Katholieken nog verdeeld Rumoer onder de socialisten Tweede Kamerverkiezingen op Vrijdag Faure stelt opnieuw vertrouwens kwestie Stemming in Kamer ongunstig voor regering COLLECTIEVE PENSIOENREGELINGEN Hoogoven in Dortmund ontplofte Minister houdt vast aan Geen boter in het paradijs De strijd om de Franse verkiezingen Bevrijdingsdag deed Kamerleden weer van leer trekken n PARAPLU1E van TEURLINGS MODIEUZE REGENMANTELS r" 1 1 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN ZakT<!a<? 26 November 1955 VERHOOGDE BOUWKOSTEN, VERHOOGDE BUDRASEN 1 Zes arbeiders door gloeiende ijzerstroom gedood Installatie mgr dr B. J. Alfrink Op Zondag 4 December 's avonds acht uur Katholieke meningen verdeeld ICV-steun voor Even Ken ivelkom geschenk is: Italiaans dorp bleef gespaard Enorm rotsblok dreigde Zambana te verdelgen De geest van Genève TAE RUSSISCHE premier heeft geprotesteerd tegen het z.g. Bagdad-pact. Nu is dat protest niets bijzonders; de Russen staan nogal gauw klaar met hun ont stemming, als iets niet naar hun zin gaat, vooral wanneer de „schul dige" partij iets doet om te ver hinderen, dat de communisten hun zin doordrijven. Zoals men weet, betreft het Bagdad-pact wederzijdse hulpver lening door Engeland, Irak, Pa kistan, Perzië en Turkije. Moskou meent nu, dat het tegen de Sovjet- Unie gaat. Wel, daar konden de Russen wel eens gelijk in hebben, doch waarom mag men zich niet van hulp verzekeren, indien er ge vaar bestaat van aangevallen te worden? De Russen doen dit zelfs terwijl er voor hen geen gevaar voor agressie aanwezig is. Enfin, dat is eigenlijk oud nieuws. Wij willen echter wijzen op een zeer vreemde verklaring van Boélganin. Deze zeide, dat „blokvorming in strijd is met de geest van Genève". Hij bedoelde waarschijnlijk het voorlaatste Ge nève, toen er een geest van we derzijds begrip heerste. Maar deze geest werd toch op de jongste Ge- nève-conferentie juist door de Rus sen „om hals gebracht", voorzover men dan deze uitdrukking bij een geest kan gebruiken. En juist omdat de Russen de goede geest van de „goede" Ge- nève-bijeenkomst op de kwade dag van de volgende Genève-confe- rentie uitbanden, is er een andere situatie ontstaan n.l. die van de noodzaak om zich sterk te maken tegen eventuele aanvallers. En dus is het Bagdad-pact juist geheel in overeenstemming met het jongste Genève. A?ialyst IN EEÜ CENTRAAL PENSIOENBUREAU Tweede succes bij olie boring in Pijnacker Onbestendig weer met zachte temperatuur f WEERBERICHT V -s VWftf-V-! Christelijke arbeidersbeweging in West-Duitsland op gang (Van onze correspondent) BONN, Vrijdagavond. Sedert een maand tracht een klein bureau in Essen het apparaat in elkaar te schroeven, dat de pas gestichte „Christliche Gewerkschaftsbewegung Deutschlands" in staat zal moeten stellen zichzelf tot gelding te brengen. Voor het einde van deze week hebben de oprichters hun vertrouwelingen uit alle delen van het land naar Bochum geroepen om daar een eerste verslag over de in de eerste maand gemaakte vorderingen te horen. Tegelijk zullen daar de voorlopige statuten der organisatie moeten worden aanvaard. De definitieve statuten zullen pas in de officiële oprichtingsvergadering worden behandeld, die nog enkele maanden op zich zal laten wachten. De eerste resultaten van de door de nieuwe organisatie ingezette wervings actie onder de katholieke en protestantse arbeiders laten nog geen oordeel toe over de vraag of het nieuwe vakverbond een toekomst heeft. Johannes Even, de president van het voorlopige bestuur, zeide ons, dat bij voortduring stro men van sympathiebetuigingen binnen komen, waar echter tegenover staat, dat leidende christelijke politici de eenheidsorganisatie blijven steunen. Zij nemen daarmee, aldus Even, het risico op zich verantwoordelijk te worden voor een eventuele overwinning van de socialistisch georiënteerde „Deutsche Gewerkschaftsbund". In oorsprong hebben de stichters van de nieuwe vakbond hun beweging niet anders willen zien als een drukmiddel op de „Deutsche Gewerkschaftsbund". Hun doel was te bereiken, dat het jarenlang slepende dispuut over de geest van ver draagzaamheid in het eenheidsverbond eindelijk met meer kracht op gang zou worden gebracht. De afscheiding van de In 1945 gevormde eenheidsorganisatie is door hen steeds gezien als een uiterste middel, temeer daar men zelf de risico's van zulk een onderneming nooit heeft onderschat. Johannes Even, die als presi dent van de katholieke arbeidersbewe ging steeds in het voorste gelid heeft ge staan bij de bestrijding van de overwe gend socialistische inslag van de D.G.B., is op het ogenblik echter pessimistischer dan ooit gestemd ten aanzien van een mogelijke keer in de eenheidsorganisatie. Hij wees erop, hoe juist thans de radicale elementen in de D.G.B. zich met alle kracht teweer stellen tegen een streven naar matiging, dat bij de huidige leiding van het verbond valt te constateren. De rol van Freitag, Walter Freitag, de bejaarde president van de D.G.B., heeft in de laatste maan den inderdaad blijk gegeven van de ern stige wil om tegemoet te komen aan vele bezwaren van de zijde der christelijke arbeiders. Men herinnert zich zijn kordate actie tegen de in het economisch instituut der vakbonden hoog te paard gezeten theoreticus dr Victor Agartz, die de laan uit werd gestuurd, nadat hij zowel met zijn propaganda voor een expansieve loontheorie, als met zijn heftige attaque tegen de leidende katholieke socioloog, pater von Nell-Breuning S.J., golven van protest tegen het streven der vakbonden had opgestuwd. Op de stichting van de christelijke vakorganisatie heeft Freitag geantwoord met een aanbod aan de D.G.B.-getrouwe christelijke sociale poli tici een onder dr Hans Boeckler bestaan de, doch inmiddels ingeslapen „commissie voor principiële zaken" te doen ontwa ken. Daarin zouden de christelijke leiders een permanent orgaan kunnen vinden om hun bezwaren tegen de te zeer socialis tische koers van de D.G.B. ter sprake te brengen. Tenslotte heeft Freitag ook zijn matigende invloed willen uitoefenen in de jongste loonstrijd in het Roergebied, die nu tot de merkwaardige situatie heeft geleid dat de staalfabrieken zelfstandig tot een loonsverhoging zijn overgegaan, nadat een accoord met de vakbond niet mogelijk bleek. Al deze gestes, die op een geest van matiging wijzen, heeft Freitag intussen duur moeten hekopen. De radicale socia listen in enkele machtige onderdelen van de D.G.B. zijn met giftige pijlen op hem af getrokken en hebben zelfs onverbloemd Een hoogoven van de Dortmund- hörder Hütten-Union, een van de grootste Westduitse staalfabriekenis gisteravond uit elkaar gesprongen. De gloeiende massa vloeibaar ijzer stroomde naar buiten en doodde vijf arbeiders en verwondde er zes, terwijl er een man wordt vermist. Onmiddellijk na het bekend worden van de ramp werd de voltallige brand weer van de stad Dortmund en een aantal ambulances naar de plaats des onheils gezonden. Anderhalf uur na de ontploffing was men het vuur mees- ter. Volgens ooggetuigen is de mantel van de hoogoven gesprongen, waarna de hete massa eruit stroomde en de arbeiders in de onmiddellijke^ nabij heid bedolf. Na het ongeluk ging het werk in de andere afdelingen van het bedrijf gewoon door, hoewel het nieuws daar met ontzetting ontvangen werd. Omtrent de oorzaak van de ex plosie is nog niets bekend. Z.H. Exc. mgr dr B. J. AUrink, benoemd A ftsbisschop van Utrecht, zal Zondag 4 l;'ecember bezit nemen van de Aarts bisschoppelijke Zetel. De plechtigheid zal plaats vinden in de kathedrale kerk van Utrecht des avonds om acht uur. De kerk is tijdens de plechtigheid voor iedereen toegankelijk. Het ligt in de bedoeling, dat de plechtigheid door de K.R.O. zal wor den uitgezonden. Maandag 5 December zal de Aartsbis schop van Utrecht in het Aartsbisschoppe lijk Paleis, Maliebaan 40 te Utrecht, een receptie houden van elf uur tot half een. zijn heengaan geëist. Zij willen een con gres bijeenroepen om de naar hun me ning te toegeeflijke leiders van de ccn- heidsbond aan de kant te zetten. Vanuit München, waar de D.G.B. een machtig steunpunt heeft, ondergraaft de strenge marxist Woenner de Dusseldorpse cen trale van het verhond. Vanuit Frankfort heeft de primus van de metaalbewerkers, Otto Brenner, het offensief ingezet. De huidige leiding van de D.G.B. moet de strijd dus op twee fronten aanbinden. In de gelederen van de christelijke vak bondleiding beseft rnen, dat in deze om standigheden vooreerst niet op een ken tering van de geest in de D.G.B. kan worden gerekend. Daartoe zal naar hun opvatting eerst een interne machtsstrijd in deze massa-organisatie moeten zijn be slecht. Valt daarbij de beslissing ten gun ste van de naar matiging strevende groep, dan kan een nieuwe situatie ontstaan, waarin met vrucht kan worden onderhan deld over de oude christelijke desiderata ten aanzien van de D.G.B. Behoudt even wel het zware geschut van de radicale socialisten de overhand, dan kan men de kansen op een vergelijk wel afschrijven. Niemand maakt zich er in ae centrale van de christelijke vakbeweging een il lusie over, dat in dit laatste geval een harde strijd te wachten staat vooraleer de organisatie zich hecht zal hebben ge grondvest. Men is er tamelijk ontstemd over het feit, dat men tot dusver vooral uit eigen gelederen de wind van voren heeft gekregen, ook al was dat niet on verwacht. In het katholieke kamp zijn de meningen namelijk zeer verdeeld, zelfs tot in kerkelijke kringen. De katholieke bisschoppen hebben geen partij gekozen, doch zich ertoe beperkt respect te ver langen voor de overwegingen, die de stichters hebben bezield. Een nog minder gunstige bodem vindt de nieuwe beweging in protestantse kringen. Hier heeft namelijk de geeste lijkheid zich zonder meer achter de een- heidsbond geplaatst en de afscheiding als een daad van intolerantie afgekeurd. Niet minder tegenwind heeft de nau welijks ontsproten C.G.D. in de sfeer der christelijke politici ondervonden. De Christelijk Democratische Unie heeft geen partij gekozen, doch haar sociale commissies hebben een duide lijke afkeuring van de door Johannes Even gekozen weg uitgesproken. Chris telijke politici met naam in de arbei derswereld, zoals minister Jakob Kaiser, minister Anton Storch en minister-pre sident Karl Arnold hebben de separate actie veroordeeld. Daarbij heeft het argument opgeld gedaan, dat de een heid van de vakbeweging zeker behou den dient te blijven in een periode, waarin een gezamenlijke afweer tegen elke communistische infiltratie drin gend nodig is. Daarmee weerspiegelen deze politici ook een by dr Adenauer zelf levende vrees, dat een uittreden van de christe lijke arbeiders uit de D.G.B. de radicale invloeden in deze massa-organisatie zeer zou versterken, zonder in staat te zijn een tegenwicht te vormei. Dat dr Ade nauer een tegenstander van de splitsing van het vakverbond is, is reeds lang geen geheim. De bondskanselier is er uiter aard veel aan gelegen, dat een geheel van het christelijk element verstoken vakbe weging niet nog veel sterker tegen de po litieke oppositie zou aanleunen, dan tot dusverre reeds het geval was. Veeleer streeft Adenauer met het hem eigene vol hardende geduld ernaar zich een basis van vertrouwen hij de grote, zes millioen arbeiders omvattende, D.G.B. te verwer ven. Tenslotte leven de bedenkingen ook in ondernemerskringen. Daar richt men ver stolen blikken naar Frankrijk en Italië en gelooft men er niets bij te kunnen winnen, wanneer straks misschien de vakbonden elkaar met looneisen zullen willen overtroeven. De president van het werkgeversverbond, dr Paulssen, heeft in elk geval de christelijke arbeiders aange raden de D.G.B. niet te verlaten en liever te trachten zicit een grotere invloed in deze organisatie te verwerven. De weinige wind, die de zeilen van Johannes Evens nieuwe schip vingen, kwam tot dusver in hoofdzaak uit het buitenland. De Internationale van chris telijke vakbonden staat met haar organi satie achter de nieuwe schepping. Duitse bladen hebben er uitvoerig gewag van gemaakt, dat de oprichting van de C.G.D. slechts door de financiële steun van de Internationale zou zijn mogelijk gewor den. Op de vandaag in Bochum te houden bijeenkomst zal de Internationale weer door Nederlandse, Belgische en Franse afgevaardigden vertegenwoordigd zijn. Men herinnert zich trouwens, dat op het I.C.V.-congres in Dusseldorp vorig jaar reeds op de splitsing van de D.G.B. werd aangedrongen. De leiders van de christe lijke bond hebben er geen geheim van gemaakt, dat voor hen ook de solidariteit met de confessionele vakbonden in de buurlanden een rol speelt en dat de Duitse organisatie ook als een verster king van de positie der christelijke Inter nationale bedoeld is. Of dit doel bereikt zal kunnen worden, kan op het ogenblik nog moeilijk worden gezegd. De C.G.D. is nog een wiegekind, dat alle kinderziekten nog moet door staan. De D.G.B. is een volwassen man en, ook al heeft hij op het ogenblik een bleek gezicht na de vele malen dat hij de boog heeft overspannen, nog altijd in de kracht van zijn leven. Niemve modellen en moderne dessins. Herenparapluies Rnirps Westersingel 5 b/d W.-Kruiskade, Rotterdam Telefoon 28394 In Stockholm jecvste sneeuw geval- len en het koude witte poeder heeft bo men, huizen en straten bedekt met een smetteloze laag. Een koude luchtstroom van de Noordelijke IJszee verraste het land. Sneeuw en ijs: wat ons nog te wachten staatOp de foto de „Ko- ningstuin" in Stockholm. Vlfft °F'*e vermelding van de na- grote behoefte te bestaan. Vandaar ook, mci" alKortingen van de namen van dat deze vermelding bij de verkiezingen politieke parttjen op het slembiljet al dan niet een verbetering zal inhouden, meent ge minister van Binnenlandse Zaken, zo blijkt uit zijn Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Ka mer inzake de vierde wijziging van de Kieswet, zonder enig voorbehoud bevesti gend te mogen bs - itwoorcken. In de prac- tijk blijkt hieraan bij vele kiezers een "1 Tijdelijke voedseltekorten in °0St"Duitsland zijn een teken van de groeiende welvaart van het volk in de Duitse Democratische republiek. Dit is de conclusie van het voornaamste communistische dagblad in dat land, „Neues Deutschland". In de laatste weken is er, vol gens het blad, een duidelijk gebrek geconstateerd aan boter, marga rine, vlees en uien. „Het mag paradoxaal klinken", zo vervolgt het blad, „maar onze tijdelijke moeilijkheden in de voedselvoorziening zijn geenszins een teken, dat het volk het onder ons beheer slecht heeft. Hierdoor wordt juist het tegendeel aange toond, n.l. dat het volk het goed heeft. De werkelijke oorzaak is. dat de vraag naar levensmiddelen sneller is gegroeid dan de pro ductie". „Neues Deutschland" maakte bekend, dat de sttatistieken aan toonden, dat per persoon in Oost- Duitsland meer boter verbruikt werd dan in Engeland, Denemar ken. Frankrijk. Nederland en de Verenigde Staten van Amerika. Wij hebben liever margarine op ons brood dan het blote besef, dat de Oostduitse koeien nog niet hebben kunnen wennen aan de communistische productienormen Enige honderden meters buiten het sta tion te Heerlen zijn Vrijdagochtend rond negen uur een juist uit Heerlen vertrok ken trein en een trein komende uit Maastrichtdie reeds vaart minderde om in Heerlen te stoppen, op elkaar gebotst, doordat zij nadat een arbeider ten on rechte een sein op veüig had gezet op hetzelfde spoor reden. Op deze foto links: de beschadigde voorzijde van de uit Mastricht komende trein, rechts de vernielde voorste wagen van de trein uit Heerlen. in bijna alle landen ter wereld wordt ge bezigd. Uit de verwisseling van de data voor de verkiezing van de leden van de Twee de Kamer en der gemeenteraden volgt, dat thans laatstbedoelde verkiezingen in de tweede helft van Juni zullen worden gehouden. Over de vraag, of het stemmen op Vrij dag bij de wetsgetrouwe Israëlieten be zwaren ontmoet, heeft de minister inlich tingen ingewonnen bij het Nederlands-Is- raëlietisch Kerkgenootschap en het Portu- gees-Israëlietisch Kerkgenootschap. Uit de antwoorden blijkt, dat zulks niet het ge val is, wanneer de stemming wordt ge houden op een datum, vallende in een periode tussen 22 April en 30 Juni; ook niet wanneer de stembureaux tot 7 uur 's avonds zijn geopend. Het valt moeilijk te overzien in hoe verre bij het houden van verkiezingen op een Vrijdag een ieder vóór de Zondag door middel van de couranten van de uit slag der verkiezingen kan kennisnemen. Inmiddels staat liet zonder meer vast, dat dit in elk geval voor een zeer groot ge deelte van de Nederlandse bevolking het geval zal zyn. Bovendien zullen de mo derne communicatiemiddelen, waaronder in de eerste plaats de radio gerekend mag worden, ertoe bijdragen, dat redelijker wijze mag worden verwacht, dat elke Ne derlander vóór de Zondag van de uitslag op de hoogte kan zijn. Gelet op de aandrang van de zijde der Tweede Kamer en op het voorstel van de Stichting van de Arbeid heeft de minis ter in het onderhavige wetsontwerp de Vrijdag als de dag der stemming voor gesteld. Hij meent hieraan dan ook te moeten vasthouden. Een groot rotsblok van naar schatting 250.000 kubieke meter, dat boven het Ita liaanse dorp Zambana hing, is gisteren met donderend geraas naar beneden ge stort. Gelukkig bleef het rotsblok in twee bergstroompjes, 200 meter boven Zamba na, steken, zodat er geen schade werd aangericht. De dorpsbewoners waren de hele nacht niet naar bed geweest uit vrees, dat de rots in de nacht naar beneden zou ko. men. Toen deskundigen meedeelden, dal het blok op het punt stond in te storten, vluchtten allen in paniek weg. Na de instorting was Zambana en een gedeelte van Adigedal ten Noorden van Trente gehuld in een dichte stofwolk. Toen deze wolk verdwenen was, bleek de om geving met een dikke laag witachtige stof overdekt te zijn. Honderden dode vogels, verstikt door het stof, lagen op de grond. N V. LEVENSVERZEKERING MU. „ERK" NIJMEGEN N V. NED. VERZEKERING Mil.„SI. WILLI BRORDUS" UTRECHT N V. VERENIGDE VERZEKERING Mil -en (V.V.M.) UTRECHT Oir, J. A. Duynstee Bezuldenhouismweg 54't -Gravorthog* Tel. 7 73459 Naar wij van de N.V. Nederlandse Aardoliemaatschappij vernemen is te Pijnacker een tweede succesrijke olie boring verricht. In deze streek werd medio Juni reeds olie aangetoond, welke thans geregeld wordt geproduceerd. Van onze correspondent) PARIJS, Vrijdagavond. De Franse minister-president werd gisteren voor twee nieuwe feilen gesteld. In de eerste plaats weigerde de Kamercommissie voor liet stem recht haast te maken met het behandelen van de beide plannen tot ver deling van het land in kieskringen. En in de tweede plaats besloot de vergadering der voorzitters van de politieke fracties aan de Kamer voor le stellen a.s. Dinsdag met de behandeling der interpellaties over het regeringsbeleid te beginnen, wat de verdere afwikkeling van de kieswet vele weken zal ophouden. De obstructie moede, stelde de lieer Faure, geconfronteerd met deze nieuwe feiten, de vertrouwenskwestie om de Kamer te dwingen het ver kiezingsdebat te hervatten en om het wetsontwerp van October, dat de Kamer reeds vijf weken heeft bezig gehouden, naar de omstandigheden te wijzigen. De Kamerzitting van de namiddag was dan ook van zeer korte duur. Voordat een der interpellanlen het woord kon nemen, legde de heer Faure een verklaring af, waarin hij zeide, dat hij rekening zou houden met de uitgesproken wens van de Senaat, om de verkiezingen eerst in de zevende week (hetzij op Zondag of op Dinsdag) na het afkondigen van het besluit tot Kamerontbinding te doen plaats hebben, en dat hij "daarom bereid was het oorspronkelijke ontwerp van de regering, waarin de datum van 2 Januari voor de xsmerontbinding werd genoemd welke datum onhoudbaar is geworden te wijzigen in 16 Februari. Op die manier heeft de Kamer nog tot 31 December de tijd een nieuwe kieswet te maken zal maken, aangezien zyn doorzetten de schjjn van een dictatoriaal optreden zou wekken. Men verwacht, dat, als hy in de minderheid blijft, hy eenvoudig zal aftreden. Dientengevolge worden reeds namen van zyn opvolgers genoemd. De crisis dreigt onoplosbaar te worden als het centrum-links en het centrum rechts elkaar niet kunnen vinden. Een schikking is alleen mogelijk, als de strijd om de kieswet kan blijven rusten en daar om noemt men reeds als opvolger een radicaal als oud-minister-president Queille, die met het arrondissements stelsel zeker is zijn zetel te verliezen, of de oud-minister van publieke werken, André Mourice, een groot werkgever, die als gematigd-radicaal bekend staat. De premier wenste een beslissing niet langer uit te stellen, daar alle redenen tot vervroegde verkiezingen volgens hem hun waarde hebben behouden. Hij stelde de vertrouwenskwestie (in constitutionele vorm) op het verwerpen van het voorstel der fractievoorzitters, er uitdrukkelijk aan toevoegend „met het oog op de voortzet- 1 ting van het verkiezingsdebat". Het geval kan zich nu voordoen, dat de heer Faure Dinsdag zelf de constitutio nele meerderheid tegenover zich vindt, in welk geval hij het middel van onmid dellijke Kamerontbinding in handen heeft Maar het ministerie moet hem daarvoor steunen en nu is het de zeer verbreide overtuiging in de Kamerkringen, dat de heer Faure van dit middel geen gebruik (Van onze weerkundige medewerker) Belangrijk zachtere lucht begon gister avond het Noorden van ons land binnen te stromen. Hierdoor kwam alleen in het Z.O. van Nederland nog lichte vorst voor In Z. Limburg werd 1° C. gemeten. Het regenfront ging gisteravond in het N.O. van Nederland ook van wat natte sneeuw vergezeld. Vanmorgen was de temperatuur te Den Helder al tot 8° C. opgelopen. In deze zachte Oceaanlucht komen enkele opklaringen maar ook af en toe nog wat buitjes voor. Een actieve depressie trekt van IJs land naar Z. Scandinavië en zal de wind boven de Noordzee geleidelijk in kracht doen toenemen. Morgen kan het koufront van deze depressie ons land naderen, het geen opnieuw met enige regen gepaard zal gaan Daarna gaat weer wat koudere lucht ons land binnenstromen waarin opnieuw buien voorkomen. De vorst di ede laatste dagen boven Scandinavië naar het Zuiden oprukte te Helsinki bleef het gisteren 10° vrie- zen wordt eveneens door depressies naar Rusland teruggedreven. Dit laatste ovember-weekend zal wat onbestendig blijven, maar tot Zondagavond zal de temperatuur vrij aangenaam kunnen blijven. De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Veranderlijke rewolking met verspreide opkla ringen en later plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust mogelijk harde 'of stormachtige Westelijke wind. Tamelijk zacht weer. Zondag 27 November: Zon op 8.20, onder 16.38. Maan op 14.58, onder 5.24. Maandag 28 November: Zon op 8.22, onder 16-37. Maan op 15.33. onder 6.47. NIEUWE SCHIEDAMSCHE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1