De Lichtfeesten van Brussel Van Humperdinck tot Tiggers Een mozaïek der Nederlandse samenleving Huiswerk op school voor „lv-leerlingen BEN MALTHA Scherpe critiek in Lagerhuis De Nederlandse Opera recipiëert Boeiende synthese van profKeuning Ziekenfondsraad gaat accoord met honoreringsregeling huisartsen Kerstmis in het Kremlin 9 op het scherm van de ITV DRAADLOOS CONTACT GEEN KOUDE HANDEN MEER! Cro££}e'& avonturen Sprookjesatmosfeer in de Belgische hoofdstad Attracties op Tilburgse Kunstklottermarkt KUK 'NS WAT IK VERSIERD HEB! cmBBvr. Prof. Van der Meer's Catechismus' PROTESTANTEN VAN WILLEMSTAD (N.B.) PROTESTEREN TEGEN PROCESSIE Prof. Lemaire hoog leraar te Leiden VRIJDAG 25 NOVEMBER 1955 fagina b KING'S Eden's compromis-plan voor Midden Oosten Koersverandering Uitsluitend Nederlanders Nieuwe druk verschenen Burgemeester stelt geloofs genoten in het ongelijk KURT JOOSS' FOLKWANG- SCHULE NAAR A'DAM Honorarium van apothekers CéZANNE TIJDENS HOLLAND FESTIVAL BELGISCHE UITVOER GESTEGEN De kerk van O. L. Vrouw van Zavel tijdens de lichtfeesten. De Britse premier, Sir Anthony Eden, heeft gisteren voor het Lager huis te verstaan gegeven, dat er op het ogenblik geheime onderhandelin gen gaande zijn over de situatie in het Midden-Oosten en dat Groot-Brittan- nië hierin een rol speelt. Tijdens de zitting van gistermiddag drongen de leiders van de oppositie er met kracht op aan, dat binnenkort een debat over dit onderwerp zal worden gehouden De premier gaf te kennen, dat hij de mogelijkheid niet uitsloot, dat zulk een debat binnen de komende veertien dagen kan worden gehouden Sir Anthony Eden kreeg ook een aantal vragen te beantwoorden naar aanleiding van de redevoering, die hij op 9 November gehouden heeft en waarin hij zijn bemiddeling aanbood om tot een oplossing van het Arabisch- Israëlische conflict te komen tn ant woord op deze vragen verklaarde Eden, dat alleen dan een regeling kan gevonden worden, indien beide par tijen afzien van dreigementen met ge weld en een poging doen om met ei kaar te praten „Juist omdat deze landen niet bereid zijn om een direct gesprek met elkaar aan te knopen is de enige uitkomst, dat andere landen dit voor hen doen. Ofschoon ik niet zou willen zeggen, dat onze Amerikaanse vrienden ge bonden zijn door ieder woord, dat ik in mijn rede van 9 November sprak, is het toch een feit, dat wij en de Amerikaanse regering het op vérgaan de manier eens zijn in deze moeilijke zaak". Van de zijde van de oppositie werd de premier verweten, dat zijn verkla ringen een diepe depressie in Israël veroorzaakt hadden en „klaarblijke lijk in de kaart van enkele intran sigente Arabische landen gespeeld hadden". (Van onze Brusselse correspondent) In de Belgische hoofdstad kan men zich de maand December ge woon niet meer indenken zónder de bekende lichtfeesten. Deze zullen thans, van 2 December tot en met 1 Januari, voor de achtste maal plaats hebben. Het succes ging elk jaar crescendo en men verwacht ook nu weer veel be langstelling, niet alleen uit het land zelf, maar ook uit het bui tenland. Is Brussel in gewone tijden reeds schitterend verlicht, zodat zelfs Amerikanen zijn hoofdboulevards met de beroemde New Yorkse Timesquare vergelijken, telkens in de Kerstmaand is het hier een ware orgie van licht, die door ontelbare lampen aan het centrum der stad met de meest grillige kleuren en vormen iets van een sprookjes-at mosfeer schenkt. Het hoofdthema van de aanstaan de feesten is: de 125e verjaring van 's lands onafhankelijkheid. Langs de hoofdlanen hangen nu reeds grote koninklijke kronen, waar straks weidse draperieën van licht het decorum van zullen zijn. Maar tot dit alléén blijft het thema der onafhankelijkheid niet beperkt. Dat zal ook. en overal met zoveel mogelijk goede smaak en originaliteit, tot uiting komen in de winkeletalages. Het zal weer een lust zijn voor de ogen. Brussel wenst zijn naam van attractiecentrurn van West-Europa ook nu weer eer aan te doen. In de bekende Nieuwstraat. zullen de wapenschilden der verschillende provinciën met lichtmotieven wor den uitgebeeld. Ook in de Noord- passage zal het gloeien van licht en zullen sterren daar de Kerstsfeer moeten oproepen. Dat alles zal nog met tal van andere manifestaties en attracties gepaard gaan: het zingen van oude Kerstliederen op de Grote Markt, een „Fantastische Nacht", culturele en artistieke exposities, concerten, culinaire en gastronomische ge noegens enzovoorts. Het aantrekkelijke en gastvrije Brussel iq gereed voor een nieuwe parade van schoonheid en op timisme en van vertrouwen in de toekomst! Zaterdag- en Zondagavond zal zich rond de eeuwenoude lindeboom op het grote Heuvelplein in het hart van Tilburg voor de tweede maal het merkwaardige ver schijnsel voordoen dat op een zeer at tractieve avondmarkt kunstenaars de kra men bezetten. Een kostelijk pierement, een grote bon te gebakkraam met oliebollen en wafels, een liedjeszanger en enkele tientallen al of niet gebaarde artisten. zullen in het schijnsel van tientallen lampen een reusachtige collectie artistieke producten omringen. Schilderijen en tekeningen, gra fiek en beeldhouwkunst, weefwerk, pop pen. opalines en pottenbakkersproducten zullen worden tentoongesteld en verkocht. Teneinde de verkoop te stimuleren wordt door middel van een bonnen-systeem iedere koper die voor meer dan f 15. besteed verrast met een geïllustreerde catalogus. Vermeldenswaard is nog de aanwezigheid van de bekende auteur Wal ter Breedveld, die in zijn kraam zal trach ten zijn laatste romans aan de man te brengen. Ziet U die partij King's Cross sigaretten, die ik op de kop getikt heb? En weet U waarvoor? Daarmee ga ik 'n heleboel mensen verwennen, die het echt verdiend hebben. Om te beginnen moet er 'n Sinterklaasfeest komen in een van de grote kazernes. Dat wordt 'n reuze succes! Netzoals in Amsterdam, in het Cabaret der Onbekenden, waar ik voor het eerst als Crossje optrad. Nu moet U niet denken dat dit succes alleen aan mij ligt. Het ligt vooral aan mijn sigaret: King's Cross. Dat heb ik al zo dikwijls gemerkt..-» als de mensen die opsteken, hebben ze spijt dat t ze 'm niet eerder zijn gaan roken. Daarom ben ik zo blij, dat ik volgende week voot iedereen 'n heel bijzondere surprise heb. Blijft U dus een beetje op me letten? U kent m'n naam toch: CROSSJE! Dan weet U de naam van mijn sigaret óók voor altijd: KING'S CROSS King's Cross Virginia bliiH 'n klasse beter! 20 st. 80 ct SUPER OUALIT7 Als December nadert gaan de surpri ses van de Nederlandse Opera gewoon lijk lijken op die van Sinterklaas. Ze smaken naar borstplaat, zoals de Mignon van verleden jaar, of ze richten zich echt en wezenlijk tot het (hopelijk) van verwachting kloppend kinderhart met een onvervalste sprookjesopera, een pera zó weggelopen uit Grimm zij het dan met een ommetje via het Edda-rijk der Nibelungen. Dat is, wat er dit jaar December te gebeuren staat: de première van Humperdincks „Hans en Grietje". Goed beschouwd is dat nog niet eens het voornaamste December-.evenement voor onze opera. De benoeming van Piet Tiggers tot haar directeur,welke dezer dagen door de pers per 1 December werd aangekondigd, zal vermoedelijk meer en verder strekkende gevolgen hebben dan deze onschuldige premiëre. Een directeur van een zo woelige en omwoelde instelling krijgt namelijk ge vaarlijker heksen te verbranden en ver der afgedwaalde Hansen en Grieten naar huis te geleiden dan in Humperdincks opera geschiedt! Alleen een surprise kan men de benoeming van de heer Tiggers nauwelijks noemen. De activiteit die hij reeds geruime tijd als gedelegeerde van het bestuur der stichting ontplooide, grensde in feite reeds aan het directoraat, dat hem nu dus ook officieel op de schouders is gelegd. Wie daaruit echter zou afleiden dat deze benoeming aan de gang van zaken bij de opera niets veranderen zal,, kwam bedrogen uit op de eerste de beste pers conferentie die naar aanleiding van „Hans en Grietje" onder voorzitter schap van de aanstaande directeur werd belegd. Deze conferentie toonde ver schillende kenmerken van een geleide lijke koersverandering; en wel. zouden wij zeggen, van een koers in een meer democratische èn een meer primair- muzikale richting. Voor het eerst waren behalve dirigent, regisseur en decor ontwerper. ook de solisten van het nieuwe repertoire-stuk aanwezig, die als personen van minstens even groot gezag in de bespreking betrokken werden. Oat dit experiment nu dadelijk al een frap pant succes werd. kunnen we weliswaar niet beweren, want muzikanten zeggen het gewoonlijk liever met noten dan met woorden. Maar de geste lijkt ons te waarderen De harmonie van een mu zikanten-gemeenschap als de Neder landse opera, blijft stellig het beste be waard onder leiding van een collega, een primus-interpares die de vakproble men en vak-gevoeligheden bij ervaring kent en de tact bezit om ze te omzeilen; zo nodig ook de autoriteit om ze te overwinnen. De persconferentie en de geprojecteerde première zouden inmiddels nog op een andere vernieuwing kunnen wijzen. Niet enkel wordt de nieuwe opera in hel Ne derland geheel door Nederlandse voca listen gezongen, maar ook het leidend triumviraat bestaat nu eens geheel uit Nederlanders, en zelfs uit wat de opera betreft debutanten. Piet van Egmond treedt op als dirigent, de regie is van Frans Boerlage tot heden as- burg verkeren in een vergevorderd sta- dium en komen dezer dagen in de raad. kregen zijn van Harri Wich. Waarmee En als de tekenen niet bedriegen zal het sistent-regisseur en de decors waar van we charmante ontwerpen te zien het streven van de Opera jonge Neder landse krachten aan te trekken en hun een kans te geven, duidelijker gemani festeerd wordt dan voorheen. Nu komt het er enke nog maar op aan, of de krachten in kwestie die kans naar be horen benutten Zo wordt de opera van Humperdinck. die op 2 December over de planken gaat. de eerste onder het officiële bewind van Piet Tiggers. die zich stellig niet ont veinst dat zijn functie uiterst moeilijk is, rijk aan klippen waarvan de ge strande schepen getuigen die hem a-s bakens kunnen dienen. Er zal gelaveerd moeten worden geschipperd, geloodst en gepaaid. De financiële mogelijkheden zullen nooit evenredig zijn aan de ar tistieke aspiraties, de pretenties niet steeds aan de prestaties. Maar er zijn in elk geval gunstige factoren óók, om zijn taak te veraangenamen De be kwame en sympathieke dirigent Krann- hals blijft ook het volgend jaar weer definitief aan de Opera verbonden. De plannen tot de zo noodzakelijke royale uitbreiding van de Stadsschouw- Instituut volgend jaar zijn tweede lus trum kunnen vieren zonder vrees, deze ongekend hoge ouderdom met een spoe dige dood te moeten bekopen. Niet alleen omdat de overheid begrip heeft voor de culturele zending van dat Instituut, maar ook omdat het Nederlandse publiek, hoe langzaamaan ook werkelijk énigszins „opera-minded" begint te worden, zodat de nieuwe directeur; al met al, geen reden heeft tot ontevredenheid: de enige die over deze benoeming minder te pre ken is, zal vermoedelijk het Algemeen Handelsblad zijn dat in Piet Tiggers een bekwame, en vrijwel onvervangbare muziek-redacteur verliest H. N, E TERM „landbeschrijving" in de ondertitel van het boek „Mo zaïek der Functies", van prof. Keu- ning, zou bij ..ommigen misschien de indruk kunnen wekken, dat dit boek zich een beschrijving van onze land schappen ten doe] stelt. In die zin moet men deze benaming echter niet ver staan. De „landbeschrijving" is hier de samenvatting, de synthese van de acti viteiten, in het bijzonder de activiteiten op economisch terrein, die een groep mensen in een bepaald woongebied ont wikkelt. De auteur legt de nadruk op de „pa radoxale situatie", dat een zo weinig door de natuur begunstigd land tot de meest dichtbevolkte delen van de aarde behoort, waaruit vanzelf de vraag rijst, hoe het mogelijk is, dat deze dichte be volking in een zo ongunstig milieu zich niet alleen een bestaar. kon verwerven, maar zelfs een betrekkelijk hoog wel vaartspeil kon bereiken (p 10). In deze gedachtengang komt hij dan tot een beschouwing van de functies van de verschillende deellandschappen in het kader van het geheel, aldus een verscheidenheid, een „mozaïek" van functies schetsend, waarbij van ieder der delen icordt nagegaan, of zijn func tie meer nationaal-stuwend of meer nationaal-verzorgend is te noemen. Dit mozaïek van functies onderging in de loop van de historie ingrijpende ver anderingen en om deze goed tot hun recht te doen komen geeft de auteur een drietal doorsneden, resp. voor het einde van de Middeleeuwen, voor de Gouden Eeuw en voor de tegenwoordige tijd. Uiteraard is de laatste het meest ge detailleerd, maar juist de beide synthe sen, die betrekking hebben op vroegere eeuwen zijn bijzonder waardevol, omdat hierin een schat van verspreide gege vens in een overzichtelijk historisch- geografisch kader is samengevat. Voor allen, die behoefte hebben aan een inzicht in de maatschappelijke functie van de onderscheiden basis geboden, die in zijn gecompri meerde vorm zeer verhelderend werkt. In het bijzonder vinden leraren en stu denten in de sociale wetenschappen en beoefenaren van verwante terreinen van de journalistiek hier een synthese, waaraan ongetwijfeld behoefte bestond. In een hoofdstuk „Bouwers van het mozaïek" tracht de schrijver ook voor de bevolking op grond van antropolo- logische, etnische en culturele verschil len een functioneel mozaïek te ontwer pen. Dit is echter een veel moeilijker en subtieler terrein, dat bovendien minder rijk is aan voorstudies. Dit hoofdstuk is dan ook als een eerste proeve te beschouwen en het zal ver moedelijk uitbreiding en verdieping kunnen ondergaan. De algemene con clusie in dit onderdeel, dat de verschil len in genoemde facetten weinig ele mentair zijn, zou m.i. rijker gefundeerd kunnen worden, wanneer ook hierbij evenveel aandacht werd besteed aan de historische ontwikkeling als bij de be spreking van de „landschappen". Hoe wel wij enkele zinsneden liever enigs zins anders geformuleerd zagen, moet met waardering geconstateerd worden, dat de beschouwingen blijk geven van een hoogstaande objectiviteit. Het werk getuigt van een enorme kennis van een zeer uitgebreide litera tuur, maar behalve enkele verspreide verwijzingen (vooral naar nieuwere bronnen) geeft de auteur geen vermel dingen van geraadpleegde werken, om dat, zoals hij zegt, deze documentatie een' volledige geografische bibliografie tamelijk dicht zou benaderen (p. 13). Het lijkt mij toe, dat een bekfïopte lijst van de belangrijkste bronnen uit de rijke schat van literatuur, waarover de auteur moet beschikken, de waarde van dit zeer verdienstelijke boek zeker zou verhogen. dr. J. H. „Mozaïek der Functies", Proeve van een regionale landbeschrijving op historisch- en economisch-geografische grondslag, door prof. dr H. J. Keuning. Uitg. H. P. Leopold, Den Haag. De Uitgeverij „Het Spectrum" heeft de gelukkige gedachte gehad thans ook prof. F. van der Meer's „Catechismus" in klei-, ner formaat te publiceren, zoals zij dat al eerder met Ricciotti's „Leven van Jezus" gedaan had. Het boek mist hierdoor in zijn uiterlijke gedaante de majesteit, welke van de vroegere banden uitstraalde, maar het noodt thans veel gemakkelijker tot lezen en herlezen. Dit is de vijfde druk van dit terecht snel vermaard geworden werk, dat hier dan ook nauwelijks nog nieuwe lofprijzin gen behoeft. Er zij slechts op gewezen, dat de schrijver in deze druk een gewijzigde tekst aanbiedt. De indeling, niet de opzet, is hier en daar veranderd, de oud-christe lijke teksten zijn herzien en „de moeilijke punten", zoals het „Woord vooraf" zegt, zijn opgehelderd. Bovendien zijn de jong ste Encyclieken en het Koningschap van Maria telkens aangehaald. In deze editie is voorts tegemoet gekomen aan het ver langen van vele lezers door het opnemen van een register van geciteerde Schriftuur plaatsen. Wij kunnen dit grootse en meeslepende boek niet warm genoeg aanbevelen aan alle ontwikkelde leken, ook en vooral aan de jongere generatie, die aan haar intellec tuele vorming bezig is. landst gewesten in de loop van de ge schiedenis, is hier een betrouwbare In zijn gisteren gehouden vergadering heeft de Ziekenfondsraad alsnog goedkeu ring verleend aan de tussen de organisa ties van algemene ziekenfondsen en de landelijke huisartsen-vereniging overeen gekomen honoreringsregeling. Een op 22 September door de raad ge houden stemming over deze regeling had niet de voor goedkeuring vereiste gekwa lificeerde meerderheid van stemmen op geleverd. Daarna hebben de bij de over eenkomst betrokken partijen nader over leg gepleegd, hetgeen heeft geleid tot een nadere motivering van de regeling. Mede op grond van de gewijzigde motivering heeft de Ziekenfondsraad er thans zijn goedkeuring aan verleend. Volgens de regeling wordt, te rekenen van 1 October j.l. af, aan de huisartsen voor de eerste 2000 verzekerden, op naam van een huisarts ingeschreven, 10,20 en daarboven 7,50 per verzekerde per jaar I betaald. In deze honoraria zijn begrepen Neder- de vroegere toeslagen voor dunbevolkte gebieden, uitgezonderd die voor de eilan den, de Biesbosch en andere gebieden, Het beeld van O.L. Vrouw van Fatima, dat momenteel een tocht maakt doof, bisdom Breda, heeft onlangs ook Willem stad (N.-B.) aangedaan. Het is er op de gebruikelijke manier in processie en onder klokgelui van het gemeentehuis in gehaald. Daartegen Is een hevig protest gekomen van de kerkeraad der N.H. ge meente te Willemstad, neergelegd in een open brief aan de burgemeester, de heer C. v. d. Hooft. Burgemeester Van der Hooft heeft in dezen 'n zeer moedige houding aangeno men en in het jongste nummer van het kerkblad voor de Herv. gemeente dient hij zelf protestant zijnde, de kerkeraad stevig van repliek. De burgemeester meent, dat het verbieden van de boete tocht ongrondwettelijk zou zijn geweest. Wat het luiden van de gemeenteklok betreft wijst de burgemeester erop, dat de pastoor had verzocht de klok van het ge meentehuis te mogen gebruiken, omdat hijzelf geen klok bezit. „Deze klok is geen privaatrechtelijk bezit van de protes tantse meerderheid in onze gemeente, maar is publiekrechtelijk bezit van de ge hele gemeente." Dinsdag 13 December zal in de grote zaal van het Concertgebouw te Amster dam als enige voorstelling in Nederland, de dansgroep, de acteurs en het koor en orkest der Folkwangschule met Kurt Jooss. van de stad Essen, het Kerstspel „Christgeburt" van Ludwig Weber ten uitvoer brengen. 100 Medewerkenden ko men hiervoor uit Essen over. Leerlingen van middelbare scholen in Willesden (Londen) zullen op school hun huiswerk kunnen maken, ver van tele visie en radio, als een plan van de plaat selijke commissie van onderwijs wordt verwezenlijkt. De kinderen krijgen tegen een kleine vergoeding thee in de schoolcantine, als de school om vier uit is. Om vijf uur gaan ze weer terug naar hun klaslokaal, waar ze gedurende anderhalf uur onder toezicht van een onderwijzer hun huis werk kunnen maken. Het idee is van dr W. F. Roberts, hoofd van Willesden Grammar School, die ver klaarde: „Massa's kinderen hebben thuis geen geschikte gelegenheid om hun huis werk te maken. Velen moeten dat doen in de huiskamer, waar het gezin vaak rond het televisietoestel zit of naar de radio luistert. In zulke omstandigheden kan men niet verlangen, dat het kind met aandacht zijn huiswerk maakt". intussen is het de vraag, hoe lang de scholen zelf vrij van TV-toestellen zullen blijven. In de herfst van het volgende jaar begint de BBC namelijk met tele visie voor de scholen. Dan zullen per week twee of drie programma's van een half uur aanvankelijk actualiteiten en wetenswaardigheden naar verscheidene scholen worden uitgezonden. „Er zal naar worden gestreefd, een eerlijk en diep gaand onderzoek in te stellen naar de opvoedkundige mogelijkheden en de waarde van TV-uitzendingen voor de lagere scholen", aldus is van de zijde der BBC aan de Engelse onderwijsauto- riteiten meegedeeld. Door de BBC is de 42-jarige Miss Enid Love reeds benoemd tot Engelands eer ste „Televisie Hoofdonderwijzeres" tegei een salaris van f 20.000— per jaar. Mis: Love, die de programma's zal uitwerken en controleren, krijgt de leiding over vier <-■ Verwacht wordt, dat de uitzendingen in de jaloerse god Apollo. De bosgod Sile- de morgenuren zullen plaats vinden. nus, met wie Midas bevriend is, zegt hem, „We zullen niet uitsluitend veilige we gen bewandelen", aldus heeft Miss Love verklaard, „en natuurprogramma's uit zenden. We zullen streven naar interes sante experimenten, die tegelijk een uit daging en een stimulans voor de kinde ren zijn. Televisie kan gemakkelijk een medium zijn, dat passiviteit kweekt. Daartegen moeten we waken". Onder de titel „Kerstmis in het Krem lin" zal door de commerciële televisie in Engeland (ITV) een programma van een half uur worden uitgezonden onmiddel lijk voordat de Engelse koningin op Kerstdag haar Kerstboodschap uitspreekt. De producent Peter Brook, die naar Moskou is geweest met een gezelschap, dat daar „Hamlet" heeft opgevoerd, heeft ook een cameraman van de Associated Television meegenomen. De door hem ge maakte opnamen, aangevuld met andere films, zullen een indruk geven van de wijze, waarop in Rusland het Kerstfeest wordt gevierd. Het mythologische verhaal van Midas. de koning van Phrygië, is voor Jan Naay- kens uitgangspunt geweest voor zijn tra- gi-komedie „Midas", of „Een ezel blijft en ezel". Volgens het klassieke verhaal heeft ko ning Midas zijn ezelsoren te wijten aan welke worden aangewezen in overleg tus sen partijen, die tevens de hoogte van de toeslagen vaststellen. Ook de vroegere toe slag voor ouden van dagen Is in de vast gestelde honoraria begrepen. Voort is voor de honoraria van 1 Juli 1953 tot 30 September 1955 een regeling goedgekeurd, waarmede de over die pe riode krachtens een voorlopige regeling betaalde honoraria worden verrekend. De overeenkomst geldt met zekere restricties voor de tijd tot 1 Januari 1960. De kosten van de vroegere (voorlopige) regeling bedroegen voor de verplichte zie kenfondsverzekering 41,5 en voor de vrij willige 14 millioen gulden per jaar. Als gevolg van de goedgekeurde nieuwe rege ling van 1 October af stijgen de uitgaven voor de verplichte verzekering tot 55,8 millioen gulden, dus met 14,3 millioen, en voor de vrijwillige tot 19 millioen gul den, dus met 5 millioen. De Ziekenfondsraad heeft tevens goed keuring verleend aan een tussen de Kon. Ned Maatschappij ter Bevordering der Pharmacie en de organisaties van alge mene ziekenfondsen gesloten overeen komst. houdende een regeling van hono rering en kostenvergoeding voor het jaar 1955 en een correctie van de kostenver goeding voor 1954. producenten en een speciale filmgroep, dat hij één wens van de koning kan ver vullen en natuurlijk wil Midas van zijn ezelsoren af. Zijn sluwe gemalin weet hem echter ervan te overtuigen, dat het bezit van goud veel begerenswaardiger is. Mi das wenst nu, dat alles, wat hij aanraakt, in goud zal veranderen, hetgeen o.a. tot gevolg heeft, dat hij met meer eten of drinken kan. Uit dit moeilijk parket wordt hij tenslotte verlost door zijn nichtje Me dea, die de bosgod diens geheim ontfut selt. In het spel van Jan Naaykens, dat de KRO-televisie Dinsdag a.s. uitzendt, spe len Johan Schmitz de rol van Midas en John Soer die van de bosgod Silenus. Leden van het Scapinoballet o.l.v. Hans Snoek en leden van het Utrechts Stede lijk Orkest o.l.v. Jurriaan Andriessen werken aan deze uitzending mee. De choreografie is van Hans Snoek en Jan Rebel, de muziek van Jurriaan Andries sen. In het voorprogramma zal de lucht vaartpionier Marinus van Meel bij gele genheid van zijn 70e verjaardag worden geïnterviewd door Willem van Veenen- daal. De jongste artist die tot nu toe optr. in het KRO-programma „De Springplanl zal de 14-jarige trompettist Lou Rietrae u Hulsberg zijn, die Zondag a.s. zijn debui voor de microfoon maakt. Deze jeugdig trompettist, die meermalen de hoogste on derscheiding verwierf op solistenconcour sen in Limburg, kwam met de KRO ir. contact tijdens een „Talentenjacht", die in Roermond is gehouden. In het Groningse programma van de Regionale Omroep Noord zal op de vijf Donderdagen van December als vervolg- hoorspel worden uitgezonden „Het Woord" van Kaj Munk, in het Gronings vertaald door Willem Diemer, die het to neelspel tot hoorspel omwerkte. De uit voering geschiedt onder regie van Anneke Bouman door leden van „De Grunneger Sproak" met begeleidende muziek van Carel Brons. 1 Als het feit herdacht zal worden, dat de Franse impressionistische schilder Cé- zanne 50 jaar geleden gestorven is, zal het gemeentemuseum te 's-Gravenhage een tentoonstelling van zijn werken hou den. Er zullen ongeveer 120 schilderijen en tekeningen worden tentoongesteld. De Belgische minister van buitenlandse handel, Victor Larock, heeft verklaard dat België in de periode van 1 Januari tot 31 October 25 millioen ton goederen uitvoerde ter waarde van fr 112 milliard dit is 5 millioen ton en fr. 19 milliard meer dan in de overeenkomstige periode van 1954. Bij K. B. is met ingang van de dag, waarop hij zijn ambt zal aanvaarden, be noemd tot buitengewoon hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Leiden om onderwijs te geven in het conflictenrecht (waaronder begrepen het internationaal privaatrecht en het intergentiel recht) en het Westerse privaatrecht van de overzeese rijksdelen en van Indonesië, dr W. L. G. Lemaire, thans lid van de Tweede Kamer. Met ingang van de dag waarop dr Le maire zijn taak als buitengewoon hoog leraar zal aanvaarden, wordt de onderwijs opdracht van mr A. van Oven, luidende „het burgerlijk recht en het internationaal privaatrecht" gewijzigd in: het burgerlijk recht. OERSOJLIDE LED HANDSCHOENEN 7 9S geheel gevoerd J WANTEN van dezelfde uit- K Qn voering J VwIJ Ons succes: le KLAS LEDEKEN HANDSCHOEN of WANTEN, geh. met Ij sfl orig. Teddy gevoerd J 1 v Het ideale St—NIcolaas-cadeau Zie onze 13 etalages! Meent SO - Tel "20707 Rotterdam 25 November is het „St. Catherine" in Parijs: Dat betekent, dat de ongetrouw de meisjes van 25 jaar die dag door het dragen van een opvallend hoedje extra de aandacht mogen trekken van de he ren der schepping. Op de linker foto zien we een hoedje met een hele voorstelling erop: De nachtmerrie van de Parfjse automibilisten; hun wagen wordt we gens het parkeren op een verboden plaats weggesleeptDe foto rechts toont een meisje, dat parachutespringen als hobby heeft en een complete parachutist op haar dopje heeft gezet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3