Zeeuwse vissers en kwekers vol komen gedupeerd met afsluiting van Oosterschelde PHILIPS i Sinterklaas- of Kerstcadeaux? Schiet met Philips SSSSfcflr in de roos! Schade aan BROEIGLAS door luchtvaartuigen Gloeilampjes Westduitse automarkt raakt verzadigd Mr Hugenholtz: volledige schadevergoeding moet worden uitgekeerd „Berlijn niet meer bezet" Wie Philips geeft,, geeft vreugd voor jaren. En hoe gemakkelijk is nu de keuze. Nimmer tevoren bood Philips een zo rijke verscheidenheid toestellen van zo voortreffelijk gehalte. Radiogrammofoons en -ontvangers die èn van geluidskwaliteit èn van vormgeving èn van technische constructie aan aller ideaal beantwoorden. Wie u ook muziekgenot wilt schenken en welke prijs u ook wilt besteden, u kunt waarlijk geen betere keuze doen dan Philips. Voor hem, voor haar, voor groot of klein: als 't goed moet zijn, moet t Philips zijn! Onderdeel voor onderdeel, toestel voor toestel Wat is nu precies sneeuwdruk? WOENSDAG 30 NOVEMBER 1935 PAGINA 14 Beweegbare kering in afsluit- dam Afschrikwekkend voorbeeld Eerlijke waardeverminde ringsvergoeding Tot verbazing van Amerikaanse commandant GETUIGE VAN JEHOVA WEIGERDE DIENST Rechter: houding hoogst onrechtvaardig" Londen. Iserlohn (Duitsland) Cambridge (Engeland) Amersfoort. DE STRANDING VAN DE „LEA" Kapitein negen maanden bevoegdheid ontnomen MAATREGELEN TEGEN VUURWERK-EXCESSEN Oostduitse jeugd gaat grenswacht -helpen*' Zie de NAAM schijnt door de bomen Een Philips radiogrammofoon reeds voor 198.- HU KAASMARKT BODEGRAVEN KAASMARK'I WOERDEN Mocht onverhoopt het Deltaplan in zijn geheel worden aangenomen, dus ook met een gesloten Oosterschelde, dan verwaeli ten wjj voor de volkomen gedupeerde Zeeuwse kwekers en vissers een volledige vergoeding van de winstderving en een gekapitaliseerd bedrag op 4 procent basis van hun doorsnee-inkomen over de jaren 1950-1955, dus op een bedrag van 25 maal de jaarwinst van hc( oude bedrijf, waar mede zij opnieuw kunnen beginnen met de energie de Zeeuwen eigen en in over eenstemming met hun fier devies: „Luctor et Emergo" zo besloot mr W. Hugenholtz een toespraak, welke hij als juridisch ad viseur van de „Commissie tot behartiging van de belangen der oester- en mossel- cultuur en aanverwante bcdriG'en in Zen- land" gisteren hield voor leden van de Eerste Kamer. Onze commissie, aldus mr Hugenholtz noopt vurig, dat naast de Westerschelde ook de Oosterschelde open zal blijven Indien de Oosterschelde uit het Delta plan wordt gelicnt, zou aat tot gevoig hebben, dat de Zeeuwse visserijen, die vooral in de Oosterschelde geconcen treerd zijn. niet geheel en al te gronde gaan. Spreker was van mening, dat bo ven de Oosterschelde genoeg zoet watc-r overblijft om de verzilting tegen te gaan en om ons land van drinkwater te voor zien. Ook zag hij als een voordeel, da: bedijking van de Oosterschelde hooguit 100 millioen zal kosten tegen 400 millioen voor de afdamming. Mocht onverhoopt de Oosterschelde toch worden afgedamd, zo vervolgde mr Hu genholtz. dan verzoekt de commissie drin gend die afsluitdam in ieder geval van een beweegbare kering te voorzien, die een beperkte getijbeweging op de Ooster schelde toelaat, waardoor de visserijen aldaar onaangetast blijven. De commissie is niet van mening, dat de bouw van twee extra sluizen buiten verhouding zou staan tot het hierdoor voor de visserij te be halen resultaat. Deze kosten zouden ei ruim uitkomen. Mocht ook deze reddende dam achter wege blijven, dan zal toch in ieder geval een volledige schadevergoeding aan de direct-betrokkenen moeten worden uit gekeerd. Bijzondere aandacht dient te worden besteed aan de toekomstige Delta- plansteunwet of liever „Deltaplan- schadevergoedingswet". Wanneer de schade die de oester- en mosselkwekers komen te lijden niet volledig zou wor den uitgekeerd, zou dit voor hen een der de ramp betekenen. De Zuiderzee-steunwet. welke volgens spreker tot grote onbillijkheden leidde moge, aldus spreker, een afschrikwek- kend voorbeeld zijn bij het opstellen van een Delta-schadevergoedingswet. Boven dien is de Delta-kwestie niet te vergelij ken bij de situatie van eertijds rond de Zuiderzee Daar immers was de schade veel geringer dan die, welke men door het aE- sluiten van vooral de Oosterschelde za. toebrengen. Alleen deze Schelde is dp ideale plaats voor de oestercultuur en al leen daar zijn de nodige verwaterplaai- sen voor de mosselen, zonder welke laat- ste deze mosselen vrijwel waardeloos zün De oestercultuur heeft 5 a 6 jaar nodig om /oede producten op de markt te brengen De investeringen zijn in Zeeland beiang- rnl; groter en belopen aldaar 23 millioez waarvan alleen al 15 millioen voor de oester- en mosselcultuur en kreeften kwekerij, terwijl daarnaast de voorraad oesters en mosselen een waarde van 23 millioen gulden heeft. Naast de regelingen, vervat in de Zui- derzeesteunwet, dient volgens mr Hugen holtz in ieder geval in de „Deltaplan- schadevergoedingswet" te worden gezorgd voor: een eerlijke waardeverminderings vergoeding. Wij kunnen gerust stellen dat alle roerende en onroerende goederen die thans voor het oester- en mossei- bedrijf worden gebruikt, na afsluiting ge heel of grotendeels waardeloos worden. Hier dient te worden vergoed de vervan- ginswaarde. d.w.z. het bedrag, dat nod g zal zijn orri de roerende en onroerende goederen nodig voor een gelijk rendabel bedrijf tér plaatse of elders. _te vestigen of om zo mogelijk de eigendommen aan te schaffen voor een soortgelijk be drijf elders. Deze schadevergoeding dien. gelijk te staan aan de waarde op heden verminderd met de werkelijke waarde bil de stopzetting Zij behoort onmiddellijk en volledig te worden uitbetaald en zon der dat een liquidatie-winstbelasting zal worden geheven daar anders 40 pet ver dwijnt. Een dergelijke figuur is niet nieuw Ook dient een volledige vergoeding van de winstderving te worden gegeven. Als basis hiervoor diene het gemiddelde in komen of winst over de jaren 1950—1955 De eigenaar moet in staat worden gesteld een nieuw bedrijf te beginnen, waarmede hij na verloop van enige tijd eenzelfde inkomen of winst kan bereiken. De bc trokkenpn hebben hier minstens recht op een gekapitaliseerd bedrag op 4 pet basis van hun doorsnee-inkomen over de jaren 1950-1955, dus op een bedrag van 25 maal de jaarwinst van het oude bedrijf, aldus mr Hugenholtz. Ook de burgemeester van Yerseke. de heer A. L. Willemse, hield een pleidooi voor het behoud van de Zeeuwse visse rijen. De Russen beschouwen Oost-Berlijn niet langer als een bezette sector van de stad, doch als hoofdstad van de „souvereine staat" Oost-Duitsland, waar de Oostduitse wetgeving van toepassing is. Dit heeft de Russische commandant van Berlijn ge antwoord aan zijn Amerikaanse ambtge noot toen deze scherp kwam protesteren tegen de detentie van twee Amerikaanse Congres-leden en hun echtgenoten, die als toeristen in Oost-Berlijn vertoefden en daar een Russisch oorlogsmonument be zochten. Zij werden Zondag voor enkele uren door de Oostduitse politie vastgehou den. omdat hun (militaire) auto in ra dio-telefonische verbinding met West- Berliin stond. Volgens de Westelijke commandant houdt de reden van de aanhouding geen steek. Er is nooit enig bezwaar gemaakt tegen het gebruik van radiotelefonie door Amerikaanse auto's in Oost-Berlijn. De Amerikaanse generaal Dasher heeft ge zegd. dat het antwoord van zijn Sovjet collega, Dibrova, zijn verbazing heeft op gewekt. Hij heeft Berlijn altijd als een bezette stad beschouwd. Hij heeft de Rus sen aangezegd, dat hij niet zal toelaten, dat er nog langer Amerikanen door Oost duitse politiemannen worden gemoles teerd. Het incident is een schending van het gebruikelijke vrije verkeer in Berlijn. De Amerikanen zullen hun militaire autos niet van hun zendinstallaties ont doen. In Westelijke kringen achtte men Dibro- va's verklaring over de status van Berlijn een zó ernstige zaak, dat een actie op regeringsniveau in deze aangelegenheid niet kan uitblijven. Een jaar gevangenisstraf met aftrek en plaatsing in een rijkswerkinrichting voor de duur van een jaar heeft de of ficier van Justitie bij de qechtbank te Utrecht gisteren geëist tegen de 22-jarige electromonteur G. V. van M. te Utrecht, die zich moest verantwoorden wegen? dienstweigering. Verdachte ontkende hetgeen hem was ten laste gelegd en beriep zich op zijn principes als lid van „Jehova's Getui gen". Op grond hiervan had hij destijds militaire dienstneming geweigerd en zijn gewetensbezwaren waren door het mi nisterie van Oorlog erkend Het gevolg was. dat hij werd verplicht gedurende een termijn van twee en een half jaar dienst te doen in een burgerlijke tak van een staatsbedrijf. Hij werd tewerk ge steld in de Noord Oost Polder, doch vroeg overplaatsing naar Utrecht, waar aan werd voldaan. Na enige dagen te hebben gewerkt bij het Staatsmuntbe- drijf meldde hij zich ziek en daarna wei gerde hij zijn werk te hervatten. ..Als ik mij aan het verbond met Je hova onttrek, dan betekent dit onher roepelijk de dood", zo verklaarde hij zijn handelwijze. Hij noemde zich bedienaar van het Evangelie, waarop de presidenl opmerkte, dat dit toch niet zijn beroep was en dat hij evenals anderen normaal voor zijn gezin moest werken. Verdach- tes houding noemde hij „hoogst onrecht vaardig tegenover andere jongens, die ook voor het vaderland in dienst moeten" De officier van Justitie zei in zijn re quisitoir- dat verdachte geen bedienaar van de godsdienst kon worden genoemd in de zin van de Nederlandse wet. Op grond van zijn overtuiging had hij zich ten onrechte aldus de officier, bui ten de realiteit gesteld. Uitspraak 13 December. Een bende dieven was er oorzaak van dat duizenden Londenaren te laat op hun werk verschenen. De heren had den namelijk een (lege) brandkast op een spoorlijn laten kantelen. Hierdoor ontspoorde een goederentrein en het treinverkeer tussen Noord-West-Londen en het centrum kwam geheel tot staan. Bussen moesten worden ingeschakeld om het verkeer althans enigszins gaande te houden. Vuurrood gelakte vingernagels vor men geen reden om een vrouwelijke employé te ontslaan. Aldus verklaarde een Duits arbeidsgerecht. Een plaatse lijke fabriek werd veroordeeld om een 27-jarige typiste opnieuw in dienst te nemen, nadat de directeur van het be drijf de betreffende employé had ont slagen. omdat hij van oordeel was. dat gelakte vingernagels ten nadele van de zakelijke belangen zouden werken. De vuurrode klauwtjes zullen dus verder weer de schrijfmachine in het zakelijke fabriekskantoor bespelen. De markiezin van Cambridge kan weer gerust adem halen. Enkele weken ge leden verloor ze haar paarlen halssnoer (ƒ15.000 waarde) en hoe men <ook zoent het was niet te vinden. Een tuinier was dezer dagen bezig de tuinpaden van de herfstbladeren te ontdoen en vond het kleinood. Het hert verkoos de stad. Ruim een week lang zwierf een hert door Amers- foort's drukstbevolkte wijken en deed zich vooral tegoed aan de boerenkool in de volkstuintjes. Tenslotte wist de politie het dier- dat een prachtig gewe: torstte. te vangen en ze leverde het ai bij het dierenpark. De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam, die onlangs de kapitein van het motorschip „Lea". de 37-jarige L. van der V. uit Groningen, wegens zijn schuld aan de stranding van zijn schip en wegens ernstige vermoedens van opzet, had ge straft tot het ontnemen van zijn bevoegd heid om als kapitein te varen voor de tijd van 18 maanden, is thans bij een revisie- vonnis gestraft met ontnemen van zijn bevoegdheid voor de tijd van 9 maanden. De Raad laat het verder aan het beleid van de officier van justitie te Groningen over of deze al dan niet gevolg wil geven aan de tegen de gezagvoerder destijds in gediende klacht. Zoals men weet, hebben zich de laatste jaren excessen voorgedaan bij het gebruik van vuurwerk door ondeskundigen. De minister van Binnenlandse Zaken heeft nu een wijziging gebracht in het regle ment op het vervoer van ontplofbare stof fen, teneinde deze excessen tegen te gaan. Behalve voor het vervoer waren er tot nu toe geen bijzondere bepalingen met be trekking tot het gevaarlijke vuurwerk De verkoop, het vervoer en het ten verkoop in voorraad hebben van gevaarlijk vuur werk is voortaan verboden. De minister kan van dit verbod ontheffing verlenen. De verkoop en het vervoer van ongevaar lijk vuurwerk blijft toegestaan op voet van de tot heden gegolden hebbende be palingen. Volgens „Junge Welt" het officiële or gaan van de Oostduitse communistische jeugdorganisatie zullen voortaan bewa pende groepen van deze organisatie de Oostduitse. grenspolitie bijstaan in de jacht op personen, die onwettig de grens overschrijden. De leden van de jeugdorga nisatie, die hiervoor in aanmerking zul len komen, zullen door officieren van de grenspolitie worden opgeleid en met ka rabijnen worden bewapend. Intussen heeft het Oostduitse ministerie van justitie bekendgemaakt, dat voortaan ook personen, die vluchtelingen hulp verlenen, strafbaar zullen zijn. mzsgmmmm rf- i. HX 348 A. Radiogrammofoon met platenspeler, geschikt voor alle soorten platen. Verwissel baar kristalelement met twee saffier naalden. 2 golfgebieden (lange, en middengolf). Perfecte ontvangst. 5 buizen met 7 functies. Afmetingen 20 x 38 x 36 cm. Philips laat u kiezen uit 12 radio- grammofoons in diverse prijzen HX 454 A Tafelradiogrammofoon met platenspeler. Ver wisselbaar kristalelement met twee saffiernaalden. 3 golfgebieden. Mu- ziek/spraakschakelaar. 6 buizen met 7 functies. OCC Afmetingen31x38 x 29cm. FX 551 AD. Radiogrammofoon- meubel met platen speler. 2 opnemerelementen, één met saffiernaalden en één met diamant naald. 4 golfgebieden. w.o. FM-band. Dubbelconusluidspreker. Ferro- ceptor. Afstemoog. 8 buizen met 13 functies. CQ0 Afmetingen 78 x 55 x 38 cm. J 70s" BX 1 56 U. Zeer gevoelige ont vangst. 2 golfgebieden (lange- en middengolf). Ferro- ceptor voor storingsonderdrukking. 5 buizen met 7 functies. QQ Afmetingen 17x26x14 cm. /O." BX 332 A Uitmuntende ontvangst. 3 golfgebieden. Muziek/ spraakschakelaar. Ingebouwde an tennes. Synchroon lopend uurwerk. Automatisch inschakelen van pro gramma's. Ingebouwde zoemer wekt of waarschuwt elk gewenst moment. 5 buizen met 8 functies. Afmetingen 20 x 29x15 cm. «fiLC In crème 170.-. In rood BX 250 U. 3 golfgebieden. Gram mofoonaansluiting. Muziek/spraakschakelaar. Inge bouwde Ferroceptor en plaatantenne. 5 buizen met 7 functies, «i jt Q Afmetingen 19x30x15 cm. I^TÖ." BX 253 U. 4 golfgebieden w.o. FM- band. Aparte afstem- mechanismen voor AM en FM. Ingebouwde Ferroceptor en FM- antenne. Zeer gevoelige luidspreker. Continue klankkleurregelaar voor hoge tonen. Aansluiting voor gram mofoon en extra luidspreker. 6 bui zen met 10 functies. Afm. a nn 18 x 29x17cm. Wit of rood IVÖ." in de roos! PHIUPS RADIO '56 Gaai uw verlangen uit naar een groter apparaat 7 Philips radio serie '56 biedt u verder een uitgebreide keuze in prijzen tot 1820.- Op haar algemene vergadering heeft de Onderlinge Hagelvereniging van de L.T.B., gisteren in Den Haag gehouden, een voorstel aangenomen dat behelst, dat de verzekering voortaan, zonder premie verhoging, ook schade aan broeiglas zal vergoeden, die veroorzaakt wordt door luchtvaartuigen of door voorwerpen daarvan afkomstig. Dit kan o.a. voor het Westland van belang zjjn, omdat het na bijgelegen Ypenburg tot militaire vlieg basis wordt ingericht. In het desbetref fende artikel is echter de clausule opge nomen dat deze vergoeding niet geldt als de schade is ontstaan door oorlogs geweld. Ook schade ontstaan door het doorbreken van de geluidsbarrière valt niet onder de regeling. In deze algemene vergadering kwam ook nog ter sprake de verzekering tegen sn'eeuwdruk, een artikel dat al veel stof heeft doen op waaien. In het voorjaar '55 hebben na melijk veel verzekerden glasschade ge had. veroorzaakt door de vorst, en zij meenden nu in aanmerking te kunnen komen voor uitkering omdat '"ij verze kerd waren tegen sneeuwdruk. Hierdoor wordt echter alleen verstaan, de schade, die ontstaat door het breken van het glas door de vracht van de sneeuw. Dit nu was haast nergens het geval en dus ging de verzekering niet tOf uitbetaling over. Het bestuur wilde nu de mening van de vergadering weten om te komen tot een „vorstschade" verzekering.. Hiervan wil de men niets weten: het zou te veel om vattend en oncontroleerbaar worden, zo meenden velen. In zijn openingswoord had de voorzit ter, de heer J. D, de Kok, gewezen op de groei van de Hagelverzekering: in het boekjaar '54 was het verzekerd kapitaal met ruim vijf millioen gulden toegenomen In het boekjaar werd aan stormschade uitgekeerd 35906,—; aan hagelschade behoefde niets uitbetaald te worden. In het bestuur trad één mutatie op. Het bestuurslid A. W. Hendriks uit Leid- schendam stelde zich niet herkiesbaar. Hij werd opgevolgd door de heer N. H. van Leeuwen uit Den Hoorn. In de fi nanciële commissie werd de heer D. A. van Eijk uit Nootdorp vervangen door de heer J P. van de Lans uit Pijnacker. De heer De Kok zegde de heer Hen driks dank voor het verrichte werk en bood hem enkele geschenken aan. BODEGRAVEN. 29 Nov Kaasmarkt. Aanvoer 75 partijen. Ie soort f 2,242.29; 2e soon f 2,20—2,23; extra I 2,40. Handel ilauw. Op de kaasmarkt werden heden 58 par tijen kaas aangevoerd. Prijzen: eerste kwa liteit met Rijksmerk 2.242.29; tweede kwaliteit 2.20—2.23; extra kwaliteit 2,34 per kg. Handel kalm. Voor het eerst sedert jaren heeft men onlangs van ontslag van personeel door een der grote Westduitse automobielfa brieken gehoord. Bij Borgward in Bre men werd aan tweeduizend arbeiders ont slag aangezegd. Ofschoon daarvan nog slechts een deel in werkelijkheid zU" ont' slagen en een ander deel is overgenomen door de tot dezelfde groep behorende Llovdfahriek, die uitsluitend liliputwa gens fabriceert, wordt het ontslag toch be schouwd als een teken van een groeiende verzadiging van de Duitse markt Noch bij Borgward, noch bij ander? Duitse fabrieken wordt de toestand echter werkelijk somber ingezien, doch wel ge looft men. dat de bedrijven, die in de loop van dit jaar tot grote uitbreidingswerken zijn overgegaan, zich voor de afzet van hun groeiende productie meer en meer op de export zullen moeten gaan richten De investeringen, die door Opel Daim ler-Benz, Volkswagen en Ford zijn bs- gonnen reiken in totaal een omvang van meer dan een milliard mark. Daar deze in de loop van het volgende jaar in de productie-capaciteit tot uiting zullen ko- 25; men wordt een nog sterkere oriëntatie op de uitvoer nodig geacht. De nog slechts kort geleden gehoorde zeer optimistische geluiden over de kan sen oP vergroting van de binnenlandse afzet zijn verstomd. Er zijn inderdaad nog altijd enkele fabrieken, die op de binnen landse markt, geen moeilijkheden onder vinden en zelfs lange leveringstermijnen hebben. Andere bedrijven hebben daaren tegen aanzienlijke voorraden van nog on verkochte wagens. In totaal wordt deze voorraad op tien duizend stuks geschat. Het optimisme was in hoofdzaak geba seerd op de geringe graad van motorisa- tie van West-Duitsland in verhouding tot andere industrielanden. In Engeland bij voorbeeld lopen tweemaal zoveel auto's als in Duitsland Kennelijk is het proces der motorisatie sterk verlangzaamd, hoe wel de zeer oude wagens uit de circu latie zijn genomen Driekwart dar thans rijdende wagens is niet ouder dan vijf jaren. In elk geval rekent men bjj het effec tief worden van de uitbreidingen der autofabrieken op een versterkte concur rentiestrijd op de binnenlandse markt e« een sterkere oriëntatie op de Mipwrt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 14