Kabinet-F au re ten val gebracht Regering overweegt Kamer ontbinding Bonn nog m crisisstemming Dulles over stopzetten atoomproeven van de Voorlopige overwinning voor Dehler Hoeveel leden zullen de Kamers tellen Tweede Kamer nog niet eens over uitbreiding met 50 procent De vijfde Mei ivas wederom een bron van Kamergesprek Gevaarlijke uitslag voor oppositie Drie doden op de weg Twee jongelui door gas vergiftigd Kath. Werkgevers vieren lustrum TWEE TREINEN STONDEN STIL Kardinaal Griffin kreeg hartaanval Woe nsdag 30 November 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J Geroep 0111 ontbinding Haags politiecommis saris met verlof ZOLDERSCHUIT KAPSEISDE Vertraging bij spoorwegverkeer in centrum des lands Vijftig genoeg» twintig te weinig V.V.D. zal tegenstemmen Vlag voor Prinses Beatrix Kinderverlamming overwonnen WEERBERICHT Grote beroering Hangt samen met moeilijk heden in de top IN AMSTERDAM: Geïmproviseerd kacheltj e werd noodlottig iiiiiïlii Twee mannen verdronken Philippica Desillusies van prof. Romme Pluim op de verkeerde hoed Met jachthoorn en roos De weerverwaenting van het K.N.M.I., geldig Van heden- tot morgenavond, luidt: Iets meer bewolking, maar droog weer, met tn de ochtenduren hier en daar mist. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-West en Zuid- Oost. Weinig verandering in temperatuur. Donderdag 1 December: Zon op 8.26, onder 16.35 Uur. Maan op 18.37, onder 10.18 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Telefonisch van onze correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Het een-en-twintigste na-oorlogse Franse kabinet is gevallen. Onder de leiding van premier Faurc heeft dit kabinet een levensduur van 281 dagen kunnen halen, hetgeen voor Franse begrippen een flinke tijd is. De regering-Faure viel over de vertrouwenskwestie, door haar gesteld op het plan tot het houden van vervroegde verkiezingen in het begin van het volgende jaar. Tot ieders verrassing slaagde Faure's oppositie er niet in liet aantal tegen stemmen onder de 312 de constitutionele meerderheid te houden. Faure Werd met 318 tegen 218 stemmen ten val gebracht. Hij heeft nu het recht de President van de republiek ontbinding van de Kamer voor te stellen. De Franse Grondwet opent tegenwoordig deze mogelijkheid, als de Kamer binnen de tijdsduur van achttien maanden tweemaal een regering, met méér dan de constitutionele meerderheid-tegen, naar huis zendt. Vannacht heeft premier Faure een uitvoerig onderhoud gehad met de presi dent van de republiek. Ook de voorzitters van de Kamer en van de Senaat, de heren Schneiter en Monnerville, waren door de president naar het Elysee genodigd. Het onmiddellijke gevolg van deze bespreking is geweest, dat nu besloten is, dat, indien het vraagstuk van de kamerontbinding formeel ge steld is, de Kamervoorzitter schriftelijk het constitutioneel vereiste advies zal moeten uitbrengen en dat het eventuele besluit van de ministerraad collectief zal worden genomen. De val van de regering-Faure kwam na een zonder onderbreking voortgezet debat, dat geen nieuwe gezichtspunten opende. Daar het lot van het kabinet eigenlijk al bezegeld was, beperkte de heer Faure zich tot een verdediging, waarin hj) nog eens de redenen aangaf voor zijn verlangen naar vervroegde ver kiezingen. Voor de oppositie van de Men- dès-France-aanhangers voerde de heer Mitterand het woord. De stemming, die vervolgens om ze ven uur in de avond aanving, vond plaats op de spreektribune. De oppositie had het er op aangelègd beneden de 50 pet te blijven, om de gevaarlijke rode lijn van de constitutionele meerderheid, de helft van het totaal aantal Kamerleden, niet te overschrijden. Van de 623 afgevaardigden namen 85 niet aan de stemming deel. De regering verwierf slechts 218 stemmen, terwijl de oppositie er 318 ontving. 6 te veel. Toen de uitslag om negen uur werd meegedeeld, verwekte dit onmiddellijk op de banken der MRP en een deel der on- afhankelliken een oorverdovend geroep om ontbinding In de afgelopen dagen hebben wi] met het zich voordoen van de ontbindingsmo- gelijkheid rekening gehouden, doch dit zeer onwaarschijnlijk geacht, aangezien het bij een stemming op de tribune zeer moeilijk is de hiervoor vereiste stemmen verhouding te bereiken. Hoewel de oppo sitie de stemming trachtte te bewaken, heeft zij. merkwaardig genoeg, deze uit slag niet kunnen voorkomen. Tégen stem den communisten, socialisten. Gaulisten. Unie-soeialisten van de groep-Pieven-Mit- terand tweederde deel der radicalen en de leden van de regeringsmeerderheid die tot elke prijs verkiezingen willen voor komen. Onmiddellijk na de uitslag sloot Ka mervoorzitter Schneiter de zitting. Zoais gebruikelijk verlieten de ministers achter de heer Faure de zaal om tn de speci aal voor het kabinet bestemde zaal in het Palais Bourbon, naar men dacht, de ontslagbrief van het ministerie te gaan tekenen. De Kamerleden bemerktenech ter al spoedig, dat deze kabinetszitting heel wat langer duurde, dan voor een ondertekening nodig kon zijn. Dit gaf gro te beroering tn de wandelgangen. Het bleek toen, dat de MRP-minisiers met de steun van de heer Pinay en andere on afhankelijke ministers ontbinding hadden voorgesteld. Op het Elysée werd later in een ministerraad het overleg voortgezet. Het ontbindingsbesluit moet name lijk in de ministerraad genomen wor den. na ingewonnen advies van de president van de republiek, die, als er voor de ontbinding een meerderheid in het ministerie aanwezig is, dit niet kan tegenhouden. Hoewel dit een gebrek aan bevoegdheid voor de president is. weegt de morele betekenis van zijn ad vies zwaar Aan de ene kant is het zeer moeilijk tegen de zo duidelijke wens van Kamer, en ook van Senaat, in vervroeg de verkiezingen door te zetten. Aan de andere kant heeft men president Co- ty geen enkele aanwijzing gelaten, hoe uit een eventuele „normale" kabinets crisis te geraken. Tijdens de ministerraad op het Elysée werd de Kamervoorzitter, de heer Schnei ter ontboden. Hij werd onmiddellijk bij president Coty, die de ministerraad daar voor enkele ogenblikken verliet.' toegela ten voor het geven van zijn advies.^ Zo de ministerraad in zfjn zitting van hedenmorgen besluit tot ontbinding zullen nieuwe verkiezingen plaats moe ten vinden minstens twintig en hoogstens dertig dagen nadat het decreet tot ka merontbinding in het staatsblad is ver schenen. Vlak voor haar woning aan de Maas breeseweg te Helden-Panningen is giste ren omstreeks het middaguur het 3-jarige meisje V. op slag gedood, toen het bij het plotseling oversteken van de weg, door een zwaar beladen vrachtauto werd gegrepen. Het meisje was het jongste van vier kin deren. Op de Zuidlaarderweg te Tinaarloo (Dr.) is een personenauto, bestuurd door de heer Van W. uit Vries, op betonnen buizen ge reden, die op de berm van de weg lagen. Daardoor sprong een voorband van de wa gen; de bestuurder kon zijn stuur niet meer houden, de auto kwam in een sloot terecht en sloeg over de kop. Een van de inzittenden werd zo ernstig gewond, dat hij in het Academisch Ziekenhuis te Gro ningen overleed. Het slachtoffer, de 35- jarige heer H. W. uit Vries, was gehuwd en vader van drie kinderen. Omstreeks tien uur gistermorgen raakte de 19-jarige ongehuwde W. T„ bekneld tussen een stilstaande vrachtauto van een zuivelfabriek, en zijn eigen paard en wa gen. geladen met drie en een halve ton tegels, bestemd voor het nieuwe raadhuis plein in Drunen. Hij werd in zorgwekken de toestand naar het St Nicolaas-zieken- huis te Waalwijk vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. Gistermiddag is de 87-jarige generaal- majoor b.d. L. E. W. van A. te Bloemen- daal. aangereden door een autobus van de N.Z.'h. Hij werd ernstig gewond en is tn zorgwekkende toestand naar het Sint Eli- sabethgasthuis overgebracht. De heer Van A. reed op zijn fiets in de Prins Hendrik straat en wilde de Wilhelminastraat inrij den. De bestuurder van de passerende bus die dacht, dat de langzaam rijdende wiel rijder zou stoppen, hield eerst in en gaf daarna weer gas. (Van onze Haagse redactie) De chef van de geüniformeerde Haagse gemeentepolitie, commissaris F. J. Klij- zing is, op eigen verzoek sinds veertien dagen met ziekteverlof gegaan. Dit houdt verband met moeilijkheden in de top van de Haagse politie. Er wordt thans een on derzoek ingesteld naar de gang van zaken bij de geüniformeerde politie, aldus is me degedeeld door hoofdcommissaris J. H. A. K. Gualthérie van Weezel. Naar verluidt, zou het hier een onder zoek betreffen naar beleidsfouten. De heer Klijzing is sinds 1925 in dienst van de Haagse politie. In de oorlog verrichtte hij belangrijk illegaal werk, waarna hij naar Engeland uitweek. Na de bevrijding keer de hij terug bij de Haagse politie en op 1 Februari 1947 werd hij bevorderd tot com missaris. (Van onze Amsterdamse redactie) Gisternacht heeft de hoofdstede lijke politie in het bedrijfskeukentje van 'n fietsenstalling in Amsterdam- Zuid de ontzielde lichamen gevonden van de 25-jarige mej. A. N. en de 18-jarige pachter van de zaak G. v. N. De beide jonge mensen zijn door gasverstikking om het leven gekomen. De moeder van de jongeman had Maan. dagavond laaj, de politie van het bureau Pieter Aertzstraat gealarmeerd toen haar zoon niet t.huis kwam. De recherche be gaf zicli daarop naar de rij wiel bergplaats en vond daar alles hermetisch gesloten. Zij forceerde in het portiek een rolluik, aangezien zjj wel licht zag branden. De politie deed toen de bovengenoemde gru welijke ontdekking, In de keuken stond op een nog brandend gascomfoor een om gekeerde blikken bus, waarin tal van gaatjes gehoord waren. Men vermoedt nu, dat dit geïmproviseerd kacheltje het gas heeft belet volledig te verbranden en dat de jongelui vergiftigd zijn door de ontsnapte reukloze gasmengsels. De dood moet in de vroege avond zijn ingetreden. De politie heeft op de stoffelijke over schotten sectie laten verrichten. Zjj neemt aan. dat er in het geheel geen sprake is van opzet bij dit vreselijke on geluk. BI v.v.v. Op 13 en 14 September j.l. zou de Alg. Kath. Werkgeversvereniging in Arn hem haar achtste lustrum vieren. De dood van Kard. De Jong bracht toen echter onverwacht uitstel. Vandaag ech ter en morgen komen de leden in Gel ders hoofdstad bijeen om dat veertig jarig bestaan te herdenken. Voor zij echter hedenmiddag in de stadsschouwburg bij elkaar kwamen had vanmorgen een kleine delegatie uit hun midden een bijzondere daad van piëteit verricht. Op het kerkhof in Vlijmen had zij namelijk een krans gelegd op het graf van prof. L. van Aken O.Praem, de man, die eigenlijk de stoot heeft gegeven tot de oprichting van de vereniging. Een weergave van hetgeen in de Arn hemse bijeenkomst werd gezegd, vindt men elders in dit blad. In verband met de onmiskenbaar grote betekenis welke de A.K.W.V. in de loop der jaren heeft verkregen, is bü dit num mer van ons blad een speciale bijlage ge voegd, waarin beschouwingen aan de ju bilerende organisatie worden gewijd! Gisteren stelde H.M. de Koningin de Lek-duinwaterleiding bij Bergambacht in werking. In het laboratorium be kijkt H.M. het gezuiverde Lekwater door de microscoop. Achter H. M. staat Ir A. J. van Gurek, directeur van de Haagse duinwaterleiding. Op een persconferentie te Washington heeft de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken John Foster Dulles be kend gemaakt, dat de V.S. er al maan den lang over denken een einde te ma ken aan de proefnemingen van atoom wapens. De V. S. konden evenwel volgens Dulles nog geen beslissing nemen, omdat zjj tot nog toe geen formule hadden kun nen vinaen, die betrouwbaar is en tege lijkertijd in overeenstemming met de W'-y'i Premier Boelganin tweede van links en partijsecretaris Kroesjtsjef (tweede van rechts) gefotografeerd tijdens een ontvangst te hunner ere in Bombay. Beide Russen dragen hier een zgn. „Ghandi-muts". Tussen hen in staat de burgemeester van Bombay, Shri N. C. Pulala, die de beide gasten met een rede verwelkomde. Amerikaanse belangen voor zover het de bescherming van de wereldvrede en de vrijheid betreft. Dulles deelde dit alles mede naar aan leiding van een bericht van radio-Moskou waarin werd gezegd dat de Sovjet-Unie zijn proeven stop zou zetten wanneer dc V. S. en Groot-Brittannië dit ook zouden doen Op vragen ove- Ie toestand in Europa na het echec van Genève verklaarde hij dat de V.S. zouden blijven ijveren voor de hereniging van Duitsland. Hij was er van overtuigd, dat de Westelijke pogin gen tenslotte succes zouden hebben en wees daarbij op het Oostenrijkse statas- wees daarbij op het Oostenrijkse staats- van zeven jaar druk op de Sovjet-Unie Dezelfde druk zal te zijner tijd hetzelfde resultaat opleveren voor Duitsland. Het is echter onmogelijk te zeggen hoe lang dat nog zou duren. Over hef Midden-Oosten zeide Dulles, dat de pogingen van de Sovjet-Unie om haar invloed uit te breiden niet van die aard waren, dat er grote veranderingen zouden moeten worden aangebracht in de algemene lijn van het Amerikaanse hulp programma. Het was hem niet bekend dat Rusland in Azië en het Midden-Oos ten aanbiedingen voor economische hulp van betekenis zou hebben gedaan. Hij was er niet zeker van, dat de verkoop van wapens en andere goederen tegen flinke prijzen een grote hulp betekende. ,,De V.S. hebben zeer zeker in het Mid den-Oosten en Azië het initiatief in han den". Het is onmogelijk tegenover elk Russisch voorstel met een beter te ko men. De activiteit van de V.S. in die landen is trouwens nog altijd héél wat gro ter en belangrijker dan de voorstellen die de Sovjet-Unie thans doet. (Telefonisch van onze correspondent) BONN, Dinsdagavond. De coalitie-crisis in Wcst-Duitsland duurt voort. De liberalen hebben na lang durige conferenties besloten het been stiff te houden tegenover de hun door dr Adenauer gestelde eis. Ondanks de sterk uiteengaande meningen in de partij wist de omstreden dr Dehler de liberale frac tie er toe te bewegen unaniem een diplo matiek antwoord aan de bondskanselier te geven. De voornaamste door deze gestelde ge stelde cis was, dat de liberale partfj zich zou verbinden- zfln buitenlandse politiek tenminste tot aan de verkiezingen in Sep tember 1957 te ondersteunen. Deze toe zegging heeft de party niet gegeven, zich daarbij verschuilende achter democrati sche spelregels en gebruiken, die niet ge dogen, dat zulke zaken louter schrifteUjk worden afgehandeld. De partij heeft zich wel opnieuw tot mondeling overleg bereid verklaard daarbij erkennende, dat zij tot op het ogenblik aan de Parijse Verdragen trouw is gebleven. Zulk een mondeling overleg was echter door Adenauer al van de hand gewezen, zolang de liberalen zich niet voor minstens anderhalf jaar op de bui tenlandse politieke lijn hebben vastge legd. De liberalen hebben zodoende de bal aan Adenauer teruggekaatst. Dat is een minstens voorlopig succes voor dr Dehler, op wiens heengaan de bondskan selier speculeert. Dat Dehler, wiens auto riteit in eigen partij overigens toch zeer omstreden is, deze overwinning heeft kunnen behalen, dankt hij wel voorname lijk aan het feit, dat de door Adenauer uitgeoefende pressie een algemeen onbe hagen bij de liberalen heeft gewekt. Voor namelijk de dreiging, die steeds weer wordt geventileerd, dat n.l. de bondskan selier door middel van een nieuwe kies wet in 1957 de liberalen de doodsteek zou kunnen toebrengen, heeft dit onbe hagen gewekt. Daarnaast hebben ook de duidelijke speculaties op een splitsing der liberale partij kwaad bloed gezet. Reeds had de lot onbeduidendheid gezonken Duitse Par tij de derde partner der coalitie, een ap pèl aan de rechtsgerichte liberalen laten uitgaan om haar rijen te komen verster ken. Met dit al gaat de Bondsdag zijn op Donderdag a.s. te houden debat over de buitenlandse politieke situatie in een cri sisstemming tegemoet. Nader meldt Reuter dat de liberale partij dr Max Becker, een bekend te genstander van dr Adenauer, als haar nordvoerder heeft aangewezen bij het d it over de buitenlandse politiek. Op het Hollandsch Diep is gisteren avond in de nabijheid van Klnndert een zogenaamde zolderschuit, geladen me* klei, die op weg was naar Hellevoetsluis door tot nu toe onbekende oorzaak ge kapseisd. Hierbij zijn twee personen ver dronken. Het zijn de 36-jarige J. Dek kers en de 30-jarige A. Sicbes. Beiden uit Dordrecht. In het centrum van het land is gister avond het treinverkeer gestremd geweest, doordat zowel bjj Blauwkapel a'sf"'! Stroe een trein tengevolge van een deiec tot stilstand kwam. De trein, die tegen acht uur even voor Utrecht bij Blauwkapel niet meer vera kon, had een defect aan de koppeling op gelopen. Het was de trein, die uit de rich ting Groningen kwam en bestemd was voor Den Haag. Het treinverkeer tus" sen Utrecht en Hilversum is ernstig £e stoord geweest. Dat de electrische locomotief van ae sneltrein Den Haag/Rottérdam-Enscheóe tussen Barneveld en Apeldoorn hij Stroe tot stilstand kwam. is te wijten aan het feit dat de trein op de met knipper lichten beveiligde overweg aldaar met een paard en wagen in botsing kwam Even voor half negen gisteravond passeerde nl. de bespanning van de heer E van R uit Voorthuizen de overweg in de Langenbroekerweg. juist toen hei knipperlicht met het oog op de nade rende sneltrein, dre om tien over acnt uit Amersfoort was vertrokken, van groen op rood sprong en gelijktijdig een belsignaal ging luiden. Hiervan is ag:chroV'l?an «h se vallen. het De voerman kon nog juist het lamoen los maken, zodat toen even later de trein met een snelheid van ongeveer 120 ki lometer per uur voorbijraasde, de wa gen werd meegesleurd doch het paard °P de overweg bleef liggen. De trein kwam na ongeveer 250 meter tot stil stand. doch inmiddels waren brokstuk- hen van de wagen in het onderstel van de electrische locomotief gedrongen Direct werden maatregelen genomen om het treinverkeer zo spoedig mogelijk weer doorgang Ie doen vinden, want hoewel de stukken van- de wagen van onder de locomotief werden .verwijderd kon deze niet direct meer in dienst wor den gesteld. Uit Apeldoorn kwam een hulplocomotief om de trein op te halen Deze vertrok om ongeveer tien uur weer van de plaats van het ongeval, om zo wel de electrische locomotief als de treinwagons naar Apeldoorn te slepen. De „gestrande" trein werd voor wat het baanvak Apeldoorn-Deventer be treft, opgeheven, zodat reizigers naar Deventer en verder in Apeldoorn op de volgende trein moesten wachten. Var Deventer af is met ander materieel naar Enschede gereden, volgens de normale dienstregeling van de uitgevallen trein De heer De Graaf (KVP) vond een uitbreiding van 50%. zoals het voorstel luidt, adaequaat aan de behoefte, 207c vond hij te weinig voor het opvangen van de groei der internationale werk zaamheden en deze wees hij dus af. Men zou kunnen veronderstellen met uit breiding van 20% zekerder te zijn van de instemming der Eerste Kamer maar zo zeide de heer De Graaf, ook daar ts de situatie gewijzigd en overigens moet toch de Tweede Kamer een eigen oordeel uitspreken over haar eigen werkwijze. Sprong te groot De Eerste Kamer zal zich wel wachten zo meende de heer Oud tweemaal ach tereen een wens van de Tweede Kamer tot uitbreiding te verwerpen. Overigens verwachtte hi.i dat niet. omdat de kansen nu gunstiger liggen, daar de stemover dracht uit het ontwerp is verdwenen. Toch was de heer Oud het met een uit breiding direct tot 150 leden niet geheel eens. Hij noemde deze sprong ineens te groot. Wanneer men rekening houdt met s-GRAVENHAGE, 29 November 1955 Nog in de middagvergadering begon de Tweede Kamer aan de wijziging van de Grondwet vooi zover deze strekt tot uitbreiding van het aantal leden van de Eerste en van de I wecde Kamer. Zoals men weet is deze uit breiding in 1952 reeds ter sprake gekomeu en behandeld. Zij werd toen in eerste lezing aanvaard, óók in de Eerste Kamer, maar in tweede lezing door de Eerste Kamer verworpen. E)it vond mede zijn oorzaak in liet feit, dat de Tweede Kamer het ontwerp had geamendeerd door aanneming van een amendement-Andriessen, waardoor stemoverdracht mogelijk was gemaakt. Deze stemoverdracht is nu uit het ontwerp weggebleven. de leden, die zich niet herkiesbaar stel len of niet herkozen worden, dan kan deze uitbreiding betekenen, dat de frac ties met de helft aan nieuwe leden te- rugkeren en dezen hebben een tijd van aanpassing: tiodi£.<Daaron} s°u hjj liever zien een uitbreiding: in etappes en wel om te beginnen met 120 voor de Tweede en 60 voor de Eerste Kamer. Tegelijk zou don de mogelijkheidI moeten wor den geopend, via een additioneel artikel om nader bü de wet het tijdstip te be palen, waarop de Kamer verder zal wor den uitgebreid. „oh„,lw Ook de outillage van .het gepoiiw pleit voor een -geringere uitbreiding. 01™a- men met 150 man zonder de n?oge'uJl" heid van. een verbouwing direct m aller lei materiële moeilijkheden zal komen te zitten. Het verlengen van de candidaten- lijsten tot 30 namen (tot nu toe mogen er slechts 20 op worden vermeld) zou volgens de heer Oud ook bij wijziging van de Kieswet kunnen gebeuren, daar voor was geen additionele bepaling bij deze grondwetsherziening nodig. In zijn verdere betoog hield de heer Oud een hevige staatsrechtelijke philip pica tegen de grondwetswjjzigingen-aan- de-lopende-band, die de naoorlogse jaren te zien gaven. Tot 1917 vier grondwetswijzigingen, daarna nu reeds de zevende, maar hij moest toch ook erkennen, dat twee daar van noodzakelijk waren geweest in ver band met de gewijzigde situatie ten aan zien van Indonesië. Hij haalde Struycken aan; een grondwetswijziging moest zijn een hoofdmoment van staatkundige ont wikkeling, het neerleggen van het resul taat van staatkundige strijd, het open baar maken van grote gedachten. De practijk der laatste jaren had deze woor den van Struycken tot een aanfluiting gemaakt. Niemand dan de liberalen was er in geslaagd de grondslagen van onze samenleving vast te leggen, Thorbecke had dat gedaan in 1848, Cort van der Lin den in 1917. Na de oorlog waren Romme en Van der Goes van Naters met grote gedachten gekomen, maar er was niets van terecht gekomen en desondanks was er een herziening van de Grondwet ge komen in een ongekend tempo. Hier ging prof. Romme nader op in met te zeggen, dat de heer Oud hiermee een zeer gevoelige snaar had geraakt. De wens van een Grondwetsherziening, ge lijk hij (prof. Romme), die in de zin had gehad was ontstaan uit een sterk ver langen tijdens de oorlog. Ik meende, al dus spr., dat de harde omstandigheden tijdens de oorlog ons dichter bij elkaar hadden gebracht in positief christelijke zin. De mistige sfeer na de oorlog was echter mijn eerste grote desillusie; het ontbreken van die innerlijke geestelijke toenadering, waarop ik onder de oorlog had gehoopt de tweede. Ik heb, aldus prof. Romme, deze teleurstellingen verwerkt en er mijn conclusie uit getrok ken anders dan anderen in politieke zin hebben gedaan die deze desillusies niet hebben willen erkennen. Toch had er op het gebied van grondwetswijziging meer kunnen en moeten gebeuren dan er prac- tisch is geschied. Maar. zo zeide hij, ik heb mijn oorlogsdwaling opgegeven en ik heb haar tenminste niet door politieke daden doen volgen. De heer Tilanus (C.H.) achtte een uit breiding met 50% te hoog. Hjj had een amendement ingediend voor een verho ging met 25%, d.w.z. 125 Tweede en 63 Èerste-Kamerleden, De heer Burger (P.v.d.A.) was het met de voorstellen der regering ook eens en hij bewaarde zijn critiek op de grond wetswijziging in het algemeen tot de be handeling der overige voorstellen. De heer Bruins Slot (A.R.) bestreed de heer Oud en zeide, dat de Grondwets wijziging van 1917 niet een zaak was van de liberalen, maar de kroon op de 80- jarige schoolstrijd van de katholieken en de protestanten en een late capitulatie van de liberalen. Verstelwerk was ook nuttig en grote monumenten konden nu moeilijk tot stand worden gebracht, om dat de nodig geoordeelde wijzigingen wa ren verschoven van het staatkundige naar het sociale vlak. Wel was hij het er mee eens, dat niet maar steeds grondwetswijzigingen tot stand moeten komen. Met de uitbreiding van de Kamer op de wijze zoals door de regering voorgesteld, ging h\j volkomen accoord. In een korte rede heeft minister Beql op de gemaakte opmerkingen geant woord. In antwoord aan de heer Oud noemde hij de verschillende grondwets herzieningen geen na-oorlogs verschijn sel; de noodzaak van de uitbreiding is al gevoeld in 1887. De wijzigingen na de bevrijding hielden verband met nationale en internationale omstandigheden, welke grondig waren veranderd. Hij noemde o.a. de verhouding NederlandIndonesië en de West, de mogelijkheid van het aan stellen van staatssecretarissen en de bui tenlandse betrekkingen, die aanpassing vroegen. Zo kan men dus niet spreken van een gebrek aan eerbied voor de hoogste wet. De verlaging van de kiesdeler door ver hoging van het aantal Kamerleden noem de de minister geen bezwaar, daar deze dan in vergelijking met andere landen nog altijd hoog is. Een geleidelijke ver hoging van het aantal Kamerleden, zoals prof. Oud had voorgesteld, wees hü af, waarop prof. Oud bij de replieken mede deelde tegen het wetsontwerp te zullen stemmen. Ook het bovenvermelde amendement- Tilanus kon de goedkeuring van de mi nister niet verwerven. Prof Romme diende nog een amende ment in, om de mogelijkheid candidaten- ljjsten met dertig namen in te dienen, in een wijziging van de Kieswet vast te leggen en niet in een additioneel arti kel van de Grondwet. Minister Beel had daartegen geen bezwaar. Morgen zal over deze uitbreiding van de Kamer worden gestemd. I F. S. Bij Koninklijk Besluit is een onder- scheidingsvlag voor HKH Prinses Bea trix vastgesteld. Deze vlag is langwer pig van oranje kleur, waarvan de hoog te 5/6 van de lengte bedraagt, driehoe kig uitgesneden over een derde van de lengte van de vlag." De vlag is in vier vakken verdeeld door een staand vier- armig kruis van Nassau's blauw, ter breedte van een vijfde van de hoogte der vlag, terwijl het midden van het kruis op 5/12 van de lengte van de vlag ligt. In het midden van het kruis bevindt zich een medaillon van oranje kleur, waarop het koninklijk wapen is ge plaatst. Het schild wordt gedekt met de koninklijke kroon. In het bovenste vlak rechts bevindt zich een jachthoorn van azuur beslagen met zilver. (Oranje), in het onderste vlak links is een roos van keel geplaatst, die geknopt en gepunt van goud is (Lippe). Kardinaal Bernard Griffin, aartsbisschop van Westminster en primaat van Enge land en Wales heeft Dinsdagochtend een hartaanval gehad, zo is gisteravond door het aartsbisschoppelijk paleis medege deeld, De aartsbisschop heeft de aanval doorstaan en geniet thans een goede rust, aldus deze mededeling. Dr Scheele, hoofd van de Amerikaanse gezondheidsdienst, heeft Maandag op een medisch congres te Chicago verklaard, dat de overwinning op de kinderverlam ming nu zeker is en dat deze ziekte bin nen enkele jaren geheel verdwenen zal zün. Tegenover de pers verklaarde hij, dat sedert de wijziging voor de voorschriften voor vervaardiging van het vaccin-Salk in Mei j.l, tien millioen kinderen zijn in geënt en dat zich in hef geheel geen moei lijkheden meer voorgedaan hebben.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1