Hervormingen in Goede Week-litnrgie Zwaar leven voor Ook de Russen hebben Jom van Bikini" de Jan Even Avondmis op Witte Donderdag tussen 5 en 8 nur Avondmis op Witte Donderdag - Vasten op Paaszaterdag; verlengd tot middernacht Westduitse partijleiders keuren vakbondssplitsing opnieuw af m Vacantie en verlof van rijks personeel verbeterd Nog heel moeilijk met splitsing in Duitse vakbeweging Overwegingen van zielzorg Aanslag op gouverneur van Cyprus Vier doden op de weg Bus met voetballers kantelde van dijk mm i P Onthullingen van Kroesjtsjef in India millioenen tonnen Waterstof-explosie van Bijzonderheden Goede Week-litnrgie DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Maandag 2o November 19">5 WEERBERICHT Zaterdag is in Vaticaanstad een door de H. Vader goedgekeurd decreet van de H. Congre- gratie der Riten gepubliceerd, waarin een diep gaande hervorming van de Liturgische Plech tigheden van de Goede Week wordt afgekon digd. De veranderingen, die met ingang van Palmzondag van het volgende jaar reeds defi nitief van kracht worden, zijn: PALMZONDAG1 De Palmwijding wordt ver eenvoudigd. De Palmprocessie wordt in de oude feestelijke vorm hersteld. WITTE DONDERDAG: In de parochiekerken wordt de Missa In Coena Domini naar de avond uren verplaatst. Voor het Mandatum, de tradi tie der Voetwassing, is een plaats ingeruimd on middellijk na het Evangelie. In kathedralen zal de oude Missa Chrismatis, ter wijding van de H. Olie en het Chrisma, als zelfstandige plech tigheid in de ochtenduren worden hersteld. GOEDE VRIJDAG: De Missa Praesanctifica- torum zal in de middaguren worden gecele breerd. Het is aan de gelovigen en aan de pries ters, die op deze dag niet celebreren, voortaan toegestaan te communiceren. PAASZATERDAG: De Paaswake, die enkele jaren geleden facultatief werd toegestaan, is thans definitief voorgeschreven. De plechtighe den van de wijding van het nieuwe vuur, van de paaskaars en van het wij- en doopwater, moe ten op zodanig tijdstip worden gesteld, dat de H. Mis, die daarop volgt op het middernachtelijk uur kan aanvangen. De Vastentijd zal voortaan op het middernachtelijk uur tussen Paaszater dag en Paaszondag eindigen, en niet meer, zoals tot op heden, om twaalf uur 's middags op Paaszaterdag. In verband met deze wijzigingen bevat het decreet een wijziging voor: PINKSTEREN: De Profetieën en Lessen, die in het missaal aan de H. Mis van de Vigilie van Pinksteren voorafgaan zullen evenals het wij den van het water vervallen. Vermindering: van belang stelling K.L.M.-machine kreeg motorstoring Veilig op haven van vertrek teruggekeerd Ziekenfondsen en huis artsen Honoreringsregeling door minister goedgekeurd Der Dieke" niet herkiesbaar Noodtoestand afgekondigd Paus terug in Vatioaan Een dodedrie zwaar en twaalJ licht gewonden Grootste" explosie Critiek Vacantie-toeslag door berekend in pensioen grondslag In het decreet van 16 November van de H. Congregatie der Riteo over de hervormingen in de litur gie van de Goede Week, worden verscheidene detail-bijzonderhe den gegeven over de viering der1 plechtigheden van Witte Donder dag. Goede Vrijdag en Paaszater dag. r. Alfrink grootkruis orde van Malta Het visioen van de Paus De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Zuid-Westen wind. Zwaar bewolkt met in de Zuidelijke helft van riet land enkele opklarin gen en in de Noordelijke helft plaatselijk enige regen. Overwegend matige wind tussen West en Zuid. Dezelfde, of iets lagere temperaturen. Dinsdag 2ü November: Zor. op 8.23, onder 16.36 uur. Maan op tb 21, onder 8.07 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Het decreet van de H. Congregatie der Riten, dat op 16 November is ge dateerd, stelt uitdrukkelijk vast, dat de reden voor de voorgeschreven te- terugkeer naar middag- en avondvie ring van de Goede-Week-plechtighe den, niet moet worden gezocht in his torische overwegingen. De motieven van de hervorming houden in wezen verband met de zielzorg. Zij bedoelt een grote schare gelovigen te betrek ken in de viering van de geheimen van het Dijden en de Dood van Christus Want, zo zegt het decreet, „de alge mene ervaring toont aan, dat deze li turgische plechtigheden van de Goede Week dikwijls in bijna lege kerken worden gevierd. Dit is diep te betreu ren. De plechtigheden van de Goede Week zijn niet alleen van een speciale waardigheid. Zij bezitten ook een bij zondere sacramentele kracht en ge nade voor het christelijke leven". In de aanhef van het decreet wordt her innerd aan het herstel van de Paasvigilie, door de H Vader in 1951 bij wijze van proefneming toegestaan. Dit experiment heeft overal uitmuntende resultaten ge boekt, waarover zeer vele bisschoppen aan de H Stoel verslag hebben uitge bracht. Deze rapporten gingen vergezeld van verzoeken om soortgelijke hervor- ningen voor de gehele Goede-Week-litur gie in te voeren. Bij de Apostolische Con stitutie „Christus Dominus" van 6 Januari 1953 werden de Avondmissen ingesteld, hetgeen aldus het decreet een grote bemoediging voor de gelovigen is geble ken. Dit alles overwegende besloot de H Vader, dat de commissie, door Hem inge steld tot hervorming van de liturgie, de kwestie van de hervorming van de orde van de Goede Week zou onderzoeken en Hem verslag zou uitbrengen over haar conclusie Met oos op het belang van de zaak, wenste de H. Vader dat deze gehele materie vervolgens zou onderworpen wor den aan het onderzoek van een commis sie van kardinalen van de H. Congrega tie der Riten. Dit onderzoek vond in een buitengewone zitting in het Vaticaanse Paleis plaats op 19 Juli van dit jaar De kardinalen waren unaniem van oordeel, dat de voorgestelde wijzigingen inder daad moesten worden doorgevoerd en na dat de H. Vader de zaak tot in bijzon derheden had bestudeerd, heeft Hij thans de hervorming onveranderd goedgekeurd In de eerste eeuwen heeft de Kerk de geheimen van de Dood en de Verrijzenis van Christus herdacht zoveel mogelijk op de uren van de dagen, waarop deze ge heimen zijn voltrokken, zodat de instel ling van het. H. Sacrament des Altaars in de avond van Witte Donderdag, de dood van de Verlosser om drie uur in de na middag van Goede Vrijdag werden her dacht. terwijl in de nacht van Paaszater dag de gebeden van de viering van de vigilie van Pasen een aanvang namen Om verschillende redenen werden in dp Mid deleeuwen de aanvangstijden der plech tigheden verlegd naar de morgenuren Toen Paus Urbanus VIII in 1642 de in deling der kerkelijke feesten regelde, werden Witte Donderdag Goede Vrijdag en Paaszaterdag niet meer als verplichte Zondagen gevierd. Dit heeft mede de vermindering van de belangstelling voor de Dlechtighpden in de hand gewerkt Het decreet, dat Zaterdag is gepubli ceerd. betekent een radicaal ombuigen van deze ontwikkeling Behalve de ver anderingen in de aanvangstijden der Plechtigheden en de kleinere wijzigingen in het formulier der plechtigheden zoals hierboven aangeduid, bevat het decreet een aantal instructies voor de uitvoering ervan en een aantal maatregelen, teneinde de overgang van de tegenwoordige prak tijk te vergemakkelijken. Allen, die de Romeinse ritus volgen ziin verplicht zich aan de wijzigingen te hou den. terwijl zij die andere riten vol Ten (Carmelieten, Dominicanen, Kartui- sers en de Milanese geestelijkheid van de Ambroziaanse ritus) zijn gehouden de tijden van de plechtigheden over te ne men. Een vliegtuig van de K.L.M.. een Con vair, dat Zaterdagavond om 9 uur met 21 passagiers van Londen Airport naar Am sterdam was vertrokken, heeft kort daar na storing aan een van de twee motoren gekregen. De gezaevoerder, de heer Blee- ker, besloot toen maar de veiligste weg te kiezen en naar Londen terug te keren Daar heeft het toestel een normale lan ding gemaakt. Onze mededeling Zaterdag, dat minister Suurhoff geen bezwaar zou maken tegeri de door de Ziekenfondsraad thans aan vaarde honoreringsregeüng voor de huis artsen, heeft inmiddels bevestiging ge vonden. Op een Zaterdagmiddag te Utrecht ge houden vergadering van de landelijke huisartsenvereniging is namelijk medege deeld, dat de minister zijn goedkeuring heeft gehecht aan deze tussen de organi saties van algemene ziekenfondsen en de landelijke buisartsenvereniging overeenge komen regeling. De voorzitter, dr Landheer, sprak er zijn vreugde over uit, dat na moeizame onder handelingen thans voldaan is aan de wen sen, die onder de artsen doch ook onder- de ziekenfondsorganisaties leefden. De eerste verrassing van de gisteren in het Saargebied begonnen campagne voor de landdagverkiezing van 18 Decern ber is de aankondiging van de onlangs af getreden premier Johannes Hoffmann dat hij zich niet meer candidaat zal stel len. Hoffmann blijft wel de christelijke voP-soartij leiden, die onder zijn achtja rig bevond de meerderheid in het parle- ment had. Deze partij, zowel als de an dere partijen die voor een autonomie van het Saargebied in de bres zijn getreden, maken hoegenaamd geen kansen meer te gen de drie voor een terugkeer van Saar land naar Duitsland acerorvtp nartiien Deze hebben na haar grote zege bij de volksstemming over het Saars'atuut haar voorsprong op het wankelende front der oude partijen nog aanzienlijk vergroot. In het afgelopen weekeinde is de span ning op Cyprus tot een hoogtepunt ge stegen. Zaterdagavond werd in het Le- dra Palaca hotel te Nicosia, waar het jaarlijkse bal van de British Caledonia Society werd gehouden een bomaanslag gepleegd op de Britse gouverneur van Cy- orus, sir John Harding. Men had een bom gelegd onder de stoel die was klaarge zet voor Sir John. Deze had echter op het laatste moment zijn bezoek aan het bal afgezegd. Viif personen werden bii de explosie gewond. Zaterdag in de vooravond had Sir John na een week van nieuwe terreur de nood toestand afgekondigd. Ondanks dit feit zijn er Zondag zeven bomaanslagen ge pleegd. Er vielen geen slachtoffers. Ze ven oersonen zijn gearresteerd. Nicosia is voor de Britse militairen tot vei-boden gebied verklaard van zonsondergang tot zonsopgang. Aartsbisschop Makano, de leider van de Enosifbeweging. richtte een scherpe waarschuwing tot de Britten, waarin hij zeide dat de kwestie Cyprus niet door militaire maatregelen kon worden opge lost maar alleen door zelfbeschikkings recht. Z. H. de Paus is Zaterdag van zijn buitenverblijf te Caste! Gandolfo terug gekeerd naar bet Vaticaan Tijdens de reis werden de. Paus bloemen aangeboden en de H Vader onderbrak de autorit twee maal voor een korte tijd, eerst bij een Trappistenklooster en vervolgens voor de catacomben van st Callixtus, Zondagmorgen is een bus met voet ballers van de IJsseldijk onder Olst ge gleden en daarbij enkele malen gekanteld. Eén persoon, de 33-jarige P. J. Backers, werd gedood; drie personen werden zwaar en twaalf licht gewond. Elders in dit blad geven wij een uitvoeriger bericht van dit ongeluk. De 14-jarige jongen A. van Z. uit Kei donk werf- toen hij van de ambachts school te Veghel naar huis fietste, door een auto gegrepen op het moment, dat hij vanachter een. geparkeerde wagen de weg opreed. De jongen is Zaterdag in het ziekenhuis van Helmond aan zijn ver wondingen overleden. Zaterdag is op de spoorlijn Apeldoorn— Dieren nabij de Kayersdijk te Apeldoorn een vrachtauto, bestuurd door de 37- jarige C, h. M. gegrepen door een losse locomotief. Bij de botsing is dc 71-jarige P. S. uit Apcidoorn met zijn rijwiel door onbekende oorzaak onder de locomotief terecht gekomen. Hij moet op siag dood zijn geweest. De spoorlijn loopt ter plaatse evenwijdig aan het ApeldoornDierens Kanaal aan de ene, en de weg aan de andere kant. Het wegverkeer moet dus, om via de brug naar de overkant van het kanaal te komen, de spoorlijn, die alleen voor goederenverkeer gebruikt wordt, kruisen De heer m. wilde de spoorlijn met zijn auto oversteken, doch bleef plotseling midden op <je rails stilstaan. Vermoedelijk, omdat hij een bord zag, dat aangaf, dat de brug voor vrachtauto's verboden is De auto werd toen door de locomotief in de flF.nk gegrepen een tiental meters mee gesleurd en daarna langs de spoorlijn ge- ngerd. De machinist van de locomotief, de 60-jarige J. werd naar buiten ge slingerd. Hij kreeg, evenals de chauffeur van de vrachtauto, een hersenschudding en werd in Sint Liduina-ziekenbuis opgenomen. Een mede-inzittende van de vrachtauto en twee personeelsleden van dR N.S., die op de locomotief stonden, kwamen met de schrik vrij Zaterdagavond 's de 79-jarige brom fietser W. J. uit Raalte bij het overste ken van de provinciale weg Zwolle-Ai- melo door een personenauto, bestuurd door de Deventer vertegenwoordiger S. gegrepen en op slag gedood. (Telephonisch van onze correspondent) Bonn, Zondagavond Terwijl de pioniers van de nieuwe chris telijke vakbeweging in Duitsland dit week einde opnieuw bfjeen kwamen, ging de actie tegen de splitsing in de Duitse ar beidersbeweging onverminderd verder. Wel de zwaarste slag voor de beweging was een hernieuwd besluit van de socia le commissie van de C.D.U, om de een heid der vakbeweging trouw te blijven ee de stichting van de christelijke vakbond af te keuren. De voornaamste paladijn van de voortzetting der samenwerking met de socialisten in de DGB is de mi nister-president van Noordrijn-Wrstf-'en dr Karl Arnold, wiens houding door de president van de christelijke ynk Even, dan ook zeer werd gecritiseerd. In Bochum, een reeds in kersttenue (Van onze correspondent) Op weg naar Deventer, waar het elf tal van Z.A.C. II uit Zwolle zou spelen tegen Labor II is de bus met de Zwolse voetballers Zondagmorgen onder Olst van de ongeveer zes meter hoge IJsseldijk ge stort en daarbij enige malen over de kop geslagen. De 33-jarige P. J. Backers, die probeerde uit een der raampjes te ont snappen is deze manoeuvre noodlottig ge worden. Half uit de bus hangend weri hij onder het kantelende gevaarte gedood. Hij laat een vrouw en een kind achter. Drie andere voetballers werden zwaar gewond. Zij werden naar het ziekenhuis van Deventer ter observatie overgebracht Drie van hen konden naar huis terug keren. De 22-jarige Jan Pannekoek. die een zware hersenschudding had opgelo pen is in het ziekenhuis achtergebleven. Verder liepen nog twaalf andere inzit tenden van de autobus lichte verwondin gen op. Het ongeluk gebeurde bij een openge broken weggedeelte. De bus raakte bij het passeren daarvan in de zachte berm en sloeg toen bij het optrekken van de dijk. Er ontstond in de bus een paniek. Omwonenden snelden direct te hulp en hielpen de inzittenden, die vrijwel allen nog al overstuur waren bij het verlaten van de op haar zij liggende bus. Alle wedstrijden en trainingen van ZAC zijn in verband met dit ongeluk deze week afgelast. Nadat de echtgenote van de burgemees ter van Amsterdam, mevr. mr A. IV. Ch. D'Ailly-Fritz, Zaterdagochtend in Am sterdam het grootste droogdok van Ne derland dok no 1/ op de werf van de N.D.S.M. officieel in dienst had ge steld, werd dit reuzendok meteen in ge bruik genomen door de 31.000 ton me tende tanker „Vasum", het schip, dat destijds door H.K.H. Prinses Beatrix te water iverd gelaten. Deze luchtfoto laat ien hoe de „Vasum" statig het dok bin nenglijdt. Links van het schip de ere tribune, waar vandaan de genodigden het schouwspel gadesloegen. („Luchtopname A.N.P.-foto") gestoken stad van mijnwerkers en staai- arbeiders. heeft de leiding van het pas- ■.estichte vakverbond Zaterdag bericht ge geven n'"»r haar eerste resultaten bij het leggen van de organisatorische grond slag dei beweging Zeer groot konden die -esultaten uiteraard nog niet zijn, aan gezien het eerst een maand geleden is. lal de beweging weid ->c--iicht. Cijfers die een aanduiding kunnen geven van de groeikansen van bet CGD waren dan our nog niet te vernemen. ln het versla, heette het. -dat reeds 35 otaaiselijke afde lingen, merendeels in 't Roergebied, wa ren opgericht, en dat in 37 andere plaat en aan de oprichting wordt gewerkt. Over de omvang van be toeloop naar de ge stichte afdelingen werd niets meegedeeld Het juist van de pers gekomen eerstc- rummer van het weekblad van de CGD -prak er echter van dat de grootste af- ielingen -moedig aan de duizend leden toe zullen zijn. Ongeveer 700 afgevaardigden uit alle leien der bondsrepubliek en ook uit Ber lin en de Saar woonden het congres bij Zij besloten toetreding te verlangen tot bet Internationale Verbond van chris telijke vakverenigingen. Voordien had Je President van de C.GD, Johannes Even, deze organisatie dank gebracht voor de financiële steun, waarmede zij de oprich ting van de nieuwe bond had mogelijk ge maakt, Er was naar Even's mening he lemaal geen reden om bit. te verzwijgen si ware het alleen maar om de aantij ging te ontzenuwen, dat de CGD door on dernemers wordt gesubsidieerd. Daarvan was geen sprake en zal ook in de toekomst geen sprake zijn. aldus Even. Een groot aantal buitenlandse gasten afgevaardigden van va' mden uit. N„d"r land. België. Frankrijk, Zwitserland wa ren op het congres aanwezig om van hun 'npUoit rfoUiicen Als sticht*""-- „n gres gold dez» bijeenkomst niet. Dit is uitgesteld tot Maart, wanneer een beet ie overzicht over de groei van de orga nisatie mogelijk zou zijn. Nikita Kroes jlxjef. de eersle secretaris van de Russische communistische partij heefi Zaterdag vooi een verrassing van de eerste orde gezorgd, toen hij een verklaring aflegde ovet de waterstofbom, die de Russen onlangs >ol ontploffing hebben gebracht. In Bangalore, waar hij tezamen met premier Boelganin op hun reis door India was aangekomen, zeide hij dat de laatste atoomontploffing die door de Sovjet-Unie was bewerkstelligd, in kracht gelijk stom! met die van millioenen 'onnen trotyl. „Het was een explosie van ongekende kracht", zo zei bij „en laat het zijn uit werking hebben op de zenuwen van hen die een nieuwe oorlog trachten te ontke tenen" Hij voerde er echter aan toe, dat hij blij zou zijn wanneer die bommen nooit boven steden en dorpen zonden be hoeven te exploderen. De methoden van het tot ontploffing brengen zouden anders zijn geweest. Men had een minimum aan atoomkracht ge bruikt om een maximum aan explosieve kracht te verkrijgen. Onze ingenieurs zo zeide Kroesjtsjef trachtten hun bereke ningen te toetsen aan de werkelijkheid en zij zijn daar in geslaagd. Sprekend over de ontwapeningskwes tie zei hij, dat de v. eigering van de Wes telijke mogendheden om atoomwapens niet meer te fabriceren Rusland het recht gaf met zijn onderzoekingen op dit gebied voort te gaan. Enige tijd later werd te Moskou een communiqué uitgegeven, dat de verkla ringen van Kroesjtsjef bevestigde, en dat de ontploffing de grootste noemde, die men ooit ten uitvoer had gebracht. Of dit de grootste explosie in geheel de wereld, en dus ook in de Westerse, was, lbeek niet duidelijk. De ontploffing zou geschied zijn van grote hoogte aldus het communiqué. Ook deze zinsnede wierp in Washington, waar door de pers direct om commentaren over deze kwestie werd gevraagd, en waar de Atoomcommissie na het bekend worden van dit nieuws met telefoontjes van benauwde particulieren werd over stroomd. enige problemen op. Hadden de Russen een toren gebouwd om de bom tot ontploffing te brengen, evenals de Amerikanen dat deden in No vember 1952 en waarschijnlijk bij de ont ploffing in Maart 1954? Zo niet, dan zou den zij beschikken over een bom van ver- voerbare afmetingen. Men helde in de V.S. overigens naar de veronderstelling over, dat de Russen een zelfde soort bom bezitten als de Amerika nen in Maart 1954 tot onploffing brach ten by Bikini. Dit was een uraniumbom die samenge steld was uit drie trappen. Het splijtbare uranium 235 wordt in deze bom als hoofd bestanddeel gebruikt in het eerste sta dium. In de tweede trap wordt de ont ploffing daardoor veroorzaakt, nog ver hevigd door fusie van een waterstofele ment In het derde stadium wordt nog maals het uranium tot splitsing gebracht tezamen met een splitsing van het ge wone uranium 238 Dit geheel veroorzaak te bij de proeven in 1954 een ontploffings kracht die gelijk stond met die van meer dan 14 millioen ton trotyl. De radioactivi teit was toen zo sterk dat een gebied van 17.500 vierkante kilometer bedekt werd door de dodelijke radioactieve wolk (de Japanse vissers!) De radioactiviteit van de Russische ont ploffing heeft zich thans zelfs uitgestrekt, zij het dan in zeer kleine mate, over West-Duitsland, Japan en de V.S. Terwijl Boelganin en Kroesjtsjef zich vermaken met olifanten en cocosmelk drinken in Bangalore, heeft de onafhan kelijke „Indian Times" ernstige waar schuwende woorden laten klinken naar aanleiding van de redevoering, waarin Kroesjtsjef de aankondiging deed. Het blad is van mening dat deze openbaring en de daaraan verbonden beschuldigingen tegen het Westen een „vreedzame co- existentie" volmaakt onmogelijk maakt en dat het zelfs in de bedoeling van de beide Sovjet-leiders zou liggen deze co-existen- tie onmogelijk te maken. Verder is het blad van mening dat India over vijf jaren onder communistische voogdij zal staan, wanneer premier Nehroe voort gaat met op deze wijze de rode leiders tegemoet te komen. Regeringsgezinde bladen achtten het tijdstip van Kroesjtsjef's onthullingen ongelukkig. Boelganin en Kroesjtsjef hebben hun bezoek aan India voorlopig met twee dagen verlengd. Intussen is koning Ibn Saoed, die met heel wat meer pracht en praal naar India is afgereisd dan zijn proletarische collegae deden, in Nieuw Delhi aangekomen. De koning was ver gezeld door negen prinsen, tien minis ters, zeven onderministers en een gevolg van meer dan honderd personen. Op het vliegveld van Nieuw Delhi werd de vorst begroet door president Prasad en premier Nehroe. Wij ontlenen hieraan het volgende: Op Witte Donderdag worden de Metten en Lauden van deze dag als koorgebed in de morgen van deze dag gereciteerd en niet meer in de namiddag van de daaraanvoorafgaande Woensdag geantici peerd. De Missa Chrismatis. waaronder de H. Oliën worden geconsacreerd, zal op deze dag in de morgenuren worden op gedragen. De bisschoppen, die deze H Mis op dat uur opdragen, mogen ook de olechtige Mis van het Laatste Avondmaal op de avond van Witte Donderdag op dragen. De Mis van bet Laatste Avond maal zal in alle parochies en ook in open bare kerken en kapellen, op de iwir1 van Witte Donderdag worden opgedragen niet voor vijf uur en niet later dan acht De aanbidding van het K. Sacrament Jat na deze H. Mis in het H. Graf wordt bewaard, is tot het middernachtelijk uur oegestaan. Daar waar de nlechtigheid -an de Voetwassing wordt gehouden, mag deze onmiddellijk na het Evangelie gedurende de Mis plaats vinden De H. r-nrvimunie mag op Witte Donderdag aan de priesters, die niet celebreren en aan de gelovigen slechts worden uitgereikt gedurende de plechtige Avondmis of on middellijk daarna. Op Goede Vrijdag worden Metten en Lauden in de ochtenduren gereciteerd. De Missa Praesanctificatorum moet zoveel mogelijk om drie uur in de namiddag worden gecelebreerd, doch zeker niet la ter dan zes uur. Gedurende deze Mis mo gen de niet-celebrerende priesters en de ■■*o'o«r|a»n voortaan de H. Communie ont vangen. Ook op Paaszaterdag worden Metten en f.ai'den in de morgenuren gereciteerd De oiecM'gheden van de wijding van bet nieuwe vuur van de paaskaars en van het wij- en doopwater moeten op een mdanis tijdstip worden vastgesteld da' de M-s d-e daarop volgt, op het midder nachtelijk uur kan aanvangen Dp pries ter, die deze mis van de Paasvigilie opdraagt, mag ook de Mis op het Hoog feest van Pasen, op Paasmorgen dus. op dragen. Het is hem tevens toegestaan ti bineren en te trineren, indien hij daartoe de bevoegdheid bezit. In het algemeen geeft het decreet voorts nog deze aanwijzingen en bijzon derheden. Het luiden van de Gloria-klokken op Witte Donderdag en Paaszaterdag dient in plaatsen waar meer kerken staan, zo nodig, gecombineerd te geschieden op aanwijzing van de klokken van de kathe draal of belanc-iikste kerk in die -Maats De bisschoppen zullen ervoor zorg dra gen. dat de plaatselijke en traditionele olechtii'h m van rle Goede Week in over eenstemming met het decreet worden ge bracht en dat de gelovigen in de bete- l-e-ir- ervan worden onderwezen. Waar de gewoonte bestaat de huizen met he- nieuwe wijater op Paaszater dag te zegenen zal deze plechtigheid voortaan onder het Octaaf van Pasen Dlaats vinden. De naroehiegeestelijkheid moet de gelegenheid krijgen het daaraan verbonden huisbezoek naar behoren te vervullen. Plechtige gezongen Vespers zullen niet mee. op Witte Donderdag en Goede Vrij dag plaats vinden, maar wel op het ge bruikelijke uur van Paaszaterdag. Voor het breviergebed is voor deze da mn geen enkele verandering bepaald. Het -iechthoren. dat in vele nlaatsen zo •eelviildin is on /--'"--dag- en Zondagmor gen dient over de undere dagen van de Goede Week, ook over Witte Donderdag en Goede Vrijdag gelijkelijk te worden verdeeld. In Staatsblad 516 is gepubliceerd een besluit tot wijziging van het algemeen rijksambtenarenreglement en van het ar- beidsovereenkomstenbesluit. In het najaar van 1954 bepaalde de mi nisterraad. dat de vacantie voor rijksamb tenaren en -arbeidscontractanten met twee dagen zou worden verlengd, behal ve voor degenen, die reeds 24 dagen of meer vacantie genieten. Bovendien werd bepaald, dat voor de jeugdigen, beneden 21 jaar, een afzonderlijke regeling zou gelden. Deze bepalingen zijn thans geëffectueerd in bovengenoemd K.B., waarvan enige artikelen terugwerken tof 1 Januari 1955. Tevens is daarin de gehele vacantieregg- ling aan een grondige herziening onder worpen Het bevat ook de toekenning van '-ver. r|a5Br jvuiv pxtra voor degenen die 30 jaren diensttijd hebben, dan wel de 50-jarige leeftijd hebben bereikt, voorts een verlenging van vacantie voor hen, die afwisselende diensten vervullen, zoals doorwerken op feestdagen. Het besluit bevat voor het eerst ook de bepaling, dat de vacantietoeslag een vaste toelage is en dus ook in de pen sioengrondslag wordt berekend. De va cantietoeslag zal ook over de kindertoela ge worden berekend. Zo bevat het besluit tal van verfijnin gen. Met onderscheiding van de vacantie-re- "eling is aai de verlofregeling (aanspra ken op vrije dagen om persoonlijke of familieredenen) een aanmerkelijke uit breiding gegeven. Z. Exc. de luitenant-grootmeester van de Souvereine en militaire orde'van Malta te Rome heeft aan Z. H. Exc. mgr dr B. J Alfrink bet magistrale grootkruis der orde verleend. De uitreiking van deze decoratie ge schiedde hedenmorgen bij gelegenheid van een audiëntie, welke de aartsbisschop aan het kapittel verleende. Het blad van de Katholieke Actie „Quo- tidiano" geeft een beschrijving van de verschijning van Christus aan de Paus. Naar men algemeen aanneemt is de be schrijving tot stand gekomen in samen werking met het Pauselijke staatssecreta riaat en met instemming van de Paus gepubliceerd. Het blad zegt. dat een en ander verschijnen zal in het weekblad van Vaticaanstad ..Osservatore Delia Do minica" van 4 December. Het schrijft dat de Paus het vorige iaar, toen zijn ziekte zich reeds openbaarde steeds zo veel het hem mogelijk was aan de reli gieuze verrichtingen deelnam en de ker kelijke zaken behartigde. Op 1 December toen zijn geest ondanks het lichamelijke lijden levendiger was dan ooit, hoorde de H. Vader duidelijk een stem. die een ver schijning aanzegde. In de vroege ochtend van 2 December, bij het eerste licht van de dageraad, zag de Paus „de Heer zwijgend, in al zijn welsprekende Majes- Door het verlenen dezer decoratie s ,^>aus- a'dus het blad, legde dit opnieuw bevestigd de band, welke de 'vv"?en uit als de oproep „volg mij", rlii Nederlandse afdeling van de orde heeft 'wr' Christus te mogen volgen. met de kerkelijke autoriteiten. I ,„et. en,ee had H" over de v*r- - l groenroken en toen zijn toestand Ook aan wijten Z. Em. dr Johannes 7]ch tegen de avond verslechterde dacht aan kardinaal De Jong werd bij zijn be noeming tot aartsbisschop het magistrale grootkruis verleend. men werkelijk, dat het einde zou komen. In de nacht van 3 December trad echter de verbetering in.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1