De reden van het Geneefse échec Industriële productie in de KSG Schadevergoeding naasting bij Overzeese Gas 2. VAN LEZER TOT LEZER Twee doden op de weg Spoedige bouw van kernreactoren dringend noodzakelijk Prinsen Geerli^sprijs voor 20-jarige Wim Gerrit Klooster door GEORGES BIDAULT, Automobilist ging mede-weggebruiker te lijf OGEM in het gelijk gesteld door rechter In suspop-plannen belangrijke mogelijkheid achterstand ten dele in te halen Verkeersongevallen in October Doe MÉÉR met MINDER géld TRIJDAG 25 NOVEMBER 1955 AGTNA FELLE BRAND VERNIELDE KURKENFABR1EK EERSTE VONNIS f 35.000 BOETE In hoger beroep vrijspraak geëist DIT JAAR STIJGING VAN 13 pCt T.O-V. 1954 VERWACHT Vertoornd omdat deze niet had gedimd NIEUWE VERZEKERINGEN IN OCTOBER TOESLAG GESLACHTE VARKENS VERHOOGD AFTREK HEFFING LANDBOUWSCHAP c REGERINGSVEILING VAN BUITENLANDSE TARWE GUNSTTGF. CONTTTNCTUUJ? IN ZUTD-AFRTKA ALS DE CONFERENTIE van Ge neve zonder enig resultaat ge ëindigd is, dan kan men niet zeggen, dat dit de schuld is van de Westelijke mogendheden. De drie Westelijke ministers hebben immers niet veel anders gedaan dan aan hun Sovjetrussische gesprekspartner de helpende hand toesteken. Hun open bare verklaringen, met name die van minister Dulles, hebben voortdurend blijk gegeven van optimisme. Tot op het laatste ogenblik hoopten zij de conferentie van een totaal échec te kunnen redden door ruime en politiek onschadelijke verzoeningsvoorstellen te formuleren voor culturele betrek kingen tussen beide bloes. Doch wat de Westelijke ministers ook voorstelden in hun onvermoeibai e geduld en in dat niet aflatende ver trouwen, waarin vredelievende men sen blijkbaar nooit geschokt kunnen worden, alles was vergeefs. Molotof antwoordde, dat zelfs culturele uit wisseling pas gemotiveerd is, wanneer zij krachtens bilaterale overeenkom sten tot stand komt. Men zal zich herinneren, dat, ook hei nationaal-socialistische Reich steeds een bijzondere voorkeur aan de dag legde voor zulke overeenkomsten. Een bilateraal verdrag biedt immers bij zondere voordelen voor een krachtige staat met een totalitair regiem. Het meest evidente voordeel, dat de Sov jet-Unie met deze handelwijze tracht te bereiken, is te zijner tijd de gelegen heid te hebben om tot een exclusief Amerikaans-Russisch gesprek te ko men. In de tweede plaats wordt zo doende voor de satellietstaten, die als zwakker dan de Sovjet-Unie be schouwd worden, de mogelijkheid uitgeschakeld om aan het wooi komen. Tenslotte geven bilaterale ver dragen aan de sterkste verdragspait- ner'de gelegenheid ojn ten koste van minimale concessies maximale resul taten te behalen. Wat voor zin heeft het dus gehad om met veel trompetgeschal bijeen te ko- men, wekenlang te confereren en n et veel moeite een communique op re stellen, dat zo min mogelijk venijn maar ook zo min mogelijk substantie bevat, indien tenslotte verklaard wordt, dat de meest eenvoudige vraag stukken slechts in een conferentie tus sen twee partijen opgelost «_"n"etl worden? Na deze absoluut vruchteloze conferentie vraagt men zich zodoende af waarover men dan in godsnaam de kerk EN FINANCIëN II. De belangwekkende beseho^1£fant door Uw Utrechtse redacteur m kl:an van Donderdag 17 dezer aan het ^erboven aangeduide onderwerp gewijd, geven mij aanfeTding tot .het maken van enige op- merkingen. De beoogde hervormingen zijn tweeer- lei- 1 meer publiciteit en 2. vervanging van collecten, plaatsengeld enz. door een -periodieke bijdrage. De meeste mensen zullen de tweede wellicht het meest in- -jm kwekkend vinden, maar de eerste is de belangrijkste. Mochten er dus hier en daar overwegende bezwaren bestaan tegen afschaffing van collecten, plaatsengeld aiscnanmg gedeelte van de voorge- enz of mocht dit ge« endura worden stelde hervorming by r niettemin oye; verworpen, dsn go kerkeliikr tot het geven van inzichtKLndoorpubl financiën aan de contribuabelen calie van begrotingen en rekenman Die publicatie is volstrekt geen nïeu 8 heid. Reeds bijna 100 jaar geleden wera in het desbetreffende Reglement voor n<- Bisdom Haarlem een bepaling opgeno men volgens welke de kerkbesturen kun nen besluiten begroting en rekening ter visie te leggen. Een kerkbestuur, dat deze bepaling op moderne wijze interpreteert, zal zeker niet aarzelen de bedoelde stuk ken ter kennis van de parochianen te brengen door ze te plaatsen in het paro chieblad. Dat sommige kerkbesturen zo weinig mededeelzaam zijn, is wel enigszins begrij pelijk gezien het voorbeeld, dat hun van hogerhand wordt gegeven. Wat de dioce sane nood van de kerkenbouw betreft, ■wordt aan de gelovigen nimmer mede gedeeld, wat de daarvoor gehouden col lecten precies hebben opgebracht, noch wordt hun voorgerekend, welk bedrag daarvoor elk jaar nodig is. Een te overwegen hervorming, die Uw Utrechtse redacteur niet noemt, be reft de samenstelling van de parochiële kerkbestu ren. Thans komt het practisch hierop neer, dat die zichzelf aanvullen. Waarom zouden de contribuerende parochianen niet de kerkmeesters kunnen kiezen, die moeten beslissen over de besteding van de door hen bijeengebrachte gelden? Amsterdam. Dr THEODOOR CORNELISSE. KATHOLIEKEN EN emigratie. In de editie van Zaterdag 10 October jl. trof ik een artikel aan over het grote Amsterdamse gezin, dat per Joh. v. Ol- debarneveld ging emigreren. Evenwel het artikel gaf mij t.a.v. een enkel punt reden van verbazing. Het hoofd van net aezin bleek een voor aanstaande positie te hebben ingenomen in zijn vakorganisatie, zodat ik mag ver onderstellen, dat de wenselijkheid van juist Katholieke organ'saties ook door hem wordt onderscheen Ik neem dus moeten beseffen, dat oud-premier, oud-minister van buitenlandse zaken van de Franse Republiek volgende keer wel zou kunnen spre ken. DE EERSTE VRAAG, die in deze omstandigheden rijst, is, of de geest van Genève werkelijkheid dan wel een fantoom is geweest. Wij moeten bekennen, dat als „de geest" een fantoom was, hij in nevelen ver dwenen is, en dat als hij werkelijkheid was, hij opgehouden heeft te bestaan. Hoe is dit te verklaren? Waar we te doen hebben met mensen, die niet veel openbaarheid plegen te geven aan hun doelstellingen, zijn we uiteraard op veronderstellingen aangewezen. Het spreekt vanzelf, dat het vraag stuk opgelost is, indien de geest van Genève nooit bestaan heeft. In dat geval is er nooit sprake geweest van een werkelijke ontspanning en is het probleem dus nimmer gerezen. Maar indien het tegendeel waar is, indien de Sovjets dus wèi gepoogd hebben om een nieuwe stijl aan te nemen voor hun contacten met het Westen, hoe moet het dan verklaard worden, dat zij deze „new look" zo spoedig in de steek laten? Het is zo goed als zeker, dat wij de mogelijkheid kunnen uitschakelen dat er twisten gerezen zijn in de boezem van de machthebbers van het Krem lin en dat de invloed van de heer Mo lotof daarbij sterker zou zijn gewor den. Afgezien van onverwachte toe komstige ontwikkelingen schijnt de opperste macht in de Sovjet-Unie op het ogenblik gekarakteriseerd te wor den door een taakverdeling, waarover men het in onderling overleg eens is geworden. Boelganin, die meer ge neigd is tot een gematigde betoog trant, spreekt in wezen Kroesjtsjef niet tegen, die met een brutale open hartigheid te werk gaat en die af en toe een tevoren nauwkeurig inge studeerde explosie ten beste geeft Molotof, doorgewinterd technicus en continu-element in het Kremlin, wordt af en toe, als dat nodig is, vervangen door Zjoekof, die geschikter is voor de oorlog, maar eventueel ook voer het voeren van amicale corresponden tie. Kan het in deze omstandigheden dan soms zijn, dat andere personen in deze een beslissende invloed hebben "oeIj gelden? De persoon van president Eisenhower stond in het centrum van de conferentie van de regeringshoof den in de maand Juli. Kan het zijn, dat de ziekte van de president voor de Sovjets een reden is geweest om weer terug te keren naar de situatie van vroeger? Het lijkt een beetje voor barig om op deze vraag op andere manier te antwoorden dan door een tweetal opmerkingen, die overigens niet met elkaar in overeenstemming zijn. De eerste is, dat de politiek van het Kremlin slechts zelden en nooit voor lange tijd persoonlijkheden bui ten haar eigen invloedsfeer accepteert. De tweede opmerking is, dat presi dent Eisenhower de enige was, die in staat bleek zijn gesprekspartners te ontdooien en dat deze gesprekspart ners erop rekenden de conversatie met hem voort te zetten. Waarom rekenden zij daarop? Om toenadering tot hem te zoeken of om hem naar zichzelf toe te trekken? Wij zullen dit nimmer precies weten. Ik beken, dat ik hierover niet het minste idee heb. Nu moeten wij constateren, dat, vanaf het moment, dat men zich met concrete problemen ging bezig houden, de charme gebroken is en men weer in de oude gewoonte vervallen is. Niets is er dus gebeurd. Het spel letje begint weer van voren af aan. WAT STAAT ons nu te doen? Wel ke houding moeten wij nu aan nemen? Wij zullen op de eerste plaats aan onze volkeren, die zo blij waren te geloven dat wij eindelijk be tere tijden tegemoet zouden gaan, moeten duidelijk maken, dat alles wat gedaan is om tot een werkelijke vrede te geraken, maar van één kant geko men is. Wij moeten er ook voor zor gen, dat de Westelijke eenheid, die in de zoelere atmosfeer verslapt was, op nieuw versterkt wordt. Wij moeten blijk geven van weerstandsvermogen en van ondernemingsgeest. Aangepast aan de veranderde omstandigheden zou er een nieuw soort Marshall-plan op touw gezet moeten worden, want een strikt militaire verdediging, hoe nodig die ook is, is op het ogenblik niet meer voldoende. Wij dienen een moreel offensief te beginnen, in de eerste plaats voor onze eigen volkeren en vervolgens voor de gehele wereld. Ik beken, dat ik van mening ben, dat het geen oplossing is om nu op nieuw de onderhandelingen te her openen. Vrede, dat is niet alleen wel willendheid, maar vooral moed. (Copyright INS-Opera Mundi-Maasbode Pers) (Van onze correspondent). In de druk bevolkte en smalste straat van Bussum. de Botweg, brak gisterayono rond zes uur brand uit in een kurken- fabriek annex kurkopeiasplaats Daar dr brand zich ernstig liet aanzien, rukte d- brandweer met groot materiaal uit Me tien stralen werd er water gegeven, d.n-r dit alles kon niet verhinderen, dat het pand geheel uitbrandde. Een naast ge legen plastic-bewerkingsbedrijf kon be houden blijven, al kreeg het veel water schade. De schade voor de kurkenfabriek is zeer I groot te meer daar ook de hele voorraad in de vlammen opging en de levering van grondstof, die uit Spanje en Portugn moet komen veie maanden duurt. Voor lopig zal het bedrijf dan ook niet hervat kunnen worden. De procureur-generaal bij het economi sche gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gisteren vrijspraak gerequireerd tegen A. S. K. uit Los Angeles, directeur en com missaris van een N.V. hier te lande, aan wie ten laste gelegd was, dat hij het deviezenbesluit had overtreden. De N.V. had een deposito-rekening ge crediteerd voor K. en hem Nederlandse betaalmiddelen gegeven, zonder vergun ning. terwijl de Nederiandsche Bank hem als niet-ingezetene beschouwde. De economische politierechter te Rotter dam had K. veroordeeld tot een geldboete van f 35.000. De Hoge Raad heeft inmiddels in een andere zaak tegen de N.V. bij arrest be paald, dat K. wèi als ingezetene moet worden beschouwd. Hij was namelijk wel aangeslagen voor de inkomstenbelasting De procureur-generaal meende nu. dat een essentieel element uit de dagvaarding vervallen is en vroeg vrijspraak. Het hof zal over veertien dagen arrest wijzen. De president van de Hoge Autoriteit der FuroDese Gemeenschap voor Kolen en Staal Renè Mayer, heeft in het gemeen- schappedjke parlement een algemeen overzicht gegeven van de werkzaamheden der Hoge Autoriteit. Hij vermeldde daarin dat de industriële productie in de gemeenschap fccn pet hoger zal zijn dan in 1954, vc g met een stijging van 11 Pc' 'n f Staten en een van 6'A pet in Enge De staaiproductie van de gemeenf;UP nam met 20 pet toe, het energieverü .i met 6H pet. doch de productie van ste®"* kolen slechts met 2 pet. Mayer zet. volgens de jongste ramingen een verdrie voudiging van het energieverbruik gedu rende de komende 20 jaar wordt verwacht. Overigens sprak Mayer de ongerustheid van de Hoge Autoriteit uit over de ..rela tief geringe activiteit van de industrieën der gemeenschap op het gebied van he technische onderzoek dat toch een belang rijke factor voor de vooruitgang is s Hoge Autoriteit was diep onder de in druk van de betekenis die door gelijk soortige industrieën in de Ver. Staten, de Sovjet Unie en Engeland aan het tecn- nisch onderzoek wordt gehecht, zei mj. De Hoge Autoriteit is voornemens, zo zei Mayer, nog voor de volgende zitting het gemeenschappelijke parlement (in Me. 1956) een document te publiceren waai in zij een algemeen overzicht wil geven van het technische onderzoek, waarvoor zi.i financiële bijdragen heeft gegeven en waarin zij tevens in grote trekken de maatregelen die zij verder op dit gebied wil nemen bekend zal maken. Mayer kondigde tenslotte aan, dat de Hoge Autoriteit vier commissies zal in stellen voor de bestudering van de toe komstige ontwikkeling op de "ebieden van kolen en staal. Op de hoek IJweg-Venneperweg te Nieuw Vennep is gisteren de 45-jarige motorrijder R. de H. uit Nieuw Vennep door een met suikerbieten geladen vracht auto, die op weg was naar Halfweg, aan gereden. Hij werd zo ernstig gewond, dat hij kort daarop overleed De vrachtauto kwam voor de motorrijder van rechts. Bij de hoek stopten beide voertuigen en de motorrijder zou. volgens getuigen, een teken hebben gegeven aan de bestuurde] van de vrachtwagen, door te rijden. Woensdagavond om vijf min. voor hail elf is op de Bornsestraat te Almelo een verkeersongeval gebeurd waarbij de Si- jarige mevrouw G M. C. om het leven is gekomen. Het ongeluk geschiedde, toen het echt paar C. per fiets van familiebezoek naai huis terugkeerde Mevr C. wilde de Bornsestraat oversteken nog net voor een uit de richting Borne naderende aut'. Zij werd echter geraakt en bleef gewond op straat liggen. Omstanders constateerd- den dat zij volledig bij kennis was er. slechts licht was gewond Op hetze.fde moment naderde uit richting Borne een tweede auto en hoewel men getracht heeft de aandacht van de bestuurder te trekken, heeft deze blijkbaar niets ge merkt en is over het slachtoffer gereden Pas 43 meter voorbij de plaats van hei ongeval wist de bestuurder, de 45-jar.ge J. H. uit Almelo, zijn wagen tot stiistand te brengen. Mevr C. moet vrijwel op slag dood geweest zijn. Op de Gastelsedjjk te Stampersgat heeft de rijkspolitie R. V. uit Bosschenhoofd in arrest gesteld, omdat hij met een zware sleutel een medeweggebruiker de auto mnbilist v d VV uit Stampersgat te lijf wilde. Deze laatste had V. namelijk met zijn licht verblind. V. ontstak daardoor in woede en toen v d VV.. die uit tegen gestelde riehling kwam voor hem de diik opreed, nasseerde hij v d. W met zijn wagentje en reed hem vervolgens tegen de kant van de weg vast Vóórdat de an der van zijn verbijstering was bekomen sprong V uit zijn auto en ging v d VV met een sleutei te lijf. Deze kon niet anders doen dan de vlucht nemen. De aanvaller koelde vervolgens zijn woede op de wagen van v. d. VV.. waarvan hij de motorkap vernielde en de voorruit kapot sloeg. V stapte vervolgens weer in zijn wa gen. waarin zijn vrouw de uitbarsting van haar man bad gadegeslagen, bracht zijn echtgenote naar Steenbergen en haaide haar daar een uur later weer af. De oo- litie was echter inmiddels gewaarschuwd en kon hem arresteren Hij legde een volledige bekentenis af en verklaarde in woede te zijn ontstoken over het feit. dat de bestuurder van de tegenligger niet had gedimd. De rechter te Djakarta heeft gisteren vonnis gewezen in de proeessen over de uitspraak van de commissie voor de vast stelling van de schadevergoeding aan de N.V Overzeese Gas. en Eleetrieileitmaat- schappij voor haar per 1 Januari 1954 ge naaste bedrijven. De rechter heeft de Indonesische rege ring in haar vordering niet ontvankelijk verklaard en de e's der N.V. Overzeese Gas- en EleetrieiteitmaatsehappiJ tot be taling van de door de eommissie vastge stelde vergoeding volledig toegewezen, al dus deelt de N.V. „OGEM" ons mede. (Wij herinneren er aan, dat de in bo venstaand bericht genoemde commissie op 23 Juni 1954 besliste, dat de regering van de republiek Indonesië aan de OGEM voor een aantal genaaste bedrijven, n.l die te Djakarta en omgeving en Tjore- bon en omgeving een voerding diende te betalen van Rp 50 158 547, gelijk aan Ned guldens 16 719.515. met dien verstande echter dat bij verandering van de wis selkoers, waarmede de commissie bij hare waardering en dientengevolge bij de vast stelling van de naastingsprijs rekening heeft gehouden, t.w. drie rupiah? tegen één Nederlandse gulden, hetzij bij de be taling van de naastingsprijs in rupiahs, Inderdaad bestaat in de huidige fase van het onderzoek op het gebied der kernenergie in Nederland een groie ach terstand, althans vergeleken met een uinta! bepaalde landen, waar de eerste tepassingen reeds tijdens de wercldoor- og hebben plaatsgevonden. Het zal daar om voor ons land zaak zijn alle krachten in te spannen om de achterstand op dit gebied in te halen. Dit proces vereist echter tijd en vooral ook de mogelijk heid zelf werkzaam te zijn. Daar op dit punt de praktijk de beste leermeesteres zal zijn. is de noodzaak om in Nederland, uiteraard met inachtneming van de nood zakelijke veiligheidsmaatregelen, zo spoe dig mogelijk reactoren te houwen en in bedrijf te nemen, dan ook zeer groot. Ten aanzien van een groot aantal an dere. te dezen meer met Nederland ver gelijkbare landen kan worden gezegd, dat men, mede dank zij de Noors—Neder landse samenwerking, noch op weten schappelijk noch op technisch-industrieel gebied waarschijnlijk van achterstand kan spreken en dat integendeel Neder land op vele van deze landen naar het zich laat aanzien bezig is zich een voor sprong te verwerven. Dit zeggen de ministers Zijlstra en Cals in hun memorie van antwoord aan de Tweede Kamer, betreffende de nota in zake het in Nederland te verrichten on derzoek op het gebied van kernreactoren en hun toepassingen. Hoop voor de toekomst Wat betreft de op het werkterrein van het Reactorcentrum Nederland tot uit- O Volgens een voorlopige, door het Bureau van Statistiek gehouden telling, werden in October door de politie niet minder dan 1851 verkeersongevallen geconsta teerd, welk aan al 9,5 pet meer is dan dat van September, in vorige jaren de top- maand. Ten opzichte van October 1.954 valt dan ook een sterke toeneming waar te nemen. nl. met 22 pet, vergeleken met October 1949 is het aantal ruim ver dubbeld. Gedurende de verslagmaand moest 11,3 pet van het totaal (d.i. 213 ongevallen) als ernstig worden gerubriceerd, welk percentage ongeveer ge 1 ijk is aan dat voor October 1954 (12,0). Aan het eind van de desbetreffende maand was de verkeersongevallen-thermo meter gestegen tot 15.158 (d.i 11,4 pet hoger dan vorig jaar). Hiervan waren 2000 of 13,2 pet ernstig van aard. Vergeleken met 1954 is het aantal ern stige ongevallen met 21,3 pet gestegen ol bijna tweemaal zo sterk als het totaal aantal waarvoor het accres 11,4 pet be draagt. Gedurende October werden 368 perso nen slachtoffer van het verkeer Hiervan werden 126 of 34,2 pet gedood of ernstig gewond. In 1955 werden tot eind Oc'-ober 3882 slachtoffers geteld, waarvan 64 gedood en 1343 ernstig werden gewond. voering te brengen plarnen memoreren de ministers, dat Nederland betrokken zal zijn bij vier reactor-projecten en wel de hier te lande te bouwen suspop en de „materials testing reactor'', zomede in het kader van de samenwerking met Noorwegen de reeds bestaande kleine experimentele reactor in Kjeller en de door Noorwegen uit te voeren Boipop (boiling water reactor)-plannen. De tus sen Nederland en Noorwegen bestaande overeenkomst maakt het mogelijk, dat Nederland en de Nederlandse industrie in volle omvang zullen kunnen profiteren van de in Noorwegen te bereiken resul taten. Ten aanzien van tie in Nederland te realiseren suspop-plannen mag worden geconstateerd, dat hiervan ook in het buitenland met belangstelling is kennis genomen en dat verscheidene bevoegde buitenlandse experts hebben verklaard, dat deze lijn van onderzoek in belang rijke mate kan bijdragen tot de oplossing van het probleem van de economisch wei-, kende commerciële reactor. Zouden deze plannen lukken de re sultaten van de voorbereidende proefne mingen wettigen alleszins de hoop daar op dan bestaat de mogelijkheid, dat Nederland op dit deel van het kernener getische terrein ondanks zijn huidige achterstand een positie zal innemen, wel ke ook internationaal als belangrijk moet worden gekwalificeerd. Ter verkrijging van de nodige experts voor de uitvoering van deze plannen zul len de universitaire instellingen voor haar taak op het gebied van vreedzame toepassing van atoomenergie meer dan tot nu toe een speciale toerusting be hoeven, terwijl voorts voor de noodzaak zal ontstaan de opleidingscapaciteit in de natuurwetenschappen te vergroten. Voor zoveel mogelijk zal daarbij centralisatie moeten worden toegepast. Door de samenwerking met Noorwe gen kunnen wij gelukkig reeds thans over een aantal krachten beschikken, die in staat zullen zijn de in Nederland te bou wen reactoren te bedienen. Taak van het R. C. A. Ten aanzien van de eigenlijke werk zaamheden van het Reactorcentrum Ne derland merken de ministers nog op, dat de stichting ten doel heeft: „het verwer ven van wetenschappelijke en technische kennis en ervaring ten behoeve van vre desdoeleinden op het gebied van kern reactoren en hun toepassingen en het ten algemenen nutte beschikbaar stellen van deze kennis en ervaring alsmede van de verworven hulpmiddelen in het bijzon der aan Nederlandse instellingen en Ne derlandse ondernemingen". Van de bedoelde toepassingen noemen zij dan de fabricage van isotopen, waar voor ook de nodige research zal moeten plaatsvinden. De toepassingen op me disch en biologisch gebied, de toepassin gen in de landbouwsector, de opsporing van radio-actieve ertsen en de verwer king daarvan tot brandstoffen in een bruikbare vorm vallen echter buiten het eigenlijke werkterrein van het R.C.N. Herhaaldelijk wordt blijk gegeven van de misvatting, als zou het in de bedoeling hebben gelegen alle activiteiten van Ne derland op het gebied van de vreedzame toepassing van de atoomenergie in het R.C.N. te centraliseren. Evenals voor elk wetenschappelijk ge bied geldt echter ook hier, dat alle an dere initiatieven zich zoveel mogelijk vrijelijk moeten kunnen ontplooien. Op verschillende terreinen, welke nauw aan het eigen werkterrein grenzen, zal het R.C.N. ongetwijfeld een stimulerende en in enkele gevalien een coördinerende taak kunnen vervullen. Dit mag er echter, aldus de minister, niet toe leiden, dat overgegaan wordt tot een centralisatie, welke op andere activiteiten een belem merende invloed zou kunnen hebben. In October is volgens het C.B.S. voor •een bedrag van 297,2 millioen aan nieu we verzekeringen afgesloten, waarvan 133,5 millioen kapitaal-, 141,4 millioen rente- en 22,3 millioen volksverzekering. Het verzekerd bedrag in de eerste 10 maanden van 1955 bedraagt thans 2490,5 millioen, waarvan 1040,7 millioen kapi taal-, 1258,9 millioen rente- en 190,9 millioen volksverzekering (zelfde periode vorig jaar resp. 2065,6 millioen, 831,8 millioen, f 1042,2 millioen en 191,6 mil lioen). In verband met de verminderde afzet mogelijkheden van bacon heeft het be drijfschap voor vee en vlees de toeslag uit het vleesfonds voor geslachte varkens in de gewichtsklasse van 63 t/m 72 kg. voorzover niet voor de bereiding van"ba- con bestemd met ingang van 18 Novem ber a.s verhoogd tot 12 cent per kg. De toeslag voor de gewichtsklasse 72 t/m 77 kg blijft gehandhaafd op 7 cent per kg. Het bestuur van het landbouwschap heeft een gewijzigde heffingsverordening aangenomen, waarbij wordt vastgesteld dat niet alleen leden van ondernemers organisaties in aanmerking komen om een deel van hun contributie af te trekken, doch waarbij ook leden van andere orga nisaties bij besluit van dit bestuur in het voordeel van deze aftrek kunnen worden gesteld. Voor het aanwijzen van deze organisaties zijn normen vastgesteld. De vindingrijkheid op het gebied van margarine schijnt geen grenzen te ken nen. Een Nederlandse margarinefabriek is begonnen met de productie van een ver der opgevoerde kwaliteit en verpakt nu haar product om de wat men noemt gerijpte smaak tot het laatst toe te bewa ren in een pergamenten botervlootje. De margarine is zelfs gegarneerd! De huis vrouw krijgt het dus weer wat gemakke lijker; geen papiertjes, geen passen en meten in glazen of aardewerk engeen vlootjes-omwas. De Vereeniging van Levensverzekering en Lijfrente „De Groot-Noordhollandsche van 1845" te Amsterdam heeft de afge lopen week een verzekerd kapitaal van 800 000 000,bereikt. Het groeitempo kan blijken uit de volgende gegevens: In Maart 1951 werd de 500.000.000.ge passeerd, in December 1952 de 600.000.000,en in Augustus 1954 de 700.000.000,—. aan dat hij heeft voorlichting bij zijn voorgenomen emigra tie buitengewoon belangrijk ^®s- deze man gaat naar het G.A-B-- Vanzelfsprekend zou het Zun J dat hij zich ter zake zou hebben g- tot de in het Bisdom Haarlem oo2 feld aanwezige Stichting (voortkomenae uit de samenwerkende Standsorganisa Voor deze persoon zouden toch de ™e?4" selijkheid en de noodzaak van voorlid- ting en voorbereiding op basis van.J'.1;' eigen levensbeschouwing en het subsidia riteitsbeginsel, richtinggevend moeten zijn geweest. Zelfs de herder van de parochie blijkt althans dat meen ik uit het artikel te mogen opmaken nauw betrokken te zijn geweest bij de plannen, hetgeen zeer te loven zou moeten zijn. Doch dan verwon der ik mij temeer over de voorlichting ■Welke de emigrant, zich heeft laten geven door het G.A B. Bij het contact tussen pas toor en emigrant zou ik in dit geval een ander resultaat met meer dan normaal hebben geacht. Overigens zou het m.i. aanbeveling heb ben verdiend wanneer de redactie een zo °P de voorgrond treden van het G.A.B bi- deze emigratie zou hebben vermeden weer te geven. Hierdoor zou in ieder geval zijn voorkomen dat andere katholieke eandidaat-emigranten verwe-en zouden 'Jin naar het G.A.B. t-_»>,„ De verantwoordelijkheid van de katho- heke pers bij dit soort van zake" acht ik tiet gering. Vandaar dat ik U durf ver- Zoeken binnenkort een artikel te plaat- sen waarbij het werk van de Stichting voornoemd, naar voren kan treden. Timmermans. Dames» Inoxa" AC Vork of lepel Vtt c Exportkist met flacon eau de cologne 90% 3 Dames zakdoekjes doosie Plastic haarborstel en kam, Jn koke portemonnaie saffiaan en boxleder levenslange garantie Kleurboeken 10 Heren- handschoenen wol met nylon Chocolade letters 50 c melk en puur Jongens- 50 Zak Strooigoed van alles wa' 50c 35c 25c 15c kleurige uitvoering boeken 1.50 1.- 75 c Trein C50 met sterke veer, tunnel, station, enz. Brandweer- 9*" met veel kleurige inhoud Sehooletui's 75 c 1.25 Verfdozen 1:50 autometfric tie sirene, bel. enz. kleuren plastic m div Bouw-vliegtulg |o nf-helicontère Al Serviesje porselein, voor vier personen Amandel speculaas 250 gr of-helieoptère plastic dan we] bij transfer daarvan in Neder landse gulden, de bedragen dusdanig moe ten worden aangepast dat de waardering der commissie niet wordt gewijzigd. De regering van Indonesië kon zich echter met de uitspraak van de commissie niet verenigen en diende bij de rechter te Djakarta een eis tot vernietiging in. De OGEM maakte daarop bij dezelfde rech ter haar vordering tot onmiddellijke beta ling van de door de Commissie vastgestel de schadevergoeding aanhangig. Dat de OGEM thans door de rechter in het ge lijk is gesteld en de Indonesische regering haar zin niet heeft gekregen is voor aan deelhouders ongetwijfeld een gunstige omstandigheid) (Van onze Amsterdamse redactie) De jury voor de Reina Prin sen Geerligsprijs een prijs die jaarlijks wordt uitgereikt aan jonge veelbelo vende auteurs heeft eenstem mig de nauwe lijks 20-jarige in 'ndonesië gebo ren student Wim Gerrit Klooster uit Amstelveen uit de ruim dertig gegadigden aangewezen. Dit werd vanmiddag tijdens een plechtig heid in de aula van de hoofdstedelijke universiteit bekend gemaakt. De heer Klooster verwierf de prijs voor 1955 met een tweetal novellen, getiteld .-Tweemaal" en „En zonder 't genadige einde". Hij is de jongste auteur aan wie tot nu toe deze bekroning te beurt is gevallen. De ingezonden manuscripten bestonden voor het grootste deel uit gedichten. Dat de jury toch ook dit jaar weer een proza schrijver de prijs toewees, pleit daarom des te meer voor het werk van de heer Klooster, waarvan het juryrapport zegt dat het getuigt van eruditie, taalbeheer sing en psychologische verbeeldingskracht. De beide novellen vormen, ondanks een verschil in tijd en milieu, een grotere samenhang dan men over het algemeen aantreft in losse verhalen van eenzelfde auteur. Het eerste verhaal speelt in het oude Griekenland, het tweede in 't tegenwoor dige Amsterdam. De hoofdpersoon in „Tweemaal" is een jonge pottenbakker die in de Dionysische mysteriën wordt ingewijd en gedwongen wordt zelfmoord te plegen, in „En zonder 't genadige einde" meent een dichterlijk aangelegde gymna siast voor soortgelijke problemen te staan. De wijze waarop Klooster de motieven en ideeën in zijn novellen heeft gedramati seerd. verdient naar het oordeel van de iurv bewondering en laat bij haar geen twijfel bestaan aan de juistheid van haar keuze. Klooster heeft bewezen, dat hij in staat is een moeilijke stof onder woorden te brengen, intelligent en genuanceerd, met een uitgesproken vormgevend vermo gen. zonder dat daardoor aan de levendig heid en raadselachtigheid van alles wat niet in een schema kan worden uitgedrukt, geweld is aangedaan, aldus de jury. Door het Voedselinkoopbureau werden Donderdag te Rotterdam de volgende hoeveelheden buitenlandse tarwe ver kocht: 7500 ton hardwinter no. 1 beschik baar te Rotterdam voor: 3000 ton a 25.70, 1000 ton a 25.80, 500 ton a 25.90, 1000 ton 26.—. 500 ton a 26 10 alsmede 1500 ton a 26.60. Opgehouden werden 1200 ton. Eveneens opgehouden werden de 250 ton hardwinter no. 1 beschikbaar te Am sterdam. Van de 15.250 ton hardwinter no. 2 be schikbaar te Rotterdam werd verkocht 5150 ton beschikbaar te Rotterdam voor de volgende priizen: 50 ton a f 24.80, 500 ton a f 25.05, 500 ton 25.25, 2750 ton a 25.70. 500 ton a 25.65. 250 ton a 25.65 600 ton a 25.60. Opgehouden werd 10.100 ton. Van de beschikbare hardwinter no. 2 te Amsterdam 6000 ton werd verkocht 2000 ton a 25.60. opgehouden werden 4000 ton. 500 fon hardwinter no 2 be schikbaar te Zaandam werd verkocht a 25.60. Opgehouden werd 2200 ton. De partiien van resp. 6200 ton te Hillegom en 5000 ton Vijfhuizen van dezelfde tar- wesoort werden opgehouden. De nog beschikbare partij van 800 ton redwinter no. 2 beschikbaar te Rotterdam werd verkocht 50(1 ton a 23.30 en 300 ton a f 23.55, de 750 ton redwinter no 2 nog hesehikbaar te Amsterdam werd ver kocht 250 ton voor 23.95 en 500 ton a 23.60. Van de 2300 ton beschikbaar te Zaandam werd verkneht 500 ton a f 23.80. 500 ton a 23 75 en 250 ton a 23.70, 1050 ton werd opgehouden. Van de 5000 ton soft white 2, beschik baar te Rotterdam ging van de hand 100 ton a f 25.80. 250 ton a 25.80. terwijl nog maals 250 ton voor deze zelfde oriis werd verkocht. Aangehouden werd 4400 ton. 350 ton soft white no. 2 beschikbaar te Amsterdam werd verkocht voor 25.80. Hier werd opgehouden 1250 ton. Van de 2050 ton soft white po. 2 beschikbaar te Hillegom werd 50 ton verkocht a 25.80. Opgehouden werd 2000 ton alsmede de partiien to Vijfhuizen a 1800 ton, te Utrecht a 300 ton en te Wageningen a 250 ton. De 550 ton Manitoba no. 2 beschikbaar te Amsterdam werd verkocht a 29.25. De 150 ton Manibota no. 2 beschikbaar te Zaandam alsmede de nog beschikbare 625 ton Manitoba no. 2 te Vijfhuizen werden opgehouden. Van de 150 ton Australische tarwe beschikbaar te Amsterdam werd verkocht 100 ton a f 26 25. Er werd 50 ton opgehouden alsmede 450 ton Australische tarwe beschi'-b-mr tg Zaandam. In totaal werd verkocht 19.600 ton. Dr A. J. van Rhijn. de Zuidafrikaanse minister van economische zaken, heeft aan een maaltijd van de Afrikaanse Ka mer van Koophandel te Johannesburg ver klaard. dat er alle aanwiizine»n ziin. dat 1955 in de geschiedenis van Zuid.-Afr.ika zal blijven leven als een van de meest welva rende jaren van het land. De minister ko-t geen mogeliikheid zien van een economi sche terugslag in de naaste toekomst. Hii voegde daaraan toe. dat weliswaar het tempo van ontwikkeling en expansie niet meer zo snel is als het was. maar dat deze vertraging slechts het tempo van de ontwikkeling in overeenstemming brengt met de productiemiddelen, die schaars ziin De minister achtte het verlangzaam de tempo welkom. De Zuidafrikaanse minister van finan ciën. E. H. Louw. deelde aan een maal tijd van het bankiers-instituut te Pretoria mede. uat de Zuidafrikaanse regering in sterkere mate orthodoxe financiële en fis cale maatregelen toenast om de waarde van de munt te handhaven en een rede lijke stabiliteit van de economie van het land te verzekeren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 7