Dammen in het Spui niet nodig Koudere lucht met vorstkans Communisten willen links blok tegen K.V.P. Groter radio-activiteit van de atmosfeer Nog geen opheldering in Bonn Splitsing in Westduitse liberale partij staat voor de deur V.N. laten „Marokko rusten Eerder atoom-eenheid dan een tunnel Wat is er met de radio-activiteit der laatste dagen Stelt Eisenhower zich herkiesbaar? Toeslag van Z.Exc. De Bruijn Drie doden op de weg Dinsdag 29 November 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Ir Maris over het Deltaplan Te wapen tegen het spook „Routine" NVV moet samengaan met EVC De besprekingen met Indonesië Overheidsprrm ie voor jeugdige spaarders Amerikaanse bisschop excommuniceert drie vrouwen Besprekingen in Athene Na atoomboin-explosie in de Sovjet-Unie Frankrijk terug Als de Amsterdammers het willen De f 50.000 en f 25.000 er uit Arthur Honegger f WEERBERICHT Twee mogelijkheden Klei uit Maas-uiterwaarden Het rassenvraagstuk KAMERLID WELTER MOET OPERATIE ONDERGAAN Kwestie-Cyprus BONN, Maandagavond. De politieke lucht is in Bonn nog niet opgeklaard. De mogelijk heid, dat het tot een nieuwe schei ding in de coalitie van dr Adenauer komt, duurt voort. Voor vandaag werd een beslissing verwacht, doch de dag bracht niet veel meer dan nieuwe complicaties. Dr Adenauer voerde een bespreking met de hem trouwe elementen der liberale partij, verbood echter zijn eigen fractie de in het uitzicht gestelde conferentie met de liberalen te houden, zolang de partij niet op zijn ultimatum heeft geantwoord. Donderwolk Het Sinterklaasfeest nadert; de kin deren zetten 's avonds hun schoentjes klaar met water en hooi voor het paard en vergeten niet Sinterklaas liedjes te zingen. De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Droog weer met opklaringen en hier en daar mist. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Zuid en Oost. Kouder met plaatselijk lichte vorst. Woensdag 30 November: Zon op 8135, onder 16.36 uur. Maan op 17.23, onder 9.19 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT In het vijfde interimrapport, dat bin nenkort zal verschijnen, zal worden opge merkt, dat de dammen in het Spui niet nodig zullen zijn, hetgeen aanvankelijk wel werd aangenomen. Aldus deelde ir A. G. Maris, directeur-generaal van de Rqkswaterstaat, gisteravond mede, toen hij voor een zeer talrijk gehoor in de collegezaal van het laboratorium voor scheikunde te Delft op uitnodiging van het gezelschap „Practische Studie" een lezing hield over het wetsontwerp betref fende het Deltaplan. Behalve de bescherming van de kust tegen stormvloeden heeft het plan ook ten doel het opdringen van 't zoute water zoveel mogelijk tegen te gaan, zo zeide spreker. De twee direct belanghebbenden zijn het Hoogheemraadschap Delfland en het Rotterdamse waterleidingbedrijf, om dat door het te ver opdringen van de zoutwatergrens de drinkwatervoorziening van de Maasstad ernstig in gevaar zoi komen. Na voltooiing van het plan zal deze grens zover zijn teruggedrongen, dat ongeveer op 350 dagen per jaar de Park sluizen te Rotterdam weer open kunnen zijn voor de inlaat van zoet water. Wanneer de dam in 't Volkerak moet worden gelegd, is nog in studie. Is deze klaar voor de afsluiting van de Oosterschelde dan zal de sluis bij We- meldinge niet kunnen worden opgehe ven. Twee sluizen voor de binnenscheep vaart in dit gebied wordt als een ern stig bezwaar gevoeld. Het onderzoek beperkt zich tot de keus uit twee mo gelijkheden: of de dam in het Volkerak moet gelijk klaar zijn met de afsluiting van het Haringvliet (dat is in een be ginstadium van de uitvoering van het Deltaplan) of gelijk met de afsluiting van de Oosterschelde in de laatste pha se van het plan. Met de Belgen zal over dit punt nog overleg worden ge pleegd. Ten aanzien van de recreatiemogelijk heden voor de Zeeuwse eilanden zei spre ker, dat deze voor een belangrijk deel zullen liggen op de zeilsport. Ook voor vacantiegangers zal dit gebied aantrek kelijker worden. Hoewel het niet een van de doelstellin gen van het plan is geweest, zal als ge- volg van de uitvoering een landaanwin ning ontstaan van 10.000 tot 15.000 ha. Bjj onze Zuiderburen bestaat grote vrees, dat na de afsluiting van de zeega ten b(j een eventuele stormvloed de toe voer van water door de Westerschelde aanzienlijk hoger zal zijn. Volgens bere keningen van Nederlandse deskundigen, aldus spreker, zal het waterpeil in deze zeearm, bij een stormvloed eerder lager dan hoger zijn. Voor de uitvoering van het plan is, res- sorteende onder de Rijkswaterstaat, een speciale Deltadienst in voorbereiding De benodigde klei en rijshout vormt nog een onderwerp van studie. Het is intussen wel zeker, dat de voornaamste hoeveelheden klei zullen worden gehaald uit de uiter waarden langs de Maas, waarmee tevens wordt bereikt, dat de kwaliteit van de gronden aldaar wordt verbeterd. Ten aan zien van de benodigde hoeveelheden rijs hout zei spreker, dat het wel zeker is, dat deze niet in voldoende mate aanwe zig zijn. Er worden daarom proeven ge nomen met andere constructies van bo dem-verdediging, zoals een bestorting van mijnsteen. het leggen van een plas tic vlies op de bodem, verzwaard met steen en zinkstukken van rietplaten. De aanleg van een werkhaven te Hellevoet- sluis is in uitvoering. Er zal echter nog twee of drie jaar verstrijken voor met de grote werken kan worden begonnen. Generaal Lonardi, leider van de Argen tijnse Septemberrevolutie, die zelf als voorlopig president werd afgezet, zou zich heden met zijn vrouw voor een particulier bezoek naar de V.S. begeven. Dalmiro Videlo Balaguer, die eveneens een der leiders van de anti-peronistische revolte was, zal volgens betrouwbare be richten ambassadeur van Argentinië in Italië worden. (Van onze weerkundige medewerker) I Het is enkele dagen met temperaturen van 5° tot 9° C. in ons land zeer zacht geweest voor eind November, maar de komende dagen is een belangrijke daling van de temperatuur te verwachten. Met de winden tussen Zuid en Oost wordt koudere lucht uit het Alpengebied af komstig aangevoerd, waarin 's nachts vorst kan voorkomen. Overdag kwam de temperatuur' in Zürich gisteren niet hoger dan 4 C. In het Zuiden van Limburg daalde de temperatuur vanmorgen bij helder weer al tot om het vriespunt. Komende nacht kan in Brabant en Limburg al lichte vorst voorkomen. Veel koudere lucht met strenge vorst wordt door een krachtig hoge drukgebied boven Noorwegen en Zweden naar het Zuiden gevoerd. In Stockholm vroor het vanmorgen 11° in Lapland bijna 40°. Deze koude lucht 'kan morgen Denemarken overstromen en N. Duitsland bereiken. Wij doen goed er re kening mee te houden dat na morgen een Bij iedere verkiezing opnieuw blijkt de greep van de communisten op het Ne derlandse volk verkleind. Ondanks de po gingen van de bonzen om de partij om- hoog te stuwen. AI hun kunst en vlieg werk. hun brullende leuzen en verdraai ingen van de werkelijkheid mogen niet baten. In het zicht van de komende Ka merverkiezingen doen zij nu al enige tijd pogingen om de linkse groeperingen op te lagen tegen de KV.P en od een gis teravond in het Haagse Gebouw van K. en W. gehouden vergadering heeft par tij secretaris Paul de Groot in dit opzicht van dik hout planken gezaagd. Met klem wekte hij P.v.d.A. en V.V.D. op om samen met de C.P.N. een linkse coalitie te vormen om zo stelling te ne men tegen de vorming van een rechtse regering met Romme als minister-presi dent. „Sterker nog", zo voegde hij eraan toe. „Romme moet uit de regering ge jaagd worden''. Zijn rede was voor een groot dee] ge richt tegen de K.V.P., waarbij de wo ningbouw, de onderwijspolitiek, de zaak Anneke Beekman en „de tegenwerking van K.V.P.-zijde tegen de ouderdoms voorziening (sic!) ter sprake bracht. De secretaris van de A.B.T. de heer Meis pleitte eveneens voor een linkse re actie en voorts voor een nieuwe loonron- de, die zo snel mogelijk moet komen en zo hoog mogelijk moét zijn. Een groot perspectief zag hij weggelegd voor een samengaan van E.V.C. en N.V.V., wat z.i. de eenheid in de arbeidersklasse snel zou herstellen. „De leden van het N.V.V. en van de E.V.C. zullen gezamenlijk in de bedrijven hun looneisen moeten stel len", zo betoogde hij. gedeelte van de koude lucht uit Scan dinavië ook ons land zal bereiken en in de daarop volgende nachten vorst van be tekenis zal brengen. Een woordvoerder van het Nederland se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren medegedeeld, dat Maan dagmiddag de besprekingen in het voor overleg tussen minister Luns en mr Oetoyo Ramelan zijn voortgezet. Daarbij is nader van gedachten gewisseld over verschillende zaken, o.m. over de formu lering der agendapunten voor een even tueel te houden ministers-conferentie* Het overleg zou hedenmorgen met mr Blom, de regeringscommissaris voor In donesische aangelegenheden, worden voortgezet. Alsdan zal wederom over de agendapunten worden gesproken De besprekng duurde van half' drie tot half vier. Mr Blom en mp Kwee waren er bij aanwezig. Te Washington nemen steeds meer po litici aan, dat president Eisenhower zich, ondanks zijn hartaanval in September, voor de tweede maal candidaat zal stel len voor het presidentschap. Deze politici zijn in hun mening ge sterkt door een verklaring van de voor zitter van de republikeinse partij, Hall, die gisteren, na een bespreking met de president, zeide dat Eisenhower zich weer candidaat zal stellen „indien hij zich er toe in staat voelt". Aangenomen wordt, dat Hall zich aldus heeft uitge drukt met toestemming van president Eisenhower. Het slechter worden van de betrekkin gen tussen Oost en West zal, aldus het oordeel van enkele welingelichte politici en ambtenaren van het Witte Huls, voor de president een aansporing zijn zijn po ging op de conferentie van regerings chefs te Genève om de Sovjetleiders te bewegen samen te werken bij het zoeken naar de vrede, voort te zetten Volgens Eisenhower heeft de Sovjet-premier, maarschalk Boelganin, de hoop u;tgespro- ken, dat hij, Eisenhower, ook na 1956 nog president is. Het kan zijn dat de presi dent van oordeel is, dat hij alleen indien hem voldoende tijd wordt gegund, een vreedzame regeling van de geschillen tussen Oost en West kan bewerkstelligen. Bovendien schijnt er aldus wordt te Washington gezegd, op het ogenblik geen republikeinse candidaat behalve Eisen hower te zijn, die in staat wordt geacht d» democraat Stevenson te verslaan, Paus Pius XII keerde terug naar het Vaticaan. Foto rechts: Voordat Z.H. met zijn persoonlijke lift naar zijn appartementen op de vierde verdie ping van het apostolische paleis zal gaan, onderhoudt Hij zich nog even met zijn lijfarts, die hem op de tocht van Castel Gandolfo naar Rome ver gezelde. Deze opname werd gemaakt direct na de aankomst van het gezel schap bij het Vaticaan. Foto links: De H. Vader rijdt langs de Via Appia naar Rome. Mgr Jeanmard, bisschop van Lafayetl. in de Amerikaanse staat Louisiana heeft drie vrouwen geëxcommuniceerd. Zij had den een onderwijzeres gemolesteerd, toen deze katechismusles gaf aan blanke en ne gerkinderen in hetzelfde klaslokaal. Het excommunicatie-decreet werd Zon dag in alle kerken van de preekstoel voor gelezen. De bisschop sprak de waarschu wing uit, dat iedereen die in rassenkwes ties geweld gebruikt of het streven van de Kerk tegenwerkt onmiddellijk ge ëxcommuniceerd zou worden De heer Ch. Welter, lid van de Tweede Kamer, is opgenomen in het Haagse ziekenhuis St Joannes de Deo, waar hf| Woensdag of Donderdag een niersteen operatie zal ondergaan. De regering heeft in beginsel besloten, het jeugdsparen van overheidswege te stimuleren door het toekennen van een premie. Gedacht wordt aan de leeftijds klassen van 16 t/en 24 jaar. In deze leef tijdsklassen vallende personen kunnen uit hun inkomèn gelden storten op daar voor speciaal te openen rekeningen, waar na de overheid op het gestorte bedrag een toeslag geeft Aldus heeft minister De Bruijn aan de Tweede Kamer meegedeeld in de memorie van antwoord over de be groting van Economische Zaken. Het premie-offer dat met een dergelijke regeling is gemoeid, beloopt volgens de becijfering van het Centraal Planbureau nog geen tien millioen in geval van vol ledige deelneming van alle betrokkenen. De feitelijke kosten voor de schatkist zul len nog geringer zijn daar een maximale deelneming niet te verwachten ls. Er bestaat bij de jeugd somtijds onvol doende besef van de uitgaven die zij in de nabije toekomst heeft te doen: veel jonge ren gaan huwen zonder over voldoende middelen voor hun uitzet te, beschikken, aldus minister De Bruijn ,die er verder nog op wijst, dat spaargewoonten die op genoemde leeftijd worden gevormd, de neiging hebben zich in het latere leven te ontwikkelen of te stabiliseren. Deze week nog zullen te Athene di plomatieke besprekingen beginnen tus sen Groot-Brittannië en Griekenland ten einde een oplossing te zoeken in de kwes- tie-Cyprus, aldus verneemt AFP uit ge woonlijk welingelichte kring te Londen. Deze besprekingen zouden aansluiten op de Brits-Griekse contacten- die in de Griekse hoofdstad zijn gelegd tijdens het verblijf aldaar van de leider der Enosis- beweging, aartsbisschop Makarios. Te vens zouden ze een vervolg zijn op de geheime besprekingen, die verleden week op Cyprus zelf zijn gevoerd tussen de Britse gouverneur, Sir John Harding en de aartsbisschop. Over dit overleg geeft Reuter nadere bijzonderheden. Aartsbisschop Makarios zou bij die ge legenheid nieuwe Britse voorstellen als „onaanvaardbaar" van de hand hebben gewezen, een mededeling van het be stuur van de orthodoxe kerk op het eiland zegt, dat in de Britse voorstellen het recht van de Cyprioten op zelfbe schikking werd erkend, doch tevens af hankelijk werd gesteld van „veiligheid en wereldvrede". De functionaris, die het bestuur der Kerk op Cyprus in Athene vertegenwoordigt, legde Reuter uit, dat deze formule naar zijn mening zou bete kenen, dat het uiteindelijk tóch Groot- Brittannië zelf zou zijn. dat als enige zou kunnen beoordelen óf en wannéér zelfbeschikking kan worden toegestaan. Mgr J. P. Hüibers overhandigt de heer G. W. Kampschöer, voorzitter van de L.T.B., de oorkonde van commandeur in de orde van Gregorius de Grote. Bij de geregelde controle van de radio-activiteit van de atmosfeer, die in samenwerking wordt uitgevoerd door het K.N.M.I. te De Bilt en het medisch-biologisch laboratorium der rijksverdedigingsorganisatie-TNO, is in de laatste dagen een opmerkelijk hoog gehalte aan radio-actieve stoffen jn de atmosfeer waargenomen. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat deze verhoogde radio-activiteit van de atmosfeer samenhangt met de experimentele atoombomexplosie, welke onlangs in de Sovjet-Unie is geschied. De waarnemingen worden voortgezet en de verkregen uitkomsten zul len nader worden bestudeerd. Zij zullen ter beschiking worden gesteld van de commissie, die door de Koninklijke Nederlandse Akademie van Weten schappen werd ingesteld onder voorzitterschap van prof. dr A. J. Kluyver en die tot taak heeft de mogelijke gevolgen van de eventuele verontreiniging van de atmosfeer door radio-actieve stoffen, mede met het oog op eventueel daaruit voortvloeiende gevaren voor de volksgezondheid, te bestuderen. Ook uit de meeste landen van Noord-Europa, uit Japan en uit Amerika '-r m berichten over een plotselinge verhoging van de radio-activiteit in de .asfes; .;n sommige landen wensten de deskundigen geen commentaar te geven of men was niet in staat metingen te verrichten. Uit Praag wordt gemeld, dat de bekende „Kruis-bron" zeer onregelmatig hei '1, cevloeid in de laatste tijd. Men neemt aan, dat deze bron zeer gevoelig is vut' seismische bewegingen. (Telefonisch van onze correspondent) Manhaftig kwam een woordvoerder van de kleinste partij van de Bondsdag, de Duitse Partij, verklaren, dat het beter is met een kleine coalitie verder te rege ren dan wel een aarzelende politiek te voeren. De Duitse Partij geldt als niet meer dan een verlengstuk van Adenauer's C.D.U. Zij is in menig opzicht williger ten aanzien van 's kanseliers politiek dan delen van diens eigen partij. De liberalen zelf zijn in grote beroe ring. Onversaagd achter Dehler en diens ge ruchtmakende pleidooi voor zelfstandige Duitse gesprekken met de Sovjet-Unie, staat een kleine groep van liberalen, die allang de coalitie beu zijn. Daarbij horen windmakers van het slag van prins Hu- bertus zu Löwenstein, die met zijn „Deut sche Aktion" al jarenlang de nationale trommel roert. Onvoorwaardelijke capitulatie voor Adenauer's eis alle dissidente geluiden in de buitenlandse politiek af te zweren, ver langen de liberale getrouwen van de kanselier van het slag van vice-kanselier Bluecher. Bereid om Dehler's politieke hoofd aan te bieden in ruil voor het recht er nog eigen meningen over de buitenlandse po litiek op na te houden, zijn tenslotte de door hun geldbronnen sterke liberalen van het Roergebied, bij wie het praedi- caat Duits-nationaal" beter zou passen dan het „liberaal". Het kan hem niet meer redden Thomas Dehler zelf wringt zich in alle bochten om aan te tonen, dat hij het met zijn onbedachte uitlatingen niet zo slecht bedoeld heeft. Plechtig heeft hij ver klaard, dat een wankelen in de Weste lijke verbondenheid voor hem niet in aan merking komt, maar het ziet er niet naar uit, dat dit hem nog zal kunnen redden. Adenauer is na de felle critiek die hij nu al twee jaren van Dehler heeft moeten slikken, blijkbaar niet meer van plan hem in zijn gevolg toe te laten. Het tragische van Dehler's figuur is daarbij, dat hij als een van de weinige echte liberale geesten in de liberale partij kan gelden. Dehler was een over tuigd anti-nazi in de dagen, dat de libe rale minister van woningbouw, V. E. Preusker, één van degenen waarmee Adenauer vandaag onderhandelde, nog de titel „SS-Wirtschaftsfuehrer" benevens de daarbij behorende zwarte pet droeg. Dehler heeft de liberaliteit van zijn partij met mannenmoed verdedigd, toen dr Frie- drich Middelhauve, die nu zijn hoofd ver langt in het Roergebied bezig was de nationaal-socialistische kliek van Goeb- bel's rechterhand Naumann voor de partij te winnen. Vergeleken bij de nationalis tische fanfare van een heer Euler, libe rale leider in Hessen, klinken Dehler's woorden meestal als een predikatie van verdraagzaamheid. Dehler, eens Ade nauer's minister van justitie, is zekér de liberaalste der Duitse liberalen en dat heeft hem in het geweer gebracht tegen het nogal autoritaire regiem van de bondskanselier. Dit is de diepere grond van de strijd, die tussen deze twee wordt uitgevochten, veel meer dan de ketterij die Dehler thans wordt aangewreven. Zoals de zaken met dit al thans staan, is de kans op een splitsing in de liberale partij groot. Het is moeilijk in te zien, wat dr Adenauer daarbij kan winnen. De door hem gevreesde indrukken van Dehler's pleiten voor een meer zelfstandige poli tiek zijn tóch moeilijk weg te nemen. Zij rollen sedert enige tijd ais een donder wolk door de Duitse pers en zijn tenslot- ten niet meer dan een onvermijdelijke consequentie van de door de bondskanse lier zelf voor twee maanden in Moskou gekozen weg van aanvaarding der diplo matieke relaties met de Sovjet-Unie. De daardoor opgeroepen geesten kan dr Ade nauer óók door een verdringen van Dehler en door een verhaasten van de be wapening niet meer verbannen. De geest, die veld wint in de bonds republiek, werd door een zo serieus blad als de Süddeutsche Zeitung vertolkt in de woorden: „Bonn (en dat is voorlopig al tijd nog slechts alléén de bondskanselier) moet zeker op een tijdstip, waarop zijn vroegere beschermheren gndere zorgen hebben en voor ons verlangen noch tijd noch bijzondere belangstelling hebben, er toe besluiten uit de lethargie te ontwa ken en niet het enige heil te zoeken in toewijding aan de bewapening. Het is noodzakelijk een eigen politieke lijn te vinden ftn een duidelijke conceptie te vormen óók tegenover het Oosten. Wie aan deze noodzaak herinnert, moest er met vsq beschuldigd worden tegen de Westelijke solidariteit te zondigen". Adenauer's aanval op Dehler heeft tot dusverre voor het buitenland eerder bevestigd, dat de drang naar zelfstan dige verkenningen in Oostelijke rich ting langzaam toeneemt, dan dat de bondsrepubliek de Westelijke verdragen in alle omstandigheden het primaat zal blijven geven. Veeleer is door dit stormpje weer gebleken, welke stormen nog kunnen opsteken, wanneer de Sov jet-Unie dit zou wensen. In „De Koppeling" liet huisorgaan van het G.E.B. te Amsterdam, schrijft de di rectie van dit bedrijf, ir L. Vos, dat, ais de Amsterdammers het willen, zij nog eerder een „atoomeenheid" kunnen heb ben dan een tunnel of een stadhuis. Dertig jaar geleden was het Amster damse bedrijf ook het eerste in den lan- de met de toepassing van het stoken van poederkool. Volgens de schrijver zou het antwoord op de vraag „Kan Amsterdam een atoom- centrale bouwen?" ontkennend moeten zijn. De overheid, die de electriciteits- voorziening verzorgt, kan bij deze dienst verlening geen risico's lopen, die zouden kunnen leiden tot onberekenbare schade voor de verbruikers. Aan een atoorpcen- trale zijn nog te veel onbekende factoren verbonden om thans als basis voor de electriciteitsvoorziening te kunnen wor den aanvaard. Maareen centrale bestaat uit een aantal eenheden; de eindfaze wordt eerst na vele jaren bereikt en deze overweging leidt tot de vraag: „Kan Amsterdam wèl een „atoomeenheid" bouwen?". Van een atoomeenheid zijn de kapitaalslasten hoog, de brandstofkosten laag, doch de bedrijfszekerheid en de afschrijvingskos ten zijn onbekend. Een 30 mw-eenheid zou, volgens de thans ten dienste staan de gegevens, naar globale schatting 'f 60 millioen kosten. Stelt men de gewone in vesteringskosten op 18 millioen, dan moeten dus 42 millioen kapitaalslasten worden opgebracht. Als de atoomeenheid 8000 bedrijfsuren per jaar vol belast in bedrijf kan worden gehouden, produceert deze 240 millioen kwh, doch aanvankelijk zou op niet veel meer dan 120 millioen kwh mogen worden gerekend. De kosten aan kernbrandstof zijn circa 1/3 van die van gewone brandstof. Men mag evenwel, aldus de heer Vos, de industriële verbruikers niet met het j experiment belasten. Daarom stelt hij voor, dit te verhalen op het particuliere I verbruik. Daarvoor is een tariefsverho ging van 0.7 cent per kwh nodig. Dit lijkt ons, zo besluit hij, niet onoverkomelijk i en men kan dus zeggen, dat Amsterdam geen atoomeenheid kan bouwen, maar de Amsterdammers wèl, als ze dat willen. De politieke commissie van de V.N. heeft Maandag met 49 tegen nul stem men, bij vijf onthoudingen, besloten géén debat over de kwestie-Marokko te houden. Hierdoor is het laatste beletsel voor I Frankrijk om zijn plaats in de volkeren- organisatie weer in te nemen, weggeno- men. De commissie nam haar besluit door een resolutie van 31 Arabische, Aziati sche en Latijns-Amerikaanse landen te aanvaarden, volgens welke de Algemene Vergadering er kennis van neemt dat er onderhandelingen tussen Frankrijk en Marokko zijn begonnen, haar vertrouwen uitspreekt dat de Marokkaanse kwestie op bevredigende wijze zal worden opge lost en besluit, de rest van de behande ling van deze kwestie te verdagen. Zoals bekend, verliet Frankrijk op 30 September de Algemene Vergadering als protest tegen het besluit het Franse op treden in Algerije te bespreken. Vrijdag jl. besloot de Algemene Vergadering reeds de Algerijnse kwestie voor deze zit ting van de agenda te voeren. Dit is een recente foto van generaal George Grivas, een Grieks officier af komstig van Cyprus, die, naar de po litie van dit eiland aanneemt, de leider is van de ondergrondse bevrijdings organisatie van Cyprus, de Eoka. welke organisatie ijvert voor het brengen van Cyprus, dat op het ogen blik Engels is, onder Grieks bewind. Generaal Grivas wordt gezocht door de autoriteiten op Cyprus. Bij de stemming van gisteren onthiel den Groot-Brittannië, Australië, België, Luxemburg en Nederland zich van stem ming. Anthony Nutting zeide ter verkla ring van de houding van de Britse dele gatie, dat zijn land altijd van oordeel is geweest, dat de Marokkaanse kwestie geen zaak is waarmee de Algemene Ver gadering zich kan bezig houden. Om deze reden kon hij de resolutie dan ook niet steunen. Na de stemming besloot de politieke commissie Woensdag het ontwapenings debat te beginnen. De Franse vertegen woordiging zal dan weer aanwezig zijn. Nasser De 69-jarige H. J. B uit Lexmond is gisteravond bij het oversteken van de Rijksweg Gorinchem-Utrecht nabij zijn woonplaats door een auto gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer laat een vrouw en een groot aantal kinderen ach ter. Te Maastricht is het 3-jarige meisje H. J. K uit Voorschoten, dat logeerde aan de Henri Jonaslaan te Maastricht, bij het oversteken van de Brusselseweg ter hoogte van de Van Akenweg door een auto gegrepen en vrijwel op slag gedood Het ongeluk gebeurde om vier urn gister middag, toen het kindje van de kleuter school kwam. Gisterenmiddag werd op de hoek van de Brinkerweg en de Molenstraat te Benne komen het 18-jarige meisje B. uit Benne- kom door een auto aangereden en ernstig gewond naar het ztekenhuis overgebracht, waar het in de afgelopen nacht is overle den. Het tragische van het ongeval is. dat het meisje gisteren juist achttien jaar geworden was. Bij de beden gehouden trekking van de staatsloterij zijn uitgeloot een priis van 50.000 op nummer 3884 en een prijs van 25.000 op nummer 11091. Zondagavond is de bekende Franse componist Arthur Honegger in zijn wo ning te Parijs overleden. Honegger die 63 jaar oud is geworden, was reeds gerui me tijd ernstig ziek. De te Le Havre ge boren componist had de Zwitserse na tionaliteit. Hij was groot-officier in het Legioen van Eer.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1