HANDELSBEURS OP HET HEIZELPLATEAU m Geen kans zijn vaderland te vergeten aaat-vi vknctroev/\LL\c i ■\nu.aeiaXi'U i fofjfsCHLnGE/K I roevSutG Eerste Amerikaanse voor de Atoom-industrie lUUStc Het epos van de Russische waterstofbom ■Vat- lKRIEKEN i .L',o ü'CK ':V*i< C- t TOBVAiitCf ae CnTfc 'ïfldti-C£ Voorbereidingen een wedloop met dë tijd •ayii m Kweek-reactor Handelsartikel Gewetensconflicten^ en wetenschappelijke successen 12 Augustus 1953. Bij de Bolschoj-Wodopad, een grote waterval in het gebied van de rivier de Toengoeska in Noord-Siberië, zijn de controle-instrumenten in gereedheid gebracht. Malenkof, Molotof en Kroesjtsjef zijn per vlieg tuig gearriveerd, direct na de eerste vergadering van de Opperste Sovjet sinds de val van Beria. Ook de Duitse Nobelprijs-winnaar Gustav Hertz is aanwezig met een landgenoot-collega. Afwezig staart één van de andere toeschouwers in de verte, wanneer om 9 uur precies een sein wordt gegeven. Een vurige hel breekt los. Onze zesde toeschouwer heeft spoe dig zijn zelfbeheersing herwonnen en ziet met wetenschap pelijke belangstelling de resultaten van zijn levenswerk aan: de waterstofbom. Zijn naam is Pjotr Kapitza, leider van het „superproject". .ff ff Hoog Russisch peil Boek van politieke vluchteling Economische toepassing van kernenergie kwestie van jaar of tien 140 meier hoog „atomium' middelpunt van Brusselse Wereldtentoonstelling Per roltrap naar de atomen Zodra de winter voorbij is, zal eveneens een begin worden gemaakt met het leggen van het fundament Expositie-park Kabelbaan? als Ér Uit de lucht gegrepen! kapitza Van een speciale rr.edeiuerker) Wie is deze Kapitza? Onder de na tuurkundigen van onze tijd heeft zijn naam een bekende klank. Hij was in 1921 na de schitterende start van zijn carrière als physicus het Bolsjewisme ontvlucht, samen met zijn moeder, die als weduwe van de Tsaristische gene raal Kapitza overlast ondervond van de nieuwe heersers. Lord Rutherford, een vooraanstaand geleerde, die het zijne heeft bijgedragen aan de ontwik keling der moderne physica, neemt hem onmiddellijk op als zijn assistent en vanaf 1930 doceert hij aan de uni versiteit te Cambridge en is geheel in het Britse wetenschappelijke leven in geburgerd. Maar hij krijgt geen kans zijn vaderland te vergeten, want ver tegenwoordigers van de Sovjet-Unie bezoeken hem, met het een of ander voorwendsel, geregeld en bieden hem tenslotte een eervolle terugkeer naar zijn vaderland. Als Kapitza in 1934 in Moskou een natuurkundig congres bijwoont uit nieuwsgierigheid- naar hij voor zijn vertrek zegt keert hij niet terug en wordt kort daarna directeur van het Instituut voor Physische Problemen te Moskou. Wat Kapitza sindsdien als leidende figuur bij het atoomonderzoek tot stand gebracht heeft vond zijn be kroning in de constructie van de Rus sische H-bom. Evenals Oppenheimer in Amerika heeft hij moeite zijn gewetensbezwa ren aan de kant te zetten en dit brengt hem herhaaldelijk in conflict met zijn opdrachtgevers, die zich echter wel 4 Af U.iA fL**' driemaal bedenken voor zij deze emi nente geleerde iets in de weg leggen Kapitza treedt ons als een ware held tegemoet uit de beschrijving, die een Russische vluchteling van hem geeft in het boek „Kapitza, de Atoom- Tsaar". Heel wat raadselachtige ver schijnselen krijgen in dit boek een redelijke verklaring, zoals de in het kader van de geheimhoudingspolitiek passende demonstraties van naïviteit, die bedoeld waren het Westen een rad voor de ogen te draaien met betrek king tot de werkelijke vorderingen van de Russische atoomwetenschap. Nu zijn w\j langzamerhand ver trouwd met de gedachte dat de kern- physica en wat daarmee samenhangt inderdaad in Rusland op een hoog peil staat en dit peil kan niet in enke le jaren bereikt zijn. De prestaties van Kapitza zijn overigens in de gehele wereld bekend, evenals die van zijn jongere collega, prof. Veksler, die on der meer naam maakte door de uit vinding van het synchro-cylotron in 1945, ongeveer gelijktijdig met de Amerikaan MacMillan. Wladimir Veksler is over de gehele wereld be kend en zijn lezing over cyclotrons, die hij onlangs te Genève hield op het congres over het vreedzaam ge bruik van atoomenergie, werd des kundigen uit vele landen met grote belangstelling gevolgd. Ook deze episode uit het Russische atoomonderzoek de uitvinding van het synchro-cyclotron vormt een onderdeel van het verhaal over de ontwikkeling van de atoom-energie in de Sovjet-Unie. Kapitza had een dergelijk instrument nodig en Veksler zag kans het voor hem te construeren Een andere figuur van belang, die wij in het verhaal tegenkomen, is de Duitse Nobelprijswinnaar Georg Herz. Een Duits kolonel, krijgsgevangen ge maakt bij de slag om Stalingrad, wist te vertellen dat Herz zich altijd met waardering over de Sovjet-Unie had uitgelaten. Herz werd naar Rusland ontboden en kreeg zijn plaats in het „super-project". Wanneer Kapitza in 1946 poogt zijn geweten te sussen door zich met zijn buitenlandse colle ga's in verbinding te stellen om hen een algehele uitwisseling van gege vens te suggereren, valt hij in onge nade en Herz moet hem op zijn we tenschappelijke posten vervangen. Ook later, wanneer Kapitza in eer hersteld is, blijft Herz een vooraan staande rol spelen. Enkele dagen ge leden meldde het A.N.P. dat hij tot voorzitter benoemd is van de Oost- duitse Nationale Raad voor de Atoomenergie. Wie is de politieke vluchteling, die ons dit alles vertelde in zijn boek? Hij heet A. M. Biew en komt in het boek voor als de commandant van de wacht die Kapitza na de conferentie in 1934 arresteert en gedeeltelijk getuige is van diens gesprek met Stalin, dat na deze arrestatie volgt. De arrestatie heeft althans volgens de auteur niets om het lijf en Kapitza neemt zijn beslissing, in volledige vrijheid, terwijl zijn visa voor het vertrek al in orde zijn. Als Kapitza later met Malenkof de werkkampen bezoekt om uit de gevangenen ingenieurs en natuurkundigen van vaak niet gerin ge betekenis zijn medewerkers te recruteren, loopt hij de voormalige wachtcommandant tegen het lijf en voegt hem toe aan zijn staf. Later is Biew de piloot, die Kapitza vergezelt op zijn tochten door Rusland, op zoek naar een geschikte plaats Voor de la boratoria van het „super-project". Tenslotte weet hij, die zichzelf noemt -,een onbeduidende pion in het reus achtige spel van het Russische atoom onderzoek", te ontsnappen naar Duitsland. Onwillekeurig doet deze ontsnap ping onze gedachten teruggaan naar de vele belangwekkende spionnage- geschiedenissen, die in het boek voor komen. Zo is er de natuurkundige Walilow, die op de pas van een be kend tenniskampioen Engeland be zoekt en daar Kapitza „toevallig" ont moet. Zo waren er de Russische en Duitse geologen, die met een voor treffelijk verhaal over hun ontsnap ping aan gene zijde van de Oost-Sibe rische grens geologische onderzoekin gen verrichtten op zoek naar urani um. En zo zijn er nog enkele voor beelden van de wijze, waarop vanuit de Sovjet-Unie opdrachten buitens lands werden volbracht. Is 't ons langzamerhand gewoon geworden wantrouwen te hebben tegen informaties van achter 't ijze ren gordijn, dat ons doet afvragen of ook Biew niet met 'n pasklaar ge maakt epos van het Russische atoomonderzoek in de zak, tot Tot voor kort nog etn geheim, thans ten toongesteld: het inwendige van een kern reactor voor energieproductie. Het model van de kernenergie-centrale, die wordt gebouw din de omgeving van Chicago. Met behulp van koptelefoons kan een uit leg worden gevolgd, die op een band recorder is opgenomen. „emigrant" is gebombardeerd? On danks de terreurgolven onder het regiem van Stalin, ondanks de dwangarbeid, die de snelle bouw van de atoominstallaties mogelijk moet maken, ondanks de verdwij ning van hen die teveel weten dan later weer opduiken, dan wel zich onder Kapitza aan hun taak mogen wijden ondanks deze op merkingen over de minder prett'ge zijden van het Sovjet-regiem, klinkt in dit verhaal toch ook weer dui delijk de trots. De trots van 'n jong ingenieur, die getuige is geweest van een grote periode in de ontwik keling van de natuurwetenschap in zijn Sovjet-Unie. Kapitza is zijn held, en het „super-project'' zijn levensavontuur. Wat hij ons te zeg gen heeft is bijzonder belangwek kend. Maar wat hij ermee wil zeg gen, of hij ons de grootheid van de Russische wetenschap of de verdor venheid van het systeem heeft wil len schilderen, daarover zullen wij wel in het duister blijven tasten. In Washington is onlangs de eerste Amerikaanse handelsbeurs gehouden voor de atoorn- industrie. Het spreekt haast van zelf, dat bij deze gelegenheid vooraanstaande figuren uit het Amerikaanse atoomonderzoek hun mening hebben gegeven over do vooruitzichten met betrekking lol de toepassing van de nieuwe energiebron. Zij sloten daarbij veelal aan op wat in Genève ter sprake is gekomen tijdens de daar in Augustus gehouden Inter nationale Conferentie over het vreedzaam gebruik van dc Atoom energie. De algemene indruk was, dat de verschillende sprekers het er in grote trekken over eens waren dat; de economisch verantwoorde toe passing van cle kernenergie een kwestie is van een jaar of tien. In verschillende gebieden, waar de electrische energie uitzonderlijk duur is, zou reeds thans de bouw van een kernenergiecentrale lonend zijn. Zo meende één der economi sche deskundigen van Babcock Wilcox, één der belangrijkste Ame rikaanse maatschappijen die zich op commerciële basis met de ontwik keling van de kernenergie bezig houden, dat reeds thans de kern energie lonend zou zijn in Nieuw- Engeland, waar de electriciteitsprij- zen de hoogste zijn van de Verenig de Staten. Een model van de Britse kernenergiecentrale, die in het kader van het tien jaren plan voor de kernenergie in Calder Hall zal worden ge bouwd. De centrale, die zat worden gedreven door twee kernreactoren, zal het vol gend jaar gereed komen. DRAGLINES iiètm S Reeds thans wordt in Brussel hard gewerkt aan dc voorhercid'n- gen voor de grote Wereldtentoon stelling van 1958. Hoewel zij eerst over dertig maanden geopend moet worden, staat nu al vast, dat de voltooiing op een wedloop met de tijd zal uitlopen, en dat het ge boden is, streng de hand te houden aan het tijdschema. Volgens dat tijdschema moet voor het einde van dit jaar het gehele ter rein, (welks oppervlakte zes maal zo groot is als die van de E 55) verdeeld zijn. Van de zeer grote Belgische af deling moeten alle gebouwen voor 1 October van het volgend jaar aanbe steed zijn; op 30 Juni 1957 moeten ze voltooid zijn. Inmiddels zijn op het Heizelplateau de draglines en de kra nen verschenen, die het voorbereiden de werk moeten verrichten voor de bouw van het Paleis 11, waarvoor Koning Boudewijn op 24 September de eerste steen legde. Dit gebouw zal de reeds bestaande „eeuwfeestpalei zen" over een lengte van 450 meter met elkaar verbinden en er een monu mentale facade van vormen. In deze facade zal ook de hoofdingang van de Tentoonstelling van 1958 ko men. Tegen de zomer van het volgend jaar moet het bouwwerk, dat de ruim te in de bekende Brusselse tentoon stellingsgebouwen met niet minder dan 22.000 vierkante meter vergroten zal gereed zijn. Tegen die tijd zal men ook aanvangen met een tweede ver groting van het complex door de bouw van het Paleis Nr. 7, dat een oppervlakte van 11.000 vierkante me ter zal beslaan. voor het „atomium", dat het in drukwekkende middelpunt der we reldtentoonstelling zal vormen. Dit enorme stalen gevaarte, dat 140 me ter hoog moet worden, zal een op reus achtige schaal vergroot elementair metaalkristal voorstellen. Het zal het symbool zijn van de tijd, waarin wij leven. De negen bollen, die de ato - men van het kristal vormen, krijgen elk een hoogte van 20 meter. Op rol trappen zullen de bezoekers zich van de ene bol naar de andere kunnen bewegen. In de hoogste bol moet een restaurant komen, waar men behalve van de spijzen ook van het prachti ge uitzicht over het tentoonstellings complex zal kunnen genieten. In het Belgische Laboratorium voor Lucht vaarttechniek is men op het ogen blik met een maquette van deze enor me windvanger proeven aan het ne men in de windtunnel. In Juli 1956 moet de eerste bol reeds op het ter rein geplaatst kunnen worden. Met welk materiaal het gevaarte bekleed zal worden om bestand te zijn tegen alle weersinvloeden, is nog niet be kend, daar dit punt nog in studie is. Zodra de lente in het land is, zal verder nog met kracht het werk ter hand genomen worden in het voorma lig Koninklijk domein van Laken. Dit park wordt toegevoegd aan het ten- toonstellingsterrein. Er zal een brede laan aangelegd worden met een mo numentale toegangspoort voor de ont vangst van zeer hoge vorsten. In de villa Belvédère in dit park het vroegere paleisje van prinses Clemen tina zal het Commissariaat-Gene raal der tentoonstelling zijn zetel krij gen. Er wordt al gebroken en getim merd. "Vierhonderd meter lang en vijftien meter hoog wordt de luchtbrug, die- van het Park van Laken naar het voor de buitenlandse inzendingen aan gewezen terrein zal leiden. Deze lucht brug is wel op enige drukte berekend' de breedte wordt ongeveer 25 meter.. Het ligt in de bedoeling, dat de Konin klijke Familie haar hoge gasten uit Laken over de brug naar de buiten landse inzendingen zal leiden. Naar ons ten kantore van het com missariaat der tentoonstelling werd gezegd, is er in het Park van Osse- gem, dat voor de buitenlandse pavil joens gereserveerd is, nu al plaats te kort. Minstens 24 landen en twee grote internationale organisaties krij gen er een plaats toegewezen voor de bouw van hun paviljoens. Het eer ste land, dat met een ontwerp voor zijn paviljoen te voorschijn kwam, was Thailand. De tekening er van, die men ons met trots liet zien, toont een fraaie pagode. Nog is het bestuur der tentoonsiel- Een zeer interessant project, waarvan de plannen op de gelijk tijdig met de bovengenoemde han delsbeurs gehouden vergadering van het Industrieel Atoomenergie Forum werden bekend gemaakt, is. de kweek-reactor, waarin nieuwe brandstof wordt geproduceerd. In een kernreactor treden namelijk in het algemeen een aantal processen naast elkaar op, waarvan het be langrijkste uiteraard is de splijting van atoomkernen. Hierbij immers komt de energie vrij, die wij in de vorm van warmte of electriciteit willen gebruiken. Maar daarnaast kunnen bepaalde stoffen in de reac tor worden omgezet in stoffen, die ook gespleten kunnen worden. We kunnen dus in een kernreactor brandstof produceren. Het streven van de onderzoekers, vooral in de Verenigde Staten, is er nu op ge richt geweest een kernreactor te construeren, waarin meer nieuwe brandstof geproduceerd werd dan de reactor verbruikt. Men kan op die manier gelijktijdig electrische energie én nieuwe brandstof produ ceren. Op deze wijze is dus de mo gelijkheid geschapen de stoffen die in een reactor in brandstof kunnen worden omgezet efficiënt te benut, ten. Eén van die stoffen is het me taal thorium. Een van de nieuwe Amerikaanse reactoren, waarvan de plannen op deze vergadering voor het eerst werden publiek gemaakt, zou een dergelijke kweek-reactor zijn die dus, naast electrische energie, een overschot aan brandstof produceert. Was men vroeger aangewezen op z.g. natuurlijk uranium, dat slechts een gedeelte van een procent aan werkelijk splijtbare stof bevat, m deze reactor heeft men zuivere splijtbare stof gebruikt, geprodu ceerd in de installaties die oorspron kelijk voor de vervaardiging van materiaal voor de atoombom waren opgezet en die dus nu in dienst van de vreedzame toepassing van de kernenergie kunnen worden ge bruikt. Door het gebruik van deze hoogwaardige brandstof kon men de omvang van de kernreactor klein houden: de diameter is nog geen meter, hetgeen in vergelijking met de bestaande reactoren erg weinig is, te meer wanneer men weet, dat deze reactor een vermogen heeft van 100 000 kilowatt; hij is dus te vergelijken met een grote provin ciale eiectriciteitscentrale. Lewis Strauss, voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, maakte van deze ge legenheid gebruik om zijn indruk ken weer te geven van de conferen tie over het vreedzaam gebruik van de atoomenergie, gehouden te Ge nève. Hij zei o.a.: „Het tweede de cennium van 's mensen heerschap pij over het atoom kunnen we ach ten in Genève te zijn begonnen Daarbij doelde de heer Strauss op het feit, dat de periode van geheim houding en onderzoekingen in het verborgene thans voorbij is. Een nieuwe periode is begonnen, waarin we de atoomenergie niet meer vre zen, maar zien als een bron van welvaart, als dienaar van de mens. De conferentie te Genève en de handelsbeurs voor kernenergie te Washington moeten in dit licht ge zien worden. De kernreactor is een handelsartikel geworden, en is niet meer uitsluitend een voorrecht voor landen, die in de oorlog actief deel hadden in de ontwikktling van de atoomboom- ilng het er niet over eens, of men evenais op de E 55 een kabelbaan zal bouwen ter vergemakkeiing van het bezoek aan het terrein, of dat men de mogelijkheid zal bieden In een auto-treintje een overzicht van het gebodene te krijgen. Tijdens een vergadering is er door enkele leden van het betreffende comité de aan dacht op gevestigd, dat zo'n „auto treintje" het voordeel heeft meer pas sagiers te kunnen vervoeren en zich over het gehele terrein te kunnen be wegen. Evenals het Tentoonstellingst^stuur is het gemeentebestuur van B op het ogenblik hard bezig m men!de°gdeuurgvaneIde tentoonstelling ongeveer dertig «mihoen bezoekers Jlet atominum dat het centrum van de Brusselse tentoonstelling wordt Schetstekening voor Paleis 11 Dat betekent, dat er dagelijks niet minder dan 20 a 25.000 auto's gepar keerd zullen moeten worden. Om de ze toevloed van auto's op te vangen zullen vier parkeerterreinen rond het tentoonstellingsterrein aangelegd wor den; in elke windstreek één. De trams, die thans nog ten dele over het terrein rijden, zullen hier en da<,r door tunnels gevoerd worden. Op hoogtijdagen zal uit het centrum der stad iedere 22 seconden een tram of autobus met bezoekers arriveren. Er staat al vast, dat de Nationale Maat schappij van Buurtspoorwegen min stens 200 nieuwe autobussen zal moe ten aankopen. Voor de Spoorwegen is het van be lang, dat de verbeteringen aan de stations en hun toegangswegen in 1953 nagenoeg klaar zullen zijn. Voor de werkzaamheden op het plein bij de „Noordstatie" zal echter een nood oplossing gevonden moeten worden, zij zijn waarschijnlijk in het voorjaar van dat jaar nog slechts gedeeltelijk voltooid. Op grootse schaal wil de Sabena het vervoer der bezoekers per heli copter aanmoedigen; terzijde van de hoofdingang der tentoonstelling wordt een heliport met acht landingscirkels aangelegd! Zo gonst Brussel op het ogenblik van de plannen.... Het van officiële Nederlandse zijde gelanceerde be richt, dat men bezig zou zijn met het op grote schaal werven van Ne derlandse bouwvakarbeiders, heeft naar wij vernamen inmiddels veel verwondering verwekt. Van de zijde van het commissariaat der tentoon stelling vestigde men er onze aandacht op, dat dit bericht reeds door het be stuur gedementeerd is. In het jongste nummer van het tijdschrift der ten toonstelling wordt er aan herinnerd, dat op het ogenblik de werkloosheid in de bouwvakken in België „niet on belangrijk genoemd mag worden". Waarom zou men dan buitenlandse arbeiders gaan werven? „Volkomen uit de lucht gegrepen' noemde ook de heer J. Venstermans, adviseur van de Belgische Confederatie voor het Bouwbedrijf het uit Nederland geko men bericht. Hij herinnerde er aan, dat men feitelijk eerst in October 1956 een aanvang maakt met de bouw der grote paviljoens. Het staat vast, dat daarvoor In ieder geval in België vol doende arbeiders te vinden zullen zijn. Aanname van buitenlandse arbeiders zou, naar hij zei, zonder twijfel op tegenstand der Belgische bouwvakar beiders stuiten. Ook van de zijde der Nederlandse Ambassade te Brussel konden wij geen opheldering krijgen over de herkomst van het bericht. Men kon het alleen tegensprekenmet de me dedeling, dat vast staat, dat van offi ciële Belgische zijde geen enkele po ging is gedaan om Nederlandse bouwvakarbeiders naar België t# lokken. Waarvan acte!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 4