt: Overdrijvende wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog weer. Aanvankelijk weinig wind, later overwegend matige Zuidwestelijke wind. Iets hogere temperaturen, maar vannacht plaatselijk lichte! vorst en hier en daar mist. Zaterdag 26 November: Zor op 8.19, onder 16.39. Maan op 14.30, onder 4.03 uur. NIEUWLSCHIEDAMSCHE COÜRANT De oprichting van de twee bisdommen Rotterdam en Groningen, waar van thans de pauselijke bulle verschenen is, heeft in het totale beeld der Nederlandse Kerkprovincie een belangrijke wijziging gebracht. Het bisdom Den Bosch is door de splitsing van het bisdom Haarlem thans het grootste bisdom geworden, terwijl het nieuwe bisdom Groningen verreweg het kleinst is, zoals uit het hierna volgende overzicht van het totale beeld der Nederlandse Kerkprovincie na de oprichting der nieuwe bisdommen duidelijk blijkt: 1 Bisdom Utrecht Haarlem Botterdam pen Bosch Breda Boerrnond Gr°ningen Totaal 2 R.K. Provincie (Overijssel Totale bevolking op 1 Jan. 1954 Percentage katholieken 680.000 (Gelderland (Utrecht 2.467.843 27 570.000 Noord-Holland 1.929.620 21 625.000 Zuid-Holland 2.506.576 25 1.035.000 N.-Brabant (gedeeltelijk) 1.332.033 89 390.000 (75.000) 775.000 90.000 4.165.000 (N.-Brabant (Zeeland Limburg (Friesland (Groningen (Drente (N.-O.-Polder (ged.) (274.244) 785.732 1.229.113 10.550.737 98% 71/3 40 1 de aantallen katholieken moet wor den opgemer^t (jn kolom 2), dat als uit gangspunt voor deze berekening is ge- °0!?eh het aantal katholieken bij de vo:ksteiiing van 1947^ vermeerderd met 12 Pet. Op gron<j van de algemene groei der katholieke bevolking mag dit percen- t8®® der toeneming als juist worden be- gcnouwd_ j/[en vergete echter niet. dat uohVfer der katholieken daardoor een gcn ttipg blijft en dus niet geheel exact 1111 J?® cijfers der totale bevolking van iaiT -S' op 1 Januari 1954 mag ver geleken Wo«3en. bisdom Rotterdam kan kortweg w'o en gekarakteriseerd als het bisdom der steden, waarin het probleem der pioaerne urbanisatie overheerst. Het mag piisschien a]s een accentuering van de za®k en de dringendheid van de Sr t "Stads-zielzorg worden beschouwd, d®. de Paus juist Rotterdam als de ie van het nieuwe bisdom heeft aan gewezen. Jj^joers van de drie grote steden (boven 5I7.UOO inwoners) die Nederland bezit, had W>_ nu toe geen enkele een bisschopszetel helft van de bevolking en van de nainolieke bevolking van het nieuwe bis dom Rotterdam woont in de beide steden potterdam en Den Haag. Totale bevolking R.K- bevolking 1 Jan. 1954 (12 pet meer dan 1947) 704.646 151 235 590.755 170.571 Botterdam pen Haag Totaal 1.295.391 321.806 Pe gehele provincie en het gehele bis dom tellen resp.: Total bevolking 2.506.576 Katholieke bevolking 625.000 Hieruit blijkt, dat de helft in de twee grote steden woont. Het bisdom Rotterdam telt bovendien 4 steden met meer dan 50.000 inwoners: Delft, Dordrecht, Leiden en Schiedam en daarnaast 6 met meer dan 20.000: Alphen Over datum van plechtigheid nog niets beslist (Van onze Utrechtse redacteur) "h» tegenstelling tof andersluidende be richten kunnen wy uit bevoegde bron meeuplcn, dat omtrent de datum van de inbezltneming van de Aartsbisschoppe- \cl door m&r dr J- B- Alfrink, nog 111 pt-s ekend is. Een beslissing hierom trent moet nog worden genomen. Gistermiddag heeft de Fokker F 27 „Friendship"! ket eerste na-oorlogsc ver keersvliegtuig van Nederlands ontwerp, op de luchthaven Schiphol met succes haar eerste vlucht gemaakt. Nadat het in de afgelopen week een serie inleidende taxiproeven had gedaan, trok chef-invlie- ger H V. B. Burgerhout de ..Friendship" om circa 14.45 uur van de startbaan. Het toestel is 34 minuten lu de lucht geweest. Gouda, Rijswijk, Vlaardingen, Voorburg en Wassenaar Tengevolge van dit sterk geürbaniseer de karakter van het bisdom Rotterdam mag men gerust zeggen, dat van alle katholieken van dit nieuwe bisdom in de stedelijke gebieden leeft. Daarnaast omvat het bisdom Rotterdam een sterk uitgesproken diasporagebied, nl. de Zuid-Hollandse eilanden, de Krimpe- ner Waard en de Alblasserwaard met grote parochies en een gering aantal verspreid wonende katholieken. De parochie Alblasserdam om een voor beeld te geven heeft een dwars-door- snede van 17 km en omvat 13 burgerlijke gemeenten. Het bisdom Groningen staat, wat zijn algemene karakter betreft diametraal tegenover dat van Rotterdam. In de eerste plaats is het wat oppervlakte betreft meer dan 3 keer zo groot als dat van Rotter dam <8103 krr.2 tegenover 2812 km2) De bevolkingsdichtheid van dit bisdom is bijna 6 keer zo klein als die van Rotter dam (155 per km2 tegen 891 per km2). Van de totale bevolking maken de katholieken hier slechts 71/3 pet uit en het gehele bisdom telt slechts één stad van meer Zonder schokken of stoten glijdt in de omgeving van Preston,de nieuwe Engel se electrische locomotief, „Deltic", over de rails, bij haar eerste proefrit. Deze machtige locomotief, die in Preston is gebouwd, is bedoeld om passagiers en vracht mpt een snelheid van 90 mijl te verplaatsen, ofschoon de machine tot veel grotereprestaties in staat is. De machines v.an de„Deltic" kunnen 3300 paardckrachten ontwikkelen en de hele locomotief weegt ruim 106 ton. dan 100.000 inwoners (Groningen 140.456 op 1 Jan. 1954) en twee van meer dan 50.000 inwoners (Leeuwarden 80.928. en Emmen 61.199 op 1 Jan. 1954). Daar komt nog bij de Noord-Oost-Pol der die ook tot het bisdom Groningen zal behoren en waarin in 1947 slechts 451 katholieken op totaal 2023 inwoners leef den. Gezien het feit, dat het totaal aantal inwoners op 1 Januari 1954 tot bijna 16 000 was gestegen, mag echter worden aange nomen, dat het aantal katholieken er sterk zal zijn toegenomen. Er zijn dan ook 5 parochies geprojecteerd, waarvan er 4 bouw-parochies zijn. Uit dc hier vermelde gegevens blijkt, dat het bisdom Groningen een karakteris tiek diasporabisdom is, waarin aan de hier levende katholieken speciale zorg en aandacht kan worden geschonken. Deze accentuering van de diaspora door de op richting van een apart bisdom past in het kader van de grote kerkelijke belang stelling voor de Noord-Europcse diaspora waarin de laatste drie jaren een aan merkelijk aantal bisdommen werd opge richt (vgl. de ontwikkeling in Noorwegen Zweden en Finland). Het mag van groot belang worden ge acht, dat de aandacht van de Kerk mede door de oprichting van deze bisdommen wordt gevestigd op de gebieden in Noord- Europa. waar de Reformatie het katholiek geloof practisch heeft teniet gedaan en waar de weinige overgebleven of ge ïmmigreerde katholieken de verbonden heid met de levende Kerk lange tijd node hebben moeten missen. Ook in Nederland is dit hoewel in mindere mate het geval en daarom lijkt de op richting van een speciaal Noord-Neder lands bisdom in dit opzicht een gelukkige gedachte. De eerste bisschop van Groningen (dit bisdom was in 1559 reeds eenmaal opge richt) was de Franciscaan Johannes Knijff die in 1568 tot bisschop werd ge wijd doch reeds in 1572 zonder opvolgina stierf. fe Dozijnen Canadese kinderen zullen hun Kerstcadeautjes de volgende maand in Nederland ontvangen, volle 19 dagen vóór hun vriendjes in Canada. Deze fortuinlijke kinderen zullen met hun ouders teruggaan op een speciale Kerst-reis naar het land van hun voor ouders en op tijd voor de Sint Nicoiaas- avond aankomen. Zij reizen met de „Maasdam" der Hol- land-Amerika Lijn naar Rotterdam. De „Maasdam" vertrekt op 23 November uit New York en op 25 November van Hali fax, N.S. Gedurende de zeeries is er een speciale St Nicolaas viering voor de kinderen. De Goede Sint komt aan boord met zijn knecht Zwarte Piet, een Moor uit Spanje en de kinderen zullen snoepgoed vinden, dat op geheimzinnige wijze in hun klaar gezette schoen is terechtgekomen. De deelnemers aan deze Kerstreis al met al 400 personen zullen na Nieuwjaar naar Canada terugkeren. Op de te Eindhoven gehouden algemene vergadering van de Coöperatieve Roer- mondse Eiermijn, die geheel Limburg en een groot gedeelte van Noord-Brabant be strijkt, heeft de voorzitter, de heer M Dings verklaard, dat de C.R.E. deze week vermoedelijk het hoogste bedrag per week over dit jaar en ook sinds haar bestaan aan de leden zal uitkeren, n.l. 1% millioen gulden. Voorts hield hij een pleidooi voor afschaffing van de stempeling van eieren, wijl bij de consument de mening heeft post gevat, dat een gestempeld ei niet vers is en een ongestempeld ei wel. Ir Tukker, hoofd van het Bedrijfschap voor pluimvee en eieren, verklaarde dienaangaande, dar er in deze wel spoedig een beslissing zal worden genomen. Voorts heeft de heer Dings betoogd, dat er dringend behoefte is aan de oprichting van een leerstoel in pluimveehouderij te Wageningen. Hij wenste voorts het aantal proefboerderijen in het land gebracht te zien op zeven. Ook een middelbare school ergens in het land zou geen luxe zijn en uitbreiding van het pluimvee-onderwijs aan de plattelandshuishoudscholen en de landbouwhulshoudscholen achtte hij wel zeer verantwoord. Het Amerikaanse tijdschrift „News week" heeft een artikel gepubliceerd over wat het noemt „het werkelijke plan" voor de verovering van het Afrikaanse vasteland door de Sovjet- Unie. Volgens het tijdschrift is het plan verkregen door toedoen van een kortelings overgelopen agent van een communistische geheime dienst. De naam van de agent wordt echter niet genoemd. Volgens het artikel zou het Kremlin besloten hebben om voorrang te ge ven aan infiltratie in Afrika, inscha keling van alle communistische en dergelijke organisaties bij nationalis- tische bewegingen in Afrika en het geven van steun aan alle vormen van revolutionnaire gewelddadigheid en godsdienstige dweepzucht. Het tijdschrift weet voorts te mel den, dat de Russen van plan zijn „een groot nieuw spoorwegnet in Egypte" aan te leggen, waarvoor honderden technici naar dat land moeten worden gezonden. Verder werd gesproken van groot scheepse aanbiedingen voor economi- ®c', hylp en samenwerking aan Ethiopië en Libye. De Russen zouden vervolgens pogingen in het werk wil len stellen om de sociale onrust in Belgisch Congo aan te wakkeren en de medicijnmannen te winnen voor de zaak van het communisme", aldus „Newsweek". Ook zouden de tegen standers van premier Strijdom's apart heidspolitiek in Zuid-Afrika worden gesteund. Door krachtige luchtdrukstijgingen bo ven Europa zijn de luchtdrukverschillen bij ons kleiner geworden en is de wind vooral langs de kust sterk afgenomen. In tussen vloeide koude en droge arctische lucht over Scandinavië naar onze omge ving uit, waarin de minimumtemperatu ren vannacht in het binnenland varieer den tussen 0 en min 4 graden. Bij Noor wegen is een depressie verschenen, die over de Noorse bergen zal trekken. Bij IJsland komt een andere depressie tot ont wikkeling, die nog belangrijk in betekenis toeneemt. Het hogedrukgebigd boven de Oceaan heeft de tendens zich naar Zuid- Europa te verplaatsen. F en ander heeft tot gevolg, dat de koude lucht weer wordt verdreven en dat. er morgen vrij veel be wolking binnendrijft, waaruit wat neer slag kan vallen. De wind draait naar Wes telijke richtingen en neemt in kracht toe. Op een voetbalveld in Amsterdam heb ben Gees de Lange en Willy Vervoort Donderdagmiddag de voetbaldegens gekruist. Wij tonen hier twee beelden uit de ongemeen spannende strijd: Boven een aanval op het doel van Wïïly Ver voort; doelman Guus Jansen slaagde er er echter door beheerst uitvallen in, de bal te bemachtigen. Onder: De toss: Links Cees de Lange zonder koe) en rechts Willy Vervoort (zonder tante). Oost-Duitsland is de laatste weken een zeer belangrijke afnemer voor de Neder landse appels. Elke dag opnieuw worden belangrijke kwanta fruit naar dit land verladen. Deze handel geschiedt meestal op compensatietransacties In de periode van 31 October tot 5 November gingen er 1726 ton appels naar dit land en in de periode 6—12 November werden er 1580 ton appels uit ons land naar Oost-Duits land geëxporteerd. Hoofdzakelijk zijn dit de kleinere maten. Uit Zeeland werden voornamelijk goudreinette, huishoud- kwaliteit. naar dit land verladen. De totale appelexport in de periode 612 November bedroeg 2770 ton. Dit kwantum ging naar de volgende landen: West-Duitsland 919 ton, Engeland 94 ton, België en Luxemburg 131 ton. West- Indië 6 ton en Oost-Duitsland 1580 ton. De landbouwerszoon K. uit Diepenveen is door de politierechter te Zutphen, con form de eis van de officier van Justitie, veroordeeld tot een gevangenisstraf voor de tijd van een maand, omdat hij onder invloed van sterke drank een auto heeft bestuurd. Bovendien werd hem de be voegdheid tot het besturen van motor rijtuigen ontzegd voor de tijd van twee jaar. K. was in Bathmen naar de kermis ge weest en had daar nogal wat gedronken Eerst reed hij midden tussen een groep wielrijders door, die angstig uit elkaar stoof en waarvan velen zich nog maar op het nippertje in veiligheid wisten te stel len. Daarna botste K. tegen een boom, om tenslotte in de sloot te belanden. Mede naar aanleiding van enkele re cente uiterst gecompliceerde botsingen, waarbij een- eeer groot aantal auto's be trokken was,'hééft'de A.N.W.B. zich tot de minister van Verkeer en Waterstaat gewend en er met de meeste klem op aangedrongen, dat het tempo van de re constructie van de zeer gevaarlijke weg Den Haag—Rotterdam tot het uiterst be reikbare zal worden versneld. Deze weg, destijds aangelegd als eerste speciale autoweg, is thans met ca 21.000 voertuigen per dag de drukste van ons land en heeft ook de grootste verkeers- toeneming, van'1954 op 1955 zelfs 20 pet De A.N.W.B. acht deze verbinding, die slechts over een korte afstand als auto snelweg met gescheiden rijbanen is uit gevoerd en overigens zelfs onvoldoende (Van onze redacteur) Naar wij vernemen zijn de plannen voor de oprichting van een nieuw semi narie in Leidsehendam, hoewel niel op geschort, enigszins vertraagd. Deze ver traging vloeit, zoals te begrijpen is, voort uit de nieuwe situatie die onstaan is, na dat besloten was tot splitsing van het Bisdom Haarlem door het creëren van een nieuw Bisdom Rotterdam. Men acht het juister met het afwikkelen van deze zaak verder te gaan, wanneer de nieuw te be noemen bisschop van Rotterdam daarin gekend zal kunnen worden. De toestand in het Rifgebergte, het grensgebied tussen Frans- en Spaans Marokko, dat van ouds bekend staut om zijn opstandige bevolking, blijft zeer gespannen Op de toppen der heuvels, waar de uit het dorp Taboeda stammende Berbers een goed heenko men zochten, nadat zij Maandag jl. een Franse bestuursambtenaar hadden ver moord, branden nog altijd de vuren, waarmede zij naburige stammen tot de oorlog oproepen. Franse officieren, die de taal der Berbers machtig zijn, stel len alles in het werk om zeven dui zend andere leden van de stam te overreden hun opstandige broeders niet te volgen Meer naar het Zuiden Haags gerechtshof stelt uit spraak uit Het arrest van. het Haagse gerechtshof in de zaak van de voormalige Nederlands- Indische ambtenaren contra de staat der Nederlanden, dat was bepaald op gisteren, is aangehouden tot 8 December. In deze zaak eisen de bedoelde voorma lige ambtenaren uitbetaling van hun sala rissen over de periode van de Japanse bezetting. De pleidooien tn deze zaak wer den op 29 September j.l. gehouden. In Economisch Statistische Berichten van deze week becijfert drs J. P. de Hei) in een beschouwing over de draagkracht van de vrySeze'. dat de orde van grootte, waarin het leven voor de vrijgezel goed koper is dan voor de gehuwde zonder kin- deren, jj, de U.B.S.-categorie „geschoolde handarbeiders" 10<8 pet bedraagt en hij de ''"ffr® employe's ">1 pet. Hiertegenover sten h(j het verschil tn belastingdruk tus sen ongehuwden en gehuwden zonder kin deren. Bit verschil bedraagt volgens het oorspronkelijk voorstel belastingherziening 1955 205 pct bjj een jaarinkomen van f 2400. 103 Pet bij 3600, 85 pet bij 4800, 76 pct Goo°, "O pet bij 7200, 66 pct by 840°. 63 pct bü f 9600, 60 pct bij 10.800. 53 P®t bij 14.400 en 40 pct bij 25.000. Het verschil in belastingdruk op het in komen van een ongehuwde en dat van een gehuwde zonder kinderen is van een totaal andere orde van grootte dan het procen tueel verschil in de noodzakelijke kosten v3'1 levensonderhoud. Hieruit meent de schrijver tc mogen concluderen, dat het in vele kringen le vende gevoel, dat dc fiscus de draagkracht van dc vrijgezel schromelijk overschat, is gerechtvaardigd. Hij waarschuwt echter tegen het toe kennen van mathematische exactheid aan het door hem opgestelde „vrijgezellenbud- get". Daarvoor is het ter beschikking zijn de statistisch materiaal te gering. De vergelijking moet opgevat worden als een indicatie omtrent de orde van grootte, waaromtrent het. verschil in draagkracht tussen de ongehuwde en de gehuwde zon der kinderen zjch beweegt. Deze indicatie doet echter zo'n gering verschil vermoe den, een verschil dat in geen enkele rede lijke verhouding staat tot het verschil in belastingdruk, dat hieruit blijkt, dat het dringend gewenst is dat de regering op korte termijn gevolg geeft aan de uitno diging van de volksvertegenwoordiging om de juistheid van de verhouding tussen de tariefgroepen I en II van de loon- en inkomstenbelasting aan een diepgaand onderzoek te onderwerpen. Dc vraag of sociale problemen betref fende de kolen, en staalindustrieën van landen der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal bij voorkeur op nationaal dan wel op supranationaal niveau moe ten worden opgelost heeft Donderdag in het middelpunt der discussies van het par lement der gemeenschap gestaan. De bespreking van het onderwerp vloei de voort uit de behandeling van twee rapporten o\ter uitbreiding of vollediger uitoefening van de bevoegdheden der ge meenschap op het gebied van kolen en staal, waarbij de sociale aspecten in de eerste plaats onder de loupe waren ge nomen. Het Duitse lid G. Kreijssig, die het eer ste rapport had opgesteld, verklaarde, dat het „zeer wenselijk" zou zijn, dat aan de gemeenschap de mogelijkheid wordt ge geven, een „Europese sociale wetgeving" te bevorderen, waarbij o.m. de arbeidstijd vacantieregelingen en sociale verzekerin gen op uniforme wijze zouden kunnen worden geregeld. De auteur van het twee. de rapport, dat in het bijzonder de juri dische aspecten van 't vraagstuk belicht, de Duitser Von Merkatz, betoogde, dat het verdrag van de gemeenschap in zijn tegenwoordige vorm voldoende gelegen heid biedt om tal van sociale kwesties inderdaad op supra-nationaal niveau te regelen. Deze opinie werd ook naar voren ge bracht door de Belgische minister van sociale zaken, Jean Reij, die, na een uit eenzetting van het verloop van het Bel gische conflict over de arbeidstijd te heb ben gegeven, het gemeenschappelijke par lement verzocht de kwesties van arbeids tijd in de kolen- en staalsectoren zelf in studie te nemen, ongeacht het feit, dat ook de Hoge Autoriteit haar bestu deert. Resolutie M.b.t. dc arbeidstijd heeft het parle ment in de middagzitting van Donderdag met op een onthouding na algemene stemmen een resolutie aangenomen, waar in de Hoge Autoriteit wordt verzocht een onderzoek in tc stellen naar de mogelijk heden en consequenties van verkorting van de arbeidsduur in alle industrieën, die onder de competentie van de gemeen schap vallen. Zij zal daarbij rekening moeten houden met dc bijzondere omstan digheden in elk land. In de resolutie welke werd ingediend door het Belgische lid Bertrand, de Ne derlandse leden Nederhorst en mej. Klom- pe, de Fransman Vendroux en de Itali aan Perrier, wordt vastgesteld, dat er zich binnen diverse arbeidsorganisaties in de verschillende landen een beweging ontwikkelt die naar een beperking van de arbeidstijd streeft en dat de gemeenschap pelijke vergadering in beginsel de ge grondheid van dit streven erkent. Even eens erkent zij, dat de sociale vraag stukken slechts kunnep worden opgelost door rekening te houden met dc econo mische sociale vraagstukken. Zij spreekt voorts haar voldoening uit over het ini tiatief dat de Hoge. Autoriteit, met in stemming van de ministerraad, heeft ge nomen om een bijzonder onderzoek in te stellen naar de arbeidsduur in de ijzer en staalindustrie. Daarbij spreekt zij thans echter de wens uit, dat dit onderzoek niet be perkt zal blijven tot deze industrieën, doch dat het, in het kader van een ge leidelijke harmonisatie van de figeren- de regelingen, en rekening houdende met de bijzondere omstandigheden in elk land tevens betrekking z'ai hebben op de verkorting van de arbeidsduur in'missie°in të diénen' alle industrieën die onder de competen tie van de gemeenschap vallen. Tenslotte wordt in de resolutie aan de commissies voor sociale zaken, voor de gemeenschappelijke markt en voor de productie-ontwikkeling opgedragen het vraagstuk van de harmonisatie der arbeidsvoorwaarden aan een onderzoek te onderwerpen. Europese Stichting van de Arbeid Het Nederlandse lid G. M. Nederhorst bracht namens de commissie voor sociale zaken een advies uit over de instelling van wat men zou kunnen noemen een „Europese stichting van de Arbeid", n.l. een paritaire commissie van werk gevers- en werknemersvertegenwoordi gers, welke zich zou moeten bezighou den met sociale kwesties, die beter niet geïsoleerd in zuiver nationaal verband konden worden behandeld. Als voorbeel den van zulke kwesties noemde hij het vraagstuk vau grotere harmonisatie der lonen en dat van de arbeidstijd. De Europese paritaire commissie zou volgens het advies geen arbitraire be voegdheden krijgen, maar niettemin meen de de heer Nederhorst, dat haar uitspra ken van goede invloed zouden kunnen zijn in de landen van de gemeenschap. De gedachte om twee paritaire commissies in te stellen, n.l. een voor kolen en een voor staal, heeft men laten vallen; het advies geeft de voorkeur aan een enkele Europese paritaire commissie, echter met dien verstande, dat haar leden zullen wor den benoemd door de centrale Organisa ties van werkgevers en werknemers en dus niet door de beroepsorganisaties op het gebied van kolen staal. Op deze wijze zal het belang van de gemeenschap in haar geheel beter kunnen worden ge diend. aldus de heer Nederhorst. Op de vergadering van het gemeen schappelijke parlement in Mei 1956 hoopt de sociale commissie een meer gedetail leerd uitgewerkt voorste] in zake de in stelling van een Europese paritaire com- rijbaanbreedte heeft om een verdeling in vier rijstroken verkeerstechnisch te kun nen rechtvaardigen, reeds jaren ongeschikt voor dit zeer intensieve en nog steeds sterk toenemende verkeer. Dat deze situa tie, gezien het huidige tempo der werk zaamheden. nog jaren zal duren waar bij de zekerheid bestaat dat zij van dag tot dag zal verergeren vervult adressant met grote zorg. Het kan niet uitblijven, zo meent hij, dat in de naaste toekomst de onveiligheid hier nog in ernstige mate zal toenemen. Het is dan ook duidelijk, dat de uitvoe ring van de verbeteringswerkzaamheden waarbij de gehele weg gescheiden rij banen zal krijgen met aan elke zijde drie rijkstroken met de meest dringende spoed zal dienen te geschieden. Overigens zal, mede met het oog op deze werkzaamheden, waardoor de gevaarsfac tor ongetwijfeld zal worden verhoogd, het aanbrengen van een goede voorlopige ver lichting langs de weg ernstig overwogen moeten worden. hebben 800 man bereden troepen van de stam der Fichtali's de zijde der opstandelingen gekozen en zijn de heuvels ingetrokken. De Franse versterkingen, die in het begin van de week naar het betrokken gebied werden gezonden, zijn tot nu toe niet in actie behoeven te komen, zo heeft het Franse opperbevel mede gedeeld. Intussen gaat sultan Sidi Mohammed ben Joessef voort met het consulteren van vertegenwoordigers van de twee voornaamste Marokkaanse nationalis tische partijen, de Istiqlal en de De mocratische onafhankelijkheidspartij, over het vormen van een representa tieve regering, en de premier, die haar zou moeten leiden. Het officiële blad van de Istiqlal heeft gisteren in dit verband een artikel gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat „deze re gering het volk wezenlijk moet ver tegenwoordigen, hetgeen inhoudt, dat slechts vertegenwoordigers van de twee voornaamste nationalistische partijen er zitting in kunnen hebben. De kleine partijen, de plaatselijke lei ders en de pro-Franse traditionalisten vertegenwoordigen niemand anders dan zichzelf en horen dus niet in een representatieve regering thuis", aldus j ZV binnenkort met een lach om de mond e a in de grootste kou hun dienst doen. Op de „Place de la Republique" te Dijon in Frankrijk profiteert een politie-agent van een nieuw experiment, een gasfles voedt een verwarmingselement, dat op effectieve wijze de heersende koude be strijdt. Misschien zal deze proefneming een nieuwe verbetering betekenen voor de „heersers" in het verkeer en zullen Vanmorgen zyn by Heerlen twee per sonentreinen met elkaar In botsing ge komen. Zes en twintig reizigers werden daarbij min of meer ernstig gewond. Zij werden allen opgenomen In het St Jo- sephziekenhuis van Heerlen. Geen van hen verkeert in levensgevaar. Het ongeluk gebeurde omstreeks tier voor negen op ongeveer driehonderd meter van het station. De electrische snel trein. die om 8.29 uit Maastricht was vertrokken en de eveneens electrische stoptrein, die om 8.54 uur uit Heerlen naar Maastricht was vertrokken, reden daar op elkaar. De sneltrein bestond uit één treinstel en de stoptrein uit twee De neuzen van beide treinen drongen door de kracht van de botsing in elkaar De bestuurder van een der treinen werd gewond: de andere kwam er evenwel goed van af. Door de ravage werd de lijn naar Voerendaal versperd, Men hoopte echter deze lijn, waarop bussen werden inge schakeld. in de loop van de middag wee> vrij te hebben. Ongevallenploegen van de N.S., waren onmiddellijk na het ongeluk naar de plaats van de botsing vertrokken. Het verkeer tussen Sittard en Heerlen kon echter normaal doorgang vinden. Hoe de twee treinen op hetzelfde spoor terecht zijn kunnen komen, is nog niet komen vast te staan, zo vernamen wij van de zijde van de N.S. Na het ongeval snelden ook direct brandweer en E.H.B.O. toe om eerste hulp te verlenen. En korte tijd later re den ziekenauto't af en aan om de 26 ge wonden naar het St Josephziekenhuis te vervoeren. Twee van hen hebben na be handeling het ziekenhuis weer kunnen verlaten. De anderen zijn opgenomen. De meesten hebben hoofdwonden opge lopen. Allen komen uit Maastricht, Heer len en Valkenburg en omgeving.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1