Vacantietoeslag-motie slot van debat Binnenlandse Zaken Rapportering over Suriname en Antillen niet meer vereist Financieel-econ. aspecten werden bekeken Russische oliedeskundigen in N. Delhi aangekomen KKERTJES" Begroting van de hamer door. Uitbreiding Staten-Generaal volgende week in behandeling Justitie onder FILMS DEZE WEEK Minister Beel: regering legt motie (die geen kans maakt) naast zich neer] Gloeilampjes Gr. Brittannië wenst geen arbitrage De besprekingen van mr Utoyo Ramelan Terreur op Cyprus bereikte hoogtepunt Bezoek van de Sovjetleiders een persoonlijk succes „De Helden zijn vermoeid", boeiende film van Yves Ciampi „Les Chiffonniers d'Emmaus" VRIJDAG 23 NOVEMBER 1955 PAGINA 5 De kwestie-Buraimi Geen vereenvoudiging grenswijziging Zivarte dag voor Britten GESCHENKEN VAN DE WEST VERSCHEEPT GOEDKOPER EMIGREREN NAAR NIEUW-ZEELAND helpen direct I Het werk van Abbé Pierre door Robert Dorène verfilmd Kerkelijk en burgerlijk recht Opnieuw de zaak Anneke Beekman HOUTOPSEAGPLAATS UITGEBRAND 's-GRAVENHAGE, 24 November 1955. De Tweede Kamer beeft hedenavond aanhoord het antwoord van minister Beel aan de sprekers, die het woord hadden gevoerd over de begroting van Binnenlandse Zaken. Na enige repliek werd de begroting z.h.s. aan genomen, onder aantekening, dat de communistische fractie „onze Russische vrienden", zei de voorzitter Gerbrandy geacht werd te hebben tegengestemd. Het debat mondde uit in een motie van de heer Blom (P.v.d.A.)waai in de regering werd uitgenodigd onmiddellijk, geraadpleegd de Centrale Com missie voor Georganiseerd Overleg in ambtenarenzaken, de vacantietoeslag voor het rijkspersoneel met 2 pel te verhogen. Minister Beel ontraadde deze motie ten sterkste en waarschuwde de Kamer dat, indien zij de motie zou aannemen, de regering genoodzaakt zou zijn haar naast zich neer te leggen. De kans dat dit zal gebeuren is echter nihil, want de motie werd alleen ondersteund door leden van de P. v. d. A. en door de communistische fractie. Nog voordat de minister had geantwoord namen de heren Stapelkamp (A.R.), Beernink (C.H.) en Van der Zanden (K.V.P.) een voorlopig afwijzend standpunt in. Dinsdag bij de aanvang der vergadering jgaTover de motie worden gestemd. Minister Beel en met hem de heren Stapelkamp, Beernink en Van der Zanden vonden, dat deze kwestie niet in de Kamer maar in het Georganiseerd Overleg thuishoort. De minister zeide, dat de re gering in die kring de verbetering van de vacantieregeling aan de orde zal stellen, indien gebleken is. dat het bedrijfsleven voldoende gebruik maakt van de verrui ming der richtlijnen. De overheid kan niet voorgaan, omdat voor haar de voorwaarde, dat de prijzen door deze verbetering der secondaire arbeidsvoorwaarden, niet mo gen stijgen, niet kan worden gehanteerd. De heren Blom (PvdA) en Reuter (CPN) waren daarentegen van mening, dat de regering het voorbeeld moest geven aan het particuliere bedrijfsleven. De minister stelde hier tegenover, dat de overheid dit standpunt in het verleden nog nooit had ingenomen. Ten aanzien van het personeelsbeleid deelde de minister mede, dat een uitge werkt plan tot bevordering van de bezits vorming onder het rijkspersoneel aan de ministerraad is aangeboden. Alvorens een concreet voorstel hiervan te maken is het advies gevraagd van de regeringsdelegatie in het georganiseerd overleg. Dit advies was van dien aard dat de minister en zijn ambtgenoot voor de Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie deze kwestie opnieuw in studie hebben genomen. De heer Maenen (KVP) die gepleit had voor een progressieve vacantie toeslag ver band houdend met de gezinsgrootte, kreeg ten antwoord, dat de rijksregeling va cantietoeslag berekend over salaris plus kinderbijslag reeds gunstiger is dan die van het particuliere bedrijfsleven. Mocht in het Georganiseerd Overleg echter een voorstel worden gedaan om te komen tol de door de heer Maenen bedoelde regeling, dan zou de minister dit voorstel gaarne voorleggen aan de raad voor de burger lijke rijksdienst uit de ministerraad. De staatscommissie voor de ziekenfonds wet heeft een interimrapport (met min derheidsnota) uitgebracht over de zieken- kostenregeling voor de ambtenaren, dal thans behandeld zal worden in het kabi net. De staatscommissie voor de pensioen wetgeving heeft heden een interimrapport uitgebracht aan de Koningin. Het defini tieve rapport zal nog enige tijd op zich laten wachten. Het interimrapport behan delt de aanpassing aan de toekomstige al gemene ouderdomsvoorziening, de degres- sie in de pensioenen, de aanpassing aan het huidige loonpeil en de automatische aanpassing aan de loonontwikkeling. De minister meende, dat het georgani seerd overleg bevredigend werkt. Alleen Een wereldmerk van Zwitsers, fabrikaat Livorno Toen enige terreinknechten in het sta dion alhier voorbereidingen troffen met het oog op de voetbalwedstrijd tussen Italië B en Hongarije B, die daar Zondag wordt gespeeld, kregen ze de schrik van hun leven. Vlak voor de opgang naar de tribune ontdekten zij een landmijn. Achteraf bleek dat het hier een z.g. pantsermijn betrof, die alleen tot ont ploffing komt wanneer er een gewicht van meer dan 200 k.g. op wordt ge plaatst. Intussen is men toch een beetje huiverig geworden en vermoedelijk zal de wedstrijd op een ander terrein ge speeld worden, omdat men eerst zeker heid wil hebben dat er op of rond het terrein nog niet meer dergelijke verras singen te vinden zijn. Den Haag De „Neboma" is opgericht en voorlopig zijn er dertig leden toegetreden. Wat dat is, de „Neboma"? Onder deze afkorting gaat de Nederlandse Bond voor Manne quins schuil. Natuurlijk zijn het meren deel van de leden dames, maar ook heren, die dit beroep uitoefenen, kunnen zich opgeven. Tot de doelstellingen van de bond behoren het aangaan van een collectieve verzekering ingeval van ziekte of ongeval, het vaststellen van minimum-honoraria en onkostenvergoe dingen. Charleville Fran krijh) Jules Titeux is zijn hoofdpijn kwijt. Daar had de 73-jarige oud-strijder uit de eerste wereldoorlog de laatste maan den steeds last van. Maar Zondag kwam er een eind aan zijn lijden, toen hij u neemt het ons wel niet kwalijk zo maar een kogel uit zijn neus peuterde. Bij nader onderzoek bleek het een Duitse kogel te zijn van drie centimeter lengte. Toen herinnerde de Fransman zich, dat hij bij de gevechten gewond was ge. raakt en in Duitse krijgsgevangenschap was verpleegd. Van een kogel in zijn hoofd had hij echter nooit iets gemerkt. Hij is nu even verbaasd als de dokters die zich met het geval bezig houden. Harderwijk Er werd in deze schone plaats een nieuwe fabriek geopend. Natuurlijk was ook de burgemeester er bij, zeer in zijn nopjes met de uitbreiding van de industriële mogelijkheid in zijn ge meente. Hij hield zijn vreugde ook niet onder zich en zeide te hopen, dat meer industrieën de weg naar Harderwijk zou den weten te vinden. „We hebben hier geen stakende mensen", zei hij „en het is hier het centrum van het land". te overtuiging niet zou behoeven te wor den gegrepen. De kwestie van het herstel van de pen sioenrechten der gezuiverden zal volgende maand worden afgewikkeld. Zij, die lan gere straffen dan 10 jaar hebben gekre gen, zullen echter van pensioen blijven uit gesloten. Niet verontrustend Wat de financiële positie der gemeenten betreft zeide minister Beel de critiek van de heer Schops (PvdA), die een zeer ver tekend beeld van de situatie zou hebben gegeven, niet te kunnen accepteren. Hij noemde de financiële positie der gemeen ten niet verontrustend. De subsidieverho ging van de uitkering uit het gemeente fonds zal beperkt worden tot die gemeen ten waar na een grondig onderzoek is ge bleken, dat deze verhoging absoluut nood zakelijk is. De minister bestreed de be wering, dat de normale uitkeringen geen rekening houden met de gestegen kosten van de gemeenten. Hij illustreerde dit met de volgende cijfers: in 1948 werd aan de gemeenten in totaal 394 millioen gulden uitgekeerd; voor 1956 is 965 millioen gul den geraamd. Ad Int. Groot-Brittannië heeft Maandag j.l. in een nota het voorstel van Saoedi- Arabië, om het geschil over de oase Buraimi aan arbitrage te onderwer pen, van de hand gewezen. De oase, die rijk is aan olie, werd, zoals bekend kort geleden onder leiding van de Britten bezet, ten behoeve van de sul tan van Muscat en de sjeik van Abu Dhabi, met wie Gr.-Brittannië verdra gen heeft. Groot-Brittannië is van oor deel, dat het arbitragevoorstel „niet van werkelijkheidszin getuigt". In de nota werd verder verklaard, dat „het geld, dat door de Saoedische regering de afgelopen drie jaar in het betrokken gebied is uitgedeeld" niet kan worden teruggenomen. „Evenmin kan het omkopen en de intimidatie van sjeiks en stamleden ongedaan worden gemaakt". De Nederlandse afgevaardigde, mr C. Schürmann, heeft Donderdag in de Be- heerschapscommissie der Verenigde Na ties betoogd, dat het verstrekken van in lichtingen over Suriname en de Ned. An tillen niet meer vereist is. Beide gebieden zijn gelijkwaardige deelgenoten gewor den en hebben volledige autonomie in binnenlandse aangelegenheden verkregen, aldus mr Schürmann. De drie landen: Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen, zijn uit eigen vrije wil een nieu we rechtsorde aangegaan. Volgens het nieuwe statuut zullen zij de eigen belan gen zelfstandig behartigen en op voet van gelijkwaardigheid de gemeenschappelijke belangen verzorgen. De Nederlandse af gevaardigde verzocht de commissie eraan MINISTER BEEL Plan tot bezitsvorming bij de jong ste loonon derhandelin gen is hel overleg vast gelopen. De minister heeft de cen trale com missie ge vraagd te ad viseren over de wijze, waarop een dergelijke si tuatie in de toekomst kan worden ver meden. Afge sproken is, dat alles zaJ worden gedaan, dat de delegaties in het Georganiseerd Overleg steeds tijdig de re geringsvoorstellen zullen ontvangen. Naar zijn mening, was er steeds sprake van een werkelijk overleg. De motie-Tendeloo over de gehuwde ambtenares zal door de rege ring in overweging worden genomen tege lijk met de vraag, of dit probleem niet ook op een andere wijze kan worden benaderd. De heer Maenen (KVP) kreeg de toezeg ging, dat de randgemeenten van Helmond opnieuw gehoord zullen worden over de grenswijzigingsplannen. Het totale beeld van de gemeenschapsraad te Zuilen, zoals die zich thans aftekent, noemde de be windsman niet ongunstig. Voor een ver eenvoudiging van de grenswijzigingsproce dure in eenvoudige gevallen zag de mi nister voorlopig nóg geen weg. De minister betwijfelde of het mogelijk zou zijn het plan-drinkwatervoorziening onrendabele gebieden in versneld tempo uit te voeren Bij de huidige krapte op de ^ee legerauto''s in een hinderlaag en arbeidsmarkt zullen we blij mogen zijn als we niet achterraken op het huidige tijdschema, zo meende hij. Een waarborg som voor de candidaatstelling voor Pro vinciale Staten achtte hij niet nodig, daar zich hier nooit het euvel van tè veel lijsten heeft voorgedaan. Naar wjj vernemen is tijdens de ont moeting van gisteren tussen de Indonesi sche ambassadeur in speciale missie, mr Utoyo Ramelan en minister Luns op het ministerie van Buitenlandse Zaken het oriënterend gesprek ter voorbereiding van een NederlandsIndonesische conferentie op ministerieel niveau voortgezet. Daarbij zouden in het bijzonder de financieel- economische aspecten zijn besproken. Vanavond zullen mr Utoyo Ramelan en enige andere Indonesische autoriteiten gast zijn aan een diner, dat minister Luns te zijnen huize zal aanbieden. Ook enkele leden van het kabinet, onder wie de ministers Zijlstra en Van de Kieft, zullen aan dit diner aanzitten. Naar verluidt kan niet worden ver wacht gezien ook het feit, dat er be halve het diner nog geen volgende ont moeting is vastgesteld en de besprekin- Gisteren was het de slechtste dag voor de Britten op Cyprus, sinds op standige eilandbewoners een nieuwe golf van terreurdaden hebben ontke tend. In de nabijheid van Nicosia werd een Britse sergeant vanuit een auto met een automatisch wapen doodge schoten. In centraal-Cyprus liepen gen van de afgelopen dagen alle een oriënterend karakter hebben gehad dat het voor het einde van deze week zal kunnen komen tot een afgerond voorstel omtrent de opzet van een te houden ministeriële conferentie tussen Nederland en Indonesië, zoals mr Utoyo de vorige week bij .aankomst op Schip hol zeide te verwachten. Naar uit kringen van de Australische delegatie bij de Verenigde Naties wordt vernomen, zal de Australische ambassa deur in Nederland, Hugh McClure. Vrijdag naar Den Haag terugkeren in verband met de besprekingen, die mr Utoyo Ramelan thans in Nederland voert ter voorberei ding van een NederlandsIndonesische conferentie. De geschenken, die het Koninklijk Paar bij zijn bezoek aan Suriname ontving, zijn met het m.s. „Bonaire" van de K.N.S.M. naar Nederland verscheept. De regering heeft de Staten van Suri name medegedeeld, dat de kosten met het oog op het koninklijk bezoek aan Suriname naar verwachting de 200.000 niet zullen overschrijden. Aanvankelijk was 100.000 uitgetrokken; dit bedrag werd later ver dubbeld. te denken, dat de uitdrukkelijke wens van Suriname en de Antillen niet was uitgegaan naar onafhankelijkheid, doch naar handhaving van de verbondenheid met de kroon en met Nederland. Suriname De premier van Suriname, dr J. Fer- rier, gaf de commissie de verzekering, dat „het statuut alles inhoudt, wat we wens ten en waarvoor we werkten". „Het be lichaamt alles, waarvoor de Verenigde Naties ijveren en wat zij ter sprake brach ten op het gebied van de rechten van de mens, waaronder het zelfbeschikkings recht." Dr H. van Ommeren, voorzitter van de Surinaamse Staten, zei o.m.: „Suriname is er zich volledig -an bewust, dat het op het ogenblik meer te ontvangen dan te geven heeft. Daarom te meer prijzen wij ons gelukkig, voor dit forum van de Ver enigde Naties te verklaren, dat wij het Nederlandse standpunt, dat in werkelijk heid het standpunt van het gehele konink rijk is, steunen. Wij doen dit van ganser harte en in alle oprechtheid, omdat Su riname de verkregen autonomie als een volkomen autonomie beschouwt." Ned. Antillen De premier van de Nederlandse Antil len, mr E. Jonckheer, verklaarde: „De Nederlandse Antillen wensten zich niet van Nederland af te scheiden om een on afhankelijke staat te vormen Zij meen den, dat onderlinge afhankelijkheid op basis van vrije verbondenheid hetzelfde doel was als de V.N. in gedachten had den." De voorzitter van de Antilliaanse Sta ten, J. Irausquin, zeide, dat het niet ver enigbaar met de binnenlandse toestand op de Antillen is, dat de Antillen een gebied moeten blijven uitmaken, waar over nog steeds inlichtingen aan de V.N. moeten worden verstrekt. ,,Wij zijn niet meer een kolonie van Nederland, wij zijn zelfstandig, dankzij onze grote inspannin gen om onszelf te bevrijden van koloniale banden en dank zij het begrip, dat Ne derland toonde". De commissie zal Vrijdag de bespreking van deze kwestie voortzetten. Wat de politie aangaat, zeide de minis ter, dat de personeelssituatie in het afge lopen jaar is verbeterd. Niet de salariëring maar het gebrek aan huisvesting is oor zaak van de personeelsmoeilijkheden in de grote steden. Bij wijze van experiment wordt in Arnhem een enquête ingesteld naar de verhouding tussen politie en pu bliek. Over de opbouw van de B.B. was de minister in het algemeen tevreden. Ver plichte deelneming noemde hij het laatste middel, waarnaar echter volgens zijn vas- werden met stenguns beschoten. Daarbij verloor een soldaat het leven, terwijl een officier en een andere sol daat gewond werden. In een winkelwijk van Nicosia wer den twee patrouille-auto's door bom men buiten werking gesteld. Een sol daat werd hierbij licht gewond. Aan de rand van de stad werd een Britse legerplaats met machinegeweren be stookt. - In het centrum van Limassol ont plofte een bom in het politiebureau. In Famagusta werd een bom naar de woning van een Britse onderofficier geworpen. Evenmin als bij de ontplof fing in Limassol vielen hier slacht offers. Gisteren zijn in New Delhi vijf van de negen Russische oliedeskundigen aangekomen, die volgens de Sovjet toezeggingen naar India zullen worden gezonden. Zij zullen de regering van India bijstaan en van advies dienen bij het zoeken naar olievindplaatsen en later technische bijstand verlenen bij olieboringen. De Russische deskundi gen zullen o.a. een studie maken van de Ganges-Brahmaputradelta in Assam en van gebieden in Bihar en West- Bengalen in Oost-India en Uttar Pra desh in het Noorden van het land. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat de Sovjet-Unie zich bereid zal ver klaren ook een aantal atoomdeskun digen te zenden. Men gelooft echter niet, dat de Russen zouden overwegen India te helpen bij de bouw van een atoomkrachtcentrale. De regering van India is trouwens van mening, dat het land zelf over voldoende middelen be schikt om binnen vijf jaar een derge lijk krachtstation te kunnen bouwen. Inmiddels wijst alles erop, dat het bezoek van de Russische leiders Boelganin en Kroesjtsjef aan India bezig is te worden tot een groot persoonlijk succes voor beide man nen Voornamelijk is dit een gevolg van hun „ongedwongen" optreden en de belangstelling die zij tonen voor alles wat zij in dit land hebben gezien Kroesjtsjef en Boelganin vermijden het overigens zorgvuldig bijzondere belangstelling te tonen voor de Indiase communisten Toen de Russische par tijsecretaris op een gegeven moment werd voorgesteld aan een communis tisch lid van het parlement van de Punjab, zeide hij: „Ik stel geen belang in uw politiek Dat is uw eigen zaak; u bent Indiër". Lenin en Gandhi Tijdens een receptie, die de Russen gisteren werd aangeboden door de premier van de staat Bombay, trok maarschalk Boelganin een vergelijking tussen Lenin en Gandhi. „Hoewel bei den verschillende philosophieën had den" aldus Boelganin, „zijn er toch enkele punten van overeenkomst aan te wijzen. Een daarvan is, dat een land vrij en onafhankelijk moet worden gemaakt". De Russische premier zeide verder, dat „hoe langer onze vriend schap zal duren, des te langer zal de vrede gehandhaafd blijven". Later op de dag werd de Russische leiders een diner aangeboden door het Indisch-Russische culturele genoot schap. Tijdens dit diner nam Kroesj tsjef het woord om te verklaren, dat de resultaten van de Geneefse confe rentie zeer klein kunnen worden ge noemd. „Wij zijn hierover echter niet geërgerd", aldus Kroesjtsjef. „Wellicht waren de hangende vraagstukken nog niet rijp voor een oplossing en was het gunstige ogenblik daarvoor nog niet aangebroken". Hij zeide verder, dat de Westelijke gesprekspartners nog altijd willen onderhandelen van uit een positie van kracht. „Daarmee, zullen zij bij ons niets bereiken Wij zijn echter bereid een geschikter tijd stip af te wachten voor de behande ling van dan wellicht rijp geworden vraagstukken om deze op te lossen in het belang der volkeren", aldus de Rus Nu Nieuw-Zeeland onlangs ook is toe getreden tot het intergouvernementele comité voor Europese migratie (ICEM), heeft dit voor de Nederlandse emigrant naar Nieuw-Zeeland voor gevolg, dat diens eigen bijdrage in de kosten van overtocht wordt verminderd. Tot vóór de toetreding van Nieuw-Zee- land tot het ICEM was de figuur deze, dat emigrerende eenheden onder de over eenkomst, 200% hadden bjj te dragen van hun aanslag in de loon-, c.q. inkom stenbelasting, Daar nu behalve door Ne derland en Nieuw-Zeeland ook door het ICEM wordt bijgedragen, wordt de bij drage dezer eenheden op 150% gesteld. Emigrerende eenheden met een entry- permit betaalden tot voor kort 300%. Deze categorie zal in het vervolg bjj emi. gratie naar Nieuw-Zeeland 200% te beta len hebben. Waarom toch? 's-GRAVENHAGE, 24 November 1955 Hedenmiddag werd de begroting van Justitie in de rij van begrotingen, die men vóór Kerstmis de Kamer wil doen passeren z. h. st. en met aan tekening van tegenstemmen door de communisten, goedgekeurd. De rest van de replieken, die nog moesten worden afgedaan, leverde niet veel nieuws meer op. Ook bet antwoord van de minister niet, die niet veel anders had te doen dan enkele zaken nog wat te verduidelijken en toe te lichten. Zo wees hij nog eens de argumenten van de band, die de beer Van Rijckevorsel (K.V.P.) in tweede instantie had aangevoerd om aan te tonen, dat de regering verplicht zou zijn vroegere Nederlanders, die voor Indonesië hadden geopieerd en daardoor bet Indonesische staatsburger schap hadden verkregen, in ons land toe te laten. E3Ï Blanken in het Afrikaanse oerwouc Een reportage van de bekende schrijfster en journaliste Christine Garnier over de onafhankelijke negerrepubliek Liberia heeft Yves Ciampi het idee aan de hand gedaan van zijn nieuwste film „De Helden zijn vermoeid". Deze vermoeide helden zijn mannen van allerlei nationaliteiten en van verschillende politieke overtuiging, die in de tweede oorlog eikaars vijanden zijn geweest en die nu ieder door eigen omstandigheden gedwongen zijn hetzelfde lief en leed te delen in een land, waar negers de wet stellen. In een land, waar de Westerse „beschaving" op wonderlijke wijze is. vermengd met de zeden en de sfeer van het oerwoud. In Free-City. een denkbeeldige stad in de negerrepubliek, ontmoeten de tegen spelers, de Franse ex-oorlogsvlieger Michel Rivière (Yves Montand) en zijn Duitse col lega Wolf (Curd Jürgens), elkaar in het enige hotel, dat wordt gedreven door de voormalige Parijse advocaat en collabora teur Séverin (Jean Servais). Zij zijn tegen standers. Rivière, sinds het einde van de oorlog piloot bij een kleine luchtvaart maatschappij, heeft bij een noodlanding in de verbandtrommel een partij diaman ten gevonden, welke hij onwetend ver voerde. Hij is met de diamanten gevlucht naar de negerrepubliek. Wolf ontpopt zich als de detective van de eigenaar der dia manten. De verhouding, welke Rivière intussen heeft aangeknoopt met Manuella, de vrouw van de verlopen en aan de drank geraakte Séverin (Maria Felix), doorkruist zijn po gingen om aan Wolf te ontkomen. Op Kerstavond bedrinken Rivière en Wolf zich en laten tegenover elkaar het masker vallen. Zij gooien het op een accoordje en besluiten de diamantenbuit samen te delen en met de opbrengst een eigen lucht vaartmaatschappijtje te stichten. Een bijna krankzinnige Séverin, die ontdekt, dat het tweetal wil verdwijnen met medeneming van Manuella, speelt zijn laatste troef uit. Op de lagune van Free-City komt hij. na zijn vrouw te hebben gedood, jammerlijk om. terwijl de diamanten in het moeras verdwijnen en Rivière achterblijft met een zwaargewonde Wolf. Dit niet alledaagse gegeven is door de regisseur op boeiende wijze verfilmd. De wanhoop van deze aan lager wal geraakte blanken is als het ware tastbaar. Men wordt gepakt door het uitzichtloze van hun be staan in deze negerstaat met zijn voor blanken moordende klimaat. Men wordt overtuigd door de tegenstelling tussen de uit hun land gevluchte Europeanen, voor wie het spel eigenlijk uit is. en de figuur van de „Streber" Villeterre (Gérard Oury), die de dochter van een negersenator heeft getrouwd om op die manier een belang rijke plaats te kunnen innemen in deze merkwaardige samenleving. Bovenal munt deze film echter uit door milieuschildering en typering. Wat dit betreft moet men onwillekeurig denken aan „De Ongenaakbaren", hoewel de pro blematiek hier natuurlijk aanmerkelijk minder in het spirituele vlak ligt. Ciampi weet van het begin tot het einde de beklemmende sfeer van donker Afrika te handhaven, ondanks de aanwezigheid van koelkasten coca-cola en andere Wes terse invloeden in Free-City. Een boeiende en interessante film, die echter voorbehouden moet blijven voor volwassenen. Het werk van abbé Pierre onder de dak lozen van Parijs heeft Robert Dorène geïnspireerd tot het maken van de film „Les Chiffonniers d'Emmaiis", die de Ne derlandse titel „De voddenrapers van abbé Pierre" kreeg. De abbé spreekt zelf een proloog om daarna aan een ander, die spreken! op hem lijkt, de vertolking van zijn rol over te laten. Door de ogen van de buurman maakt de toeschouwer een aantal gebeur tenissen mee, zich afspelend in en om een vervallen villa, die de abbé heeft gekocht en Emmaiis gedoopt en waarin hij hon gerige zwervers onderdak biedt. Yves Montand als de ex-oorlogsvlieger Michel Rivière in „De Helden gijn vermoeid" van de Franse regisseur Yves Ciampi. Het is een vreemdsoortig en bont ge schakeerd gezelschap, dat hij in huize Emmaüs bijeenbrengt. Landlopers, ontsla gen gevangenen, gedesillusionneerde ex- militairen en legionnaires, door de oorlog van huis, haard en familie beroofde man nen, latente alcoholisten, zij vormen teza men de gemeenschap van Emmaüs, welke wordt bestuurd door de abbé en zijn secretaresse. De abbé is niet in staat hun een geheel nieuwe toekomst te geven. Maar hij weet de bitterste nood te lenigen' en de volsla gen wanhoop te matigen. Hij wacht zich wel voor catechisatie, maar slaagt er in, deze uit de maatschappij gestotenen weer een gevoel van eigenwaarde te geven door hen in te schakelen bij de bouw van een voudige woningen voor gezinnen, die in smerige krotten dreigen ten onder te gaan. Natuurlijk blijven conflicten niet uit. Niet alle leden van de gemeenschap Em maüs blijken in staat loyaal te blijven. Sommigen kunnen de verleiding, zichzelf ten koste van de gemeenschap te bevoor delen, niet weerstaan. Bovendien raakt het geld van de abbé op. Er blijkt echter ook een grote mate van solidariteit te zijn gegroeid, want men besluit de voort zetting van het bouwwerk mogelijk te maken door het rapen van vodden. Wan neer één der leden van de gemeenschap omkomt als slachtoffer van zijn kame raadschap, komt de gegroeide solidariteit echter pas volledig tot haar recht. Uit artistiek en filmisch oogpunt zou men tegen deze verfilming, zoals onze Parijse correspondent bij gelegenheid van de wereldpremière reeds schreef, enige bezwaren kunnen inbrengen. Deze bezwa ren worden echter overvleugeld door de eenvoud en waarachtigheid, waarmee deze geschiedenis van Huize Emmaüs op het witte doek wordt getoond. De vodden rapers van abbé Pierre weten de toe schouwers te boeien en te ontroeren en hun sympathie te winnen door de ongekun stelde goedheid, welke abbé Pierre in hen weet te wekken. Daarom is een aanbeve ling voor deze film op haar plaats. DE H. Freule Wttewaall (CH) had nog eens ge pleit voor degenen, die hun Nederlander schap hadden verloren en de aanvraag om het Nederlanderschap op grond van de wet. die dit mogelijk had gemaakt, zagen afgewezen. Dat zijn er 100 van de 6800. zei minister Donker. De toepassing van deze wet is zo ruim geschied, dat deze honderd politieke delinquenten drommels goed weten, waarom zij zijn af gewezen. Over een eventueel verplicht stellen van de bloedproef bij verkeersongelukken door alcoholmisbruik, wilde de minister nog niet spreken, omdat hij het niet wen selijk achtte van te voren reeds medede lingen te doen over de inhoud van een toekomstig wetsontwerp. En dan was er nog het befaamde inge trokken wetsontwerp over de reorganisa tie van de rechterlijke macht. De intrek king was dus niet inconstitutioneel ge weest, dat had de Kamer toegegeven; mi nister Donker legde nog eens uit, dat het amendement het karakter van de te be noemen adviesinstantie had gewijzigd. Een ander staatsorgaan zou nu over de be noemingen oordelen en dat achtte hij in constitutioneel. Daarom had de minister raad besloten de Koningin te verzoeken het ontwerp terug te nemen. Een nieuw voorstel kon hij tot zijn spijt niet doen maar als de Kamer met een voorstel wil de komen, waarin het onlosmakelijk ver band tussen opleiding en benoeming zou zijn gehandhaafd, wilde hij dat gaarne in overweging nemen. Het belangrijkste in de replieken was dat gedeelte waarin werd teruggekomen op de verhouding kerkelijk en burgerlijk recht naar aanleiding van het Haarlemse huwelijk en de zaak-Anneke Beekman. Prof. Gerbrandy had nog eens de wen selijkheid bepleit van een gesprek tussen katholieke en protestants christelijke theo logen en juristen, waartoe pater Stokman zeide gaarne bereid te zijn. De laatste ging ook in op de opmerking dat niet-katholie- ken nu werden geraakt door een uitspraak van de katholieke kerk. Dat is in het ge val van een huwelijk onvermijdelijk zeide hij. Het huwelijk is nu eenmaal een twee eenheid, zoals ook prof. Gerbrandy had betoogd en dat heeft in feite gevolgen voor de niet-katholieke partij. Daarmee wordt echter, zoals het Haarlemse geval had aangetoond, wel degelijk zoveel mo gelijk rekening gehouden. Minachting voor de burgerlijke wet had prof. Oud geconstateerd uit het Haarlemse huwelijk, uit het schrijven namens de bis schop van Haarlem, waarbij een huwelijk ongeldig werd verklaerd, en uit het ach terwege blijven van aandrang van kerke lijke zijde op het teruggeven van het kind Anneke Beekman. Voor de geestelijke, die het huwelijk in Haarlem inzegende, was er volgens pater Stokman geen noodzaak geweest de wet te overtreden. Deze be vond zich alleen in een psychologisch conflict, maar hij heeft te weinig gewicht toegekend aan de bepalingen van het bur gerlijk wetboek. Wat het tweede betreft zeide pater Stokman, dat er in de brief namens de bisschop van Haarlem letterlijk werd ge zegd, dat „het burgerlijk huwelijk van de heer T.. die katholiek is, voor de katho lieke kerk geen geldig huwelijk is" Over de geldigheid van het burgerlijk huwelijk is niet gesproken; niemand, die daaraan twijfelde. Als de B'sschop echter niet mag schrijven dat dit huwelijk voor de Ka tholieke Kerk niet geldig is. kan men evengoed van hem verlangen, dat hij het concilie van Trente afzweert Ten derde was er dan het achterwege blijven van aandrang van kerkelijke zijde op de overgave van Anneke Beekman. Op grond van het canonieke recht èn van het natuurrecht, zouden de kerkelijke overheden na het overlijden der ouders hebben moeten zeggen: „Gij zijt in gewe ten verplicht de katholieke opvoeding van dat kind te voltooien". Alleen het besef, dat wij katholieken ook burgers zijn van de Staat heeft kunnen leiden tot de ver klaring van kerkelijke zijde dat de be trokken voogden niet in geweten verplicht zijn het kind achter te houden Daarom is het grievend dit te horen uitleggen als een te geringe achting voor de burgerlijke wet en de uitspraken van de rechter Niet kunnende oordelen over wat het belang van bet. kind eiste, zou een verdergaande uitspraak op die Kerkelijke Overheid een verantwoording hebben gelegd die zij meende niet te kunnen dragen. Zij deed derhalve wat zij ten respecte voor de bur gerlijke rechtsorde kon doen en daarvoor vroeg pater Stokman begrip, juist met het oog op de in het geding gebrachte goede verhoudingen in heel ons volk. Pater Stokman zette verder nog uiteen, dat de kern van het probleem dit is: of er boven het positieve recht van de demo cratische rechtsstaat nog hogere normen van moraal zijn, waaraan iemand zich meer gebonden kan achten dan aan het positieve recht van de Staat. De overheid moet natuurlijk het positieve recht hand haven en ieder behoudt zijn verantwoor delijkheid voor de wet, maar als men niet erkent dat er hogere normen van moraal zijn, dan vo-absoluteert men de rechts staat en wordt ieder die ziin eigen gewe ten volgt veroordeeld, ook moreel. Voor deze misvatting van de positieve rechts staat moet, aldus pater Stokman, ons Ne derlandse volk worden behoed. Bij de aanvang der vergadering had er nog een tamelijk langdurig debat plaats over de vaststelling van de werkzaamhe den voor de volgende week. Daar de af gevaardigden niet tijdig genoeg klaar zou den kunnen zijn met het voorbereiden hunner redevoeringen voor de begroting van Buitenlandse Zaken, waarvan de me morie van antwoord eerst heden zou ver schijnen. had voorzitter Van Sleen het voorstel gedaan om die tijd te besteden aan het wetsontwerp Kernenergie en aan een gedeelte van het wetsontwerp tot wij ziging van de Grondwet namelijk inzo- verre het de uitbreiding van de Kamer betreft. Men vond, dat het eerste ook bij hoofd stuk X (Economische Zaken) kon worden behandeld en wat het tweede betreft vond men het niet juist (Oud VVD) de grond wet in mootjes te behandelen. De heer Van Sleen handhaafde echter zijn voorstel, zodat de uitbreiding der beide Kamers de volgende week in behan deling zal worden genomen Over de be handeling van het wetsontwerp betreffen de de atoomenergie werd nog geen beslis sing genomen. F. S. Gistermiddag om kwart over drie is een hevige brand uitgebroken in de hout opslagplaats van de firma Knappers aan de Parallelweg te Bergen op Zoom. De afgewerkte houten onderdelen voor een honderdtal nieuwe woningen lagen in deze loods opgestapeld Daarin vond het vuur gretig voedsel. Toen de brand ontdekt werd sloegen de vlammen reeds naar buiten De brandweer stond tegenover de loeiende vuurhaard machteloos, maar slaagde erin een aangrenzende werkplaats en de houtopslagplaats van de fa v. d. Watering te behouden. De schade is nog niet definitief vastgesteld, maar wordt op ruim 150.000 geschat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5